LEIDSCH m DAGBLAD Raad van ministers van kolen- en staalgemeenschap „Hopelijk begin van tijdperk van vrede, welstand en eendracht" Mr F. J. F. M. van Thiel Minister van Maatschappelijk Werk 91ste Jaargang DINSDAG 9 SEPTEMBER 1352 No. 27708 Directeur: J. W. Heren y Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.per kwartaal: f 0.47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Redevoeringen van dr Adenauer en Jean Monnet De bijeenkomst van de Raad van ministers van de kolen- en staalgemeenschap Is gistermiddag met een plechtige zitting in het Luxemburgse Stadhuis ge opend. De opening werd bijgewoond door de leden van het diplomatieke corps In Luxemburg, vertegenwoordigers van de Engelse en Amerikaanse missies bij het Hoge Gezagsorgaan van de Schuman-gemeenschap en talrijke andere voor aanstaande personen. Aan de groene tafel op het met witte rozen en groene palmen fraai versierde podium, met op de achtergrond een levensgroot portret van de Grootherto gin en aan weerszijden getooid met de vlaggen der aan de gemeenschap deel nemende landen hadden plaats genomen cie ministers van buitenlandse zaken en economische zaken van Frankrijk. Italië, Duitsland. Nederland, België en Luxem burg. OPENINGSREDE DR ADENAUER. De voorzitter, de Duitse Bondskanse lier dr Adenauer wees er in zijn rede op, dat de taak waarvoor de raad van ministers zich gesteld ziet, groot is en een grote verantwoordelijkheid heeft. Hij is het federatieve orgaan van de gemeenschap en heeft als zodanig een dubbele taak. Enerzijds zal hij als ge meenschapsorgaan werkzaam zijn. d.w.z. als een orgaan met supranationale structuur, dat uitgerust met eigen souvereine rechten, een onafhankelijke positie tegenover de aan het plan deel nemende staten inneemt. De raad van ministers zal echter anderzijds niet alleen de belangen van de gemeenschap op het gebied van de overgedragen souvereiniteitsrechten vertegenwoordi gen, doch neemt ook de belangen waar van de ledenstaten zelf op het gebied van de souvereiniteitsrechten, waarover zij nog beschikken. Het betreft hier in het bijzonder politieke kwesties, waaraan dc kolen- en staalgemeenschap raakt, inzoverre de staten hun souvereiniteits rechten niet hebben overgedragen De raad van ministers moet, zoals het verdrag zegt, de belangen der zes landen met elkaar in harmonie brengen. Hij ziet zich als orgaan hierdoor voor de taak gesteld, waarvoor een ieder zich geplaatst ziet, die begaan is met de vereniging van Europa. Want deze een making van Europa kan er niet in be staan een Europees-centralisme te scheppen. Deze moet zich. zoals in het verdrag over de verdedigingsgemeenschap staat, op federatieve of confederatieve basis voltrekken of zij zal in het geheel niet verwezenlijkt kunnen worden. Hoewel de raad van ministers de nationale belangen van de ledenstaten behartigen moet, zal hij er zich niette min voor moeten hoeden, deze taak ais de voornaamste te beschouwen. In de eerste plaats zal hij zich bezig moeten houden met de belangen van de gemeen schap. Hij zal daarom aan het Hoge Gezagsorgaan alle vrijheid moeten laten zich te ontwikkelen en de omstandig heden moeten scheppen waaronder dit orgaan het beste kan werken. De eerste stap op de weg naar een Europese gemeenschap is thans ge daan, aldus Adenauer, en zoals wij hopen begint daarmede voor ons werelddeel een tijdperk van vrede, van welstand en van eendracht. Tenslotte bracht de Duitse bondskan selier hulde aan de ontwerper van de kolen- en staalgemeenschap, Schuman. en aan de voorzitter van het Hoge Ge zagsorgaan Jean Monnet. ANTWOORD VAN JEAN MONNET. In zijn antwoord, legde Jean Monnet, de voorzitter van het Hoge Gezagsor gaan, er de klemtoon op, dat, behalve in uitzonderlijke gevallen de unanimi teitsregel vaarwel is gezegd. De raad zal niet zoeken naar een compromis tussen particuliere belangen, doch zal een op lossing moeten vinden, die het algemeen