LEIDSCH DAGBLAD Britse vakbonden achter liun bestuur Paul van Zeeland over internationale toestand K.N.A.C. verzoekt aanpassing wegennet binnen 15 jaar Bij huidig tempo eerst in 1990 gereed Kunstmatige vervaardiging van „oppermensen" iizer dan Salomo en sterker dan Simson 91ste Jaargang vrijdag 5 september 1952 No. 2770S Directeur: J W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J Brouwer dagblad voor leiden en omstreken f.6— per kwartaal: t 047 per week Witte Singel 1. Lelden - Giro No 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Onbeperkte loonactie afgekeurd Op het vakverenigingscongres te Margate, is gisteren inzake de loon politiek alles gegaan zoals de leiding dat wenste. De vergadering aanvaard de met een overweldigende meerder heid het bestuursrapport. dat zich uit spreekt tegen een onbeperkte loon actie. Dat betekent, dat de bonden dienen af te zien van looneisen, welke niet gebaseerd zijn op recente prijs stijging der kosten van levensonder houd. Totdat de regering zorgt voor herstel van voldoende prijscontrole en de voedselsubsidies, zullen daarente gen looneisen uit deze situatie voort vloeiende, niet verwerpelijk mogen worden geacht. De betekenis van deze uitspraak is hoofdzakelijk van morele aard. Vermij ding van een economische ineenstorting hangt voor een belangrijk deel af van de houding der vakbonden. Dat de ar beiders niet hun eigen glazen moeten ingooien, was kennelijk de boodschap van het congres. Een algemene loons verhoging zou de export een doodsteek toebrengen en massa-werkloosheid ten gevolge hebben. De besluiten van het congres zullen echter waarschijnlijk op de aan de gang zijnde loonagitaties weinig onmiddellijke Invloed uitoefenen, want het is zeer moeilijk een onderscheid te maken tus sen gerechtvaardigde en ongerechtvaar digde loonsverhogingen, omdat de ge stegen kosten van levensonderhoud im mers bij allen een rol spelen. In de practijk zal de hele kwestie daarom voorlopig wel een puzzle blijven. De paradoxale beslissing van het con gres Is dan ook vooral bedoeld als een waarschuwing aan de regering, en ook aan een eventuele latere Labour-rege- „NORDISCHE RAAD". De ministers van buitenlandse zaken van Noorwegen, Denemarken, Zweden en IJsland hebben een conferentie be ëindigd, waarop de vorming van een „Nordische Raad" is besproken. De con ferentie, die twee dagen heeft geduurd, werd te Reykjavik gehouden. In een communiqué wordt gezegd, dat de ministers hopen, dat IJsland aan de Raad zal kunnen deelnemen, waarvan de eerste conferentie begin 1953 te Stock holm gehouden zal worden. De ministers hebben voorts vraag stukken besproken, die in verband staan met de komende algemene vergadering der Verenigde Naties. HITLERS PRIVÊ-RIJTUIGEN WORDEN BAGAGE-WAGENS Zes van de tien speciaal Ingerichte rijtuigen die door Hitier en Göbbels des tijds zijn gebruikt, zijn door de Ameri kaanse autoriteiten aan de Duitse Spoorwegen teruggegeven. Vier ervan zullen worden verbouwd tot slaaiprijtuigen; de overige twee, die els privé-rljtulgen van de Nazileiders dienst hebben gedaan, zullen als bagage wagens worden gebruikt. Dat is nog eens wat. een échte Indiaan (al is hij jeugdig) op een even echt paard te ontmoeten! Maar Christine Smart. ..cowgirl" van nauwelijks 2 jaar oud. vindt dat niet eens zó geweldig. Want ze kent dat jongetje. Rabbits Tails op zijn ponny Soloman, al lang. Hij is de zoon van het Indiaanse stamhoofd Buffalo Plain uit Alberta, die in hetzelfde circus optreedt als haar ouders. WEERBERICHT Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met enkele buien. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in tem peratuur. (opgemaakt te 10 uur). 