LEIDSCH DAGBLAD Mr Donker formeert in hoog tempo Einde in zicht? 'EERBERICHT Verloopt zuivering in Egypte niet naar wens van het leger? Grieks-Bulgaars eiland-incident dreigt een gevaar te worden 91ste Jaargang VRIJDAG 8 AUGUSTUS 1952 No. 27681 jirecteur: J. W Herrny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.— per kwartaal: f 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 67055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Kabinetsformatie onder dwang (Van onze parlementaire redacteur) Meer en meer krijgt men de indruk, dat het de bedoeling is van mr Donker, niemand van de partijleiders heeft geraadpleegd, plotseling met een kabinet oor de dag te komen en de partijen voor een voldongen feit te stellen: „hier is i kabinet, kant en klaar. Durft u na zes weken kabinetsformatie nog weigeren? Jw weigering schept een onoplosbare situatie". De party, die weigert, laadt een zware verantwoordeiykheid op zich. Dat is i troef van mr Donker voor het tot stand brengen van een parlementair abinet. Maar als er toch een weigering komt, en hy slaagt er in dc aangezochte linisters zover te krügen, dat zy los van hun party, tóch voor het parlement rillen treden, dan is er wel sprake van een extra-parlementair kabinet, dan een extra parlementair kabinet, zoals de P. v. d. A. het geformeerd ril zien! DR DREES TOCH WEER MINISTER-PRESIDENT De heer Donker formeert thans een leuw kabinet onder de dwang van de nge tijd, welke de kabineteformatie Eeds duurt. Dat versterkt zijn kans slagen, vooral omdat men boven- i de indruk krijgt dat hij formeert de heer Drees als minister-presi- t (misschien is hy zelf niet eens van i een ministers zetel te bezetten), r hy zyn formatie-opdracht in be- ;ad nam, heeft hy immers tussen :e bezoeken aan de Koningin in een ig gesprek gehad met dr Drees, en ir hy personen voor het minister- lap ging polsen, heeft hij ook weer te uur metde heer Drees gesproken. iaruit men kan afleiden dat hy hem ir de aan te zoeken personen heeft aadpleegd, want de minister-presi- ït zal tenslotte als aanvoerder van kabinet verzekerd willen zyn van i goede samenwerking met en tussen verschillende ministers door karak- rs te kiezen, die niet botsen. Als de (vermoedelyke) opzet van de :er Donker succes heeft, zou het eigen- ïrdig zijn, dat dr Drees voor de derde .al minister-president wordt zonder t hij zelf het kabinet heeft gefor- erd. In 1948 heeft mr Van Schaik het ir hem gedaan, in 1951 prof. Romme. Ook deze historie van het minister presidentschap doet de kansen van mr Donker stygen. Het Is al meer gezegd een eventueel extra-parlemen tair kabinet alleen het vertrouwen van dc PvdA kan winnen, als de heer Drees er minister-president van is. Mr Donker kan de andere partijen dus ook onder dwang zetten Dit abinet, dat ik u aanbied, is de laatste kans om dr Drees, en dus de PvdA, mee te krijgen." PARLEMENTAIR, EN EVENTUEEL EXTRA-PARLEMENTAIR Het is daarom mogelyk dat als de heer lonker de ministers voor zyn kabinet elkaar heeft, hy eerst nog aan de amerfracties medewerking vraagt aidat hy prijs stelt op binding van de acties aan het kabinet of aan de •actieleiders verzoekt een geestver- ant te adviseren in het kabinet zitting nemen. Als een der partyen weigert, )u hy kunnen proberen geestverwan- tn van die party te bewegen los van party een ministerszetel te aan- Egypte staat op het ogenblik geheel in het teken van de zuivering. Premier Maher had spoedbesprekingen met lei ders der politieke partijen. Volgens waarnemers stond dit in verband met herhaalde uitlatingen van generaal