Uit de Rijnstreek VRIJDAG 8 AUGUSTUS Uit de Duin- en Bollenstreek KATWIJK AAN DEN RIJN Ben 9-Jarig knaapje uit Noordwljk botste met zijn fiets op het veilingterrein tegen een andere wielrijder op en be kwam een grote vleeswond aan een van zijn benen. Na voorlopige behandeling door dr Hueting werd het jongetje naar een ziekenhuis in Leiden overgebracht. Geslaagd De heer J. A. van Luyk, alhier, is te 's-Gavenhage geslaagd voor de akte N.B. van het Nijverheidsonder wijs. KATWIJK AAN ZEE Programma Strandfeesten van Y.Y.Y. DINSDAG, 12 AUGUSTUS Op het terras bij de muziektent: 9 uur Dribbelbal voor jongens van 9 en 10 Jaar; 1020 uur Zakdoeken wisse len voor Jongens van 6 t/m 8 jaar; 11.30 uur Wedstrijd met fopbrlllen voor Jongens en meisjes vanaf 10 jaar; 2 u. Was ophangen voor meisjes van 6 t/m 8 jaar; 3 uur Behendigheidswedstrijd met autopeds voor Jongens en meisies van 9 en 10 Jaar: 4 30 uur Behendig heidswedstrijd met rijwielen voor da mes en heren van 18 jaar en ouder. Op het strand bij Politiepost; 9 uur Zandfiguren voor deelnemers van 8 t/m 14 en van 15 jaar en ouder: 1020 uur Wedloop met hindemissen voor groepen Jongens en meisjes van 11 t/m 13 Jaar: 2 uur Tobbetje steken voor meisjes en jongens van 14 t/m 17 jaar; 3 uur Volleybalwedstrijd voor ploegen van Noorder-Midden en Zulderstrand en van het kampeerterrein; 7 uur Handbalwedstrijd op het voetbalterrein van ..Katwijk" achter het Raadhuis voor een ploeg van het Noorder- en het Zuiderstrand. WOENSDAG, 13 AUGUSTUS Op het terras bij de muziektent; 9 uur ..Naar de trein" voor meisjes van 9 en 10 Jaar; 10 uur Poppenkast- vertoning voor kinderen van 3 t/m 13 Jaar; 2 uur Vlaggetjesteken voor kleu ters van 3 t/m 5 jaar; 3 uur Kruiwa genrace voor kleuters van 3 t/m 5 jaar 4 uur Tobbetjevaren in de Uitwatering. Alleen voor goede zwemmers en zwem sters van 14 jaar en ouder: 4 uur Bal lonnenwedstrijd (bij gunstige wind). Op het strand bij Politiepost: 9 uur Zakkenlopen voor Jongens van 9 en 10 Jaar: 2 uur Touwtrekken voor jongens van 12 tot 16 jaar en 16 jaar en ouder; 3 uur Mastklimmen voor jongens tot 16 jaar en 16 jaar en ouder. 8 30 uur n.m Lampionoptocht met me dewerking van ..UNI": Verzamelpunt: Parkeerterrein bij de Voorstraat. Voor versierde voertuigen zullen enige prij zen worden beschikbaar gesteld: 10.30 uur nam. Groot vuurwerk aan de Bou levard t.o. de Oude Kerk. Aanmelden voor alle wedstrijden uit sluitend Zaterdag 9 Augustus a.s. van 10—11 uur v.m. in de muziektent op de Boulevard. Demonstratie Katwijkse Reddingsbrigade Leden van de Katwijkse Reddings brigade zullen Zaterdagmiddag om 3 uur eon demonstratie geven, ditmaal op het Noorderstrand over de Uitwatering. Op de 8 banen van het Tennispark „Katwijk" zal een badgasten-tennlstour- nooi op alle nummers gehouden worden van Maandag 18 tot en met Zaterdag 23 Augustus. Muziek en Evangelisatie-toespraak Hedenavond zal de zangvereniging Asaf uit Schevenlngen een uitvoering geven ln de muziektent op de boulevard. Ds N Brandsma uit Rijnsburg hoopt een evangelisatie-toespraak te houden. Optreden Jan van Riemsdijk. In het Nova-Theater genoot gister avond een klein auditorium van het op treden van Jan van Riemsdijk met diens echtgenote. Zowel de voordrachten van Jan van Riemsdijk, als de verrichtingen van een goochelaar vielen zeer ln de smaak van het publiek. Morgen zal ln Katwijk aan Zee. zo wel als ln Katwyk-Blnnen een collecte t.b.v. een nieuw Dlakonessen-ziekenhuis te Lelden worden gehouden. Het gemeentebestuur, dat aan dit streven actief medewerkt, beveelt deze collecte aan onder het motto: ..In uw gezonde dagen, komen wij uw 6teentje vragen." LISSE De collecte t.b.v. het Sanatorium Sonnevanck heeft f 187 43 opgebracht. Geslaagd Voor het diploma Typen slaagden de dames Tyni de Leeuw. Cor- rie Mens All Langeveld en Gerard Mij land, alhier. NOORDWIJKERHOUT VACANTIE-TAFELTENNISTOURNOOl Het door de plaatselijke V.V.V. in sa menwerking met de T.V. „Wilskracht" georganiseerde tafeltennistoumooi. heeft een zeer prettig verloop gehad. Er waren 32 Inschrijvingen Dat hieronder slechts een gering aantal zomergasten was. be tekende natuurlijk een teleurstelling voor de V.V.V., doch het was de eerste keer en men verwacht volgend Jaar zeker meer belangstelling van die zijde. Daar om was het des te verheugender, da* de heer Leenheers uit Den Bosch zó sterk speelde, dat hij de 3de prijs wist te be halen. De prijswinnaars waren verder: lste Prijs Jer. v. d. Ploeg. 