LEIDSCH DAGBLAD l Pi nay's heilige oorlog tegen deloyale zakenlieden Publiek houdt - onbewust - prijzen zelf hoog Bevan-aanhangers leden verpletterende nederlaag Drastische loonsverhoging funest voor 's lands economie 91ste Jaargang WOENSDAG 3 SEPTEMBER 1952 No. 27703 irecteur: J. W. Henny loofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 16.per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 franse huisvrouw huiverig voor (goedkope) import-artikelen (Van onze Paryse correspondent). Antolne Pinay. minister-president van dc vierde Republiek, heeft het Franse opgeroepen tot een heilige oorlog tegen de deloyale zakenleiden. De uit lag van die strijd zaJ beslissen over het succes van het plan. dat zijn naam draagt en dus ook over de vraag, of de Franse franc gered zal kunnen worden, ha tot dusverre steeds vergeefs gepoogd te hebben door middel van overleg net de zakenwereld de oorzaken van de ononderbroken prijsstijgingen, die de ranse economie ondermijnen, weg te nemen, is Pinay nu vastbesloten zijn plannen met geweld tot uitvoering te brengen. Hij beschikt over verschillende npens, zoals de wet tegen de trusts en die ter beperking der winstmarges xide vlak voor de vacanUe door het parlement van haar fiat Nationale vermogen grotendeels in handen van „kleine zakenlieden" Een zwak punt in zijn uitrusting is leywei, dat hij maar weinig middelen ïeeft om de uitvoering van die wetten en eventuele andere decreten te itroleren. Sinds de Franse economie, nkele jaren geleden, naar de liberale Tijheid werd overgeschakeld, werd het .orps van controleurs, waarover de re uringen direct na de oorlog nog be- ehikten, namelijk voor het grootste deel ipgeheven. Daarin schuilt dan ook een Ier redenen, waarom Pinay thans vooral s aangewezen op begrip en medewer- .ïng der consumenten, op het Franse olk dus, waarop hij thans een zeer Iringend beroep heeft gedaan. Hij wekte >p tot een strijd zonder pardon tegen ie onwaardige en corrupte elementen m iet Franse zakenleven, die op een ver- Ier gaande inflatie hebben gewed en lie daarom niet zullen laten de premier lij zijn pogingen zoveel mogelijk de voet laars te zetten. VOORKEUR VOOR DURE ARTIKELEN. Het mag dan al zo zijn. dat Pinay ich op een zekere populariteit en op algemeen vertrouwen kan verheu len. waarop weinig andere minister- iresidenten sinds de oorlog konden bo- ;en. toch betekent dat niet, dat hij nu foor zijn economische politiek ook steeds ip de actieve medewerking van het pu- iliek zou kunnen rekenen. Hoezeer de Fransen en terecht ook over het dure leven klagen, her haaldelijk is niettemin gebleken, dat zij zelf aan die prijsstijgingen onbe wust maar zeer krachtig mede werken. Bij de keuze tussen een duur der en een goedkoper artikel wordt, /onder op de kwaliteit te letten door de Franse koper bijna altijd bet duurste genomen. Dat is een feit. dat door veelzeggende proeven herhaaldelijk kon worden vast gesteld. Een kaas werd bijvoorbeeld in twee én gesneden, waarna beide helften teeen verschillende prijzen te koop wer den aangeboden. Bijna zonder uitzon dering nam iedereen de duurste helft. Dit verrassend verschijnsel is stellig een der psychologische gevolgen van de oorlog, toen iedereen er van uitging, dat men zijn geld. bij de schaarste aan arti kelen, het doelmatigst aan dure en naar men aannam dus betere pro ducten kon besteden. Met die gewoonte is men n3 de oorlog blindelings doorgegaan, en zeker niet in DE ZON ALS ENERGIEBRON. Volgens een te Londen ontvangen be richt van het Russische persbureau „Tass" wordt in het gebied, waar op het ogenblik aan het Toerkmenische kanaal wordt gewerkt, de warmte van de zon gebruikt om electrische centrales te drijven. Vori jaar heeft de Russische Akademie van Wetenschappen een in stallatie hiervoor geconstrueerd, aldus „Tass". de