Na- guib. dat de zuivering in de politieke partyen niet naar wens verloopt. De leden van de nationalistische Wafd-partij dringen aan op een krach tiger zuiveringsactie in de partij, aan gezien zy de verwijdering van de der tien leden, die tot dusver getroffen werden, onvoldoende vinden. Partijlei der Moestapha Nahas en de „oude gar de" schijnen echter niet bereid te zyn een figuur als de secretaris-generaal Serag el Din „op te offeren". Serag el Din, die millionnair is. geeft de partij ruime financiële steun. De partijleiding is van oordeel, dat een radicale zuive ring het partij-apparaat ernstig zal ver zwakken in eern stadium, dat de Wafd plannen koestert weer op het politieke toneel te verschijnen. Inmiddels heeft een van de uit de party gestoten leden, Hamed Zaky, ver klaard. dat hij reeds in December j.l. uit de partij is getreden, omdat hij haar buitenlandse politiek „ernstig betreurde" Hij noemde deze politiek een „wedloop tussen Serag el Din (de toenmalige mi nister van buitenlandse zaken) om het Moordenaar in Perzië wordt- „gerehabiliteerd". De Perzische Kamer heeft een wets- r.'.werp goedgekeurd, strekkende tot de rehabilitatie" van Khali Tahmessebi, e moordenaar van de voormalige pre- uer generaal Ali Razmara. Het ontwerp, dat thans naar de Se- sat gaat, houdt de onmiddellijke vrij- ting in van Tahmessebi, die sinds het irig jaar in de gevangenis op zijn be- Johting wacht. Tahmessebi is lid geweest van de „Fi- ïyan Islam", de beweging die verant- oordelijk zou zijn geweest voor de .oord op generaal Razmara. Razmara ordt een verrader genoemd, die de luitcnJanders heeft gesteund in strijd iet de Perzische belangen. Voor de stemming ontstond een tumult wn de voorlopige voorzitter het ont- erp niet met voorrang behandelen ilde De afgevaardigden van het natio- ale front van premier Mossadeq ver- den onder protest de vergadering. Van openbare tribune werd geroepen errader" en „knecht van Ghavam" (de 'ormalige premier). Tot voorzitter is Kasjani gekozen, de lohammedaanse leider. Tengevolge van de sluiting, verschei- 'cne dagen geleden, van een textiel- 'briek te Semnan, ongeveer 200 k.m. Oosten van Teheran, zijn 1200 ar iërs zonder werk gekomen. Duizend 'ner zijn een hongerstaking begon- De ge7.ondheidstoestand der stakers ongerustheid. ■".k: Onbestendig weer. De Bilt verwacht tot morgenavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele 'Uien. Matige, vooral in de kustprovin- tijdelijk krachtige Zuld-Westeiyke find. Weinig verandering in tempera uur. (Opgemaakt te 10 uur) 9 AUGUSTUS. Zon op: 5.14 uur; onder; 20.15 uur. Jlaan op: 21.23 uur; onder: 10.18 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.31 en h 58 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's vaarden. Hij kan eventueel op de voor die party gedachte posten volkomen partyloze figuren als vakministers kie zen, indien tenminste de andere minis ters daarmee accoord zouden gaan. Hy kan ook ineens een extra parlementair kabinet vormen en geen instemming vragen aan de Kamerfracties, maar dat is toch niet waarschyniyk. Met enige redelyke zekerheid valt er echter nog niets over te zeggen wat de heer Donker zal doen als hy zyn kabinet by elkaar heeft. Hy is daaromtrent zo gesloten als een bus. OOK V.V.D. INGESCHAKELD? Er viel gisteravond ook nog niets over te zeggen of hy zyn kabinet nog een WD-tintje wil geven om de schyn te wekken van een nationaal kabinet. Hy heeft gesproken met minister Stikker, die voor dr Drees een aanvaardbare fi guur is. Maar byna algemeen werd tot nu toe aangenomen dat de heer Stikker