2de pr. H. van Dam. en 4de pr. K. v. d. Berg. De heren Vermeer. Heemskerk en v. d. Zwet. hoofdklasse-spelers van „Treffers" uit Roelof arendsveen gaven een pittige demonstratie. Zowel verdedigend als aanvallend bleken deze heren heel wat ln hun mars te hebben en doordat het krachtsverschil tussen hen onderling ge ring was. was het verloop der partijen erg spannend en moesten de spelers zich werkelijk geheel geven. Bij de prijsuitreiking sprak de heer v. d. Hoorn namens de V.V.V. Wilskracht en allen, die aan het slagen van dit eer ste tafeltennistoumooi meewerkten, har telijke woorden van dank. Een zeer sympathieke geste was het aanbieden van een bouquet bloemen door de heer Verbeek namens de Noordwij- kertioutse spelers aan de 3de prijswin naar. de heer Leenheers uit Den Bosch, als blijk van waardering voor de bui tengewoon sportieve strijd, die hi) in dit toumooi had gestreden. NOORDWIJK Woensdagavond 20 Augustus a.s. zullen op het orgel van de Ned. Herv. Kprk alhier werken van Amerikaanse com ponisten ten gehore worden gebracht. De Amerikaanse orgelmuziek is hier te lande weinig bekend, zodat ongetwij feld velen van deze gelegenheid, om Amerikaanse composities te kunnen ho ren. gebruik zullen maken. Het is nog niet bekend of een Ne derlands of een Amerikaans organist dit concert zal geven. VOORSCHOTEN AFSCHUWELIJKE DIERENMISHANDELING. Dezer daeen werd tiidens het sorte ren van huisvuil, bil de Gemeentelijke Vuilverbranding, ontdekt, dat een Inwo ner drie lonse hondies in zlin huisvuil had verstopt. Bii het ledlsren van de vuilnisemmer had men het niet bemerkt doch od het terrein van de vuilverbranding waar het mil uiteengeslagen en onderzocht wordt alvorens in de oven te verdwijnen ont dekte een lid van het personeel de drie slachtofferties van deze gevoelloze en mens-onwaardige daad. Een van de hondies wac nog in leven. Het Is bekend uit welke wiik dit huisvuil afkomstig is en het moet dus niet veel moeite kos ten de dader te vinden voor wie een ernstige correctie drineend noodzake lijk is. Het geval is ook ter kennis gebracht op sensationele Egyptische premier wil het land verheffen. In een aan het blad „Al Ahram" toe gestaan Interview wekt de Egyptische eerste minister Ali Maher de Egypti sche politieke pertijen op tot het uit werken van „gezonde programs teneinde Egypte een gezond parlementair bestel to schenken". De eerste minister verklaart, dat zijn regering in het geheel niet van zins ls de grondwet te wijzigen, maar dat zij niet zal aarzelen dit te doen, indien 's lands belang het vereist. „Wij moeten naar de toekomst kijken", zo zegt hy, „en ons niet bezighouden met het ver leden". Na te hebben gewezen op de moei lijkheden van een landhervorming, die nodig zou zijn om de spanning tussen de grondbezitters en de arme boeren te verminderen, verzekert Ali Maher. dat zijn regering al het mogelijke zal doen om de levensstandaard cp het platte land te verbeteren. „Met schaamte." zo zegt hU, „moet men bekennen, dat het leven van de boer sedert 40 eeuwen nog niet veranderd is in Egypte". Ali Maher uitte vervolgens de wens, dat de perscensuur zou worden afge schaft „Ik moet echter tot mijn spijt zeggen", aldus de eerste minister, „dat sommige bladen vroeger alle grenzen van het fatsoen hebben overschreden door schandalen oo te sporen en deze vereniging voor WARMOND RAADSAGENDA De Raad dezer gemeente komt Woens dag a s des namiddags acht uur in