S jt t 'M Linnenian herstelde zich fraai •anees in laatste ronde uitgebokst Internationale sportbonden worden zwak geleid Gebrek aan moed en durf DE KONING TE RIJK 4-4 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 31 Juli 1952 Tweede Blad No. 27674 Niemand gaf meer een cent voor zijn kansen Linneman is in zijn partij tegen de Iranees Issabeg bijna het slachtoffer rorden van zijn vurige strijdlust, zijn agressieve temperament en, naar het voorkwam, ook van de fout zijn onbekende tegenstander te onderschatten, oen de eerste ronde twee minuten oud was gaf niemand van de toeschouwers een cent voor de kansen van de Nederlander. Alleen degenen die de ied en de volharding van Linneman kennen hadden de hoop nog niet foren. Deze eerste ronde dreigde een ramp voor de Amsterdammer te worden. begon op zijn bekende manier, steeds op de man zittend en een stroom r stoten afzendend, zonder zich veel om zijn dekking te bekommeren. De nees was volkomen bereid elke slagwisseling aan te gaan. Hij wist van ben niet veel af maar hij beschikte over een enorm harde stoot in beide sten. Overigens was hij ook in zijn stoten zeer eenzijdig want hij zond vrijwel >en uppercuts en wijde hoeken af. Na de gongslag voor de derde ronde vloog Linneman op Issabeg los als had hy nooit eerder kennis gemaakt met de kracht van diens punch. De Iranees bleek volkomen uitgebokst. hij zond in het wilde weg en met een verwe zen uitdrukking op zijn gezicht tal van punches af die de Amsterdammer ge makkelijk ontweek waarna Linneman zijn tegenstander in een nonstopoffen- sief zodanig toetakelde dat deze de grootste moeite had om op de been te blijven. Herhaaldelijk was hij eigen lijk staande knockout. Hij werd echter enige malen bevoordeeld door de scheidsrechter, de Ier Devinc, die tus senbeide kwam bü het infighting als de Iranees zich door hangen en vast houden wilde handhaven. inneman trok zich hier niets van aan. jat op een gegeven moment zo'n rm harde stoot zijn kin raakte, dat lot zijn eigen verbazing in het cen- m van de ring kwam te zitten. Hij n 8 tellen rust. kwam toen op de ir. en moest prompt een geducht of- ;ief van de Iranees doorstaan, die ii bombardeerde met ontzettend harde ■kstoten en opstoten. Linneman liep dcrom tegen zo'n klap op en ging voor tweede keef tegen het canvas. Men «de het ergste toen na 8 tellen de jd hervat was en Issabeg, zeker van overwinning, nu zijn dekking geheel varen en meedogenloos met linksen rechtsen op Linneman insloeg. De isterdammer werd voor de derde maal en de kin geraakt met hetzelfde ge- g hij kwam in de ring te liggen en leek er even op dat de strijd beslist 5 Maar hij kwam op de been en wist i tot het einde van de ronde te hand le tweede ronde zette in met een aan- die de Iranees als beslissend bedoeld J Issabeg werd echter zeer onzuiver zijn begeerte om er een eind aan te ken, zodat hij geen enkele maal vol irkwam. Linneman nam de aanval en de strijd werd een woeste uit- ;hng van punches die bijna de volle minuten duurde en al met al iets het voordeel van de Amsterdammer liep. Schoonspringtitel voor Pat Mc Cormick. De Amerikaanse Pat Mc Cormick is Ir in geslaagd met ruime voorsprong haar rivalen het Olympisch kam- rnschap schoonspringen op haar m te brengen. Tweede werd de :rancaise Mady Moreau en de derde Jcnsen-Olsen. Pooral van Zoe Jensen is dit een prestatie, aangezien zy door het nen van een Russisch protest als itste was gestart voor de finale. )e officiële uitslag luidt: 1. en Olym- :h kampioene