LEIDSCH DAGBLAD X; Glad ijs PRONONCE-PYAMA 91 ste Jaargang VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1952 No. 27717 Directeur: J. W, Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 6 per kwartaal; f. 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 (Van een bijzondere medewerker). Nederlanders staan bekend als be dachtzame lieden. Zij houden er niet van aloh op glad ijs te wagen. Een ty pisch voorbeeld van deze eigenschap is üf wijze, waarop het Nederlandse be drijfsleven de publiekrechtelijke be- d'Ufsorganisaüe heeft aanvaard. Of beter gezegd: nog niet heeft aanvaard. Behalve tooh de instelling van de So ciaal Eoonomisohe Raad (S.E.R.) is sinds de aanvaarding van de Wet p.b.o. r.og weinig voortgang gemaakt met de uitvoering van deze Wet. Dit is geenszins verwonderlijk. Want het staalt wel vast, dat voorzichtigheid de enige weg is, die hier tot resultaat kan leiden. Immers er zullen uit hoofde van deze wet op papier allerlei sche ma's dienen te worden ontworpen, waar aan het bedrijfsleven zioh moet zien aan te passen. De deugdelijkheid van deze schema's zal veelal eerst nader hand aan de praktijk kunnen worden getoetst. Een praktijk overggns, die veel meer verscheidenheid biedt, dan ooit in papieren schema's zal kunnen werden neergelegd. Dit hebben de eerste pogin gen tot toepassing van deze wet ondub belzinnig bewezen. Dat dit alles noopt tot grote behoedzaamheid bij de uitvoe ring van de p.b.o.-plannen is dan ook velen duidelijk geworden. Velen, zo niet allen Zo heeft op 25 Maart 1952 de toenma lige K.A.B.-voorzitter de heer A. C. de Bruyn, in de Eerste Kamer een rede ge houden, waarin hij de stelling ontwik kelde, dat de regering indien het algemeen belang zulks eiste er nieit voor zou moeten terugdeinzen, de in stelling van publiekrechtelijke bedrijfs organen tegen de zin van de betrokken ondernemers door te drijven. M.a.w.: wanneer het bedrijfsleven niet goed schiks meewerkt, don moet het even tueel kwaadschiks daartoe worden ge dwongen En met welhaast profetische blik be ëindigde de heer de Bruyn dit betoog met de verklaring in ddit opzicht ver trouwen te hebben in het komende Ka binet. Thans is dit Kabinet er. En de heer de Bruyn maakt daarvan deel uit. Als minister voor de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie! Geen wonder, dat men rich nu allerwegen afvraagt of de minister de soep zo heet zal (doen) eten. als het parlementslid haar Inder tijd heeft opgediend. Dienaangaande laten ziöh uit een on derhoud, dat de nieuiwe minister vlak ha zijn benoeming met een redacteur van het Parool heeft gehad, weinig be moedigende conclusies trekken. Tekenen van afkoeling zijn daar tenminste nog nauwelijks te bespeuren. Men oordele ze f De heer de Bruyn aldus vat het Parool het onderhoud samen .begint zijn ministersloopbaan met het vaste voornemen de stok, welke de wet hem ter beschikking stelt voor het totstand- brengen van bedrijfschappen en pro ductschappen, te gebruiken indien on dernemers onwillig modhten blijken medewerking te verlenen". Als men deze woorden leest, vraagt men zich in gemoede af. of Zijne Excel lentie werkelijk denkt, dat door dwang tot stand gebrachte p.b.o.-organen vol doende levensvatbaarheid zullen heb ben. Zullen werkgevers en werknemers wanneer zij met harde hand aan de zelfde bestuurstafel worden verenigd daar nu heus vruchtbare besluiten kun nen nemen? Neen, dat wil er bü ons niet In. „Slechts die bevoegdheden dienen te worden toegekend, waarvoor het be trokken gebied van het bedrijfsleven rijp is", zo heeft de regering indertijd ter toelichting van de taak van de p.b.o. organen opgemerkt. Welnu een bedrijfs tak. waarin de samenwerking door dwang tot stand moet komen, Is niet rijp. Voor geen enkele bevoegdheid Daarbij komt nog iets anders: De heer de Bruyn richt zijn verwijt, dat de Wet p.b.o. tot dusverre zo wei nig ingang in het bedrijfsleven heeft gevonden uitsluitend tot de onderne mers. Maar is het wel zo zeker, dat men in werknemerskringen algemeen reik halzend naar de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie uitziet? 