openbare vergadering bijeen ter behan deling van de navolgende agenda; be spreking van het Leidse Merenplan; voorstel van B en W tot verhuur van gemeente-eigendomm°n; beschikbaar stelling van een credlet voor het ver beteren van woningen: voorstel van verhuur van gronden „Leevüet" aan H v. Dam: verzoek van de heer H G Ha verkort om eervol ontslag met ingang van 1 October a.s.. als gemeenteontvan ger en als administrateur van het Wa terleidingbedrijf. zulks ln verband met het hereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. de goede naam Het Leidseh Dagblad De krant voor iedereen Achter het IJzeren Gordijn Zorg voor volksgezondheid schiet vaak tekort Ziekenfondsen moeten sparen voor de „verdediging van de vrede" (Van onze correspondent ln Wenen) ls vo°r critiek al was het alleen maar bij wijze van uitlaat. Wie het internationale ultra-rode con- I Wat nu de volksgezondheid in de va- gres voor kinderbescherming heeft mee- I zalstaten betreft, ziet het er daar beslist gemaakt, dat In April ln Wenen is ge- niet zo gunstig uit als men naar buiten houden, kon zich dagelijks opwinden wel wil doen voorkomen. In het Tsjechl over de plompe manier, waarop vrijwel sche blad „Prace" van 12 Juli vertelt ie- alle sprekers de kinderbescherming en mand over de behandeling van een ze de zorg voor de volksgezondheid in de kere machinist Jan Vodvarka. die een landen van het Westen, en vooral ln de hoofdwonde had opgelopen en zich zogenaamde koloniale gebieden, als on bevredigend afdeden, terwijl de betref fende maatregelen in de sovjet-unie, en in de vazalstaten, als voorbeeldig wer den geprezen. Voor een buitenlander lag de eenzij digheid er daarbij duimendik bovenop. Het zou echter een schromelijke ver gissing zijn te menen dat de commu nisten even volslagen blind zijn. wan neer zij over dergelijke vraagstukken in eigen kring spreken. Dat wordt duide lijk bij het lezen van de partijbladen in de Sovjet-unie en in haar vazalstaten, die meestal een aparte bladzijde „voor de lezer" inruimen waarin bepaalde toestanden soms scherp worden becri- tiseerd. Natuurlijk komen niet alle „in gezonden stukken" in de krant en is het wel zeker dat er zorgvuldig wordt ge schift, maar het valt toch niet te ont kennen dat er ook daa.- inderdaad plaats middellijk naar „eerste hulp bij ongeluk ken" begaf, het volgende: „de ambtena res nam hem zo'-der er een dokter bij te halen en zonder hem op enigerlei an dere wijze hulp te verlenen een scherp verhoor af en hoorde hem uit over alle mogelijke dingen. Pas daarna riep zij de dokter, maar die wilde de patient niet behandelen. Hij stuurde hem naar een ziekenhuis op het „Keizers- plein". Daar moest de patient nog twin tig minuten wachten voordat er einde lijk een dokter verscheen, die hem een verband aanlegde Een lezer van het Poolse blad „Zycie Warszawy" schrijft op 12 Juli: „Toen ik in de ziekencentrale van Lwonska kwam werd ik door de leidster met ge weld de deur uitgezet. De mensen, die buiten stonden te wachten, troostten mij met de mededeling dat het alle patiën ten zo verging." ALPHEN heer J- A- Boere aan de Nieuwesloot te PERSONEEL„DE PRODUCENT- ER OP UIT Dezer dagen maakte het personeel van iico u- n. ducit ddii up iiicuiroiuuv ic i Alphen d. RUn Koepswedstrijd In verband met D.U.W. het hoofdterrein voor de vere niging „Alphia" niet voor 16 Augustus kan opleveren, zal de officiële ingebruik neming op die datum waarvoor de vereniging „Volendam" met haar eerste ders en Th M. M. Bleu».,Kerk, J.nny. O g"»' k<>TOn niet van J. v d. Voet en J v. Ginkei: Aumis- 'kunnen doorgaan. tinus Aegidius Maria. z. van w Versluija I Het terrein moet ook nog door de en C. A Verbeek Petrus Johannes Maria. KJJ.V B -consul uit Den Haag worden z van P. W. M. Akerboom en A. O Kleij- goedgekeurd Wanneer zulks zal gebeu- ho"t„, vo_ r ren en wanneer het terrein nu officieel KmïSwm. 