niet langer minister van buitenlandse zaken wil biyven, ofschoon het sommi gen niet zou hebben verwonderd als dr Drees bij zijn formatiepoging met hem voor de dag zou zyn gekomen als de partyloze figuur in zijn kabinet, omdat de heer Stikker immers het standpunt inneemt dat een minister van buiten landse zaken moet worden beoordeeld los van zyn party-verband. Het gesprek met mr Stikker toont ech ter dat de heer Donker een ruim stand punt inneemt tegenover de VVD. terwijl dr Drees, na zyn aanvankeiyke houding, zoals reeds eerder gezegd, moeilijk in WD-kringen kan aankloppen. Als mr Donker de te verdelen koek eerst nog met een beetje WD-room garneert en een scheutje water doet in de wyn van de PvdA, zal zyn kabinet toch niet veel afwyken van een kabinet dat eventueel prof. Romme of een ander voor dr Drees zou hebben geformeerd. En dan hoeft de formatiepoging van de heer Donker niet eerst nog te mislukken om tenslotte tot eer. oplossing te komen. Daarom heeft de heer Donker na precies zes weken kabnietsformatie o.l. een reële kans van slagen. Maar zover is het nog niet. Het tempo Is nn vlot en overrompelend, maar er zullen nog wel moeilijkheden komen ook en dan kan alles nog mislopen. Mr Donker heeft gisteravond in zyn werkkamer in het Ministerie van Finan cien voor de tweede maal op één dag een onderhoud gehad met prof. dr A. M. Donner. Naguib buiten de politiek. vertrouwen van de massa te winnen, zonder acht te slaan op de werkelijke belangen van Egypte". Hij dreigde in dit verband, „geheimen over oneerlyke betrekkingen" tussen die leden van de Wafd te zullen onthullen, die hem thans in een kwaad daglicht poogden te stellen. Ook de strijdkrachten dringen aan op een algehele zuivering van alle corrupte elementen, „de hoogste leiders, met in begrip van hun families". Het ministerie van binnenlandse zaken heeft een bureau ingesteld voor de be strijding van communisten en met hen verbonden organisaties. Het communis- ,e is in Egypte officieel verboden. De communisten, die onder het oude bewind tot gevangenisstraffen waren veroordeeld, zijn al'len vrijgelaten, met uitzondering van 14 personen, die als .gevaarlijk" worden beschouwd. Generaal Naguib heeft verklaard, dat hij noch de door hem geleide militaire staatsgreep onder invloed staat van enige politieke party of organisatie. Hij waarschuwde de bevolking tegen pro paganda van „belanghebbende par tyen", die gezegd hebben, dat de strijd krachten onder politieke invloed staan. Het leger „heeft slechts één nationaal doel het behartigen van de belangen van het volk", aldus wordt in een ver klaring van het hoofdkwartier van ge neraal Naguib gezegd. Nahas heeft premier Maher een nota overhandigd met het standpunt van de Wafd-partij ten aanzien van de toe stand in Egypte na het aftreden van Faroek. Naar verwacht wordt zal premier Maher Maandag voor de radio een poli tieke verklaring afleggen. 2-11 september 1952 Het affiche van de Jaarbeurs Inter nationaal. welke van 2-11 Septem ber a.s. te Utrecht gehouden zal worden. Frankrijk zet door in Tunis. Het hoofd van de afdeling Noord- Afrika van het Franse ministerie van buitenlandse zaken, Binoche, heeft gis teren een onderhoud, met de bey van Tunis gehad, wie hy een boodschap van president Auriol overhandigde. Volgens kringen, die in nauw contact met het hof van de bey staan, beklaagde de bey zich over resident-generaal De Hautecloque, met wie hy zelde niet te kunnen samenwerken. De bey zou heb ben beloofd binnen 14 dagen antwoord te geven op de door Parijs gedane her vormingsplannen. Franse kringen