„Pas toch op met Uw emigratie naar Australië"! Besef van moeilijkheden kan veel teleurstelling voorkomen FLAMINGO EILAND Pamela en schat van het eenzame eiland Stoelen andersom in vliegtuigen kunnen levens redden Agenda 91ste Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Vrijdag 29 Augustus 1952 Tweede Blad No. 27699 Ds M. W. J. Geursen aan liet tvoorcl Onderschatting daarentegen leidt onherroepelijk tot desillusie MELBOURNE. 18 Aug. 1952. Met buitengewoon veel genoegen heb ik de reacties vernomen van een aantal teidenaren op myn vorige brief, die voorzichtig de situatie in Australië probeer de te tekenen. In gedachten hóór ik het de mensen zeggen: „Die Geursen kan tciveren wat hij wil ik ga tóch". En een ander: „Hij komt natuurlijk met de donkere kant van de zaak In aanraking, dat brengt zijn werk als predikant :o mee, maar het zal heus wel niet zo erg zijn". Een enkele merkte op, dat hij als het er zó voorstond in Australië, toch nog tens grondig zijn plannen zou overwegen. Dat is precies wat wij bedoelen met onze voorlichting. VOORLICHTING DEEL VAN PASTORALE TAAK. Wij zien onze brieven in het L.D. als en deel van onze pastorale taak. Ieder een die emigreert moet wel heel goed •an te voren weten wat hy begint, om dat er anders onherstelbaar leed wordt aangericht. Vele malen zeg ik tot men- ten bij wie ik op huisbezoek ben en naar Bier relaas over hun omstandigheden ik geluisterd heb: „Mensen, waarom zyn ullie toch geëmigreerd". Verleden week vond ik niet ver buiten Melbourne een caravan, met een tent. Ik dacht: „Dit llllllllllllllllllllillllllllllllllllll Hoe is het ontstaan? Dit woord: AFPOEIEREN. De thans gewone betekenis van afpoeieren is: iemand wiens bezoek ons niet aangenaam is, afschepen; zich van iemand afmaken. In vroeger tyd had het werk woord twee betekenissen. Toen, in de achttiende eeuw, de mode voor schreef het haar ge oederd te dra gen, verstond men er onder: gereed zijn met poederen. Daaruit ontstond een zegswijze die geheel in onbruik geraakt is: afgepoeierd hebben. Oorspronkelyk werd die gebezigd van een ontslagen pruikenmakers knecht. „Bij my heb je afgepoeierd" wilde zeggen: ik heb je diensten niet meer nodig. Later is „afge poeierd hebben": ontslagen zyn in 't algemeen. Maar poeder is ook buskruit (Frans poudr° k canon) en zo kon poeieren betekenen: met kruit schieten en afpoeieren: een vijandelijk schip noodzaken zich terug te trekken. Deze betekenis heeft zich uitgebreid en zo kunnen wij thans iemand afpoeieren door hem onvriendelijk of ongastvrij te bejegenen, zonder dat daarby een schot wordt gelost. illlllllllliillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll konden wel eens Hollanders zyn" en ik stapte naar binnen. En jawel hoor, een familie uit het Noorden van ons land had hier onderdak gevonden. De huisvrouw liet mij foto's zien van de twee zaken, die zij gehad hadden. Ik vroeg wat voor werk haar man nu had en hoe het hun beviel en kreeg ten antwoord, dat haar echtgenoot grond werker bij de waterleiding was en der tien pond in de week verdiende. Men probeerde wat ie sparen, om een depo sito vóór de aankoop van een huis byeen te krygen, maar zag de toekomst wat dat betreft, donker in. Als de kosten voor het elementaire levensonderhoud van het gezin betaald waren, kan men hoogstens 2 per week over houden, zodat het zeer veel tijd in beslag zou nemen voor men voldoende geld bijeen had. Intussen kletterde buiten op het tentzeil de regen (wij hadden een natte, koude winter). WAAROM DEZE WAARSCHUWING? Ziet U voor dergelijke