LEIDSCH DAGBLAD K.V.P. zou vier jaar lang schaakmat zijn gezet Zal P.v.d.A. in oppositie gaan Dr Kurt Schumacher plotseling overleden Amerika wil Perzië steun verlenen siste Jaargang DONDERDAG 21 AUGUSTUS 1952 No. 27692 Directeur: J W Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst eD J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel l. Lelden - Giro No. 67055 f.6.— per kwartaal: f 0 47 per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Een slechte beurt Ij -rET IS NOG slechts enkele weken f~~geleden, dat wij op deze plaats de verwachting uitspraken, dat de berechting van de daders van de aan- "slag op de Indonesische militaire atta che. overste Harjono, niet zolang op zich zou laten wachten als de behandeling van de zaak der 12 Nederlanders, die onder verdenking van medeplichtigheid aan de activiteiten van Westerling, nu al 2'.- jaar in Indonesische gevangenis sen tevergeefs wachten op het elemen taire recht om zich te mogen verant woorden. Die verwachting is inderdaad in ver vulling gegaan, maar de wijze waaróp is. althans in eerste instantie, weinig geschikt om de Nederlandse rechtsgang n voorbeeld te stellen aan de Irvdone- che. behoudens dan ten aanzien van het tempo. Immers: de Officier van Justitie be tond het mr Harjono in deze strafzaak e dagvaarden als getuige, met volko men negatie van het verschoningsrecht, dat de Indonesische attaché als diplo maat geniet. Dit lijkt ons op zichzelf een blunder van groot formaat. De staatssecretaris van het Ministerie van Buitenlandse Zaken, mr. Blom, kwa lificeerde deze daad als „een grove fout", doch vond niettemin overste Harjono bereid om geheel vrijwillig als ge tuige te verschijnen. Als volkomen leek op het terrein van ambtelijke bevoegdheden, doch (louter als staatsburger vragen wij ons af, of een dergelijke uitspraak waarmede wij het op zichzelf eens zijn eigenlijk n.et meer zou zijn voorbehouden aan het Departement van Overzeese Gebiedsde len (dat toch al niet zo veel meer te doen heeft), maar dat is wellicht een zaak van onderlinge werkverdeling, aarbij mogelijk ook de vacanties van invloed zijn geweest AFGEZIEN daarvan heeft zich ter terechtzitting een ontstellend ge brek aan ambtelijke samenwerking gedemonstreerd. Waar de heer Harjono zich op verzoek van „Buitenlandse Za ken'' bereid had verklaard Dinsdagmld- n 2 uur als getuige voor de Recht bank te verschijnen, ving de zitting ?eds om 10.40 uur aan en werd de ver dere behandeling dezer zaak kort daar na uitgesteld in verband met de afwe id van de heer Harjono. die door de Rechtbank op laatstgenoemd tijdstip as opgeroepen. De Officier van Justitie, mr dr Maris, heeft verklaard, dat hem niets bekend was omtrent enig overleg tussen ..Bui tenlandse Zaken" en de griffie der Rechtbank ten aanzien van het aan- vangsuur der zitting. In ieder geval bleaf „Buitenlandse Zaken" de zaak op de voet volgen, want het was wederom dit departement, dat mr Harjono er telefonisch van m kennis stelde, dat hi) zich een gang naar de rechtszaal kon besparen, omdat de be handeling der zaak inmiddels was uit gesteld. Een erg fraaie beurt maakt de Ne derlandse Justitie hiermede niet. Verklaringen van vice-president Hatta Dr Moh. Hatta, vice-president van Indonesië, heeft Woensdag te Calcut ta op doorreis naar Mekka verklaard, dat de besprekingen met de Neder landse regering over dc toekomst van Westelijk Nieuw-Guinca zouden wor den hervat, zodra er een nieuwe Ne derlandse regering gevormd is. HÜ zeide, dat „de Nederlanders heb ben ingezien, dat dc Indonesiërs nooit bel denkbeeld van een Nederlands-In donesische Unie zullen steunen", en voegde er aan toe, „dat Indonesië zich er nooit mee tevreden zou stellen, dat Westelijk Nieuw-Guinca niet in zijn Scbied zou worden opgenomen. Indonesië zal de overeenkomst betref fende wederzijdse beveiliging met de VS. tekenen, zo zeide hg, maar de kwestie van herziening van zekere be palingen inzake Indonesië's behoeften wordt bestudeerd. Tenslotte verklaarde hij o.a., dat de vo-irbere.dingen voor algemene verkie zingen vorderen. Men hoopt, dat deze bet volgend jaar gehouden zullen kun nen worden. WEERBERICHT Afnemend buiïg De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met slechts hier en caar een regenbui. Overwegend matige "vord Weste'ijke wind. Iets koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelf de temperaturen als vandaag. Opgemaakt te 10 uur). 