LEIDSCH m DAGBLAD Tito consolideert zijn Westerse oriëntatie Hoe moet de West-Europese eenheid worden gevormd? Bouwprogramma 1953: 55.000 woningen 91ste Jaargang WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1952 No. 27715 Dfrctsur: J W^Hsnaj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witt. Singel l. Leiden Giro No. 67053 Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J Brouwerf 6_ per kwartaal; f 047 per week relefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Grote betekenis van Edens bezoek aan Belgrado Tito naar Londen? (Van onze Londense correspondent) Aan Edens bezoek aan Tito, dat he den begint, wordt in Londen grote betekenis gehecht. Hoewel het niet in de bedoeling ligt concrete beslissingen te nemen op het gebied van weder zijdse economische of strategische po litiek. suggereert het bezoek toch wel, dat aan het tijdperk van vaag heid ten opzichte van Tito's betrek kingen met het buitenland sinds zijn breuk met de Russen en omgekeerd - thans een einde schijnt te komen. De diplomatieke activiteit, door Bel grado de afgelopen maanden getoond, Is daarvoor een duidelijke aanwijzing, speciaal wat betreft de militaire bespre kingen tussen Griekenland en Turkije, waarin Joego Slavië zijdelings is be trokken. Edens bezoek onderstreept, dat Bel grado zijn „watervrees" voor het Wes ten nagenoeg schijnt te hebben over wonnen en dat het zoekt naar een of andere consolidatie in Westers ver band, hoewel de precieze vorm daar van nog niet schijnt vast te staan. De Westerse oriëntatie heeft al lang haar beslag gekregen, maar Tito moft daarbij voorzichtig manoeuvreren, ze ker als hi1 zou aansturen op een for meel bondgenootschap, omdat hij stuit op het emotionele verzet van vele zijner in andere richting opgevoede volgelin gen. Plotselinge salto's, zoals Moskou die te zien pleegt te geven, zijn in Joego slavië met z'n zachtaardiger type van communisme, niet of nog niet mogelijk. Na de koersverandering van ruim 4 Jaar geleden, zocht Tito al spoedig con tact met Engeland, dat met zijn gevoel voor nuances en zijn talent voor het afwegen der dingen, daarvoor beter geschikt was dan Amerika, hoewel ook dit al heel gauw deze vorm van „na tionaal" communisme heeft geaccep teerd. Het uitsteken van voelhorens door Tito werd in zekere zin vergemakke lijkt, doordat Engeland een Labourre- gering bezat, waarmede hij zich enigs zins verwant gevoelde De eerste stap was de uitnodiging om naar Belgrado te komen van een dele gatie van de Labourpartü onder leiding van Morgan Phillips, de algemene se cretaris en voorzitter der socialistische Internationale. Spoedig daarop kwam de Joegoslavische afvaardiging met Pijade aan het hoofd naar Londen. Zoals een der leiders ons toen per soonlijk tijdens een perslunch toever trouwde, was hij vooral getroffen door de vrijheidszin van de Britten. Onze vraag of hi1 de politieke gevangenen van het regiem zou vrijlaten, wekte echter bij deze functionaris de grootste verontwaardiging. De wapenbroederschap tussen Chur chill en Tito tijdens de oorlog, al was deze met horten en stoten tot stand gekomen, speelt eveneens een rol in de wederzijdse sympathie. Eden is de eerste vooraanstaande Westen, die staatsman uit het Belgrado komt. Aangezien daar kennelijk verschil lende dingen in de lucht hangen, zoals de mogelijkheid van een regionale sa menwerking of een pact met Turkije en Griekenland, misschien als opstap naar een volledige Joegoslavische aaneen sluiting bij de Nato, acht Eden de tijd gekomen om zich persoonlijk van de stand van zaken op de hoogte te stel len. iets, dat volgens sommigen wijlen Ernest Bevin al enige jaren geleden had behoren te doen. Diens fel anti communistisch sentiment verzette zich daartegen. Eden zal niet uitsluitend het Britse standpunt vertegenwoordigen, maar