West-Duitse vakverenigingen begeven zich op politiek terrein „Mijdt zwart" zei Madame Kesco Franse zuivering nog niet ten einde Eerste einddiploma's Chr. Technische School te Alphen uitgereikt ZATERDAG 26 JULI Steeds meer escapades (Van onze correspondent te Bonn) De West Duitse vakverenigingen zijn er niet ln geslaagd hun wil aan het West Duitse parlement op te leggen en hun wensen aan de volksvertegenwoor diging te dicteren. Dat ls de belangrij ke conclusie, die men uit de worsteling om de nieuwe West-Duitse wet op de bedrijfsorganisatie, het zg. Betrlebsver- fassungsgesetz, moet trekken. Toen deze wet in derde en laatste le zing met 195 stemmen tegen 140 werd aansennmen, betekende dat dan ook niet alleen een overwinning van de regeringspartijen op de oppo6itie, maar ook een bevestiging van de par lementaire gedachte. Was het omgekeerd geweest, hadden de regeringspartijen toegegeven aan de buiten-par'ementaire druk, welke de vakverenigingen door hun demonstra ties en stakingsacties op hen uitgeoe fend hebben, dan zouden zij aan hun eigen sociaal-economische opvattingen ontrouw zijn geworden. Bovendien zou het prestige van de Bondsdag, dat toch al niet overweldi gend is. zeer geleden hebben en ln de derde plaats zouden andere grote belan gengroepen in de Bondsrepubliek, die totnogtoe niet in vervul'ing gegane ver langens hebben aangemeld, aangemoe digd zijn om op hun beurt de Bondsdag onder druk te zetten En aangezien het groeDsegoisme een van de meest ken merkende trekken van het leven ln de Bondsrepub'iek is, terwijl het parlement nog niet het vermogen heeft, om al deze groepsbelangen in evenwicht te brengen, zou men dan ernsti? aan het voortbe staan van de politieke democratie ln West-Duitsland hebben moeten twijfe len. De West-Duitse vakverenigingen die, alle ondergebracht ziln in de machtige, meer dan zes milüoen leden tellende DG.B. (Deutsche Gewerkschafts Bund) houden zich voor het meest democrati sche element in Duitsland. Zij tonen dat op alle mogelhke, vaak zeer exclu sieve, manieren. Wat niet met hen sym pathiseert, bestempelen zij gaarne als „reactie", „restauratie" of zelfs als „nso- nazisme" Zij ziln erg vlot met dergelijke kwalificaties. Maar die komen rfeer voort uit machtsbewustzijn dan uit on derscheidingsvermogen Dat is het trou wens wat wel eens twijfel doet ontstaan aan hun werkelijke democratische waar de. Een feit is. dat de vakverenigingen de nu in West-Duitsland allereerst nodige politieke democratie een vrij ouderwetse aangelegenheid vinden. Het valt hun niet gemakkelijk zich aan de spelregels van die politieke de mocratie tc houden. Dat is al eerder gebleken, maar ongerust over deze tendens is men vooral in de laatste maanden geworden sedert gebleken Is, dat dc vakverenigingen er niet tegen od zien om politieke stakingen te pro clameren. Toen zijn voor het eerst ook de bezettingmogendheden, bij wie dc vakverenigingen altijd een wit voetje hebben gehad, uitermate critisch ge worden. In de eerste .jaren van de bezetting konden de al spoedig herstelde vakvereni gingen ln de ogen van de bezetters geen kwaad doen. In de Britse zone werden zil door de vertegenwoordigers van La- bour-Engeland vertroeteld en in het Amerikaanse bezettingsapparaat domi neerden toen nog de Ideologische New- Dealers die in elke Duitse ondernemer een nazi-collaborateur zagen en in elke Duitse arbeider een door Hitier onder drukte slaaf. Aan de Duitse plan-econo- mle van die jaren viel niet veel eer te behalen. Desondanks traden vakvereni gingsleiders als adviseurs van de bezet- tingsmogendheden toen zeer op de voor grond. Gedeeltelijk kwam dat voort uit verantwoordelijkheidsgevoel, bü velen echter ook uit geldingsdrang en baan- tjesjagerij. De Duitse bevolking bekeek hun activiteit met gemengde gevoelens en toen zij bij de Bondsdagverkiezingen van 1949 de eerste gelegenheid kreeg om een globaal oordeel over de ln de naaste tokomst te volgen politiek af te geven, verklaarde zeventig procent dier bevol king zich voor een vrijere koers en voor een