22 AUGUSTUS. Zon op: 5.35 uur: onder: 19 49 uur. Maan op: 7 32 uur; onder: 20.07 uur. Hoogwater te Katwijk te 4 22 en 16.44 vur "Springtij). D't nummer bestaat uit acht pagina's. Crisis in kabinetsformatie (Van onze parlementaire redacteur) De P. v. d. A. is in dc loop van de kabinetsformatie halsstarrig gebleven ten aanzien van het behoud van de ministerszetels, die zij thans bezet. Maar ook He K. V. P. is plotseling stug geworden omdat de zittende K.V.P.-ministers. die het werk in de ministerraad uit de praktijk kennen, beter dan de Kamerfractie, de overtuiging hebben dat de K.V.P. van de kaart geveegd zou worden, indien zjj medewerking zouden verlenen aan de plannen van de'heer Donker. Daarom heeft nog geen enkele der zittende K.V.P.-ministers een definitieve toezegging gedaan om in het extra-parlementaire kabinet-Donker zitting te nemen, zodat volgens de beweringen in K.V.P.-kringen de formatie niet alleen hokt op de onmogelijkheid van de K.V.P. om twee ministers van Buitenlandse Zaken te leveren. Daartoe verklaart men trouwens wel In staat te zgn, maar die K.V.P.-ers wil de P. v. d. A. niet. Dat mr Donker gedwongen is een andere zetelverdeling te beproeven, is een gevolg van het inzicht, dat de K.V.P. onvoldoende invloed zou krijgen in het Kabinet. Zij zou vier jaar lang schaakmat zijn gezet. Om dit te bejrij- pen dient men rekening te houden met de werkmethode van de Ministerraad met zijn vaste colleges. P. v. d. A. OFFERT NIETS. Er wordt wel enige waarde gehecht aan het vermoeden, dat mr. Donker wil proberen minister Staf (C.H.U.) op het Departement van Buitenlandse Zaken te krijgen, zodat Defensie voor een K.V.P.-er zou vrijkomen, waardoor de K.V.P. een zetel er bij zou krijgen in de Raad voor Economische Aangelegen heden iR.E.A.i. Het zou in elk geval een versterking betekenen van de positie van de K.V.P.want al zou zii twee (zwakke?) ministers krijgen op Buiten landse Zaken, dan is dat tenslotte één departement. Als zij één minister krijgt op Buitenlandse Zaken en een minister op het Departement van Defensie (Oor log en Marine dan heeft de K.VP. in vloed in twee departementen. De P. v. d. A. zou niets hoeven te offe ren en de helft van de zetels bezet hou den in de R.E.A. Het is echter zeer de vraag of minister Staf er zin in heeft midden in de opbouw van het nieuwe leger dit werk in de steek te laten, zonder dat hij daartoe persoonlijk enige reden heeft gegeven. ONVERVULBARE WENS. Mr Donker zal uiteraard door zijn gesprekken met de aftredende minis ters de bezwaren kennen van de K.V.P. tegen zijn plannen. Hij zal wel enig idee hebben wat er van K.V.P-zijde van hem wordt verwacht. Maar dat hoeft niet te betekenen, dat hii bereid en in staat is aan die wensen te voldoen. In K.V.P.-kringen kan men thans ook horen, dat het redelijk zou zi)n indien de P. v. d. A. zou opstaan van de zetel van Wederopbouw en Volkshuisvesting, om deze te ruilen voor de zetel van Ju stitie. die aan de K.V.P. is toegedacht metwelke ruil dan nog niet alle be zwaren zouden zijn opgeheven). Maar dit zou tot gevolg hebben, dat de P. v. d. A. een plaats verliest in de R.E.A. en dan niet meer de helft van de zetels zou bezetten. De andere partijen zouden dan de meerderheid krijgen in de R.E.A.. want ook de ministers van Eco nomische Zaken en Verkeer en Water staat hebben er zitting in. Daarom houdt de P. v. d. A. hardnekkig vast aan de zetels, die zij thans bezet. Maar dat is ook de reden waarom de A.