Hieuw Leids stafion wordt „ontmanteld" Oecumenisch Europees eugdcongres in Oud - Poelgeest Bijna 100 deelnemers aan Katwijkse zwemprestatietocht Prof. Beel ziet een oplossing voor Kabinetsformatie Verregende Paardenmarkt te yoorschoten MAANDAG 28 JULI jterdag is een begin gemaakt met ontmanteling" van het nieuwe Leid- ;t at ionsgebouw. De schuttingen aan üjkanten werden weggenomen waar- r de Leidenaar zich in werkelijkheid indruk kan vormen van wat er in al maanden achter de schuwielijke iken-omhelning is gewrocht. De foto, genomen uit de richting van het Schuttersveld, toont rechts van de trappen de ingang van de fietsenkelder, het eerste gedeelte van het station, dat in gebruik wordt genomen. Geheel rechts onder de luifel de ingang van de PTT- afdeling, daarboven in stellingen de in aanbouw zijnde goederen-liftschacht voor het toekomstige eerste perron. De paal op het midden van de foto is een tijdelijke ontsiering, ten behoeve van de huidige bovenlijn van de tram. Boven het gebouw uitstekende de schoorsteen van het Academisch Ziekenhuis. (Foto L.D./Van Vliet) iropese eenheid in Europese stijl opbouwen In kasteel Oud-Poelgeest te Ocgstgeest wordt van 2fi Juli tot 5 Augstus een cres gehouden voor de Europeso Oecumenische jeugd, georganiseerd onder plciën van de Stichting Oud-Poelgeest en de Oecumenische Jeugdraad, fdthema van dit congres is de positiebepaling van de oecumenische jeugd het naar een nieuwe conceptie groeiend Europa. Onder de ruim 80 deelne- christelyke jeugd In Duitsland, Oostenryk, Frankryk, Engeland, Scandinavië, hrlstclyke jeugd in Duitsland, Oostenryk, Frankryk, Engeland, Scandinavië, Zwitserland en Nederland. het koetshuis van het kasteel werd erdagavond de openingszitting ge- den. waar als eerste spreker het rd voerde dr N. O. Steenbeek, voor- r van de Oecumenische Jeugdraad. wees er op, dat de jeugd, evengoed de ouderen, thans gedwongen is zich de Europese problemen bezig te den. Die jeugd-interesse heeft in ae ste jaren een goede bedding gevon- in de Europese jeugdbeweging. Ook, luist de christenen hebben in deze d-interesse voor Europa een be- rijke taak. De taak is allerminst in eerste plaats, om een oplossing te len voor de vele problemen, die de ve conceptie van Europa mee- .jt, doch wel zioh een duidelijk beeld ormen van de situatie, waarin de opese jeugd en Europa zelve zich is bevinden, en het besef te verwer- dat het aller taak is de problemen die situatie aan te vatten en naar oplossing te streven. Slechts vla ieüjke begripsvorming kan samen- king bereikt worden, onderling en andere groepen van de Europese d. Aan de oecumenisohe jeugd der de allereerste taak, de weg te die Christus voor deze tijd uit- pelt. ej. mr S. M. Holsteyn, secretaresse de Oecumenische Raad van Kerken Nederland, aohtte van het grootste •ic, dat de jeugd zich begrip gaat men van de plaats, die de kerk in nieuwe Europa zal dienen te be en en de vormen te vinden, waarin kerk tot de nieuwe levensvorm van kan bijdragen. EEN ZICH VERANDEREND EUROPA. Ir. A. W. Kist. directeur van de :iittng Oud-Poelgeest, tevens direc- r van het Instituut Kerk en Wereld eider van het congres, weidde uit over hoofdthema van het congres: de isequenties van ons deelgenootschap een naar nieuwe vormen gToelend Spreker legde er de nadruk op, dat ie groei niet een geleidelijke is, die ns de eis van aanpassing stelt, doch explosieve, die aller bewust begrip aller actieve deelneming vergt, 'lllen nageslachten niet kunnen be- dat deze generatie leefde in een lervend in plaats van een zich veran- :nd Europa. Europa van thans Is Pompei van eertijds, waarvan de «volklng ten onder ging. omdat zy c tekenen des tyds, de onhcil-aan- ondigende aardschokken, niet vcr- lond. De vulkaan, die Europa thans fdreigt, brandt echter niet zoals ve nen aan de andere zijde van het iwren gordijn, maar onder ons s oelcn. Twee aardschokken hebben wopa reeds opgeschrikt, in 1914 1940. Het wordt thans tijd, dat Europa ich gaat bezinnen op wat het doen om het onheil te keren. 