'Hart van Argentinië' klopt niet meer Aanbeden en bestreden exponent van demoeratie in puberteitsjaren FLAMINGO EILAND PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Agenda MAANDAG 28 JULI EJITA, plus Peronisle que Peron Wonderlijke carrière van een jonge vrouw (Van een onzer redacteuren). Als een komeet is Maria Eva PeronDuarte langs het firmament van de Zuid-Amerikaanse en wereldpolitiek getrokken. Een oorsprong in het duister, een kortstondige, felle schittering, een verdwijnen voor goed. Een mysterie, inspiratie voor legendes, vurige blikvanger in de sterrenhemel, aanbeden en onrust zaaiend. Een opvlammend verschijn sel. waarvoor verklaringen gezocht en gevonden zijn. maar dat tevens nimmer geheel doorgrond wordt. Evita. de „Kleine Eva", een van de weinige vrouwen die de inter nationale politiek in zijn eerste rangen telt, wat zeker een van de zeld- zamen, die in de politiek zo bewust door en door en niet anders dan vrouw bleven: een opeenstapeling van tegenstrijdigheden, schuil gaan de onder een natuurlijk waas van geheimenissen. Evita, een komeet die zes jaar geleden aan de politieke hemel be gon te glanzen en reeds nu voorgoed is uitgedoofd, om alleen als my the voort te leven. namelijk dat het gelanceerd Kon wor den. Officiële gegevens over haar ge boorte en afstamming zijn er niet meer. De betreffende dooumenten zijn verdwe nen voor het oog van de wereld, en wat we thans kunnen gissen steunt op ge gevens, die van vóór haar glorietijd bui ten Argentinië bewaard zyn gebleven. Buiten haar eigen land meent men te weten, dat Maria Eva Duarte op 7 Mei 1919 het levenslicht aanschouwde als vijfde kind van een eenvoudige en arme boer en natuurlijk kind van een koetsiersdoohter. Na een moeilijke Jeugd, waarover, al weer, zo goed als niets met zekerheid bekend is, behalve dat zij twee jaar mid delbaar onderwijs genoot leefde zij een tiental jaren in bittere armoede in Buenos Aires. Daar gaat zü het in Ar gentinië met de zeer strenge etiquette voor de vrouwen moeilijke pad van thea ter. film en radio op- Dank zij een gren zeloze eerzucht die moet goed maken wat zij aan talent tekort sohiet, slaagt zij er in zich op te werden tot kleinere rolletjes in filras en „Radio Soap Sto ries". de typisch Amerikaanse eindeloze vervolgverhalen voor de radio met steeds dezelfde helden en heldinnen. Typerend leugentje begin van einde HOE OUD WAS EVITA? De geheimzinnigheid die er hangt over haar afkomst, Jeugd en prae-po- ittieke periode vormt een voortreffelijke basis voor de mysteries, waarin de vrouw Evita haar politieke leven hulde. Toen zij vorig jaar by de verkiezin gen haar candidatuur naar het vice- presidentschap opgaf onder druk van de militaire kaste, deed zij dit met een typisch vrouwelijke motivering: niet door een politiek argument te bezigen als gebruikelijke vorm voor het aan vaarden van een politieke nederlaag, maar met het argument dat zjj wettelijk te jong was voor deze func tie, die een minimum leeftijd van 30 jaar vergt. Een leugentje uit ijdelheld of een waarheid om politieke redenen? Waarschijnlijk het leugentje wel, doch niet alleen uit ijdelheld. In tweeerlei opzioht is dit „leugentje" opmerkelijk en tevens karakteristiek voor de sfeer van legendevorming, die zij steeds om zich heen heeft weten te scheppen. Nog geen dertig, en dan reeds op zo verantwoordelijke post, althans de door haar geschapen verantwoordelijke post van presidentsvrouw zonder officiële functie, niettemin voorzien van een rnaoht die de zeggenschap van een dic tator benadert. Typerend voor de ex plosiviteit van haar roem en haar werk, dat zij op het hoogtepunt van haar glans stond op een leeftijd, waarop an deren, zeker vrouwen, hun carrière be ginnen. Maar de tweede typerende kant van dit „leeftijdsleugentje" is