rehabilitatie van het particulier on dernemerschap dat sedert 1933 vleugel lam was geweest. Deze koers is tegen alle pessimistische voorspellingen van vakverenigingen en sociaa'-democraten in. een groot succes geworden. Moeilijkheden bestaan merkwaardig genoeg in die sectoren, waar de markt- eoonomie nog niet tot doorbraak ls ge komen, in de eerste plaats in de steen kool- en staalsector waar de vakver enigingen in het begin van 1950 door middel van de bekende wet op de me- dezeggenschaD van de arbeiders d.w.z. van de vakverenigingsleiders hun in- WEEK RUST TE PANMOENDJON. Na de eerste vergadering der wapen- stllstandsoixlerhandelaars te Pan- moendion. die sinds drie weken niet met. gesloten deuren is gehouden, heb ben de onderhandelaars der verbonde nen medegedeeld, dat zii de vergade ringen gedurende een week niet zullen bijwonen. Dit is de vierde maal. dat het noofd van de delegatie der verbonde nen. William Harrison, de besprekin gen „eenzijdig" heeft uitgesteld. Stafofficieren zijn onmiddelliik aan het werk gegaan, om tot in bijzonder heden een on twerp-over eenkomst on te stellen. JOEGO-SLAVIË SCHAART ZICH BIJ HET WESTEN! De Joegoslavische ambassadeur in Canada, Rajo Ejermanovic. heeft in een interview te Vancouver verklaard, dat zijn land een aanval van de Sovjet unie op ieder land als een aanval op zichzelf zou beschouwen. „WIJ weten wot de Sovjet-unie en de Sovjet-poli tiek werkelijk zijn en wij weten, dat de Sovjet-unie haar agressie niet zou be ëindigen met een aanval op een enkel land. FAMILIEBERICHTEN. Ontleend aan andere bladen. Bevallen: MesdagMarsden. zn, Zwol le; BoissevatnBaekers, zn. Oisterwijk. Gehuwd: P. J. D. Mareelis en D. Slop, A dam; H. StradmeijeT en G. van Zon. Adam; L Steenmeijer en G. S. Roders. A'dam. Overleden: W. A. van Woudenberg Hamstra. m. 85 Jr, Zutphen; A. F. E. I Mahler, m. 83 jr, Bordeaux; D. E Everts, I m. 75 jr, Wlldervank; J. C. Kentie, m. I 18 jr, Doorn. OEGSTGEEST Maandagavond om 730 uur wordt 3 weer een straatprediking gehouden in I Buitenlust. Spreker is ds. N. Brandsma; muzikale medewerking verleent de zang vereniging „Met verheven stem" uit Al phen. Mej F. S. J. Dantuma, alhier is te Amersfoort geslaagd voor het staats examen Gymnasium B. (rectificatie). VOORSCHOTEN Medische Dienst De Zondagsdienst wordt waargenomen door dr M. van der Stoel, tel. 356. vloed gecontinueerd hebben en waar zij nu doelbewust op de socialisatie afste- venen De allereerste taak van vakverenigin gen ls er voor te zomen dat de arbeiders een goed loon en gunstige arbeidsvoor waarden hebben. De West-Duitse arbei der heeft echter op velerlei manier van de tegenwoordige vrije economische koers geprofiteerd Loonacties worden op het ogenblik in de Bondsrepubliek am per gevoerd. De West-Duitse lonen schijnen in het a'gsmeen bevredigend te zijn en er zou dus aanleiding zijn, te veronderstellen, dat men van de vak verenigingen niet al te veel verneemt. Het tegendeel ls echter waar. Dc vakverenigingen voelen zich ge roepen de gehele West-Duitse econo mische structuur te wijzigen en daar zulks alleen met politieke middelen te bereiken Is, hebben zij zich op politieke gebied begeven. Hun eerste groot scheepse actie gold de wet op de be drijfsorganisatie die tegen hun wil is goedgekeurd. Ons kort verhaal Internationaal Brandweer congres te Breda Scapini voor de militaire rechtbank (Van onze Parijse correspondent) Te Parijs is het proces begonnen te gen Georges Scapini, een oorlogsblinde. die tijdens de bezetting de zonderlinge functie vervulde van Pétains speciale ambassadeur in de Duitse gevangenkam pen. Hij moest, uit naam van de maar schalk, de belangen der krijgsgevange nen bij de Duitsers behartigen, zo luidde officieel de opdracht, maar Scapini staat nu terecht, omdat hy zioh bij deze mis sie meer door de belangen der Duitsers dan die zijner landgenoten, zou hebben laten leiden. Onder meer wordt hem verweten, dat hij de krijgsgevangenen zou hebben aangeraden, ln hun eigen belang, maar niet aan te dringen op toepassing van de conventie