LEIDSCH DAGBLAD Pogingen tot verzoening tussen P.v.d.A. en K.V.P. Nieuwe moeilijkheden in Egypte Nieuwe vondsten in Franse moordzaak 91ste Jaargang DONDERDAG 28 AUGUSTUS 1952 No. 27698 Pirecteur: J. W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.per kwartaal; 1 0.47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon .Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Partijen beraden zich intern Vier-partijen-kabinet moet er nit komen (Van onze parlementaire redacteur) In het beraad te Soestdijk is Dinsdagavond blijkbaar aan de heren Drees en Beel verzocht nog eens ieder een dringend beroep te doen op hun geestverwanten tot het brengen van offers om te komen tot een vruchtbare samenwerking als enige mogelijkheid voor de vorming van een Kabinet. Dr Drees heeft althans gisteren een lang onderhoud gehad met mr Donker, de fractieleider van de P. v. d. A. in de Tweede Kamer en prof. Beel heeft een lang gesprek gevoerd met de fractieleider van de K. V. P., prof. Romme. Misschien hebben de heren Drees en Beel. zoals in de lijn der verwachtingen lag. reeds een geheime, gezamen lijke opdracht. Het Kabinet der Koningin heeft althans nog steeds niets bekend gemaakt over de aanwijzing van een nieuwe formateur. Het kon ook zijn, dat in een later stadium te Soestdijk nog nader beraad nodig is en dat dr Drees en prof. Beel voorlopig slechts druk uitoefenen op hun geestverwanten en hen polsen omtrent de bereidwilligheid tot concessies. Er zal dus ook intem in de partijen beraad nodig zijn. In een zaken-kabinet of een program kabinet ziet eigenlijk niemand heil. De Kabinetsformatie is volkomen vast- Daarvoor is de tijd te dynamisch en oiopen. daarvoor komen er juist te veel princi- Overeenstemming tussen de K.V.P. en pièle beslissingen aan de orde. Er be- P. v. d. A. is blijkbaar de volstrekt je uitweg, want anders zou de om- chtige nethode van de heren Drees n Beel niet worden gevolgd nadat reeds ..vee maanden lang vergeefs wordt ge- cokterd aan het vier-partijen kabinet, waarin de P. v. d. A. en de K.VP. aan hun trek moeten komen. Volgens de woorden van het commu- nqué van het Kabinet der Koningin eeft ir Staf een onderzoek ingesteld ..ar de mogelijkhedent!) die er na de xie mislukkingen bestaan voor de vor- ïlng van een kabinet. Hij heeft dus niet uitsluitend de mo gelijkheid onderzocht van een voltooiing van het voorlaatste plan- Donker (met twee Katholieke minis ters van Buitenlandse Zaken) maar hij zal ook hebben onderzocht of een herstel van de rechtse coalitie (KVP, AR cn CHU) mogelijk is en of. volgens het oorspronkelijke plan van mr Donker, een drie-partijen Kabinet gebaseerd op de samenwerking van d. A., K.V.P. en CR.II. mogelijk is. Dat is ook de enige redelijke verklaring \oor de herhaalde langdurige gesprek ken van ir Staf met de heer Tilanus, waarbij hem zal zijn gebleken, dat deze het di ie-partijen-kabinet niet wil, ter wijl het van de heer Romme bekend is, dat hij de rechtse coalitie niet wiL De ontwapeningscommissie dei* Vere ngde Naties heeft met negen stemmen, oe Sovjet-unie tegen en twee onthou dingen (Chili en Pakistan) het Sovjet- Russische voorstel verworpen, volgens hetwelk het werkplan van Amerika, En- ceiand en Frankrijk de kwestie moet omvatten van het gebruik van bacterio logische wapens en het instellen van stiaffen op het gebruik van deze wa pens. De commissie heeft een Voorstel van Chili, Frankrijk en Turkije aangenomen, \olgens hetwelk de pogingen van de commissie ter eliminering van wapens voor massavemietiging. ook betrekking hebben op bacteriologische wapens. Bij stemming hierover onthielden Pakistan de Sovjet-ume zich. EN6EIQN0 GOOT, CZllllEFSTUK ETEN... staat alleen geneigdheid tot een vier- parlijcn kabinet. Dit zit in het resultaat van de verkiezingen, zo menen de be treffende partijen, en dat moet er uit komen. Maar door de uitsluiting van alle andere mogelijkheden is juist daardoor de situatie feitelijk onoplosbaar gewor den, omdat daarmee de Kabinetsfor matie is vastgelopen op de onenigheid tussen