gevallen meen ik, dat toch een ernstige waar schuwing niet overbodig is. Om precies duidelijk te maken wat ik bedoel met mijn „voorlichting" wil ik U iets ver tellen uit mijn jeugd. Ik had het plan opgevat om theologie te gaan studeren en moest daarvoor het gehele Staatsexamen doen. Ik toog om inlichtingen naar de rector van een be kend gymnasium op anderhalf uur spo- rens van mijn woonplaats. Deze legde me alle moeilykheden uit en meende me by het afscheid als raad te moeten geven: „Het is voor U practisch onmo gelijk Alleen de studie van de klassie ken stelt U al voor grote kosten en moeilijkheden". Toen ik hem na het sla gen voor dit Staatsexamen nog eens ging bedanken voor zyn goede lessen, die hy mij zeer welwillend en opoffe ringsgezind had gegeven, vroeg ik hem waarom hij my toch zo weinig moed had gegeven bij het begin van de hele onder neming. Hy zei: „Wel, ik wildé je dui- delyk allen consequenties voor ogen stellen, vertrouwende, dat als je dan toch de stap zou wagen, je niet al c gauw terneergegeslagen zou worden door de grote moeilykheden. En zie je suc ces heeft bewezen, dat ik gelijk had". VEELVULDIGE TELEURSTELLING Dit staat my altijd voor de geest als ik brieven beantwoord van landgenoten, die my om raad wagen in verband met hun emigratie-plannen. En als ik hier mensen die thuis een heel goede boter ham hadden, en nu by het huisbezoek uiting geven aan hun grote teleurstel ling de vraag stel: .Waarom zyn jullie toch eigenlyk geëmigreerd" dan volgt er vaak een zeer verdrietig stilzwijgen. Laat ik nog een volgend voorbeeld mo gen geven: Enige dagen ge eden kwam er een echtpaar aan de deur, dat mij wilde spreken. Al spoedig bleek, dat beide mensen alleen maar langs kwa men om zich eens leeg te praten en een opbeurend woord te horen. Ze woonden met hun vier kinderen in een schuur ergens in de bush. Hij moest 's morgens half zevei. weg naar zyn werk, anderhalf uur met dv trein van zijn woonplaats vandaan en kwam 's avonds tegen zeven weer thuis, zo doodmoe, dat ze elke avond vroeg naar bed moesten. Natuurlijk hadden ze hun vry'e Zondag en Zaterdagmiddag, maar van hun id ilen om voor zich zelf te beginnen en een eigen zaak op te bou wen, en vooral ook om een redelyk huis te kunnen kopen, was in de 2'.2 jaar van hun verblijf hier nog niets terecht ge komen. Twee diep teleurgestelde men sen, die niet veel verwachtingen voor de toekomst meer hadden. TLOTSELING EN STERK GEKROMPEN WERKGE LEGENHEID. Nu in het algemeen over de werkge legenheid. Of men van een economi sche crisis kan spreken? De regering Menzies geeft de laatste weken schoor voetend toe, dat er voor een aantal nieuw aangekomen emigranten geen werk meer zal zijn. Ik zei: schoor voetend, omdat deze regering in ver band met de komende verkiezingen niet graag zou willen zeggen, dat haar emigratie-politiek een mislukking is. Velen verwachten een verbetering van de toestand nu de nieuwe begroting is gepubliceerd. Een begroting, die be doelde het voor de industrie en dus ook voor de werkgelegenheid, wat gemakke lijker te maken. De grootste moeilykhe den ondervinden de ongeschoolde arbei ders. Zij komen practisch niet meer aan de slag. Alleen wie grondig en goed zyn vak verstaat en behoorlyk Engels spreekt, kan na veel zoeken nog wel terecht komen. Maar gedurende de laatste weken ging de bel nogal eens 's avonds en dan stonden er weer man nen uit het kamp Bonagilla, voor de deur, hier 300 K.M. vandaan. Zy had den hun gezinnen in het kamp achter gelaten en waren liftende van de ene plaats naar de andere