-R. met een ministerszetel wil doordringen in de sociaal-economische sector. ALLES OF NIETS. Met dat al heerst er nu een crisis in de kabinetsformatie. De P. v. d. A. is halsstarrig. De K.V.P is dat ook ge worden. Zowel de Kamerfractie van de K.V.P. als van de P. v. d. A. hebben gisteravond vergaderd, de laatste ook met leden van de Eerste Kamer. Als de situatie onoplosbaar Ls, staat de P. v. d. A. voor de beslissing of zij al of niet in de oppositie moet gaan. Zolang mogelyk heeft de P. v. d. A„ in de persoon van mr Donker, de troe ven in eigen hand gehouden. Maar nu staat men waarschijnlijk voor de keu- De nieuwe kerk van Tignes. een ge trouwe copie van dc oude. welke vier maanden geleden verwoest werd voordat het dorp Tignes door het water van het kunstmatige meer verzwolgen werd. is door dc Bis schop van Tarcntaisc. Mgr Jauffres. ingewijd. Mgr fauffres (rechts) en kanunnik Pclêssier. vroegere kapelaan van Tignesbetreden de kerk. ze: ..alles of niets". In het laatste ge val wordt alle schuld geladen op de K.V.P., die een overwegend „links" so ciaal-economisch beleid in de komende vier jaren heeft tegengehouden. Met dat verwijt kan men dan zuigkracht uitoefenen op de aanhang van de K.V.P., waarvan bij de verkiezingen toch al een deel naar de P. v. d. A. was overgelopen. In de komende dagen zal wel spoe dig blijken of mr Donker doorgaat met zijn formatiepogingen (en hoe) of niet. Leider der West-Duitse socialisten Dr Kurt Schumacher, eerste voorzitter van de SPD (socialistische partij Duits land) is gisteravond in zijn woning te Bonn plotseling gestorven aan een acute storing in de bloedsomloop. Dr Schumacher is bijna 57 jaar crud geworden. Hij is op 13 October 1895 te Kulm in het toenmalige West-Pruisen geboren Te Halle. Leipzig en Berlijn studeerde hij rechten en economie. In de eerste wereldoorlog verloor hij zijn arm. Van 1918 tot 1920 was hij werk zaam op het ministerie van economische zaken. Eind 1920 werd hij politiek redac teur van het sociaal-democratische blad ..Sehwaebische Tagwacht" te Stuttgart In 1924 werd dr Schumacher als afge vaardigde gekozen in de Landdag van Wuerttemberg. Van 1930 tot 1933 maakte hij deel uit van de SPD-fractie in de Rijksdag. In een debat noemde hij toen eens het nationaal-socialisme ..het appel aan het zwijn in de mens". Het gevolg was. dat hij van Maart 1933 af politiek vervolgd werd. Van Juni 1933 tot Maart 1943 was hij in de concentratiekampei, j Heuberg, Kuhlberg. Dachau en Flossen- burg. Na een korte vrijheid werd hij in Augustus 1943 weer gearresteerd en tot Februari 1944 in het concentratiekamp j Neuengamme ondergebracht. Onmiddellijk na de Duitse capitulatie 1 1945 begon Schumacher met de weder opbouw van de SPD In Mei 1946 werd hij op de partijdag te Hannover tot voor- zitter gekozen, welke functie hij tot zijn dood toe bekleedde. In 1949 werd hg in de Bondsdag gekozen. De zware verwonding in de eerste wereldoorlog en de tijd in de concen tratiekampen doorgebracht, hadden de gezondheid van Schumacher geschaad In 1948 leed hij aan een ernstige throm bose. ten gevolge waarvan zijn rechter been moest worden geamputeerd. Hij kwam er echter bovenop, maar in De- i cember 1951 moest hij opnieuw door een ernstige storing in de bloedsomloop het bed houden. Sindsdien verscheen hij niet meer in de Bondsdag, maar van zijn 1 ziekenkamer uit gaf hij leiding aan zijn partij. Hij had op de partijconferentie te Dortmund, in September a.szijn open baar optreden willen hervatten met een toespraak over het politieke program. Schumachers dood kwam plotseling Zijn familieleden hadden zelfs geen tijd de dokter en zijn partijvrienden te waar schuwen. Gisteren was hij voor het eerst weer in staat zonder ondersteuning te lopen met een nieuw