van Ge- nève, waarbij hun reohten worden om schreven. Genève was, zo moet Scapini toen ln de kampen hebben verklaard, door de gebeurtenissen van de totale oorlog achterhaald. Om diezelfde reden ried Scapini zijn gevangen landgenoten aan, zich niet te verzetten tegen de Duitsers, als deze hen in de fabrieken en elders te werk wilden stellen. Onder de bonzen der collaboratiepoli tiek behoorde Scapini, met de politicus Marcel Déat en de schrijver Abel Bon- nard, die beiden in Vichy minister zijn geweest en zioh sindsdien in het bui tenland verscholen houden, tot de laat- sten. die nog niet berecht zijn. De reden, waarom dit eerst nu zo laat gebeurt, ls, dat Scapini niet voor een speciale zui- veringsrechtbank verschijnen wilde en zich daarom in Zwitserland verborgen hield. Nu die ongeciviliseerde tribunaals, zoals Scapini ze noemde, alle zijn opge doekt. stelt hij er zelfs prijs op zich voor zijn volk te verantwoorden over zijn ge drag tijdens de bezetting. Dat gebeurt nu voor een militaire rechtbank. En ve len afchten de kans zeker niet denk beeldig, dat hem. nu de politieke harts tochten wat gestild zijn, de meeste Fransen de Duitsers met wat andere ogen bezien en bovendien toenadering tot hen weer troef is, een weinig meer dan symbolische straf zal worden opge- Georges Scapini is nu 59 jaar en sinds zijn 22ste is hij blind als gevolg van de de oorlog. In 1915 was hij luitenant, en bij een aanval van de Duitsers werden hem toen door een revolverschot belde ogen ultgereten. Onder zijn manschap pen bevond zich de schrijver Roland Dorgelès, die later in zijn beroemd ge worden oorlogsboek „De houten Krui zen", dit voorval heeft verhaald. Trots zijn verschrikkelijke verwonding wist Scapini zijn mannen tot een felle weer stand op te zwepen en zo slaagde zijn groep er toen ln de Duitsers tot terug trekken te dwingen. Na de oorlog genoot Scapini door dit heldenfeit een groot vertrouwen onder de Franse oorlogsslachtoffers en zo werd hij een der voornaamste leiders van hun machtige bond. Als verdediger der oor logsinvaliden, de „Gueules cassées" ver zeilde Scapini al spoedig in de politiek. Hij werd lid van de Kamer, waar hij van 1935 af tot de groep behoorde, die streefde naar toenadering met Hitler. En toen Hitier. vijf jaren later die toena dering eenzijdig en wat geforceerd ver wezenlijkte door Frankrijk plat te lopen, schaarde Scapini zich naast maarschalk Pétaln als voornaamste adviseur in Duitse zaken. Zo werd hij belast met de taak de anderhalf millloen Franse krijgsgevangenen de noodzaak „ener loyale samenwerking met de Duitsers" uiteen te zetten. Een ietwat ondankbare taak, die hem zijn benaam van „Mar- chand de sommeil", de man, die ons het zand in de ogen wil strooien, bezorgde. By zijn optreden in de kampen droeg Scapini een pompeuze, met goed be- treste uniform van het soort, waarvoor ook Goerlng zo'n zwak had en die tegen woordig nog wel gedragen worden door portiers van zeer selecte bioscoopthea ters. Dat Scapini zich in de eerste wereld oorlog als een held gedragen heeft, kan door niemand bestreden worden. Zo min als het feP '"*t Pétain z'ch toen een groot kri1?;h betoonde. Het was ech ter SeaDini'c tragedie, dat die lichame- lilke heldhaftigheid later morele lafheid blijkbaar niet uit behoefde te sluiten. In de tweede wereldoorlog predikte hij het defaitisme, de onderworoenheid van de krijgsgevangene aan zijn cipieren. Persoonliike IJdelheid ls daarbij zeker een voorname drijfveer geweest. In die geest verwacht men, dat de uit spraak over Scapini's gedrag door zijn militaire rechters zal worden geveld, waarbij de omstandigheid „dat dit alles al weer zo lang geleden ls", hen zeer waarschijnlijk wel tot en'ge clementie zal verleiden. Zes Jaar eerder zou Scapini. met zovele andere beruchte collabora teurs. de kogel stellig niet zijn ont lopen Sportflitsen uit de Omstreken BILJARTEN le afdeling: gesp. gew. gel. pnt. De Kroon 1 18 9 1 19-13 Rljnzlcht 1 16 9 1 19-13 De Heul 1 16 5 0 10-22 H. serie-prijs J. Mulder (De Kroon) 33 carb. 2e afdeling: gesp. gew. gel. pnt. 