LEIDSCH DAGBLAD Dr Drees, Prof. Beel en Ir Staf gezamenlijk bij Koningin In één dag heen en weer over de Oceaan Natal contra Malan 91ste Jaargang WOENSDAG 27 AUGUSTUS 1952 No. 27697 Directeur: J. W. Heimy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer f. g per kwartaal; f 0.47 per week Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Hed. 21507 „Javelin", een nieuwe Britse straaljager Volgens een directeur van de Gloster- fabrieken is de nieuwe Britse, bweemo- torige straaljager „Javelin" het enige vliegtuig, dat in staat is de „gezichts barrière", die op grote hoogte bij grote snelheden het normale zicht van de vlieger bijna onmogelijk maakt, te over- v.innen. Door het toepassen van de driehoeksvleugel („deltawing") kon in het toestel gebruik worden gemaakt van «en ingewikkeld stelsel van radar-appa raten, die het menselijk gezichtsvermo gen vervangen. Op een hoogte van 12 kilometer is het voor het menselijk oog nl. zo goed als onmogelijk om zelfs een formatie van vier vliegtuigen te ontdekken in het korte ogenblik, dat zij in het ge zichtsveld ligt. Voor de vlieger van een snelle straaljager zou een alleen vlie gende bommenwerper dus nagenoeg on zichtbaar zijn. De „Javelin" wordt aan gedreven door twee „Sapphire'-straal- f'otoren en kan een snelheid groter dan c.e van het geluid bereiken. Het toe- fel is bedoeld als afweer tegen atoom- bommenwerpers en door premier Chur chill op de lijst van bestellingen met uiterste voorrang" ten behoeve van de Britse luchtmacht geplaatst. De „Javelin" zal de volgende week op de te Farnborough te houden tentoon stelling van producten der Britse vlieg tuigindustrie voor het eerst worden voorgevlogen. Dit is het tweede proto- van de Javelin, het eerste veron- felukte onlangs. WETENSCHAPPELIJKE ONTDEKKING IN KRUGER- WILDTUIN. Zuid-Afrika's bekendste entomologist, dr A. J. T. Janse, heeft bij zijn onder zoekingen in de Kruger-Wildtuin hon derd insectensoorten, welke tot dusverre boe volkomen onbekend waren, ontdekt. Dr Janse. die onlangs zijn entomolo gische verzameling een van de vol ledigste ter wereld aan de Zuid-Afri kaanse regering heeft geschonken, is van Nederlandse afkomst. Hij werd in Den Haag geboren en vestigde zich in '199 als leraar in de biologie aan de normaalschool te Pretoria. WEERBERICHT Iets koeler De Bilt verwacht tot morgenavond Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige tegen. morgen brekende bewolking. Ma tige tot krachtige en langs de kust tijde lijk harde Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Iets koeler. (Opgemaakt te 10 uur). 28 Augustus Zon op: 5.45 uur: onder: 19.36 uur. Maan op: 15.07 uur: onder: 22.00 uur Hoogwater te Katwijk 732 en 19.58 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's EEN GEZAMENLIJKE OPDRACHT'.' Alvorens rapport uit te brengen aar de Koningin heeft de geheimzinnig in- Beraad op het allerhoogste niveau Kabinetsformatie door grote moeilijkheden vastgelopen (Van onze parlementaire redacteur) Minister Staf is gistermiddag met de vervulling van zijn geheime opdracht gereed gekomen. Dat wil niet zeggen, dat hij is „geslaagd". Het Kabinet der Koningin deelde gisteravond mede, dat H.M. de Koningin ir C. Staf Vrijdag heeft verzocht haar in te lichten over de mogelijkheden, die, na de mislukte formatiepogingen van dr Drees. prof. Beel en mr Donker, bestaan voor het vormen van een Kabinet. Daarna heeft de Koningin gisteravond dr Drees (P. v. d. A.), prof. Beel (K.V.P.) en ir Staf (C.H.U.) in het Paleis Soestdijk ontvangen. Dit laatste hoeft niet te betekenen, jat er plannen zyn voor een drie-par- tijen Kabinet. De ontvangst van het drietal duidt er veeleer op dat er grote moeilijkheden zijn en dat de Koningin, na het rapport van ir Staf. het op prijs heeft gesteld in aanwezigheid van de neutrale ir Staf te spreken met de be- hngrykste vertegenwoordigers van de P vd.A. en de K.V.P., die omtrent de zetelverdeling niet tot overeenstemming kunnen komen, terwijl die overeenstem ming juist zo