LEIDSCH DAGBLAD Den Haag v edt 3 tegen 1 dat Mr Donker niet slaagt Belgische dienstplicht op 21 maanden gesteld F rans-Duitse Saar-bespre kingen jven in impasse 91ste Jaargang DONDERDAG 14 AUGUSTUS 1952 No. 27686 pirec'.eur: J. W Henny [j Hoofdredactie- B W Menkhorst en X Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6— per kwartaaf: 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden Giro No. 57055 TeiefooD Dir en Adm.: 25041; Red 21507 Maar de optimisten hebben nog hoop! (Van onze parlementaire redacteur) Naarmate de formatiepoging van mr Donker langer duurt en hü het sta dium nadert van slagen of mislukken, norden zijn kansen r.iet hoog meer gewaardeerd. Den Haag wedt thans 3 legen 1 dat mr Donker niet slaagt, nadat hü met zijn overrompelings- tacliek geen succes hec gehad. Er zijn duidelijke moeilijkheden gerezen om de K.V.P. tevreden te stellen, het geen kan worden afgeleid uit het feit, dat hü gistermiddag voor de vierde maal prof. dr L. J. C. Beaufort (KVP) Heelt ontvangen, waarschijnlijk om hem te raadplegen over een oplossing. Dc optimisten menen dat er alsnog :n uitweg is gevonden omdat mr Don eer gisteravond zün formatiepogingen teer heeft voortgezet. Hij heeft 's avonds eerst een bezoek rebracht aan prof. Beel op het Departe- nent van Binnenlandse Zaken om te nformeren of deze accoord gaat met ie oplossing, waarin dan ook prof. Beel en rol speelt, en vervolgens heeft hij intvangen het 68-jarige lid van Ie irste Kamer J. van de Kieft (P. v. d. i. die hü waarschünlijk heeft gepolst verband met de portefeuille van ^inancien. Er kan nu weer schot komen de formatiepogingen van mr Donker vóór het einde van de week kan er zekerheid zün of hü slaagt. BRAND IN EEN AUTO MET MUNITIE LOOPT GOED AF. Twee leden van de Duitse münoprui- mngsdienst hebben in Mannheim een irnstig ongeluk voorkomen toen hun luto met uit de oorlog afkomstige nunitie in brand vloog. Op topsnelhe d eden zü door de hoofdstraten van Uannheim tot zü een minder drukke wijk bereikten. Zij waarschuwden voor- ingangers en trachtten met een brand- ilusapparaat het vuur te doven. Ter- ïauv.ernood konden zij dekking zoeken, oen de munitie ontplofte. Een in de la'oijheid geparkeerde auto werd be- chadigd, doch niemand werd gewond. Lid expeditie Cosyns zwaar gewond Een van de leden van de expeditie Tosyns die aan de Frans-Spaanse grens ?n grotonderzoek instelt. Marcel Lou- ens, is door het breken van een kabel en twintig meter omlaag gestort en .vond. Hü zou een wervelfractuur heb- jen opgelopen. Gisteravond heeft een vliegtuig van Ie Franse luchtmacht bij de ingang van ifgrond een houder met serum en indere geneesmiddelen neergelaten. tüd daarna arriveerde uit Pau lan de voet van de berg een reddings- iloeg met een opvouwbare slee en andere edclmgsmiddelen. Op verzoek van me- rouw Loupens is een Parüse chirurg .aar Pau vertrokken. Het slachtoffer was zes dagen geleden de eerste die afdaalde. Het langdurige verblijf zo diep onder de grond bezorgde i de z.g. „grottenziekte" en zijn mak besloten hem naar boven te takel'n. ïaaat Loubens een twintig meter om- ïoog was gehesen, ontstond een man kement aan een katrol, waarna het een half uur duurde, voor dit evvel verhol len was. Al die tüd bungelde Loubens ass de wand van de afgrond. Toen hij vervolgens weer omhoog gehesen werd. brak de kabel, waardoor Loubens eerst 10 meter recht omlaag stortte, op een rotsblok belandde en van daar. bon kend van rotspunt op rotspunt, weer 10 metei lager op de bodem van het avijn neerkwam. Men hoopt de gewond: man met een tlectrische lier naar boven te kunnen halen, maar dit zal zeer moeilijk zün. K66IEHPOMP urTcevoHPeft.