LEIDSCH DAGBLAD Europa's wetgevende vergadering ontwerpt haar reglement 91ste Jaargang ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1952 No. 27712 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6 per kwartaal; f. 0 47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Naar de Europese eenwording HET zal vermoedelijk wel zeer ge ruime tijd duren vooraleer het be grip der Verenigde Staten van Europa evenzeer een realiteit vormt als cat momenteel het geval is ten aanzien van de Ver. Staten van Noord-Amerika. Maar in ieder geval zijn in de afgelopen week twee uiterst belangrijke stappen gezet op de weg, die uiteindelijk moet leiden naar een Pan-Europa. Die weg zal lang en moeizaam zijn, met tientallen gevaarlijke bochten waar in grote stuurmanskunst vereist zal worden om het karretje in het gareel te nouden. Het wegdek zit vol kuilen en gaten en ligt bovendien bezaaid met voetangells en klemmen. De voetganger, die deze weg zal gaan want voor snel verkeer is hij ten enenmale ongeschikt! dient zich te wapenen tegen de stormwinden van eigenbelang en kort- z'chtigheid, die hem zullen beletten zelf het uur van zijn aankomst te bepalen. Alleen wanneer die voetganger na&st uithoudingsvermogen beschikt over tact en geduld, maar bovenal over een rots vast vertrouwen in de hoogheid van zijn opdracht, zal hij tenslotte het einddoel bereiken. Niemand kan zeggen wanneer dat zijn zal: over één, twee, tien, twintig of vijf tig Jaar, maar de glorie van het doel rechtvaardigt bovenmenselijke inspan ning en verzacht bij voorbaat de teleur stelling, die ongetwijfeld óók komen zal. DEZE realistisöhe toeschouwing ver- drijve overigens geenszins het op timisme, waartoe de gebeurtenissen \an deze week stellig aanleiding schen ken. In Luxemburg kwamen de minis ters der zes Schuman-landen bijeen en al kwamen vanzelfsprekend niet in een handomdraai alle aldaar besproken pro blemen tot een oplossing, er werden niettemin enkele stevige spijkers met fikse koppen geslagen, die nuttig bouw materiaal voor het uiteindelijke project kunnen leveren. Er werd een commissie Ingesteld, wier taak het zal zijn een ont werp voor een politieke Hoge Autoriteit met. supra-nationale bevoegdheden voor (e bereiden en het volgende jaar zullen in de zes landen van het Schuman-plan verkiezingen worden gehouden voor een souverein Europees parlement, dat zijn zorgen dan ook zal uitstrekken over an dere-gebieden dan de kolen- en staal- b°'.angen. En tenslotte werd de Belgische socialls- t.sche oud-premier Paul Henri Spaak enkele dagen later in Straatsburg tot voorzitter der Sohuman-assemblée geko zen, een functie, welke htf een jaar ge leden vrijwillig had neergelegd, omdat hij naar zijn smaak te weinig medewer king ondervond De persoonlijke waardering van Soaak's politieke verdiensten geheel en a', buiten beschouwing latend, dient ge constateerd dat de Belgische ex-premier één der vurigste voorstanders van een EuroDese federatie is. De Assemblée had moeilijk een voorzitter kunnen kiezen, die hem in enthousiasme en bezieling overtreft! EEN beslissing over de definitieve zetel van het Hoge Verdragsorgaan werd niet verkregen en over de Saarkiwestie werden Schuman en Ade- r.auer het evenmin eens, al verhelder den de besprekingen het wederzijdse be grip. Maar wie had dit ook maar één ogenblik durven hopen? Per saldo: ook Keulen en Aken zijn vroeger niet in één dag gebouwd en dat was ondanks de vorderingen der techniek en afgezien van het ver schil in geografische begrenzing! indertijd nog een heel wat eenvoudi ger opdracht dan heden ten dage de stichting van een federatief Europa! KRACHTSTATION IN NOORD- KOREA GEBOMBARDEERD. Meer dan 35 superforten van de Ver- oondenen hebben gisteravond en van nacht ruim 300 ton bommen op de Soeiho electrische centrale aan de Jaloe geworpen. Het bombardement duurde orle uur. Sommige vliegtuigen hadden bommen van 2.000 pond bij zich, die tot ce fundamenten van het station zouden doordringen alvorens te ontploffen. Op 23 Juni is deze centrale voor het eerst ooor de Geallieerden gebombardeerd en zwaar beschadigd. De aanval werd on dernomen naar aanleiding van berich ten dat de communisten nacht en dag werkten om de belangrijke centrale een der grootste ter wereld weer op gang te krijgen. (Ingez. Med.