verklaarden, dat het onderhoud zeer hartelyk was. Binoche is een van de weinige Fransen, die in Tunesië hebben gediend, aan wie de on derscheiding van Ahmed el Aman Is uit gereikt. Hy mag zich op grond hiervan „neef van de bey" noemen. Voorts had Binoche een langdurig onderhoud met Aziz Djellouli, een van de vooraanstaande Tunesiërs. die de bey over het Franse hervormingsplan heeft geraadpleegd. In Tunesische kringen wordt deze genoemd als mogeiyke op volger van premier Bakkoesj. Y.N. bemiddelen. De berichten van het Grieks-Bulgaars eiland-Incident blyven tegenstrijdig. Een hooggeplaatste Griek heeft ver klaard dat de Griekse troepen geen nieuwe acties zullen ondernemen, „ten- zy wy worden uitgedaagd". De Grieken zyn voorlopig niet van plan Gamma te bezetten. Zy zullen echter de Bulgaren beletten het eiland in hun bezit te nemen, hangende een door de. Verenigde Naties te nemen be slissing ter beslechting van het geschil. Waarnemers der VN. aan de Grieks- Bulgaarse grens hebben naar het hoofd kwartier van de VN. te New York ge seind. dat grote strydfcrachten van beide landen voor actie gereed staan en dat de toestand 'zeer gevaarlijk' is. De waarnemers zeggen in hun rapport, dat het Grieks nationale leger van plan schynt geweld te gebruiken om het eiland Gamma te heroveren. Een zeer gevaarlyke toestand zou kunnen ont staan. indien deze maatregelen worden genomen, „Interventie van de VN. zou mogelyk de toestand kunnen redden", aldus het rapport. Kesselring voorzitter van de Stahlhelm. De „Stahlhelm". de West-Duitse ver eniging van oudstrijders, heeft bekend gemaakt de gewezen veldmaarschalk Albert Kesselrmg als haar eerste voor zitter te hebben gekozen. Kesselring was. aan het einde van, de afgelopen oorlog, bevelhebber der Duitse troepen in Italië. Hy is wegens oorlogsmisdaden, tot twintig jaar gevangenisstraf veroor deeld, die hij uitdient in een onder Brits toezicht staande gevangenis te Werl, in Westfalen. Na de verkiezing werd door de „Stahlhelm" de volgende verklaring uit gegeven: „Kesselring heeft zyn hele le ven getoond dat het welzijn van het volk hem boven alles aan het hart ligt. Zijn ruime blik stelt hem in staat we gen te volgen, die slechts ten doel heb ben de Westerse cultuur te verdedigen tegen hen, die haar wensen te overwel digen". Het orgaan der vereniging, eveneens „Stahlhelm" geheten schryft: „Slechts door de medewerking van mannen als Kesselring kan een oplossing worden gevonden voor het vraagstuk van een door het gehele Duitse volk goedge keurde bijdrage van Duitsland aan de verdediging van de Westerse wereld. Kesselring, gekozen tot hoofd van de „Stahlhelm", is een teken voor de wor steling der vryheidslievenden tegen de op overheersing gerichte bedreiging uit het Oosten". Inflatiegevaar in de Ver. Staten. President Truman heeft bekend ge maakt. dat hy overweegt het Congres Ln een speciale zitting byeen te roepen om maatregelen te nemen tegen de styging der pryzen en de inflatie. Het is zeer ongewoon, dat een presi dent het Congres zo korte tyd voor de datum, waarop algemene verkiezingen worden gehouden, in een speciale zitting byeen roept. Men gelooft niet, dat Tru man hiermede een politieke manoeuvre ln de zin heeft. Zowel de republikeinen als de democraten maken zich toch zor gen over de styging der pryzen in de Ver. Starten. Maximumstraf voor communistenleiders in Californië. De schuldig bevonden 14 communisti sche leiders in Californië zyn tot de ma ximumstraf veroordeeld, nl. vijf jaar gevangenisstraf en 10.000 dollar boete elk, wegens het bepleiten van een ge