LEIDSCH DAGBLAD Alweer een staatsgreep in Egypte Om tie Perzische olie Uiteenspattende straaljager maait door toeseliouwersmassa in Farnborough Beslissende Saareonferentie in Luxemburg 91ste Jaargang MAANDAG 8 SEPTEMBER 1S52 No. 27707 Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 16— per kwartaal; f.0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No 57056 TeiefooD Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Generaal Naguib benoemt zichzelf tot minister-president De Egyptische regering van Aly Maher, ingesteld door generaal Naguib na zijn staatsgreep van 23 Juli, is gister afgetreden, nadat generaal Naguib 34 vooraanstaande politici, functionarissen van het hof en officieren van het le ger had laten arresteren. In het geheel zjjn ongeveer 50 personen, onder wie een aantal landheren, gearresteerd. De regentscha-psraad heeft het ontslag aanvaard. Aly Maher zeide, dat zijn aftreden in verband staat met de arrestaties. Aly Maher had eerder gezegd, dat hij niet kon werken onder de druk van het leger, dat poogde te snel te ver-strekkende hervormingen in te voeren minister-president en leider der Saadls- tlsche partij Ibrahim Abdel Hady. De arrestaties werden Zondagochtend vroeg uitgevoerd. Ogenschijnlijk waren er geen veiligheidsmaatregelen getrof fen. De dag tevoren had het kabinet in beginsel agrarische hervormingen, uit gaande van het leger, goedgekeurd, waarbij het landbezit beperkt en de verhouding tussen pachter en landeige naar geregeld wordt. Het kabinet was in vergadering, toen het leger de arrestaties bekend maakte Naar gemeld werden juist de voorge stelde agrarische hervormingen bespro ken Na het vernemen van het nieuws ging het kabinet uiteen. Tijdens het uitvoeren der arrestaties was het hotel „Semiramis" door de politie afgezet. Zelfs de Turkse ambassadeur mocht het gebouw niet verlaten De reactie in Londen (Telefonisch hedenmorgen van onze Londense correspondent). In Egypte is gebeurd, wat reeds tijdens Naguibs staatsgreep verwacht kon wor den, namelijk, dat hij op een goede dag een militame dictatuur zou uitroepen. Naguib is, hoewel met tegenzin, terugge komen op zijn besluit om het leger bui ten de politiek te houden. Het was ook al spoedig duidelijk, dat de leiders van de Wafd en de machtige groot-grond bezitters zich tot het uiterste zouden verzetten tegen de zuivering in verband met de corruptie-schandalen en tegen onteigening van grootgrondbezit. Vorige regeringen, die beloofd hadden deze pro blemen op te lossen, waren hiertoe niet bü machte geweest. Het wegjagen van de koning was slechts de eerste fase van Naguibs optreden omdat dit in wezen gericht was tegen de verregaande cor ruptie en andere wantoestanden, waar van de koning slechts een symbool was. Door de arrestatie van nagenoeg alle politieke top-leiders heeft Naguib het I tegenstribbelende kabinet van Aly Maher I schaakmat gezet. Men is in Londen verre van gerust over de verdere ontwikkeling, die nu in de richting gaat van een volledige 1 50 Autoriteiten gearresteerd Een verklaring van het hoofdkwar tier van generaal Naguib zegt, dat de staatsgreep niet slechts was gericht te gen de koning doch tegen de corruptie, waarvan de koning slechts een symbool was. De beweging was eveneens gericht tegen allen, die met de ex-konlng sa menwerkten en gebruik maakten van hun nauwe betrekkingen met hem. „Wjj hebben herhaaldelijk de politieke organisaties in het land verzocht haar gelederen te zuiveren, opdat het land een gezond politiek leven