Zes en veertig slachtoffers op één dag Bodegraven krijgt een kaaskoningin Rijnsburgs feesten werd een onverdeeld succes WOENSDAG 27 AUGUSTUS Franse verkeersperikelen Verkeerspolitie gaat hefschroefvliegtuigen gebruiken fVan onze Paryse correspondent! De Franse politie heeft dezer dagen voor het eerst praetische proeven ge nomen met een helicoptere, of hef- schroefvliegtuig, zoals de officiële, maar wat omslachtige, Nederlandse benaming luidt, met de bedoeling van de lucht uit het verkeer te regelen. Een inspecteur van politie was in zo'n toestel opgeste gen om van daar uit de drukste ver keersaders rond Parys te kunnen obser veren Via een kortegolf-toestel stond hij burger-weggebruiker gaat hier zover, dat geen polltie-agent of zelfs inspec teur een automobilist kan dwingen een andere route te nemen dan hemzelf goeddunkt. Hij kan daarom ten hoogste, met opgave van redenen, verzoeken Maar dat is een wat omslachtige me thode en wanneer zo'n politieman eerst omstandig iedere chauffeur uit zou moeten leggen, waarom het voor het al gemeen belang wel verkiesiyk zou zijn als hy een andere weg neemt, dan dat hy zich eerst had voorgesteld, dan valt minstens te duchten, dat er op diezelfde plaats een tweede opstopping ontstaat, waardoor het beoogde doel. opstoppin gen juist te voorkomen, niet helemaal wordt bereikt Eerder het tegendeel. Verkeersomleggingen zyn dus volgens in verbinding met zijn collega's op de df, lettCr genomen megaal e„ de grond, die hij dus attent ,<on maken op praetische toepassing van de helicop- opstoppingen. die in de omtrek waren tcrr ter regellng van het snelverkeer ontstaan, of dreigden te ontstaan Ook i 5lult dU5 voorlopig nog op juridische be- by verkeersongelukken op de stillere we- ZWaren. Nu echter een technisch middel gen kon. dank zij het hef schroef vlieg tuig.ls ge%0nden om de wegen wat veiliger de eerste hihpverlemng worden versneld ,e maken, mag men hopen, dat ook die *SerÜnCnt il"1 1 juridische obstakels - door een kleine wetsjler7iening wel Ult de we; zuilen De Franse politie heeft heden mede gedeeld. dat een man zich had gemeld, die verklaarde, dat hy getuige was ge weest van de drievoudige moord op de Britse voedselspecialist sir Jack Drum mond. diens vrouw en dochter. welxe zich in het begin van deze maand nabij Peyruis m Frankryk heeft voorgedaan. Hoofdinspecteur Edmon Sebeille. die de leiding van het onderzoek heeft, zeide. dat de man ..sensationele" mede delingen had gedaan. Hy weigerde ver dere byzonderheden te verstrekken, dan dat de man had verklaard, dat zyn auto naby de plaats van het ongeluk defect was geraakt, even voordat ae moord gebeurde, en dat de moordenaar, dwars over de weg. Drummond ach ter- olgde. Aan de concurrente crediteuren ln het Damstadt-accoord is medegedeeld, dat de voorgenomen afwikkeling per 31 Au- ben voldaan en overwogen wordt nu binnenkort meerdere toestellen schakelen. te kunnen worden geruimd. Temeer, omdat het aantal verkeersongelukken in Frankryk neg aityd onrustbarend hoog is. Diezelfde dag - 15 Augustus dat De helicoptère is nog maar een uit- j in de omgeving van Parys illegale vinding van vry recente datum, want'maar vruchtdragende proeven met het eerste toestel ging eerst, kort voor het hefsehroefvllegtuig werden geno de laatste wereldoorlog de lucht in. Voor I men, verloren, tengevolge van auto-om het commerciële luchtverkeer Is de hell- j gelukken, coptère nog niet zo goed te exploiteren, omdat voorlopig de draagkracht niet toe staat, dat meer dan drie personen worden vervoerd Dr Plesman moet on langs hebben verklaard, dat het zekei Frankrijk niet minder dan 4b mensen het leven. De Fransen zyn zéér cp het behoud van hun vrijheid gebrand. Maar waar schijnlijk zullen alle Franse automobi- Isten toch wel bereid zyn een klein neg wel tot 1960 zal duren, voor de deel van die vryheid op de verkeers- helicoptère ook in het gewone lucht- politie over te dragen, wanneer daardoor verkeer, en dan waarschynlyk vooral I het schrikbarend hoge en nog steeds