'preker zag Europa als een vrucht i voortdurende spanning tussen ver slende geestelijke polen: Athene, Je- alem en Rome. Uitvoerig weidde fier over die symbolische krachten daarbij komende tot de slotsom, de chrlstelyke Jeugd in Europa thans 'aak heeft, die krachten onderling doen harmon'ëren en daaruit een ty- "n Europese eenheid in Europese stijl doen opbouwen. TREFFENDE ONTMOETING TUSSEN EUROPA, AMERIKA EN AZIË. Het Economisch Europees Jongeren- werd Zondagmorgen gewekt door een eigen koor, dat alle deelnemers tegelijk wakker zong. Tijdens de Oecumenische huisdienst in de „Slotkapel" werd in vele talen door de deelnemers zelf de liturgie ver- "orgd. Ds N. O. Steenbeek hield in het Engels de prediking over de verspieders, die het beloofde land waren ingetrokken en deels voor de daar wonende reuzen vreesden, deels in hun geloof in de kracht Gods niet terugschrokken. Op indringende wijze trok hij een parallel met onze situatie. Een treffende ontmoeting tussen Europa, Amerika en Azië kwam in de middag tot stand door een kort maar intens bezoek van uit Japan, India, Libanon cn Canada afkomstige ver tegenwoordigers van een Wereldcon-, gres voor Christelijke Blindenarbeid. Door verkiezing van verschillende Comité's voor onderdelen van de con- gresarbeid, kwam deze dag de conferen- tlemachlne op gang. Geruime tijd wis selden de deelnemers van gedachten over de opzet van een door henzelf te maken openluchtspel ln de vorm van een levend ganzenbord. De dag werd na wat wandelen en sport besloten met een boelende causerie van freule C. M. van Heemstra over concrete voorbeelden van over de gren zen reikende Oecumenische contacten tussen jongeren van verschillende lan den. Dodelijk ongeval bij de H.C.W. 22-JARIGE WERKNEMER DOOR ELECTRISCHE STROOM GETROFFEN. Zaterdagochtend omstreeks 9.30 uur heeft zich in één der loodsen op het ter rein van de Hollandse Constructie Werkplaatsen aan de Zoeterwoudse- weg een ernstig ongeval voorgedaan, dat het leven heeftg ckost van de 22-ja- rige werknemer, de heer P. Gilberts, gewoond hebbende in de Gerrit Dou- straat. De heer Gilberts, die op dat ogenblik werkzaamheden verrichtte aan een kraan, pl.qj. 7 meter boven de begane grond, kwam in aanraking met een stroomleiding, waarop een spanning stond van 300 Volt. Hij raakte bewuste loos en viel toen de stroom werd uit geschakeld op de grond, tengevolge waarvan hij zijn halswervel brak. Kort daarop is hij ter plaatse overleden. De E.H.D. heeft het stoffelijk overschot naar het St. Elisabethszickenhuis overgebracht. MEJ. DR L. C. P. KERLING BUITENGEWOON HOOGLERAAR. De benoeming van mej. dr L. C. P. Kerling, wetenschappelijk onderzoek ster aan het Laboratorium voor Phyto- pathologie te Wageningen, tot buiten gewoon hoogleraar in de phytopatholo- gie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en aan de universiteit van. de gemeente Amsterdam, kan spoedig worden ver wacht. In beide ambten volgt zij prof. dr Joanna Westerdijk op. Mej. L. C. P. Kerling studeerde van 1919 af