kunstbeen; in de afgelopen weken, had hij zich beter ge voeld. Er is vrijwel niets bekend van zijn particuliere leven. Hij was de enige zoon van een koopman. Hij had vijf zusters Schumacher was een emotioneel mens, die weinig wilde weten van een com promis. Hg was altijd een groot tegen stander van het communisme Niets, zelfs niet zijn wens om de eenheid van Duits land te bewerkstelligen, kon hem er toe brengen besprekingen te voeren met de Oost-Duitse leiders. In de laatste jaren was hij in toenc- ende mate bij de Westelijke politici impopulair geworden wegens zijn verzet tegen de opneming van West-Duitsland in het Europese leger en zijn heftige cri- tiek op de Westelijke geallieerden. Arabische liga komt 15 September bijeen Rahman Azzam. secretaris-generaal an de Arabische liga. heeft medege deeld, dat binnenkort de premiers van de staten der Arabische liga. alsmede de ministers van buitenlandse zaken, van defensie en financiën en de opperbevel hebbers der strijdlcrachten bijeen zullen komen De conferentie is voorlopig op 15 September gesteld. Op de conferentie zal een permanente militaire commissie worden ingesteld in overeenstemming met het verdrag voor wederzijdse beveiliging van de Arabi sche liga, dat zojuist van kracht gewor den is Tevens zal gesproken worden over de wijze waarop de leden tot gro tere mate van politiek en economische samenwerking kunnen geraken alsmede over de coördinatie van de politiek ten aanzien van Israel. Wijlen dr Kurt Schumacher. Erich Ollenhauer. zijn plaatsvervanger, wordt als zijn vermoedelijke opvolger beschouwd Waarnemers geloven, dat Schumachers dood invloed zal hebben op de politiek van zijn partij, hoewel zij alsnog geen radicale wijziging voorspellen. Een grote menigte was naar Cowes op het eiland Wight getogen om de officiële tewaterlating van de 140 ton metende vliegboot ..Princess" het grootste watervliegtuig, dat ooit in Engeland gebouwd werd. bij te wonen. Het buiige weer verstoorde echter de plechtigheid. De Princess was oorspronkelijk bestemd om dienst te doen op de Zuid-Ameri kaanse luchtlijn van de B.O.A.O. De vliegboot zal nu dienst doen voor het vervoer van troepen. De spanwijdte van de vleugels be- i draagt ruim 66 meter. De hoogte j van het toestel is 17 meter en de lengte 45 meter. Het wordt door 10 I motoren voortgestuwd Engeland aarzelt Het Britse kabinet is gisteren in spoed vergadering bijeengekomen voor een be spreking over het antwoord op het on langs door de Perzische regering gedane aanbod om te onderhandelen over scha deloosstelling van de ..Anglo-Iranian Het was de tweede maal, dat het kabi net tijdens het zomerreces van het par lement bijeen geroepen werd. Te Londen acht men het het waar schijnlijkste, dat Engeland het Perzische aanbod zal aanvaarden, doch onder voor waarde. dat de besprekingen niet tot de schadeloosstelling beperkt zullen blijven. Gewoonlijk welingelichte kringen ver wachten. dat het Britse antwoord binnen enige dagen naar Perzië zal worden ver zonden. Volgens Amerikaanse diplomatieke kringen, zou minister Acheson tien da gen geleden aan zijn Britse collega Eden een memorandum hebben doen toeko men. waarin aan Engeland wordt ge vraagd samen te werken met de Ver enigde Staten voor de tenuitvoerlegging van een programma tot financiële steun aan Perzie. In dit memorandum zou van Amerikaanse zijde zijn verklaard dat de Ver. Staten bereid zouden zijn aan Perzië een onmiddellijke steun te verlenen voor een bedrag van 10 millioen dollar, op voorwaarde dat tegelijkertijd Engeland 2 millioen ton aan geraffineerde olie producten zou kopen, welke zich thans aan de Perzische Golf bevinden, welke transactie voor de Perzische regering 35 a 40 millioen dollar zou opbrengen, ter wijl Engeland bovendien internationale arbitrage zou moeten aanvaarden voor het geschil met de Perzische regering inzake de nationalisatie