opmerkelijker, Het toeval komt haar te hulp wanneer zij het hoogtepunt van haar artistieke kunnen bereikt op een peil, dat ver be neden haar persoonlijke ambities llfft- In 1944 wordt er een landelijke hulp actie op touw gezet ten bate van de ge teisterde stad Juan, waar duizenden het leven lieten en tienduizenden werden gewond door een aardbeving. Zij orga niseert met groot succes een groep ac teurs en actrices, die voor liefdadige voorstellingen het land door trekt. Zekerheid bestaat hieromtrent alweer niet, maar het schijnt en het lijkt ook waarschijnlijk, dat zij daarbij voor het eerst ln contact is gekomen met de toenmalige kolonel Juan Peron, minister van Arbeid en Sociale Zaken van Ar gentinië. Hoelang zij haar artistieke carrière nog daadwerkelijk voortzet is onbekend. De films waarin zij optrad, die hierom trent enige houvast zouden kunnen bie den, zij allevernietigd. Wel is zeker, dat zij van het artis tieke naar het politieke toneel om zwaait met het vurig elan en de gratie van een danseres, met het spectacu iaire van een filmster, met het drama tische van een tragediènne. In Argentinië heerst politieke span ning, die uiteindelijk leidt tot de gevan genneming van kolonel Peron. In de eerste oorlogsjaren was deze militair at taché in Italië, waar hij denkbeelden omtrent staat en samenleving opdeed, die ontleend zijn aan het fascisme. Te rug in Argentinië bracht hij het aan het hoofd van een nieutwe party tot vice-president, doch onder de druk van oe groeiende reactie tegen zijn felle be leid wordt hij in October 1945 aohter de tralies geworpen. Met ontembare geestdrift werpt Evita zich dan op het politieke to neel: zij zweept een demonstratie van de vakverenigingen op en oogst haar eerste succes ln de politieke arena: de 48-jarige Peron wordt in vrijheid gesteld. Vier dagen later treedt hy met de (26-jarige?) Eva Duarte in het huwelijk in het geheim. Komeet verschijnt. Van dat ogenblik af ziet de wereld de komeet Evita aan het politieke firma ment, eerst zwak, maar helderder al lengs, tot in November vorig jaar de glans begint te doven om thans geheel te verdwijnen. Peron verwerft in 1946 bij de presl- denfsverkdecangen 55 procent van de stemmen dank zij de steun van de Ar gentijnse .geuzen", de „descamisados" ihemdlozen) die ook ziijn bevrijding be werkstelligden. Zij zullen door hun vroe gere leidster, Evita, niet worden ver geten Met een zeer juist politiek inzicht ver delen Juan en Evita het werk. Evita immers is geenszins van plan, haar taak te beperken tot decorum voor de schit tering van haar gemaal. Zij betrekt kan toren in het ministerie van Arbeid en wordt daar leidster van de welvaarts- politiék ten bate van de arbeider, zonder door een of andere functionele verplich ting gebonden te zijn aan de belangen van andere bevolkingsgroepen. Zy grondvest de naar haar genoem de stichting, die sociale maatregelen van allerlei aard en omvang verwe- zeniykt- Deze stichting beheert thans, luttele jaren later, talloze ziekenhui zen, woonwyken. scholen, kinderkolo nies, vacantietehuizen, woonblokken voor ouden van dagen, recreatieoor den, winkels en wat dies meer zy; het is een van de machtigste en krachtig ste instellingen in den lande, en d< trots van het gehele volk. Nauwkeurige gegevens over wat dit aan financiële en economische in spanning vergt zyn er niet. De boeken ontbreken „Boekhouden kost tyd, die beter aan weldoen besteed kan worden", zegt Evita zelf over deze kclijke monstruositeit. Enorme giften gaan over en weer, zonder dat er een cyfer op papier verschynt Er wordt wel eens een getal honderd mlllioen dollar genoemd als jaarlyks inkomen van de stichting, af komstig uit giften van industriën. twee dagen salaris per jaar van alle arbei ders, kassen van vakverenigingen, ge