getrokken om werk te zoeken. Geld hadden ze prac tisch niet op zak, omdat het landings geld en de heel kleine toelage van het kamp hard nodig waren voor het gezin. De kerk helpt hen met een maaltijd rn een bed voor de nacht. En gelukkig heb ik de laatste dagen berichten gehad van enkelen, dat zij inderdaad aan de slag konden. Sommigen waren zelfs zo ge- „Erefonds voor oud-verpleegsters" IN 50 STEDEN THANS AFDELINGEN De belangstelling voor het „Ere fonds voor oud-verpleegsters", opge richt ter leniging van de noden de oude zusters, is zo groot, dat het totaal bedrag aan giften de f. 100.000 reeds lang heeft overschreden. Het werkcomité van het Fonds deelt mede, dat de laatste weken verschil lende zeer belangryke bedragen binnen kwamen. Er zijn nu meer dan 50 plaatseiyke comité's in verschillende delen van ons land opgericht, hetgeen door het Ere fonds als zeer nodig wordt beschouwd, omdat een veel groter bedrag dan f. 100.000 nodig is om alle in moeilijk heden verkerende verpleegsters te kun nen helpen. WEER 1600 NEDERLANDERS.. Vandaag komt er weer een nieuw schip met 1600 Nederlandse emigranten en wy Nederlanders vragen ons bezorgd af waar het met deze mensen naar toe moet. Wy begrypen hoe verdrietig het voor veel Nederlanders moet zyn die al lang met emigratie-plannen rondlopen. Sommigen hebben zelfs hun zaak of huis verkocht in Holland en staan practisch klaar om scheep te gaan. Ik ben er van overtuigd, dat de Nederland se autoriteiten tot grote voorzichtigheid zullen manen en dat is zeer nood zakelijk. De Australische regering heeft zoals bekend is, het aantal nieuwe emigran ten tot 50 teruggebracht en zou de economische toestand nog verslechte ren dan zal men tot nog krassere maatregelen moeten overgaan. Waar wy als Nederlanders hier zo moei- lijk aan kunnen wennen is het feit, dat dit alles zich zo plotseling voltrekt. Deze depressie als men het zo mag noemen kwam opeens. Op een kwade dag stonden er plotseling drommen mannen voor de fabrieken, die een baan zochten. En plotseling kwamen er massale in krimpingen van de overheidsbedrijven. Het iykt ons soms toe of er te weinig planmatigheid aan de „top" bestaat. Als buitenstaander maakt het vaak een heel merkwaardige indruk. Tot nu toe heb ik nog geen goed weekblad in han den kunnen krygen, dat my grondig op de hoogte bracht van de politieke en economische verhoudingen, wy willen graag weten waar wij aan toe zijn en wat er gaat gebeuren. VERBETERING IN ZICHT? Dit is van levensbelang voor de dui zenden emigranten, die hic naar ie gekomen zyn om een nieuw bestaan op te bouwen en waarvan ik er velen aan tref die diep in de zorgen zitten. Als ik het goed zie is er echter weer een flauwe opleving te bemerken. Ik hoop in staat te zyn U spoedig zonniger berichten te doen toekomen. Hartelyke groeten M. W. J. GEURSEN, ETON d°°r Dorothy Quentin, vertaald uit het Engels „Dank U wel", mompelde Toni. Ze was bly, dat er beneden gasten ;aren. De hele familie zou er door in beslag genomen worden en ze zouden haar rustig alleen laten. De uitwerking van de cognac begon te wijken en ze wilde nadenken. Haar gevoel van onbe hagen werd steeds groter. Ze was bang voor de gevolgen, die Carlos' ontboe- reming zou meebrengen. Carlos was in derdaad heel aardig tegen haar geweest tn ze kon zijn gevoelens zeker niet zon der meer afwijzen. Maar toch was ze verwonderd geweest, toen Carlos gezegd 'ïad: „Heb je 'tniet gemerkt in al deze veken, dat ik van je houdZe nas nooit in aanraking geweest met een man als Carlos. Hy bracht haar in ver