7è laar opengesteld kan worden, valt niet te Getrouwd: w B. do Bont. 28 Jaar en zeggen, daar alles afhangt van de ople- P J M Cornellssen 22 Jaar: K. Brugman. 24 Jaar en J. de Vos. 22 Jaar. WASSENAAR Pas op bU schommels De 12-jarige Johanna Boekelman uit Den Haag kreeg bij het springen van de schommel in de „Sprookjestuin" de zitplank tegen haar linkerarm. De arm schoot uit de kom en de geneesheer, die de eerste hulp verleende, constateerde bovendien een Inwendige breuk. Het mets ie werd naar het ziekenhuis West- einde te Den Haag overgebracht. Von Papen schreef zijn memoires ,best seller" en een Duitse conclusie Een Engelse (Van qnze correspondent te Bonn) Franz von Papen heeft zUn memoires geschreven. Zij zijn, merkwaardig ge noeg. het eerst in het Engels versche nen. Pas over enige maanden zal een Duitse editie uitkomen, maar aangezien Duitsers, die zich voor de historische rol van Von Papen nader interesseren, meestal ook wel een woordje Engels kennen, is de discussie over deze me moires. o.a. in de vorm van boekbe sprekingen, reeds volop aan de gang. In de eerste plaats heeft het de Duit sers verbaasd, dat niet alleen een En gelse uitgever, maar blijkbaar ook het Engelse lezerspubliek voor Von Papens eigen voorstelling van de gebeurtenissen waarbij hij zo'n fatale rol heeft ge speeld belangstelling hebben. De memoires zijn zelfs een best seller ge worden. Waarom? Hoe komt het. dat ln het algemeen Duitse generaals en diplo maten in Engeland enerzijds bijna stee vast een slechte pers hebben, maar dat zij daar anderzijds altijd een groot pu bliek vinden als zij zelf het woord nemen of als een Engels schrijver zijn best doet hen op objectieve wijze recht te laten wedervaren? Een imposante reeks biografieën van min of meer „goede" Duitsers uit de tijd van het „Derde Rijk" is in de loop van de laatste jaren in Engeland uitge komen. We behoeven slechts te herin neren aan de Rommel-biografie van Desmond Young en de Canaris-blogra- fie van Ian Colvin. die voor vele Engel sen blijkbaar openbaringen zijn geweest. Liddel] Hart, de bekende militaire auto riteit. was hen reeds voorgegaan met zyn sympathiek-gestemd boek over de grote Duitse generaals uit wereldoorlog II, dat hy „de andere kant van de heu vel" betitelde en waarin hij zonder po litieke bij gedachten, die bij militairen altijd misplaatst zijn. tot de conclusie komt, dat zy geweest zijn: „het best af gewerkte product van hvm beroep waar dan ook." „Zij hadden beter kun nen zijn als hun visie breder en hun begrip dieper was geweest. Maar als zij filosofen waren geworden, zouden zij opgehouden hebben soldaten te zijn." Een typisch Engels oordeel, dat con tinentalen vooral zij. die onder een Duitse bezetting hebben geleefd waarschijnlijk niet direct zullen onder schrijven. maar dat ln Engeland lang zamerhand gemeengoed ls geworden van de weidenkenden in beide grote par tijen. Het treffendste bewijs daarvan Is de actie van de Kings Council Paget, die indertijd in Hamburg de nu in Werl ge vangen zittende veldmaarschalk Von Manstein verdedigd heeft, voor diens vrijlating. Paget, die voor de Labour Party to het Lagerhuis zit, gelooft niet alleen, dat Von Manstein daar volkomen ten onrechte veroordeeld is (tot 18 jaar), maar hij ls tevens een groot bewonde raar van de menselijke kwaliteiten en het militaire genie van deze „Pruisi sche" generaal geworden. Waarover hij het vorige jaar een uitermate warm boek heeft geschreven. Lord Hankey. een van Engelands oudste staatslieden, voorzag het van een voorwoord, waarin hij het proces tegen Von Manstein op één lijn stelde met dat tegen Jeanne d'Arc, die zoals men weet door de Engelsen op de brandstapel is gebracht! OPENING ALPHIA-TERREIN I gehouden waarbij 5 melkers uit Alphen UITGESTELD. j en omstreken elkaar bekampten. het feit. dat de heer Schrooder, Rykszuiveloonsu- lent te Gouda, reikte de puntenkaarten uit, met een toespraak, waarin hij het belang van de bevordering van het hand- melken duidelijk aantoonde en de mel kers opwekte mede