hij is tevens in zekere zin te beschouwen als tolk van de Ver Staten, tenminste wat de grote lijnen van de Westerse opvattingen betreft. De gedachtenwissellng met Tito zal van informele aard zijn, ook om Edens bezoek acceptabeler te maken voor de lagere partij-reglonen. Eden zal verschillende delen van het land zien en diverse aspecten van het regiem in ogenschouw .nemen. Maar zoals er geen agenda is voor de bespre kingen, zo zal hij ook niet gebonden zijn aan een straf programma. Eden wil vooral een zo vriendschappelijk mo gelijke atmosfeer kweken als voorwaar de voor eventuele concrete regelingen op economisch of militair gebied. Vanzelfsprekend zal ook Triest ter sprake komen. Het heeft in Italië een goede indruk gemaakt, dat Eden de Italiaanse diplomaten in Londen daar over heeft geraadpleegd In Straats burg had hij gelegenheid de Gasperl over deze brandende kwestie te polsen. Een van Tito's andere hoofdproble men is om door de export van voedsel, te betalen voor Westerse economische en militaire hulp, ook om zijn vrijheid van handelen onaangetast te laten. Is zijn instinctieve afkeer van het ontvangen van hulp op politieke basis en om zich formeel te binden nog even groot als vroeger ?In elk geval is er het conflict met degenen, die het commu nisme vooral zien als een methode om het land op grote schaal te industriali seren, waardoor de agrarische produc tie gevaar zou lopen. De verwachting is, dat Eden Tito zal uitnodigen voor een tegenbezoek aan Londen, dat de vriendschap voor het Westen zou moeten bezegelen. Dit alles betekent ongetwijfeld de in leiding tot de hoognodige versteviging van de anti-Kominform-krachten in Zuid-Oost Europa, dat de Achilleshiel van het Westen vormt. Men acht het in Londen nog te vroeg om te zeggen, of deze versteviging een direct of indirect karakter zal dra gen, al zal het er in wezen weinig toe doen op welke wijze Tito het gat in de dijk. door het Westen rond het Komin- form-gebied opgeworpen, zal dichten. Kalm tempo wenselijk Zou een toekomstige Europese fede ratie een staatshoofd moeten hebben? Dit is een van de vrasen. die gesteld worden in een rapport, dat door viif staatsrechtgeleerden voor de Raad van Europa is uitgewerkt en waarin moge- litkheden worden opgesomd voor de in richting van een federatieve staat. Dit rapport, waaraan voor Nederland profes sor Verziil heeft meegewerkt, zal heden door professor De Housse aan de Straatsburgse assemblee worden aange boden. Het zal moeten dienen als leid raad voor de commissie der assemblee, die de taak heeft gekregen een statuut voor een Europese politieke gemeen schap voor te bereiden. Indien de po litieke gemeenschap zich inderdaad sterk zou ontwikkelen, zouden er volgens de professoren drie mogelijkheden be staan: men zou de staatshoofden der zes landen beurtelings de hoge functie kun nen laten waarnemen: men zou de Amerikaanse regeringsvorm kunnen overnemen of wel de Zwitserse federale grondwet tot voorbeeld kunnen nemen. De essentiële volmachten van een Europese regering zouden volgens de professoren in viif punten kunnen wor den samengevat: 1. het algemene poli tieke beleid van de gemeenschap onder toezicht van een Europees parlement; 2. het recht om in samenwerking met het parlement wetsvoorstellen in te die nen: 3. het recht om verordeningen en verschillende wetten toe te passen; 4. het financiële beheer onder toezicht en goedkeuring van het parlement; 5. alle volmachten die het parlement in bijzon- j dere omstandigheden aan de uitvoe rende macht, zou geven. Daarna zal het volgens de professoren wel onvermiide- liik ziin dat een Europees gezag ook het recht kriict zelfstandig belastingen te heffen. Het rapport stelt echter op de voorgrond, dat het. in het huidige Europa nog moeilijk zal ziin de buiten landse politiek geheel in