P. v. d. A. en de K.V.P. Vandaar, in het landsbelang, het dringend beroep van de Koningin op de partijen, via de heren Drees en Beel, op wederzijds begrip. ONOPGELOST PROBLEEM. Het is een misvitting dat het voor laatste plan-Donker alleen zou zijn gestrand op de twee Katholieke minis ters van Buitenlandse Zaken. Mr Donker heeft zelf meegedeeld, dat hij tenslotte de zetel van Wederopbouw en Volks huisvesting aan de K.V.P. heeft aange boden (in ruil voor Justitie) om daarmee (bovendien!) tegemoet te komen aan het verlangen van de K.V.P. naar meer invloed in de R.E.A., de Raad voor Economische Aangelegenheden uit de Minis ter aad. Dat probleem is nog steeds niet opge lost. Daar zijn de heren Drees en Beel nu na twee maanden nog steeds mee bezig, almaar ronddraaiend in hetzelfde kringetje. Het is daarom niet te ver wachten. dat er vandaag al enige mede deling zal komen van het Kabinet d - Koningin over een nieuwe formatie opdracht. De partijen zijn intern bezig zich te beraden. Er wordt weer druk geconfereerdachter de schermen. Naguib en Maher zijn het niet eens Naar verluidt, is het gisteren tussen generaal Naguib en premier Maher tot een botsing gekomen over de snelheid van uitvoering van de agrarische her vormingen. Maher zou met aftreden hebben gedreigd. Het leger beschouwt deze hervormin gen als het voornaamste bestrijdings middel van Egypte's eeuwenoude sociale en economische moeilijkheden. Nu de kloof tussen Naguib en Maher dieper schijnt te worden, wordt in Cairo de naam van dr Abdel Razzak Sanhoeri, voorzitter van het oppergerechtshof, ge noemd als mogelijke opvolger van Maher. Men gelooft, dat dr Sanhoeri het hervormingsplan van het leger, dat grote landgoederen wil verdelen en het grondbezit wil beperken tot 80 hectaren, steunt. Hij zou dit plan zijn juridische vorm hebben gegeven. Amerikaanse deskundigen zijn bezig met het zoeken van proef terreinen voor het ontginningsplan van de Egyptische regering, aldus heeft dr Nichols, direc teur van de Amerikaanse technische hulp (punt vier) in Egypte verklaard. De proefprojecten kunnen 8.000 en 20.000 hectaren groot zijn en de Amerikanen stellen 150.000 dollar beschikbaar om met de werkzaamheden te kunnen be ginnen. Verleden week kondigde premier Maher aan, dat de regering een plan van het leger voor ontginning van 1,2 millioen hectaren woest ïjng rond had goedgekeurd. Generaal Naguib deelde toen mede, dat het ontgonnen land met gras zal worden bezaaid en bestemd zal orden voor de veeteelt- Het leger had het plan ingediend, omdat de woestij nen in het Oosten en het Westen van Egypte onder het Egyptische grensleger ressorteren. Voorbereidende werkzaamheden van Amerikaanse deskundigen hebben reeds aangetoond, dat sommige droge gebie den kunnen worden verbeterd door aan boring van grondwater. Het zou moge lijk zijn door het boren van ondiepe bronnen ongeveer 100.000 hectaren woes- tijngrond te ontginnen zonder dat het .graven van nieuwe kanalen nodig zal zijn, aldus dr Nichols. Het leger en de politie zullen in het vervolg gezamenlijk de openbare veilig heid in het gehele land handhaven. ••■..EN EEN PORTIE Ifi-IC.OBER/ WEERBERICHT Minder wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met vanavond en vannacht in het Noorden van net land enkele verspreide regenbuien. Langs de Waddenkust aanvankelijk nog vrij kraohtige, overigens meest matige wind tur-sen Noord-West en Zuid-West. Vrij koude nacht, maar Iets warmer overdag. (Opgemaakt te 10 uur). 29 AUGUSTUS. Zon op: 5.47 uur; onder; 19.34 uur. Maan op: 16.18 uur; onder: 22.