6 SEPTEMBER. Zon op: 6.00 uur: onder: 19,16 uur. Maan op: 19.43 uur: onder: 9,14 uur. Hoogwater te Katwijk te 4,27 en 16,52 uur. Bit nummer bestaat alt 10 pagina's ring, om de thans ingeslagen weg, waar bij men de prijzen onvoldoende in de hand heeft, te verlaten. Vakbonden, met een stemmen-totaal van meer dan zes millioen, stonden ach ter de algemene raad der T.U.C., het aantal tegenstemmen bedroeg slechts ruim een half millioen. Arthur Deakin, de voorzitter en de strijdvaardigste anti-communist in de Engelse vakbeweging, is met algemene stemmen herkozen. De psychologische aanpak van het be stuur was ditmaal beter dan twee jaar geleden, toen het een fiasco leed, om dat het te veel de nadruk legde op een algemene beteugeling van looneisen. Thans heeft het congres een ge baar gemaakt, dat van zijn verant woordelijkheid getuigt. Het is zeker een duidelijke neder laag voor de in de vakbonden wroe tende communisten. Maar of het meer dan een slag in de lucht is, zal de toekomst moeten leren. OLIFANT VERKOOS DE VRIJHEID, Een mannelijke circusolifant is ont snapt bU het Beierse dorp Fleck. HU ontwortelde bomen, die hU van een hel ling in het dorp wierp. Later drong hij het dorp binnen en vertrapte daar alles vyat hem voor zijn poten kwam. Men slaagde er In de olifant te vangen, waar bij twee oppossers werden gewond- Het dier wist echter na korte tyd wederom te ontvluchten en het nam de wyk ln het woud. Men zal thans een wijfjesolifant laten aanvoeren ln de hoop dat de voortvluchtige zich door haar tussenkomst zal laten verschalken. TURKSE MINISTERS NAAR ENGELAND. Adnan Menderes, eerste-minlster van Turkije, en Fuad Koprulu, minister van buitenlandse zaken, zullen 13 October Groot-Brittannie bezoeken als gasten van de Britse regering. Zy zullen onge veer een week blyven. Ofschoon het een beleefdheidsbezoek geldt, verwacht men dat belangrUke be sprekingen zullen worden gevoerd over de Turkse deelneming aan de verdedi ging van het Midden-Oosten en de Balkan. Duur van de militaire dienstplicht Onze Brusselse correspondent telefo neerde ons hedenmorgen: In een uitvoerige rede voor de partij raad van de Katholieke CVP sprak de Belgische minister van Buitenlandse Zaken. Paul van Zeeland, gisteren over België's internationale verplichtingen ln het kader van het Atlantisch Pact. Hy zeide, dat de Belgische regering sterk ontgoocheld was over het feit, dat geen enkel land van de conferentie van het Europese leger het Belgische voor beeld van 2 jaren dienstplicht had ge volgd. Om zUn verplichtingen na te le ven. ondanks het feit, dat de dienst plicht tot 21 maanden werd geredu ceerd. zal België vrijwilligers aanwer ven. Van Zeeland onthulde, dat Mont gomery te Brussel, tijdens zijn bezoek aan de Belgische regering, verklaard had, dat het moreel onverantwoord is, soldaten na minder dan 2 jaren trai ning naar de vuurlinie te zenden. Mede op grond van deze overweging, beschouwt België de 21 maanden dienst- tyd als een voorlopige oplossing. Handelend over de internationale perspectieven zeide Van Zeeland, dat in de eerstkomende periode zich twee hy pothesen kunnen voordoen. In het eer ste geval wordt het verdrag van het Europese leger begin 1953 door alle 6 parlementen goedgekeurd. In dat geval zullen de 6 landen in overleg met de Nato, de militaire programma's, welke te Lissabon werden vastgelegd voor 1953 en "54 en welke tot nu toe als 'streef- programma's dienen te worden be schouwd. dienen om te vormen in for mele militaire verplichtingen, welke door de 14 Nato-landen dienen te worden vervuld. Het is. naar wij menen, voor het eerst dat door een verantwoordelijk minister De opvolger van Pholien PREMIER VAN HOUTTE OVER DE POLITIEKE DELINQUENTEN Het was ook gisteren, toen het doek viel over de tragedie van de heer Pho lien een drukke politieke dag. De demissionnaire minister van Jus titie werd op