deeltelijke belastingopbrengsten. Ongetwijfeld is door deze stichting en door de „welvaartspolitiek", die leidde tot voortdurende loonverhogin-gen en andere sociale maatregelen, zeer veel goeds bereikt en een eerste stap gezet op de weg naar de democratisering van Argentinië als gevolg van de ontwikke ling van de arbeidersmassa en hun groeiende onafhankelijkheid van de tra ditionele heersende klasse in Zuid-Ame- rika, de militaire kwestie. Wonderlyke samenloop van omstan digheden, dat de democratie hier de puberteitsjaren doormaakt onder lei ding van wat wy in Europa onomwon den een dictatuur zouden noemen. Een ontwikkeling overigens, welke slechts geremd wordt door. Peron, die de economische en politieke geva ren van een te hoog tempo in de ver wezenlijking van een ook door hem nagestreefd sociaal programma duide lijk onderkent. Evita is als het ware, wanneer wy deze woordspeling mogen gebruiken, plus Peroniste que Peron, en kan dat ook zyn doordat zy aan niemand an ders behalve aan zichzelf (en slechts nauwelijks aan de haar verafgodende Peron) verantwoording verschul digd is. VAT VOL TEGENSTRIJDIGHEDEN. Twee tegenstrijdige drijfveren bezie len Evita's geestdrift in haar sociale werk: intens en gemeend medegevoel met de „descamisados" waartoe ook zij zelf eens behoorde, en bevrediging van haar persoonlijke eerzucht Eenzelfde, typisch vrouwelijke innerlijke contro verse spreekt uit de grandeur van haar levensstaat terwijl zij zich geen dag en geen uur rust gunt van haar arbeid voor de slecht bedeelden. Charme en onverzettelijkheid, sociaal medegevoel en persoonlijke weelde, ont vankelijkheid en eigengereidheid, vijan digheid jegens de aristocratie en tevens in alle opzichten „first lady" zelf, onge kend vruchtbaar organisatietalent tegen over onverantwoordelijke onzakelijk heid: tegenstrijdigheden die haar teke nen als vrouw doch tevens haar werk karakteriseren en veel verklaren van de spanningen, die zulk een regiem, waar van zij de exponent is, moet oproepen. (Ingez. Med.-advert.) FEUILLETON FEUILLETON door Dorothy Quentin, vertaald uit het Engels 3) „Ik vind het wonderiyk. dat juffrouw Cripps je daarheen zond," voegde ze er aan toe. Ze kon het diep in haar hart niet goed verkroppen, dat deze juffrouw van het bemiddelingsbureau invloed op Toni's lot kon uitoefenen „Je bent stapel, als je 'tnlèt neemt. Toni!" riep Joy. met volle mond, uit. Joy was 15 en zéér bijdehand. Ze was jaloers op \Toni, omdat deze prachtig koperkleurig haar had, terwijl haar eigen haar gewoon rood zonder meer was. Over enige jaren, als haar sproeten wat minder erg zouden zyn geworden en haar jonge-honden- plompheid overwonnen zou zijn, zou ze misschien op haar oudere zusje gaan ly- ken, maar op dit moment was ze nog verre van tevreden over haar uiterlijk, even min als over het feit, dat ze dagelijks naar school moest. „Misschien trouw je wel met éen van de zoons en dan be hoef Je verder nooit meer iets uit te voe ren. Zo'n erfenis is niet te versmaden. Dan kun je mij behoorlijke kleren zen den en nylons en zo, en het zou er ook niet meer zo op aankomen, of ik mijn examen haal of niet, want jy zou mij altyd kunnen helpen „Hé, héLoop je niet wat hard van stapel, jongedame", merkte haar vader, die op z'n knieën bU de boekenkast zat, lachend op. „Gaan je plannen niet wat al te ver". „Schenk tooh geen aandacht aan die malle praatjes van 't kind," zei mevrouw Martin kalmerend. Toni lachte vrolijk mee. „Mevrouw Burden is bijna tachtig, dus ik neem aan, dat haar zoons zo omstreeks 60 zullen zijn. Bovendien is er nog maar één op Floriana over, naai- ze mij ver telde .Misschien is er dan wel een geschik te kleinzoon," hield Joy vol. „Allenvm- sen, als ik de kans maar kreeg. Boven dien is er ook nog de mogelijkheid, dat Jij