belangrijk is voor het aeen van de Kabinetsformatie als men geen andere oplossing wenst, waarvan ce consequenties niet zijn te overzien en waarvan het bovendien de vTaag is cf de bereidheid aanwezig is die andere oplossingen te verwezenlijken! Het is :r Staf wellicht uit zijn gesprekken met de heren Tilanus en Romme gebleken, oat er geen (andere) mogelijkheden meer zijn. B NAAR EEN UITWEG? Ofschoon het altijd lijkt alsof Prof. Romme. als leider van de Tweede Ka merfractie, de belangrijkste politieke figuur is van de K V.P., is het in deze formatiéweken toch vooral prof. Beel geweest, die op de beslissende momen ten in het belang van de K.V.P. het been stijf heeft gehouden. Maar per soonlijke motieven spelen daarbij vol strekt geen rol. Hij en dr Drees kijken elkaar nog altijd recht in de ogen, om dat ze door jarenlange samenwerking in harmonieuze sfeer, weten wat ze aan elkaar hebben. In het beraad op het hoogste niveau kan nog voor de laatste maal zijn gestreefd naar een verzoening van de tegenstellingen om een uitweg te vin den uit de moeilijkheden. In dit be raad kan in elk geval tenslotte de best verantwoorde beslissing zijn ge nomen voor de aanwijzing van een nieuwe formateur en de richting, waarin, blijkens de formulering van - In vele landen van Zuid-Oost Azie - de bakermat van enige der oud ste vormen van beschaving - is het analphabetisme een belemmering voor de ontwikkeling en de bloei van het sociaal.geestelijk en cul turele leven. Dc leiders van deze landen doen met steun van de or ganisatie van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen van dc Ver enigde Naties al het mogelijke, om de geestelijke achterstand van de bevolking op te heffen. In de eerste plaats moet daartoe bijdragen de oprichting van een groot aantal scholen, ook voor volwassenen. Groot is het enthousiasme, waar mede jong en oud zich aan de moeilijke taak geeft. Een kijkje in een school voor vol wassenen in Afghanistan. Onder dc leerlingen bevinden zich dikwijls vaders van grote gezinnen. formerende ir Staf gistermiddag van 12 uur tot half twee in zijn Departe ment op het Plein eerst nog een onder houd gehad met prof. Romme Ora- stneeks drie uur begaf hij zich ver volgens naar dr Drees en tegen half vijf was hij in het Kabinet der Konin gin op de Korte Vijverberg om te tele foneren langs de directe lijn met het Paleis Soestdijk. De Koningin was op dat moment echter niet te bereiken. Ir Staf deelde bij zijn vertrek open hartig aan de journalisten mede: „Ik ben geen formateur. Ik ben gewoon minister van Oorlog en Marine". Te half zes keerde ir Staf terug naar het Kabinet der Koningin om haar te lefonisch van de laatste resultaten van zijn Informaties op de hoogte te stellen. Een uur later kwam de mededeling dat de Koningin de heren Drees, Beel en Staf te Soestdijk had ontvangen. Als uitvloeisel van het beraad krij gen misschien dr Drees en prof. Beel een gezamenlijke opdracht. Gister avond Iaat was daaromtrent nog niets bekend. Vliegtuig van de Pakistaanse luchtmacht verongelukt 18 DODEN. In de buurt van Jhelum in de Pendsjaab is een vrachtvliegtuig van de Pakistaanse luchtmacht neergestort Alle 18 inzittenden, 15 passagiers en 3 leden der bemanning, zijn om het leven gekomen De meeste Inzittenden behoorden toe de Pakistaanse luchtmacht KABINET VAN RHEE BESCHULDIGD VAN CORRUPTIE. De Zuid-Koreaanse volksvertegen woordiging heeft de regering van presi dent Rhee ervan beschuldigd zich on rechtmatig gelden tot een bedrag van ongeveer 4 millloen dollar toegeëigend te hebben en gedreigd met een motie van wantrouwen. Volgens de beschuldi ging hebben 14 handelaren, die bij Rhee in de gunst stonden, tegen officiële koers dollars kunnen kopen, die aan de staat toebehoorden en afkomstig waren van de verkoop van Zuid-Koreaanse tungsteen, en deze dollars vervolgens tegen zwarte prijs kunnen verkopen. De door de volksvertegenwoordiging be noemde commissie van onderzoek meent, dat zekere gelden, die bij de recente po litieke crisis en de