DAGBLAD Orange bereidde Koningin Juliana een uitbundige ontvangst WEERBERICHT Waterstof-kernreactie zou wereld onuitputtelijke energiebron kunnen geven 91ste Jaargang WOENSDAG 30 JULI 1952 No. 27673 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6— per kwartaal; f 0.47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Jeen Hollandse stad had zoveel geestdrift kunnen opbrengen 'ransen genoten van Yondel's openluchtspel (Telefonisch van onze Parijse correspondent uit Orange) Gistermiddag ont even halfvyf is Koningin Juliana met Zuidelijke uitbun- ;heid Orange binnengehaald en precies acht uur later, in de afgelopen nacht i halfeen, heeft H.M. het vroegere Prinsdom weer verlaten. Met haar kleine tolg, waarin de Franse regering door de chef van het protocol vertegen- mrdigd werd, is de Koningin toen naar Avignon vertrokken, waar de nacht het appartement, dat speciaal voorh aar in de prefectuur was ingericht, werd passeerd. Tot vanmiddag halfdrie is onze Vorstin als officiële gast in de aiisen-stad" gebleven. Toen begaf zjj zich incognito naar een nabij gelegen latsje, waar de jongste twee Prinsesjes onder do hoede van hun Franse gou- rnante, mademoiselle Seston, van hun vacantie genoten. Vrijdag zal de Koningin met Haar beide dochtertjes per auto terugkeren ar Nederland. DE AANKOMST IN ORANGE. De Koningin was met de trein geko- die Pargs met Marseille verbindt, trein vol vrolijke vacantiegangers, ^oor deze speciale gelegenheid ex- in Orange stopte. I\vee speciale wagons, gereserveerd ir de Koningin en haar gevolg, waren n de trein gekoppeld, maar het mid- •aiaal had de Koningin gewoon tus- i de overige reizigers in het restau- K-rijtuig gebruikt. Precies op de vastgestelde tijd den- Irde de lange trein het stationnetje inen. Rode lopers waren uitgelegd en •schillende autoriteiten, waaronder de ;fect en de burgemeester, wachtten gezelschap op. De eerste, die uitstapte was de Ko- ïgin, gekleed in een zwart zijden man- costuum, een toque met zwarte pai- cn op het hoofd en een stola van :tc hermelijn over- de arm. Ambassadeur van Boetzelaier stelde het perron de Nederlandse vice-con- dr Echenoz, aan Haar voor, bene is de overige autoriteiten, onder wie i- premier Daladier. die Orange sinds !.m 30 jaar in de Franse Kamer ver- •nwoordigt. Toen daarna op het landelijke sta- nspleintje de militaire troepen waren n pecteerd, en terwijl vier groepen .1 straaljagers vlak over de daken >rmden. nam het gezelschap plaats in 14 auto's, die het naar het Stadhuis __den brengen. D. Koningin zat met de burgemeester de eerste open wagen. FEESTELIJKE INTOCHT. Tijdens deze korte tocht werden op .-erlegbare wijze de woorden waar naakt, die ons een goede week gele- n door de prefect waren toevertrouwd. zeide toen; ..Uw Koningm zal zich Orange voelen als in een Nederlandse Jd." S'u bezit de Provencaal in Frankrijk reputatie laten we ons voorzichtig .ukken wel enige neiging tot erdrijving. Maar de voorspelling van prefect bleek eerder onder, dan bo- :i de waarheid te zijn geweest. We kunnen ons inderdaad nauwe lijks voorstellen, dat de hartelijkheid, waarmede Orange gisteren direct onze Koningin verwelkomde, door een Hol landse stad zou kunnen worden over- Irorfd. Misschien moet men wel een stie- ngevecht hebben bijgewoond zoals die hier in de buurt regelmatig plaats vinden om zich een vage indruk te kunnen vormen van de laaiende luid ruchtigheid, die een Zuidelijke me- Iets hogere temperaturen. De Bilt verwacht tot morgenavond: (lalt tot zwaar bewolkt met enkele ver- Preid optredende regenbuitjes. Zwakke f' matige wind tussen West en Zuid. eis hogere temperaturen. (Opgemaakt e 10 uur). 