voor taxi-diensten, zou kunnen worden rtiHËÉÉttii benut Maar voor bepaalde expedities, in het bijzonder in de bergen, en thans dus ook voor de verkeerspolitie. Is de helicoptère .intussen al goed bruikbaar gebleken, vooral vanwege de omstandig heid. dat er voor opstygen en dalen byna geen plaatsruimte wordt vereist. Een paar vierkante meter is voldoende. Bovendien heeft, het hefsehroefvliegtuig op gewone toestellen nog dit voor. dat in de lucht, om het zo maar eens te zeggen, op de plaats rust kan worden gevlogen. Dat is dan ook de eigenschap, •waardoor de helicoptère voor verkeers- doeleinden zo geschikt is gebleken. Frankryk beroemt er zich terecht op. een der beste wegennetten van Europa te bezitten, maar dat neemt toch niet weg. dat op de spitsuren, in de vacanties en op de vooravonden van feestdagen en tijdens de weekends, de wegen rond de grote steden, en in de eerste plaats na- tuuriyk by Parys. doorgaans zo volge- stampt met auto's zitten, dat het soms uren duurt voor die wegen weer wat kunnen worden doorgespuid. Voor dit soort euvels kan het hef sehroefvliegtuig vooral uitkomst bieden, omdat van de lucht uit een veel beter en sneller overzicht kan worden ver kregen van de mogeiykheden zulke ver stoppingen te voorkomen of te purge ren. Een seintje uit de lucht, en het verkeer kan tijdig worden omgelegd. In theorie althans, want in de prac- tijk bestaan er nog andere dan alleen maar technische obstakels. Frankryk is een vrij land en de vryheid van de Nederland eerste visleverancier van België (Van onze Brusselse correspondent) Ais gevolg van het Benelux-accoord voor de zeevissery, verdringt Nederland Denemarken als eerste leverancier van vis op de Belgische markt. Over Juli j! importeerde België 191 ton zeevis, waar van 113 ton uit Nederland afkomstig was Enkele jaren geleden bezette Dene marken nog steeds de eerste plaats on der de leveranciers van zeevis. Alle leve ringen van haring werden in Juli jl. door Nederland gedaan, namelijk in totaal 64 ton voor een waarde van 320 000 frs. Het door Nederland in totaal door visieveringen verdiende bedrag aan de viezen beliep 2 229 millioen francs. In Belgische visserij-kringen wijst men er op. dat de Benelux-accoorden. of schoon na moeizame onderhandelingen tot stand gebracht, thans zeer conse quent worden toegepast. Deense belangstelling voor Hollandse visserij Na Maandag een bezoek gebracht te hebben aan Belgische vissersplaatsen, vertoefde Dinsdag de Deense minister voor vissery, Knud Ree, in ons land, in gezelschap van zyn secretaris-generaal Einessen en de secretaris van zyn mi nisterie Hertoft. voor een officieuze studie-reis van 2 dagen. Van Neder landse zyde had zich by het gezelschap gevoegd de voorzitter van het bedrijf schap voor visseryproducten, de heer drs D. J. Dyk. In de morgenuren werd eerst een be zoek gebracht aan Schevenlngen en te gen de middag kwam het gezelschap in IJmuiden aan, waar de heren werden ontvangen door de directeur van het Staatsvissershavenbedrijf. mr J. R. van Eerde. Deze liet hen eerst de vishallen zien en daarna begaf men zich naar de Zuidzee, om er enkele vlsvcrwerkende industrieën te bezoeken. Veel belang stelling toonde de Deense bewindsman voor een conservenfabriek, die werd be zichtigd en voor de vismeelfabriek. Ook de modenre outillage van de IJmuidense havens, vooral nu daar ook de sleephellingen van het Staatsvissers- havenbedryf in gebruik zijn. wekten by de Deense gasten veel bewondering. Dit is verklaarbaar, omdat Denemarken practisch alleen op de snurrevaad ge specialiseerd is. Ook de modenre outillage van de de bezoekers veel belangstelling. In De nemarken ressorteert dit namelyk onder de minister voor de vissery, in tegen stelling tot ons land. waar het geheel uit particuliere middelen wordt gefinan- cierd. De motorreddingboot ..Neeltje Ja- cc-ba" werd van onder tot boven beke ken omdat dit type in Denemarken on bekend is Men werkt daar alleen met open motorreddingboten, zoals wij die aan de stranden kennen. Tijdens