-Adv.) WEERBERICHT Overwegend droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht en morgenochtend plaatse lijk mist, overigens wisselende bewol king en overwegend droog weer. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. «Opgemaakt te 10 uur). 14 SEPTEMBER. Zon op: 613 uut; onder: 18.57 uur. Maan op: 0.33 uur; onder: 17 23 uur. Hoogwater te Katwijk te 1153 uur (15/9 te 0.44 en 13.16 uur). Dit nummer bestaat uit W pagina's Hoe staat het er mee? XXXVI Stagnatie bij Leidse Spoorwegwerken Werking van de grond ter hoogte van de Haarlemmertrekvaart Hetgeen wij reeds in ons artikel van 3 September j.l., waarin wij aankon digden, dat het einde van de overwegmisére aan de Rijnsburgerweg in het zicht is, voorspelden, is bewaarheid. Het proefrijden op hoog-spoor heeft uitgewezen, dat de verhoogde baan ter hoogte van het gecombineerde kunstwerk aan de Haarlemmer vaart, speciaal in de omgeving van het onderstation voor de electrici- teitsvoorziening, niet geheel aan de verwachtingen beantwoordt. Over een lengte van plm. 100 meter is de grond hier „aan het rollen gegaan", hetgeen reeds eerder tot gevolg heeft gehad, dat een gedeelte van een langs de nieuwe baan lopende sloot is dicht geperst, waardoor het noodzakelijk was, dat een noodbemaling voor een daar aanwezige polder werd aangebracht. Ir F. Q. den Hollander: nemen geen enkel ..Wij r risico De Spoorwegen, die hier tot driemaal toe „versterkingen" hebben aange bracht, vinden het niet verantwoord, dat zij op dit moment overgaan tot het rij den op de verhoogde baan, welke ove rigens geen afwijkingen vertoont. Of schoon weliswaar na het aanbrengen van deze versterkingen zich geen grondver- schuiivingen voordoen, hebben de N.S. het nodig geoordeeld om het Laborato rium van Grondmechanica te Delft on derzoekingen te laten instellen naar de grondgesteldheid ter plaatse. De president der N. S, ir F. Q. den Hollander, die dit gistermiddag op een te dezer steden gehouden persconfe rentie mededcylde,, voegde daaraan de mededeling toe, „dat de Spoorwe gen in dit opzicht geen enkel risico nemen". Thans wacht men de onderzoekingen m het Delftse laboratorium af. Dit ad vies zal worden opgevolgd en dan nog zullen de N.S. afwachten hoe of dit baanlichaam zich houdt. „Rijden wij eenmaal op de verhoogde baan. dan is voor ons geen terug meer mogelijk, snij den wij ons in feite de pas af. Daarom hebben wij juist gisteren het besluit ge nomen om het rijden op hoogspoor nog even uit te stellen", aldus ir Den Hol lander, die ons te verstaan gaf „dat deze daad van gTOte voorzichtigheid geen bijzondere tegenslag betekent en op het gehele werk geen grote financiële con sequenties in zich draagt. Op onze vraag aan de president der N. S. naar een meer preciese omschrij ving van het aantal dagen of weken van deze stagnatie, moest ons ir Den Hollander het antwoord schuldig blij ven. „Gelooft U mij. het is een kleine tegenslag, welke wij in zo kort moge lijke termijn hopen op te vangen. Het wachten is thans op het advies van Delft, dat wij zeer nauwgezet- zullen op volgen. Nogmaals de N.S. mogen geen enkel risico lopen", aldus de president der N. S. Ofschoon deze stagnatie voor Leiden in het bijzonder een tegenslag betekent, maakt het op een lange lijdensweg van overwegmisère nu niet zoveel uit of men eind September dan we] zo mogelijk eind October hoog rijdt. Dat ir Den Hollander