te werken, ten einde de melkwinnlng in hygiënisch opzicht op een hoger peil te brengen. Als eerste kwam dit keer Plet Hartlng uit de (melk i bus met 191'4 punt voor totaal, en 124 voor d. e en f. op de voet gevolgd door C. J. Kempenaar Aarlan- derveen) met een totaal van 190 punten d. e en f 122. Derde werd W. Harting 189-122; vierde H. Stapper 182-115; vijfde D. Vergunst 175-111. De achter d. e en f vermelde punten- a an tall en gelden voor de belangrijkste drie onderdelen van de beoordeling. De heren P. Harting, C. J. Kempe naar en W. Hartlng zullen elkaar ln de finale nogmaals bekampen. Als bijzondere prestatie mag vermeld worden het resultaat van de heer D. Vergunst. die 20 jaar geleden een melk- cursus heeft gevolgd en nu de 5de plaats bereikte. De Jury bestond uit de heren J. D. v. d. Akker en A. L. van EiJk. Namens de vereniging „De Landbouw- Jongerengroep" sprak de heer Koning waarderende woorden aan het adres van de heer Boere voor het beschi kb aar stellen van de veestapel. Ook de jury werd bedankt voor haar medewerking. De volgende wedstrijd zal de komende week gehouden worden. BODEGRAVEN De heer C. Hoogendoom. alhier, assistent-bemiddelaar bij het Arbeids bureau te Woerden ls bevorderd tot ad ministratief ambtenaar C 2de klasse. BOSKOOP vering door de D.U.W. Melkers-competitie 1952. Georganiseerd door de commissie ter verbetering van de melkwinnlng ln Z.-Holland en de „Land bouw Jongerengroep". Reeds eerder schreven wij to ons blad, dat de „Landbouw Jongerengroep" (se cretariaat te Gouda) het voornemen had een melkerscompetitie te organiseren, om zodoende mee te werken aan de ver betering van de melkwinnlng. Gistermiddag is op het bedrijf van de Als vooraanstaande Engelsen al zo over de oorlogsmisdadigersprocesscn denken, hoeft men er zich ook niet meer over te verbazen, dat de Duit sers bepaald amok maken. Zij staan op dit punt zeer sterk en zij weten dat. De anderen weten dat evengoed als zij. Het gaat er de geallieerden al leen nog maar om met de minste kleerscheuren van deze ongelukkige geschiedenis af te komen. H'er ligt ook de belangrijkste reden, waarom vooral de Engelsen zoveel be langstelling hebben voor memoires als die van Von Papen ZIJ betwijfelen nu of zij zich ook politiek wel aan de regels van het ..fair play" gehouden hebben, en voor zover zij vrezen, dat zij dat niet gedaan hebben, geven zij alle Duitsers, die „the benefit of the doubt" (het voor deel van de twijfel» hebben, het recht er het hunne van te zeggen. Von Papen is in Neurenberg vrijge sproken Het was duidelijk, dat hij fou ten had begaan, maar deze fouten waren politieke fouten, waarvoor men, be halve in totalitaire staten, niet juridisch gestraft pleegt te worden en waarvoor ook de rechters van Neurenberg hem tenslotte niet hadden durven straffen. Von Papens grootste fout was, dat hij gemeend heeft Hitier te kunnen tem men door hem regeringsverantwoorde lijkheid te geven. De gedachte van deze aristocratische katholiek was de zwakke Weimarrepubliek te versterken door op name van het oppositional rechtse element, waartoe men toen ook de na tionaal-socialisten rekende, hoewel jatei bleek, dat zij eerder „bolsjewistisch" dan Christelijk-conservatlef waren, in één kabinet. Hiertoe diende zijn befaamde ontmoeting met Adolf Hitler ten huize de Keulse bankier baron Von Schröder op 4 Januari 1933, het voor spel van de „machtsovername". Het liep geheel anders dan Von Papen had gedacht. Hitier vestigde ander een constitutioneel mom zijn dictatuur en het mag zelfs een wonder heten, dat Von Papen op de bekende 30ste Juli van het Jaar 1934 niet is omgebracht, zoals verscheidene van zijn naaste medewer kers, o.w. de voortreffelijke Edgar Jung, de opsteller van Von Papens sensatio nele Harburger rede, enige tijd daarvoor, die Hitler in alle staten bracht. Wanneer Von Papen dit de Engelsen in zijn memoires nu alles rustig kan vertellen zonder gevaar te lopen door een rechter