2ij, die deze vraag bevestigend beant woorden, zien dunkt ons onder meer over het hoofd, dat nog zeer on langs de voormannen van het N.V.V. zioh openlijk tegenstanders hebben ver klaard van de inschakeling van p.b.o.- organen bij de regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Niet bij publiekrechtelijke verordening, doch bij privaatrechtelijke overeenkomst moeten deze voorwaarden vastgesteld wonden, zo is hun redenering. Begrijpelijk wanneer men bedenkt, dat met het toekennen van verordenen de bevoegdheden op dit gebied aan p.b.o.-organen een heel stuk onderhan- delingsvrijheid en -kracht van ae vak organisaties verdwijnt Ais men daarbij dan nog in aanmerking neemt, dat bij de S.E.R. het gevoelen schijnt te over heersen, dat met het toekennen van bevoegdheden op economisch gebied aan p.b.o.-organen vooral in de aan vang beperkt te werk moet worden ge gaan, dan wordt het duidelijk, dat ls aan te nemen, dat ook in werknemers kringen de liefde voor de p.b.o. iet/wat bekoeld is. Vorenstaande overwegingen leiden ertoe, dat de voorstanders van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie en wie zou in dat opzicht aan de heer de Bruyn twijfelen! ervan doordrongen dienen te zijn, dat het „Haast U lang zaam" hier het enige richtsnoer is, dat tot het begeerde doel kan lelden. Niet dwang, doch overleg is de aangewezen methode. En daarom zouden wy Zijne Excellentie willen raden: Gebruik de stok, die gij zo dreigend achter de deur hebt staan, op de juiste wijze. Gebruik hem om het ijs met het bedrijfsleven te breken. Want als dat ijs heet blijft, zult gij de ervaring opdoen, dat het glad ls wanneer men zich daar op begeeft. En dat uitglijden pijn doet. 53ste Sovjet-veto De Sovjet-Unie heeft, gelijk verwacht, haar veto (het 53ste) uitgesproken over toelating van Japan tot de V N, De andere tien leden van de Veiligheids raad spraken zich voor toelating van Japan uit. Koningin Juliana in Roermond Venray en Gennep Verschillende huldigingen en groot enthousiasme Tjjdens haar bezoek aan Limburg arriveerde H.M. de Koningin even na 12 uur te Rwrmond. Door dichte ha gen van juichende mensen, waarbij duizenden kinderen met Oranje ge tooid, reed zij naar het Harmonie- theater. Bij haar intrede in de stad begonnen plechtig de klokken van het Onze Lieve Vrouwen Munster te lui den. In het Harmonletheatcr hielden de Limburgse boerinnen haar geweste lijke dag, en zij werden door H.M. de Koningin met een bezoek vereerd. In de hal werd de Koningin verwel komd door de burgemeester van Roer mond, mr R. Geuljans met de wethou ders. In de rijk met vaandels en bloe men versierde zaal nam de Koningin op het podium plaats. Naast haar waren o.m. gezeten de Bisschop van Roermond en de Commissaris der Koningin in Limburg, mr dr F. Houben. natorium rondgeleid door de burge meester van Gennep, dr J H. Gilis- sen, en mej. ter Ellen, directrice van „Zon. Licht, Heide". De jongste patiente, Wllke Veenstra, bood bloemen aan, terwijl patiënten als geschenk aan H. M. een handwerktas aanboden. Bovendien hadden de pa- tienten voor de drie oudste Prinsesjes tasjes in verschillende tinten gemaakt, terwijl voor Prinses Marijke een gebor duurd schortje werd aangeboden. Na dit bezoek werd langs het tehuis voor bejaarden gereden, waar H.M. van dt 94-jarige mevrouw van de Werff. uit Gennep, een rose anjer In ontvangst