laatste plaats ten nadele der min der scrupuleuse winkeliers, die deze prmcipiële voorkeur voor dure produc ten als een aanmoediging beschouwden om hun prijzen zoveel mogelijk op te hevelen. DURE GROENTEN Tot welke resultaten dat heeft geleid, dezer dagen weer eens heel duidelijk geworden, toen het officiële Franse bu reau voor de statistiek zyn laatste cijfers publiceerde. Een enkel voorbeeld; In twee jaar tijds is de prijs van een kilo wortelen van vyf en twintig cents tot drie kwartjes gestegen, verdrievou digd dus. Een nog sterker beeld toont de prei, evenmin dus een luxe-gerecht. In Augustus 1950 kostte een kilo prei in Parys ongeveer veertig cent. vandaag moet men er een gulden vijf en zeventig cent voor betalen. Eén van de middelen, waarmee de Franse regering by herhaling heeft ge tracht zulke volslagen ongemotiveerde prijsstijgingen te bestrijden, was de mas sale invoer uit het buitenland. Het re sultaat hiervan bleek echter meestal nogal ontmoedigend te zijn. Wanneer een Franse huisvrouw namely k de keuze heeft tussen een kilo Franse boter en een kilo Deense of Hollandse boter, dan 2al ze altijd het nationale product pre fereren, ook, en zo niet vooral, wanneer de prijs van het nationale product bedui dend hoger ligt. Ze ls nu eenmaal on wrikbaar van de superioriteit der eigen artikelen en producten overtuigd. Wat „van buiten" komt kan. in haar ogen, nooit zo heel erg veel zaaks zijn. Waar om zou 't immers ook goedkoper kun nen zijn? Tegen dat bijgeloof, waarvan de Franse winkeliers dus een dankbaar gebruik hebben gemaakt, moet de re gering zich dus nu bovendien nog verzetten en dat betekent, dat een vol ledige heropvoeding van dc Franse consument ter hand zal moeten wor den genomen. SCHRIKBARENDE STIJGING AANTAL WINKELIERS. Vele andere misstanden in de Franse middenstand zijn trouwens eveneens di rect een gevolg van de oorlog te noemen. Tienduizenden Fransen, die tijdens de be zetting een gemakkelijke boterham met de zwarte handel verdienden, hebben zich namelijk na de oorlog als win kelier of zakenman in het handels register laten Inschrijven. En hun men taliteit om in zo kort mogelijke tijd zo veel mogelijk geld te verdienen, is vrij wel het gehele Franse zakenleven kun nen gaan beheersen. Alleen in de groente- en fruitbranche ls het aantal winkeliers sedert 1938 in Parijs van 8500 tot ruim 30.000 toegenomen. En in de overige sectoren ziet men vrijwel hetzelfde beeld. Men rekent dat van daag één op de vier Fransen van de handel leeft, een verhouding, die door geen enkel ander land geëvenaard wordt. WINSTMARGES VAN 30 a 50% En het gewicht, waarmede al deze handelaren op de prijzen, vooral die van levensmiddelen, drukken, wordt nog verzwaard daar by elk „tussen station" winstmarges van 30 tot 50% regel zyn. Dat is dan ook de verklaring voor het feit dat bijvoorbeeld een bloemkool in Parijs gemakkelijk vijftien a twintig keer het bedrag kost. dat de kweker soms maar een dertig kilometer van de stad verwijderd ervoor heeft ge kregen. Pinay heeft er onlangs nog eens op gewezen dat verreweg het grootste aan tal auto's, dat de Franse fabrieken ver laat. door winkeliers en andere „kleine zakenlieden wordt gekocht. In hun handen is het nationale vermogen voor een overwegend deel overgegaan. ZEKER SCEPTICISME. Ook op dit gebied is het echter ge makkelijker de feilen aan te geven, dan deze te verhelpen en alle Franse pogin gen tot sanering van de handel zijn tot dusverre dan ook smadelijk mislukt. Men heeft wel eens een paax groot handelaren in vlees opgepakt, die de gehele aanvoer van slachtvee in Parijs gemonopoliseerd hadden, en zodoende kunstmatig te prijzen „op peil" wisten te houden, maar enig effect werd daar mede niet bereikt. Hun corporaties zijn veel te straf ge organiseerd en htm geledingen zijn. ook