zou kunnen leiden De partijen aarzelden echter aan deze oproep gehoor te geven en daar om moesten wij vandaag bepaalde per sonen arresteren, tegen wie wij verden king koesteren", in de verklaring wor den degenen, die inlichtingen over de gearresteerden bunnen verstrekken, verzocht deze aan het leger te verstrek ken. NIEUW KABINET Generaal Naguib heeft Zondag nog een nieuw kabinet gevormd. De straten werden met pantservoertuigen afgezet, toen hij zich met de ministers naar het Abdinpaleis begaf om de eed af te leg gen. Hdj is zelf opperbevelhebber, pre mier en minister van oorlog en marine. In een radiotoespraak heeft generaal Naguib gewaarschuwd tegen demon straties en onderbreking van het werk. Hij zei dat hij een regering had ge vormd van collega's, van wie kon wor den verwacht dat zii het land zo goed mogelijk zouden dienen. In een brief aan de regentschapsraad zegt Naguib, dat het leger zich met de politiek moest bemoeien om de door het leger beraamde maatregelen te kunnen uitvoeren. De regentschapsraad, die Naguib op droeg een regering te vormen, heeft verklaard dat op de beweging van het leger de hoop van het volk gevestigd is Men acht het van belang, dat twee leden van de ultra-nationalistische be weging, de Wapaniaparty. zitting in het kabinet hebben. Voor het eerst neemt een lid van de Mohammedaanse broe derschap aan de regering deel. WORDEN PARTIJEN ONTBONDEN? In Cairo doen nog niet bevestigde ge wichten de ronde, volgens welke het hoofdkwartier van het leger de vice- president van de staatsraad, Hafez, heeft uitgenodigd voor een bespreking. Men zou hem willen vragen een wets ontwerp ter ontbinding van de partijen te bestuderen. Waarnemers achten dit, gezien de huidige toestand, „aanneme lijk". Naar AFP meldt is de leider van de Wafd, Nahas, onder huisarrest ge steld. WIE ER GEARRESTEERD ZIJN. Onder de gearresteerden bevinden zich Foead Serag Eddin, algemeen se cretaris van de Wafd, zijn broer en Ab- doel Aziz Badrawi, een bloedverwant van Serag Eddm - een multimilltonnair - Hoesan Joesef. plaatsvervangend hoofd van het kabinet van ex-koning Faroek, Hoessein Hosni, privé-secretaris van Faroek, prins Abbas Halim, voor zitter van de Arbeiderpartij, prins Is- mael Daoed. Farid Zaaloek, een gewe zen minister in het kabinet van Hilaly, een ander zeer rijk familielid van Se rag Eddin, Moestafa Sadek, oom van ex-koning Faroeks vrouw en Moh. Ha- med Goeda, voormalig voorzitter van de Saadistische Party! Volgens gewoonlijk betrouwbare bron behoren tot de gearresteerden behalve eerder genoemden ook nog de voorma lige minister-president Naguib Hilaly, het voormalige hoofd van Faroeks ko ninklijke kabinet Hafez Afifl, de voor malige minister van binnenlandse za ken Mortada Maragi en de voormalige De administratieve reohtbank van Hamburg heeft bepaald, dat Hjalmar Schacht, de voormalige president van de Duitse Rijksbank, in Hamburg een bank voor buitenlandse handel onder de naam „Hjalmar Schacht u. Co" mag stichten met een kapitaal van een kwart millioen merk Schacht was bij het gerecht in beroep gegaan tegen een uitspraak van de Ham- burgse Senaat, die zftn verzoek tot het stichten van een bank afwees in ver band met zijn bezigheden onder het Nazi-regiem. De Senaat zal zich tegen dit besluit tot in hoogste instantie ver zetten. WEERBFRICHT Wisselend bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met plaatselijk enkele buien. Aanvankelijk weinig wind, later matige wind uit Westelijke rich tingen. Weinig verandering in tempe ratuur. (Opgemaakt te 10 uur). 