nam. Mevrouw v. d. Werff vertelde HM., dat zij de ouders en grootouders van de Koningin nog gekend had. Hier werd de Koningin ook begroet door de schoolkinderen en deze hulde vormde het slot van het Koninklijk be zoek aain Limburg. Na de bijeenkomst zat H.M. met gas ten en leden van haar gevolg aan aan een gemeenschappelijke koffietafel, •aarbij zij zich met verschillende leden van de Bond onderhield. Buiten stonden na afloop tienduizen den mensen te wachten om nog een glimp van de Koningin op te vangen. De Koninklijke Harmonie stond bij de uitgang opgesteld en speelde verschil lende nationale liederen. Bij het vertrek H.M. werd het Bondsbestuur en bloc aan haar voorgesteld. Daarna stapte de Koningin in de wagen om haar reis voort te zetten. Bij de uitgang van de stad, nabij de brug over de Maas bij het Ambonezenkamp, stond een deputatie van de kampbewoners in nationaal cos- tuum opgesteld: een der kinderen bood H.M. bloemen aan. Om half drie trok de stoet de brug over de Maas over om via de dorpen Horn, Haelen, Neer en Kessel haar tocht naar Venray voort te zetten. Overal in de dorpen waar de stoet passeerde ston den de mensen in rijen langs de wegen om haar toe te juichen. Om half vier reed Koningin Juliana door bevlagde straten Venray binnen om in de Landbouwhuishoudschool de sluitings-emigratiecursus van de vesti- gingscómmissie L.L.T3. (Limburgse Land- en Tuinbouwbond bjj te wonen. De Koningin werd verwelkomd door mr H. A. Janssen, burgemeester van Venray, en deken W. Berden. H.M. onderhield zich met de aspirant- emigranten en sprak met hen over haar bevindingen bij haar bezoek aan de emi granten in Canada. Bij het verlaten van de Landbouwhuishoudschool werden HM. enige raten honing aangeboden. Om half zes arriveerde de Koninklijke stoet in Gennep, waar een bezoek werd gebracht aan het sanatorium „Zno, Licht, Heide". De Koningin werd in het sa- H.M. Koningin Juliana tijdens haar bezoek aan Zuid-Limburg o.a. ont vangen in de Middelbare Land bouwhuishoudschool te Posterholt. Hier het moment van de aanbieding van cadeaux door leerlingen dezer school. CONFERENTIE OVER DE „KOUDE OORLOG". De Amerikaanse ambassadeurs in de voornaamste West-Europese hoofdste den en te Moskou, komen volgende week Woensdag te Londen bijeen voor een conferentie over de „koude oorlog" met de Amerikaase onderminister van bui tenlandse zaken David Bruce. Bruce vliegt Zondag met een aantal medewer kers naar Londen. De besprekingen zullen het gehele ge bied van de betrekkingen tussen Oost en West beslaan en cfe wijze, waarop de verbonden landen hun verdedigings programma's kunnen handhaven zonder hun economie te verstoren. Rust in Libanon De Libanese Kamer van Afgevaardig den zal Dinsdag bijeenkomen voor de verkiezing van een nieuwe president na het aftreden van sjedk Betsjari el Kihoery. In Damascus verluidt, dat het nieuwe bewind geweigerd zou hebben de ex- president toe te staan het land te ver laten Na rijn aftreden heeft Betsjari dr Elias el Khoeiy, een oud-minister van gezondheid en Kamerlid, als zijn opvolger aangewezen. Deze heeft de steun van 52 van de 77 afgevaardigden en zal waarsohijnlijk president worden. De oppositie heeft drie candidaten ge- ste'd. Generaal Sjeha.b de nieuwe premier, heeft verklaard, dat de gebeurtenissen in Libanon „constitutioneel" zjjn en niet neerkomen op een militaire staatsgreep! ISRAËLISCHE KABINETSCRISIS. Twee leden van het Israëlische kabi net zijn afgetreden op grond van een verschil van mening met de andere leden der regering over militaire dienst voor vrouwen. De orthodox-Joodse mi nisters beschouwen militaire dienst van vrouwen als een bedreiging van de kuisheid. Men verwacht, dat de regering ten gevolge van dit meningsverschil ten