haar zó bekoort, dat ze haar testa ment verandert en jou èlles nalaat. Dat gebeurt in boeken ook. En in de kran tenaan myn geliefde verpleegster Antoinette Martin vermaak ik mijn sui kerplantages en mijn rumfabrlek. mijn nikkelmijnen en mijn slavenO, To ni, vind je 't niet opwindend klinken? Het is de meest fantastische baan, die je nog ooit gehad hebt." „Ik hèb de baan nog niet, denk daar wel aan," wees Toni haar terecht, „en bovendien zoekt zij juist iemand, dieniet achter haar geld aan zit „Maar iederéén moet er toch op uit zyn. om lets van dat mlllioen dollar mee te krijgen." merkte Joy sceptisch op. „Jouw zuster is zeker niet zo." zei me vrouw Martin warm, ,en lk wilde dat je ophield met praten alsof je bezeten van geld bent,." Ze keek vol liefde naar haar oudste dochter die voor een modern praktisch meisje wonderiyk weinig be langstelling voor geld had Toni glimlachte tegen haar moeder en keek dan naar haar vader, die het deel van de encyclopaedie, dat hy zocht eindelijk gevonden had. Vader Martin zwoer by zijn encyclopaedie. Het gezin was zeer aan elkaar gehecht: vader, moeder, Joy en Don en Toni zelf vorm den een onverbrekelijk geheel. Joy deed alleen maar alsóf ze een harde wereld beschouwing had, want natuurlijk was ze nog veel te jong om al een houding ten opzichte van het leven gevonden te hebben. Met zo'n familiekring en wo nend in een oud. wat verveloos, maar intens gezellig huis, kon Toni 't zich moeillik voorstellen, hoe 't moest zijn, als je werkelijk héél rijk was. Zo ryk, dat je familieleden op je dood zaten te wachten, om eindelijk de buit te verde lenZe rilde even en was oprecht bly, dat haar familie nlèt gefortuneerd was. En 't ook wel nooit zou worden, tenzij Don in één van die afschuwelijke voetbal-pools zou winnen. D, EFik heb 't," zei me neer Martin, terwijl hy met de bril op het puntje van zyn neus, de bladzijden langs zocht. „Flamingo Eiland: Noorde lijke West-Indische Eilanden, niet ver van de kust van Florida, vochtig tro pisch klimaat, rijke vulcanische bodem. Bergen, oerwoud, moerassen Suiker, nikkelmynen, veel vis. Haven Miranda., inwonertal 4300 „Zéér interessant" zei Joy sarcastisch. „Dat heeft die oude mevrouw allemaal al aan Toni verteld. Bovendien is die encyclopaedie waarschijnlijk een zestig Jaar oud en helemaal niet meer bij. Er zullen nu waarschijnlijk meer mensen wonen. Ik vind de verhalen over me vrouw Burden's familie veel opwinden der dan deze dorre feiten." „Een tikje tè opwindend misschien," zei haar vader zachtjes, terwyi hij het boek op zijn plaats terug zette. „Ben je van plan morgenmiddag weer naar haar toe te gaan, Toni, of wil je dat ik haar afbel?" Toni aarzelde. Haar gezicht verried duidelyk de twijfel die in haar was Ze glimlachte echter vol vertrouwen, in de veilige gezellige huiskamer leek het exo tische Flamingo Eiland heel ver weg en onwerkelijk. Dat het inderdaad bestond, had de encyclopaedie echter aangetoond. „Natuurlijk ga ik", antwoordde ze na enkele ogenblikken. ,,Ik heb juffrouw Cripps gevraagd een goed baantje voor me in het buitenland te vinden, en ik kan me nu niet terugtrekken, alleen om dat die oude dame er wonderlyke theo rieën op na houdt in verband met haar geld." „Hoera!" juichte Joy. „Ik denk trouwens, dat zoveel geld le dereen enigszins achterdochtig zou ma ken, wat betreft de bedoelingen van an dere mensen." „Ik kan 't niet beoordelen," merkte meneer Martin droogjes op. „Ik hoop. dat ze niet op een nare ma niet de baas over je zal spelen," zei me vrouw Martin zacht. Ze kon zich met Toni's besluit nog niet helemaal vereni gen, maar ze wist, dat 't geen zin had om te trachten het meisje van een een maal genomen besluit af te brengen. Toni had altijd gevoeld voor het avon tuurlijke, maar gelukkig beschikte ze over een