Pat Mc Cormick (VS) 30 pnt.: 2. Mady Moreau (Frankrijk) 34 pnt.: 3. Zoe Ann Jensen-Olsen 57 pnt.: 4. Ninelj Krutova (Rusland) 86 pnt.; 5. Charmian Welsh (Gr. Br.) 38 pnt.: 6. LJubovj Zhigalova (Rus- d> 113.83 pnt. WATERPOLO. )ok Rusland en Zuid-Slavië speelden gelijk. Nederland en Hongarije hebben n poule A van de halve finale van bel watcrpolotournooi ook Rusland Zuid-Slavië gelijk gespeeld: 33. ngartfe 2 1 1 0 3 9—7 (Ierland 1 0 1 0 1 4—4 d-Slavië I 0 1 0 1 3—3 sland 2 0 1 1 1 e—8 IK 2 2 0 0 4 7—5 Staten 2 1 0 1 2 8—7 2 1 0 1 2 7—8 anje 2 0 0 2 0 5—7 België verloor met 4—2 van de V.S. Italië won met 21 van Spanje. Ellis leidt voetbalfinale. 3e finale van het Olympisch voetbal- irnooi tussen Hongarije en Zuid-Sla- 1 zal geleid worden door de Britse icidsrechter Ellis. Als grensrechters llen de Fin Nyberg en de Zweed jlner fungeren. 3e Italiaanse arbiter Orlandini zal ■vedstrijd om de derde plaats tussen Mlsland en Zweden leiden met als [ensrechters de Zuidslaaf Matancic en Hongaar Zolt. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllilllll De gelukkigste man van de wereld. „Ik ben de gelukkigste man van de wereld", zei Groothuis, de pugi- Ustieke vader van Moos Linneman. toen hy gisteren na afloop van de partij tegen Issabeg in de kleed kamer een sigaar zat te roken. „Het is niet zo, dat ik niet zou weten waar Moos toe in staat is, hy is hier naar toe gekomen met het idee: overwinnen of sterven. En zo moet je hier wel boksen om iets te bereiken tegen knapen, die er de zelfde opvatting op na houden. Maar wat was ik bly toen Moos zich herstelde en die Iranese kracht patser begon te slopen" lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll nomen en ongetwijfeld is de zege ten deel gevallen aan de bokser die over het beste moreel en ook over de grootste kundigheid beschikte, maar de harten van de Nederlanders hebben in die eer ste ronde wel zeer angstig geklopt. Onze landgenoot Pastor was in zijn partij tegen de Duitser Kistner minder gelukkig. In een technisch weinig fraai gevecht verzamelde de Duitser, naar het oordeel van de jury. de meeste punten. In een gewone wedstrijd zou de uit spraak „onbeslist" zijn geweest, want noch Pastor, noch Kistner verdiende de zege. Ook onze landgenoot Van Klaveren werd uitgeschakeld. Hij trof in de Ier Milligan een enorm sterke tegenstander, die verdiend op punten, won. De onderbroken radio reportage. Het biykt dat vele radioluisteraars In het land onaangenaam zyn getrof- Jen door het afbreken van de reportage van de Olympische waterpolo-wed- strud tussen Nederland en Joego slavië op Maandagavond te kwart voor acht ten behoeve van een regerings uitzending. „De uitzending op Maandag was een extra uitzending, waartoe eerst in de j loop van die dag werd besloten. De j programmaleiding van de AVRO reken de er op dat de wedstrijd op tijd zou J beginnen en dat dus het eind van de j wedstrijd uitgezonden zou kunnen wor- i den Zoals bekend begon de wedstrijd later en duurde hij bovendien langer De dienstdoende omroeper van de Avro besloot de reportage om kwart voor acht te beëindigen ten behoeve van de aangekondigde regeringsuitzending (landbouwrubneki Noch het betrokken departement, noch de R V.D was van de programma-wijzi ging op de hoogte, terwijl bovendien de uitzending niet in de studio in Den Haag geschiedde. De landbouwrubriek vs as namelijk op platen opgenomen die in de Avro-studio werden uitgezonden. In de practijk is het reeds herhaalde malen voorgekomen dat op verzoek van