in Helsinki Olympisch vuur brandt niet meer I 9TCte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 4 Augustus 1952 Tweede Blad No. 27677 Korte, maar indrukwekkende sluitingsplechtigheid Op elke Olympische opening volgi onherroepelijk de sluiting, want alle igen hebben hun bestemde tijd, om de wijze prediker te citeren. Maar er itoat verschil in omstandigheden en in sfeer. Twee weken geleden marcheer de athleten van rond zeventig landen het overvolle stadion binnen onder hanen van applaus die de openingsmars volkomen overstemde. Een drei nde lucht welfde zich boven Helsinki, de motregen ging spoedig over in ■tbuien die de vijf- a zesduizend kolomsgewijs opgestelde deelnemers door- dten, en ook de toeschouwers op de enorme, onoverdekte gaanderijen. ip en triest hingen de vlaggen aan hun masten, modderplassen vormden zich de steenrode loopbaan. Maar de atmosfeer was electrisch geladen, er •rste de spanning die aan grote wedstrijden vooraf pleegt te gaan, men ilde in gedachten in de allernaaste toekomst die de bekroning zou moeten ingen van alle voorbereidingen, alle inspanningen, alle offers. En geen n of stormachtige windvlagen konden een domper zetten op de vreugde al de jonge mannen en vrouwen die naar de Finse hoofdstad waren ge- men om te kampen voor de eer van hun land en de glorie van de sport. Gisteren was de natuur in feeststemming. Aan de vrijwel wolkenloze hemel aaide de hete Augustuszon, waaraan het te danken is dat zoveel Finnen bruin-verbrande gezichten rondlopen, en dat in de stalletjes op de markt rgen aardbeien liggen uitgestald, zo dieprood van kleur en zo doordringend i geur als wij ze in Nederland niet kennen. De vlaggen wapperden vrolijk een frisse zeebries. En weer stroomden de toeschouwers bij duizenden het Hon binnen. Maar welk een verschil in sfeer met de opening. Want thans het nabije afscheid zijn stempel gedrukt op alles wat op het middenter- gebeurde en op ieder die daar van getuige was. Een sluiting moge ichtig zijn, en zelfs indrukwekkend zoals altijd bij de Spelen, ze blijft door- >nkt van weemoed omdat een tijdvak is geëindigd en al het schone dat het ic/if wordt teruggedrongen naar het verleden. Een tijdvak is geëindigd dat het edele spel van behendig er» gratie van ruiters en paarden, :tief hoogtepunt van de laatste dag, einde had genomen volgde al spoe- de protocolaire ceremonie van de Iting, kort maar indrukwekkend. De was al weggezonken achter de Wes- )ke tribune, alleen de hoogste gaan- ien daartegenover vingen nog iets haar gulden gloed, iven het scoringbord, dat zo talrij- grote verrichtingen trouw heeft ge oreerd, verscheen in verlichte let- een van de kernachtige spreuken Pierre de Coubertin, in vier talen, Zweeds, Frans en Engels: Sc/ioon is de overwinning, moor veel schoner de edele strijd. voortreffelijke militaire kapel een meeslepende mars in, en met :enland voorop, en daarna de An- 'n en de overige landen, 71 in to- I, in volgorde van de Finse bena- len, marcheerden de vlaggedragers de deelnemende landen door de ïthonpoort het stadion binnen, iderland liep op de 20e plaats, met in de Wit als drager van het rood blauw, en naast hem de zeiler Du- van Heel. inland sloot de rij. Er liepen drie "elyke athleten of officials in de mee: een Belgische, een Rus- en een IJslandse, a de vlaggedragers zich in een g cirkelsegment voor de eretri- 40 20 17 22 30 16(4) 15 10 16 12 12 9(1) 3(1) 5(1) 1(3) Goud, zilver en brons. 'u de Olympische Spelen beëindigd ziet de verdeling van de gouden, ?ren en bronzen medailles er als 8t uit: Ver. Staten Rusland Hongarije Zweden Italië Frankrijk Tsj.