9 SEPTEMBER. Zon op: 5.05 uur; onder: 19.09 uur. Maan op: 20.50 uur; onder 13.29 uur. Hoogwater te Katwijk te 6,29 en 18,52 uur. Dit nummer bestaat uit aebt pagina's. dictatuur, hoewel Naguib nog de democratische schyn ophoudt. Naguibs actie is geen verrassing gezien j de houding van de Wafd, de grootste en j best georganiseerde politieke partij m i Egypte. Tegenover de zuiveringscom- missies, welke Naguib had ingesteld om j zich te ontdoen van de politieke leiders, I die zich ten koste van de gemeenschap door grove corruptie hadden verrijkt. De Wafd, aangemoedigd door Naguibs gematigd optreden, had de zuivering in J eigen rijen opgeschort en verklaard be reid te zijn alleen tegen diegenen op te treden, die door de rechtbanken zouden worden veroordeeld. Ook verzette de Wafd zich tegen de I verdeling onder de arme boeren van het bezit der grootgrondbezitters en reken de daarbij op de aarzelende premier Aly Maher. Maher wilde weliswaar met Naguib Egypte een nieuwe politieke basis geven, maar was van mening, dat overhaast ingrijpen inzake de hervor ming van het grondbezit de landbouw en economie van het land zou ontwrich ten. Ook de beoogde zuivering achtte Maher te drastisch. Wat hij eerst aan anderen over wilde laten, blijkt Naguib nu zelf te moeten doen, omdat de oude politieke leiders hiertoe niet in staat bleken. Naguibs motieven mogen uitstekend zyn, doch, zo wordt in Londen opge merkt, hij is een onervaren admi nistrateur. De matigende invloed van Maher is thans verdwenen. Men acht het hier een slecht teken dat Naguib extreme nationalisten in het kabinet heeft opgenomen, zodat gevreesd kan worden voor wilde dingen. Sommigen geloven echter, dat Naguib de extreme nationalisten in bedwang zal weten te houden en geen anti-Britse politiek zal voeren, zoals zyn De „Times" beschouwt Naguib als een goede patriot, maar betwijfelt het of zijn hervormingen tot het door hem ge wenste resultaat zullen leiden, omdat militaire methoden zelden een blijvend karakter dragen. De jonge officieren, die achter Naguib staan, schijnen bij de gebeurtenissen een grotere rol gespeeld te hebben dan Naguib zelf. Zij willen niet wachten met de aan de arme boeren in uitzicht gestelde hervorming van het grondbezit totdat de financiële compen satiemaatregelen zijn uitgewerkt. Geheim defensieplan voor het Westelijke halfrond? De Amerikaanse admiraal Milton Miles, van de inter-Amerikaanse defen sieraad, heeft te Rio de Janeiro ver klaard. dat er een geheim plan bestaat voor de verdediging van het Westelijk halfrond, waarin Brazilië een belangrijk aandeel op zich zal nemen. Genoemde defensieraad, waarin 21 Amerikaanse republikeinen vertegenwoordigd zijn, is opgericht onder auspiciën van de Pan- Amerikaanse Unie. I Een van de voortreffelijk opge maakte stukken: de drie Koningen met luin kamelen. Tegenvoorstellen van Mossadeq De Perzische premier, Mohammed Mossadeq, heeft op een persconferentie verklaard, dat de voorstellen van Chur chill en Truman er slechts op duiden, dat de Britse autoriteiten „nog steeds het doel blijven nastreven zo niet met meer vasthoudendheid van hun oude poitiek, doch thans onder het mom van nieuwe woorden en uitdrukkingen". Deze politiek, zo vervolgde de premier, houdt niet in het minst rekening met de veranderingen in Perzië en andere delen van de wereld. De Britten denken verkeerd, als zij menen, dat Perzië een voorwaarde zal aannemen onder de dim" van bepaalde beperkingen. Perzië zich ondanks