welddadige omverwerping der regering Alle 14 zullen in beroep gaan. zy ver klaarden onschuldig te zijn. FRANSE WAPENFABRICAGp. De Franse minister-president heeft de voorstellen goedgekeurd, die hem door de minister voor de landsverdediging zijn voorgelegd en die ten doel hebben tot het einde van dit jaar de fabricage te ver zekeren van Franse militaire goederen, die van essentieel belang zyn en waar van de voortgezette productie in gevaar kwam door de onvoldoende omvang van de offshore orders. De voorstellen om vatten verschillende begrotingsherzie ningen. die aan de komende minister raad zullen worden voorgelegd. Boven dien zullen de bevoegde parlementscom missies ook haar toestemming moeten geven. ENGELSE LEVERANTIES VAN DEFENSIEUITRUSTING AAN BELGIË Tussen Engeland en België is een over eenkomst gesloten, volgens welke Enge land in de komende twee jaren voor byna 9 millioen pond sterling aan de fensie-uitrusting aan België zal leveren, teneinde verlichting te brengen in de Engelse schuld aan de Europese Beta- lings Unie. De overeenkomst is eind Juni tot stand gekomen. België, als voor naamste crediteur in de EJ3.U. stemde er in toe aan Engeland 8.928.571 pond sterling te lenen, die terugbetaald zouden worden met leveranties van defensie-uit rusting tot eind Juni 1954. Een soortge- lyke overeenkomst werd met Frankryk gesloten. Engeland zal onder meer meteor- straalvliegtuigen, vrachtautos', ammuni tie en grote pasklare militaire brugggen leveren. (Incez. Med.-adv.) Voor Vacantiekoopjes Eerst naar '((ei Nog geen licht in de Franse moordzaak. Detectives van de Franse politie heb ben zich gisteravond ylings naar de Mid dellandse Zeekust begeven, waar zy met man en macht zoeken naar een zwerver, leeftyd tussen 40 en 50 jaar, vuil, onge schoren en gestoken in een gescheurd zwart pak. Deze nieuwe verdachte heeft drie dagen rondom het dorpje Peyrus, ongeveer 6 kilometer van de plaats, waar de drievoudige moord op de familie Drummond is gepleegd, gezworven. Zyn „verblijfplaats" was de ruïne van een oud huis. De politie doorzocht het en vond afdrukken van laarzen, die volgens haar volkomen geiyk zyn aan de schoei- selafdrukken. welke naby het lijkje van het vermoorde meisje Elizabeth zyn ge vonden. Automobilisten hebben de politie me degedeeld dezelfde zwerver, die ook nog een Basklsch mutsje op had, een half uur vóór de moord binnen een afstand van anderhalve kilometer van de plaats van het misdryf te hebben waargeno men. „Zelfs indien deze zwerver de moord niet zou hebben gepleegd, zyn wy er zeker van. dat hy ons by onze na sporingen kan helpen", zelde een woord voerder van de politie. De boer Dominici, die de verslagenen het eerst heeft gezien, is door de politie voor de derde maal ondervraagd. De po litie is er namely k van overtuigd dat Dominici uit angst voor de moordenaar niet alies heeft verteld, wat hy weet. De ondervraging leverde echter geen nieuwe gezichtspunten op. Daarna heb ben politiemannen op de boerderij van Dominici Tmiszoeking gedaan. Gisteren had de begrafenis der slacht offers plaats. In een vertrek van het plaatseiyke zie kenhuis. aan welks muren Franse en Britse vlaggen waren aangebracht, ston den de drie. onder kransen bedolven lijk kisten. Op de kist met het stoffelijke overschot van Elizabeth Drummond lag een bos anjelieren, „een laatste groet" van een 5-Jarig meisje. De Griekse vertegenwoordiger by de V.N., Alexis Kyroe, heeft verklaard, dat op het ogenblik niet het voornemen be staat het Grieks-Bulgaarse geschil over twee eilanden in de rivier aan de Vei ligheidsraad