in hoogst eigen persoon zich gisteren van de toestand ter plaatse op de hoogte heeft gesteld en bovenstaand besluit in het belang van de veiligheid van zovele duizenden heeft genomen, is weer eens een bewijs van de grondge dachte der N S veiligheid vóór alles! NOG GEEN KWARTIERDIENST Ij- Den Hollander, die tijdens deze conferentie tevens naar het instellen van een kwartierdienst op de lijn Am sterdam—Rotterdam werd gev/aagd, deelde mede, dat de invoering van een dergelijke dienst nog geruime tijd op zich zal laten wachten, hetgeen niet wegneemt, dat de vervoerscapaciteit op deze lijn reeds belangrijk is opgevoerd. PERRON-OVERKAPPING. Dat de perron-overkapping van het nieuwe station in de gewijzigde plan nen tot pl.m. 60 meter was terugge bracht.. ziet ir Den Hollander als een uitvloeisel van de financiële consequen ties, welke noodwendig moesten worden aangebracht. De huidige constructie is echter zo, dat deze overkapping even tueel op een later tijdstip op eenvou dige wijze kan worden doorgetrokken Verder bestaal er in de toekomst nog een mogelijkheid tot aanvulling met zgn. „paraplukapjes", welke in vorm veel overeenkomst vertonen met de wacht- gelegenheden. die thans op het tram- emplacement voor het station staan. SPOORWEGOVERGANG LAMMENSCHANSWEG. Volgens de president vjin dc N. S. maakt de ordossing, welke men zich gedacht heeft in de overgang van de lijn Leiden—Utrecht ter hoogte van de Lammenschanswcg tussen het Leidse gemeentebestuur en de Ned. Spoor wegen nog steeds een punt van ern stige bespreking uit. Juist deze mid dag bad ir Den Hollander een be spreking met het Gemeentebestuur. Bride partijen zijn het cr over eens. dat op deze plaats een vriie kruising (dus geen spoorbomen, Red.) moet komen. Hoewel nog geen beslissing is genomen een voorstel en bet stand punt van de N. S. ziin spoedig te ver wachten gaan de besprekingen in de richting om hier ter plaatse de spoor baan omhoog te brengen, zodat het verkeer er onderdoor kan gaan. Duitse socialistische rijkspartij ontbond zich zelf Fnto L D 'Va Vliet Komt er een beweging voor in de plaats? (Van onze correspondent te Bonn). De komedianten zijn voorbijgetrok ken. De neo-Nazistische Eocialistische Rijkspartij van Dolls en Remer, die het vorige jaar bij de Landdag-verkie zingen in Neder Saksen meer dan tien procent van de stemmen wist te be halen wat in dc gehele wereld als een bedenkelijke herleving van het Hitlerismc werd opgevat is na een alom opgemerkt, maar per slot van rekening toch weinig bezocht politiek cabaret van ongeveer twee jaar weer van het toneel verdwenen. In Bonn vat men dit op als een reden tot vreugde voor hen, wien samenwer king met Duitsland ter harte gaat en els een reden tot teleurstelling voor de genen, wien het bestaan van deze partij een dankbaar voorwendsel was om tegen oie samenwerking te blijven ageren. Na een vervalproces, dat reeds ette- lüke maanden geleden openbaar werd, is de Socialistische Rijkspartij aan haar uit- en inwendige spanningen bezwe ken. Het federale constitutionele ge rechtshof in Karlsruhe, dat op verzoek van de Bondsregering nog altijd beslis sen moet over de vraa^ of deze partij onwettig is, en dus van hogerhand ver boden kan worden, komt met haar uit spraak te laat. Wanneer het de te ver wachten veroordeling van deze partij uitspreekt, zal dat nog slechts de waar de van een slag in de lucht hebben. Sommigen geloven zelfs dat zulks de ge hele opzet van de vrijwillige zelfontbin- ding van de socialistische Rijksparty is. Diezelfden nemen trouwens ook aan dat deze ontbinding slechts schijn is en dat oe leiders al lang voorbereidingen ge troffen hebben om in nieuwe vorm, na melijk door een „beweging" in plaats van door een partij hun actie voort te zetten. Dit mag zo zijn. De SRP'ers zijn nu eenmaal politieke avonturiers en het succes dat