verkiezingscampagne ten gunste van Rhee werden aangewend, van deze handelaren verkregen zijn. TELEVISIE-TELEFOON Op de jaarlijkse nationale radioten toonstelling die te Londen ls geopend, is een televisie-telefoon gedemonstreerd, die de gebruikers in staat stelt elkaar te zien. Deze telefoon is in de eerste plaats bestemd voor zakenverkeer en gebruik in de industrieën, maar men hoopt, dat zij spoedig gebruikt zal worden op de transatlantische lijn naar New York. De tentoonstelling wordt beheerst door de jongste vindingen op het gebied van de televisie. Zijn er nog afstanden? (Telefonisch van onze Londense correspondent) De piloten, die gisteren in een vlieg- tijd van minder dan 8 uur met een Canberra-straal-bommenwerper voor het eerst op één dag heen en weer over de Atlantisch Oceaan vlogen, boven dc wolken, zonder de zee ook maar een ogenblikje te hebben gezien'. hebben nieuwe luchtvaart-historie gemaakt. Zij hielden de zon nagenoeg bij, want toen zij des ochtends om vijf over half zeven van AldergTOve in Noord-Ierland GETUIGE IN DE ZAAK-AUERBACH VEROORDEELD WEGENS MEINEED De man op wiens getuigenis Phillpp Auerbach. voormalig hoofd van het Beierse restitutiebureau en leider van de Joodse gemeenschap. o.m. veroor deeld werd tot vier maanden gevange nisstraf, is gisteren veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf wegens meineed. De betrokkene, Karl Diekow, een architect uit München. werd schuldig bevonden aan meineed in een zaak die geen ver band houdt met de zaak-Auerbach. Auerbach werd 10 dagen geleden tot 2',i Jaar gevangenisstraf veroordeeld op beschuldigd van fraude en poging tot chantage. Vier maanden van deze straf werden Auerbach opgelegd omdat hij Diekow zou hebben gechanteerd. Diekow was de enige getuige a charge in dit geval. De dag na zijn veroordeling heeft Auerbach zelfmoord gepleegd. Onbestendig weer Het K-N-M.I. deelt mede: In de atmosfeer kondigde de herfst zioh de afgelopen dagen al aan door het sterk toenemen van de depressie-activi teit. Vandaag kwam ook ons land bin nen de invloedsfeer van een diepe de pressie waarvan het centrum vanmorgen bij IJsland lag. De storing deed de wind aanwakkeren, waardoor voohttge lucht uit het Westen van ons land binnen stroomde. Dit ging gepaard met veel bewolking en in het Noorden van het land ook met enige regen. Ten Zuiden van IJsland arriveerde vanmorgen een nieuwe storing, die snel in de rich ting van Schotland bewoog Deze sto- :.ng zal de wind tijdelijk nog verder doen toenemen. De fronten van de de pressie kunnen nu en dan enige regen brengen. Gevangenissen overvol Te Pietermaritzburg is een tweedaagse conferentie geëindigd, die door de pro vinciale raad van Natal bijeen was ge roepen ter bespreking van Natal's hou ding ten aanzien van de binnenlandse politiek van de nationalistische regering Malan, waaronder de nieuwe rassen wetten. Ook werd gesproken over de vraag, of Natel onder bepaalde omstan digheden moet overwegen om zich van de Unie af te scheiden. De conferentie werd gehouden op initiatief van het „Verenigde democrati sche front", bestaande uit de „Verenigde partjjen de Arbeiderspartij, de groe pering, die in het Zuid-Afrikaanse par lement de minderheid vormt, doch in de provinciale raad van Natel over een meerderheid beschikt. 48 afgevaardigden waren van mening, dat het lot van Natel onder alle om standigheden met dat van de Unie ver bonden is. 41 Afgevaardigden zeiden, dat. hoewel zy tegen afscheiding gekant zijn, Natel onder zekere omstandighe den „zijn eigen weg moet gaan". In dit verband werd de mogelijkheid genoemd, dat de regering-Malan Zuid-Afrika tot republiek verklaart, of „iets doet", dat duidelijk in strijd met de grondwet is". Door de massa-arresteties van niet- blanken in dne Zuid-Afrikaanse steden wegens overtreding van de apartheids bepalingen is gisteren het totaal der arrestaties sedert het begin van de on gehoorzaamheidscampagne tot bijna 3.000 gestegen. In Port Elizabeth werden 245 niet-blanke overtreders aangehouden. In Kaapstad 31 en in Roodepoort bij Johannesburg 22. Deze arrestaties vielen samen met het terechstaau van 20 niet- blanken in Johannesburg. Voor het Besprekingen over Kasjmir In Genêve zijn gisteren onder leiding van de V. N.