voor te leggen, maar hy voegde er aan toe. dat de toestand niet temin 'ernstig' is. Het geschil, aldus Ky roe, is ernstiger dan de kleine grensge- scliillen in de afgelopen zes jaar. De Griekse regering ls bereid bemiddeling te aanvaarden mogelyk door middel van de goede diensten van secretaris-gene raal Trygve Lie. Intussen beschouwt de Griekse regering zich volledig gerechtigd, krachtens artikel 51 van het handvest, individuele maatregelen tot zelfverdedi ging te nemen om wat zy als haar grondgebied beschouwt te beschermen, aldus Kyroe. Volgens AFP beschouwt men in offi ciële kringen te Athene het incident als gesloten, na een communiqué van de Griekse generale staf. waarin verklaard wordt, dat men aanneemt, dat de Bul garen het eiland hebben verlaten. Het hoge gezagsorgaan der kolen- en staalgemeenschap aangesteld. Te Parus zyn de namen van de ne gen leden van het hoge gezagsorgaan van de Europese kolen- en staalge meenschap bekendgemaakt. De namen zyn: President: Jean Monnet (Frank ryk); vice-presidenten: Franz Etzel (West-Duitsland) en Albert Coppé (België); leden: Leon Daum (Frank ryk). Heinz Pothoff (West-Duitsland), Enzo Giacchero (Italië), D. P. Spieren burg (Nederland), Albert Vehrer (Lu xemburg) en Paul Finet (België). De heer Spierenburg is directeur-ge neraal voor de buitenlandse economi sche betrekkingen by het departement van economische zaken. Massimo Pilotti, een vooraanstaand Italiaans jurist en lid van het Interna tionale Hof van Arbitrage te Den Haag is benoemd tot president van het hof van justitie van de kolen- en staalge meenschap. Zondag a.s. wordt in de grote zaal van het stadhuis van Luxem burg de eerste ochtendvergadering van het hoge gezagsorgaan gehouden. REGEN EN DE V. ST. EEN WELDAAD In New England en delen van het Zuiden der V. St. is een eind gekomen aan de noodlottige droogte. De regen kwam echter te laat om een verlies van millioenen dollars als gevolg van het verbranden van oogsten en grasland te voorkomen. Wel werden de mais-, ta bak-, katoen- en groen tenoogsten gered en zyn de vooruitzichten voor de herfst voor de weidegronden veelbelovend. De pryzen voor landbouwproducten zyn reeds scherp gestegen, de melkaanvoer is teruggelopen en er werden enkele pa nische aankopen verricht in fruit en groenten in blik. Van de Zuidelijke staten is in Arkan sas algemeen regen gevallen, doch niet voldoende om een eind te maken aan de droogte. In Alabama is de zware regen te laat gevallen om het verlies aan oogsten, dat op 150 millioen dollars wordt geraamd, te verminderen. In de staat Connecticut was de regen echter alleen voor de tabaksoogst reeds „millioenen" waard. Op de sleephelling van de vliegtuig fabrieken Saunders Roe te East Cowes op het eiland Wight liggen twee machtige „Prinses" vliegboten. In het midden van de foto zien we een Saunders Roe vliegboot met straalaandrijving - een dwerg in vergelijking met de andere lucht reuzen. Een van de „Prinsessen" zal waarschijnlijk de volgende week te water worden gelaten. Britse kabinet beraadslaagt over het midden-Oosten. Het voltallige Britse kabinet heeft gisteren de -algemene toestand in het midden-Oosten, speciaal de situatie ten aanzien van Perzië en Egypte, besproken en voorbereidingen getroffen voor de conferentie van premiers van het Ge menebest, welke in November te Londen zal worden gehouden. Naar verluidt, heeft minister Eden een stuk over de binnenlandse toe stand in i*erzie overgelegd, waarin gezegd wordt, dat de invloed van dc communistische Toedeh-partij toe neemt tengevolge van de ontredderde economische