val zal komen. Haar meerderheid in het parlement is verminderd tot vijf stem- PAUS GEHEEL HERSTELD De Persdienst van het Vaticaan deelt mede. dat Paus Pius XII geheel is heir- Prins Nicolaas van Joego-Slavi?, die U hier ziet. ondergaat een 15' daagse training voor vliegers in Engeland, waarna hij zal worden aangesteld als officier bij de vrij- willige reserve van de Royal Air 1 1 Forct'. In Oxford behoorde de Prins,. Commissies te Straatsburg studeren I die 24 jaar oud is. tot het lucht- squadron van de Universiteit. Zijn broer. Prins Alexander, is pi- looi bij de British European Air- ways. Duitsland blijft voornaamste factor De commissies van de Europese as semblee bestuderen thans een groot aan tal vraagstukken. Een der belangrijkste welke in de politieke commissie zullen worden behandeld is de vooruitgang der verdedigingsinspanning in Europa. De Nederlandse afgevaardigde Pens is als rapporteur voor deze zaak aangewezen. Bij deze discussies zullen, naar ver wacht kan worden, voornamelijk twee kwesties worden behandeld: een grote verdedigingsconceptie, waarbij in de commissie van Nederlandse zijde er op aangedrongen zal worden, dat de assem blee de uitdrukkelijke wens zal uitspre ken, dat alle tot de Europese gemeen schap behorende gebieden gelijke rech ten op verdediging kunnen doen gelden. Een zodanige verklaring zal zich rich ten tegen strevingen om delen van West- Europa in een verdedigingsplan bij voorbaat op te offeren. Daarnaast zal de oommissie zich bezig houden met de ver- BRITS EX-MATROOS VERKOCHT EREKRUIS EN KREEG HET TERUG. James Magnennis te Belfast heeft zijn „Victoria Cross', de hoogste Britse mili taire onderscheiding, die hij verdiend had met zijn aandeel in het tot zinken brengen van een Japanse kruiser in de straat van Djohor. onlangs verkocht voor 75 pond sterling. Hij wilde geld hebben om kleren te kunnen kopen voor zijn drie kinderen. Gisteren heeft hij echter het erekruis van de koper teruggekregen zonder dat hij er iets voor behoefde te betalen. De koper, een handelaar uit Belfast, was van plan het aan het museum van Bel fast te schenken, maar toen hij vernam, wat het erekruis Magnennis waard was, besloot hij het aan hem terug te geven. Gemeenteraadsverkiezingen in België (Van onze Brusselse correspondent per telefoon). De campagne voor de gemeenteraads verkiezingen op 12 Ootober as. ls gis teravond officieel begonnen. Naar ge meld werd. zullen de communisten en socialisten in Wallonië m ongeveer vijf tig gemeenten hetzij gemeenschappelijke lijsten indienen, hetzij een accoord slui ten voor de na de verkiezingen verde ling der ambten voor wethouders en burgemeesters. De socialistische oppositie hecht aan deze verkiezingen een nationale beteke nis, dat wil zeggen da.t zy van oordeel L- dat wanneer de katholieke C VP. ge slagen zou worden, er algemene wetge vende verkiezingen voor de Tweede Ka mer en de Senaat georganiseerd zouden dienen te worden. Een woordvoerder van de C.VP- bestreed deze thesis in een gisteravond gehouden radiorede. Hij noemde het een .gesprek tussen doven". De vraag, welke z.i. rijst, is uitsluitend: hebben de gemeentebesturen in de af gelopen jaren goed geregeerd? Intussen heeft ook de liberale partij zioh voor ontbinding van het parlement er. voor nieuwe algemene verkiezingen uitgesproken. In Antwerpen en Aelst zullen lijsten van de Vlaamse concen tratie, de nieuwe Vlaamse fasotstische partij aan de strijd deelnemen. PERZIË'S TOESTAND CRITIEK- De nieuwe Perzisohe ambassadeur in Washington, Allahjar Saleh, heeft de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Aoheson, medegedeeld, dat de economische toestand van zijn land cri- tiek is. Zonder hulp van de V-S. zou zijn land buiten de macht van