31 Juli Zon op: 5.00 uur; onder 20.31 uur. Maan op: 16 05 uur; onder: 23.23 uur. Hoogwater te Katwijk te 9 06 en 21.38 Luur- 'Doodtij) Dit nummer bestaat uit zes pagina's En daaraan werden we gisteren her haaldelijk herinnerd. Overigens kwam de blijdschap en de dankbaarheid van Orange ook visueel tot uiting. Overal hingen Oranje en rood-wit-blauwe vanen. Vooral de win keliers hadden, ofschoon men in de laat ste dagen over het Koninklijk bezoek in onzekerheid had verkeerd, bijzonder veel werk van de gebeurtenissen ge maakt. Tientallen molentjes met Oranje-wie ken waren in de étalages opgesteld en bijna geen winkelruit, waarachter men niet de portretten van de Koningin en Volendammer poppetjes zag uitgestald. Deze onvervalste Oranje-stemming, die maakte dat men zich inderdaad in een Hollandse provinciestad kon wanen, werd nog geaccentueerd door talrijke Hollandse toeristen, kenbaar aan een Oranje-bloem in het knoopsgat, die per trein, bus of auto naar Orange gekomen waren. Ter verhoging van de locale kleur had een journalist van een Zaanlandse cou rant zich zelfs in Volendams costuum gestoken! TEN STADHUIZE. In de mairie, ,het gemeentehuls, werd e Koningin voor het eerst officieel toegesproken en het was uiteraard de burgemeester, met de tricolore-sjerp om het middel geknoopt, die hier de dank van zijn stad vertolkte. Hij deed dat met een zeer Zuidelijk accent, en met een dito uitvoerigheid en toen monsieur le malre aan zijn derde foliovel toe kwam, deed de Koningin haar zwarte handtasje open. om haar antwoordspeech er uit op te diepen, die zoals we hoorden zij in de trein eigenhandig had geschreven. TYPISCHE „JULIANA-REDE". Het was zouden we willen zeggen een „typische Juliana-rede": men selijk, direct en zonder enige zweem van phrascologie, waardoor officiële toespraken nog wel eens worden ont sierd. De Koningin sprak over haar vol doening aanwezig te zfjn op deze histo rische grond cn zij zeide zeer door de hartelijkheid van de inwoners van Orange te zijn getroffen. En toen gaf zij aan haar begroe tingswoord een veel wijdere strekking door de hoop uit te spreken, dat Ne derland cn Frankrijk, dat volgens Haar woorden zo oud was. maar steeds jong was gebleven, hun krach ten zouden verenigen in de geest van de Europese solidariteit. Een Parijse Journalist, die naast ons stond, werd zoals ook ditmaal weer alle Fransen door het onberispelijke Frans en de heldere uitspraak van Ko ningin Juliana zeer getroffen. Niet onjuist fluisterde hij ons toe. dat van de Nederlandse Koningin en de burgemeester van Orange de laatste zeker niet het puurste Frans gesproken Na deze korte ceremonie binnenska mers, waarvan door middel van luid sprekers de gehele stad getuige was ge maakt, verscheen de Koningin met een bos rose gladiolen in de hand enige ma len voor het open venster. Opnieuw laai de de geestdrift op. Uit honderden kelen galmde wederom: „Vive la reine" en het „Vive la Hol- lande". KORTE RONDRIT. Na de officiële ontvangst in het stad huis volgde een kleine excursie naar het park. waar eens het kasteel van prins Geleidelijk iets warmer Het KNMI deelt mede: Een kleine depressie, die over Schot land naar de Noordzee trok en Zondag avond ons land bereikte, bezorgde on: een van de dieptepunten van deze zomer. In de koude luchtmasa's. waarmee deze depressie gevuld was. ontwikkelden zich n.l. zware en lang aanhoudende buien, die ondanks de lage temperaturen plaatselijk zelfs van onweer vergezeld gingen. Bijna overal in ons land was de re genval zwaar, met name in het Noord- Oosten. waar hoeveelheden van 50 tot 70 mm werden afgetapt. Gisteravond be gon de buiigheid echter snel af te ne men, doordat de depressie, die twee da gen vlak bij ons land had gelegen, zich weer in Noordelijke richting van ons land verwijderde. De algemene luchtdrukverdeling op de Oceaan is nu zo. dat geleidelijk wat zachtere lucht wordt aangevoerd, zodat een langzame temperatuursstijging ver wacht mag worden. Het weer behoudt echter nog een wis selend karakter. i H. Al. Koningin Juliana vóór haar vertrek per trein uit Parijs naar Orange. Rechts achter de Vorstin mr C- G. W. H. Baron van Boetze- laer van Oosterhout, de Neder landse ambassadeur in Frankrijk. Telefoto Maurits had gestaan, maar dat later op last van Lodewijk XIV weer is afge broken. Van dit historisch slot is niet meer dan een armzalig muurtje overgebleven. En vlak bu dit brokje ruïne, de rest van het Nederlandse koningsslot, heeft de Koningin gisteren een eikeboompje geplant, als herinnering aan haar be zoek. Toen de