plantkunde (met bijvak phyto- pathologie) aan de Leidse Universiteit, was van 1922 tot 1926 assistente van prof. Jansen en van 1926 tot 1929 bij prof. dr E. Reinders te Wageningen. In 1928 promoveerde zij te Utrecht bij prof. Joanna Westerdijk. Tel. 23041 GEBR. VAN ULDEN Laatste nieuws uit Helsinki In groep D van het waterpolotour- nooi heeft België met 40 van Zuid- Afrika gewonnen. Ruststand 20. LOTING BOKSEN. Heden is ln het Olympisch dorp de loting verricht voor dc tien klassen van het bokstournool. In de eerste ron de komt Henk van der Zee (vliegge- wicht) uit tegen dc Rus Anatoly Bula- kov, Van Klaveren (licht weiter) tegen de Canadees Roy Keenan, Moos Linne- man (weiter) tegen de Zwitser Peter Mueller en Toon Pastor (halfzwaarj te gen de Hongaar Istvan Fazekas. Leen Jansen (middengewicht) lootte vrij voor de eerste ronde. Henk van der Zee schijnt er een voor gevoel van gehad te hebben, dat hij wel eens in de eerste ronde tegenover een Rus zou komen te staan. Al in Nederland had hij gezegd: het maakt voor mij weinig uit, tegen wie ik in de eerste ronde moet boksen, desnoods maar dadelijk tegen een Rus, dat kan mij niets schelen. Hij wordt wel op zijn wenken bediend Wat de tegenstanders van onze Ne derlandse boksers aangaat, is hier wei nig bekend. Vermoedelijk is de Rus Bu- lakov een man van grote capaciteiten. Misschien heeft Moos Linneman het gunstigst geloot, afgezien dan van Leen Jansen, die zonder strijd ln de tweede ronde komt. Hijzelendoorn in kwart-eindstrijd. De Olympisohe wielerwedstrijden zijn vanmorgen begonnen met aont series sprint over 1 K.M. De winnaar van elke serie werd geplaatst voor de kwart-eind strijden, welke morgen worden gereden. In de aohtste serie kwam onze landge noot Jan Hijzelendoorn uit tegen de Amerikaan Hromjak, Toto van Nieuw Zeeland en de Zuid Afrikaan Robinson. Hijzelenidoom reed de eerste ronde ln tweede positie, toen de bel luidde ver snelde Hromjak het tempo, Toro tracht te binnendoor te komen en Hijzelen doorn was ingesloten. Maar uit derde positie komend won hij gemakkelijk de sprint met Robinson aan zijn wiel. BUS EN VRACHTAUTO IN BOTSING. Hedenochtend kwam een vrachtauto op het kruispunt Bruggestraat—Hoge Rijndijk te Zoeterwoude in botsing met een autobus, toen deze trachtte uit te wijken voor een naderende personen auto. Bus en vrachtauto liepen enige materiële schade op. De onderstaande leden van de Leidse Reddingsbrigade hebben Zater dagmiddag met succes deelgenomen aan. dc door de Katwykse Reddingsbrigade uitgeschreven jaarlijkse zeeprestatie tocht 1500 meter zwemmen. Mej. B. Rietberg, mej. R. v. d. Hoe ven en de heren A. A. Grimbergen, J. Heijkoop, C. v. d Linde, A. Linseho- ten, D. Montanus, L. Plug, J. v. d. Steen en P. H. Schouten. Sempre Avanti's Jong en Jolig is uitgenodigd om op 16 Augustus te Lek- kerkerk en op 30 Augustus te Rotterdam een openluchtconcert te geven. A s. Vrijdag hoopt de heer A. J. Hennik. werkzaam in de staalfabriek, zijn zilveren jubileum in dienst van de N.V. Ver. Touwfabrieken te vieren. Onze stadgenoot W. v. d. Linden dep de Vierdaagse voor de 10e maal en ver- krees daarmee het gouden bondskruis. Lesers schrijven KLACHT OVER MARESINGEL. Een bewoner van de Maresingel klaagt ons zijn nood over de overlast, welkt gehele omgeving vooral bij Westen- of Zuidwesten wind ondervindt van opwaaiende kolenstof van de kolenop- slagplaatsen der Stedelijke Lichtfabrie ken. Is het niet mogelijk, zo vraagt hij, langs de waterkant een flinke hegaf scheiding te maken? De beplanting ter plaatse, laat zeer wel te wensen over. Een aaneengesloten bomenrij zou ook het uitzicht op die sombere kolenhopen wegnemen. Hij geeft dit denkbeeld aan onze gemeentelijke Plantsoendienst, die elders zulk voortreffelijk werk doet, ernstige overweging. Kerkelijk Leven NED HERV. KERK Aangenomen naar Akkerwoude-Mur- DlJC|e. H. J. Smits. vlc. te Luttclgeest. f-KEF. KERKEN ONI1ERH. ART. 31 KO kroepen te Uithuizen. F. van Dijk te 'Mnveen. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Aangenomen naar Bolsward. H. van 011- neek. prop. te Amsterdam. PREDIKBEURT VOOR IIEDEN Bekoop Geref Gera. 7.30 uur d Berg Utrecht. Slechts 3 uitvallers. Zaterdagmiddag meldden zich 97 da mes en heren bij de Zuiderpost van de Katwijkse Reddingbrigade om zich bij het bestuur te laten inschreven voor de prestatietocht Zij vertegenwoordigden als het ware het gehele land. Zij kwamen van Noord en Zuid. van West en Oost. Er waren bekenden be. die al enige ma len aan de jaarlijkse tocht hadden deel genomen. onder hen was ook een con ducteur van de NZ.H.VM die ditmaal voor de zesde maal de tocht met succes volbracht. De voorzitter van de K R B de heer D. C. O. Boekhoven, die de vo rige dag voor de derde maal de Vier daagse te Nijmegen voltooid had. her innerde er nog eens aan. dat het geen wedstrijdtocht was, maar een prestatie tocht. De strandcommandant Varemeijer los te om zes mlnursn over vieren het start schot. De drom zwemsters en zwemmers liepen op een draf naar zee. waarna zij zich in het water stortten Daar de vloed aan u~ opkomen was, hadden zij de stroom doch de wind hadden zij tegen. Volgbootjes begeleidden hen om uitvallers op te nemen. Voor de eerste maal was dit Jaar het eindpunt ten Noorden van de uitwatering. De deel nemers behoefden nu niet over de ba saltstenen te lopen. De zwemtocht had deze keer een vlot verloop, na 35 minu ten kwam de eerste aan met de anderen op de hielen. Een kwartier daarna kwa men de laatsten binnen. Er waren slechts 3 uitvallers, dus 94 hadden de tocht met succes volbracht- In de tent van Willy Lange kregen allen een warme dronk met koek De heer Boekhoven sprak tot allen een kort I woord waarna de secretaris de heer W. Proost de diploma's aan de gelukkigen I uitdeelde. Hedenmiddag bespreking met fractieleiders. De kabinetsformateur, prof Beel, heeft ten aanzien van de zetelverdeling een ander plannetje voor de oplossing van de Kabinetsformatie dan dr Drees gehad Hij ziet een mogelijkheid om aan de wensen van de AR. tegemoet te komen Vanmiddag heeft hij over dit plan een gemeenschappelijke conferentie met de fractieleiders van de P v. d. A K.VP., A.R. en C.H.. Dan kan hij er zich over oriënteren hoe alle partijen er over den ken. Natuurlijk zullen de heren Donker, Romme, Schouten en Tilanus na de con ferentie met hun fracties willen verga deren. Dat zal wel morgen of overmor gen gebeuren. Het blijkt dat prof. Beel zijn Kabinet wil baseren op het Regeringsprogrem van Drees, dat de vier partijen reeds hebben aanvaard. KONINGIN JULIANA WOONDE INTERNATIONALE CONFERENTIE VOOR WERELDVREDE BIJ. Gedurende het afgelopen weekeinde zijn wederom, evenals vorig jaar, op het kasteel „Het oude Loo" te Apeldoorn een honderdtal genodigden van vetschil- lende nationaliteit, positie en professie bijeen geweest, teneinde zich te oriën teren op de grondgedachte dat God als grondlegger der wereld zelf Zijn schep selen regeert. Verscheidene sprekers gaven een exposé van hun visie op deze oriëntering als be wuste schrede op de weg, die naar