-bemiddelaar voor Kasjmir, dr Graham, besprekingen tussen India en Pakistan begonnen over de nu reeds vijf Jaar oude kwestie Kasjmir. Het voor naamste punt van bespreking zal zijn de in het slop geraakte demilitansatie- kwestie. d.wj. het aantal soldaten, dat de partijen aan beide zijden van de scheidingslijn in Kasjmir op de been zal mogen houden. Deze kwestie is volgens dr Graham het voornaamste obstakel op de weg naar overeenstemming. In een na de bespreking van gisteren uitgegeven communiqué is verklaard, dat de conferentie in een vriendschappelijke sfeer is begonnen. Beide delegaties zeg den dr Graham him volledige mede werking toe en verklaarden vastbesloten te zijn voort te bouwen op basis van de reeds bereikte overeenstemming. Daarna werden de door de V. N.-bemiddelaar herziene voorstellen besproken, aldus het communiqué. (De demilitarisatie van Kasjmir was reeds in beginsel aanvaard aïs inlei ding voor een volksstemming over de I vraag, of Kasjmir zich bü India dan wel Pakistan zal voegen. Tot dusverre ls nog geen overeenstemming bereikt over de wyze van demilitarisatie). I gerechtsgebouw demonstreerden van de ochtend tot de avond niet-blanken en leiders van de ongehoorzaamheidscam pagne verlieten enkele malen de recht zaal om de demonstranten te verzoeken minder lawaai te maken. De openbare aanklager verklaarde bewijzen te zullen aanvoeren om aan te tonen, dat de ongehoorzaamheidscam pagne val! onder de bepalingen van de Zuid-Afrikaanse wet op onderdrukking van het communisme. Intussen zijn de gevangenissen over vol.... Gisteren is een met-blanke, die ge arresteerd was omdat hij samen met 23 anderen zich begeven h.-d in een voor blanken gereserveerde wachtkamer van het station in Kaapstad, door een mili tair gerechtshof vrijgesproken. De zaak van de 2? anderen is uitgesteld tot over acht dagen. Volgens de rechter mogen de apartheidsbepalingen in geen geval onrechtvaardig zijn. Op het station van Kaapstad zijn irie ruime wachtkamers voor blanken, terwijl de met-blanken de beschikking hebben over twee wacht kamers. waar alle gerief ontbreekt. Ge zien deze ongelykheid aldus de rechter, zijn de apartheidsbepalingen in dit ge val niet van kracht. opstegen, was de zon nog niet zo lang op en toen het toestel om 7 uur 40 voor middag plaatselijke tijd op Newfound land arriveerde, kwam de zon daar net boven de horizon kijken. Eerst ontbeten de vliegers in de prille echtend in Ierland en enkele uren later lunchten zy in Amerika toen hun col lega's op het vliegveld daar hun ontbijt hadden. De Canberra vloog de ruim 13.000 km. met een gemiddelde snelheid over de heen- en terugtocht van 531 myi per uur. met sterke tegenwind op de heen reis. Terug bedroeg de snelheid ruim 600 mijl per uur. Gedurende de tocht heeft geen der piloten iets gegeten, of gedronken, en werd er ook geen sigaret gerookt, om dat zij voortdurend hun zuurstofmas kers op hadden. Daardoor wanen by hun terugkomst hun lippen droog en het enige wat zij dan ook als goede En gelsen wilden was een kop thee. Zij stonden dan ook juist op het thee-uur in Ierland weer op de grond. In Gander op Newfoundland hadden zy twee uur gestopt. De vliegtyd bedroeg precies 1 minuut minder dan 8 uur over een afstand van 4145,58 myl. De vlucht heen en terug was sneller dan de rijd, die de meeste lunvliegtui- gen by één richting er over doen. Dc voorlopige tyden, welke werden vastgesteld, waren Oost-West 4 uur en 34 minuten, gemiddelde snelheid 456 mijl per uur, en West-Oost 3 uur 25 minuten, of gemiddeld 606 mijl per uur. Er is geen vergelykbare vlucht van West naar Oost. In Augustus 1938 vlogen twee Duit sers in een Kondor van New-York naar Berlijn in 19 uur en 55 minuten. In Mei 1937 deden twee Amerikanen in Lock heed Electra 20 uur en 29 minuten over de afstand New-YorkLonden. Andere machines zijn de oceaan binnen rijf of zes uur overgestoken, doch hun tyden werden niet officieel vastgesteld. De bedoeling is, dat het record van de Canberra thans door de internationale luchtvaart-federatie zal worden erkend. Op de heenreis kon de Canberra geen radio-contact met twee weerschepen op De ingebruikneming van een A.N. W.B.