behoorlijke dosis gezond ver stand en levensmoed. Ze zou haar hoofd niet verliezen ln de tropen en evenmin zou ze zich door de rykdom van de Bur- den-familie van de wys laten brengen. „Toni kan heus wel op zichzelf pas sen," merkte Joy luchtig op. Ze vond het prachtig om morgen op school te genover haar vriendinnen te kunnen op scheppen over haar zusje's aanstaande vertrek naar verre landen. Een zusje, dat gewoon als verpleegster in een zie kenhuis werkte, leverde weinig stof op! Toni lachte vrolijk, maar diep in haar hart was ze niet zo zeker van zichzelf en hoopte alleen maar vurig, dat Joy gelijk had. (Wordt vervolgd) 95) Zodra Panda de persoon van zijn bevrijder herkende, werd hij verschrikkelijk boos en hij strib belde tegen toen- Joris hem uit de boeven-wagen trok. ..Jij lelijke bedrieger!" riep hij uit. ..Het is allemaal jouw schuld! Jij hebt me cr in laten lopen!" ..Zeker, ventje", knikte Joris goedig. „En nu laat ik u er weer uit lopen, ziet ge wel?" Terwijl hij sprak duwde hij Brigadier Balkenbreier op des kundige wijze de wagen in. waarna hij de zware deur weer degelijk sloot. „Ja - maar jij hebt me bedrogen! Ik dacht dat je een echte uitvinder wascn toen heb jc me weer voor de gek gehouden en me gevangen laten nemen, jij schurk!" „Kom nu toch. ventjever maande Joris op bedroefde toon. terwijl hij Panda bij de arm vatte cn hem mee begon te trekken. „Het past u toch niet om zo'n lelijke toon aan te slaan jegens een ouder persoon, die zojuist zoveel moeite heeft gedaan om u te vrijwaren voor het ellendig lot van een misdadiger?" „Daar heb je het!" riep Panda. „Een misdadiger! Dat heb je van me gemaakt! En wanneer ik nu wegloop ben ik gewoon maar een vluchtende mis dadiger!" „En wat zou dat dan. baaske?" informeerde Joris zachtmoedig. „Gevluchte misdadigers hebben lang niet altijd een ellendig lot. Stop dus uw kabaal en volg mij naar de vrijheid!" Oude wereld in verlegenheid. In 1947 staat zij op het hoogtepunt van haar glans en zij waagt de verwezenlij king van een reeds langgekoesterd plan, dat de gehele diplomatieke wereld van Europa in verlegenheid brengt: een rondreis door de Oude Wereld. Haar onmiskenbare charme cn onbe vangen openheid, haar uitdagende bru taliteit en jeugdig enthousiasme zijn teveel voor het bolwerk van uil oorlogs rancunes opgebouwd bolwerk van West- Europese afwijzing. De rondreis wordt een persoonlijke triomf ondanks onmis kenbare tegenslagen en nederlagen. Zy gaat naar Europa als het „hart van Argentinië", zoals Peron in die Jaren zeker niet ten onreehte haar introdueeert. ln Frankrijk wordt zü begroet met de hoffelijkheid die een diplomaat toekomt cn de warme har telijkheid die men voor een vrouw reserveert. Zy verovert er een verdrag en typerend voor haar en voor Parijs een nieuwe haardraeht en een nieuwe kledingstyl, waardoor haar twaalf meegebrachte garderobekoffers overbodige ballast worden. Zwitser land beloont haar naast een koele ont vangst met een steen door de voorruit van haar auto. Merkwaardig voor het land, dat nog de minste rancunes legen een fascistisch georiënteerd land kan koesteren. In Italië is de ontvangst heel hartclyk als reactie op commu nistische roerigheid. De Paus ontvangt haar in een langdurige audiëntie. Buckingham Palace in Londen blijft voor haar gesloten. In Madrid echter oogst zy haar grootste triomfen; hoe kan hel anders in dit zo aan Argen tinië verwante land. dat tevens het laatste bolwerk is in Europa van een fascistisch georiënteerd regiem. NIEUWE STEUN GEZOCHT. Bij haar terugkeer zwijgt de oppositie in Argentinië. Daar immers hebben de successen, geoogst in 't verwante Spanje, het even warmbloedige Italië en het elegante Frankrijk de grootste indruk gemaakt, die de kleinere nederlagen vol ledig overstralen. Oppositie? Ja, ondanks