dit bezoek zijn ook de impor ten uit Denemarken nog even aan de o'de geweest Doch omdat het hier een officieus studiebezoek gold, droegen ook deze besprekingen een onofficieel ka rakter. NATURALISATIE WILHELMINE STRASSBURGER. By de Tweede Kamer ls een aantal naturalisatie-ontwerpen ingediend. Daarin wordt o.a. voorgesteld de hoeda nigheid van Nederlander te verlenen aan Wilhelmine Sophia Eleonora Strassbur- artiste en mede-exploitante vaneen circus, wonende te Hilversum. In de Memorie van Toelichting wordt o.a. ge zegd. dat deze Duitse verzoekster stamt ?en circusfamilie, die in 1935 in Ne derland een toevlucht vond en er een nieuw circus oprichtte. Verzoekster is zich Nederlandse gaan gevoelen. Het verzet tegen de onderdrukker werd door haar gesteund, terwyl zij hielp by de verzorging van onderduikers. UITSPRAAK ZUID-AFRIKAANS HOF VAN BEROEP TE NIET GEDAAN. Het Zuid-Afrikaanse parlementaire Hooggerechtshof heeft besloten de uit spraak van het Hof van Beroep, waar- by de wet op de afzonderiyke vertegen woordiging van kleurlingen ongrondwet tig en ongeldig werd verklaard, terzyde te stellen. Zoals reeds gemeld, waren de leden in de oppositie niet aanwezig toen het parlementaire Hooggerechtshof, dat uit de leden van beide Kamers der Volks vertegenwoordiging bestaat. Maandag in geheime zitting byeen kwam om zich over zyn uitspraak te beraden. „OUDSTE" POSTZEGEL NAAR ENGELAND? Mevrouw Erika Gmeiner. eigenares van een onlangs in Spittal in Oostenryk gevonden postzegel, welke een post stempel van 1839 droeg en de oudste ter wereld werd genoemd, heeft zich bereid verklaard de zegel voor vijftig duizend dollar aan een niet nader genoemde En gelsman te verkopen. Te Klagenfurt gaan geruchten, dat de zegel aan Koningin Elizabeth zal wor den aangeboden, wanneer zij gekroond wordt. Ze heeft een van de prachtigste verzamelingen ter wereld geerfd van haar vader. gustus niet mogeiyk biykt De vacantie- tijd heeft vertraging in de onderhande lingen veroorzaakt en een aantal be sprekingen moet nog worden gevoerd. Alles ziet er echter naar uit. dat de uit voering van het accoord wel mogelyk zal zyn en er is reden tot gematigd op timisme Voor eind September rekent men gereed te zyn. doch een latere da tum, als gevolg van onvoorziene om standigheden. ls evenwel mogeiyk. De hoofdwet van het verkeer: Het ts verboden zich op een weg zodanig te gedragen dat de vryheid van het verkeer zonder noodzaak wordt belemmerd of de veiligheid op de weg in gevaar wordt gebracht of redelyker- wqze is aan te nemen dat de veiligheid op de weg In gevaar kan worden ge bracht Ons kort verhaal De vrouw, die terugging door GERDA GERRITSEN Als ik door de wyd open deur naar binnen loop. zie ik dat de kerk hele maal leeg is. Op het middenpad staan twee emmers water en tegen een van de banken leunt de bezem. De kerk ls niet groot; mooi is ze niet en merkwaardig of oud ook niet, de ramen zyn van gewoon blank glas. er zyn geen schilderingen en er ls ook geen beeldhouwwerk. Doch op de bron zen pijpen van het kleine orgel schynt de avondzon. Aarzelend loop ik over de cocosmat- ten naar achteren en open een deur. Steeds verder dring ik door in het ge bouw. Ik beklim een smalle trap. die verschnkkeiyk kraakt. Dan zit ik op het bankje achter het orgel. Rechts van t"enwoordie hier'' my is een klein raam. dat open staat tegenwoordig nier. De avondwind komt naar binnen en lied. zoals een mens soms een lijfdeun- tje pleegt te hebben, dagen lang. Hij had een enigszins hese stem met rollende r's. Verder had hy donkere ogen en donker haar en zyn handen waren smalle, sterke handen. Hans heette hy. Ik ging weg om hem te ver geten. Het orgel zwygt. Het is stil. Buiten staat een boom met roodgouden blade ren. Over de weg komt een wagen. Ik hoor de langzame stappen van een moe paard op de straatstenen. De emmers zijn weg. ..Goedenavond", zeg ik. Ik ken de vrouw. Ze woonde vroeger in de stad. „Ik heb het orgel geprobeerd", leg ik uit. „Het heeft een mooie, diepe stem", zegt ze