--^, .roOlT'M BAKKIE BUURVROUW.. De optimisten hebben nog hoop! Mr Donker heeft natuurlük met partijgeno ten gesproken over de mogelükheid van een concessie van de P. v. d. A.; hü heeft daarna ook met K.V.P.'ers gespro ken en de, formatie is nu weer op gang. Dan moet hü wel een redelüke kans van slagen zien in een bepaalde richting. WEERBERICHT Plaatselijk onweer De Bilt verwaoht tot morgenavond: Veranderlyke bewolking met plaatse- J')k enkele regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteen- opende richtingen. Weinig verandering m temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur) 15 AUGUSTUS Zon op; 5.24 uur; onder; 20.04 uur. Maan onder; 7.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 1104 uur. V. N.-commissie voor Duitse verkiezingen geeft het op De V N.-commissie voor onderzoek naar de mogelükheid van het houden van vrüe verkiezingen in Duitsland heeft het secretariaat-generaal meegedeeld niet ln staat te zün haar opdracht uit te voeren. De commissie wijdt haar falen aar de „onwil" van de Sovjet-Unie en de Oost-Duitse autoriteiten om mede te werken. Zü is voor onbepaalde tüd verdaagd. De commissie werd door de algemene vergadering van de VN. in gesteld om de mogelijkheid van een volksstemming in Duitsland te onder zoeken en deze voor te bereiden. Het rapport was getekend door de vertegenwoordigers van Brazilië. IJs land. Nederland en Pakistan in de com missie. Ver. Staten versterken de luchtmacht in het Verre Oosten Een woordvoerder van de Amerikaan se luohtmacht heeft te Washington meegedeeld, dat men bezig is de Ame rikaanse luchtstrijdkrachten ln het Verre Oosten met nieuwe toestellen te versterken. Naar de woordvoerder zeide, heeft de iuchtmaoht in het Verre Oosten, na de aankomst van de 58 „Thunderjets" van het type F-84g, die onlangs uit de VS naar Japan zün gevlogen, een omvang van 20 groepen wings), te weten negen groepen jachtvliegtuigen, drie groepen middelzware bommenwerpers twee groe pen lichte bommenwerpers, vijf groe pen toestellen voor troepenvervoer en een groep verkenningsvliegtuigen. Volgens de WashLngton.se correspon dent van de „World Telegram and Sun" was het merendeel van de vliegtuigen, die nu naar het Verre Oosten worden gezonden, oorspronkelük bestemd voor West Europa, op grond van het pro gram voor wederzüdse beveiliging. Pre sident Truman zou order hebben gege ven de leveringen aan West Europa op te schorten, totdat de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten in staat is .iedere aanval van ae snel groeiende luchtmacht van communis tisch Ohlna" af te slaan. Slechte indruk in de V. St. De Belgische regering heeft na afloop van de kabinetsraad bekend gemaakt, dat zij In afwachting van een gelijk schakeling van de militaire diensttijd in de West-Europese landen, die deel uitmaken van de Nato, heeft besloten deze voor de Belgische dienstplichti gen voorlopig op 21 maanden te stel len. De plm. 10.000 dienstplichtigen, die thans 18 maanden onder de wape nen zün, zullen dus nog deelnemen aan de grote manoeuvres, die binnen kort zullen worden gehouden. 0E DIENSTPLICHT IN EUROPA DE EUROPESE DEFENSIE GEMEENSCHAP Dit nummer bestaat oit acht pagina's. In een na afloop van de kabinetsraad uitgegeven communiqué wordt eraan herinnerd dat de 24 maanden diensttijd indertijd werd aangenomen op advies der militaire deskundigen. Nadat erop gewezen is. dat België steeds heeft aan- ferentie van de Europese verdedigings gemeenschap tot uitdrukking heeft ge bracht dat het onmogelük de Belgische onderdanen een dienstplicht kan opleg gen, die langer is dan die der andere landen. De gedelegeerden der andere landen, zo gaat het communiqué voort, hebben gemeend de Belgische voorstel len niet te kunnen onderschrijven en onder deze omstandigheden heeft de Belgische regering de volgende beslis singen genomen: 1 Zü wijkt niet af van de wet van 28 Maart 1951 betreffende de duur van de militaire dienst en in principe blijft deze op 24 maanden vast gesteld, totdat een beslissing is genomen in het kader van de Europese ver^edi- gingsgemeenschap. waarbü de duur van de dienstplicht voor alle landen gelyk zal zün: 2. Gebruik makend van artikel 2 van bedoelde wet heeft de Belgische regering besloten de dienstplichtigen, die thans onder de wapenen zün, na 21 maanden met groot