-Slow. Finland Australië Noorwegen Zwitserland Zuid Afrika Jamaica België Denemarken Turkije Japan Gr. Brittanië Argentinië Polen Canada India Zuid Slavië Roemenië Nieuw Zeeland Brazilië Luxemburg Duitsland Nederland Iran Chili Oostenrijk Libanon Spanje Mexico Trinidad Korea Venuzuela Uruguay Egypte Portugal 1 Bulgarije - - -(1) tussen haakjes geplaatste cijfers ae diploma's, die bij het bokstour- werden uitgereikt in plaats van zen medailles. bune hadden opgesteld begaven de president van het IOC, Sigfrid Ed- stroem, die zijn laatste officiële Olym pische handeling zou verrichten, de president van het Finse organisatie comité Erik von Frenckel en de bur gemeester van Helsinki Eero Rydman, zich naar het spreekgestoelte, waar en na aan de president van de Finse republiek, aan het Finse volk. aan de overheid van de stad Helsinki en aan de organisatoren van de Spelen onze diepe dankbaarheid te hebben betuigd, proclameer ik de sluiting van de vijftiende Olympische Spelen. Volgens de traditie nodigen wij de jeugd van alle landen uit om over 4 jaar te Melbourne bijeen te komen, om daar met ons de Spelen van de zestiende Olympiade te vieren. Mogen die Spelen gehouden worden in een sfeer van vreugde en eendracht, en moge daardoor de Olympische toorts haar loop voortzetten door de tijden heen tot welzijn van de mensheid, steeds vuriger, steeds moediger en steeds zuiverder". Daarna werd de Olympische vlag van geborduurd satijn, die m 1920 door Belgie was aangeboden. binnenge bracht en door de president van het IOC overgedragen aan de burgemees ter van Helsinki, die haar bewaren zal tot aan de volgende Spelen. De Olym pische Fanfare schetterde door het stadion, alle aanwezigen verhieven zich van hun plaatsen en zagen staan de en zeer onder de indruk toe hoe het vuur in de grote schaal aan de Zuidelijke zijde van het stadion lang zaam werd gedoofd, en de vlag met de vijf ringen, die twee weken lang ge wapperd heeft aan de mast bij de schaal, werd neer gehaald. Kanonscho ten daverden en ook op de top van de hoge Marathon werd het Olympische vuur geblust: de Spelen van de vijf tiende Olympiade waren geëindigd. Een groot koor van vrouwen in na tionale klederdracht: witte blouses en kleurige rokken, en mannen in schil derachtige costumes, zong daarna met begeleiding van de militaire kapel de Olympische Hymne, waarin de compo nist de ziel van zijn volk heeft gelegd en die eindigt met een triomfantelijke uiting van geloof in de toekomst. Zes adelborsten droegen de Olympi sche vlag, wijd uitgespreid, langs de ere-tribune, en op de maat van pittige marsmuziek volgden hen de vlaggedra gers van de 71 landen die door de Noord-Oostelijke uitgang het stadion verlieten. Nog eenmaal zongen alle toeschouwers, zo mogelijk met nog ze zich keerden naar de drie masten boven het scoringbord. De Griekse vlag werd gehesen en het Griekse volks lied schalde door het stadion. Toen ging het blauwwit van de Finse vlag omhoog aan de middelste mast. waar na het Finse volkslied met gloed en overtuiging werd meegezongen door de zeventigduizend Finnen die deze plech tigheid volgden. Tenslotte rees de Au stralische vlag aan de linker mast, om dat de Spelen in 1956 immers te Mel bourne zullen worden gehouden, en weerklonk eerst het God Save the King en daarna het Australische volkslied. SLUITINGS PROCLAMATIE Edstroem sprak toen de sluitings proclamatie uit waarin hij het vol gende zeide: „Uit naam van het IOC De voorzitter van het I.O.C.. de heer Edström. draagt de Olym pische vlag over aan de burgemees ter van Helsinki, die het satijnen dundoek zal bewaren tot 1956. wanneer de vlag met de vijf ringen in Melbourne zal wapperen. meer vuur en toewijding, het Finse volkslied „Ons Land", toen stroomde het stadion langzaam leeg. Maar .boven het scoringbord bleef in de traag vallende schemering het Olympische devies nagloeien: Citius, Fortlus, Altius. „Deelnemen is belangrijker dan over winnen". Dit is de uitspraak van wij len baron de Coubertin en is de grond slag van de Olympische Spelen en de ze woorden stonden in vier talen op het uitslagenbord bij de aanvang van de sluitingsceremonie. Wij moesten daaraan denken, toen we enkele ogen blikken nadat het Finse volkslied nog eenmaal in het grote Olympische sta dion was verklonken het volgende vernamen. Emil Zatopek. de Tsjech ische athleet. die te Helsinki driemaal Olympisch kampioen werd. heeft zijn gouden medaille, welke hij op de 5000 meter won, aangeboden aan de Duitse loper Herbert