handen te leggen van een Europese gemeenschap. Dit zou volgens de commissie beteke nen dat de nationale staten vrijwel van hun gehele onafhankelijkheid zouden worden beroofd. De commissie oppert echter een tweede mogelilkheid. name lijk een verdeling van het gezag tussen de gemeenschap en de staten, die er lid van ziin. Mei. Klompé betoogde bij het debat van gisteren- dat door de vorming van de Europese gemeenschappen de taak van de raadgevende vergadering en van de Raad van Europa eer toe- dan afge nomen zijn. Zii verzette zich tegen de bii sommige leden bestaande indruk, dat de raadgevende vergadering haar reden van bestaan had verloren door zo iets als concurrentie vanwege het ko len- en staalparlement. De heer Vixseboxse. afgevaardigde der Chr. Hist. Unie. zei dat de raad van Europa moest blijven bestaan als broedplaats voor alle plannen tot sa menwerking op cultureel, economisch en sociaal gebied De raad zou een grote taak kunnen blijven verrichten door de stimulering van plannen voor nieuwe gemeenschappen, b.v. voor de landbouw en voor het verkeer. „Het is een ge vaarlijke en valse gedachte dat de taak van de raad zou verminderen, integen deel wii zullen nieuwe kracht nodig hebben om alle mogelijkheden van gro tere eenheid te bestuderen", aldus de Nederlandse afgevaardigde. Ook de Britse Labour-afgevaardigde Gordon Walker zag het zo. De Euro pese gemeenschappen werden volgens hem niet zo supranationaal geeeten als zij werden opgediend. Zij namen steeds weer het karakter van intergouverne mentele in plaats van supranationale overeenkomsten aan en hij voorzag dat het bovennationale karakter verder op WEERBERICHT Kans op buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien. Langs de Waddenkust aan vankelijk krachtige, overigens matige Noord-Westelijke tot Westelijke wind. Vannacht iets minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 18 SEPTEMBER. Zon op: 6.19 uur; onder: 18.48 uur. Maan op: 5.21 uur; onder: 18.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.59 en Dit nummer bestaat uit zes pagina's Wisselend weer Het KNMI deelt mede: Tengevolge van het heldere weer met weinig wind kwam er vannacht in ons land op vele plaatsen zware nachtvorst voor. Onder invloed van een diepe de pressies voor de kust van Noorwegen zal er de komende nacht meer wind staan, zodat de temperatuur dan niet tot zo lage waarde kan dalen. Morgen overdag daarentegen wordt ons land geheel over spoeld door koude lucht uit het hoge Noorden tengevolge waarvan de maxi mum-temperatuur lager zal zijn dan in ae afgelopen dagen. Boven de Noordzee ontwikkelen zich in de koude lucht buien die later ook ons land kunnen binnendrijven. Bij IJsland ontwikkelt zioh een nieuwe storing, die zich even als zijn voorganger naar het Noordzee gebied zal bewegen. Voor de komende dagen moet dan ook op wisselend weer gerekend word^p met temperaturen ge middeld beneden de normale waarde voor de tijd van het jaar. H.M. Koningin Juliana, vergezeld door Z.K.H. de Prins der Neder landen begaf zich gistermiddag in de gouden koets naar de Ridderzaal voor de plechtige opening van de zitting der Staten-Generaal. Voor de laatste maal heeft de Koninklijke Stoet daarbij de tot nog toe gebruikelijke weg gevolgd, van het Noordcinde via Heulstraat. Kneuterdijk. Lange Voorhout en Korte Vijverberg naar het Binnen hof. De gouden koets met het ere- escorte verlaat het Noordeinde. de achtergrond zou worden gedrongen naar mate de gemeenschappen zich zouden gaan ontwikkelen. Dit gaf vol gens Walker te meer kansen od een voortzetting van de samenwerking met de andere landen. Hij Het deze opmer kingen gepaard gaan van een duidelijke waarschuwing aan diegenen, die naar een neutralistisch West-Europa streven. De Franse oud-premier Reynaud liet ziin voldoening over de bereidheid