een vergadering van de partijraad der CVP luide toegejuicht en hem werd door de voorzitter, Theo Le- fêvre, hulde gebracht voor zyn „edele geste van zelfverloochening". Als opvolger van Pholien stelde de premier tegen ieders verwachting gis teravond te 21 uur een zeer bescheiden politicus aan de Koning voor. Het was inderdaad een verrassing, dat de heer Leonce Lagae, de 58-jarige ex-vice pre sident van de Federatie der Belgische advocaten en senator van Oost-Vlaan- deren, tot minister van Justitie werd benoemd. De traditie Is, dat een Waals minister door een Waal wordt opge- 'Olgd. Men weet van Lagae alleen, dat iet een man ls met een gezond ver stand. maar voor zover ons bekend, heeft hU in de Senaat nog nooit één rede uitgesproken! Gisteravond hield premier Van Hout- te een radiorede over de regerlngspoll- tiek Inzake de behandeling der politieke delinquenten. In het kort komt het hierop neer. dat de regering de amnestiegedachte, welke op de jongste Ijzerbedevaart naar vo ren werd gebracht, verwerpt. De pre mier zeide Inderdaad: „Ten einde aan alle dubbelzinnigheid een einde te ma ken. wens ik hier met de meeste nadruk te verklaren, dat er geen sprake ls van een algemene maatregel, waardoor on geacht de aard en het karakter der ge pleegde feiten, de strafrechtelUke ge volgen van de tUdens de bezetting ge pleegde mlsdrUven, zouden woiden uit gewist- Belet zal worden, dat terdood veroor deelden, wier straf door een speciaal besluit werd gewijzigd, zouden kunnen genieten van een voorlopige of voor- waardeltfke invrUheidsstelling" Met andere woorden: Van Houtte be vestigde hierdoor, dat De Bodt nooit meer een vrij man zal zUn. NAAR EEN POLITIEK GEZAGS ORGAAN VOOR EUROPA? In diplomatieke kringen te Parijs wordt verklaard, dat de Franse minis ter van Buitenlandse Zaken Robert Schuman volgende week op de minis tersconferentie van de Europese ko en en staalgemeenschap zal voorstellen dat de algemene vergadering van de ge meenschap de oprichting van een poli tiek gezagsorgaan voor Europa bestu deert. over de Nato-politlek een dergelUke ver klaring werd verstrekt. De tweede hypothese: het verwer pen van de E.D.G. door een of twee der parlementen. Dat, aldus Van Zee land. ware een catastrofe. De con- luele aceoorden van Bonn. de Duitse deelneming aan de verdediging van het Westen en het vredesverdrag zou er hopeloos door worden gecom- prommitteerd. De Nato zou onmiddellUk haar ge hele militaire program dienen te her zien en in ieder geval zou een dienst plicht van 24 maanden voor alle Nato- landen als een minimum dienen te wor den beschouwd. Te meer, aldus besloot Van Zeeland, omdat de Russische voor sprong op de Westerse herbewapening in de laatste maanden groter is gewor den en de Russen een groter invloed verkregen in de leiding van de goed georganiseerde legers van de Satelliet- landen. OOSTENRIJKSE P.T.T. MAAKT PROPAGANDA. Sprookjes via de telefoon- De Oostenrijkse posteryen stellen alles in het werk om het aantal telefonisch aangeslotenen te ver hogen. Met ingang van Zaterdag a.s. zullen OostenrUkse kinderen, wanneer hun ouders een bepaald nummer hebben gedraaid, naar een sprookje kunnen luisteren. Elke dag zal een P.T.T.-meisje, dat haar sporen als radio-omroepster reeds heeft verdiend en tevens een by- zonder talent voor deze uitzendin gen bezit, een nieuw sprookje ver tellen. De kosten voor het draalen van het „sprookjesnummer" zullen niet hoger zyn dan die voor het voeren van een plaatselyk telefoon- Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Graaf Carlo Sforza overleden Graaf Carlo Sforza, oud-minister van buitenlandse zaken van Italië, is giste ren te Rome overleden. Sforza is 78 jaar oud geworden. Hij stond bekend als een der krachtigste voorvechters voor een Verenigd