zijn economische f" schrijven, wat zij onder „schadevergoe ding" verstond. Mocht eenmaal door beide partijen over deze kwestie over eenstemming zijn bereikt, dan zou de zaak verwezen kunnen worden naar een scheidsgerecht, waarover beide partijen het eens zouden zijn. Zonder deze „com pensatie-overeenkomst" zou slechts een Perzisch hof mogen beslissen over de schadevergoedingskwestie. Volgens het plan Churchill-Truman zou de koper van de in Abadan opge- 1 slagen olie de prys kunnen vaststellen. POOLSE KINDEREN IN DUITSLAND. Het Poolse ministerie van buitenland- I se zaken heeft aan de Amerikaanse am bassadeur te Warschau een nota ge- I stuurd, waarin wordt verzocht, de Poolse kinderen, die tijdens de tweede wereld- j oorlog naar Duitsland werden gebracht, j naar Polen te doen terugkeren, j Volgens de nota bevinden zich nog I enige duizenden Poolse knderen in de Amerikaanse zone van Duitsland en wordt hun terugkeer door de Ameri- i kaanse autoriteiten verhinderd. 27 doden en 65 gewonden (Telefonisch Londense correspondent). Tijdens de demonstraties met dc allernieuwste vliegtuigen, waarmede Enge land zich een voorsprong op de rest van de wereld heeft veroverd, is Zaterdag middag in Farnborough in het graafschap Hampshire, een menigte van 120.000 personen getuige geweest van een verschrikkelijk luchtvaartdrama, dat 25 toe schouwers het leven heeft gekost, terwijl 65 personen deels zware, verwondingen kregen. De massa stond in doodsangst aan de grond genageld, toen de experimen tele straaljager de Havilland 110 vlak boven de hoofden van de aanwezigen uiteen spatte en de wit-gloeiende fragmenten der machine op de mensenzee neerhagel- den. Niemand kon zich in veiligheid brengen, omdat men te dicht opeen gepakt stond om dekking te zoeken. Als een vurige bal suisde een der beide motoren van het toestel neer tegen het heuvelachtige gedeelte langs het veld, een spoor van woestenij en ellende achterlatend- Mensen werden verbrand en verminkt. Onder de doden waren drie kinderen. Er was een moment van absolute stilte. Toen klonk het gejammer der gewonden. Duizenden vrouwen barstten in tranen uit en vielen flauw. Mannen verborgen het gelaat in de handen. Een andere beroemde invlieger, Neville Duke, herhaalde Derry's stunt met een Hawker Hunter. Vele toeschouwers had- oen echter toen diep onder de indruk van het gebeurde het terrein verlaten. Zondag, de laatste dag der demon straties, togen er, ondanks het ongeluk, opnieuw 100.000 mensen naar Farn borough. Een moment van extase, dan diepste tragedie De gehele week heerste er in Farn borough een feeststemming, zoals altijd bij grote vliegdemonstraties het geval is. iedereen was verrukt, niet alleen over de wonderbaarlijke prestaties van de pi loten, maar vooral ook over de nieuwste vliegtuig-modellen, welke een lust voor het oog vormen. De grote sensaties waren de knette rende knallen,veroorzaakt door de .uchtdrukverplaatsing op het moment, dat de'machines de geluidsgrens passe ren of deze weer verlaten. Als gevolg hiervan breken er in Engeland vele rui ten en dakpannen. John Derry, de beroemde invlieger van de Haviliand-fabrieken. was juist van een hoogte van 10 kilometer vrijwel ver- :icaal omlaag gedoken. Vol ontzag luis terde men naar de harde, mysterieuze luchtdruk-ontploffingen. Men applau disseerde opgetogen. Hy trok hei toestel recht en daverde in horizontal stand 200 meter boven het vliegveld. Even la ter, in het begin van een nieuwe k.im, gebeurde de ramp. Het toestel verloor