warring. Toen hy haar kuste, had hy een positieve reactie in haar opgewekt. Haar bloed had zyn liefkozingen beant woord. Hy had haar, liggende in zijn Sterke armen, op zyn eigen paard thuis gebracht, als was ze de heldin uit een oud romantisch verhaal. En op deze rit naar huis had hy aan één stuk door tot haar gesproken. Het ongeval scheen hem zó diep beroerd te hebben, dat hij al zyn emoties moest Uiten. „Natuurlijk houd ik van Je, Toni", had gezegd. „Je móét 't gemerkt hebben, heb onmiddeliyk van 't eerste mo ment, dat ik je zag, van je gehouden. Ik wil met .'3 trouwen. Je houdt toch ook van mij Toni had een beweging van protest willen maken, maar ze kon zich met verroeren. Alles c'.eed pyn aan haar. Carlos had zich over haar heengebogen woordt myn liefde". -.Ik weet 't niet", had ze gefluisterd. -Ik heb zo weinig ervaring in liefde." Ze had Carlos willen zeggen, dat hy op moest houden met zo tegen haar te spre ken, maar het wonderlijke was geweest, dat een deel van haar er naar verlangde, dat hij dóór zou gaanZe had even moeten denken aan Mark Greville, J.e altjjd zo koel, beheerst en verstandelijk optrad. Carlos was wel he' andere uiter ste: er was niets koels of beheerst aan deze man. Mark's verlangen ging echter naar Londen uitHy gaf niets om haar. Hij was misschien wel een beetje tè koel en verstandelykl Hy zou waarschyniyk dat meisje in Londen opgeven en in-'. Toni had even byna hysterisch ge lachen en Carlos had haar opnieuw -m- kust. Het was gelukkig Intussen al donker geworden, zocat niemand hen kon zien. „Lieveling, !k zal je leren, wat hefde Is, er ik zal je beschermen tegen al deze rare mensen. Tk zou een moord kunnen begaan, als iemand jou wat aandeed." Alles had Toni heel onwerkelijk toe- afschenen. „Ik weet 't niet" had ze op- meuw gemompeld, „ik voel me helemaal onzeker, Carlos.. Er was een triomfanteiyk lachje op zijn gezicht gekomen. „Ik zal wel zorgen, dat je 't zeker gaat weten. Maar als je wilt, kunnen we ons geheim voorlopig nog wel bewaren. Misschien is dat zelfs wel goed. Mevrouw Burden is in staat me te ontslaan. „Waarom?" vroeg Toni. „Ze praat altyd heel enthousiast over je, ze vindt je een prima kracht, en up my is ze, geloof ik, ook erg gesteld geraakt." „Vanzelfsprekend, wie zou niét van Jou houden! Maar ze wil Nigel met jou laten trouwen, begryp je? Hy zal Floria- na erven en ze wil natuurlijk, dat hij gezonde kinderen krijgt ,,'t Is eenvoudig afschuweiyk om op een dergelijke manier een huwelyk op touw te zetten," had Toni verontwaar digd uitgeroepen. „Afschuwelijk of niet, bezitters van grote fortuinen hebben de neiging om een weloverwogen plan te beramen voor het leven van hun nakomelingen." was Carlos' uitleg. „Ik weet zeker, dat de oude vrouw ontstemd zal zyn, als ze ons hoort. Het lijkt me beter te wachten met haar iets te vertellen, tot jouw tyd hier om is, d.w.z. tc wachten tot haar tachtigste verjaardag. In de tussentijd kan ik naar andere eilanden schryvcn om iets achter de hand te hebben, voor het geval dat ze my zou ontslaan". „Ik vind al dat heimelyk gedoe heel onplezierig," had Toni vaag gepro testeerd. Ze voelde zich dodelyk ver moeid. „Ik heb een vriend in Miranda, aan wie ik alles graag zou vertellen, j zal er met niemand over praten...." „Ah, die Engelse dokter natuuriyk!" Carlos' stem was niet on riendelijk ge weest, maar ze had niet in zyn ogen kunnen kyken. „Ga rustig je gang en vertel hem een en ander. Alleen bén .k menselyk genoeg, om er", beetje jaloers te zyn op _r Greville". stelde een eigen laboratorium in te