zij reeds gehad hebben, eens- cieels bij bepaalde Duitsers, anderdeels echter ook bij het buitenlandse publiek, dat hen altijd veel ernstiger genomen heeft dan zelfs hun eigen aanhang dat deed, smaakt naar meer. Toch zou men er verkeerd aan doen hun betekenis te overschatten. Het roemloze einde van de SRP duidt in de eerste plaats op een politieke mislukking en niet op een politieke tactiek. De Veiligheidsraad heeft gistermiddag r.a een debat van ruim een uur besloten net. verzoek om toelating tot de organi satie der Verenigde Naties van Viet- minh. Libye, Cambodja, Laos en Japan te bespreken. De raad zal onderzoeken, of het ver zoek van deze landen door de raad zelf of door een speciale commissie dient te worden behandeld. De Sovjet-afgevaardigde onthield zich van stemming. BESCHERMING VAN DUITSE JEUGD De commissie voor jeugdzorg van het Westduitse parlement heeft een wets ontwerp ingediend, dat beoogt alle voor de jeugd schadelijke geschriften te ver bieden. Het wetsontwerp vermeldt als bijzon der gevaarlijk alle publicaties, die „on zedelijk zijn of misdaad, oorlog of ras senhaat verheerlijken". TAFT STEUNT EISENHOWER. Het republikeinse Senaatslid Robert Taft heeft beloofd generaal Eisenhower te steunen. Taft maakte dit bekend na een bespreking met Eisenhower, die naar men verwacht de mate van een heid der republikeinen bij de verkie zingsactie zal bepalen. Er lopen - inmiddels door het Bel gische Hof weersproken - ge ruchten over een verloving van ko ning Boudewijn van België met Prinses Elisabeth van Luxemburg. Dit is Prinses Elisabeth van Lux emburg. piiiiiiiiliiliiiiiiilliilliiilliiliililliiiillllliiiliiiiiilliiniiiiiiiiiijj Ondankbaarheid in verkiezingstijd Twee Amerikanen kwamen el- s kaar in Mississippi tegen. De een =j EE haalde een pakje sigaretten uit zijn Er zak, waarop „I like Ike" te lezen stond en bood de ander te roken aan. EE „Neen", zei de kennis. Ik heb mijn eigen merk." En hij bracht een ander pakje sigaretten te voor- EE schijn dat reclame voor Stevenson E maakte. Weinige minuten later waren de E E heren opgewekt aan het boksen. 11111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111111 Personeel van van Grondmcchanaco te Delft aan de arbeid. Ter hoogte van het ge combineerde kunstwerk aan de Haarlemmervaart, speciaal in de omgeving van het onderstation voor dc electriciteitsvoorziening (links op de foto gedeeltelijk zichtbaar), worden momenteel grondboringen verricht op een diepte van 10 tot 15 meter. President Soekarno is gisterochtend per vliegtuig naar Semarang vertrok ken, vanwaar hij een tocht van 2 weken door Midden- en Oost-Java zal maken. De president is vergezeld van de minis ter van Economische Zaken, de heer A. Mononoetcc. Nog geen nazomer Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land wordt nog steeds beheerst door een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat zich reeds meer dan een week ten Westen van Schotland be vindt Langs de Oostflank van dit hoge drukgebied stroomt voortdurend koude lucht over Scandinavië naar het Zuiden, waardoor in een groot gedeelte van Eu ropa de temperaturen beneden normaal blijven. Naar het Zuiden dringen de koude luchtmassa's door tot Midden- Italië, naar het Oosten tot in Joego slavië' en Oost-Rusland. Hier kwamen zij in conflict met zeer warme luchtmassa's. waarin nog mid- dagtemperaturen van meer dan 30 gra den voor komen. De strijd tussen de koude en de warme lucht had tot gevolg, dat verscheidene storingen tot ontwik keling kwamen, die via de Povlakte en het Alpengebied naar Polen en vervol gens naar Noord-Rusland trokken. Deze storingen veroorzaakten langs hun baan zware regenval, terwijl in de Alphen de neerslag boven een hoogte van 1500 2000 meter in de vorm van sneeuw om laag kwam. Aangezien er nog geen tekenen zijn, die op een spoedige