Europa. In Februari 1947 minister van buiten landse zaken in het kabinet van De Gasperi geworden, heeft hij in de vol gende jaar het Noordatlantisch verdrag, het verdrag van de ERP, het statuut van de Raad van Europa en het verdrag van het plan-Schuman on dertekend. De Italiaanse regering heeft mede gedeeld. dat wylen graaf Sforza Zater dag a.s. een staatsbegrafenis zal kry- gen. Minister-president De Gasperi en andere ministers, die thans met vacantie buiten Rome verblyven, zullen voor de teraardebestelling van hun voormalige collega naar de Italiaanse hoofdstad terugkeren. Prins Bernhard 27 October naar Mexico-City Openingsvlucht regelmatige KLM-verbinding Prins Bernhard zal de openings vlucht meemaken van de nieuwe KLM-verbinding naar Mexico City. De eerste vlucht wordt gemaakt op 27 October aanstaande. De Prins zal in Mexico aanwezig zijn by de ope ning van de Nederlandse tentoonstel ling aldaar, die zal worden verricht door de Mexicaanse president. Prins Bernhard zal de vlucht maken, in gezelschap van leden van de directie van de KLM. De DC-6 machines, waar mede deze wekelijkse dienst zal worden uitgevoerd, vliegen in 30 uur van Am sterdam via Montreal en Monterey in Mexico naar de hoofdstad Mexico- City. In verband met de grote Nederlandse tentoonstelling te Mexico zal de KLM. voorafgaande aan de regelmatige dienst twee speciale tentoonstellingsvluchten in de dienstregeling opnemen, welke op resp. 14 en 21 October op Schiphol aan vangen. „Onaanvaardbaar" zegt dr Adenauer De Westdultse bondskanselier dr Adenauer heeft Donderdag voor de drie Hoge Commissarissen zUn mening over het jongste Russische voorstel tot het houden van een conferentie over Duits land ontivouwd. Tevoren had hy dat voor zyn eigen regering reeds gedaan, eenstemmig was in de opvatting, dat de door de Sovjetregering voorgestelde procedure niet aanvaardbaar was en dat moest worden vastgehouden aan de eis, vry verkiezingen in geheel Duits land aan alle verdere besprekingen te doen vooraf gaan. Elke andere volgorde zou volgens een officiële lezing het zelfbeschikkings recht van het Duitse volk beperken ten gunste van een besahikking door vreem de mogendheden. Indien de Westelijke mogendheden op de Russische voorstel len zouden ingaan, zou dat volgens de mening van dr Adenauer betekenen, dat het lot van Duitsland tot object van de grote vier zou worden. ,Dit ruikt te zeer naar een politiek van het Trojaanse paard", zo heet het in het regerlngs- nulletln. De socialistische partU. die er ook nu op aan blyft dringen een gesprek met Moskou niet uit de weg te gaan, vreest, dat de regering van mening is. dat een herstel van Duitsland door middel van onderhandelingen in het huidige sta dium niet meer mogelUk zou zUn. De socialisten zien dit eerder als een fiasco dan als een verdienste van de Europese politiek. Men kan dan ook verwachten, dat de voorbereiding van Ihet Westelijke ant woord aan Moskou levendige discussies zal ontketenen. Twintig personen kwamen om het leven en 34 werden min of meer ernstig gewond tengevolge van een hevige ontploffing, in een olie- en zeepfabriek te Marseille. De fabriek werd door brand geheel vernield. Tal van omliggende huizen werden door de zware explosie beschadigd. Belangstellenden voor één der ge troffen panden. (Tele-fotoV. Talrijke objecten genoemd De KNAC heeft zich tot de Minister raad en tot de Eerste en Tweede Ka mer gewend met een adres, waarin zU haar ernstige bezorgdheid uit over de wijze waarop sinds de bevrijding de aanleg en verbetering van de wegen van het Rijkswegenplan is hervat, aangezien naar haar overtuiging daar by geen gefundeerde werk- en finan cieringsplannen werden gevolgd en te geringe geldmiddelen beschikbaar werden gesteld. Immers bij de invoering van de We