verlof te zenden. Door deze maatregelen brengt België zyn inspanningen in overeenstemming met dat land. hetwelk na België de langste diensttyd heeft (nJ. Nederland). Deze beslissing van de regering is voor het Belgische publiek niet als een ver rassing gekomen. Reeds aan de voor avond van de onlangs te Parys gehou den besprekingen maakte de regering gewag van een militaire diensttyd van 20 maanden en haar voornaamste argu ment ter rechtvaardiging hiervan was dat ook sommige andere aan de Euro pese verdedigingsgemeenschap deelne mende landen een militaire dienstplicht hebben ingevoerd, die dc 20 maanden niet te boven gaat. Nv de te Parys ge houden besprekingen geen onmiddellyk resultaat hebben opgeleverd en men n-et tot een gelykvormigheid inzake duur van de diensttijd is kunnen geraken, heeft de Belgische regermg, gebonden aan een vroeger afgelegde belofte tegen over de Belgische bevolking, zelf een beslissing genomen. Men verheelt zich in politieke en militaire kringen te Brussel niet, dat dit besluit een slechte indruk zal maken in de Verenigde Staten doch men merkt op dat de inspanningen, die België zich anderzüds met betrek king tot de Europese defensie heeft getroost, veel groter zyn dan die der andere partners in de verdedigings gemeenschap. „La Libre Belgique" schryft. dat de vermindering van de militaire diensttyd niet zal nalaten gevolgen te hebben op internationaal gebied en het niet onmo gelijk is. dat deze ook hun weerslag zul len hebben op de binnenlandse toestand. Het blad van de katholieke vakbond „La Cité" merkt op. dat een verminde ring van de diensttijd een gunstige in vloed zal hebben op de begroting voor 1953. Onze Brusselse correspondent telefo neert ons nog: De vraag rijst, of België op grond van de 21 maanden zyn Nato-verplichtlngen zal kunnen voldoen. Hierop gaf een tech nicus van het departement van defensie ons het. volgende antwoord: Ja, wat de opstelling van de drie Bel gische divisies betreft, neen, wat de or ganisatie van de binnenlandse .strijd krachten betreft. Het is dus op het plan van de binnenlandse veiligheid, dat. een speciale inspanning zal moeten worden gedaan. Men denkt ei' b.v. aan personen, die nooit soldaat zün geweest, gedurende en kele maanden op te leiden voor de dien sten van de binnenlandse veiligheid. De recruten van het dienstjaar 1944. die in de roes van de bevrijding niet werden opgeioepen, zouden alsnog het militaire pak dienen aan te trekken. Maar er zal niet worden overgegaan tot de oprich ting van vrouwelijke militaire hulpdien sten. Het voornaamste argument daar tegen is niet het zg. zedelük argument, maar tüdens de jongste oorlog hebben de Engelse en Amerikaanse legers met hun vrouwelijke .soldaten"' nooit een enkel risico genomen. Zü bleven steeds ver buiten het eventuele bereik van de vyand. Bij een Russische opmars in Europa is dit niet mogelük. Deze technische kwesties zün echter wederom voorbü gestreefd. Zo werd gis teren gemeld, dat de Belgische militaire begroting over 1953 niet minder dan 25 milliard francs zal bedragen, of bijkans 2 milliard gulden. Het schijnt niet mogelük een derge- lyke hoge begToting zonder buitenlandse, d.i. Amerikaanse, hulp te financieren. En de minister van financiën Janssen zal binnenkort naar de Ver. Staten vertrek ken om er een lening af te sluiten. Millioene norder van Suez Kanaal Mij. GROOTSTE EUROPESE BAGGERMACHINE. De Suez Kanaal Mij heeft in ons land een order geplaatst voor een baggerma chine ter waarde van ruim 7.5 millioer gulden Het schip is een z.g. „cutter zuiger", wordt turbo-electrisch gedreven en heeft een vermogen van over de 4000 pk. Het is bestemd voor het uitdiepen van het Suezkanaal en is de grootste cutterzuiger tot nu toe in Europa ge bouwd. De order werd geplaatst by de I.H.C Holland, Den Haag, de exportorganisatie van zes scheepswerven. De Suez Kanaal Mij bestelde ook sleepboten van een by- zender type en een zeilvarende drij vende kraan ter waarde van ruim 11 millioen gulden