LEIDSCH DAGBLAD H Eerste formatiepoging van dr Beel mislukt P.v.d.A. weigerde medewerking West-Duitse socialisten verbitterd over nieuwe nederlaag Churchill kondigt verlangzaming oorlogsuitrusting aan 91ste Jaargang DONDERDAG 31 JULI 1952 No. 27674 Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57053 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwert6_ per kwartaal; f 047 per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Onaanvaardbaar Onverdraaglijk SEDERT begin 1950. dus welgeteld 2'.. jaar. vertoeven twaalf Neder landse onderdanen in Indonesische gevangenissen onder verdenking mede werking te hebben verleend aan de ac ties van ex-kapitein Westerling. Door middel van een clandestien- overgebracht bericht is dezer dagen be kend geworden, dat onze landgenoten langs zes dagen In hongerstaking zijn gegaan in de hoop daardoor de aan dacht op hun droevig lot te vestigen en zichzelf te onttrekken aan de sfeer der vergetelheid, waarin de Indonesische rechtsgang hen dreigt te verstikken. ET parket te Djakarta heeft niet de minste moeite gedaan om het feit dezer langdurige voorhechte- s te ontkennen hetgeen trouwens k onmogelijk zou zijn geweest maar t heeft zich zelfs beijverd er een mo ering voor te geven door te verkla- II. dat .4e verdere afhandeling dezer ak wordt vertraagd door het feit, dat je pa aide getuigen onvindbaar zijn". En e'.s de klap op de vuurpijl wordt tenslotte opgemerkt, dat „een ver loor van de oud-kapitein Westerling de afhandeling van de zaak dezer gevan- ;enen ongetwijfeld aanzienlijk zou be spoedigen". TOEN ongeveer een half jaar geleden in Den Haag een aanslag werd ge pleegd op een Indonesische mili taire attaché hier te lande, hebben wij 6een ogenblik geaarzeld met het uitspre ken van onze hartgrondige hoop, dat de Nederlandse Justitie erin zou slagen de dadeirfs) binnen de kortst mogelijke tijd Ie pakken te krijgen, enkel en alleen uit de overweging, dat een dergelijke daad in de relatie tussen beschaafde naties als ontoelaatbaar moet worden beschouwd. Die hoop is in vervulling gegaan: de Nederlandse daders zaten binnen en kele dagen aohter de tralies en zij zullen ongetwijfeld binnen afzienbare tijd voor Nederlandse rechter terecht staan, r is geen enkele Indonesische instantie or nodig om daarop aandrang uit te oefenen, het recht zal zijn loop vinden. N het eerstbedoelde geval liggen de 'aken geheel anders cn is de situatie o.i. tienmaal zo ernstig. Het betreft hier Nederlandse onderdanen, die zich oor een Indonesische rechtbank zul len moeten verantwoorden, maar wier schuld nog geenszins vast staat. Het is eenvoudig onverdraaglijk, dat deze men- nu al 2'j jaar in de gevangenis zuchten zonder dat hun recht geschiedt. Een dergelijke behandeling is een be schaafde natie en een rechtsstaat on aardig. Ziet de Nederlandse regering geen kans haar onderdanen via haar diplo matieke kanalen een behoorlijke rechtsgang te verschaffen, dan blijft er maar één middel over: een beroep op de Verenigde Naties in de naam van de ook door Indonesië onder schreven rechten van de mens. De suggestie om verband te willen leggen tussen de uitlevering van Wes terling en het fundamentele recht van onze landgenoten op rechtsingang is ten enenmale onaanvaardbaar en on verdraaglijk. Situatie nu uiterst moeilijk (Van onze parlementaire redacteur). De poging van dr Beel een kabinet te vormen op basis van de P.v.d.A., K-V.P., A.R. en C.H.U. is mislukt. Dr Beel vertelde gisteravond in 7-ijn depar tement aan de journalisten, dat zijn plan voor de formatie van een kabinet de instemming had gekregen van de K.V.P., de A.R. en de C.H.U. De P.v.d.A. ziet echter in mijn voorstel een verzwakking van haar positie in het kabinet ten opzichte van de toestand van thans, zodat ik in mgn poging een kabinet te vormen op basis van vier partijen niet ben geslaagd en ik mg dus nader heb te beraden hoe thans de kaarten liggen. Ik zie de situatie nu uiterst moeilijk, aldus dr Beel. Hij had aan de A.R. de portefeuille