ln de rede gevallen te wor den. dan houdt dat ook zeer wezenlijk verband met. de ontwikkeling van de wereldpolitiek sedert 1945. Want verwijt men niet nu reeds Roosevelt hetzelfde als wat men altyd Von Papen heeft ver weten. namelijk dat hy dom ls geweest en dat hy zich heeft laten misleiden? De één maakte Hitier en de ander Stalin machtig. Vandaar waarschyniyk. dat de nuch tere Engelsen nu met dezelfde objecti viteit tegenover Von Papens politiek als tegenover Roosevelts politiek kunnen staan Zij beringen fouten, wat volgens een bekend Frans gezegde nog erger is dan een misdaad. Intussen heeft men in Duitsland uit gerekend. dat Von Papen aan zijn me moires, waarin dergelijke fouten re- etaleerd worden, een kleine millioen mark gaat verdienen.... Pols gebroken. De ongeveer 60-jarige mevr. Ramp, wonende aan de zydeweg, die op haar rijwiel een boodschap ln de Nieuwstraat wilde gaan doen. werd in de gevaar lijke bocht Galerij-Nieuwstraat door een uit de tegenovergestelde richting ko mende wielrijder aangereden, waardoor zy tegen de grond smakte. De oude dame kwam hierbij zo onge lukkig terecht, dat zij een pols brak, wat een reis naar het ziekenhuis te Gouda noodzakeiyk maakte. De wachtmeester lste klas derRyks- politie D. Visser, te Noordwykerhout. is overgeplaatst naar deze gemeente. Minder lawaai voor bewoners Zuidkade. Op een adres van de bewoners van het lste gedeelte van de Zuidkade aan B. en W„ omtrent hinder die zy ondervinden van het installeren der motoren voor de wervelwind-Installaties op de openbare weg, voor het fabriekscomplex van de firma Haring, hebben B. en W. deze be woners doen weten, dat hiertegen maat regelen zullen worden genomen. HAZERSWOUDE A.s. Zaterdagavond om 7 uur zal to de ds D. A. van den Boschstraat, alhier, een openlucht-evangelie - samenkomst, worden gehouden. De muziekvereniging „De Harmonie" verleent haar medewer king. NIEUWKOOP De feesteiykheden zyn gisteren in Nieuwkoop voor de kinderen voortgezet met een poppenkastvertontog en het op treden van een goochelaar ln de Kerk straat. Natuuriyk was er een geweldige belangstelling van de jeugd, doch ook ouderen genoten zichtbaar. Des avonds om 8 uur musiceerde het Nieuwkoopse mandoline-ensemble de „Niplavi-players" en ook hier ontbrak de belangstelling niet. zodat ook deze dag van de „Nivo-week" zeer geslaagd mag worden genoemd. NIEUWVEEN UITSTAPJE. NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.. en Gem Leningen Door leden van de Herv. Jongeltogs- Melsjes- en Jeugdvereniging werd geza menlijk een uitstapje gemaakt, 's Mor gens kwart vóór 6 vertrok het vroiyk gezelschap per autobus naar de Moer- dyk. Voor de Moerdykbrug werd eerst de Inwendige mens versterkt, waarna een wandeling over de grote brug werd ge maakt. Vandaar werd de tocht voortge zet naar Breda en omgeving en werd o.a. een kleine wandeling gemaakt door het Mastbos. Hierna werd gereden naar Tilburg en vervolgens werd de tocht naar Noordeiyke streken voortgezet en als laatste rustplaats werd de Pyramlde van Austerlltz uitgekozen, waar allen zich vermaakten in de speeltuin, terwyi de autobaan zich ook ln een druk bezoek mocht verheugen. Zeer voldaan arri- veerde het gezelschap te halfelf weer ln idem 0/5-10% 103% Nieuwveen. Kon. Petr. Mij. 3%.. 115A „De Producent" onder leiding van de directeur een uit stapje, waarvoor ook de dames waren uitgenodigd. 