Schade. De Tsjech was van mening, dat hij zonder de hero- ische strijd met de Duitse kampioen waarschijnlijk niet zou hebben geze gevierd en daarbij het Olympische re cord zou hebben verbeterd. Schade werd in die wedstrijd derde achter de Fransman Mimoun. Dr Karl Ritter von Halt, president van het West Duitse Olympisch Comi té. heeft professor Crux, de Tsjechi sche vertegenwoordiger in het Inter nationaal Olympisch Comité mede gedeeld, dat het ridderlijke aanbod niet kan worden aanvaard, omdat de medaille aan de werkelijke overwin naar toekomt. Zatopek heeft tijdens de atletiekwed strijden te Helsinki bewezen de groot ste loper van het ogenblik te zijn, al dus Von Halt, is bewonderd door tien duizenden toeschouwers, die hem heb ben mogen gadeslaan. Maar door deze geste heeft hij getoond, dat hy de Olympische gedachte niet alleen op het sportveld, maar ook daarbuiten wil uitdragen. iilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII De driedaagse samengestelde rui- ter wedstrijden - de Military - was uiterst zwaar. Daar kunnen niet alleen de Nederlandse deelnemers over meespreken, maar ook de Deen Rusaek Nielson, die hier eerder dan zijn paard een hindernis „neemt'. Grand Prix des Nations Jonqueres d'Oriola na barrage winnaar van zwaar springconcours De laatste gouden medaille van de Olympische Spelen 1952 bete kende de eerste en enige gouden plak voor Groot Brittannië. Dit land won namelijk de équipewedstrijd van de Grote Prijs der Naties. Het Britse team, dat het goud voor Engeland veroverde, bestond uit D. N. Stewart, W. H. White en H. M. Llewellyn, die respectievelijk met „Aher- low", „Nizefella" en „Foxhunter" des trijd aanbonden. Voor hen werd een totaal van 40.75 strafpunten genoteerd, waarvan Stewart er 16, White 8 en Llewellyn er 16.75 kreeg aangetekend. Individueel werd de Fransman B. Jonqueres d'Oriola Olympisch kampioen met „Ali Baba". De „Grand Prix des Nations" bestond, zoals de reglementen voor schrijven. uit twee manches. De eerste manche was in de zonnige morgenuren gehouden voor een handjevol toeschouwers, bij wie zich Prins Bemhard en de Prinsessen Beatrix en Irene bevonden. Toen stond als nummer een geklasseerd de Duitser Thiedemann met „Me teor", die als enige van de 51 deelnemers foutloos was rondgekomen. Bij zijn start in de tweede manche had hij dus een goede kans op de gou den medaille en met spanning volgde het publiek zijn verrichtingen. In het begin ging hij rustig en beheerst over de hin dernissen. en zag het er naar uit dat hy als Olympisch kampioen zou eindigen. Bij de dubbelsprong wierp hij de balken af. maar nog stond hy op de eerste plaats. Toen hij echter bij de elfde hin dernis. de sloot, die 4 meter 50 breed was. andermaal een fout maakte, was de zekerheid van een gouden medaille voor hem te loor gegaan. Want doordat voor hem 8 fouten werden genoteerd stond hy gelijk met nog 4 andere ruitere, voor wie een zelfde aantal fouten was opge tekend- Thiedemann behoorde nu ook tot de combinaties, die door barrage moesten bewijzen, wie recht had op de eerste, de bweede en de derde plaats. In de barrage ontging hem niet al leen de gouden, maar ook de zilveren medaille doordat hij twee van de zes hindernissen omwierp. De enige, die foutloos eindigde, was de bekende Fransman Jonqueres d'Oriola. een ruiter van superklasse. Met geweldig 1 clan en lenigheid sprong hij met zijn j vosruin in vloeiende stijl over de hin- j dernissen. In de sprong ging de ruiter I prachtig met het bovenlichaam mee en hy gaf het paard volkomen vrij heid van hoofd en hals. De grote Britse favoriet kol. Harry Llewellyn, die met Foxhunter startte, was in de eerste manche volkomen uit vorm. Hjj wierp de vijfde hindernis af. raakte na de dubbelsprong zijn balans fcwUt en gleed aan één kant uit de styg- beugel. Met Inspanning van alle krach ten wist hy zich aan het paard vast te houden en zich voor de val op de grond te behoeden. Dit kostte hem wel enige kostbare seconden aan tijd. maarhy won hierdoor 8 punten. De tweede man che legde hij foutloos af. In