weersverandering wyzen. moet men er op rekenen, dat het vrij koude weer de eerstkomende dagen blijft aanhouden. Daarbij blijven de neerslag, kansen aanvankelijk nog klein, zodat voor morgen op de meeste plaat sen droog weer verwacht mag worden. Jean Monnet gaf ons werelddeel een telefoonnummer Morgenavond algemene beschouwingen (Telefonisch van onze correspondent uit Straatsburg). Onder de even capabele, ervaren als goed geluimde leiding van voorzitter Spaak is te Straatsburg de Schuman-assemblee, die dus nu tevens Europa's wet gevende vergadering geworden is, gisteren begonnen met de opstelling van haar reglement van orde. Een taak van niet geringe draagwijdte. Er moge dan voor de toeschouwer weinig opwindends aan te beleven zijn omdat het hier dus om niet minder gaat dan het redigeren van de statuten, die als handleiding zullen moeten fungeren voor de opstelling van Europa's grondwet. Een werk, waar voorlopig zes maanden is voor uitgetrokken. Er komen hier in Straatsburg intus sen iedere dag meer mensen tot het in zicht. dat het een enorme opgave is ge weest. die de zes ministers begin van deze week op de schouders van de Assemblée, die welbeschouwd voor deze taak niet was samengesteld, en die per slot van rekening ook maar een vrij willekeurige selectie uit de zes betrok ken nationale parlementen omvat. Van daar de vraag die velen, ook in het par lement, zich nu stellen of deze consti tuerende opdracht eigenlijk toch niet beter aan dat andere concurrerende lichaam, de Assemblée van de Europese raad, had kunnen worden verstrekt, die andere Assemblée, die over meer leden en dus mogelijk ook over meer compe tentie, beschikt en die bovendien ook meer dan de zes Schuman-landen ver tegenwoordigt. Ofschoon dat laatste natuurlijk ook een bezwaar zou kunnen zijn. Zij, die zo redeneren hopen dan ook dat het plan-Eden. dat Maandag hier in Straatsburg door zijn promotor zal wor den toegelicht, de mogelijkheid zal openen de oude Assemblée van Straats burg op de doelmatigste wijze bij deze taak te betrekken en dus wel zo, dat het tot dusverre tamelijk voortvarende tempo, dat gevolgd werd. er niet door zal worden afgeremd. Maar hoe dat precies zal kunnen gebeuren, ziet nog memand hier duidelijk in. Men hoopt dan ook dat Anthony Eden, hier Maandag het verlossende woord zal kunnen spreken. Voor het moment staat het echter al wel vast, dat Jean Monnet, de inspirator en promotor van het Schuman-plan, het project-Eden, voor zover dat in zijn hoofdlijnen bekend is, 'niet zeer wel gezind moet zijn. Hij ziet veel liever dat de taak Europa op te bouwen zal blijven voorbehouden, met alle bezwaren, die aan deze methode mogen kleven, aan de drie of vier orga nen, de Assemblée, de Hoge Autoriteit, de ministerraad en het hof van Justitie, welke laatste nu alleen nog in de lucht zweeft, van de gemeenschap voor steen kool en staal. Jean Monnet volgt intus sen met onvermoeide aandacht alle be sprekingen in de vergaderzaal Klein van stuk, gekleed in zijn sobere bruine costuum, met zijn scherpzinnige gezicht voortdurend door een zenuwtik in be weging, zit hij daar zwijgzaam tussen de parlementariërs. Maar in de wandel gangen komt hij in volle actie, steeds bereid met zijn ernstige bewegingen de journalisten te woord te staan. WIJ SPRAKEN MET JEAN MONNET. In een gesprek, dat wij gistermorgen met de heer Monnet mochten hebben, legde hy nogmaals de nadruk op het sterke belang dat hij hechtte aan een goede verstandhouding tussen het Hoge Verdragsorgaan, dat hij presideert, en de Assemblée. Wij zijn hier een reis in het onbekende begonnen, zo drukte hij zich uit, en daarom is het ten enemale noodzakelijk dat wij er voortdurend zeker van zijn dat we allen ook in dezelfde richting reizen Een der grootste gevaren, die ons in deze fase zouden kunnen bedrei gen, is dan ook dat tussen de Hoge