terst zijn dubbele staart en andere stuk ken vlogen er af. Toen spatte het in vlammen uiteen. Derry en een tweede Inzittende, Tony Richards, een deskun dige van de Haviliand-fabrieken, moe- ter. vrywel onmiddellijk om het leven zyn gekomen. Derry's echtgenote zag het drama voor haar ogen afspelen. Het was precies vier jaar geleaen, dat Derry de eerste was. die er levend af was 'gekomen bij het passeren van de geluidsgrens. Vóór hem waren verschil lende andere lnvliegers bij deze pogin- cen verongelukt. Toen de ramp gebeurde, riep de com mentator verschrikt: „Mijn God, pas op. pas op!", maar iedereen was mach te- Overeenkomstig de luchtvaarttraditie werd de show korte tijd later voortgezet. John Derry was technisch adviseur by het vervaardigen van de Engelse film .De geluidsgrens", waarin Ann Todd de iol speelt van de in spanning wachtende vrouw van de invlieger Derry had dezer dagen in een vakblad nog geschreven over het grote risico by dergelijke vluchten, dat vooral daarin Destaat, dat de piloot de maoht over zijn toestel bij fantastische snelheden kan verliezen en dat a'.s gevolg daarvan de machine uit elkaar kan vallen. Het pas seren van de geluidsgrens zelf zou op zichzelf echter voor toestel en beman ning geen gevaar opleveren. De geleerden zijn het echter hierover nog lang niet eens. Het ongeluk is volgens experts toe te schrijven aan het feit, dat Derry zyn duik langer zou hebben genomen dan gowoonlijk, zodat het toestel meer kreeg te verduren en daardoor bezweken is. Derry gebruikte voor zijn noodlotsvlucht niet de maohine, waarmede hij de ge- hele week had gevlogen, maar een re- I serve-toestel, daar het andere "liegtuig een klein defect had vertoond. Derry j was van mening dat de DH 110, een 1 lager voor alle weersomstandigheden, 1 met schuin naar achteren wijkende vleugels het beste op luchtvaartgebied j as, waarover het Westen beschikte. De Engelse regering zou echter reeds besloten hebben de DH 110 nog niet voor massa-productie te bestemmen, maar de voorkeur te geven aan de Gloster Jave- lln. een der belde driehoeks straalvlleg- 'ulgen, die eveneens In Farnborough i nun opwachting hebben gemaakt. I nadelig voor de economie, zijn politieke onafhankelijkheid en zijn nationale eer zouden zijn. Het officiële antwoord op de voorstel len zou pas gegeven worden, nadat Na tionale Raad en Senaat geraadpleegd zouden zijn. Mossadeq verklaarde nogmaals, dat Perzië goede betrekkingen met het En gelse volk wenst te onderhouden en streeft naar een oplossing van het olie dispuut. Perzië wenste wel de „billijke oplossing" zoals die In de jongste voor stellen genoemd werd, doch niet de voorwaarden, daaraan verbonden. De voorwaarden waren even onaanvaard baar als de in andere voorstellen. In het voorstel, zo vervolgde Mossa deq, wordt gepoogd aan een „zuiver binnenlandse aangelegenheid" een in- ternationale kleur te geven. Het ziet er j naar uit, dat gepoogd wordt de succes- I sen van de strijd van het Perzische volk I en zijn regering, alsmede de voor het Internationale Gerechtshof behaalde overwinning, teniet te doen- Het zou bijvoorbeeld juist zyn de kwestie der vergoeding door een Per zisch hof te doen behandelen. Indien een der partijen echter wenste, dat de kwestie voor een hof gebracht zou wor den. dat op zichzelf niet competent was de zaak te behandelen, dan zouden beide partijen het eens moeten zijn over de aard en de omvang van de te behan delen materie. Mossadeq noemde vier tegenvoor stellen, die door de Perzische rege ring gedaan zouden worden: 1) betaling der schulden van de „Anglo Iranian" aan Perzië en scha devergoeding voor de vertraagde be- taiing. 