belang dient. Na gewezen te hëbben op de belang stelling, die van Engelse en Amerikaanse zijde wordt getoond voor de kolen- en staalgemeenschap, dankte ook Monnet de Luxemburgse regering voor medewerking. haar Na afloop van de zitting werd in het Luxemburgse Stadhuis een receptie aan geboden aan de ministers en de leden van het diplomatieke corps. Morgen zal de raad van ministers een begin maken met zijn eigenlijke werk zaamheden. Op het programma staat oa. de bestudering van het rapport van het Hoge Gezagsorgaan over zijn werk zaamheden sedert de installatie op 10 Augustus. Bovendien zal het Frans- Italiaanse voorstel voor een West- WEERBERICHT Oostelijke wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele ver spreid optredende buien. Matige, tijdelijk krachtige Oostelijke wind. Iets minder koud 's nachts, morgen overdag onge veer dezelfde temperatuur als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). 10 SEPTEMBER Zon op: 6.06 uur; onder: 19.06 uur. Maan op: 21.29 uur; onder: 14.42 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.13 en 19.37 u. Dit nummer bestaat uit a Europese gezagsorgaan ter sprake komen alsmede de benoeming der rechters van het Hoge Gerechtshof der Schuman- gemeenschap. Robert Schuman en dr Adenauer zullen van deze gelegenheid tevens gebruik maken om van gedach ten te wisselen over de Saarkwestie, waarover binnenkort te Parijs bespre kingen zullen worden gevoerd. Naar verluidt zou in afwachting van nadere besprekingen tussen Frankrijk en Duitsland over de Saarkwestie de aanwijzing van de definitieve zetel der organen van de Europese kolen- en staalgemeenschap, opnieuw worden uit gesteld. Vrij onverwachts hebben na de ope- nigsvergadering de ministers van buiten landse en economische zaken van de zes landen in het Stadhuis van Luxem burg beraadslaagd over de af te wikke len agenda. Besloten werd, dat de bijeenkomsten van Dinsdag het karakter: „raad van ministers van de gemeenschap" zullen hebben, terwijl de ministers Woensdag zullen vergaderen als „afgevaardigden van de zes naties". Voorts is in bevoegde kringen verno men, dat Schuman en de Gasperi de „conferentie der zes" een gemeenschap pelijk ontwerp tot oprichting van een Europees supra-nationaal politiek gezag zullen voorleggen. Krachtens dit voorstel zal de verga dering van de kolen- en staalgemeen schap de taak worden opgelegd te be ginnen met de uitwerking van een federale of confederale structuur, ge baseerd op het beginsel van de schei ding der machten. Deze structuur zou tevens een tweekamerstelsel inhouden. De politieke kwesties welke naar aan leiding van de Installatie van de mi nisterraad van het Schuman-plan wor den behandeld, zijn voornamelijk: de relaties van de Hoge Autoriteit met de O.E.E.S., de raad van Europa, de rege ringen, Engeland en de Verenigde Sta ten. Sedert de Hoge Autoriteit op 10 Au gustus alhier met haar werkzaamheden begon, heeft zij op diverse fronten suc- sessen geboekt. De Engelsen en Amen- kanen zonden een diplomatieke missie naar Luxemburg. Dit wordt algemeen beschouwd als een persoonlijk succes van Jean Monnet. BeiangTUK op he« geoied van de practische economische politiek is het feit dat de Hoge Autoriteit de ta ken overnam van de thans opgehe ven geallieerde autoriteit van het Ruhr-gebied. De Hoge Autoriteit heeft namelijk de export-contingenten van Duitse kolen naar de West-Europese landen vast te stellen, een kwestie, welke voor Nederland, dat maandelijks meer dan een half millioen ton Duit se kolen importeert, van het grootste belang is. De Duitse leden van de Hoge Aubori- riteit hebben zich tegen de leveringen aan Nederland op het huidige peil, niet verzet, een beslissing, welke er op wijst dat de Hoge Autoriteit van meet af aan in een werkelijk positieve geest wenst te starten. Het is namelijk zo. dat Duitsland zelf zyn zeer goedkope kolen best in gro tere hoeveelheden zou