bij de I.H.C. Nog geen enkel spoor in Franse moordzaak In een dorp nabij Peyruis heeft de Franse politie de man ondervraagd, die op de avond van de moord op sir Jack Drummond, diens echtgenote en docht ei by de plaats van de misdaad zou zün gezien en die gedurende vüf dagen na de moord van huis weggebleven zou zyn De geheimzinnige „man in het zwart' bleek echter niets met de moord uit staande te hebben. Ook dit spoor is dus doodgelopen. Tot dusverre heeft de politie in acht dagen tüds zeventig personen onder vraagd en bü het onderzoek ruim 3.000 km. langs kronkelende Alpenwegen af gelegd. gewoonlük gevolgd door een ry auto's met journalisten, zonder echter nader tot een oplossing van de misdaad te zün.gekomen. Gisteravond heeft de hoofdinspecteur, die is belast met het onderzoek, op nieuw de plaats van de misdaad afge zocht naar mogelüke nieuwe aanwyzm- gen. Politiemannen doorzoeken boerde rijen m de omgeving, m de hoop even tueel uit de auto van de Drummonds ge stolen voorwerpen te vmden. Voorts wordt gezocht naar een stuk tin. gelyk aan het stuk. dat de moordenaar ge bruikte om zyn Amerikaan.se karabijn te .repareren en een stukje hout van de kolf. dat wordt vermist Ook heeft de politie opnieuw de vrouw van de boer. die de lijken ontdekte, ondervraagd. Het wekt namelük bevreemding, dat zij en haar man niets van de schoten, die op Drummond en zijn vrouw zün gelost, en ook geen gegil hebben gehoord. (Ingez. Med.-Adv.) BIJ AANKOOP VAN 1 _o/qr/c» FILM waardevolle OfBtïS (oio-adviezen Vraag er Uw lotohandelear o leder uur spuit een machtige water straal uit dc bodem nabij de Grecn- river in Utali (Ver. Staten). Deze koudwater geiser, die gestuwd wordt door gassen, welke zich diep in de aarde bevindenbereikt soms een hoogte van 45 meter UITBREIDING EUROPESE WEGENNET. Gisteren is op een congres te Trier van een honderdtal deskundigen op het gebied van de wegenbouw uit West- Duitsland, het Saargebied en Luxemburg een „plan-Schumanvoor de uitbreiding van het Europese wegennet geopperd. Het hoofd van het Europese bureau van de „International Road Federation", Clark, deelde mede, dat een te Genève zetelende commissie van de V. N. de fi nanciering bestudeert van een program van wegenbouw in Europa, dat in het byzonder voorziet m de aanleg van drie grote Europese verbindingen, t.w. een weg van Bordeaux naar Hamburg, een van Calais naar Wenen en een van Ne derland naar Italië, Amerikaanse finan ciële kringen zouden tot de verwerkely- king van het plan willen büdragen, op voorwaarde, dat de betrokken Europese overheidsinstanties en het particuliere kapitaal eveneens aan de financiering er van deelnemen. blip Weer uitstel (Telefonisch van onze Parüse correspondent! De nieuwe poging de derde de Frans-Duitse besprekingen over de Europeanisatie van het Saargebied op gang te brengen de zitting van vorige Vrijdag werd zonder meer afge last heeft gistermiddag uaarschyn- lyk nogmaals schipbreuk geleden. De besprekingen, die werden gevoerd „an de Quai d'Órsay döor Robert Schu man en prof. Hallstein. Adenauers rech terhand voor buitenlandse aangelegen heden. heeft twee en een half uur ge- Aan het centrale front van Korea begint de strijd weer op te leven. Bij een bombardement van de vij andelijke stellingen werden door de Verenigde strijdkrachten 21000 gra naten afgevuurd. Onder dekking van artillerie en mortier granaten trachtten communistische infante risten dc troepen van de Verenigde Naties van ..Capitol Hill" te ver drijven. De aanval werd echter af geslagen. Tanks van de 73ste tankbrigade van de 7e Amerikaanse infanterie divisie trekken door een rivier in de Chorwon Wallci om de vijand te gaan bestoken. (Telefoto) duurd. echter zonder verder commentaar dan dat men een constructief onderhoud gehad had. Er werd verder van Franse zijde verklaard dat men hoopte op 29 Augustus aanstaande het gesprek te kun nen hervatten. Zoals men zich herinnert, was bü de laatste ministers conferenie inzake het Schuman-plan eind