genbelastingwet in 1927 werd in bet uitzicht gesteld, dat het gehele werk binnen 30, zo mogelijk binnen 25 Ja- Beroemd Frans bioloog voorziet: Wijz Voorlopig is de wetenschap (gelukkig!) nog niet zo ver (Van onze Parijse correspondent) De vermaarde Franse bioloog en pu blicist Jean Rostand, die een interna tionale reputatie als hormoon-des kundig? geniet, verwacht, dat in de toekomst Langs chemische weg mensen tot leven zullen kunnen worden ge bracht, die over veel uitgebreider gees telijke en physieke capaciteiten zullen beschikken dan waarop gij of wjj of wie dan ook zich nu beroemen kan. De 70-jarige geleerde, een zoon van de dramaturg Edmond Rostand, wiens ,.1'Airion" nog altydeender grote succes stukken is van het Franse toneel, heeft deze voorspelling by wijze van conclusie uit eigen waarnemingen en proeven ge formuleerd in een arikel, dat zojuist door een Amerikaans wetenschappelijk rijdschrift werd gepubliceerd. Drie jaar geleden verdween de 17- jarige dochter van Mevrouw Giro- lamo Biffignandi rechtsuit Rome spoorloos. Nasporingen baatten niet; de politie vermoedde, dat zij zich vanuit Genua had ingescheept naar Amerika, en gaf het onderzoek op. Een zusje meende haar te herken nen op een foto. die was gepubli ceerd door een Italiaans filmblad over de film ..So young, so bad" (links). De film werd voor de moe der gedraaid, die zeer ontroerd tvas. toen bleek, dat haar dochter inder daad optrad in een scène, die slechts 40 seconden duurde „Wanneer men zich. zoals ik", schrijft Rostand, „dagelyks bezig houdt met proeven op het gebied van rasverbete ring en met hormonenonderzoek, dan komt men vanzelf tot de vraag, in hoe verre de resultaten van zulke experi menten ook ten dienste van de mens heid kunnen worden aangewend. En dan ziet het geestesoog de verschijning van een wezen, dat aanzienlijk intelli genter en energieker dan de tegenwoor dige mens, zeker ook in staat zal blij ken alle moeilykheden van velerlei aard op te lossen, die ons thans nog benau wen of ons bestaan bedreigen. De laatste jaren heeft de wetenschap, zo vervolgt Rostand, in het domein der chemische biologie enorme vorderingen geboekt. En het moment kan daarom nu niet zover meer verwijderd zyn, dat we een kunstmatige substantie zullen kunnen bereiden, die dezelfde hoedanig heden als de hormonen zal bezitten. Met die kunstmatige hormonen kunnen we dan menselUke wezens verwekken, waarvan de eigenschappen en faculteiten tevoren nauwkeurig kunnen worden vastgesteld. Naar gelang van onze wen sen zullen wy zo zyn intellectuele en morele kwaliteiten precies kunnen do seren. We zullen dan mensen kunnen maken, beschikkend over een ongekende wysheid of wel met een voorbeeldige ge meenschapszin of met een dosis moed. waardoor ze voor niets of niemand terug zullen deinzen, of wel typen, waarin verschillende van die kwaliteiten worden gecombineerd. Hoezeer Rostand door dit toekomst beeld ook geobsedeerd wordt, toch ont gaan hem enkele bezwaren en moeilijk heden. die nog te overwinnen zyn, geens zins. Een obstakel voor de verwezenlijking van zyn profetie, die hem wetenschap pelijk dos zeer wel bereikbaar lijkt, zou. volgens Jean Rostand, 't verzet kun nen zyn van het huidige mensenras: zal ons menselijk instinct tot zelfbe houd. zo vraagt hij zich af, vrede kun nen hebben met de komst van zo'n vreemd en onbekend wezen, voor welks oppermacht op den duur iedereen zou moeten buigen? Rostand ziet ook morele bezwaren: welke waarde zullen we moeten hechten aan karaktereigenschappen, die kunst matig en chemisch worden bepaald, aan een bovenmenselUke moed. die enkel door een Injectie tot stand is gekomen? Maar trots bezwaren en obstakels ge looft de Franse geleerde toch. dat de wetenschap ln haar ontwikkeling niet zal zijn te stuiten en