't Centrum 1 32 22 0 44-20 De Kroon 2 32 17 0 34-30 De Heul 2 32 16 0 32-32 Royal 2 32 13 2 28-36 Rijnluat 1 32 10 2 22-42 H. serie-prijs P. Graafland ('t Centrum) 25 carm. 3e afdeling: gesp. gew. gel. pnt. 't Centrum 2 40 31 0 62-18 De Kroon 3 40 23 1 47-33 Rljnzlcht 2 40 19 1 39-41 De Heul 3 40 18 1 37-43 Rijnlust 2 40 17 1 35-45 Royal 3 40 10 0 20-60 H. moy. prijs R. v. d. Louw (Rljnzlcht) 19 beurten. H. serie-prijs J. Bouer (Royal) 16 carb. DUIVENSPORT door Hans Alma Leon w-as 18 toen hij thuis vertelde de wereld in ts willen om bokseT te worden. Zijn vader lachte en vond het goed, maar zijn moeder schrok en ln een vertrouwelijk ogenblik dwong zi) met haar kinderlijk bijgelovige aard Leon de belofte af, dat hij eerst bij Madame Ibesco op het Frederiksplein zou gaan vernemen of de kaarten gun stig voor het boksen lagan. Deze vrouw was dc geestelijke steunpilaar van Leons moeder, die haar leven had afgestemd op Madame's voorspellingen. Madame hield iedere middag zitting ln het op kamertje achter het café van haar echt genoot. In het benauwde hokje lichtte slechts heit rode schemerlampje, de imi tatie kristallen hol en de vette beringde 87 km. De duiven werden geloet om 7 uur, aankomst le duif 8.20.57 uur snelheid 1082.4 meter per minuut. In concours waren 182 duiven. Uitslag: Chr. Oostveen 1, 10; H. Reltsma 2: J. Zuurveen 3, J. v. Duren 4; G. Bur ger 5, 6; T. Sterk 7. 8; H. v. d. Heijden 9. Eveneens werd een wedvlucht gehouden vanaf Bordeaux, afstand plm. 895 km. De duiven werden gelost Zaterdag 13 uur, aankomst le duif Zondag 14.56.57 uur. snelheid 746 37 meter per minuut. Uitslag: K. v. d. Veer 1; P. Beens 2; I. de Jong 3. 5- J. Reljn 4; P Mijderwijk 6, 7: J. Sterk 8, J. Zellstra 10. P.V. „De Vooruitgang" (Nieuwkoop) Wedvlucht met oude duiven van Bordeaux 19 Juli J.I., los 13 uur afstand 950 km. In concours 20 duiven. Aankomst le duif Zondag 15.08 uur Uitslag- 1. J. W. Woerde; 2. J. Tijster- man; 3. P. Oosterman; 4. A. v. Eimeren; 5. D. v. d. Helm. „De Reisduif" (Hazerswoude) Wed vlucht met oude duiven vanaf Chateau- roux, afstand 624 km. In concours 73 dui ven. gelost om 5.30 uur De eerste prijs winnende duif bereikte zijn hok óm 4.51.03. Uitslag- C. Groen 1; P. v. Klaveren 2. 5, P. van der Malen 3; W. G. de Jongh 4. M. van Vliet 6. Ook was er een wedvlucht met Jonge duiven vanaf Weert, afstand 121 km. Deze duiven werden gelost om 1 uur. De eerste duif kwam aan om 3.36 41. Uitslag: A H. Fase 1. 8. W. G. de Jongh 2: W. van Veen 3, 10; C. Groen 4; W. Lindhout 5, Jac. van Veen 7; C. van Veen 9. „De Dulnkllevers" (Noordwijkerhout) Wedvlucht met Jonge duiven vanaf Eind hoven 114 km. In concours 161 duiven, gelost te 7 uur met W wind. Aankomst le duif 8 5010 uur. snelheid 1032.45 m. per. Uitslag- C. en J. Broekhof 1. 4. 6. 7; K. Nulkes 2. Pav. St. Jan 3. Pav. St. Pleter 5: Br Kok 8; A. Duivenvoorden 9; J. Fraas 10. „De Luchtkllcvers" (Llsse) Wedvlucht vanaf Eindhoven. De vogels werden om 7 uur bil Noord-Westenwind gelost en de le duif kwam om 8.46 46 uur binnen, dus met een snelheid van 1041.70 meter per Uitslag 1. 3 A. de Wit: 2. 7 B. C. Rei gersberg 4 Jac. v d Poel. 5 N de Kuiper; 6, 8, 9 Joh. de Kuiper; 10 G. Augustinus. WIELERSPORT .De Bollenstreek" Tussen de Ren- en Tourvereniging „De Bollenstreek" en Ex- celBlor uit Haarlem werd een clubontmoe ting gehouden Dit werd een groot succes voor ..De Bollenstreek" en het talrijke publiek was zeer enthousiast. De uitslagen waren als volgt: B-klasse: 1. v. Kesteren 6 pnt.; 2. E. v. 