Phoebe trouwen, als deze hem in staat richten „Op Mark? Dat is volkomen onnodig. Hy heeft een meisje in Londen". „Verlovingen kunnen verbroken wor den, als de bekoring van een ander sterk genoeg is," had Carlos opgemerkt. Hy kuste haar weer en voegde eraan toe: „Als je van gedachte mocht veranderen vóór mevrouw Burden's v.rjaardag, dan ben je vry, begrijp dat, vrij als die flamingo's daar!" En hy wees op enige van de fel-gekleurde vogels, die juist over kwamen vliegen. „Maar ik hoop dat je myn gevoelens beanwoord, want ik houd zóveel van je!" zyn stem had heel teder geklonken bij deze laatste woorden. Toen ze by het huis aankwamen, had hy erop gestaan haar naar binnen te dragen en in haar slaapkamer had hy haar voorzichtig in een stoel geïnstal leerd. Door de open tussendeur kon Juanita. die in mevrouw Burden's kamer bezig was, hen gadeslaan. Carlos sprak op bevelende toon tot haar: „Juffrouw Martin heeft een ongeluk met haar paard gehad. Je moet haar in bed hel pen, dan ga ik mevrouw Burden waar schuwen." Terwyi Toni nu alleen lag, kon ze zich ieder woord dat gesproken was, duide- ïyk herinneren. Haar hoofd deed pijn, maar toch kon ze volkomen helder den ken. Het was moeiiyk te geloven, dat Nigel met opzet dat schot gelost zou hebben. En ook was het moeiiyk te geloven, dat Carlos haar gekust had en dat ze zyn kussen beantwoord had, zo dat er nu tussen hen iets bestond, dat niet zo maar -ongedaan gemaakt zou kunnen wordenZe wilde, dat ze er op aangedrongen had. dat ze Olivia ten minste op de hoogte zouden stellen. Maar als dat zou betekenen, dat Carlos zyn betrekking hier zou verliezen, voor dat hy een andere mogeiykheid had gevonden, was dat natuuriyk uitgeslo ten. Ze vond al dat geintrigeer afschu weiyk! Carlos en zyzelf waren tenslotte geen leden van de familie, maar behoor den tot het personeel. Zij was er dank baar voor. dat tenminste geld in deze kwestie géén rol speelde. Onrustig lag ze te woelen onder de klamboe en ver langde er naar, dat de storm zou los breken, die wat koelte zou brengen.... (Wordt vervolgd) 24) „Ik zot korte metten met jullie maken! Het is een schande - mijn liele park ligt vol afval!" brieste Parkwachter Twinkeleer, tot het uiterste geprikkeld. Wat let me, of ik prik je op voor oud vuil?" Een fijne glimlach toog echter over Jolliepops gelaat toen hij, evenals Pandain de gaten kreeg dat de gezochte kaart zich reeds aan de prikstok bevond. „Sta mij toe, mijn beste", zo sprak hij, „om uw nuttig instrument dan allereerst een weinig voor u te reinigenen onder toejuichingen van Panda maakte hij de kaart los. „En teneinde uw arbeids vreugde te verhogen, zal ik dit papier vervangen door een ander, dat ietwat vrolijker van tint isging de bediende opgewekt voort, terwijl hij inmiddels een bankbiljet van tien ducaten aan de stok bevestigde. „En thans wens ik u een goede dag, waarde park wachter!" Wachter Twinkeleer was geheel overweldigd door het gebeurde. Zijn woede maakte plaats voor ver bazing. en deze moest tenslotte weer het veld ruimen voor vreugde; maar toen waren Panda en Jolliepop reeds lang uit het gezicht verdwenen. De parkwachter danste nog. diep getroffen door zijn buitenkans, rond. toen de heer Teutbei op het terrein arriveerde. De oud-zeeman, die nog steeds zijn kaart trachtte te vinden, barstte uit: „Hé daar. maat! Heb jij soms een mooi stuk papier voorbij zien komen?" ..Dat heb ik!" zong wachter Twinkeleer. wuivend met het bankbiljet. „En is het mooi qj niet?" Het ongeluk bij Sicilië als voorbeeld (Van onze Londense correspondent) Reeds