situatie. Met het oog hierop zou het kabinet overwegen, of Engeland, in samenwerking met de Verenigde Staten, niet een poging moet doen om met premier Mossadeq in het oliegeschii tot een vergelyk te komen, ook al zou dit betekenen, dat men wellicht tevoren gehuldigde be ginselen zou moeten laten varen. Een vereiste voor dergelijke besprekingen zou echter zijn de bereidheid van Per zië om het geschil aan arbitrage t® onderwerpen. Een ander belangryk punt op de agenda was de toestand in Egypte. Mi nister Eden bracht verslag uit over de jongste besprekingen tussen de Britse ambassadeur te Cairo, sir Ralph Ste venson. en premier Maher. Zoals be kend hebben Britse functionarissen te Londen en te Cairo met nadruk ver zekerd, dat hierbij het vraagstuk van het eventueel deelnemen van Egypte aan het voorgestelde commando voor het midden-Oosten niet ter sprake is geko men. Men verwacht, dat het kabinet de eerstkomende weken niet meer bijeen zal komen, nu het parlement voor drie maanden op zomer-reces is j IE0ERLIUR OP ONZE WERELD.- worden er 2500men- sen m«r geboren dan zijn er 1833onweders ver^H^Ü^^j i'm 9 millioen couranten vliegen er3600 vlieg tuigen draaien er 3958 films worden er 230 000 poststukken vervoerd zorgen ruim l^milliard mensen voor £gns aller voedsel,onderdak en kleding worden er 9s00mo'-j voertuigen vervaard'-/ aaa Strijd om de diensttijd in België. Het nationale comité voor gemeen- sehappelyke actie der Belgische socia listische partij heeft een resolutie aan genomen. waarin zonder verwijl de in voering van een gelyke militaire dienst tijd in de landen van het Europese con tinent die deel uitmaken van de verde digingsgemeenschap, wordt geeist. Deze diensttyd, aldus de resolutie, zal tot een minimum beperkt dienen te wordj. Het nationale comité zal een be roep doen op de internationale solidari teit onder de arbeiders, opdat door de arbeidersorganisaties en de socialisti sche partyen der belanghebbende lan den een gemeenschappelyk standpunt zal kunnen worden ingenomen bij de besprekingen, die op 12 Augustus te Pa rijs zullen worden gevoerd. Het comité roept de Belgische arbeiders tenslotte op ter gelegenheid van de algemene staking van 24 uur op morgen betogin gen te organiseren, die een waarschu wing aan het adres van de regering zul len betekenen. Het Algemeen 3elgisch Vakverbond heeft inmiddels het personeel der spoor wegen verzocht, morgen het werk niet neer te leggen, teneinde de duizenden arbeiders uit de industriecentra in staat te stellen deel te nemen aan de pro test betogingen in de grote steden. Ook het tramverkeer zal, naar verwacht wordt, die dag normaal zyn. Volgens inlichtingen van het kabinet van de eerste ministei wordt thans nog steeds gestaakt in twee kolenmynen in de Borlnage, een myn in Seraing en een myn in het centrum. Ook by Ougres Marinay en in de walswerken langs de Ourthe ligt het werk nog gedeelteiyk stil. Het bestuur van het Belgische alge meen Christelijk vakverbond betreurt dat „waardevolle vakbondskrachten wor den verspild aan politieke stakingen cie het werkelyke belang van de arbeiders niet beogen." Het bestuur geeft opdracht aan zyn leden aan de stakingen tegen de 2-jarige diensttyd niet dee! te nemen. Hoewel het technische probleem van de duur van de diensttyd niet tot de be voegdheid van de vakbeweging behoort, is het A.C.V. evenwel steeds bekommerd geweest om de sociale gevolgen van de verlengde diensttyd en de herhalings oefeningen voo. de arbeiders en hun fa milies, aldus het bestuur.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1