Juli bepaald, dat deze Frans-Duitse besprekingen uiterlük op 15 September as. tot een goed einde 2»uden moeten zün gebracht. Eerst daarna zou over de resterende punten kunnen worden beslist zoals de defini tieve aanwijzing van de stad, waar de hoofdzetel van het Schuman-plan moet komen die in Juli in het vage zijn moeten blüven. De besprekingen, die gisteren opnieuw heropend zün. ontlenen hun belang dus niet slechts aan het onderwerp zelve, een nieuw Europees statuut voor het Saargebied dus maar bovendien en vooral aan de omstandigheid dat een mislukking zün onvermijdelüke vertra gende weerslag op de verdere gang van zaken bü de zo Juist gestarte gemeen schap van kolen en staal zal moeten hebben. In politieke kringen ontdekt men voor alsnog niet veel perspectief in dit Frans- Duitse overleg, ofschoon in officiële krin gen nog steeds hoog wordt opgegeven van de uitnemende Europese geest, die beide partners moet bezielen. Het tragische is dat men nauwelijks redenen heeft om daaraan te twijfelen De grote moeilijkheid schuilt name lijk elders, en wel in het feit dat zowel Adenauer, die thans te Luzern met vaeantie vertoeft en bij wie prof Hall stein juist instructies was wezen ha len, als Robert Schuman, de Franse minister van buiten'andse zaken, door de nolitieke constellatie in hun beide landen meer of minder de gevangenen ziin geworden van nationalistische stro mingen, waardoor belangrijke conces sies ten gunste van een Europese op lossing van het Saarprnbleem mense lijk gesproken onmogelijk zyn gewor den. Er is aan belde kanten een duideliike verstarring opgetreden die vooral tot uitdrukking Is gekomen in de bekende briefwisseling die vorige week tussen Adenauer en Schuman is eevoerd. en waarin de wederzüdse geschilpunten al S(i«* onnverhrucbaar leken Ook een mondei'nge behandeling van Generaal Clark op alles voorbereid Generaal Mark Clark heeft in het ge allieerde leger op Korea, dat hu van Ridgway heeft overgenomen, verschei dene dingen veranderd om beter op een oorlog op volledige schaal op Korea \oorbereid te zijn als de bestandsbespre kingen falen, zo wordt uit betrouwbare bron vernomen. Men verklaart dat opperbevelhebber Clark niet helemaal tevreden was met dat leger toen hij in het Verre Oosten aankwam. Thans heeft hij echter vertrouwen, dat het klaar is voor practisch alles wat gebeuren kan. Somrruge veranderingen die Clark aan bracht zijn bekend gemaakt, andere niet. Een van de grootste veranderingen was dat hij de commandant van het achtste leger, gen. James van Fleet, vrij maakte voor diens grootste taak het voeren van de oorlog. Clark heeft ook straffere veiligheidsmaatregelen geno men met betrekking tot zijn hoofdkwar tier, dit om de grote oorlogsplannen die hetzij hier ontworpen worden of hier uit Washington binnenkomen, veiliger te stellen. Genoemde kringen zeggen dat Clark ook een nieuwe geest van „we kunnen winnen" mee heeft gebracht welke op Korea reeds weerspiegeld is. URAMUMVONDST IN AUSTRALIË In het Noordelük gebied van Australië, 250 km ten Zuiden van Darwin, zün nieuwe uraniumlagen ontdekt, die naar men meent zeer belangrijk kunnen zün. Deze ontdekking is heden te Darwin bekend gemaakt door de beheerder van het Noordelük gebied, de heer Whise. die zelf de lagen onderzocht heeft. De eerste gewonnen hoeveelheden zijn twee dagen geleden door drie onderzoekers van de uraniuminstallaties naar Rhum Jungle gezonden, waar proeven op radioactivteit goede resultaten hebben opgeleverd. de v i»nt°* t teren weinig uitkomst hebben gebracht. Dc hertogin van Windsor verlaat haar hotel te Montecatini in Italië in gezelschap van professor Santi Pisani (rechts) en de Engelse ge neesheer Sir Daniel Davis. De beide specialisten hadden de hertog van Windsor, die over maag stoornissen klaagde, in zijn hotel kamer onderzocht. Sir Daniel, ge neesheer van de Britse Koninklijke familie, adviseerde de hertog om een dag of tien rust te nemen.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1