enkele jaren geleden begon in luchtvaartkringen de idee veld te win nen. om dc stoelen in v'iectuigen anders om te plaatsen, zodat de passagiers hun rug naar de vliegrichting toekeren, en wel om voor hen de schok bij een nood landing te breken en zodoende levens te redden. In de toestellen, waarin de Britse Koninklijke Familie reist, Is dit principe reeds geruime tyd toegepast. Nu Maandag j.l. vijftig van de zeven en vijftig inzittenden van het bij Sicilië op zee gedaalde Hermes-toestel er 1 et leven hebben afgebracht, is volgens de voorstanders van het „achteruit" vlie gen een overtulgena bewijs geleverd van het nut er van, aangezien de fauteuils in de verongelukte machine Inderdaad tegen de vliegrichting in geplaatst waren. Een andsre factor was ongetwij feld ook, dat de piloot uiterst voorzichtig (Ingez. Med.-Adv.) De Lucifer: Waarom heb je die steek op? De ROXY: Omdat iedereen zegt: ROXY? Steek op! KAASDAG 1952 IN WOERDEN. Record-aanvoer wordt verwacht. De wekelijkse kaasmarkt van Woer den heeft zich na de oorlog zeer snel hersteld en is thans de grootste van Ne derland. Het grote succes van 1951 is aanlei ding geweest, dat op Woensdag 8 Octo ber a s. weer een feestelijke kaasmarkt wordt gehouden, waarop een record- aanvoer wordt verwacht. Tegelijk is er een fokveedag en een kaastentoonstel ling. op het water neerstreek. In elk geval voorkomt achteruit reizen, dat de pas sagiers bij het ruw neerkorien op Je grond of het water naar voren schieten en tegen de leuning van de stoel voor hen of tegen harde objecten in de cabine te pletter rlaan. Veiligheidsgor dels, die dit min of meer kunnen voor komen, leveren het bezwaar op, dat zij vaak een belemmering zijn om snel te ontsnappen als het vliegtuig in brand vliegt of zinkt. De Engel e luchtvaart autoriteiten hebben zich reeds enige tijd geleden ten gunste va- andersom zitten uitgesproken, maar zy kwamen tevens tot de conclusie, dat hiermede het veiligheidsvraagstuk niet was opge lost, omdat bij vele ongelukken de zetels zelf losraken en in de neus van het toestel op en tegen elkaar gegooid wor den. Andersom geplaatste stoelen zullen daarom zó stevig moeten zijn, dat zij schokken by een ongeluk kunnen weer staan. Het gewicht van het toestel zal op andere wijze moeten worden verdeeld hetgeen betekent, dat de cabine anders dient te worden ingericht. In de meeste gevallen zou dit neerkomen op een ver mindering van het aantal zitplaatsen en een tariefsverhoging. De Royal Air Force heeft haar trans porttoestellen reeds van andersom ge plaatste stoelen voorzien. De burger- luchtvaartmaatschappyen staan voor de moeilijkheid, dat de meeste passagiers er weinig voor voelen om „achteruit" te reizen, hetgeen in psychologisch opzicht begrijpeiyk is. De sensatie van het landschap onder zich te zien weg glijden wordt voor een belangrijk deel teniet gedaan als r-.en met de rug naar de vliegrichting zit. Maar aangezien er steeds hoger gevlogen wordt, zoals bij de Cornet, en er voor de inzittenden niet veel te beleven valt, de bekoring van het wolkenspel buiten beschouwing gelaten, zal dit argument wellicht geleidelijk aan vervallen. Een maatschappij, welke tot het om keren der stoelen zou besluiten, loopt do kans klanten aan concurrerende lijnen te verliezen. De enige oplossing, zo menen experts, zou zijn, dat het anders om plaatsen der zetels over de gehele wereld verplicht zou worden gesteld. In de internationale organisatie voor de burgerluchtvaart heeft Engeland reeds enkele jaren hierop aangedrongen. Ook wanneer bij