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 8.30 en 21.03 Dit nummer bestaat uit zes pagina's Groeiende arbeidsonrust in Engeland De federatie van werkgevers in de Britse schee psbouwindus trie heeft lei ders van 200.000 van hun werkgevers meegedeeld, dat zij eisen voor een „aan zienlijke loonsverhoging" niet zullen in willigen. Verleden week werden reeds looneisen van 2,5 millioen vakarbeiders in deze industrie verworpen. De werk gevers hebben echter beloofd opnieuw contact te zullen opnemen met de vak verenigingen en men hoopt, dat dit tot een compromis zal leiden. Looneisen van 600.000 mijnwerkers en 500.000 spoorweg arbeiders zijn eveneens verworpen. Andere ontwikkelingen zijn: 60.000 Londense bus-chauffeurs heb ben besloten het officiële gerechtshof voor arbeidszaken om een uitspraak te verzoeken, nu de staatsraad hun eisen voor „aanzienlijke loonsverhoging" heeft verworpen. Looneisen van 1000 werknemers van de B.E.A. en de B.O.A.C. <de Britse Europese en de Britse Overzeese Lucht vaartmaatschappij) zijn verworpen. Een staking van 100.000 arbeiders in de meubelindustrie is voorkomen, door- dat de werkgevers hebben toegestemd in een loonsverhoging van een penny per uur. In Birmingham heeft de bond van technici in de automobielindustrie over werk bU de .Austin Motor Works" ver boden uit protest tegen het ontslag van 800 arbeiders. De minister van arbeid. Monckton. heeft een nieuwe loonschaal voor arbei ders in de levensmiddelen-, manufactu ren- en boekhandel en voor kappers goed gekeurd. waarover tussen de vakbonden en de werkgevers overeenstemming was bereikt. Verleden maand had de minis ter deze nieuwe loonschaal, met het oog op het beroep van de regering om terug houdendheid te betrachten bij het her zien der lonen, voor nadere overweging teruggezonden. Binnen drie weken ech ter werden de loonschalen ongewijzigd opnieuw ingediend en ditmaal goedge keurd. BEWAPENING VAN JOEGO-SLAVIE. Frank Pace, de Amerikaanse minister voor het leger, heeft bij president Tru- rran verslag uitgebracht van zijn be zoek aan enkele landen van de Nato en Joego-Slavië. Hij verklaarde onder de indruk te zijn gekomen van de „groei ende kracht" van de geallieerde strijd krachten. Op zijn reis door Europa inspecteerde Pace o.m Joegoslavische eenheden, die op het ogenblik worden uitgerust met zware Amerikaanse wapens. Naar ver luidt, zouden op zijn voorstel bespre kingen zijn begonnen, die mogelijk tot nauwere Joegoslavisch-Griekse militaire samenwerking bij de verdediging van het „Zuidelijke anker" van de dediging kunnen leiden. (Insez. Med.-Adv.) It Vraag er Uw totohandelaar om I De Britse zaakgelastigde in Perzië. George Middleton. en de Amerikaanse ambassadeur Loy Hendersson hebben te zamen een bezoek gebracht aan premier Mossadeq. Zij hadden een bespreking van drie en een half uur. Spoorwegongeluk in Tsjecho-Slowakije 12 DODEN, VELE GEWONDEN. Twaalf personen zijn Dinsdagavond m het leven gekomen en 108 gewond door het ontsporen van een sneltrein, die op weg was naar Praag, aldus radio- Praag. Het ongeluk was te wijten aan het feit. dat de machinist van de trein lichtsignalen „negeerde" en te snel een station passeerde. OOST-EUROPESE CONFERENTIE VOOR DE VEILIGHEIDSPOLITIE Op initiatief van de Sovjet-Unie zal binnen een paar dagen in Hongarije een conferentie worden gehouden van de politieke politie en de veiligheidspo litie der landen van het Sovjet-blok, zo verklaart het semi-officiële Joegosla vische nieuwsbureau 'Joegopres', De conferentie zou ten doel hebben de interne veiligheid te verhogen. Over de graad dezer veiligheid zouden de Sov jet-autoriteiten steeds ontevredener wor den. De conferentie is de tweede van haar soort, die dit jaar gehouden wordt. Zal de oplossing nu worden gevonden? Een nieuwe „geheime" getuige heeft gisteren, gelijk in een deel onzer vorige oplaag gisteren reeds gemeld, de Franse politie meegedeeld, dat hü de moord op de Britse voedseldeskun dige Sir Jaek Drummond, zijn vrouw en zijn 11-jarige dochter Elizabeth van nabij heeft zien gebeuren verstijfd van angst. De getuige, die zich gisteren op het hoofdkwartier van politie te Digne aanmeldde, heeft de politie een beschrijving gegeven van de moorde naar. De politie-autoriteiten, die aan vankelijk achterdochtig waren, zijn er nu van overtuigd, dat er een nieuwe en belangrijke ontwikkeling is geko men in de raadselachtige zaak. Van officiële züde weigert men de naam of zelfs de nationaliteit van de ge tuige bekend te maken. De politie heeft nog