verwonderd. ..Woont u Bij festiviteiten op 9 Sept. Het gemeentebestuur van Bodegraven heeft de nationale reeks van ..gelegen heidskoninginnen" met èèn aangevuld. Binnenkort zal namelijk in deze ge meente een ..kaaskoningin" aan den vol- ke worden gepresenteerd. En wanneer deze koningin op 9 September in een plechtige Raadszitting zal zyn geïnstal leerd. zal het een hele dag feest zUn ln Bodegraven. Feest vanwege de in ons land en ver daarbuiten volprezen vol vette kaas. Dat men in Bodegraven deze .ode aan de kaas" niet alleen gaat ver kondigen, omdat de inwoners dit product zo'n lekkerny vinden, zal duideiyk zyn, wanneer men bedenkt dat Bodegra ven een flinke kaasmarkt rijk ls De traditionele najaarsmarkt in Bo degraven krUgt ditmaal dus een büzon- der tintje door de aanwezigheid op 9 September a s. van de kaaskoningin. Het initiatief hiertoe is van het gemeente bestuur uitgegaan Het ligt in de bedoe ling. dat de kaaskoningin diverse offi ciële handelingen gaat verrichten. Zo zal zü aanwezig zijn by de opening van de kaastentoonstelling op het marktter rein, waar men voor deze gelegenheid een extra grote aanvoer verwacht. Na de opening van de expositie mag de .Neeik woon nog altyd in de brengt het vaag geluid mee van eenta»eentydje weggeweest. Nu dorsmachine, die ersens ln het heuvel- De° op„ae teru8weB dorsmachine, die ergens in het heuvel land staat te gonzen. Van hier uit zie ik dat land: het is wyd en wazig blauw, met een donkere slingerweg er dwars doorheen. Een modderige weg met veel blinkende plassen. Die weg ben ik zo Juist gekomen. Buiten, tegen de kerk muur. staat myn fiets. Er zit een kof fer achterop gebonden. Ik ben teruggekomen. Deze hele lange weg ben ik gekomen, myn schoe nen zitten vol opgedroogde modder. Vroeg in het voorjaar ben ik hier ook eenmaal voorbygefietst. in tegen overgestelde richting. Dat is lang ge leden. nu is het diep in de herfst. De reden, waarom ik toen —lang geleden! gegaan ben. was deze. dat ik eens wilde rondkyken op Tante Myntjes boerdery. helpen met de hooioogst en paarden besturen voor de maaimachine. Verder misschien ook nog kannen schu ren. roggedeeg maken in het bakhuis, en uitkyken over de gele velden langs de rivier, 's avonds als ik alleen was in de kleine logeerkamer met de roodge verfde vloer en de kooi met de tortel boven myn bed. Ja. dit alles, en ook nog het feit. dat ik een boek wilde schryven, was de reden, de enige re den. Als er nog een andere geweest mocht zyn. b v. deze, dat een mens mij eenmaal verdriet deed. dan heb ik die reden vergeten. Ja. allang In elk geval ben ik nu op de terug- In het voorbygaan liep ik een deur binnen, de toevallig openstaande deur van een willekeurige dorpskerk. Nu zit ik achter het orgel. In de kerk is het zo stil. dat het gebrom van de verre dorsmachine zachtjes resso- neert tussen de witte muren en ln myn oren blijft nazoemen. Het is een een ..Och.. De vrouw veegt met een witte doek over lessenaars en gezangboeken en zwygt. Ik wil verder gaan. doch bui ten. in de roodgouden boom begint een vogel te zingen. Ik wacht en weet niet waaNop. Even later weet ik het: met verfynde intuïtie steekt de vrouw toe, waar ze my kwetsbaar vermoedt. Roddel praatjes gaan immers van mond tot mond. van huis tot huis; en over smalle heidewegen van het ene dorp naar het andere „Hans de Jong is hier gisteren ge trouwd!" zegt de vrouw. Ze zegt niet. b.v. als inleiding: „Kende u die Hans de Jong ook niet?" of pro beert langs een omwegje haar belang rijk nieuws kwyt te raken, nee: .Nans de Jong is hier gisteren getrouwd!" Na deze woorden is het zo stil in de kerk. alsof alles, de banken, de ramen, de preekstoel, het orgel ja ook myn klein orgel daarboven ademloos af wachten. wat ik nu zal doen. Doch buiten zingt de vogel. Vlak by de open deur ploft een kastanje in het grint. Ergens gaan een paard en een wagen over een brug en ook bromt er de hele dag al de dorsmachine in de verte. „Hans de Jong?" zeg ik langzaam, „wie is dat? Ik herinner my hem niet. 