de vier omroepverenigingen bepaalde regeringsuitzendingen werden verscho ven. Er bestaat een voortdurend en pret tig overleg, waardoor veranderingen gemakkelijk aangebracht kunnen wor den. In dit geval zou een verschuiving eveneens mogelijk zijn geweest, indien hierover tijdig contact was gezocht. Naar aanleiding van het voorgevallene op Maandag j.l. is thans overeengekomen dat van extra Olympische uitzendingen, vallende vóór een regeringsuitzerding, door de betrokken omroepverenigingen kennis zal worden gegeven aan de RVD, zodat van te voren geregeld kan worden hoe te handelen bij het verlengen van de reportage". Hongarije is Olympisch kampioen geworden in het tournooi sabelsohermen voor équipes heren. Italië eindigde op de tweede plaats, terwijl Frankrijk het brons veroverde. De ivereldjeugd streed sportief en eerlijk (Van onze speciale verslaggever). Een goede organisatie is de basis voor het slagen der Spelen. Welnu, de Finnen hebben verbluffende prestaties geleverd en zijn erin geslaagd ons de Spelen van Berlijn en Londen volkomen te doen vergeten. Sportief is de strijd op de velden, in de zalen en het zwembassin ongetwij feld ook geweest. Voor de eerste maal in de geschiedenis der Olympische Spelen was de sportjeugd uit de gehele wereld bijeen. Wat dat betekent kan een elkeen begrijpen, die zich realiseert de tegenstellingen, welke er in de wereld tussen de landen en tussen diverse groepen van landen bestaan op politiek, sociaal en godsdienstig gebied. Uit de verslagen, waarmede pers en radio de wereld hebben overstroomd, is over het algemeen duidelijk naar voren gekomen, dat de onderlinge verstandhouding tussen de deelnemers, tus sen blank en bruin, tussen vertegenwoordigers van diverse politieke en geestelijke stromingen tot de meest extreme toe, voortreffelijk is geweest. Tijdens de wedstrijden en vlak daarna hebben de sportmensen elkaar leren waarderen, in lief en leed, in vreugde en verdriet. En dat dit mogelijk is geweest, dat de in alle opzichten zo uiteenlopende gevoelens niet op verkeerde wijze zijn uitgebarsten in de hitte van het gevecht, wel, dat betekent de groot ste winst van deze Spelen. En deze winst tekent zich nog duide lijker af, indien men weet en menig maal zijn wy in staat geweest achter de schermen te kijken, dat de leiders, de ouderen, zy die het voorbeeld moeten geven aan de Jongeren, vaak niet be zield waren van de voor het slagen van de Spelen zo noodzakelijke goodwill. Wat of de oorzaak van verscheidene onaan genaamheden is geweest? De jeugd pro beerde elkaar te vinden, elkaar te waar deren, maar de leiders hebben het me nigmaal niet zover kunnen brengen. En deze schrille tegenstelling tussen de ge zindheid van de jeugd en van die der ouderen heeft ons en niet alleen ons, maar de gehele internationale sport pers, byzonder scherp getroffen. Vaak was de redelykheid by de leiders zoek, menigmaal stond het. chauvinisme op de voorgrond by het nemen van beslis singen, soms bracht een soort zetelver knochtheid bij internationale sportbe- stuurderen een zwakke houding tot uit drukking, waarover men slechts mede lijdend de schouders kon ophalen. Verbaasd hebben wy gestaan over het verspelen van prestige by de in ternationale sport-federaties. Het con gres van de FIFA leek op menig ogen blik meer op een Poolse Landdag dan op een bijeenkomst, waarop verstan- Nederlandse schoonspringstcrs Links op de joto Lenic Lantmg- Khhn, Zjc/j njet VQOr de jinaie we.\ Heller in actie, rechts Els van den Un te plaatsen. 