's-Morgens vroeg werd ilink aange pakt om het nog te verr.chten werk zo snel mogeiyk te verzetten, waarna een touringcar het gezelschap naar Ouwe hands Dierenpark bracht, waar het grootste deel van de dag gepasseerd werd. Ook het militaire kerkhof op de Grebbeberg werd bezocht. De terugtocht voerde over Driebergen, waar „Klaas" die leder Jaar voor de vrolyke noot zorgt een mooie voordracht ten beste gaf. Omstreeks twaalf uur arriveerde het gezelschap, ook vol lof over de mooie dag, weer by de zuivelfabriek. WADDINXVEEN Karper van ruim 23 pond. De botenverhuurder B. Rozendaal heeft Donderdagmorgen een vangst ge daan, die de droom is van menig visser. Hy wist in de plas aan het Weegje naby rijn woning een edel- karper te verschalken van niet min der dan 23 pond en 3 ons. De vorige avond had hy in de plas 150 paling-dobbers uitgezet. Toen hy Donderdagmorgen met een boot de plas opging om deze dobbers op te halen, merkte hy al spoedig, dat aan een daarvan een behoorlijke vis moest zit ten. Een schepnet had de visser niet in z'n boot en omdat hy zag dat de vis niet bepaald stevig aan de haak zat, durfde hy ook niet het risico te nemen thuis een net te gaan halen. De enige oplos sing was de dobberkist als schepnet te gebruiken. Dit nu was ook weer niet zo eenvoudig, want de reuze-vis sloeg een plank van de kist af. zodat de prooi toch nog dreigde te ontsnappen. Samen met de heer Van Wynen. die zich ook in de boot bevond, wist hy na veel moeite, door de arm om de kist te slaan, de vis in de boot te krijgen. Aangezien reeds velen uit de omgeving de formidabele vis. die een lengte heeft van 95 cm. en een omvang van 65 cm., kwamen bezien, ls de heer Rozendaal van plan om de vis tot a.s. Zaterdag in een bun ln het leven te houden. Daarna zal hy proberen of hy een ziekenhuis of een dergelyke Instelling met de vis een dienst kan doen. Reeds eerder had deze visser een soort gel yke vis aan de haak. In het voorjaar van 1945 ving hy een karper in die zelfde plas. die één ons lichter woog. BorgerlUke Stand Geboren: Iebella Jacoba. d. van J. Berghoef en S. A. Faber: Jeannette. d. van T. Hoogendoom en H J. van Heezlk: Ernestine Jacqueline Maria, d. van J. E. Janmaat en I. Brugman; Gerrlt. z. van L. Hak en H. Bremmer: Christina Frederlca. d. van J. H. Vieso en C. M. W. Boer. Ondertrouwd: G. Verdouw en B. Brou wer: A. Molegraaf en F. Eleveld. Overleden: C. Vermeulen. 75 Jaar; P. de Heer. 66 Jaar. In het Tsjechische partyblad „Rud« Pravo" van 14 Juli lezen wy„men k. volstaan met twee uur in het consulta tie-bureau van Ausslg door te brengen om een collectie van bezwaren te verza. melen over de organisatie en het op- treden van de verpleegsters". En radio Sofia klaagde er over (26 Juni) dat et „in veel ziekenhuizen niet wordt gezorgd voor het scheppen van een gezellige en beschaafde sfeer. Onze party en de vak- verenigingen verzetten zich niet krach tig genoeg tegen bepaalde ultvloeiseli van een ziel-loze behandeling. Al deze uitlatingen wyzen er op dal de zorg voor de volksgezondheid hier en daar nog veel te wensen over laat, al mag men op grond van deze gegevens natuuriyk niet generaliseren. Bijzonder opvallend is telkens weer het gebrek aan individuele behandeling aan vrien- delykheid en aan persoonlijk contact In ..Rude Pravo" wordt geconstateerd dat „de patient niets anders is dan een nummer." Het is duideiyk dat deze tekortkomin gen op de een of andere manier samen hangen met de directe staatsbemoeiing. Zodra de geneesheren en het verplegend personeel niets anders meer zijn dan betaalde staatsambtenaren en dat is zo in Tsjecho Slowakye waar de dok ters maar een bescheiden salaris krj- gen loopt de individuele behandeling gevaar en staat de deur wyd open voor bureaucratie, ook op dit gebied. Dat er in sommige concrete gevallen, voor be paalde groepen en op byzondere gebie den bijvoorbeeld voor de sport op vallend gunstige toestanden zyn aan te wijzen, bewyst des te meer dat het ge constateerde euvel onrustbarende vor men heeft aangenomen. Het valt niet te ontkennen dat de volksgezondheid in de ruimste betekenis van het woord achter het IJzeren Gor dijn ontoereikend is, vooral ook als ge volg van het ingrijpen van de staat als die bijvoorbeeld geld nodig heeft voor de „verdediging van de vrede." En derhalve op andere gebieden moet bezuinigen. Op deze manier hebben immers o.m. de ge meentelijke ziekenfondsen in Oost Duits land in het afgelopen jaar 290.000 mark moeten „sparen", natuuriyk ten koste van de patiënten en het