geen aanwijzing gegeven, waarom de getuige drie weken gewacht heeft, voordat hij zich gemeld heeft. De getuige reed volgens de mededelin gen van commissaris Camille Sebeille met een Amerikaanse auto van Manosque naar Digne en stapte uit. omdat zijn licht weigerde, ongeveer 200 meter van de plaats, waar de auto van Sir Jack Drum mond was geparkeerd. De auto van ge tuige moet aldus op 80 meter van de tent der familie Drummond gestaan hebben. Toen hij uitgestapt was. hoorde getuige doordringende kreten Het was toen tien minuten over een. Nog door het ge schreeuw heen hoorde getuige twee rof fels van drie a vier schoten met een tus- senpoze van enkele seconden. Daarop zag getuige een man in gebogen houding en met de armen als dekking vooruit de weg oversteken en in elkaar zakken. Een andere, slordig geklede man, waar schijnlijk de moordenaar, kwam naar de neergevallen man toe. gaf hem een stoot in de linkerzijde en draaide hem om. De getuige kon alles goed waarnemen, dank zij het heldere maanlicht. Enkele minuten nadat hij Sir Jack had zien neervallen, hoorde hij opnieuw ge schreeuw. Hij zag de vermoedelijke moordenaar van Drummond verdwijnen, klaarblijkelijk het meisje Elizabeth ach tervolgend. De getuige, die het mankement aan zijn auto inderhaast had kunnen verhelpen, keerde zijn wagen en reed weg in de richting Brianne, toen hij zekerheid had, dat de moordenaar verdwenen was. Het signalement, dat de getuige van de vermoedelijke moordenaar heeft gege ven. komt overeen met de beschrijving van de vrachtautobestuurder, die in het licht van zijn koplampen iemand op de weg zegt te hebben gezien op 50 meter afstand van de boerderij van Dominici, op wiens erf de familie Drummond kam peerde. Dominici heeft verklaard geen geschreeuw, doch alleen schoten te heb ben gehoord. „Pardon, ik z i e dat ik verkeerd ben aangesloten. Dit zal men in de toe komst kunnen zeggen, wanneer men bij liet gebruik van de televisie- telefoon een verkeerd nummer heeft gedraaid. Op het ogenblik is het vernuftige apparaat alleen nog maar te zien op de Nationale Radio Tentoonstelling, welke Woensdag in Earl's Court te Londen geopend is. Mejuffrouw Pat Cruxton. televisie ingenieur, voert hier over de televisie-telefoon een gesprek met haar collega Jim Rackett. die zij tegelijkertijd ook kan zien meisje dat in de vroege morgenuren van Vrijdag j.l. dood op een verlaten strand bij Boulogne werd gevonden. Het ver moeden dat de onbekende van Britse nationaliteit was. is nu wel zekerheid geworden. Politiedeskundigen hebben verklaard dat de kleding van het meisje van Engels maaksel was. In de duinen bij de plek waar het lijk lag. zijn door de politie de snippers gevonden van een overtochtkaartje derde klasse Folkestone Boulogne Een lege wijnfles en wat sinaasappel schillen zijn nieuwe sporen die zich nog bij vroegere vondsten hebben gevoegd en misschien naar de oplossing van het raadsel kunnen leiden. Bij een lijkschou wing werden wijn en stukjes sinaasappel in de maag gevonden Daar een rode regenjas en een lege provisietas meer dan veertig meter van het lijk werden gevonden, acht de politie zelfmoord onwaarschijnlijk. Bij de lijk schouwing zijn er geen sporen gevonden die erop zouden kunnen wijzen dat de 20-jarige onbekende reeds dood was toen zij in het water kwam De theorie als zou zij het slachtoffer van een politieke moord en de ex-com- muniste Mary Johnson zijn. is onhpud- baar gebleken. De echte Mary Johnson is namelijk springlevend en zal in het En gelse plaatsje Ratcliffe-on-Wreake bin nenkort in het huwelijk treden. De 17-jarige koning Hoessein II van Jordanië, die onlangs zijn vader is opgevolgd, is uit Zwitserland, waar hij vertoefde, naar zijn land gereisd. Hier zien lye de in uniform gestoken jeugdige vorst op het vliegveld van Genève kort voor zijn vertrek. Ollenhauer: Schumacher's politiek wordt voortgezet SAAR EN OOST-DUITSLAND. Erich Ollenhauer. de waarnemend voorzatter van de West-Duitse sociaal democratische partij, heeft m zijn eer ste openbare rede na de dood van