van Economische Zaken aangeboden, in ruil waarvoor de K.V.P. de portefeuille van Verkeer en Water staat zou krijgen. Dr Beel zou zelf minister-president worden in plaats van dr Drees, maar daarvoor zou de P.v.d.A. de portefeuille van Justitie krijgen. De P.v.d.A. kon daarmede echter niet accoord gaan. offer willen brengen, maar de P. v. d. A. is niet tot een offer bereid geweest. Zij heeft na de overwinning bij de ver kiezingen haar positie in het kabinet niet verzwakt willen zien, waarbij men mis schien ook heeft overwogen, dat dr Drees aan het hoofd van een nieuw ka binet moet staan, omdat de verkiezin gen een persoonlijk succes zyn geweest voor dr Drees als nationale figuur. Acheson tot Frankrijk: Congres belet ons meer te doen. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Acheson heeft op een pers conferentie gezegd niet te kunnen belo ven, dat de V.S. de aankopen van Franse militaire uitrusting aanzienlijk zullen verhogen. De V.S. zouden graag meer willen doen om verhoging der Franse productie van militaire uitrus- hr.g te bevorderen, doch waren hiertoe met in staat tengevolge van de door het congres aangebrachte vermindering der gelden voor de hulp aan het buitenland, waarom Truman had verzocht, aldus Acheson. Acheson voegde hieraan toe. dat de V.S, hopen nog enkele aanvullen de orders voor Franse militaire uitrus ting te kunnen plaatsen, doch hg ge loofde niel. dat deze orders die omvang zullen krijgen, die de Fransen zich voor stellen. Acheson noemde de berichten, dat het verminderen van de Amerikaanse hulp tot bankroet van Frankrijk zou leiden, overdreven en belachelijk. WEERBERICHT Vrij warm. De Bilt verwacht tot Vrijdagavond: Veranderlijke bewolking met enkele verspreid optredende buien en een kans op onweer. Zwakke tot matige Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind Vrij warm. 'Opgemaakt te 10 uur). I AUGUSTUS. Zon op: 5.01 uur; onder: 20.30 uur. Maan op: 17.25 uur Hoogwater te Katwijk te 1019 en 22.54 uur. BASIS VAN VIER PARTIJEN. Dr Beel herinnerde er aan. dat hy op 23 Juli opdracht had gekregen voor de vorming van „een kabinet". Hij heeft er zich eerst van vergewist of er nog een reëele kans aanwezig was voor de vorming van een kabinet op de basis van vier partijen, zoals dr Drees had ge wild. Dit bracht mee, aldus dr Beel. dat ik geen overleg pleegde met de V.V.D.. omdat ik het werk van dr Drees voort zette. Ik kwam tot dé conclusie, dat ik alsnog een ernstige poging kon doen om te gera-ken tot een kabinet op de basis van vier partijen. In het plan van dr Beel tot oplossing van de kabinetsformatie, had hy ge dacht aan een splitsing van het depar tement van Sociale Zaken. Er is al jarenlang een strijd over de afbakening van de taak op sociaal gebied tussen het departement van Binnenlandse Za ken en van Sociale Zaken. Onder Bin nenlandse Zaken ressorteert vanouds de Armenwet, de zorg voor de a-socialen, zwervers, oorlogsslachtoffers enz. De bedoeling van dr Beel was nu deze maatschappelijke zorg van Binnenlandse Zaken te combineren met de afdeling Volksgezondheid van het departement van Sociale Zaken. Er zou aldus een nieuw departement worden geschapen voor Maatschappelijke zorg en Volksge zondheid. Sociale Zaken zou de naam krijgen: Arbeid en Sociale Zekerheid. Het was de bedoeling van dr Beel. dat zijn kabinet het volgende beeld zou ver tonen: P. v. d. A.: de portefeuilles van Justitie, Arbeid en Sociale Zekerheid, Finan ciën, Landbouw. Wederopbouw en Volkshuisvesting, vijf zetels dus. K.V.P.: minister-president, Binnenlandse Zaken, Onderwijs. Verkeer en Wa- Volksgezondheid of een tweede mi nister op het departement van Bui tenlandse Zaken. A.