't Oever 5 pnt.; 3. E. Pampe 4 pnt.; 4. J. Kapteln 3 pnt.: 5. Voor den Haak (Ex celsior) 2 pnt.; 6. R. Alenburg 1 pnt. C-klasse: 1. Weyers 6 pnt 2. Buis (Ex celsior) 5 pnt.: 3. Veldmaat 4 pnt.: 4. Hulbers (Excelsior) 3 jjnt.; 5. Th. de Vroo- Excelslor 10 pnt. HENGELSPORT •Hd „Advendo" Jeugdwedstrijd „Advendo" De Hen- geisportverenlglng „Advendo" (Llsse) be sloot dit Jaar wederom een jeugdwedstrijd te organiseren voor Jongens van 13 tot en met 15 Jaar. De wedstrijd zal worden ge houden op Zaterdagmiddag 2 Augustus. Vertrek vanaf de Rolbrug 's middags 2 uur per fiets. Deze wedstrijd ls gratis en er zijn weer vele mooie prijzen. Bi) de volgende adressen kan men zich opgeven voor deelneming: C. J. Slobbe, Romljnstrnat 31 Llsse; D. Kapteln, Oranje laan 60. Llsse; W. Maarschalk, Cercussen- straat 12, Llsse: J. v. d. Laan. Beatrlxstr 11 Llsse: A. van Brlemen, Llsserdljk 455. Abbenes. Inschrijving sluit Donderdag 31 Juli. WATERPOLO „Gouwe" (Waddlnxveen) De dames van Gouwe I moesten ln de eerste 2 mini- ten van de wedstrijd tegen SN A. (Den Haag) met lede ogen aanzien, dat de bal tot tweemaal toe ln haar doel terecht kwam. ZIJ wisten zich evenwel te herstel len en zagen kans nog voor de rust 3 tegendoelpunten te scoren en daarmede de leiding te nemen. In de tweede helft wis ten de Gouwe-dames deze voorsprong te behouden. De wedstrijd eindigde met een 43 overwinning voor de Gouw*. handen van Madame ln het donker op. „Ga zitten, mijn Jongen", zei een hese stem. Leon stak van wal. HU sprak over boksen. Wel of niet doen? Madame greep een ei en liet haar linkerhand achteloos een spel kaarten strelen. Plots vielen drie kaarten open op tafel: ruiten tien, harten aas en schoppen vrouw. „Boksen is goed, mijn Jongen, de rui ten tien vertelt het me." Leon ademde verlidht op. De vrouw ratelde verder, niet over boksen, maar over hartenaas, die wees op een grote en prachtige liefde. Leon knikte, slape rig geworden door het rode licht en het monotone stemgeluid, dat echter in eens dreigend werd en welhaast profe tisch? allures kreeg, toen het schor fluisterde, dat zwart ongeluk ln Leons leven zou brengen „Mijdt zwart, mijn Jongen mijdt zwart de schoppenvrouw laat niet met zich spotten, mijdt zwart". Leon zei Ja en betaalde een rijks daalder. Zijn moeder was gerustgesteld en zo ging Leon op een dag de wereld in om ookser te worden. Hij monsterde op een Portugees schip, waarvan enige varens gasten gedrost varen, en wist reeds voordat het schip het Noordzeekanaal uit was, dat een coilega-stoker, een verlopen Pool, eens een groot bokser ge weest was. Van hem kreeg hij, in ruil voor wat sigaretten, zijn eerste lessen. Na twee jaar zwerven en boksen werd hij professional en mocht zo nu en dan als bijnummer eens een partijtje boksen. Hij werd met kleine letters op de affi ches aangeduid als Leon de Breucke- laere, wat een verfraaiing van zijn moedersnaam Breukelaers was. En m de loop der Jaren begon Leons stci steeds feller aan de bokshemel te schit teren. Met de success.n in ae ring kwa men ook de vrouwen in zijn leven, in een aardig, donker meisje uit Limburg, dat als dienstertje bij Heek werxte, meende hij ten slotte de ware gevonden te hebben. Een jaar lang kenoe hy de grote, verblindende liefde, welke siechrs eenmaal ln elk mensenleven voorkomt, maar toen op een avond ln Parijs waar hij in drie wedstrijden moest uit komen, ontving hij een brier, waarin Suzetts hem vertelde, bezweken te zijn voor de materiële beloften van een bierbrouwer uit Maastricht, die haar in het Limburgse land een rijk leven wilde schjnken. Leon keek van het balkon van zijn hotelkamer neer op het gewoel in de. Rue Cadet onder hem. Lantaarns, auto koplampen en fantastische lichtreclames werden door het tranenwaas in zijn ogen grillig vervorma en smolten samen tot een grotesk beeld van een dikke vrouw, die zei „Mijdt zwart, mijn jon gen. mijdt zwart." En voor het eerst in zijn leven hechtte Leon waarde aan het woord van een waarzegster, want Limburgse Suzette had zwart, ravenzwart haar. De wereldtitel weltergewich lag bin nen Leons bereik. Eerst de Amerikaan Aian Johnson verslaan, en dan de Fransman Média uit. de wereldkam pioen. De manger van Leon slaagde er in de neger Johnson over te halen de belangrijke maten ln Amsterdam uit te vechten. Leon voelde na de eerste ronde reeds, dat hü de sterkste was. Toegejuicht, door duizenden toeschouwers danste hij ele gant om zijn tegenstander heen, met venijnige flitsende stoten de nodige punten verzamelend. Zo ging het door. de 2de. 3de, 4de ronde, steeds