Koningin zioh door de archi varis van de stad de geschiedenis van Orange had laten verhalen, volgde een kort programma met fanfaremuziek en volksdansen Na afloop hiervan werd de 76-jarige dansmeester, die zelf de ronde van meisjes, jongens, vrouwen en man nen had geopend en gesloten, aan Hare Majesteit voorgesteld. HET DINER. Voor het diner, waarvóór de Ko ningin zich even terug kon trekken ten huize van de Nederlandse vice-consul, dr Echenoz. was maar weinig tijd uit getrokken. In nauwelijks anderhalf uur moesten de vijf gangen van het menu. dat de ohef-kok Arène had samenge steld. genoten worden. Het bestond uit: Vooraf een „consommé de volaille glacé" en daarna een tongschotel met truffels uit de Provence. Deze werd op gediend in de vorm van de grote muur van het Romeinse theater. Vervolgens „champignons du ventoux" en daarna een gevogelte-schotel uil de streek Bres- se. Na een vruchtensalade a la crème volgden ijs, taart en fruit. Voor het I fruit werd een „evocation de Hollande" geserveerd, een taart van de patissier Souche uit Orange, die reeds meermalen aan de Koningin leverde. Het was een molen op welker wieken de namen van de Prinsesjes voorkomen. Zowel by de spijzen als bij de dranken was naast het nationale karakter het accent gelegd op het streekeigene. Direct na het diner begaf het gezel schap zich naar het klassieke open luchttheater, waar een speciale tribune, versierd met het wapen van Orange, was opgericht. HET OPENLUCHTSPEL. De ruim 7000 plaatsen waren al ge ruime tijd bezet, toen de KonLngin, door de volksliederen begroet, haar entrée maakte. De voorstelling van Vondels tragedie, die plaats vond voor de beroemde muur, die de afmetingen heeft van de voorge vel van het Koninklijk Paleis op de Dam, heeft op de Fransen duidelijk een gTOte indruk gemaakt. De bekende Franse romancier Jean Giono had de klassieke verzen in een modern, soms bijna wat boertig, proza overgezet, waardoor het pastorale ka rakter van Vondels tragedie, die oor spronkelijk als openluchtspel was ge schreven, sterk tot zijn recht is gekomen. Johan de Meester bleek er eveneens in geslaagd te zijn de spelers van de Co- médie Frangaise in de betrekkeluk korte tijd, die hij voor de voorbereiding had. uitstekend de sfeer van Vondels kunst bijgebracht te hebben. En ook de muziek van Robert de Roos heeft het hare tot het succes van de opvoering bijgedragen. Deze eerste Vondel-voorstelling voor een massaal Frans publiek Is zeker eer schone bekroning geworden van het bezoek van de Koningin aan Orange. Een bezoek, dat even kort als hartelijk is geweest. Men zal in Orange Koningin Juliana, „la grande dame", zoals hier haar eretitel al luidt, met haar eenvoud en haar menselijk heid zeker nooit meer vergeten. Miniatuur-zon in Italië? „Niet onmogelijkdat Italiaans experiment grote waarde heeft Gereserveerdheid zolang gegevens ontbreken (Van een onzer redacteuren). De berichten over het slagen van een Italiaans experiment waarbij een hoeveelheid waterstof in helium zou zijn omgezet, hebben in deskundige weten schappelijke kringen opzien gebaard, zonder nochtans meer dan zeer voor zichtige commentaren uit te lokken. Het gaat hier om een aangelegenheid, die in drieërlei opzicht van enorme betekenis kan zijn, namelijk wetenschappelijk, maatschappelijk en militair. De reserve, waarmede de berichten omtrent dit Italiaanse experiment tegemoet worden getreden, is eveneens verklaarbaar uit drieërlei motieven: schaarste aan gegevens, herinnering aan de sensationele „ontdekkingen" door de Duitser Richter in Argentinië die naar het zich laat aanzien niet anders dan humbug waren, en kennis van de moeilijkheden op dit terrein. Niettemin is men het er over eens, dat de Italiaanse experimenten van enorme, niet te overziene betekenis kunnen zijn, wanneer hier inderdaad sprake is van serieuze behandeling van deze materie en positieve resultaten van de proeven. de zon stuitte tot dusverre op zeer grote moeilijkheden. Theoretisch was het zeer wel mogelijk, waterstofatomen tot heliumatomen te verenigen. Zelfs in de praktijk was het mogelijk door middel