Autoriteit en de Assemblée verschil len van mening zullen ontstaan of voort zouden duren. Een intiem en voortdurend contact acht ik zo zeide ons Jean Monnet dan ook absoluut onmisbaar. Hoe dat contract te concretiseren is een vraag, die de Assemblée, die souve rein is, zal moeten beantwoorden. Men heeft mij echter om suggesties verzocht, en in dat verband heb ik gisteren (dus Donderdag (Red.) in de vergadering gezegd, dat het wenselijk zou zijn dat een permanente commissie uit het par lement relaties met de Hoge Autoriteit zou verzekeren. Mocht echter de prac- tijk uitwijzen, dat zo'n oplossing het be oogde effect niet sorteert, dan zullen we zo zeide Monnet niet moeten aar zelen resoluut een andere weg in te slaan. Het zou niet alleen voorbarig, maar ook bepaald gevaarlijk zijn indien we ons nu al te strak op bepaalde vor men en formules vast zouden leggen. We zijn nu wel definitief gestart, maar toch mogen we niet vergeten, dat we nog altijd in zekere zin in een experimenteel stadium verkeren. Tot zover Jean Monnet. de man, zoals zijn nieuwe ere-titel hier luidt, die Europa een telefoonnummer heeft gegeven. STRUYE EEN KNAP „VERSLAGGEVER". De Assemblée heeft, wat haar betreft, voor de opstelling van haar reglement in de Belgische gedeputeerde Struye een bijzonder intelligent en doelbewust rapporteur, of verslaggever, zoals de Belgen hier zeggen, gevonden. Hij beheert voor een goed deel deze dagen het parlementaire werk daar hij het is die artikel voor artikel er zijn er 95 van het voorlopig reglement, dat de griffiers der zes nationale parlemen- DE RAMP OP DE DONAU. Het dodental na de ramp met de veer boot op de Donau is thans gestegen tot 90. Volgens de oommissie van onderzoek worden nog de lijken van zes omgeko menen vermist. Zü acht het vrijwel ze ker dat de ramp veroorzaakt is door overbelasting van het vaartuig; er wa ren ongeveer 126 passagiers. De Joego slavische regering heeft 10.000.000 dinar ipr beschikking gesteld voor verdeling under de gezinnen van de omgekome nen. Volgens kringen, die nauw in verbin ding staan met Sovjet-diplomatieke kringen in New York verwacht men, dat de Sovjet-Unie en haar communistische geallieerden in het Verre Oosten voor het einde van deze maand de Westelijke landen een algehele „regeling" voor Ko rea en de andere delen van het Verre Oosten zullen voorstellen. De voornaamste punten van het voor stel zouden zijn: Het beleggen van een speciale Oost-West-conferentie in Octo ber. Instemming met een bestand in Ko rea met dien verstande dat nog niet opgeloste kwesties, zoals het vraagstuk van de krijgsgevangenen, dienen te wor den besproken op de voorgestelde con ferentie. Het opnemen op de agenda van de conferentie van een algemene bespre king van hangende politieke vraagstuk ken in het Verre Oosten, zoals üe toe- Komst van (nationalistisch) Formosa en de vertegenwoordiging van communls- t.sch China tn de Verenigde Naties. ten hebben geredigeerd, uit naam van de commissie onder de loupe legt, er de feilen van aanwijst en de voorstellen ter correctie doet. De samenwerking tussen, de twee Belgen Struye en Spaak, de president, is vlot en begripsvol, en zo hoopt men dat dit huishoudelijk deel van de parlementaire werkzaamheden tijdig zal kunnen worden afgewerkt, zo dat er vóór de ontruiming van het Europa-huis, dat wil zeggen uiterlijk Zondagavond, nog gelegenheid zal zijn tot algemene beschouwingen over de rapporten, die Donderdag door Monnet en Adenauer zijn uitgebracht. De overheersende indruk echter, die een ieder, die van dichtbij de werk zaamheden volgt, is dat ongetwijfeld in Straatsburg met energie, voort varendheid, constructieve ernst de taak is aangepakt, waarvan de histo rische betekenis voor de toekomst van Europa onmogelijk kan worden be twijfeld.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1