de „welvaarts politiek". Er is namelijk ontevredenheid in Ar gentinië, onmiskenbaar. Het tempo van de sociale voorzieningen zakt, hier en daar doen zich tekenen voor, dqt gewon nen terrein weer prijs moet worden ge geven. Verwonderlijk is dat niet. Men kan er zich slechts over verbazen, dat dit niet veel eerder geschiedde. Er moet een nieuwe steun gevonden worden voor het bewind naast de arbei dersmassa die nog wel trouw maar niet meer zo critiekloos geestdriftig is. In 1947, direct na haar terugkeer uit Europa, grondvest zij de Pero- nistische vrouwenbeweging, die er onder haar leiding in slaagt, aan de vrouwen het stemrecht toegekend te krijgen. HOOGTEPUNT VOORBIJ. De tegenstand tegen het beleid, niet zozeer van Peron als wel van Evita, concentreert zich begrijpelijkerwijs in de andere groep dan onder haar gunstelin gen, namelijk bij de militaire kaste. Die dwingt haar. de candidatuur voor het vice-presidentschap op te geven. In November 1951 ondergaat zij een zware operatie. Er wordt gespeculeerd, dat dit een „politieke operatie" is, dat zy het wapen van medelijden nodig heeft om de verkiezingen voor haar echtgenoot te doen winnen. De foto's echter, die in deze tyd van haar wor den gemaakt tonen duidelijk de spo ren aan van een tc explosief leven. En zy heeft dat medelijden als steun waarlijk niet nodig. Dank zy de Ar gentijnse vrouwen, wordt Peron met grote meerderheid voor een tweede periode tot president gekomen. Het zal echter een presidentschap zijn zonder de spectaculaire steun van Evita. Grootkruis Oranje Nassau. Nog voor zij haar glans ziet verbleken ontvangt zy met grote luister Prins Bernhard tijdens diens eerste reis door Zuid-Amerika Een deel van de Nederlandse pers heeft critiek geoefend op dit vriend- schapsbezoek aan een dictatuur en vooral op de onderscheiding van Evita met het Grootkruis van de Orde van Oranje Nassau. Ten onrechte ons inziens. Wil men het Argentijns systeem afwijzen, zo schreef eens de particulier secretaris van Prins Bernhard dr F. A. dc Graaff, dan zal men ook economische cn sociale verbindingen (emigratie!) moeten af wijzen. Aanvaarding van het een en hoogmoedig afwijzen van het ander is een onaanvaardbare inconsequentie. En bovendien, men mag noch kan een politieke situatie in Zuid-Amerika ver gelijken met één in West-Europa. „Men leeft daar anders, intenser en warm- bloediger". Evita was daar het levend voorbeeld van. Als „hart van Argentinië" zou zij nog het beste te karakteriseren zijn: vurig, tomeloos, rusteloos, mysterieus, opstan dig vaak, bezielend, maar ook het kwets baarste deel van het lichaam, dat er zich voor wachten moet, teveel te willen In haar autobiografie „De betekenis van mijn leven" schreef Eva Peron: „Misschien zal op een dag, als lk voor goed zal zijn heengegaan, iemand van mij zeggen, wat vele kinderen zeggen als zij hun moeder voor altijd hebben verlo ren: eerst nu begrijpen wij, hoeveel zij van ons hield". De toekomst zal moeten 'leren of zij het juiste onderscheid wist tussen moe derliefde en apenliefde, maar zeker is. dat liefde haar dreef op de weg die zij is gegaan. Zal het Argentinië van thans zonder dit hart kunnen voortleven? Of zal het slachtoffer worden van de traditionele consequenties van een persoonlijke „dic tatuur?" Nog juist bijtijds gered. Toen een bewoonster van de Aegidius- straat te Rotterdam, mevr. A. J. Borg- steinMeeder, Zaterdagnacht wakker werd, rook zy een sterke gaslucht. Aan stonds ging zy naar de keuken, waar haar bleek dat de gaskraan niet goed gesloten was. Zy wist die kraan nog dicht te draaien, hoewel zij zich dui zelig voelde. Ook haar echtgenoot, de 63-jarige tuinman A. Borgsteln, was wakker geworden, maar zodra hij uit bed wilde stappen, zakte hy in elkaar en verloor het bewustzijn. De