van een cyclotron, zoals ook ons land er een heeft. Doch omzetting in rede lijke hoeveelheid, waardoor tevens een redelijke hoeveelheid energie zou vrij komen. stuitte op practische bezwaren. Een van de belangrijkste bezwaren was de benodigde temperatuur, veel meer dan een milliard graden zou moeten bedragen. Men heeft gemeend, die tempera tuur. het grootste obstakel, te kunnen bereiken in het centrum van een „klas. sieke atoomontploffing, doch in wer kelijkheid is men daarin nog niet ge slaagd. „KOOLSTOF-CYCLUS" OPENT PERSPECTIEF Het merkwaardige is echter, dat in de zon het omzettingsproces plaats vindt bij de aanzienlijk lagere temperatuur van enkele millloenen graden. Reeds voor de oorlog was men tot de overtuiging ge komen. dat zulks slechts mogelijk was via een ingewikkeld systeem van reac ties, waarin ook andere stoffen, vooral koolstof, een rol speelden, terwijl uit eindelijk toch alleen waterstof in helium veranderd werd Die andere stoffen wer ken in dit procédé, dat men de koolstof cyclus" noemt, als een soort katalysator. Deskundigen zijn van oordeel, dat het door de Italianen geclaimde suc ces een proef met een dergelijke imi tatie van het zonne-procédé betreft, waarvan men overigens nog steeds het gedetailleerde verloop niet kent. Direc te omzetting zonder behulp van de „koolstof-cyclus", die de benodigde temperatuur binnen redelijke grenzen Temperatuur tot dusver struikelblok. Reeds omstreeks 193o begon de na tuurkundige wereld 2ach af te vragen, of het niet mogelijk zou zijn het proces van energieopwekking, zoals zich dit in de zon en vele andere sterren afspeelt, te imiteren: de omzetting van waterstof in helium, waarbij een hoeveelheid ener gie vrij komt die de zon haar glans en warmte geeft. De mensheid was er tot die dagen slechts in geslaagd, energie te winnen door ..chemische" reacties. d.wz. omzettingen te bewerkstelligen in de .schil" der atomen, de electronen. Véél meer energie zou vrij te maken zijn, in dien gunstige veranderingen m de „kern" der atomen konden worden be werkstelligd. Met vrij grote zekerheid stond toen reeds vast. dat zulk een „kernreactie" de zon haar enorme energie gaf. een ener gie-uitstraling die haar gewicht en warmte nauwelijks schijnt te benadelen. Het „explosieve" emde van de tweede wereldoorlog heeft de wereld er onmis kenbaar van overtuigd, dat de mens er in was geslaagd, die onvoorstelbare „kernenergie" vrij te maken. De atoom bom was daarvan het huiveringwekkende bewijs. Maarde hierbij gebruikte kern reactie was de vrucht van een ingewik keld procédé met behulp van een zeer moeilijk handelbare niet alledaagse grondstof, die slechts aan de gelukkige bezitters van uraniummijnen ter be schikking stond. Het betrof hier split sing van zware atoomkernen, terwijl het zonne-procédé „werkt" met het alom beschikbare waterstof en bestaat uit combinatie van atoomkernen tot nieuwe (helium) kemen. Een imitatie van de energieproductie houdt zoals op de zon wordt niet mogelijk geacht, zeker niet wanneer dit gebeurt in een dichtbevolkt land als Italië, dat bovendien niet over vol waardige atoombommen beschikt om de vereiste warmte voor directe om zetting te verkrijgen. Het blijft natuurlijk altijd mogelijk, dat een geheel nieuw procédé voor de omzetting van waterstof eigertTTJïz deu- ronium. een ongebruikelijke, en in re delijke hoeveelheden alleen synthetisch te verkrijgen vorm van waterstof) in he lium ontdekt is. doch vooralsnog, zolang nadere gegevens ontbreken, is er niets dat daarvoor pleit. REGULATIE ZEER MOEILIJK Mocht men er inderdaad in geslaagd zijn, een dergelijk zonne-procédé te imi teren. dan schept dit wellicht zeer grote mogelijkheden voor de toekomst. Zoals ook met de uranium-atoomenergie zou men wegen moeten vinden, om deze waterstof-kernenergie te beheersen en niet alleen voor explosies, maar ook voor geregelde energiewinning bruikbaar te maken, hetgeen om technische redenen nog heel wat meer voeten in de aarde zal hebben dan de regeling van de ener gie uit splitsing van uranium- of pluto- niumkernen Beheersing van deze energiewinning uit