'O ja. toch. zo'n lang donker iemand, nietwaar?" Dan loop ik rechtop door het midden pad naar de uitgang. „Ik moet eens opstappen, ik heb nog twee uur te fiet sen!" Onder myn wielen ritselt vochtig blad. Ik ryd een smalle weg met veel plassen. Dezelfde weg. die ik vandaag gekomen FAMILIEBERICHTEN. Ontleend aan andere bladen. Bevallen: Van der Leeuw—Sauer, dr. A'dam; Tideman— Huizinga Bruins dr. Gehuwd: H. P. A. M. Holsheimer en J. W. Pley, Bandjermasin. Overleden: A. C. van Beusekom. vr. 73 jr. Hilversum; L. J. Kleyn, m. 54 jr. Den Haag; G. Ch. Quarles van Uf- ford. m. 87 jr. Bloemendaal; H. A. Ja cobs. m. 63 jr. R dam; P. M. N. Palken- burg—v. d. Wyck. vr. 80 jr. Ommen; I J. Dermout. m 72 jr. Arnhem: P. C. de Maar. m. 77 jr. Hardenberg; B J Ramspek. m. 73 jr. Doesburg: A. M. Lansdorp—Schoute. vr. 63 jr. Bloemen daal- J B. Postel m. 70 jr. Lochem; J. Ruys. m. 80 jr. Utrecht: E. G. Versteeg- Schouw, vr 87 jr. Haarlem. kaaskoningin de bel luiden, ten teken, dat het feest ls begonnen. Voorts staan er nog een officiële ontvangst ten ge- meente huize, een kaasrallye voor brom. fietsers, een optocht door de schoo'jeuc; en de opvoering van het jeugdspel „Vaj de koe tot de kaas" op het programma 's Avonds zullen de radiogezelschappen Vrii en Blij en Mandolinata optreden Uit lie Duin- eu Bollenstreek VALKF.NBlJf/G Kind dodelijk gewond door hete melk Maandagmiddag trok het jongste kind van de familie J. v. d. Marei een. koker hete melk over zich heen. De heer D. Poot verleende eerste hulp en bracht het kind naar het Acad. Ziekenhuis te Leiden, alwaar het gisteren in de loop van de ochtend is overleden. VOORHOUT Kapelaan W. Koenekoop alhier L, door de Bisschop van Haarlem benoemd tot kapelaan te 's-Gravenhage. Het Leidscb Dagblad De krant voor iedereen MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 26 Aug. Rozen, gr, bloe mig, 20 stuks: Duisburg 6090; Vierlan- den 901.20; Pechtold 53—70; Hadley 1.20; Butterfly 60—90; Better Times 50 80: Queen Mary 2753; Rosalandla 48 1.10: Gemengde rozen 25—40. Babyrozen 10 stuks: Else-Poulsen 16—36; Sweet heart 37—53: Plnochlo 6085: Juweeltjes 34: Wolfs-Glorle 4970: Ingar-Olsson 29 —39; Dorus Rl|kcrs 50—70: Gemengde babyrozen 3645. Diversen 10 stuks: Dah- oi_25; Clematis Durandll voudig orgel. Ik trek registers uit en ben. Voor my ligt het land en in de trap op de pedalen. Myn vinger drukt verte de kleine rivier, een toets in. Een lage. diepe toon trilt i Het wordt donker en er zyn een paar de kerk in. Ik luister er naar tot zij j lichtjes hier en daar: de slingerende helemaal verstorven ls en sla ze dan lantaarn van een kar met bieten, het weer aan en nog eens. stille licht van een schip, de rode re- Wonderlijk is deze enkele toon, die flector van een vrachtauto met melk- klinkt als een vreemde, klagende stem bussen. Dan. ten slotte, de gele lamp uit het hart van dit orgel. Duizend- van een koestal. Het vuur in een Ve rnaai zou ik ze kunnen aanslaan en luwse stoofkachel, de olielamp in een wachten, tot het stil is geworden en haar lage keuken met roodgeverfde vloer, dan weer opnieuw laten klagen. Doch Tante Myntje's keuken. „Daar ben ik ik speel een melodie. Een lied. dat mis- weer", zeg ik en meer kan ik niet zeg- schien wel een beetje luchthartig is gen. omdat er iets omlaag loopt in myn voor een kerkorgelkeel. Maar ik weet, dat ik nu Iemand zong of floot het dlkwyis, dat I kelijk ..teruggekomen" ben Corso ditmaal en voortaan ook naar Katwijk Rynsburg heeft gisteren na het zeer geslaagde bloemencorso een genoeglyke feestdag gehad. De weersomstandig heden hebben daartoe in belangryke mate bijgedragen. Zoals gebruikelyk vermeldde het pro gramma allerlei volksspelen, waarvan het ene onderdeel nog meer deelnemers en belangstellenden trok als het andere. Maar de grootste belangstelling werd toch wel aan de dag geleRd voor het avondfeest, waarvan het hoogtepunt ge vormd word door een lampionoptocht waarin ook de corso-wagens meereden. Deze kleurige .ichtstoet door het ver lichte dorp zien