de vrije we reld kunnen geraken. De ajnbassadeur deed voorts een beroep op de V.S. voor meer begrip voor de „billijke wensen" van Perzië om de Britse olie-eigendom men te nationaliseren. deling en besteding der „off shore aan kopen" der Verenigde Staten. Ook kan worden verwacht, dat de wens van nau were banden tussen de Raad van Europa en de Nato zal worden uitgesproken. Aan het slot van het politieke debat in de assemblee heeft de Duitse afge vaardigde Kiesinger stelling genomen tegen de geuite vrees, dat Duitsland door zyn aanspraak op de verloren Oos telijke provincies een gevaarlijke neiging binnen de Europese gemeenschap zou brengen. „Het is voor ons Duitsers zeer moeilijk zulke concepties te begrijpen", zo zeide Kiesinger. „Wij weten zeer goed dat een oorlog om deze gebieden slechts op Duitse bodem zal kunnen worden uit gevochten. Hoezeer wij de eenheid wen sen, wij willen ook de vrede. Onze poli tiek van de laatste jaren heeft getoond, dat wij niets anders wensen dan ean eerzame plaats temidden der andere na ties". Het nationalisme maakte volgens Kie singer onder de Duitse jeugd geen kan sen meer. De Franse socialist Mollet verklaarde, dat Duitsland het belangrijkste pro- Keem van Europa blijft. Een souverein uitsland op de weg tussen Oost en West zou volgens hem onaanvaardbaar zijn. Daarom moet Duitsland onverbrekelijk In Eruopa worden opgenomen onder een Europees politiek gezag. De Noor Smit- tingsgebretsen zeide te vrezen, dat het Saarprobleem een Europese federatie uit elkaar zou kunnen doen spatten. De Nederlandse afgevaardigde Kort hals zeide, dat de kolen- en staalge meenschap neiging vertoonde om van de Raad van Europa onafhankelijk te le ven. Indien de kolen- en staalgemeen schap zich tot een soort continentale autarld zou ontwikkelen, dan zou dat volgens Korthals catastrophaJe gevolgen kunnen hebben in de vorm van een ver laging van de levensstandaard. HU be loofde dat er nog steeds invloeden be staan, die op een volledige uitsluiting van Engeland aansturen. Geen verant- woordelük politicus zal dit kunnen ver dedigen, aldus Korthals. Hij drong aan op zo nauw mogelU'ke samenwerking met de Engelsen, daar anders gemakkelük grote moeilUkheden met ernstige gevol gen 'kunnen ontstaan. In de raad van Europa is door de af vaardiging van het Saargebied een motie ingediend, waarin de wens tot uitdruk king wordt gebracht dat geen poging van buitenaf zal worden gedaan om de inwendige politieke toestand en de vrije meningsvorming van het Saargebied te beïnvloeden, opdat alle statenleden van de Raad van Europa het resultaat van een referendum als de uiting van de vrije wil van de bevolking beschouwden. De motie is naar de commissie van algeme ne zaken verwezen. In Engeland is men reeds druk bezig met het treffen van voorbe reidingen voor de Kroning van Elizabeth II. die in Juni 1953 zal plaats vinden. Onder het strenge en waakzame oog van een schild wacht in groot tenue, krijgen de hekken, die toegang geven tot Buckingham Palace. ..een kwastje". Op de achtergrond ziet U een vlag- gestok (in de steigers), die blijk baar nodig een grote beurt moest hebben. (Ingez. Med.-adv.) Noord-Zuid-verbinding te Brussel (Van onze Brusselse correspondent per telefoon). Sedert enkele dagen is het gTootste deel van de nieuwe wegen, welke ln het kadeir van de Noord-Zuid-verbinding werden gecreëerd, te Brussel voor het verkeer open gesteld. Officieel werd gis teren bekend gemaakt dat koning Bou- dewUn op Zondag 5 Ootober de Noord Zuid-verbinding, welke reeds in 1903 .gepland" werd, in bedryf zal stellen. Van Maandag 6 October af. zullen da gelijks 150.000 gewone reizigers en 35.000 arbeiders-abonnee's van"de ver- soheldene haltes in het centrum der stad gebruik