2) Schadevergoeding voor de be lemmeringen bij de verkoop van de olie, voortvloeiend uit het optreden van de „Anglo Iranian". 3) Het betalen van douanerechten op alle door de Anglo Iranian" ge ïmporteerde goederen. 4) Betaling van belasting op de olie producten, welke gebruikt zijn door bezettingstroepen in de oorlog en welke geleverd zyn door de „Anglo Iranian". De laatste eis, aldus Reuter, is vol komen nieuw. De „Anglo Iranian", zo ging Mossadeq voort., diende op de zelfde wijze te om- Adenauers dreigement tegen Frankrijk bij de Europese Raad (Van onze Parijse correspondent). Vandaag en morgen zal in Luxemburg moeten worden beslist over de Euro- peïsatie van het Saarland. Sedert eind Juli de ministers der Schuman-landen in Parijs bepaalden dat vóór 15 September a.s. dat is dus volgende week Maandag de Saarkwestie geregeld zou moeten zijn, werden aan dit vraagstuk aan de Quai d'Orsay al een drietal vruchteloze besprekingen gewijd. Waar deze tot dus ver echter plaats grepen tussen Schuman ener- en professor Hallstein anderzijds, zal nu in Luxemburg de Franse minister de Duitse kanselier persoonlijk tegen over zich vinden. Op dit „hoogste niveau" zal nu dus, juist een week voor de ver valdatum, over het (Europese) lot van de Saar moeten worden beslist en in be ginsel indirect tevens voor een goed deel over dat van de staal- en steenkool gemeenschap. Want, gelijk bekend, heeft men van het Saarprobleem in Juli in Parys, zoals j dat in diplomatieke termen heet, een prealabele kwestie gemaakt. Zolang het Saarvraagstuk niet is opgelost, zal ook met kunnen worden vastgesteld waar de definitieve zetel van de Schuman-ge- meenschap moet worden gevestigd. WISSELEND SUCCES IN KOREA Zaterdagmorgen vroeg hebben Ameri kaanse Superforten een groot Noord- Koieaans aanvoercentrum iy Hamhoeng vernietigd Het was de tweede grote luchtaanval op dit gebied binnen twee ^Hierbij is het belangrijke Noordelijke aanvoercentrum Poektsjong, gelegen halverwege tussen Hoengham en Song- jin, practisc-h met de grond gelijk ge maakt. De piloten lieten na dc raid een in vlammen gehuld gebied achter, waar nog steeds explosies plaats vonden. Poekstjon ligt nabij de Oostkust van Noord-Korea. Poektsjon was een van de plaatsen die tevoren waren gewaarschuwd tegen de ophanden zijnde luchtaanvallen. Na het offensief wierpen de piloten pamflet ten uit waarin aan de vroegere waar schuwingen herinnerd werd. De Noordelijken hebben Zaterdag avond twee belangrijke hoor ten ver overd de heuve] ..capital" en een an dere ln de buurt. De gevechten duren nog voort. GEMATIGD OPTIMISME. Hoewel de Parijse besprekingen, die ln een strenge geheimhouding werden gevoerd, tot nu toe, voor zover bekend, helemaal niets hebben opgeleverd, zien Parijse regeringskringen de confej-entie niet Adenauer tooh niet geheel zonder enig vertrouwen tegemoet. Of daartoe reden bestaat? Weliswaar kwamen de laatste dagen uit het Saarland weer juist tal van be lichten binnen over een hernieuwde en naar beweerd wordt intensieve „ondergrondse" actie, die door Duitse propagandisten tegen de Franse „bezet ting" zou worden gevoerd, maar daar over toont men zich officieel in Frank- ijk toch niet zo vreselijk bezorgd. Men beschouwt die activiteit eerder als een I middel van Duitse zyde om druk uit te oefenen op de Fransen en de Frans- gpzinde Saarlanöers teneinde van hen