de wereldvrede voert. Deze bijeenkomst werd door H M. de Koningin bijgewoond. BEVOLKINGSONDERZOEK OP TUBERCULOSE. Wet 1 September van kracht. Met ingang van 1 September a s. zal de wet bevolkingsonderzoek op tuber culose in werking treden. Deze wet is van toepassing op het onderzoek van de gehele bevolking of bevolkings groepen. Van genoemde datum af, zo deelt men ons van de zijde van het Minis terie van Sociale Zaken mede, mag be volkingsonderzoek niet geschieden dan met toestemming van het centrale col lege, dat tot taak heeft de bevordering van liet onderzoek en dat gevestigd is te. Den Haag. Het is te verwachten, dat het centrale college zonder meer een algemene toestemming zal geven voor de uitvoering van de bestaande plannen tot het doen van onderzoek in het tijdvak van 1 September tot 1 Ja nuari a.s., opdat geen stagnatie t.a.v. deze plannen zou ontstaan. Voor on derzoeken welke na 31- December a.s. zullen worden gehouden, dient zo spoe dig mogelijk na 31 Augustus a.s. aan het centrale college toestemming te worden verzocht. VIJF GEVANGENEN IN OOST- DUITSLAND BEVRIJD. Een Jonge man heeft te Frankfort aan een correspondent van Reuter ver teld hoe hij en andere anti-communis ten. deel uitmakend van het „bevrij dingscomité voor de slachtoffers van totalitaire onderdrukking" door middel van vervalste bewijzen van vrijlating vijf mensen uit Oost-Duitse gevangen ,- sen hebben bevrijd, die veroordeeld waren wegens verzet tegen het commu nistische regiem. HIJ verklaarde, dat de ondergrondse organisati overal in Oost- Duitsland leden heeft, tot op de depar tementen toe. Grote deelneming bij overlijden van Eva Peron. HM. de Koningin heeft aan de presi dent van Argentinië, de heer Peron. een telegram van deelneming gezonden naar aanleiding van het overlijden van zL)n echtgenote. Namens Prins Bernhard is ten huize van de thans ontslapene een krans be zorgd. Onze gezant ln Buenos Aires, de heer B. Kieyn Molekamp, bracht een bezoek van rouwbeklag bij de Argentijnse mi nister van buitenlandse zaken. De Ne derlandse regering zond bovendien een krans. De Nederlandse gezant zal onze regering vertegenwoordigen by de be grafenis, welke morgen plaats heeft. Uit alle hoofdsteden van de wereld komen voorts ln Buenos Aires telegram men met rouwbeklag binnen. O m. heb ben president Truman, koningin Eliza beth van Engeland, president Aurlol van Frankrijk en president Elnaudl van Italië telegrammen gezonden. President Truman heeft voorts de Amerikaanse ambassade opdracht ge geven namens hem op de kist van de overledene een krans te leggen. Officieel is bekend gemaakt, dat een reeks postzegels met de beeltenis van Eva Peron zal worden uitgegeven. Elke andere uitgifte van postzegels is voor de tyd van een jaar geschorst. Na Faroek's aftreden en vertrek. Generaal Naguib heeft meegedeeld, dat het onderzoek inzake het zgn. wapen schandaal zal worden heropend. „Ik zal de kwestie zelf onderzoeken", aldus Na guib. De generaal heeft inmiddels o m. met de bevelhebber van de Egyptische troe pen in Palestina, generaal Ibrahim Seif el Din bey een onderhoud gehad. Na af loop deelde Naguib mee, dat de troepen aan de Oostelijke grenzen waakzaam zijn. De toestand in hjet gebied van Gaza was echter rustig. Naar hij verder verklaarde, zullen de aangehouden personen niet voor mili taire gerechtshoven terechtstaan, tenzij zij van bepaalde misdaden worden be schuldigd. De Faroek-universiteit te Alexandrië heeft er op aangedrongen de titels ,.bey" en „pasjA" af te schaffen, in