-technostation aan de Moreel- selaan te Utrecht betekent een be langrijke uitbreiding van de tech nische Bondsservice in het centrum van het land. Dit station - het vierde van deze aard van dc ANWB - is uitgerust met een uitgebreide apparatuur, waarmede auto's ge keurd kunnen worden op: motor conditie. stuurinrichting, verlichting, rcmcapaciteit. optrekv er mogen, brandstofverbruik alsmede onder- houdstoestand. De eerste wagen wordt in het nieuwe technostation ..onder han den.' genomen. Een uit 45 personen bestaande Balinese dansgroep geeft in het Winter Tuin Theater te Londen een aantal voorstellingen met begelei ding van een gamelan orkest. Daar na vertrekt het gezelschap naar New York voor een tournee door de Verenigde Staten. Hier zien we van links naar rechts: Dcsak Poeti Raka. 14 jaar (Desak Poeti betekent afstammeling van de goden). Ni Goesti Raka. 13 jaar eerste danseres en Sampih.de leider de route krijgen, welke biykbaar moei lijkheden met de ontvangst hadden, maar dank zy de bekwaamheid van de navigator bleef het toestel prachtig in koers. Een andere Canberra heeft in Augus tus van vorig jaar de Oost-West vlucht over de Atlantische Oceaan gemaakt in 4 uur, 18 minuten en 29.2/5 seconde, met een gemiddelde snelheid van 480 myi per uur. De tegenwind, welke een snelheid had van 116 myi per uur. vertraagde thans de heenreis, doch was een voordeel op de terugtocht. In militair opzicht zyn deze vluchten van grote betekenis. Het zal echter nog wel even duren voordat men voor zaken een dagretourtje naar New-York zal kunnen nemen. Politieke ontwikkeling in Egypte Premier Maher heeft meegedeeld.dat hu met de Amerikaanse ambassadeur te Cairo, Caffery. gesproken heeft over de sociale vraagstukken en over de vraag, op welke wyze het Amerikaanse punt- vier-program in Egypte net best kan worden uitgevoerd. Voorts was gespro ken over het uitrusten van de Egypti sche politie met moderne wapens en de behoefte van Egypte aan deskundigen voor de industrialisatie. De premier verklaarde, dat hy voor stander is van het herstel van het par lementaire leven, doch dan „onder be tere omstandigheden dan tevoren". Hu hoopte, dat vóór Februari verkiezingen kunnen worden gehouden. De kwestie van de grondwetsherziening kan eerst aan de orde komen, nadat de economi sche problemen van het land zyn opge lost en het regeringsapparaat is geor ganiseerd, zo meende Maher. Hy verklaarde overigens dat de grond wet geen belangrijke wyzigingen zal on deraan. De kieswet daarentegen zal grondig worden herzien en er zal reke ning gehouden worden met de evolutie van de politieke toestand. De beide kwesties zullen nochtans geiyktydig worden onderzocht. Op een vergadering van meer dan 4 000 afgevaardigden van vakverenigin gen. onder wie juristen, medici, onder- wyzers en leraren alsmede vertegen woordigers van arbeidersorganisaties, heeft men zich vol lof over de recente staatsgreep van het leger uitgesproken. Men verzocht opheffing van de staat van beleg, het vryiaten van politieke gevaneenen. de terugkeer van het par lementaire leven, het niet-amenderen van de grondwet buiten het parlement om en het niet-voeren van onderhan delingen met Engeland, voordat nieuwe verkiezingen zun gehouden. De Franse communistische schryver en journalist Roger Vailland ls op vrye voeten gesteld. Generaal Naguib heeft de ter dood veroordeelde Moestafa Chamis ontvan gen. Deze zou om gratie verzocht hel> ben. Zoals bekend, werd Chamis ter dood veroordeeld in verband met de on geregeldheden in de textielfabriek van Krat el Dawar.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1