tot verdere samenwerking vergezeld gaan van een somber economisch en politiek beeld van Europa. Tot de pleiters voor een voortzetting van de samenwerking tussen het con tinent en Engeland behoort ook de Britse liberaal lord Layton, die met Revnaud tot de veteranen van Straats burg behoort. Eventueel nog meer werken in verband toestand arbeidsmarkt De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft in een brief aan de Tweede Kamer het Bouwprogramma 1953 aangebo len. Omtrent de verschillende sectoren van het bouwprogramma 1953 niet-mi- litaire werken deelt de minister o.m. het volgende mee: Weg- en waterbouwkundige werken - Het bouwprogramma 1953 gaat uit van een volume in deze sector van 255 mlllioen gulden, di. 57 millioen gulden meer dan het officiële programma 1952, dat echter sterk overtrokken zal wor den. Deze overtrekking geschiedt o.m. door de additionele werken, welke in het kader van de werkgelegenheidspo- litlek worden uitgevoerd. De voornaam ste oosten in deze sector zijn die van de Rijkswaterstaat (met inbegrip van de Zuiderzeewerken, die ongeveer de helft van de post uitmaken en enkele bescheiden werken voor het Staatsvis- sershavenbedrijf) en die voor de mij nen, de Ned. Spoorwegen, de provincies, de waterschappen en de gemeenten. De realisatie zal sterk afhankelijk zijn van de financiële mogelijkheden. Buitengewoon onderhoud: verbouw - Verwacht wordt, dat de grotere vrfj- heid, die wordt gegeven in de uitvoe ring van werken tot f 100.000. er toe zal leiden, dat in deze sector in 1953 meer zal worden verwerkt. Daarmee rekening houdende, zijn in het programma 1953 voor deze sectoren resp. 10 millioen gulden en 80 millioen gulden opgenomen, tegenover de cijfers van 9 en 65 millioen gulden, waarop de realisatie in 1952 wordt geschat. de boerderij bouw een continuïteit, die ook in de twee komende jaren, waarm de herbouw zal worden afgewerkt, nog aanwezig zal zijn en die in de buurt van 75 miUioen gulden per jaar lag. Met het oog op de verruiming van de goedkeuringspolitiek is een bedrag van 80 millioen gulden gesteld. Nijverheid In 1951 werd in deze sector voor 232 millioen gulden gerea liseerd, in het eerste halfjaar van 1952 voor 115 millioen gulden. Er is een lichte vermindering in het bedrag, waarvoor werken werden goedgekeurd, te bespeuren. Intussen zal de realisatie in 1953 nog onder Invloed staan van de grote omvang van de werken, waar mee in vorige jaren werd aangevangen en waaraan nog in 1953 wordt gewerkt. Hoewel het niveau van de werken, waarmee van half 1952 tot einde 1953 wordt begonnen, door het ministerie van Economische Zaken op een jaar basis van 200 millioen gulden wordt ge schat, lykt het daarom gewenst het to taal voor 1953 wat hoger aan te ne men. Met inbegrip van 7% millioen gulden voor de werken voor de Techni sche Hogeschool te De'.ft, die als voor heen ten laste van deze sector worden gebracht. Is het totaal daarom bepaald op 220 millioen gulden. Handel en Verkeer - Verwacht wordt, dat in 1952 voor 115 millioen gulden zal worden gerealiseerd. Het bouwv- men voor 1953 is wat hoger en wel op 125 millioen gulden bepaald, omdat door invoering van de kernfinanciering enige verhoging van de animo om in deze sector te bouwen is te verwachten. Hongersnood in India In het gewoonlijk vruchtbare gebied van Simderban ten Zuiden van Cal cutta heerst grote nood ten gevolge van drie opeenvolgende natuurrampen overstromingen in 1950, droogte in 1951 en overstroming door de zee. Bijna een derde van de bevolking van een mil lioen in dit district wordt door hon gersnood bedreigd. De bestuursraad van het internatio naal noodkinderfonds der V. N. heeft te legrafisch toegezegd 500 ton rijst uit, Thailand te sturen. HET EILAND WAKE ONBEWOONBAAR GEWORDEN. Alle 6 k 700 bewoners van het kleine eiland