vliegtuigrampen de opstel ling der stoeler. slechts enkele levens zou redden, zou volgens de opinie hier de verandering gerechtvaardigd zyn. Beide benen verbrijzeld Gistermorgen is op de onbewaakte overweg bij Carnjum (Fr.) een tractor van de Coöperatieve Grasdrogery in Giekerk door een goederentrein, die van Leeuwarden in de richting Stiens was vertrokken gegrepen. Beide benen van de 26-jarige bestuurder van de tractor, R. Veenstra uit Akkerwoude, werden verbrijzeld. De tractor en de aanhang wagens werden zwaar beschadigd. De trein kon na enig oponthoud de reis voortzetten. Radio-programma VOOR ZATERDAG 30 AUGUSTUS. Hilversum I (402 M.) VARA 7.00 nieuws; 7.18 gram.muzlek: 7.30 Idem: 8.00 nieuws en weerberichten; 8.18 gram.- muzlek; 8 40 Idem; 8.55 voor de huls vrouw; 9.00 gram.muzlek; (9.359.40 waterstanden)VPRO 10.00 morgenwij ding; VARA 10.20 voor de arbeiders ln de contlnubedryveen; 11.35 viool en plano; 12.00 orgelspel: 13.00 nieuws: 13.15 gram. muzlek; 13.30 voor de Jeugd; 13.45 gram. muzlek; 14.25 vrouwenkoor; 14.45 Gro nings programma; 15.15 amateuruitzen ding; 15.45 dansmuziek; 16.15 „Van de wieg tot het graf", causerie; 16.30 kamer orkest en solisten; 17.15 sportpraatje; 17 30 voor de Jeugd; 18.00 nieuws; 18.15 VARA- varla; 18.20 gemengd koor; 18.40 lichte muziek; 19.00 artistieke staalkaart; VPRO 19.30 Passepartout", causerie: 19.40 „Het Oude Testament ln deze tijd", causerie; 19.55 „Deze week", causerie; VARA 20.00 nieuws; 20.05 actualiteiten; 20.15 „De stoel van de Koning", muziekspel: 21.15 Socialistisch commentaar; 21.30 Weense muziek; 22.00 „Onder de pannen", hoor spel; 22.20 Metropole orkest; 22.40 „Rond het kampvuur"; 23.00 nieuws; 23.15 or gelspel; 23.3024.00 gram.muzlek. Hilversum II (298 M.) KRO 7.00 nieuws; 7.15 ochtendgymnastiek; 7.3C gewijde muziek; 7.45 morgengebed en liturgische kalender: 8.00 nieuws en weer berichten; 8 15 gram.muzlek! 9.00 verzoek programma voor de huisvrouw: 9.35 gram. muzlek; 10 00 voor de kleuters; 10.15 gram.muzlek: 11.00 voor de zieken; 11.45 kamerkoor; 12.00 angelus; 12.03 gram. muzlek; (12.3012.33 land- een tuln- bouwmededellngen12.55 zonnewijzer; 13.00 nieuws en katholiek nieuws; 13.20 amusementsorkest: 14 00 boekbespreking; 14.10 gram.muzlek: 15.15 kroniek van let teren en kunsten; 15.53 gram.muzlek; 16.20 de schoonheid van het Gregoriaans; 16.50 voor de Jeugd; 17.50 sport; 18.00 nieuws: 18 15 Journalistiek weekoverzicht; 18 25 lichte muziek; 18.45 buitenlandsee corres pondenties; 19.00 gram.muzlek; 19.52 actualiteiten; 20 00 nieuws en weerberich ten; 20.08 de gewone man zegt er 't zijne van; 20.15 lichtbaken; 20.35 gram.muzlek; 21.00 cabaret; 21.30 omroeporkest; 22.20 gram.muzlek; 22.30 wi| luiden de Zondag ln; 23.00 nieuws; 23.Ï5 nieuws ln Espe ranto; 23.2524.00 gram.muzlek. Engeland, BBC Home Service (330 M.) 11.55 gevarieerde muziek: 12.55 weerberich ten; 13.00 nieuws; 13.10 gevarieerd pro gramma; 13.55 cricketuitslagen; 14.00 or kestconcert; 14 30 lichte muziek; 15.15 orkestconcert; 16.10 hoorspelen; 17,00 voor de kinderen; 17.55 weerberichten; 18.00 nieuws; 18.15 sport; 18.30 gevarieerde mu ziek; 19.15 Interviews; 19.45 causerie: 20.00 gevarieerd programma: 21.00 nieuws; 21.15 hoorspel: 22.45 avondgebeden; 23.0023.03 nieuws. Engeland. BBC Light Programme (1500 :n 217 M.) 12.15 gevarieerde muziek; 12.55 sportparade; 13.15 cricketreportage: 13.35 gram.muzlek: 13.45 voor de kinderen: 14.00 lichte muziek; 14.30 cricketreportage: 14.45 militair orkest; 15.15 crlcketrepor- tagc; 15.30 lichte muziek; 16.00 voetbal