trekken w.s dan ook een onvergetelyk icht. De buurtver enigingen hadden veel werk gemaakt van d; versiering van het dorp en de attractieve verlichting, terwijl ook par ticulieren hier en daar voor een aardige gevelversiering hadden gezorgd. Niet ten onrechl. waren zeer vel» „vreemdelin gen" naar de Rynsburgse festiviteiten komen kijken, wat in de avonduren ï- boden werd, was een t'chtje naar het snybloemencentrum ten volli waard. De Oranjefeesten hebben zich overi gens niet. tot Rynsburg beperkt. De voor zitter van Katwyks VW, de heer B. G. Lammenr en het bestuurslid de heer D. Schoonenberg hebben in de ochtend uren een bezoek gebracht aan Ryns- burgs burgemeester en het bestuur van de Oranjevereniging, mot het verzoek, om het corso ook door Katwyk's straten te laten trekken Dit verzoek is ingewil ligd. zoda* des middags de kleurige stoet door de badplaats trok. Op het parkeer terrein aan de Voorstraat bleven c'e wagens geruime tyd staan om de be wonderende blikken van badgasten en Katwykers over zich heen te laten gaan. Een van de gevoigen van deze proef neming is. dat besloten werd voortaan ieder jaar het bloemencorso ook in Katwijl te laten ^wonderen! Voor waar een succes voor R'.sburg. Enkele van ie prijswinnaars van de feesten zUn: Hengelen: 1. Den Tcnkelaar. 2. W. van Egmond Azn„ 3. D Kralt. 4. J. de Best, 5. J. Kromhout, 6. K. Lam boo. Tonnetje steken: 1. Metta en Ria v. d. Mey. 2. H. v. d. Mey e. Dick van Klaveren. 3. P. van Dijk en G. v. d. Mey. 4. C. van Delft en P. Ravensbergen, 5. L. Teljuur en M. van Geen. Krui wagen race: 1. P. van Dyk en G. v. d. Mey. 2. J. Peursum en K. van Spijk. 3. Bep Star en Nel Heemskerk, 4. Arie en Mlep Schoneveld. Bij het ringryden in tilbury's werden de tien en twaalf jarige v -deren van Kromhout eerste >n hun aardige pony wagen. Een succes voor deze kleine deelnemers. De tweede prys was voor mevr. D. de Mooy en de heer v. d. Eykel, drie werden de heer en mevr. De Mooy. vierde de heer en mevr. L. van Egmond en vijfde mej. Glasbergen en de heer Geerling. ALPHEN Avifauna-directie over liquidatiemoeilijkheden De directie van Avifauna heeft het volgende communiqué uitgegeven: „Sinds de oprichting van Avifauna tot heden zyn ongeveer 2>/2 jaar verstreken. Gedurende deze tijd hebben allerlei ge ruchten de ronde gedaan, zoals „dat kan toch nooit goed gaan", „kan de exploi tatie wel lonend zijn", „hoe moet dat ge financierd worden" etc. etc. Het vreemd ste was, dat zo maar midden in de pol der een cultureel- en vermaakcentrum uit de grond was gestampt. Door het grote bezoek in 1950. waaruit bleek dat de capaciteit van verschillen de onderdelen van het bedrijf onvol doende waren, heeft de directie in 1951 het park en de diverse Inrichtingen uit gebreid. waarmede een belangryk bedrag was gemoeid. Voor 1952 was een begro ting opgemaakt van nieuwe Investerin gen welke, zoals thans blijkt, de draag kracht van Avifauna niet toelieten door dat het middenseizoen de maanden Mei en Juni is tegengevallen. Totaal werd voor een bedrag van f. 1.500.000. geïnvesteerd Avifauna is nu eohter klaar en in zijn kleinste onderdelen ge- perfectionneerd. Op verzoek van de directie zyn diverse instanties bereid gevonden om in geza menlijk overleg te trachten een oplos sing te vinden om de tydeliike liquidi teitsmoeilijkheden te overwinnen Te vens zal dan gezocht warden naar een oplossing omtrent de uitbreiding van Avifauna, waarvoor de gemeente Alphen in principe de terreinen beschikbaar stelde. Doordat o m. in 1953 de twee grote verkeersbruggen over de Ryn gereed zyn waardoor het mogelijk is om in 25 minu ten met een auto vanuit Amsterdam Al phen te bereiken via de grote verkeers weg. is het redelijk om te verwachten dat de resultaten in dat jaar zodanig zullen 2ijn, dat er een overschot op de exploitatie is. waardoor dan reeds het tijdelijke tekort aan liquiditeitsmiddelen ingelopen kan worden. OEGSTGEEST Oranjefeesten Hoge Mors De bewoners van Mors-Rijndijk en omgeving gaan a.s. Vrijdag en Zaterdag