in politieke kringen, veel te verbreid, dan dat zo'n arrestatie ook maar de minste uitwerking kon hebben. Hoog stens werd er even enige indruk op het publiek mee gemaakt. Maar in de ver wachting, dat er iets werkelijks ge beuren zou, werd het steeds weer te leurgesteld. Men kan dan ook nletontkennen.dat de sympathie, die algemeen voor Pi- nay's onderneming tot uiting komt. bij velen met een zekere dosis scepticisme gepaard gaat. Anderzijds is het echter zeker waar. dat Pinay. dank zij het ver trouwen dat hy geniet, een voorname troef in handen houdt, waarover zijn voorgangers niet beschikten. Daarbij i maakt zijn actie tegen de corrupte mid- denstanders deel uit van een breed op- i gezet plan. dat bovendien systematisch tot uitvoer wordt gebracht. In ieder geval wordt verwacht, dat Pinay zich thans met nog minder i mededogen en nog meer energie in de j strijd zal werpen, nu hy op een vroe- j ger aanbod tot minnelijke samenwer king van de zakenwereld nul op het I request heeft gekregen. Het Britse Vakverbondscongres te Margate Labour-regering zou het net zó doeu! (Van onze Londense correspondent). In Margate woedt thans de jaarlijkse veldslag van het Britse Vakverbond. De omstandigheden, waaronder de vertegenwoordigers van acht millioen vakbewegingsleden ditmaal bijeenko men, zyn dramatischer dan ooit. De scheepsbouwarbeiders, wier eisen tot loonsverhoging zonder meer door de werkgevers zyn afgewezen, ageren fel voor een algemene verlangzaming van het arbeidsproces door te weigeren overuren te maken, welke een nood zakelijk supplement zyn voor de 40 uren week. die de basis vormt voor de loontarieven. Indien in de metaalnij verheid aan deze oproep gehoor zou worden gegeven, zou het defensiepro gram ernstig in gevaar worden ge- LEDENMASSA IS POLITIEK NIET ACTIEF. Het zou verkeerd zyn de loonactie in allerlei beroepen welke zes millioen i man omvat enkel te beschouwen als een gevolg van het optreden van com- munisten of Bevan-aanhangers In een aantal Bonden, zoals die voor de electri- j citeitsvakken, spelen de communisten i een grote rol. die vaak de leiding, zowel i plaatselijk als nationaal, in handen krijgen, door de lauwheid van de leden massa, du wegblijft van vergaderingen, zodat de extremisten, die altijd actief zijn, gemakkelijk spel hebben. De meeste arbeiders interesseren zich maar matig voor politiek, zo wordt in vakbewe gingskringen algemeen geklaagd. Zy wei geren maar al te vaa- het verband te zien tussen hun eigen positie en de algemene toestand, zodat hun eisen her haaldelijk onrealistisch zijn. Dat neemt niet weg, dat er in Engeland, zoals over al elders, een urgent loonprobleem is, gezien de voortdurende stijging der kosten van levensonderhoud. Onder enorme spanning tussen regering en vakbonden, waardoor twee jaar geleden het bestuur van het Britse Vakverbond Wisselend weer Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen nacht heeft een aan vankelijk op de Oceaan weinig beteke nende depressie zich bjj de Westkust van Schotland belangrijk ontwikkeld. De storing veroorzaakte vanmorgen flinke dalingen van de luchtdruk boven de Bntse eilanden. Hij koerste toen recht op ons land af. zodat een toeneming van de wind en later op de dag plaatselijk I ook enige regen verwacht mocht wor den. Achter de depressie zal opnieuw koele polaire lucht ons land binnen stromen. De kans bestaat dat in de komende dagen nieuwe storingen vol gen, zodat het weer een wisselend ka- I rakter zal hebben. WEERBERICHT Winderig en koel De Bilt verwacht tot morgenavond: Vanavond en vannacht zwaar bewolkt ®et enige regen en krachtige of harde J'tad tussen Zuid-West en Noord-West. Morgen overdag wisselende bewolking, wet enkele verspreide buien. Vrij krach tige Noord-Westelijke wind. Koel weer. 'Opgemaakt te 20 uur). 