kunnen maken. Iedere vier minuten zal een trein door de reusach tige tunnel rUden. Reizigers zullen di rect doorrUden van Amsterdam naar Parys, van Duitsland naar Oostende, van Luik naar Antwerpen. Maar, een redacteur van de Brusselse „Soir" heeft reeds fouten in het mach tige complex ontdekt. Zo zouden de per rons in de onderaardse haltes te smal zijn gebouwd. En wat veel erger ls: sommige treinen zouden nog van uit de Noord- en Zuidstations vertrekken zonder gebruik te maken van de tunnel. De weg boven de tunnel, welke giste ren gedeeltelijk werd vrijgegeven voor het verkeer, ls een 30 meter brede as faltweg, welke de kruidtuin met de his torische St. Goedele-kathedraa) ver bindt. Langs deze weg verrijzen de nieuwe, en reeds in gebruik genomen gebouwen van de Nationale Bank welke om hun zeer moderne stijl door de Brusselse spotters de Jteichskamalei genoemd wordt. GEKOCHT VANAVOND OP DE BRADERIE nog elke 25e GRATIS. Nederlandse Gloster Meteor in België neergestort PILOOT DE KAT GEDOOD. Een Gloster Meteor straaljager van de vliegbasis Soesterberg is gistermor gen in de omgeving van Leuven (België) verongelukt. De bestuurder, de 32-jarige reserve sergeant-vlieger I. de Kat uit Rotterdam, is daarbij om het leven ge komen. Het vliegtuig maakte deel uit van een formatie van drie toestellen. De oorzaak staat nog niet vast. Een com missie van onderzoek is onmiddellijk naar België vertrokken. Sergeant De Kat trad in 1946 in dienst bij de Luchtvaart. Op 30 Juni 1951 be haalde hij zijn vliegbrevet. Het slacht offer was ongehuwd. EDEN EN TITO WISSELEN HARTELIJKE WOORDEN. Maarscfhalk Tito heeft aan een lunch ter ere van Eden o.m. verklaard, dat de huidige samenwerking tussen Joego slavië en Engeland enerzijds het gevolg is van de gemeenschappelijke strijd en samenwerking in het verleden, ander zijds van het bestaan van gemeenschap pelijke belangen „bU het behoud van de vrede in de wereld en de gemeen schappelijke verdediging tegen de drei ging van een nieuwe agressie". Het be zoek van Eden noemde Tito een zicht baar toewUs van de steeds hechter wor dende betrekkingen tussen Joego-Slavië en Engeland, die zich uitten ln een be tere economische, politieke en culturele samenwerking, vooral in de loop van de vier laatste jaren. De maarschalk her- mnerde voorts aan de hulp van Enge land aam Joego-Slavië ln de Jongste oorlog en de morele steun van Engeland na de breuk van Jhego-Sl. met de Sov jet-unie. Eden zeide in zUn antwoord- rede dat hij niet door de Joegoslavische regering was uitgenodigd om te onder handelen over verdragen of deze te sluiten. Het doel van zijn bezoek was, een gedaohtenwisseling te hebben met maarschalk Tito en zyn medewerkers over de belangrijkste vraagstukken van wederzijds belang. Verder om Joego- Slavië en zijn huidige positie in de we reld beter te leren kennen. Eden legde er de nadruk op, dat het verschil ln po litieke stelsels geen beletsel moest zyn voor samenwerking tussen beide landen. Engeland, aldus Eden. was bereid, on danks rijn eigen moeilijkheden, al het mogelijke te doen om Joego-Slavië te helpen jbij het verzekeren van de vrede en onafhankelijkheid, waarop alle vol ken recht hebben". WEERBERICHT Aanhoudend koud tDe Bilt verwacht tot morgenavond': Vannaoht in het binnenland hier en daar mistbanken en plaatselijk nacht vorst. overigens wisselend bewolkt met enkele buien en morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. Matige tot zwakke wind uit uiteenlo pende riohftolngen. (Opgemaakt te 10 uur). 20 SEPTEMBER. Zon op: 6.22 uur; onder: 18.43 uur. Maan op: 7.44 uur; onder: 18 37 uur. Hoogwater te Katwijk te 356 en 16.14 uur. Dit nummer bestaat alt 10 pagina's

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1