de voorzitter der partij, dr Schumacher, verklaard, dat diens dood in het geheel geen invloed zou hebben op de politiek van de partij. De partij had een zwaar verlies gele den. doch haar tegenstanders zouden weldra bemerken, dat zij hierdoor niets aan kracht en eenheid had ingeboet. Met betrekking tot de kwestie van het Saargebied zeide Ollenhauer. dat zfin partij de gerechtvaardigde Franse aanspraak op nauwe economische sa menwerking met het Saargebied erkende en nu en altijd vriendschappelijke be trekkingen met Frankrijk wenste Doch het betrof hier net zo goed Duits ge bied als ln het geval van de gebieden ten Oosten van de Oder en de Neisse. Ollenhauer was gekant tegen Europe anisering van het Saargebied. omdat elke partij daarmede Iets anders zou kunnen bedoelen. Slechts wanneer elk deel van Europa de vitale rechten van het an dere deel zou erkennen, zou Europa een gemeenschap van vrije en gelijkgerech tigde volken kunnen worden. Hij zeide verder, dat de recente Sov jet-nota ongetwijfeld een aantal punten behelst, die niet stroken met de West- Duitse opvattingen Hierover zou men echter mogelijk aan een conferentietafel overeenstemming kunnen bereiken. De regering van Bonn diende in ieder ge val ernstig de mogelijkheden voor een „werkelijke vier-mogendheden-conferen- te overwegen. De eerste minister van Kasjmir. D, P. Dhar en generaal Thumaya arri veren te Genève tot het bijwonen van de besprekingen tussen India en Pakistan over de reeds vijf jaar oude kwestie Kasjmir. De besprekingen werden gehouden onder leiding van de N.V. bemidde laar voor Kasjmir, dr Graham. Malik wordt vervangen door Zorin Jacob Malik zal als hoofd van de Rus sische delegatie bij de VN worden ver vangen door Valerian Zorin. Maiik en Zorin hebben beiden de rang van on derminister van buitenlandse zaken. Men verwacht dat Zorin op 15 Sep tember zijn nieuwe functie zal aan vaarden. De zitting van de algemene vergadering der VN begint een maand later, op 14 October. Zorin was van 1945 tot 194.7 ambassa deur te Praag. Ook na zijn terugkeer te Moskou, waar hij het ambt van onder minister van buitenlandse zaken be kleedde, bezocht hij nog verscheidene malen Tsjecho-Slowakije. Indertijd is gezegd, dat hij nauw betrokken was bij de communistische staatsgreep in dit land in 1948. Politieke kringen te New York zijn van mening, dat de vervanging van Ma lik door Zorin wellicht samenhangt met het aanstaande congres van de Russi sche communistische partij. Japans parlement ontbonden Het Japanse kabinet heeft besloten, het parlement onmiddellijk te ontbin den en tegen 1 October nieuwe algemene verkiezingen uit te schrijven. Oppositiebladen hadden reeds enige tijd ontbinding van het parlement en het houden van nieuwe verkiezingen ge ëist, terwijl in de pers was gezegd, dat bu vorige verkiezingen de kieswet was geschonden en gebruik was gemaakt vaij geld en familiebetrekkingen. Over het algemeen voerde de opposi tie als reden voor haar eisen aan, dat, nu Japan weer onafhankelijk is gewor den. het land zo spoedig mogelijk een nieuwe regering moet hebben. Het huidige kabinet onder premier Josjlda bestaat uit liberalen Deze partij verkreeg 265 van de 466 zetels in het Lagerhuis bij de verkiezingen van Fe bruari 1949. „STAHLHELM" ZAL REGERINGS PARTIJEN STEUNEN. Een woordvoerder van de „Stahlhelm", het verbond van oud-strijders in Duits land, heeft medegedeeld, dat de orga nisatie de regeringspartijen zal steunen bjj de komende verkiezingen van de Bondsdag. De organisatie zou echter geen partijpolitiek voeren. Zij zou me dewerken aan het streven om het Duitse volk het besef by te brengen „dat het bereid moet zijn zich te verdedigen". De 19-jarige Barbara Legan te Theusand Oaks in Californië. van beroep zangeres en actrice voor de televisie, houdt er een merkwaar dige liefhebberij op na. Zij temt nl. leeuwen en begon daar reeds mee toen zij veertien jaar was. Dat zij de koning der dieren aardig in be dwang heeft blijkt wel uit 'de foto.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1