kunnen gebruiken bijvoorbeeld om de rantsoenering in Duitsland op te heffen. Deze goede geest van samenwerking is werkelijk reëel, aldus zeide ons de heer Spieren burg, die ons als zijn mening te ken nen gaf. dat het Hoge Gezagsorgaan zich ernstig met de kolen- en staal- problemen zal bezig houden.... en zo weinig mogelijk aan politiek hoopt te moeten doen. Prof. Albert Coppé. de vice-president van de Hoge Autoriteit, zeide ons dat de zes regeringen binnenkort een vragen lijst zullen dienen te beantwoorden. De Hoge Autoriteit dient namelyk te we ten welke subsidies de regeringen aan welke bijzondere transportregelingen en andere voordelen in de zes landen van kracht zijn, evenals de plannen voor de industriële uitbreiding van de be trokken sectoren. De Hoge Autoriteit zal zich dus in ruime mate informeren en op basis van deze werktabel, zoals prof. Coppé zeide, haar economische politiek vestigen. De politeke betekenis van deze con ferentie ligt onbetwistbaar in het feit dat de ministers Schuman en de Gas peri nieuwe inintiatieven naar voren zullen brengen om door het Schuman- plan de politieke integratie van Eu ropa te stimuleren. De Franse en Ita liaanse minister dromen er van spoe dig een volledige integratie van de parlementaire assemblee van Straats burg en het Schuman-plan te realise ren, een idee, waartegenover de minis ters Van Zeeland, Adenauer en Bech weigerachtig staan, terwijl ook de Nederlandse minister Beyen zich geen voorstander toonde van een „Blitz"- integratie. Reeds cp de morgen te houden bij eenkomst van de Schuman-assemblee te Straatsburg zouden de Gasperi en Schu man aan die assemblee het nieuwe mandaat toegewezen willen zien, name lijk de integratie van Europa. Het ziet er naai- uit dat de Hoge Autoriteit zich te Luxemburg ongeveer één jaar zal vestigen. Dit blijkt al hier uit dat de ambtenaren van de kolen- en staalgemeenschap hun hotels verla ten en huizen huren. De beschikbare huizen zijn hierdoor plotseling aeer duur geworden: van f. 500 tot f. 800 per maand voor de huur van grote huizen. Luxemburg zelve heeft woningen te kort en de Arbed, de grote Luxemburgse staalmaatschappy, heeft eigen huizen, welke bestemd waren voor haar inge nieurs en ambtenaren, welwillend ter beschikking gesteld van de thans reeds ongeveer 68 man tellende administratie van het Schuman-plan. Als een bewijs voor haar volledig nieu we Europese geest, moge nog gezegd worden, dat het personeel door Duitse kassiers wordt betaald Prof. dr L. J. M. Beel minister Binnenlandse Zaken en vice-president Ministerraad De Ministerraad heeft gisteren besloten mr F. J. F. M. van Thiel te Hel mond aan H. M. de Koningin voor te dragen voor de benoeming tot Minister van het Departement van Maatschappelijk Werk. Prof. dr L. J. M. Beel zal dan worden ontheven van het beheer van dat Departement en zal zich blij ven belasten met de portefeuille van bet Ministerie van Binnenlandse Zaken. De Ministerraad heeft onlangs prof. Beel tevens tot vice-president benoemd. Mr Frans Joseph Frits Marie van Thiel is op 19 December 1906 in Hel mond geboren In zijn geboortestad volgde hij de lagere school en op het St. Willibrorduscollege te Katwijk aan de Rijn deed hij het eindexamen Gym nasium A. Hij studeerde rechten aan de RK Universiteit te Nijmegen. Na zijn doctoraal examen in 1930 ging hij voor korte tijd naar het buitenland. Na zijn terugkomst in ons land was hij gedurende enige jaren advocaat en procureur in Eindhoven en Helmond. Hii verliet de advocatuur om indus trieel te worden en is thans directeur van de N.V. Rijwielonderdelen- en bui- zenfabriek Robur te Helmond. Van 1948 tot de jongste verkiezingen was mr van Thiel lid der Tweede Ka mer voor de KVP Hij is tevens - sinds 1939 - lid van de Helmondse Gemeen teraad. Voorts heeft hij tal van maat schappelijke functies. O a is hij op richter-voorzitter van het Provinciaal Opbouworgaan Noord-Brabant (Bra bants Volksherstel), lid van het provin ciaal bestuur van de Noord-Brabantse Bond van het Wit-Gele Kruis, lid van de Welvaartsstichting Noord-Brabant, voorzitter van het Diocesaan charita tief centrum in het Bisdom Den Bosch, president van de Bijzondere Raad der St. Vincentiusvereniging Helmond en Omstreken, lid van het stichtingsbe stuur van het sanatorium „St. Jozefs- heil" te Helmond en bestuurslid van het sanatorium „de Klokkenberg". Ook is hij voorzitter van de Centrale Raad voor gezinszorging in Nederland en van de Katholieke Nationale Gezinszorg en lid van het contact-orgaan voor emi gratie-aangelegenheden in Noord-Bra bant In November en December van het vorig jaar heeft mr van Thiel als lid der Nederlandse delegatie het eerste internationale industriële congres in New York bezocht met in aansluiting Betsy Windzant vertelt over spanning, ontberingen en angst Bij bevrijding vreugde zonder grenzen! „Niet schieten Toen in de late namiddag van 26 Au gustus de in het Cheribonse ontvoerde dames Neyendorf en Windzant door manschappen van het bataljon 321 be vrijd werden uit handen der terroristen, betekende dit voor de 50-jarige me vrouw Neyendorf en de 17-jarige Betsy Windzant het einde van vier weken on draaglijke spanning, ontberingen en doorstane angsten. Vier weken lang werden zij gedwongen om de door het leger opgejaagde ban dieten bij nacht en ontij te volgen. „Als de avond viel zo vertelt de 17-jarige Betsy in de „Preangerbode" er. we hadden ons karig maal van een handvol droge rijst, wat zoute visjes en een paar slokken thee naar binnen ge werkt, maakte de bende zich weer mars- vaardig en urenlang trokken we dan over meestal onbegaanbare paden door het sterk geaccidenteerde terrein. Heu vel op, heuvel af, met slechts nu en dan een korte rust. Voor ons en achter ons doorlopend een aantal geünifor meerde en gehelmde lieden, soms 30, soms 50 of 60, waardoor iedere kans op ontsnapping al by voorbaat was uitge sloten. Trouwens waar zouden we heen heb ben moeten vluchten We hadden niet het minste idéé waar we ons be vonden. Tegen de morgen, naar schat ting zo om een uur of drie, vier werd halt gehouden en sloegen de bendele den hun kampement voor de komende dag op. Meestal was er dan wel een of andere goeboeg zo'n' wachthuisje op de sawah in de buurt en kregen wij het bevel, ons daarin terug te trekken. De ingang werd afgsloten en gedurende de gehele dag mochten we dit verblijf niet verlaten. Veel al sliepen we, want de nachtelijke omzwervingen eisten na tuurlijk veel van onze krachten en vooral de eerste tijd konden we 's"mor- gens nauwelijks meer op onze benen staan.... Nadat mej Windzant vervolgens ver haald had, dat de bende, welke haar ge vangen hield, verschillende malen haas tig de aftocht blies bi) nadering van ai- delingen der machtsapparaten vertelde zij hoe zij bevrijd waren. „Het zal misschien een uur of zej ln de avond geweest zijn teen we het be vel kregen op te breken. Op dat mo ment bevonden zich 3 bendeleden by ons, van wie er een „onze" wapens bij zich had genomen. Van de overige ben deleden was op dat moment niets te zien. doch dat verwonderde ons in het geheel niet. daar deze lieden zich altijd min of meer schuil hielden. Onze bewa kers gedroegen zich nogal onrustig en maanden ons voortdurend tot grotere spoed aan, maar daar we slechts even te voren onze maaltijd hadden ontvan gen. haastten we ons niet. Totdat plot seling we bevonden ons op dat ogen blik halverwege een heuvel van een Een fraai overzicht van dc situatie rondom het nieuwe Leidse Station, dat binnenkort geopend wordt. Luchtfoto K.L.M Mr F. J. F. M. van Thiel Mr van Thiel is van plan in Helmond te blijven wonen om het contact met het Zuiden te behouden. Veiligheidsraad verwierp Russisch voorstel GEEN 14 VLIEGEN IN EEN KLAP! De Veiligheidsraad heeft gisteren een Russisch voorstel om 14 landen, waar onder 5 