van de eigen dommen der Anglo Iranian. Het Britse ministerie van buitenlandse zaken zou deze voorstellen met de groot ste reserve hebben ontvangen zonder deze echter te verwerpen. De staat van beleg is te Teheran weer voor 2 maanden afgekondigd. De Perzi sche regering heeft deze maztregel ge nomen i.v.m. de botsingen, die in het begin van deze week tussen de buiten de wet gestelde communistische Toedeh- partij en bepaalde fascistisch geneigde elementen hebben plaats gevonden. Keizer Hailc Selassie van Ethiopië I van de Verenigde Naties aan zijn tekent te Addis Abeba de nieuwe grondwet van Eritrea, de vroegere Italiaanse kolonie, welke op gezag i Er is voorts van elf uur 's avonds tot vijf uur 's morgens een avondklok inge steld. Verscheidene jeeps van de Ameri kaanse militaire missie zijn gisteren door aanhangers van de Toedeh-partij met stenen bekogeld. Voorzover bekend, is niemand gewond. Verzet- in Egypte tegen agrarische hervorming In Egyptische officiële kringen wordt verklaard, dat de grootgrondbezitters ..zich hardnekkig verzetten" tegen de voorgenomen invoering van de agrari sche hervorming. Zij hadden ,.al hun krachten" gemobiliseerd om de hervor mingen te saboteren en ontzagen zich zelfs niet arbeidsongeregeldheden uit te lokken om het nieuwe regiem in verle genheid te brengen, aldus deze kringen. De openbare aanklager van het mili taire tribunaal te Kafr el Dawar heeft zelfs verklaard, dat de ongeregeldheden in deze stad niet door de arbeiders zijn verwekt, maar door een „groep sabo teurs, wier enig doel vernietiging" is. In tegenstelling tot de verwachting is Moestafa Chamis, die door het tribu naal te Kafr el Dawar ter dood is ver oordeeld. niet door generaal Naguib ont vangen voor het afleggen van „sensatio nele bekentenissenVolgens een mili taire zegsman had Chamis slechts het voornemen herziening van zijn straf te vragen Moestafa Nahas heeft te Cairo ontkend, dat hij als leider van de Wafd zou zijn afgetreden Hij zeide dat de desbetref fende berichten onjuist zijn geweest. Ook het aftreden van Serag-el-<ün als secretaris-generaal van de Wafd is door een lid van het partijbestuur tegenge sproken. Een woordvoerder van de Egyptische regering heeft meegedeeld, dat de am bassadeur te Londen, Abdel Fattah Amr, „als te zijn afgetreden" wordt beschouwd. De ambassadeur heeft zelf niet zijn ont slag ingediend. Naar verluidt, heeft Amr de regering •n serie ..waarborgen" gevraagd, voor het geval hij naar Egypte zou terugke ren. O m zou hij de garantie gevraagd hebben, dat hij het land zou kunnen ver laten, wanneer hij zulks wenste. De rege ring zou echter niet aan dit verzoek hebben kunnen voldoen. DE „LIJFWACHT" VAN MARGARET TRUMAN De perssecretaris van het Witte Huis, Joseph Short, heeft op een persconfe rentie verklaard: „Er is geen woord waar van de verhalen in Zweedse dag bladen. volgens welke de Amerikaanse bewakers van Margaret Truman on heus zgn opgetreden". Margaret Truman is gisteren per schip uit Stockholm naar Helsinki ver trokken. Zg zal twee dagen in Finland doorbrengen en vervolgens doorreizen naar Noorwegen. De drie Stockholmse bladen Afton- blat. Expressen en Dagens Nyheter. die scherpe criteik leverden op de lijfwach ten van Margaret Truman, sloegen gis teren een geheel andere toon aan. Het liberale Aftonblat geeft een pers- gesprek met een Zweedse politieman, waarin de lijfwachten lof wordt toege zwaaid Het eveneens liberale blad Ex pressen schrijft, dat er geen gevaar voor de Amerikaans-Zweedse goede be trekkingen bestaat zolang Zweden, op He manier van Amerika, de dingen bij rechtsgebied is toegevoegd. De de naam noemt. Het grootste Zweedse Etiopisclic minister van justitie is i biad Da??n| Nyheter. tenslotte, verwyt j .1 andere bladen hun „ordinaire scheld - getuigc van dit historische moment. I partg".

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1