Wake in de Stille Oceaan zullen met vliegtuigen naar elders worden over gebracht. Gisterochtend vroeg heeft een hevige storm alle huizen weggevaagd en bijna het gehele eiland onder water ge zet. Ernstige persoonlijke ongelukken zijn niet gebeurd, doordat de bevolking gewaarschuwd was en een toevlucht had gezocht in oude Japanse bunkers uit de oorlog. Het hoofdkwartier van het Ameri kaanse marinekorps te Washington maakt i bekend, dat In Korea zes straaljagers tegen een In wolken gehulde heuvel zijn opgevlogen waardoor de zes bestuurders om het leven kwamen. I Woningbouw Voor de woningbouw is 680 millioen gulden aan bouwvolu men uitgetrokken, waarbij de volgen de verdeling is verondersteld: 27.500 woningwet-woningen, 20.000 premie- woningen, 5.000 herbouwwoningen; 2.500 andere woningen, dus 55.000 wo ningen in totaal, exclusief de wonin gen, die deel uitmaken van boerde rijen en bedrijfspanden en een aantal landarbeiders-woningen, die uit het bouwvolume voor boerderijen worden gebouwd. Het is mogelijk, dat het totaal nog iets hoger kan worden gesteld, wan neer het volumen „andere wonin gen", d.i. volumen, waarvan geen kosten ten laste van de begroting van wederopbouw komen, hoger zou worden. De minister wijst er nog eens op, dat een bouwprogramma van 55.000 wo ningen niet identiek is met het ge reedkomen van 55.000 woningen. Eerst dan worden deze begrippen identiek, wanneer er een zodanige continuïteit is ontstaan, dat het vo lume van de in aanbouw zijnde wo ningen in de aaniang van het iaar hetzelfde is als dat bij het eind van het jaar. Boerderijbouw De boerderijbouw staat nog sterk onder invloed van de behoeften ter zake van herbouw van in de oor'.og vei woeste boerderijen en van de nieuwe IJsselmeerpolders. Er is in. Gezondheidszorg en hygiëne Het Is gewenst voor deze sector, die in de laatste jaren gedrukt moest worden, meer uit te trekken. In overleg met So ciale Zaken is het volumen voor 1953 Voor de vijfde maal sinds Zij de troon besteeg heeft H.M. Koningin Juliana gisteren in Den Haag de zitting van de Staten-Generaal ge opend met het uitspreken van de Troonrede. De foto toont de plechtigheid in de Ridderzaal. bepaald op 28 millioen gulden, dl. 8 millioen gulden meer dan de in 1952 te verwachten realisatie. Kerken Voor 1953 is 22 millioen gulden uitgetrokken, waarmee naar aangenomen wordt in Ie behoeften kan worden voorzien. Verwacht wordt, dat in 1952 20 millioen gulden zal worden verwerkt als gevolg van de grote vrij heid, die in dat, jaar reeds voor kerken bouw werd toegestaan en waardoor het officiële programma van 15 millioen gulden met 5 millioen gulden zal wor den overtrokken. Scholen Voor het L.O., U.L.O., V. HM.O., N.O. en Kleuteronderwijs ls voor 1953 57 millioen gulden uitgetrok ken. Dit volume is op grond van de Riiksgoedkeuringen, verleend in het verleden voor BX O. en diverse lagere en middelbare vakscholen, verhoogd met 6 millioen gulden. Verder is reke ning gehouden met het bouwprogram ma van de Rijksgebouwendienst voor <ie Rijksluchtvaartschool, voor de univer siteiten te Leiden, Utrecht en Gronin gen en de Landbouwhogeschool, alsook met geraamde bedragen voor het H> ger Onderwijs in Nijmegen, Amsterdam en Rotterdam. Het totaal kan dan op 77 mlllioen gulden worden gesteld, waartegenover een te verwachten reali satie in 1952 van" 60 millioen gulden staat. Uitdrukkelijk wordt er op gewezen, dat het bouwprogramma niet de werken bevat, die eventueel additio neel zouden worden ter hand geno men, indien de toestand op de ar beidsmarkt zulks wenselijk doet zijn. H.M. de Koningin maakte gister-en de prinsesjes Beatrix. Irene en middag een rijtoer door Den Haag. I Margriet werd H.M. door de In gezelschap van Prins Bcrnhard menigte hartelijk toegejuicht.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1