1 Horn. dige besluiten zouden moeten worden genomen. Er staat een 80-jarige pre sident aan het hoofd, (Jules Rimet) waarvoor men slechts respect kan hebben voor het vele werk. dat hü in het verleden heeft gedaan. Maar hü was op het congres een speelbal van intriges, obstructie en chauvinisme der gedelegeerden. En omdat men het niet over zijn opvolger eens kon wor den, besloot men ten einde raad hem voor twee jaar te herkiezen. Een af gevaardigde noemde het verloop der besprekingen een „schandaal" cn een andere official sprak over een „chao tische toestand" in de F.I.F.A. Een tweede voorbeeld, hoe zwak de in ternationale sport-federaties worden ge leid, is gemakkelijk aan te wijzen. Ne derland was nauw betrokken bij het inci dent over scheidsrechter Delahaye (Bel gië), wien verweten werd, dat hij de ontmoeting Nederland-Zuid-Slavië niet correct had geleid. De Zuidslaviërs dienden een protest tegen hem in en het Fina-bestuur, in dit geval hande lend als jury d'appèl, het hoogste col lege, wees het verzoek om de ontmoe ting over te spelen toe. Men kan wel eens minder tevreden zyn over de lei ding van een scheidsrechter, hetgeen in menige tak van sport voorkomt. Maar dan moet het hoogste college er voor zorgdragen, dat zo iemand nimmer meer wordt aangewezen om als arbiter op te treden. Het F.i.n.a.-bestuur was verant- woordeiyk voor de aanwyzing van de Belg als scheidsrechter. En de sport loopt de kans volkomen knock out te worden geslagen, indien een bestuurs college niet meer eigen daden dekt. Het enig mogelijke zou zyn geweest, dat het Fina-bestuur zelf zou aftreden, want door toewüzing van het verzoek erkende men eigen ongeschiktheid. En door deze eigen ongeschiktheid liet men de spelers de dupe worden. Welk een verlies aan prestige werd de Fina, waarin ook Nederland een zetel in het bestuur heeft, toegescho ven, toen de Nederlandse chef de mis sion verklaarde: „Ons waterpolozeven- tal zal de wedstrüd tegen Zuid-Slavië overspelen, maar wij doen dat uit respect voor de Finnen en hun orga nisatie, maar niet voor de Fina". Welk bestuur, dat zich zelf respec teert, zou zich zo iets hebben laten toevoegen, al kwam het dan van de züde van de Nederlandse chef de mission, wiens woorden een elkeen uit het hart waren gegrepen? En een dag later toonde het Fina-bo- stuur zich wederom „week", toen de Hongaarse coach, die na de ontmoeting tussen Nederland en Hongarye een scheldparty ging houden tegen Neder landse officials, de heer Lotsy inbegre pen. slechts met een „waarschuwing" werd bestraft. Wat moeten de deelne mers, de jongeren van zulk een houding van de ouderen denken? Mogen zy niet een voorbeeld van daadkracht verwach ten van ouderen, die leiding aan de jeugd moet geven? VOOR HET GRIJPEN. De voorbeelden van de incompetentie der internationale sport-federaties lig- gen voor het grijpen. Men denke eens aan het „schandaal" in de Finnjollen- klasse. Een Engelsman en een Canadees laten op het moment, dat de races nog j in volle gang zyn, de hun toegewezen zeilen, die voor alle deelnemers dezelfde zyn, veranderen. Met het gevolg, dat beide zeilers in de volgende wedstrijden veel betere resultaten behaalden dan de i rest van het veld. Alle deelnemers wa ren het er over eens: dergeiyke han- j delingen behoren niet thuis in zeilers- i milieu, w aar men zeer veel waarde j hecht, en terecht, aan de sportieve eti- j quette. De deelnemers naren zelfs be reid de drie races, die na de verande ringen in de zeilen van de Canadees