-R.: Economische Zaken (een be langrijk offer van de K.V.P., aldus dr Beel) en naar keuze de porte feuille van Maatschappelijke Zorg en Volksgezondheid of een tweede minister op Buitenlandse Zaken. C.H.U.Defensie en Overzeese Rijks delen. Als eerste minister van Buitenlandse Zaken was gedacht aan een partijloze figuur. In de opzet van dr Beel was mede be grepen een staatssecretaris voor de vraagstukken van de publiekrechterlijke bedrijfsorganisatie (P.B.O.), midden stand en bezitsvorming, waarvoor iemand uit de K.V.P. zou worden aan gezocht. Voor een der zetels van de P. v. d. A. zou een vooraanstaande figuur uit de vakbeweging worden aangezocht. Aldus het plan van dr Beel. waarvoor hij echter van de P. v. A. geen mede werking heeft kunnen krijgen. EENZIJDIG OFFER ONVOLDOENDE. De K.V.P. heeft In het landsbelang en voor het leggen van een brede ba sis onder het kabinet een belangrijk Nadat de kabinetsformatie eerst was mislukt, door de weigering van de A.R., is zij nu mislukt door de weigering van de P. v. d A Het zal bij de K.V.P., die een offer heeft willen brengen, ofschoon zij in de Tweede Kamer nog evenveel zetels bezet als de P. v. d .A., de be reidheid niet groter maken bij een nieu we formatiepoging samen te werken met te P v. d. A Ook de andere partijen zullen stugger zijn tegenover de P. v. d. A. Vandaar dat dr Beel de situatie thans uiterst moeilijk acht. Hij gaat nu peinzen wat hij verder nog kan doen, want hij heeft tenslotte de opdracht ..een kabinet" te vormen, ongeacht op welke partijen het al of niet steunt. Als h«j daartoe echter geen mo gelijkheid ziet. zal hij zgn opdracht teruggeven. Dat heeft hij nog niet ge daan. Vandaag kan hy niet veel doen aan de kabinetsformatie, omdat hij m de Eerste Kamer de Grondwetswijzigingen in tweede lezing moet verdedigen ten aanzien van de uitbreiding van de Tweede Kamer. Vóór morgen zal hy zeker nog geen beslissing nemen. Zware beschuldiging tegen Gerechtshof. Het Westduitse constitioncle hof heeft de socialistische klacht tegen de Euro pese verdragen niet ontvankelijk ge noemd. Daarmee is de gerechtelijke beslissing over de verdragen verscho ven tot na de behandeling door het parlement, die in September of Octo ber zal plaats hebben. De beslissing van het hof betekent geen uitspraak over de tekst der verdra gen zelf en over de door de socialisten in het geding gebrachte vraag, of deze met de grondwet stroken. Het gerecht heeft slecht» geweigerd een uitspraak te vellen over een wet. die in feite nog niet bestaat. Het heeft de mening geuit, dat eerst na de ratificatie van ae ver dragen een uitspraak kan worden ge vorderd en het heeft daaraan de opvat ting toegevoegd, dat daartoe tussen rati ficatie en afkondiging van de wet nog voldoende tijd moet verlopen. Zoals bekend, heeft de staatspresident reeds een advies van het hof gevraagd, dat zal worden uitgebracht, voordat de wet op de ratificatie door hem zal wor den afgekondigd. Het advies zal echter geen bindende kracht hebben en de pre sident vrij laten in zijn beslissing De socialistische partij, die tezamen met een aantal afgevaardigden van de federatieve unie, deze rechtelijke aanval op de verdragen had ingeleid, is in hoge mate teleurgesteld door de beslis- bit nummer bestaat uit acht pagina's. Duitse Bondsraad aanvaardt wet op medezeggenschap. De West-Duitse Bondsraad heeft het zeer omstreden wetsontwerp op de me dezeggenschap der arbeiders in indus triële ondernemingen goedgekeurd. De Bondsdag heeft het ontwerp al eerder aangenomen. De staten Baden-Wuerttemberg, Beie ren Rijnland. Palts. Sleeswgk-Holstein en Noordrgn-Westfalen stemden voor. Bremen. Hamburg. Hessen en Neder- saksen tegen. In de laatste vier staten nemen de sociaal-democraten een lei dende positie in. Het wetsontwerp wordt wet zodra pre sident Heuss het ondertekend heeft. Dinsdagavond werd het nog zeker ge acht, dat "Baden-Wuerttemberg tegen zou stemmen. RESOLUTIES DER RODE-KRUISCONFERENTIE IN TORONTO De Rode Kruisconferentie In Toronto (Canada i heeft met 45 tegen 8 stemmen een resolutie aangenomen, waarin alle regeringen worden verzocht zo spoedig mogeliik de conventie van Genève van 1925, die bacteriologische oorlogvoering verbiedt, te ratificeren De Sovjet-groep stemde voor. Voorts werd eenstemmig een beknopte lezing van klachten van de Sovjet-unie