verplegend per soneel. En een klein district in Oost Duitsland, dat oorspronkelyk 40.000 mark voor de verzorging van zwangere vrouwen, zuigelingen en kleine kinderen had uitgetrokken, gaf in werkelijkheid slechts 14.000 mark voor dit doel uit om dat de rest aan de staat moest worden gegeven TWEE GEVALLEN VAN KINDER VERLAMMING IN GRONINGEN Ook in de stad Groningen zyn thans twee gevallen van kinderverlamming ge constateerd. By informatie by de in spectie van de volksgezondheid voor het district Groningen en Drenthe werd ons medegedeeld dat er geen reden tot on gerustheid bestaat. Deze gevallen zijn volgens de inspectie normale jaariykse verschynselen. BEURSOVERZICHT VRIENDELIJKE STEMMING, STAATSFONDSEN IN HERSTEL. AMSTERDAM, 8 Augustus. De atmosfeer ter beurze is vanmiddag heel wat beter geweest dan gisteren en hoewel over het aantal transacties nog niet te roemen viel. was de stemming in vrywel alle sectoren aan de vaste kant. Olies werden weer op bescheiden schaal voor buitenlandse rekening gekocht, hetgeen gepaard ging met een koers- styging van ruim drie punten. De ge hele markt kreeg hierdoor een vrien delijk aspect. Opvallend was ook, dat de geruchten omtrent een nieuwe staatslening nu met heel wat meer korreltjes zout genomen werden dan gisteren en eergisteren. De guldensbelegeuigen vertoonden dan ook vandaag een behoorlijke verbetering. Aandelen Peruvian Corporation werden weer in open hoek verhandeld; noch de transacties noch de koersverschillen hadden echter veel te betekenen. Op de todustriemarkt vertoont de tex tielsector de laatste tyd een behoorlijk herstel. Zoals bekend, zyn het vooral deze papieren geweest, die het algemeen koersniveau enorm hebben gedrukt, toen zich enkele maanden geleden by vele maatschappyen ernstige crisisverschijn selen openbaarden. Vandaag was de stemming voor todustriepapieren goed pryshoudend. uitgezonderd Philips, die een fractie lager was. De Scheepvaartafdeling bleef vandaag niet achter, waarby KK.S.M. met een stygtog van twee punten een voorsprong had op de andere maatschappyen. die op iets bescheidener schaal verbeter den. Ook voor cultures bestond er van-1 daag enige belangstelling, doch de ai- faire had hier uiterst weinig om het ïyf. De handelmaatschappyen, al dan niet in Indonesië werkzaam, zetten ds verbeteringen van gisteren verder voort, waarby aandelen Reiss en Co de lei ding hadden. Beurs van Amsterdam Vrijdag 8 Augustus ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f-1000.— Ned. '51 344 Ned '48 3% Ned. '47 3% 3 DoUarlng. '47 3 Investeringscert. 3 Ned. 1962-4 m.b 3.. Indië '37 A 3 Grootboek '46 3 ACTIEVE AANDELEN Cult. Hand. en tod. B Nat Handelsbank Ned. Handelmij. koers v. heden 96 96% 89% 89% 89% 90A 94% 94% 93% 94% 93% 93% 91A 92 92 92% Lever Br Wilton Feyenoord -- Kon Olie 320% Amst. Rubber Deli-Bat Rubber HolL Amer. Ujn Kon Ned Stoomboot Ned. Scheepv. Unie B VA Java Cult Dell Bat M« Deli MU Senembab 45 45 104% 103% 140 140% 140% 141 154% 153% 173 175% 159% 159% 320% 324% 80% 80% 98% 99 149% 150 120% 122% 119% 120% 97% 98% 38% 39 101% 101% 75% 75% 57% 56 A'dam '47 (3%) 3.. Den Haag 1937 1 3 R'daro *37 I in 3% Industr Obligaties Philips Dollarln. Lever Brothers 3% Voorlopig genot.obl. Ned Gem 5z 4% 93% 98% 96% NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietlnstelltogen Amsterd. Bank 154% 153] Rotterd Bank153% 152' Twentsche Bank 154 Industriële Ondernemingen Ned. G en Splr fabr. 185 185 Rott Droogd. Mij. 300% Zwanenb Organon.. 158 158: Handelsondernemingen Spoorwegen Dell Spoorw. My. Amerik. fondsen Fondsen alt Lelden en omgeving (Aandelen) VS. 7/8 HolL Constructie 308 tot Kunststof! tod. 74 74B. Kon. Ned. Edelmet 60C Pret w.a Idem 60 L Kon Neder! Grofsra. 116L. 114 Textiel Gebr. v Wijk 84 84 Leldsche Wolsptnn. 133 133 Tieleman en l>ros 57 57 Ver Touwfabrleken 106 - 116 Wernlnks BetonmU. 87/88 L Lahad Datu CuL My. 205B. 205B.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 4