van de komst van een oppermens, sterker dan Simson en wijzer dan Salomo, verklaart Rostand zich dan ook van nu af onwrikbaar overtuigd. i 1952 zou kannen worden De KNAC ontveinst zich niet, dat door de jaren 1940—1945 een verschui ving moet worden aanvaard, maar uit talloze reacties uit de kringen van het motorwegverkeer is gebleken, dat een steeds groeiende teleurstelling en onge rustheid is ontstaan over de betrekke- lUk geringe bedragen welke voor aanleg en verbetering van de wegen van het Rijkswegenplan ter beschikking komen, over de onzekerheid van de tijdsduur van de algehele voltooiing en over de opvoering van de lasten tot het 6'-i-vou- dige voor personenauto's en het 4% vou- dige voor vrachtauto's in 25 jaren, ter- wyl een steeds geringer percentage - thans nog geen tiende deel - van de aanzienlijk toegenomen totale som van de directe en indirecte belastingen, wel ke het motorwegverkeer opbrengt, ten behoeve van aanleg en verbetering van wegen van het Rijkswegenplan wordjj aangewend. Voor een dergelijke groeiende onge rustheid bestaat stellig alle aanleiding, nu blykt dat het tempo der afbouw uitermate is vertraagd, zo meent de KNAC. Wordt in hetzelfde tempo voortge gaan. dan kan worden becijferd, dat de afbouw van het primaire wegen net eerst in 1990 gereed zal zijn; een vertraging van 40 jaar! Een dergelyke onbevredigende gang van zaken moet te meer worden be treurd nu de verkeersintensiteit van 1938 af tot nu toe ongeveer is verdub beld. door welke nog steeds toenemende verkeersdrukte het wegennet hoe lan ger hoe minder aanpassing vertoont. Tal van werkobjecten aan de wegen zUn van regeringszyde zeer urgent ver klaard. omdat daardoor de productieca paciteit wordt vergroot en de produc tiekosten worden verlaagd, waardoor ons land de concurrentie op de wereld markt, een vitale bestaansvoorwaarde, kan worden vergemakkelijkt. Met zekerheid is te zeggen, dat vele van de onderhavige werkobjecten van stonde af aan een grote rentabiliteit zullen opleveren, waarbU als voorbeel den mogen worden genoemd: een nieu we verbinding tussen de grootste twee Industriesteden in het Zuiden ter ver vanging van een te enenmale onvol doende opgelapte tertiaire omweg, een nieuwe verbinding van Ypenburg met Rurgervecn (zgn. weg beoosten Leiden»; doortrekking van de weg door de Betu we: verbetering van de verbinding van Amsterdam door het Gooi, vervanging van de Zuiderzeestraatweg en van de Zuidwestelyke hoofdroute door Fries land: verbetering van de verbinding Vianen - Gorinchem - Breda. Moerdyk naar Zeeland, Groningen-Wlnschoten; een nieuwe Noord-Zuidverbinding in Zuid-Limburg, en de aanleg van nog tal van ontbrekende „vrij liggende" rijwiel paden (ook bruikbaar voor bromfietsen) Bespoediging van de afbouw van de primaire wegen is nodig om het weg verkeer met zijn uiterst eemeleerd ka rakter ln ons land een grotere en rede lijke veiligheid te waarborgen. Het overgrote deel van wegenbouw en -verbeteringswerk wordt van wege zijn loonlntensieve aard als een zeer doel treffend middel beschouwd ter bestrij ding van de werkloosheid. Een „aangepast" wegennet werkt sti mulerend op het nationale zowel als het Internationale toerisme, met alle daar aan verbonden zakelyke en ideële voor delen en tenslotte Ls een goed wegen stelsel van groot belang voor de defen sie. Om deze redenen heeft de KNAC zich met aandrang tot de eerder ge noemde instanties gewend, met het verzoek zo spoedig mogelijk het werk aan de wegen van het Rijkswegen plan voort te zetten in het tempo zo als dit in het algemeen voor 1940 heeft gegolden, waartoe een werk schema en een financieringsplan dient te worden opgesteld, hetwelk gebaseerd is op een voltooiing der af bouw binnen 15 jaar.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1