Griekenland en andere landen, dat vluchtelingen uit de tweede wereldoorlog en later nog niet waren gerepatrieerd, goedgekeurd, alsmede een resolutie waarin de hoop wordt uitgesproken, dat de huidige conferentie iets zou kunnen organiseren, dat deze repatriëring kan bewerkstelligen Dc mlnrierraad van nationalistisch Ohina heeft besloten dat het land zich uit de organisatie van het Rode Kruis Z3l terugtrekken uit protest tegen de aanwezigheid van communistisch China. sing van het gerechtshof. Wanneer de rechters in Karlsruhe hadden besloten de klacht in behandeling te nemen zou de oppositie daaruit argumenten hebben afgeleid voor een verdaging der ratifi catie. Thans staat een verdere behande ling van de verdragen in het parlement niets meer in de weg en de beslissing is in feite verlegd naar het advies dat het hof te zijner tijd aan de president zal uitbrengen Weliswaar heeft het par lement nog het recht na zulk een advies nog eer. bindende uitspraak te vragen, doch naar de mening der socialisten is is het onzeker of daarvoor na de parle mentaire behandeling nog voldoende tijd zou zijn. De socialistische partij heeft dan ook zeer scherp gereageerd en merkt op. dat het staatsgerechtshof haar „rechts bescherming geweigerd" zou hebben. „De persdienst van de Christelijke partij heeft dit een zodanige aanval op het hoogste gerechtshof als sedert de Nazis niet is voorgekomen" genoemd. Het uitblijven van een verbindende uitspraak van het gerecht over de grond wettelijkheid der verdragen zou volgens de sociaal-democratische partij tot ge volg kunnen hebben, dat deze de ver dragen „voor alle tijden als juridisch ongeldig zal verklaren en behandelen". Door de regeringspartijen wordt deze uiting van de socialistische leiding een „enormiteit" genoemd, die „het moei zaam veroverde vertrouwen in Duitse verdragstrouw in gevaar brengt". Regeringsbeleid aanvaard. Bij de hervattirfg van het tweedaagse debat in het Britse Lagerhuis over eco nomische aangelegenheden, heeft giste ren minister-president Churchill het eerst het woord gevoerd. Churchill verklaarde, dat Engelands defensieprogramma moet worden aan gepast aan het economische peil van het land. Indien de koude oorlog voort duurt, moeten wij onze defensie organi seren op een wijze, dat niet. voortdurend geld en materiaal voor onbepaalde tijd moeten worden besteed, aldus Churchül. Ondanks besnoeiing van het bedrag van 4,7 milliard pond sterling, dat. de vorige regering voor de komende drie jaar voor de defensie had uitgetrokken, zouden de uitgaven in vier jaar de 'oorspronkelijke toewijzing van drie jaar overtreffen. Ex-koning Faroek blijft voorlopig in Italië. Ex-koning Faroek zal voortaan de naam prins Faroek Foead dragen. De Britse journalist Norman Price, is door de koning aangewezen om de betrekkingen met de pers te regelen. De ex-koning zou heden een persconferen tie houden en daar waarschijnlijk alleen een verklaring v rlezen, doch geen vragen beantwoorden. In Italiaanse officiële kringen ver klaart men, dat de ex-koning het plan heeft voorlopig in Italië te blijven Voor lopig zou hij op Capri blijven om uit te zien naar een „rustige plaats elders in Italië". Gisteravond ontstond even een paniek in Faroeks hotel Terwijl de ex-koning in de gezelschapszaal zat, gingen plot seling alle lichten uit Twee leden van Faroèks lyfwacht snelden naar de deu ren en gingen daar op post staan, doch enige seconden later gingen de lichten weer aan. Later op de avond kreeg Faroek kies pijn. Enkele adjudanten snelden het hotel uit op zoek naar een tandarts. Anderen zochten telefonisch tandheel kundige hulp, doch geen der artsen wilde naar het hotel komen, zodat Faroek genoodzaakt was zijn hotel te verlaten om zich te laten behandelen. Na vgf minuten was hij reeds terug. De arts, die hij bezocht verklaarde- „het was maar een kleinlg.ieid. maar u weet hoe koningen zyn Zware luchtaanval bij Mandsjoerijse grens. Een groep van 66 superfort-bomm. ï- werpers van het type B-29 heeft de