en de Engelsman, nog waren gehouden.I over te zeilen. Een sportieve oplossing, waarmede elk weldenkend mens het volkomen eens kon zijn. De jury d'appèl dacht er onder leiding van een Engelsman het zou juister zijn geweest, indien de Engelsman de leiding van een bij eenkomst, waarover een dergelijk ge val moest worden beslist, tydeiyk aai een ander had overgedragen anders over en zo werd het protest van Koos de Jong, die zeer onder de indruk was. dat zo iets in de zeilsport mogelijk is, afgewezen. Op het sportveld is de verstandhou ding over het algemeen uitstekend ge weest. Degenen, die echter leiding moe ten geven aan de internationale sport- beweging, zullen zich ernstig moeten bezinnen, of gebrek aan durf en moed by het nemen van beslissingen, het na jagen van zetels in besturen zonder dat men ervan overtuigd is. dat de betrok kenen er wel de capaciteiten voor heb ben, het blyven zitten op plaatsen, on danks het feit, dat men de „pensioen gerechtigde leeftyd" allang is gepas seerd, het vormen van blokken van lan den, het ontstellend gebrek aan kennis van de reglementen en de historie van de sport, niet ertoe zullen leiden dat het opbouwende werk, wat in de sport zou kunnen worden bereikt, niet by voorbaat door deze oorzaken tot mis lukking is gedoemd. MOTORSPORT. Nederlandse teams voor internationale zesdaagse. De centrale sportcommissie van de K.N.M.V. heeft de rijders aangewezen, die in de internationale zesdaagse voor Nederland zullen uitkomen. Zü zullen in deze wedstryd, die van 18 tot en met 23 September in de omge ving van Salzburg in Oostenryk. wordt gehouden, de „Zilveren Vaas", welke vorig jaar in Italië door ons land werd gewonnen, verdedigen. Uitgezonden wordt een team. dat op BS A. uitkomt en één, dat uitsluitend Jawa's berydt. In het BSA-team zullen starten Piet Knijnenburg (Wassenaar), M. Rozenberg (Kerkradei en Jan Flin terman (Den Haagt. Als reserves wer den voor deze ploeg aangewezen Jaap Roest (Nieuwveen) en G. Brouwer (Wil ms". Roest kwam. zoals bekend is. ten val in de wedstrüd om de Coupe de La Montagne en brak toen een dijbeen. Hij is thans in zoverre hersteld, dat deel neming aan de zesdaagse mogeiyk kan zyn. doch vooraf zullen zijn behande lende geneesheer en de medische com missie van de KNMV overleg plegen of het voor de volle honderd procent veilig is. dat Roest meerijdt. Is dat niet het geval, dan zal Brouwer meegaan als reserve. In het Jawa-team zijn opgenomen Drikus Veer (Borculo". Cees van Rijssel (Den Haag" en Flip Haaker 'Badhoeve- doip' Voor deze ploeg zal Evert Bos (de Meern» reserve zyn Hoewel alle aanmeldingen nog niet binnen zijn de inschrijving sluit op 12 Augustus laat het zich aanzien, dat nog een twintigtal Nederlandse j deelnemers individueel zal uitkomen. I Op de tribune in Helsinki sloegen Prins Bernhard en Prinses Beatrix gisteren de waterpolowedstrijd NederlandHongarije gade, en zij maakten dezelfde zenuwslopende ervaringen door als de honderd duizenden, die „thuis'' deze enerverende strijd via de radio volgden. Deze opnamen van Prinses Beatrix laten daarover geen twijfel bestaan: van trieste teleurstelling via herlevende hoop naar een glorieuze juich kreet bij de geli|kmaker. Haar Vader mocht dan ietwat bezadigder reageren op het sensationele spelverloop, ook hij was kennelijk de Koning te rijk toen het uiteindelijk gelukt was een hopeloos schijnende achterstand in te lopen. ■■■Mi „Vechten, r jongens, t „■JAAAü!"}

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3