in de meerderheid, de 8ste. de 9de ronde. De gong voor de laatste ronde. Traag, doodop, met een gevaarlijke dreiging in de ogen, kwam de neger uit zijn hoek. Langzaam draaide hij om zijn spil. In- Ook bevorderingen bekend gemaakt In de Aula van het Chr. Lcyeum te Alphen heeft gistermiddag voor het eerst in de geschiedenis van de Chr. Techni sche School de uitreiking plaats gevon den van de einddiploma's van de 2-Ja- rlge cursus van deze dagschool voor op leiding van de jongens in de technische vakken. Voor deze eerste uitreiking van Al phens jongste school bestond grote be langstelling van de zijde der ouders. De school die onder leiding staat van de directeur de heer H. v. d. Bijl heeft zich in de korte tijd van haar bestaan reeds uitstekend weten op te werken en gezien het grote aantal leerlingen, dat nu reeds de school bezoekt is het toch wel zeer te betreuren, dat nog geen uitzicht bestaat op de bouw van een geheel nieuwe school voor dit voor de Rijnstreek toch zo belangrijke onderwijs. De bijeenkomst in de aula werd ge opend door de voorzitter van de school de heer J. B. Samsom Jr, die na het laten zingen van de Ps. 25:15 voorging ln gebed en ln het bijzonder welkom heette de vertegenwoordiger van de ge meente de heer A. J. Dekker, weth. van Onderwijs, de heren van de commissie van toezicht de heer R. Vis als direc teur van de Nutsambachtstekenschool. Hartelijk verwelkomde de heer Samsom de ouders, waarna spr. wees op het be lang van het bezitten van het einddiplo ma voor welk diploma 48 van de hier voor in aanmerking komende 57 leerlin gen geslaagd waren. Nadat de directeur de bevorderingen had bekend gemaakt van de eerste naar de tweede klasse werden door de voor zitter de diploma's uitgereikt. De directeur reikte daarna de verschil lende prijzen uit aan de leerlingen die geslaagd of overgegaan zijn met lof. Hierna sprak een der leerlingen, Fred dy Brink uit de Martha-Sstichting, woor den van dank. wat gezien de humor hierin verwerkt, uitstekend in de smaak viel. Namens de ouders sprak de heer Kooij uit Boskoop woorden van dank. De heer A. J. Dekker sprak namens het gemeentebestuur gelukwensen uit tot de leerlingen maar ook tot het schoolbe stuur met het behaalde succes. De heer H. 't Hart sprak namens het Vakverbond, waarna enkele leerlingen aan de leraren en de directeur verschillende stoffelijke bliiken van dank aanboden. Door de heer Samsom werd deze bij eenkomst besloten met het zingen van Gez. 274 waarna de directeur voor ging in gebed. De lijst der geslaagden ziet er als volgt uit: Bevorderd werden naar klas 2, afd. machinebankwerken A. A. Aldenkamp. Lelden; G. J. Boe kensteunTer Aar; W. Boevé. Hazers woude; Th. Bon, Zevenhoven; H. Bos nia; L. C. den Braber; Aarlanderveen; A. H, v. d. Bruggen; J D. de Bruin; K. H. v. d. Burg. Uithoorn; Y. Doeland; Joh. van Donk; Jac. G. Dool; J. Dijs; P. G. Groeneveld. Boskoop; W. den Her tog, Woubrugge; W. J. van Heusden; J. J. Heykoop, Leiderdorp; P. van Helj- ningen; H. R. Hoogendoorn, Woubrugge; A. Leenheer; J. W. van Leeuwen; C. A. Mooy; R. Muider; J. Nebbeling; Jac. Noordzij; P O. van Oeveren; A. Ooster- om. Leiderdorp; L van Ooyen; Joh A. Oudshoorn Woubrugee: Jac. H. Schmal; A W. J. v. d. Schoot; J N. P, Spaan; C Spierenburg. Bodegraven; N Spruyt; J. van Spijkeren. Rünsaterwoude; J. A Tukker; P. Verhoeven, Lelmuiden; H Verkade; C. A. Visser, Nleuwvecn (met lof); L. A, Visser, Rijnsaterwoude; G. J. Zwart. 9 leerlingen werden niet bevorderd. Bevorderd naar klas 2, afd timmeren: A. Aldenkamp, Leiden; G. Anker, Lei derdorp; M. van Beusekom; H. P. Bin- nekamp; T. Boerefyn, Bodegraven; M. J. Bosman; H. M. van Burik, Zoeter- woude; A. v. d. Ent; N. Geers, Boskoop; D. van Geest, Zwammerdam; B. L. M. J. Hartman; J. P. van Heusden; D. A. Kardol; C. Koppenol, Nieuwkoop; W. Krap; G. van Leeuwen; Joh. Noordam, Woubrugge; M. W. Rietveld; W. de Rui ter; Jac. Rijvers; J. Schonewille; K. v. d. Steeg, Aarlanderveen; L. N. Stoter, Zwammerdam; K. Tollenaar; E. Uit hol, C. Visser Nieuwveen: D. de Visser; W. A. van Vliet, Aarlander veen; C. van Vliet, Hazerswoude; F. Woudenberg, Bodegraven; J. J. Zwane- veld. Aarlanderveen. 