zwaarste nachtelijke luchtaanval van de Dc afgetreden koning Faroek van pri .waar zij vermoedelijk enige da- Egypte (links) met cx-koningm I gen zullen verblijven. Narriman bij liun aankomst op Ca- „Blijvende militaire kracht kan niet gewaarborgd worden zonder een krachtige economische basis en geen defensieprogramma kan stand houden zonder economische hulpmiddelen om hel uit te voeren". Deze woorden van Churchill werden door de Labourleden met applaus be groet. Maar overigens werd Churchill herhaaldelijk door de oppositie onder broken. Churchill zeide. dat beperking van de import en andere bezuinigingen, die do minister van financiën Butler had aan gekondigd. slechts een voorspel waren op besluiten, die in November op de conferenties van minister-presidenten van het Gemenebest zouden worden ge nomen. Churchill gewaagde van de voortdu rende verbetering der oorlogswapens, speciaal van de Amerikaanse atoom wapens doch hg zei met nadruk, dat de plaats van de Sovjet-unie in do al oombewapeningswedloop onbekend blgjft. De ontwikkeling van nieuwe wapens geeft de helpende hand aan Engelands bew a penn gsprogramma, m.a.w. Enge land krijgt steeds nieuwer en doelma tiger wapens tegen lagere prgs, aldus Churchill. ,.Dc regering wil de opzet van het defensieprogramma zodanig wijzigen, dat van de machine-industrie minder geëist wordt en in de komende jaren een waardevol deel van zgn produc tievermogen voor export van niet-mi- litaire goederen vrij komt". Volgens Churchill ligt het in de rede wapens te verkopen aan bevriende na ties. al tracht Engeland zijn eigen de fensie op te bouwen, omdat dit artikel een „best seller" is. Butler schat, dat Engeland per jaar tien millioen pond sterling hiermee verdient. Zowel van conservatieve als van Labour-zgde werd door een aantal „back benchers" verzocht een internationale conferentie te doen houden, ten einde de lasten der bewapening te vermin deren Isaac Pitman (conservatief) stelde voor. dat Amerika verzocht zou worden het initiatief tot een dergelgke confe rentie te nemen. Da vies (conservatief' daarentegen "lelde voor. dat Engeland de leiding In deze zou nemen door een wereld-han delsconferentie te doen houden, waaraan ook de Sovjet-unie en het continentale China zouden deelnemen, ten einde de wereldhandel uit te breiden. Ellis Smith (Labour) verweet de Ver enigde Staten, dat zij roekeloos de hand op schaarse materialen hadden gelegd, waardoor het evenwicht In de andere Westerse landen verstoord was. Attlee diende een motie in. waarin de regering verweten wordt, dat zy in haar politiek tekort geschoten ls. Mi nister Butler en premier Churchill wa ren niet genoeg in bijzonderheden ge treden by hun voorstellen. Volgens de linkse labour-leider Aneu- rin Bevan. zou Amerika een groter aan deel in de lasten van het herbewape- nlngr-program op zich kunnen nemen. De Britse economie was vrijwel vastge lopen. terwijl de Amerikaanse zich nog enorm kon uitbreiden. Bevan stelde voor. dat een minister voor economische expansie benoemd zou worden, die tevens min'ster voor de grondstoffen zou ziin. Hg verzocht de regering „als daad van het hoogste petriotisme" af te treden. De motie van Attlee werd met 302 tegen '177 stemmen verworpen. De regeringsvoorstellen werden met 299 tegen 277 stemmen aangenomen. De ..Maasdam" van de Holland- Amerika-Lijn heeft gisteren dc of ficiële proeftocht gemaakt. Het fraaie schip, varende op dc Maas. trok dc belangstelling van velen op de oevers Koreaanse oorlog uitgevoerd Op de metaalfabrlek van de „Oriental Light Metals Company", oi.geveer dertien kilo meter van Antoeng bij de Mandsjoeryse grens gelegen, werden 660 ton bommen uitgeworpen. De aanval werd uitgevoerd onder hevig vuur van het luchtdoelge schut en in een bunóri van zoeklichten De laatste twee maanden waren vlugschriften bover. dit gebied uitge worpen. waarin Jc burgers gewaai- schuwd werden uit de buurt van mül- taire installaties te blijven.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1