4 SEPTEMBER Zon op; 5.57 uur; onder; 19.20 uur. Maan op: 19.15 uur; onder 6.15 uur. Hoogwater te Katwyk te 3 04 en 15.33 u. Dit nummer bestaat uit zes pagina's Aan boord van Hr Als kruiser ..Ttomp". welke daartoe ligplaats had gekregen voor het commande- mentsgebouw te Den Helder, heelt Dinsdagmorgen de Schout-bij- Nacltt C. W. Slot. de commandant der zeemacht in Nederland, zijn commando overgedragen aan Schout-bij-Nacht F. T. Burghard. Tijdens de plechtigheid zien we - staande voor de groep personen op de achtergrond - dc nieuwe com mandant (links) en zijn voorganger (naast de microfoon iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiii ESeze week ziin in Engeland alle oeen gericht od het congres van het Britse vakverbond in Margate. Onze Londense correspondent eeeft in biigaand artikel een overzicht van de problemen, welke deze bij eenkomst beheersen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir de kous op de kop kreeg, toen de con ferentie zijn pleidooi voor een uiterste matiging in looneisen weigerde te aan vaarden. Om thans een dergelijke rebellie te voorkomen, heeft het bestuur zich alleen uitgesproken tegen een onge breidelde loonactie over dc gehele linie, omdat deze de economie van bet land in gevaar zou brengen wegens het effect op de Britse export, welke on verkoopbaar zou worden. De nood van de laagst-betaalden. waaronder het spoorwegpersoneel, wordt al jaren door de autoriteiten erkend, maar het struikelblok naar een regeling is, dat door alléén de laagste lonen te verhogen, de marge tussen geschoolde en ongeschoolde arbeiders te klein zou worden, waartegen de laatsten zich be grijpelijk verzetten. Een loonstop is hier nooit in practijk gr" -acht. Vele lonen zijn omhoog gebracht, maar bleven vaak by de prijsstijgingen achter. Ook nu staat het bestuur van het Trade Union Congress, zoals het En gelse N.V.V. heet. op het standpunt, dat verhogingen in evenredigheid met stijging van het prijspeil toelaatbaar zyn. Het is alleen bereid matiging aan te bevelen, ais de regering op haar beurt de pryzen stabiliseert en de juiste economische leiding geeft. De vermindering der voedselsubsidies en opheffing van de prijscontróle voor een aantal goederen dreigde een einde te maken aan de steun van het vakver bond aan de economische politiek der regering, maar zolang deze belpofde in flatie te zullen voorkomen, blyft de T.U.C. achter Churchill staan, al is een algemene grief, dat ,'e dividenden nog I maar steeds blijven toenemen in sneller tempo dan de prijzen, j Het vakverbond erkent echter, dat j loonsverhoging niet uit deze toegeno men winsten kan worden gefinancierd. Maar als eis wordt gesteld, dat de rege- ring groter voortvarendheid aan de dag j dient te leggen bij de overheveling van personeel en grondstoffen, zodat sta kingen tegen ontslag wegens overbodig heid kunnen worden voorkomen. Het T.U C.-bestuur wordt van huichel achtigheid beticht omdat het aanspoort tot matiging, terwijl verschillende pro- minente leden van ditzelfde bestuur in hun eigen bonden aanzetten tot onver- antwoordeliike loonacties. De moeilijkheid is dat het vakverbond slechts een adviserend lichaam is. De bonden zijn autonoom en dulden geen opgelegde loonpolitiek, door wie dan ook. In het bestuur is er een kloof tussen figuren al Arthur Deakin, de congres voorzitter en aanvoerder der transport arbeider;, en een man van de andere school, die er niet voor terugdeinst de Jongere leiders, die wel bevreesd zyn deze te verliezen en daardoor hun vol gelingen niet genoeg in de hand hebben. In_ake de bewapening staat het bestuur lynrecht tegenover elke resolutie, die he* plan becritiseert. De keuze „aat volgens Deakin niet tussen defensie en de levensstandaard, maar tussen vrede op de grondslag der menselijke vrijheid en de voortdurende vrees voor