2 leerlingen werden niet bevorderd. Bij de bevordering kregen acht leerlin gen een exta prijs. Het einddiploma machinebankwerken ontvingen F L. Blom C. v. d. Boom, J. Boot, A. Borst A. M. Borst, H. v. d. Ent. M Ferwerda Boskoop (met lof'. D. Gielen. C, A Godthelp. J. B. de Groot. G. J. vah Harskamp (met lof). C. J Harte- veldl.PVZ. de Jong, A. M G. Jongeleen, A. Keizer C. v d Lee (met lof), J. van Leeuwen G. Rlbbink P. de Ruiter, P. Schalkers Leiderdorp, D. Scheer Bode graven. M, Sepers Leiderdorp, A. C W. van Tol Zevenhoven. M. van Triest, J. Vltters J. J. Wübenga. 6 leerlingen ontvingen geen diploma. Het einddiploma afd. timmeren ont vingen: F Bink. A v. d. Boom. A. Bosman. Lei derdorp. B. Broere Bodegraven, M P. Donker (met lof), J. J. van Driel. Lei derdorp. Ph. H. Eskes Woubrugge (met lof), Ph de Gelder, Hazeswoude; H. Haak Woubugge E v. d. Horst Wou brugge, Joh. v. d. Kooi) Boskoop, L. J. Kramer Boskoop. J van Muilwllk. W. Oosterom Hazerswoude (metlof). J Tim mer, R W. Vfrkade Bodegraven J. N P van Veen Koudekerk G. J. Verkerk. J L van Vliet Aarlanderveen, H. Wlggeman- sen N. van Zwieten Zwammerdam 3 leerlingen ontvingen geen diploma. 9 leerlingen ontvingen een extra prijs Waar geen woonplaats vermeld staat ts dit Alphen. In de aula van de K.MA. te Breda ls gisteren het internationaal brand weercongres geopend. Deelnemers aan dit congres komen ojn. uit België, Frankrijk, Zwitserland en Duitsland. De overleden voorzitter van de Ned. Ver. van Brandweerommandanten de heer A. Felix en de heer P. van Boven, hoofdinspecteur van de Inspectie voor het Brandweerwezen te Den Haag zijn herdaoht door de nieuwe voorzitter van ce vereniging de heer A. Jonker, com mandant van de brandweer te Arnhem, de heer van Ankum te Koog aan de Zaan namens de Kon Brandweerver enigingen, de heer Nauta namens de Ned. Ver van Brandweer-personeel en bovendien door een afgevaardigde van de Luxemburgse brandweerorganisatie. Ir Eggink, waarnemend hoofdinspec teur van het Brandweerweden te Den Haag heeft namens de inspectie voor deze herdenkingswoorden bedankt en beide overledenen eveneens herdacht, 's Middags heeft mr dr C. Kortmann, curgemeester van Breda, de brandweer tentoonstelling geopend. Naar aanleiding van de burgerlijke verdediging vestigde hy er de aan dacht op dat er thans een kans is als nooit tevoren om de brandweren in de steden uit te bouwen, waarbij na tuurlijk rekening moet worden gehou den met redeiyke verlangens. Mede gedeeld is. dat er thans hard gewerkt wordt aan een fonds voor nagelaten betrekkingen van brandweerpersoneel van alle rangen. Dit fonds moet nog worden geconstitueerd en zal het „Felix Fonds" heten. Ir Eggink hield een lezSng over het moderne brandweermateriaal. Op de tentoonstelling is als meest spectaculaire inzending te zien een Ma- girus brandweerladder van 54 meter hoogte die bestemd is voor de brand weer ln Montevideo. Deze ladder kan ln 40 seconden zijn allergrootste hoogte hebben bereikt, terwijl de brandgast vla een lift naar boven wordt gevoerd. casseerde twee stoten in het gericht. Het was bijna afgelopen, 't Tempo zakte. Dan plots een flits, een kreet uit do menigte, een donkere arm schoot uit. Johnsons rechtse sloeg Leon te overmoedig en daardoor slordig in rijn dekking tegen de kin. De Hollander zakte door de knieën. Van dichtbij drongen de opgewonden woorden van. ziin verzorger tot hem door: „Opstaan, nog één minuut, opstaan". Wankelend richtte Leon rich op zeven acht dan stond hij overeind. De toesohouwers juichten, hun favoriet ging winnen. Johnson wilde de strijd in de laatste ogenblikken forceren. Als door een nevel zag Leon hem op rich toekomen, een groot zwart lichaam, nat glimmend onder het zweet, lichtglanzen over de spierbundels een zwart lichaam, don ker zwart, lichaam, zwart, zwart en .als in een visioen zag Leon kaarten, schoppenvrouw, een dikke Madame in een schemerig vertrek en het gerumoer der