Oranjefeest vieren. De feestelykheden worden op een originele wijze 'ngeleid. Vrydagavond omstreeks zeven uur zullen vanuit een vliegtuig, waarin twee be stuursleden plaats nemen, vlaggen wor den uitgeworpen, die alle genummerd zyn en waarvan verschillende recht ge ven op een prijs, uit te keren aan hen, cle deze vlaggen weten te bemachtigen. Het ligt ln de bedoeling, dat men zioh voor deze zoekparty gaat verkleden. Het bestuur heeft als minimum eis gesteld een rode zakdoek om de hals en pet of feestmuts. Na de prysuitrelking, die plaats vindt in de „Oude Vink" zal ln optocht, vooraf gegaan door een mu ziekcorps en het Glippertje, naar het feestterrein worden gemarcheerd, waar bij lampions en fakkels worden meege voerd. Aldaar wordt het feest voortge zet. Het feestterrein is gelegen op het land aan de Hoge Morsweg t.o. scheeps werf Akerboom. Op de eigenlijke feestdag. Zaterdag 30 Augustus, wordt des morgens om 9 uur een grote kinderoptooht gehouden. In aansluiting hierop vinden van 10 tot 12 uur kinderspelen plaats, waaraan verbonden een kindertractatle. Des middags van 2—5 uur wordt een rijwielwedstrUd gehouden voor jongens. Voorts is er kuipje steken, sprietlopen, touwtrekken, tonnetje knuppelen, zak- lopen en naald ln hooiberg zoeken. De feestdag wordt besloten met een concert tot 11 uur en diverse afracties op het Lunapark tot 12 uur. KATWIJK A. D RIJN. 26 Auc. Gr oen- tenvetllnc. Bloemkool I 1533. Id. II 8 16 wasneen 818. bospeen 819. snitbo nen 18.9019.10. hcrenbonen 2938. uien 1012 groene kool 7 107.20. selderie 2.40—2.70. peterselie 2.20—2.40. kroten 7 —7.10. sla 3.406.90. tomaten 1624. an- dlivle 9.9011.80. pronkbonen 13.10 13 60. LISSE. 26 Aug. Op de veiling van N.V. Hollands Bloembollenhuls was een erotc aanvoer van narcissen. King Alfred en Golden Harvest ziin wel het meest gevraagd en de laatste ook verreweg de duurste narcis op de veiling. Besteed werden voor Blcolor- en Trompetnarcissen: Beershe- ba 1 12.80. II 10.50. Covent Garden 8.30 6.20. Dawson Cltv 9.60 8.30. Flower Car net 12.10 8.60. Golden Harvest 19 40 12.20 extra 20.80 Imperator 8.20 6.60. Magnifi cence 15.60 12.20. Mrs E H. Krelaee 7.20 7.60 Queen of Blcolors 19.20 14.20. Rembrandt 8 50 6.50. Spring Glory 16.40 12 20. Wrestler 9.8o 7.30. Grootkronlge Narcissen: Clamor 5. 4 Dick Wülband 6 5 20. Flower Re cord 7.80 5.80. Fortune 8.60 7 20. Monique 5.50 Mrs R. O. Backhouse 13.— Orange Glow 6.6.15. Scarlet Elegance 5— 3.35. Poet leus. Poctaz en dubbele Narcissen Albo Pleno 6.30. Allard Plerson 7.85 Cheerfulness 5.65 4 60. Early Perfection 10.20 9 30. Geranium 9 30 7.45. La Flancée 12 60. Laurens Koster 7.40 6.80. l'ln- nocence 6.90. Scarlet Gem. 6.40. St Agnes 7.30 6.40. Texas 12.80 11.60. King Alfred 8 20 11.50 6.308.20. Carlton 5.00 6 80 4 80. Helios 5 00—6.80 4.30—5 60. Ac- taea 4.15—6.20 3.—. Diversen BileoedCrocus geel zift 10 10.20: zift 9 9.40; zift 8 8.30: zift 7 7.30. Crocus blauw zift 9 4.20: zift 8 3.60: zift 7 3.10. Crocus Purpurea 11—12 8.10: 1011 6.20: 9—10 4.40: 8—9 3.80. Cro cus Jeanne d'Arc 910 6.20: 89 5.30; Crocus Snowstorm 910 6.30: 89 5.20: Crocus wit 78 3.40: bont 78 3.25. Crocus bont ln soorten 910 5.30: 89 4.40: Iris Imperator 9 op 3.60: 89 1.15: 7—8 0 35: 6—7 0 20. White Excelsior 8 op 1.78 0 60: 67 0.25: Wedgewood 10 op 2 65: 9—10 0 65: 8—9 0.30. Golden Harvest 8 op 1.70: 7—8 0.75" 6—7 0.35. Galanthus 5 op 4 60: 45 1.85. TER AAR. 26 Aug. Augurken: fijn 1 07 fijn basterd 79: basterd 5557; grof A 51—52: grof I 45. Idem afw. 28: CD 37—38. Idem afw 18—27; E 21 alles per kg. WOERDEN. 27 Aug Op de kaasmarkt te Woerden weiden vandaag aangevoerd: 269 portiien. Priizen: eerste soort 236 241. tweede soort 230235. zware 248. Handel matig. RECHTZAKEN GEEN HOGER BEROEP IN LEEUWARDER FRAUDEZAAK. In overleg met de Procureur-Generaal by het Gerechtshof te Leeuwarden, m; H. R. de Zaayer. heeft de Officier van Justitie by de Rechtbank aldaar hel hoger beroep ingetrokken tegen do di recteur van de Leeuwarder gevangenis en de adjunct-directeur. Anderzyds heb ben ook de verdachten in hun vonnis berust. Zoals bekend, werd de directeur indertyd veroordeeld tot een voorwaar delijke geldboete van f. 1.000— subsi- dair 50 dagen hechtenis en de adjunct- directeur tot een boete van f. 1.000.