waterstof-kernreacties zou naar het oordeel van deskundigen voor goed het energieprobleem voor de mensheid oplossen. JUIST ITALIË? Is het aannemelijk, dat juist in Italië een dergelijke enorme wetenschappelij ke vooruitgang zou worden geboekt? Enerzijds wel. Fermi, de grote Ita liaanse kernphysicus die in 1938 de No belprijs verwierf en later een van de corypheeën van het kernonderzoek in Amerika en belangrijk medewerker aan de ontwikkeling van de atoombom werd. heeft in Italië een school van zeer bekwame kern-natuurkundigen ge vestigd, die ook op hun beurt weer veel in Amerika tot de kennis van de atoomkern hebben bijgedragen, waaronder zich o.mbevond Ponte- corvo. de atoomgeleerde die zich na vruchtbaar werk in Amerika uit de voeten maakte naar Rusland. De naam van prof Ubaldo Loschi, die de leiding bij de Italiaanse experimen ten had. is in internationale kring niet bekend, doch zulks behoeft niets af te doen aan de waarde van zijn arbeid. Anderzijds is Italië een land, waar nog minder aan wetenschap ten offer wordt gelegd dan in ons land. Men moet er daar als het ware geld op toe leggen, om wetenschappeluk te werken. Niette min is het zeer wel mogelijk, dat dank zij geestesarbeid zonder enorme fondsen tm behoeve van voorbereidend onder zoek. zeer belangrijke resultaten worden geboekt, en temeer is dit aannemelijk in een land. waar zich een belangrijke natuurkundige school op dit gebied heeft ontwikkeld, waarin juist door de mate rieel moeilijke omstandigheden alleen de grootste geesten de 99 T transpiratie weten op te brengen, die de 1 inspira tie moeten aanvullen om een succes te bereiken. RESERVE.EN VERWACHTING Er bestaat onder deskundige kringen gereserveerdheid over de berichten uit Italië, doch onomwonden eenstemmig heid over de enorme waarde die toe gekend moet worden aan experimen- Hier zijn vier wit gehelmde politie mannen in Osaka (Japan) die spe ciaal uitgerust zijn in verband met botsingen met opstandelingen. De Japanse politie weet bij ervaring wat haar te wachten staat bij rel letjes- De uitbreiding van de Tweede Kamer. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer is gistermiddag bijeengekomen om in de afdelingen het wetsontwerp le onderzoeken tot uitbreiding van de Tweede Kamer tot 150 leden. Het was de bedoeling dit wetsontwerp reeds morgen ln het openbaar te behandelen, doch blijkens een mededeling van voorzitter Jonk man is dit niet zeker. Er wordt ech ter in ieder geval wel spoed achter gezet. Bij de aanvang van de zeer korte ver gadering van gisteren werd de heer Van Walsurn (PvdA) de burgemeester van Rotterdam, beëdigd en toegelaten als lid van de Eerste Kamer. LUSTRUM ZEEKAMP N.J.V. Voor de tiende maal organiseert het Nationaal Jongeren Verbond een zee kamp. dit jaar wederom in Medemblik. 150 jongens zullen daar van 1 tot 12 Augustus zeilen, zwemmen, tochten ma ken op het IJsselmeer en naar Den Helder. 30 Jongens worden door het Margriet- fonds in staat gesteld in het zeekamp kennis te maken met het leven op het water, terwijl ook enkele buitenlanders worden verwacht uit Zweden. Engeland Oostenrijk. Duitsland en België. Zondag 10 Augustus worden de reu- nisten in het kamp ontvangen. Deze merkwaardige opname toont het inschietenvan de zes machi negeweren waarmede de ..Repu blic F-S4 Thunder jets" van de Amerikaanse luchtmacht zijn uit gerust, op de fabrieksterreinen te Farmingdale in de Ver. Staten. De. formidabele vuurwapens, die per minuut 1300 schoten lossen, maken de F-S4 Thunderjet tot een ontzag inboezemend gevechtsvliegtuig, dat in Korea de vijandelijke troepen grote verliezen toebrengt. De vijand noemt de F-84 Thunder jet. die een snelheid heeft van bijna 1000 km. per uur. Stille Dood" omdat zijn kogels en bommen reeds doel treffen voordat het ge luid van het vliegtuig gehoord wordt. ten. die er toe zouden leiden dat de mens ten volle de beschikking krijgt over de energie, die de kosmos be heerst, die de zon in staal stelt om de aarde bewoonbaar te houden, en die ongekende perspectieven voor de mens heid zou openen.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1