een streven naar democratie. Naar verluidt zullen twee paleizen van Faroek te Cairo en Alexandrië wor den gebruikt om er onderwijsinstellin gen en ziekenhuizen in onder te bren gen. De senaat van de Faroek-universi teit heeft de regering verzocht het Mon- tazah paleis te Alexandrië te bestemmen tot universiteitsstad. De verschillende faculteiten van deze universiteit zijn thans verspreid over de stad De naam van de universiteit zal mogelijk worden veranderd in Montazah-universiteit. De Ibrahim-universiteit te Cairo zal mogelijk de beschikking krijgen over het Koebba paleis Het Ras el Tin paleis te Alexandrië en het Abdin paleis te Cairo zullen de officiële residenties blijven van koning Ahmed Foead II De regering is verhuisd van Alexandrië naar Cairo. KIESSTELSEL IN BOLIVIA GEWIJZIGD. In Bolivia ia het algemeen kiesrecht ingevoerd. In Januari 1953 zullen ver kiezingen worden gehouden. Alle Boli- vianen boven twintig jaar krijgen het actief kiesrecht Tevoren moest men. om te kunnen stemmen, lezen en schrijven hebben geleerd. Er Is in Bolivia een hoog percentage analphabeten. Bij de verkiezingen in 1951 waren er op een bevolking van drie millioen mensen slechts 200.000 kiesgerechtigden, daar behalve de analphabeten ook de vrou wen toen nog niet mochten stemmen. AUTOPARKEERPLAATSEN OP BELGISCHE STATIONS. Op ruim honderdvyftig stations heb ben de Belgische spoorwegen parkeer plaatsen ingericht, waar automobilis ten en motorrijders tegen een gering bedrag hun voertuigen kunnen onder brengen. De hiervoor te verstrekken recu's gelden tevens als verzekering- polissen der geparkeerde voertuigen tegen diefstal, verwisseling, brand en beschadiging. VOORSCHOTEN Ds E. Scraber neemt beroep aan. Ds E. Saraber Jr.. Herv. predikant te Zandvoort heeft het beroep van ae Ned. Herv Gemeente alhier (a.s. vacature van ds. H. P Fortgens) aangenomen. - Mej. r. J. m. Begeer alhier slaag de te Brussel, cum laude, voor het exa men Graduat H (doctoraal) kunstge schiedenis. (Foto LD—Van Vliet) van de paarden, een dag te voren ge plaatst cn kon men op die avond vele ingezetenen reeds over de z.g. „palen- markt" zien wandelen. Waarvoor? Dat wist men zelf waarschijnlijk' niet, maar het gebeurde, als het ware om in de stemming te komen. Alleen de van ouds aanwezige oliebollen- en wafelenkraam van Melle de Vries had ook nu reeds een week lang standplaats genomen op het Kerkplein aan het begin van de markt en herinnert nog aan de tijden dat na afloop van de paardenmarkt de rest van de dag in feestelijke stemming werd voortgezet. De aanvoer was dit jaar niet best, waaraan het slechte weer in de vroege ochtend, ook deel heeft, maar toch was er nog handel. In totaal werden er 40 paarden aangevoerd. Iedere gemeente heeft haar traditie en voor Voorschoten is dit ieder jaar, op 28 Juli. de paardenmarkt. Een overblijf sel uit het grijs verleden, een recht ge schonken aan deze gemeente, waarbij behalve een drukke handel in paarden ook andere artikelen ten verkoop wer den aangeboden. Oud en jong bezocht deze markt en de gemeente op 28 Juli om nog eens oudé bekenden te ontmoeten. Veel is er veranderd en nu het paard in vele ge vallen zijn plaats moet afstaan aan de motor, is de aanvoer niet zo groot meer en heeft de markt op de geringere ruim te van de Voorstraat plaats genoeg. Ook de vooravond is van de vroegere luister ontdaan Vroeger werden de palen waardoor op de morgen van 28 Juli de touwen werden geregen voor bevestiging

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 7