reportage; 17.00 Jazzmuziek: 17.30 sport- reportage; 18.00 cricketreportage: 18.35 orgelspel; 18.59 sportuitslagen: 19.00 nieuws; 19.25 sport; 19.30 orkestconcert: 2100 klankbeeld; 21.15 orkcstconcert: 22.00 nieuws; 22.15 lichte muziek; 22.45 gevarieerde muziek; 23.20 dansmuziek; 23.5624.00 nieuws. Xordwe.stdcutschcr Rundfunk (309 M.) 12.00 amusementsmuziek; 13.00 nieuws; 13.25 lichte muziek; 14,00 populaire mu ziek. 15.00 Noordse koor- en volksmuziek; I gevarieerd programma; 17.00 amu- •ntsmuzlek; 17.30 Duitse volksliederen; 18.00 lichte muziek; 19.00 nieuws; 20.00 dansmuziek; 21.15 dansmuziek; 21.45 nieuws: 22.10 Phllharmonlsch orkest en solist; 22.45 operettemuziek; 24.00 nieuws; 010 dansmuziek; 1.00 rhythmlsche muz.; 2.15 gevarieerde muziek. Frankryk. Nationaal Programma, 317 M. 12.10 gram.muzlek: 12 30 Idem: 13.00 nieuws; 13.20 gram.muzlek; 14.00 nieuws: 14.12 orkcstconcert; 15.35 cn 16.05 gram. muzlek; 16.50 kamermuziek; 18 10 gram. muzlek; 18.30 Amerikaanse uitzending; 19.02 gram.muzlek; 19.58 Idem; 20.02 ka mermuziek; 20.30 hoorspel met muziek; 22.15 pianorecital; 22.50 gram.muzlek: 23.00 en 23.25 Idem; 23.45—24.00 nieuws. België, 324 en 484 M. 324 M. 12.00 lichte muziek; 12 30 weerberichten; 12.34 gram.muzlek: 12.50 koersen; 12.55 gram - muziek; 13.00 nieuws; 13.15 gram.muziek; 14.00 zang en plano; 14.20 kamermuziek: 14.40 zang en plano; 15.00 dansmuziek; 15.45 gram.muzlek; 16.00 orkestconcert: 16.50 gram.muzlek; 17.00 nieuws: 17.10 gram.muzlek: 17-15 orkestconcert: 18.00 Musettemuzlek; 18.30 voor de soldaten: 19.00 nieuws; 19.40 gram.muzlek; 19.45 accordeonspel; 20.00 orkestconcert; 20.30 accordeonspel; 20.45 gram.muzlek; 21 00 lichte muziek: 22.00 nieuws; 22.15 ver zoekprogramma; 23.00 nieuws; 23.05 en 23.3024.00 gram.muzlek. 484 M. 12.05 gram.muzlek: 13.00 nieuws: 13.10 verzoekprogTamma; 14.05 Idem; 15.00 zang; 16.30 lichte muziek; 17.00 nieuws; 17.15 lichte muziek; 17 40 gram.muzlek: 18.30 Idem; 18.40 viool en plano; 19.15 nieuws; 19.30 orkestconcert; 22.00 nieuws: 22.10 Jazzmuziek; 22.50 nieuws; 23.00 gram.muzlek; 23.55 nieuws. StadseaalSleutolflora 1952. 10 uu> voorm.11 uur nam. Oegetereest (Hoge Morali Oranje feest. 7 uur nam. ZATERDAG Den Burcht (Jacobazaal)Inschrijving voor uitdeling haring en wittebrood 3 October. 610 uur nam. Oegstgeest (Poelmeer)Jeugd- zwemdag K.N.Z.B. 3 1/2 uur nam. ZONDAG. Stadszaal: Sleutelflora 1952. 12 uur- li uur nam. MAANDAG: DAGELIJKS Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling „Vertrouwd bezit van vreemde herkomst". Tot 1 October dagelijks van 105 uur. ('s Zondags van 1—5 uur). LakenhalSchilderijententoonstelling. (Werkdagen 105 u.: Zondags 15 u.). DE BIOSCOPEN. Luxor ,,'s Nachts langs de weg" (18 Jr) Werkdagen 2.30, 7 en 9.14 uur; Zon 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Twee ln een auto" (alle leeft.) Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; Zon 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Casino „Bakersprookje" (14 Jr) Werk dagen 2.30, 7 en 9.15 uur; Zon 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Hex „De Jantjes" (14 jaar) Werkdagen 2.30, 7.15 en 9.15 uur; Zon 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Trianon - leeft.) Werkdagt.. Zon 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van 23 Aug. tot 30 Aug. waargenomen door: de Aoo~- theek Boekwijt. Breestraat 74, Tel. 2050?. en de Haven-Apotheek. Haven 18. Tc; 20085. Te Oegstgeest door: d© Oegstgcasler Apotheek, Wllhelmlnapark 8, T©L 2SXt%

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3