vrouw wist zich nog strompelend naar bene* den te begeven, om by de buren hulp te halen. De benedenbuurman bood on middellijk assistentie door deuren en ramen te openen. Vervolgens droeg hij de bewusteloze man naar beneden. In tussen had ook de vrouw het bewustzijn verloren. De buurman legde beiden in afwachting van de komst van de ge neeskundige dienst, voor de woning in de buitenlucht. Het echtpaar, dat. zo doende nog juist bijtijds van de verstik kingsdood werd gered, moest in een zie kenhuis worden opgenomen. MR SCHURMANN TERUGGEKEERD Na een afwezigheid van vier jaar is gisteravond in ons land teruggekeerd mr C. W. A. Schürmann, plaatsvervangend Hoge Commissaris in Indonesië. Voor dien vertegenwoordigde de heer Schür mann ons land als gezant in Bangkok. Hy zal thans in ons land een verlof van vier maanden doorbrengen, doch zal daarna niet naar Indonesië terug keren. Radio-programma VOOR DINSDAG 29 JULI Hilversum I. (403 M.) AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Gram.muz.; VPRO: 7.50 Dagopening; AVRO: 8.00 Nieuws; 8.15 Gram. muz.; 8.45 Idem.; 9.00 Morgenwij ding; 9.15 Gram. muziek; 9.30 Voor de hulsvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gr. muziek; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 R. V.U.: Mevr. M. M. Boldlngh: „Iets over het ontstaan en de bedoeling van ge liefde ouderwetse kinderboeken. I. De sprookjes van Grlmm."; 11.30 Voor de zieken; 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land en tulnbouwmededellngen; 12.33 Voor het platteland; 12 40 Plano en orgel; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gra- mofoonmuzlek; 13.20 Dansmuziek: 13.50 Tenor en plano; 14.20 Omroeporkest en solist; 15.00 Gram. muziek; 15.30 Caba ret; 16.10 Orgel en viool; 16.35 Voor dracht; 16.50 Kinderkoor. 17.15 Gram. muziek; 17.35 Militaire causerie; 17 45 Reportage; 18.00 Nieuws; 18.15 Orgel en plano; 18.30 RVU; Mr N. W. A. van Eyk: „Geschiedenis en grondslagen der Ne derlandse sociale verzekering I"; 19.00 Gram. muziek; 19.15 Fanfare-orkest; 19.40 „Paris vous parle"; 19.45 Gramo- foonmuzlek; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar. muziek; 20.35 Cabaret; 21.15 „Ik weet, lk weet, wat U niet weet"; 21.30 Orkest- concert; 22.00 Buitenlands overzicht; 22.15 Deense muziek; 22.40 Reportage; 23.00 Nieuws: 23.15 New York calling; 23.4024.00 Gram. muziek. Hilversum II (298 M.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram. muz.; 7.45 Morgengebed en litur gische kalender; 8.00 Nieuws en weerbe richten; 8.15 Gram muz.: 9.00 Voor de hulsvrouw; 9.35 Gram.muz.; 9.40 „Licht baken", causerie; 10.00 Voor de kleuters, 10.15 Symphonette orkest en solisten; 11,00 Voor de vrouw; 11.30 Klein koor en orgel; 12.00 Angelus; 12,03 Gram. muz.; (12.30—12.33) Land- en tuln bouwmededellngen): 12 45 Olympische Spelen; 13.00 Nieuws en Kath. nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Amusements muziek; 13.50 Gram.muz.; 14.00 Maas trichts Stedeiyk orkest en solist: 14.55 Gram. muz.; 15.30' „Ben Je zestig?"; 16.00 Voor de zieken: 16.30 Zlekenlof; 17.00 Voor de Jeugd; 17.15 Felicitaties voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzending L. Hanekroot: „Indonesië, een natie ln de maak"; 18.00 Olympische Spelen; 18.30 Nieuws; 18.45 Gram. muziek; 19.00 „Hier Vry Europa": 19.30 Gram.muziek; 19.40 ..Dit ls leven", causerie; 19.50 Gra- mofocmmuzlek; 20.00 Nieuws en weerbe richten; 20.08 De gewone man zegt er 't z(Jne van; 20.15 „Die Fledermaus", ope rette (gr.pl.) (In de pauze: pim. 21.30 Actualiteiten): 22.05 Militaire causerie; 22.17 Klein koor, 22.40 Gram. muziek; 22.45 Avondgebed en liturgische kalen der; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gramo- foonmuzlek. Engeland. BBC Home Service. 