weerwil van zU-n meesterlyk rijden kon hy zich ech ter niet meer onder de prijswinnaars scharen, want zijn totaal aantal fouten bedroeg 16%. Een tweede grote favoriet, die in deze „Grote PrUs" faalde, was de Fransman Ohevaiier d'Orgeix, van wie men met „Arlequin" hoge verwachtingen had. In de eerste ronde maakte hij 16 fouten en in de bweede zelfs 19. De Italiaanse crack P. d'Inzeo was oorzaak dat zyn land uitgeschakeld werd voor het équipe klassement, doordat hy niet op tyd m ie ring iistawali lificeerd werd. Typisch Midden-Europees voetbal Hongaars doelpunt in tweede helft brak moreel van Zuid-Slavie De voetbalfinale tussen Hongarije en Zuid-Slavië heeft er geen twijfel over gelaten, wie de titel van Olympisch voetbalkampioen heeft verdiend. Dat waren de Hongaren, die ten slotte over de langste adem bleken te beschikken en ook technisch net een tikje beter waren dan hun tegenstanders. Zij, die gekomen waren om een sensationele eind strijd te zien, zijn waarschijnlijk teleurgesteld naar huis gegaan. Maar de ware voetbalkenner is, althans voor de rust, aan zijn trekken ge komen, toen beide ploegen een meesterschap over de bal en een combinatievermogen vertoonden, dat men in Nederland niet ziet. Overigens was dit combinatievermogen de oorzaak, dat er voor rust geen doel punten zUn gevallen. Het goed gevulde, maar niet uitverkochte stadion te Hel sinki werd vergast op een typisch Mid den-Europees spel. waarbU de vaak ver nuftige en brillante combinaties in schoonheid stierven in een wirwar van spelers, die telkens weer tyd gelaten werd zich naar de bedreigde punten voor het doel te reppen. En mocht het al eens tot een schot komen (en dit kwam dan veelal van Hongaarse zyde) dan stond in beide goals een keeper, die daar. zy het een enkele maal met moei te. wel raad mee wist. Hoe zwak de schutterscapaciteiten waren, bleek wel, toen Hongarije on geveer een half uur na het begin een strafschop werd toegewezen. Mldvoor Palotas nam met een sarcastisch ex cuserend gebaar de bal van de uitste kende Zuid-Slavische linkshalf Laj- kofski in ontvangst en deponeerde hem rustig óp de witte stip. Even rus tig nam hU zyn aanloop, maar zyn slecht geplaatste schuiver werd door doelman Beara gehouden. En terwyl Palotas in wanhoop naar zijn hoofd greep, revancheerde Lajkovski zich met een even sarcastisch bedankje, als hij even tevoren had gekregen. De in dit tournooi zo productieve Zuid Slavische voorhoede had in deze finale haar meester gevonden. Want hoe snel en handig de mannen uit het land van Tito ook dribbelden, de Hongaarse ach terspelers waren net iets feller en mocht er al eens gevaar dreigen, dan hanteer den 7Jj veelal met succes de buitenspel- val. waarvan vooral midvoor Vukasnog al eens de dupe werd. Ook de Hongaren kwamen er echter niet door en zo hielden beide partijen elkaar tot de rust volkomen in even wicht. In de tweede helft is het grotere uithoudingsvermogen van de Honga ren beslissend geworden. Want naar mate de tyd verstreek, werden de rushes van de Zuidslaven minder snel en nauwkeurig en het fyne borduur werk uit de eerste helft maakte bU hen plaats voor lange trappen. Toen bleek echter ook, dat dit lange spel de Mid- den-Europese ploegen slecht Ugt. Want aan dit long-passing ontbrak alle zui verheid en steeds was er weer een Hongaars hoofd, dat de hoog gespeelde bal naar een medespeler dirigeerde. De Hongaarse spelers konden hun in dividuele snelheid, een der noodzakelyke factoren voor succes met kort spel. beter op peil houden dan hun tegenstanders en dit werd dan ook de oorzaak, van het eerste doelpunt. Tijdens een kort Zuid- slavisch offensief werd de bal met een lange trap uit de Hongaarse verdediging naar voren gespeeld. Palotas en Horvat liepen er alle twee op. maar Palotas was iets sneller en wist struikelend Horvat voorbij te komen. Lajkovski snelde te hulp, doch speelde de bal tegen Palotas aan. Het leer stuitte in de richting van het doel, keeper Beara liep uit. doch de Hongaar was net iets eerder bij de bal. draaide om Beara heen en had toen