communistische, tegelijk het lid maatschap van de VJ4. te verlenen, verworpen. Vóór stemden de Sovjet- Unie en Pakistan, Turkije, Engeland, Frankryk en Chili onthielden zich. Te gen stemden de V.S., Brazilië, Grieken land, China en Nederland. Vóór aanne ming van het voorstel waren zeven stemmen nodig geweest. De landen waarop het voorstel betrekking heeft zyn: Albanië, Mongolië, Bulgarije, Roe menië, Hongarije, Finland, Italië, Por tugal, Ierland, Jordanië, Oostenrijk, Ceylon, Nepal en Libye. Economische conferentie te Leipzig uitgesteld CVan e bijzondere medewerker) tegenover liggende heuvel een schot klonk en even later zagen we daar een in uniform geklede gedaante verschij nen. Onze begeleiders werden door een paniek bevangen. Zonder ons nog met een blik waardig te keuren, sprongen ze op en renden de heuvel of om luttele tellen later in het kreupelhout te ver dwijnen, ons aan ons lot overlatend. Op dat moment beseften we echter nog ln het geheel niet dat het einde van onze lijdensweg naby was integendeel, we meenden stellig nu in handen van een andere bende te zyn gevallen. Mevrouw Neyendorf stak de handen omhoog, maar ik riep alleen maar. „Niet schieten, niet schieten." Daarop wenkte de man, die onze belagers tot zo'n snelle aftocht had gedwongen, ons naderbij en niet voordat we hem tot op korte af stand genaderd waren, ontdekten we met een militair te doen te hebben. In middels waren ook zijn kameraden, die achter de heuvel gelegen hadden, na derbij gekomen en het valt licht te be grijpen. dat onze vreugde geen grenzen kende! Naar wij uit betrouwbare bron verne men is de voorgenomen „economlscne conferentie te Leipzig", welke van 717 September zou worden gehouden, by ae voorbereiding waarvan de communisten in sterke mate betrokken zijn geweest, en waartegen wij in ons Blad van Za terdag J.l. reeds een waarschuwende stem lieten horen,, tot nader order uit gesteld, voornamelijk als gevolg van ge brek aan medewerking uit de zaken wereld. TWEE OVERLEVENDEN VAN „FOUNDATION STAR" GEVONDEN. Een Amerikaans transportschip heeft gisteren twee overlevenden en de lijken van twee opvarenden van het Zaterdag voor de Amerikaanse kust in twee en ge broken Hondurese tankschip „Founda tion Star" opgepikt. Het zoeken naar de zies bemanningsleden, die nog worden vermist, is door vier schepen en drie vliegtuigen van de Amerikaanse kust wacht voortgezet. De negentien andere overlevenden van de ramp zyn aan boord van het Noorse schip „Emuop weg naar Norfolk. De commandant van de Amerikaanse torpedojager .Eraserdie Zaterdag de tot het laatst aan boord gebleven koK van de „Foundation Star" redde, ver klaarde, dat de vermisten nog in leven zouden zijn, als zij aan boord van het wrak waren gebleven en niet in een red dingboot waren weggevaren. Zoals be kend is de kok later aan boord van ae „Fraser" van uitputting gestorven. De democratische candldaat voor het Amerikaanse presidentschap, Stevenson, heeft m een rede voor journalisten ge zegd, dat de „overweldigende meerder heid" van de pers de democratische can- didatuur tegenwerkte. Wel behandelden de meeste kranten hem sportief. Hfj verklaarde zich er bezorgd over te ma ken, te zien „in welke mate een één party-pers zich aan het ontwikkelen is in een land van twee partyen". Hjalmar Sohacht is per vliegtuig uit Hamburg naar Perzie vertrokken. Hij werd uitgeleide gedaan door Hoessein Makki, de Perzische commissaris voor de genationaliseerde olie, die zich voor een medische behandeling in Hamburg be vindt. Schacht zal besprekingen voeren met Mossadeq. Hy zeide zelf niet te weten, wat Mossadeq precies met hem wilde behandelen. BRITS VLIEGTUIG VERMIST Radio Landsend meldt van het vlieg veld Shannon bricht te hebben ontvan gen, dat een stratocruiser van de Boac onderweg van New-York naar Londen' vermist wordt. Er bevinden zich 10 per sonen aan boord.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1