330 M.: 12.00 Orgelspel; 12.25 Gev. programma; 12.55 Weerberichten; 13.00 Nieuws; 13.10 Olympische Spelen; 13.15 Gev. program ma; 13.55 Cricketultslagen; 14.00 Ope- ra-muzlek; 15.00 Vespers; 15.45 „Coun try Questions" 16 15 Pianospel: 16.30 Lichte muziek; 17.00 Voor de kinderen, 17.55 Weerberichten- 18 00 Nieuws. 18.15 Sport; 18.20 Olympische Spelen; 18.30 Gram. muz.; 19.00 Hoorspel, 19.30 Bas- bariton en plano; 20.00 Klankbeeld; 21.00 Nieuws, 21 15 Wereldoverzicht; 21.30 Gev. programma; 22.00 Voordracht 22 20 Viool en plano: 22.45 Parlements- overzicht; 23.0023.03. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 SI.: 12.00 Par.lements-overzlcht 12.15 Lichte muziek; 13.00 Gev. muziek: 13.45 Voor de kinderen; 14.00 Opera- orkest. 15.00 Gram.muziek. 15 05 Sport. 15.15 Lichte muziek: 15 45 Accordeon- muzlek 16 15 Mrs Dale's Dagboek; 16 30 Orgelspel; 17.00 Gev muziek; 17 30 Lich te muziek; 18.00 Variété orkest en so list; 18.45 Hoorspel, 19.00 Nieuws en ra- I dlojcrurnaal; 19.25 Sport; 19.30 Gevar. programma; 20.15 Gev. muziek; 21.00 Gevar. programma; 21.30 Klankbeeld; 22.00 Nieuws; 22.15 Olympische Spelen; 22.as Dansmuziek; 23.00 Voordracht; 2315 Orgel, viool en bariton; 23.56— 24.00 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 M: 12.00 Weense muziek; 13.00 Nieuws; 13.25 OperettemuzLek; 14.15 Volksmuz.; 15.00 Gram. muz.; 15.50 Lichte muziek; 16,10 Viola da gamba en claveclmbel; 17.00 Nieuws; 17.45 Gev. Muziek; 19.00 Nieuws; 19.30 Scandinavische volksmu ziek; 20.00 Noordse muz.; 21.00 idem; 21.45 Nieuws; 22.30 Dansmuz.; 24.00 Nieuws; 0.30 Gram.muz.; 1.00 Weerben Frankrnk. Nationaal Programma. 249 en 347 SI.: 12.00 Gram. muziek; 12.30 Orkestconcert; 13.00 Nieuws; 13.45 en 14.05 Gram. muziek; 18.30 Amer. uit zending: 19.00 OrJcestconcert; 19.58 Gra- mofoonmuz.; 20.02 Idem; 21.15 Orkest- concert; plm. 23.45 Gram. muziek; 23.46 -24.00 Nieuws. Brussel. 484 en 324 M. 484 M.: 12.05 Orkestconcert; 13.00 Nieuws; 13.10, 14.00 15.00 en 15,00 Gram. muziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Lichte muziek; 18.30 Koor zang; 18 45 Gram. muz.; 19,00 Viool en Siano; 19.20 Gram. muz.; 19 45 Nieuws; 0.00 Gram. muz.; 21.15 Orkestconcert: 22.00 Nieuws: 22.10 Gram. muz.; 22.50 Nieuws 324 St.: 12.30 Weerberichten: 12.34 Gram. muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram. muz.; 14.00 Klassiek concert; 15.00 Gra- mofoonmuz.; 15.30 Hammondorgelspel: 17.15 Voor de kleuters; 17.30 Gram. muz. 17.50 Boekbespreking; 18.00 Viool en pl ano; 18.30 Voor de soldaten: 19.00 Nieuws; 19.40 Koorzang; 20 00 Hoorspel; 21.00 Olympische Spelen: 21.15 Gram. muz.; 21 30 Omroeporkest; 22.00 Nieuws; 22,15 Lichte muziek; 22.45 Gram.muz.; 22.55—23.00 Nieuws. Stadhuis: Gemeenteraad 2 uur nam. DAGELIJKS. Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling ..Vertrouwd bezit van vreemde herkomst" Tot 1 October daselllks van 105 uur ('0 ^onflntre van 15 UUTV DE BIOSCOPEN. Luxor „De Schat van Monte Chrlsto". (14 Jaar). Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Werkdagen: 2.30 7 en 9.15 uur. „De Big van het regiment" (alle leeft.). Zondag: 2.30, 4.45, 7.15 en 9.15 uur. Werkdagen: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Donderdag: „Manon". Trianon „Abbot en Costello maken schoon schip" (alle leeft.). Zondag: 2.15. 4.30 7 en 9 15 uur. Werkdagen: 2 30, 7 en 9.15 uur. Casino „Operatie Venua" (alle leeft.) Zondag: 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Werk dagen: 2 30, 7 en 9.15 uur. IJdo „Kon Tlkl" (alle leeft.). Zondag: 2.30, 4.45 7 en 9.15 uur. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 26 Juli 13 uur tot Zaterdag 2 Aug. 8 uur waargenomen door Apotheek Herding en Blanken Hogewoerd 171. tel 20502 en Apotheek Reljst, Steenstraat 35. tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 6