agressie. De leiding erkent, dat de bewapening begrensd dient te worden door de econo mische capaciteit een rekbare formule maar geeft toe. dat bepaalde veran deringen noodzakelijk kunnen zijn. Het bestuur wil echter niets weten van een drastische vermindering der bewa pening. BEVAN-AANHANG VERPLETTERD De algemene raad van de TUC hield de lijn strak en wilde geen crltische resoluties toelaten, vooral zoals Sir Vincent Tewson. de algemeen secre taris, gisteren verklaarde, om Enge- lands vrienden en vijanden in buitenland tc laten weten, waar de vakbeweging staat en dat zij geer haarbreed afwijkt van de in de voor gaande jaren ingeslagen koers. Een toekomstige Labour-regering zal genoodzaakt zijn dezelfde politiek te voeren als de huidige regering, waar aan kan worden toegevoegd, dat deze in belangryke mate voortborduurt op de oorspronkelijk door Labour geno men maatregelen. Engeland, zo zeide Tewson, leidt nog steeds op dc weg naar vrede en voor uitgang. Degenen die. om welke reden ook. het standpunt van Aneurin Bevan deel den. leden bij de stemming een ver nietigende nederlaag. De bestuursre- solutic werd namelijk met een meer derheid van meer dan 4.000.000 stem- Dc nieuwe ministers zijn gister- morgen in de Trèves-zaal tc Den Haag voor de eerste vergadering bijeen gekomen. Zittend aan de tafel van links naar rechts de ministers Air J. M. A. Luns. Mr W. Beycn. Prof. Mr L. j. Al. Br cl. Dr IV. Drees (minister-president Drs J. Atiddelburg. secretaris en Mr Th. Qals. Staande van links naar rechts: lr li. S. Witte. G. Suurhoff. J. van de Kieft. Ir C. Staf. Mr L. A. Donker. S. L. Mansholt. Air f. Algera. Prof. Air Dr W. J. A. Kern kamp. A. C. de Bruyn en Prof. Dr Zijlstra. men aangenomen, en de resoluties, welke een vermindering van de bewa pening eisten, werden met dezelfde meerderheid verworpen. Deze stemming is tevens een aanwij zing voor wat er zal gebeuren op het met zo veel spanning tegemoet geziene congres van de Labour-party in More- cambelaan het einde van deze maand, waar de vakbeweging immers zulke gro te invloed uitoefent. De stemmingen op socialistische con gressen dragen altijd een collectief ka rakter. waarbij elke aangesloten organi satie het recht heeft op een aantal stemmen, overeenkomende met bet le dentotaal. Vandaar de monsterachtige getallen Een andere nogal sensationele ge beurtenis was dat een van de invloed rijkste van de 38 bonden, welke overwe gen overuren en stukwerk in de metaal industrie te bannen wegens de moeilijk heden in de scheepsbouwnijverheld, zich hier tegen heeft uitgesproken en in plaats daarvan zal aandringen op arbi trage. SPAANS LEGER KAN GERUST ZIJN. De officier van het Spaanse leger, die naar het heette met zeventien millioen pesetas van het leger naar Frankrijk vluchtte, is opgespoord en zal waar schijnlijk door Frankrijk uitgeleverd worden. De diefstal werd reeds om streeks 20 Augustus gepleegd, maar eerst vier dagen geleden ontdekt. Naar verluidt zijn er ook enkele burgers bjj betrokken. Op de grote vliegtuigtentoonstelling die wordt gehouden door de Ver eniging van Britse Vliegtuigbou wers te Farnsborough. zijn de modernste modellen, geproduceerd door dc Engelse vliegtuigindustrie, te zien. Op de bovenste foto ziet U de twee- motorige helicopter met twee schroeven, van het model Bristol Type 173. die een demonstratie vlucht maakt boven het tentoon stellingsterrein. Het vliegtuig biedt plaats aan 13 personen. Dc onderste foto geeft een over zicht over een gedeelte van het ter rein. waar de vliegtuigen staan op gesteld. Er zijn vele modellen te zien. zoals de Hawker Sea Hawk, een straaljager, die wordt geproau- ccerd voor dc marine. Daarachter staat de Hawker Hunter (WB 195). een toestel, dat in gebruik is bij de Royal Air Force.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1