geen moeite meer om in het verlaten doel te schieten. Daarmee was Zuid-Slavië een gesla gen ploeg. De kans op de overwinning had de Zuid-Slaven tot dat moment staande gehouden, maar het morele ef fect van het doelpunt was zo groot, dat HongarUe het spel in handen kon nemen. En het tweede doelpunt, dat linksbuiten Czibor met een min of meer gelukkig schot via de binnenkant van de paal scoorde, bracht tenslotte drie minuten voor tijd. de juiste ver houding op het Olympisch scoringbord en practisch het einde vari de wed strijd. die in alle vriendschap werd gespeeld en waarin de uitstekend lei dende Engelse scheidsrechter Ellis de teugels niet strak heeft hoeven aan te trekken. Nederlanders onderscheiden. De burgemeester van Helsinki, de heer Rvdman, heeft Zaterdag namens de Finse staatspresident Olympische Kruizen le en 2e klasse uitgereikt aan officials van verschillende lanaelijke sportfederaties. Bij hen waren de he ren K. J. J. Lotsy en Jules PereL on derscheidenlijk chef de mission van de Nederlandse delegatie en voorzitter van de Nederlandse Krachtsportbond, die beiden het Kruis le klasse ontvingen. Aan Prins Bernhard was deze onder scheiding reeds toegekend bU zijn aan komst te Helsinki, terwyl de heren mr J. Linthorst Homan. voorzitter van het NOC. jhr L. J. Quarles van Ufford, secr - penningmeester van de Kon. Ned. Hoc- keybond en Kol. P. W Seharroo, lid van het I.O.C het Kruis le klasse een week geleden hebben ontvangen. Dr J. N. van den Houten, secretaris van het N.O.C. kreeg toen het Kruis 2e klasse. Het Kruis voor Olympische verdien sten is ingesteld door de president van Finland, de heer Paasikivi. en kan be schouwd worden als een officiële deco ratie. HENGELSPORT. „De Gulden Voorn" organiseerde een wedstrijd in het Aarkanaal. De vangst was matig, er werd 3.451 gram vis aan de schaal gebracht. Uitslag: 1. J v d Linden (wiss. beker en extra pr. gr. bliek»; 2. J. Dubbelaar; 3 Jac. Azier Sr4. H. J. Vogelenzang Sr.; 5. C. v d. Zwan; 6. D. Petit; 7. H. J. Vogelen zang Jr; 8. Frerik (extra pr. gr. voorn); 9. W. v. d. Linden; 10. J. Azier Jr. Wedloop De Zweed Johanssen had in de halve finale van het bokstournooi voortreffelijk gebokst tegen de Fin se favoriet Koski. Maar hij kwam Zaterdag in de finale tegenover de geweldige neger Sanders te staan, tegen wie, naar hy zelf besefte, slechts een outsiders kansje had. Zo bevangen was de Zweed door de vrees voor een k.o., dat hy volko men vergat waarvoor hij in de ring gekomen was: namelijk boksen en vechten voor dat kleine kansje. Hy deed niet anders dan terugwijken en toonde slechts één verlangen, uit de buurt te blijven van de steeds dreigend opdringende Amerikaan. Gebrek aan moed? We zouden het toch niet gTaag zo noemen, nadat we Johanssen in zijn vorige party en aan het werk hebben gezien. Laten we liever spreken van een al te grote mate van voorzichtigheid. Maar door zyn tactiek werd er he lemaal niet gebokst, de partij werd een soort van wedloop, die een or kaan van protesten uitlokte en .jo hanssen twee openbare waarschu wingen van de scheidsrechter, de Fransman Vaisberg, kostte. Toen hy in de tweede ronde nog steeds retireren bleef, elke slagwisseling vermijdend, paste Vaisberg een drastische maatregel toe, hij dis kwalificeerde de Zweed. En dit betekende, dat Johanssen niet in aanmerking kwam voor de zilve ren medaille, welke hem ten deel gevallen zou zyn als hij zyn kans je had verdedigd, desnoods met een noodlottig resultaat. By de ce remonie protocolaire mocht hy dus niet op het erepodium verschij nen, en toen aan de middelste mast de Stars and Stripes omhoog ging, en aan de rechtse stok de vlaggen van Finland en Zuid Afrika de Fin Kosti en de Zuid Afrikaan Nieman werden immers als verlie zers van de halve finales ex aequo derde geplaatst werden gehesen, bleef de linkse mast zonder vlag. een aangrijpend moment. Voor de eerste maal in myn leven schaam de ik my, dat ik een Zweed ben, verzuchtte later een troosteloze supporter van Johanssen.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3