gedaan te krijgen dat de verkiezingen die In October zouden worden gehou- .en alsnog zullen worden uitgesteld Indien de Fransen daarin zouden be rusten en dan bovendien nog zouden toestaan dat aan die uitgestelde verkle- zingen óók door de nu verboden Duits- I gezinde partijen werd deelgenomen, dan zou Adenauer zich, zo hoopt men hier, mogelijk nog wel bereid kunnen tonen i ten aanzien van het tweede centrale ge- I schilpunt: de economische unie tussen I Frankrijk en het Saarland, op zijn beurt een concessie te doen. Een concessie, die dan daaruit zou moeten bestaan dat Duitsland de eco nomische unie, waar Frankrijk in elk i geval aan vast wil houden, zou be- schouwen als een redelijke tegemoet koming in de verliezen, die Frankrijk tijdens de jongste oorlog door Duits- j land geleden heeft. Met die weder zijdse concessies zou dan de mogelijk heid van een algemeen compromis cc- vonden kunnen worden, een compro- mis. dat stellig ook de zegen der ove- j rige Westelijke landen, met Amerika voorop, zou hebben. Is dat alles wat te officieel-rooskleurig gezien? Wat Frankrijk betreft, heeft Schuman in elk geval al enige malen door laten I schemeren, dat voor hem de politieke zijde van de kwestie in casu dus de verkiezingen en de vrijheid van ae Duitse partijen in het Saarland niet het allerzwaarste woog. Voor de Fransen valt het hoofdaccent duidelijk op de eco nomische kant van het Saarprobleem. Dank zy de unie met het Saarland neemt Frankrijk in de Schuman gemeen schap tegenover Duitsland nog een rede lijke positie in en daarom wil Parijs die unie onder alle omstandigheden besten digd zien, ook wanneer het Saarland een zo geheten Europees statuut zou hebben gekregen. Dat is voor de Fransen de kern van de zaak. Zou Adenauer die zienswijze kunnen delen en zich dus met een politieke overwinning willen vergenoegen, daD kan in Luxemburg de basis voor een Frans-Duitse transactie alsnog worden gelegd. Zo niet, dan moet men vrezen, dat de Frans-Duitse tegenstellingen zich op nieuw weer veel sterker zullen gaan doen gelden en dat, als direct gevolg, ook de Europese samenwerking daarvan een krachtige terugslag zal ondervinden, in dat geval neemt men hier dan ook aan, dat Adenauer, indien dus zijn overleg met Schuman mislukken mocht, geen gras over zyn ontstemming zal laten gloeien door direct volgende week Maan dag in Straatsburg bij de Europese Raad een klacht tegen Frankrijk in te dienen. Een klaoht, die al zwart op wit staat en waarmee Adenauer al enkele malen heeft gezwaaid en waarin Frankrijk er van zal worden beschuldigd in het Saar land de rechten van de mens met voe ten te treden Dat zijn dus de mogelijkheden. Een definitief accoord (dat voorlopig zeer onwaarschijnlijk lijkt)een algehele mis lukking met annex een Duits protest (welke men beide alsnog hoopt te kun. nen vermijden) of een provisorische re geling in de hoop, zoals „Le Monde" het dezer dagen uitdrukte, dat de actuele geschilpunten tussen Parijs en Bonn mettertijd him natuurlijke oplossing in een verdere Europese integratie zullen vinden WanneeT Sohuman en Adenauer daarin zouden slagen en voor het ogen blik lijkt dat het beste resultaat, waarop nu valt te hopen, dan zal de Saarkwestie dus weer precies op het punt zyn beland, waar zij zich vóór de Parijse conferentie van Juli bevond. Het Saarprobleem zal dan zijn ..prealabele" karakter weer verloren hebben en opnieuw een ver trouwde Franse-Duitse controverse zijn geworden.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1