—, waarvan f.600.— voorwaardelyk. De Rechtbank te Amsterdam heeft een 25-jarige ex-lokettist van de Ned Spoorwegen uit Amsterdam overeenkom stig de eis veroordeeld tot een jaar waarvan vier maanden voorwaardelijk en met aftrek van de preventieve hech tenis. Tydens de proeftyd van drie jaa: moet hij zich onder toezicht stellen van de RK reclassering. Hem was ten laste gelegd, dat hy ir de periode Januari tot en met 15 Apri van dit jaar 600 retourkaartjes derds klasse Amsterdam—Den Haag had weg genomen en de opbrengst van de ruim 500 verkochte kaartjes, alsmede circa f 40.die een hoofdconducteur aan hem had afgedragen, in eigen zak had gestoken. De schade van ruim f. 2.001 heeft de vader van de verdachte latei betaald. BEURSOVERZICHT AMSTERDAM. 27 Aug Het blyft een lusteloze vertoning op het Damrak. Stille hoeken, merendeel kleine verhezen en een lusteloze stem ming zyn dan de voornaamste kenmer ken. Aandelen Aku blyven de aandach trekken. Gisteren waren zy met een om zet van f. 168.000 veruit in de meerder heid. Ook vandaag ging in deze papierei weer een en ander om, vooral tegen slot De koers avanceerde een punt tot 147 Olies liggen nu al dagen achtereen ver waarloosd, hetgeen vanmiddag met eei koersdaling van anderhalve punt ge paard ging. Voor het overige wa industriemarkt eerder iets luier. De cultuurmarkt vertoonde vandaa: een iets gunstiger ondertoon. Amster dam Rubber herstelde zich van het gis teren en eergisteren geleden verlies e: kwam op 79 (77%). Suikers goed op peil. doch Tabakswaarden iets lager. Ia overeenstemming met de industriemark was ook op de Scheepvaartafdeling d« stemming nauwelijks prijshoudend; leen aandelen Scheepvaart Unie fractie hoger. De guldensbeleggingen prolongeerden de flauwe stemming, waarbij de conver' sielening beneden de 91 belandde, i.c 90% en de investeringscertificatén op amper 92 sloten, tegen gisteren resp 91% en 92'4. Dollarobligaties in feiU onveranderd. Beurs van Amsterdam Woensdag 27 Augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000.— Vorige Slotkoers koers v. heden Ned. '51 3«496Vi 96 Ned '48 3'i 90'4 90'4 Ned. '47 3'.i 3 91-,90 Dollarlng. '47 3 94% 94% Investeringscert. 3.. 92% 91% Ned 1962-4 m.b. 3 92% 911» Indië '37 n 3 91% 91% Grootboek '46 3 91A 91A ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand, en Ind. B 50A 50A Nat. Handelsbank 101% 100% Ned. Handelmij. 143 143% AK.U146 147% Philips 153 152% Lever Br174% 172% Wilton Feyenoord 158% 158 Kon Olie 322% 321 Amst. Rubber77% 78% Deli-Bat Rubber 84 83% Holi Amer lyn142% 140% Kon Ned Stoor joot 119U 119 Ned. Scheepv. Unie 117% 118% HVA. 92% 92% Java Cult 33% 36 Deli Bat. My99% 96 Deli Mij 69% 68% Senembah55% 55B NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem. Leningen Adam '47 (3%) 3.. 93% 93% Den Haag 1937 1 3.. 97% R'dam'37 1 ID 3% 95% 99% Industr Obligaties Philips Dollarln 101% 100% Lever Brothers 3% 96% 97% Voorlopig genot.obl. Ned. Gem. '52/4% 100% Idem 0/5-10% 103% Kon. Petr. My. 3%.. 116% NIET-ACTIEVE AANDEU Bank- en Credletlnstellingen Amsterd. Bank 152% Rotterd Bank153% Twentsche Bank 154 Industriële Ondernemingen Ned. G. en Splr. fabr. 183% Rott. Droogd. My. 301% Zwanenb. Organon.. 158% Handelsondernemingen Born. Sum. H. My... 122 Internatio141 Diversen Albert Heyn Ned My. Walv. Vrt. Spoorwegen Deli Spoorw. My. Amerik. fondsen 100% 116% 158% 44 73A Fondsen uit Leiden en omgeving (Aandelen) Vü 26/8 HolL Constructie 315 B 320G.B Int Kunststof! Ind. 76% 78% GA Kon. Ned Bdelmet 601. - Pref w.a Idem 60 L Kon Neder! Grofsm. 112 Textiel Gebr v. Wyk 89% 89% Leidsche Wolsptnn. 141% 142yi Tieleman en Dros 65 62 Ver Touwfabrieken 103% - 116 Wernlnks Betonmy. 92% 90 Lahad Datu Cu! My. 205 B 207

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 4