mensenmassa vervaagde tot een hese angstwekkende fluisterstem, die zei:'..Mijdt zwart, mijn jongen, mijdt zwart." De volgende morgen brachten de ochtendbladen bijzondere reportage over de sensationele nederlaag van Leon de Breuckelaere tegen de neger Alan John son en uit de verslagen bleek, dat geen der aanwezige boks-experts begrepen had waarom Leon in de laatste secon den'plotseling alle tegenstand opgaf en zich door de neger knock-out liet slaan alsof hij een onafwendbaar noodlot aanvaardde. BUITENLANDSE MUSICI IN DE BEURS. De grote zaal van de Hillegomse beurs staat niet alleen ten dienste van de bloembollencultuur. Donderdagavond was daar de Trioier Musikkapelle „Lan- gefeld" met muziek, zang en dans en een uitverkochte zaal heeft ten zeerste ge noten van wat deze Oostenrijkse gasten brachten. Hun programma was werke lijk beschaafd en heeft velen het onder scheid leren zien tussen wat sommige Nederlandse artisten onder „jodelen" verstaan en wat het in werkelijkheid is. Ook diverse Schulplattler vielen buiten gewoon in de smaak. Vrijdag 1 Augustus a s komt een ander buitenlandse gezelschap naar Hillegom. n.l. The Markham Main Colleiery Band onder leiding van kapelmeester Griffiths. Voor de acte MO Frans A slaagde de heer W. Kuil onderwijzer aan de Chr. Burgerschool (ULO) te Hillegom. NIEUWKOOP „Oude Thijs" weer in het zonnetje Onze plaatsgenoot, de heer M. Mari- nus, in de volksmond beter bekend als Ouwe Thijs, wiens 100e verjaardag het vorige Jaar op zo luisterrijke wijze werd gevierd, hoopt op 29 Juli a.s. 101 jaar te worden. De krasse oude baas - ere-burger van Nieuwkoop - maakt het nog bést en nam een paar weken geleden nog met veel ambitie deel aan het jaarlijks uitstapje van de ouden van dagen, als wier senior hy een grote populariteit geniet. Het comité Marinus, dat zich het vo rige Jaar uit de burgerij van Nieuwkoop en Noorden vormde, wil ook ditmaal - hoewel op bescheidener schaal - het eendrachtig medeleven van de bevol king met deze unieke gebeurtenis tot uitdrukking brengen en verzoekt daar om aan de inwoners om een kleine verjaringsbljdrage bij een der comité- leden te bezorgen of iets te storten op giro-rekening 80701 van de voorzitter, de heer C. Snijders. RIJNSBURG Veilingoverzicht Btoemcnlusf Nog steeds biyft de grote aanvoer van gladiolen voortduren. Het sortiment is enorm, doch opvallende soorten zijn er weinig, Harry Hopkins noteerde wel de hoogste prijs van 6668 ct. per bos New Europe deed er echter niet veel voor onder 5868 De meeste soorten moesten zich tevreden stellen met prijzen lopend voor middelmatige kwaliteit van 15 tot prima voor 22 of 23 cent per bos. Enkele soorten konden hierboven ko men, als Johan van Konijneburg 21—26, Abu Hassan 2327, Amidonette 2930. Aristos 3237, Paul Rubens 2327, Mrs. Marks Memory 2531, Zomervreugde 3137, Topscore 2932, De aanvoer van Asters neemt ook 6teeds toe, in middelmatige kwaliteit werd ongeveer 110120 betaald, doch voor de beste partyen bedroeg de prijs 140—165 Dahlia's: Aristocrat 440500. Gerrie Hoek 415—450, Passé Partout 235—350, Kochelsee 190—215, Gemengde Pompon 315—250. De andere snijbloemen gingen er ook best lnScabiosa 160—310, Gaillardla 140—155, Centaurea 60—80. Ziniah 90— 155, Colvillei 160195 alles per 100. Phlox 1618, Chrys. Segetum 817, Montbretia 1628, Liliput-asters 21—24, Statice 17—37. Asclepia 32—35, Liatrls 1526, Stroo bloemen 2029. Ondanks de enorme aanvoer blijven de prijzen goed op peil, er bestaat animo tot kopen. VOORHOUT Onze plaatsgenoot de heer E. v. d. Hooff. Rijnsburgerweg. heeft de vier daagse afstandsmars te Nijmegen voor de zestiende maal met goed succes vol bracht. Voorwaar een mooie prestatie. WADDINXVEEN Auto-polo club opgericht Het auto-polospel blijkt ook in Europa vaste voet gekregen te hebben. Nadat op Koninginnedag Waddinxveen de pri meur van dit spel beleefde, werden op uitnodiging nog verscheidene wedstrij den elders in den lande door de Wad- dingxveense auto-poloclub gespeeld. De belangstelling voor deze wedstrij den blijkt dusdanig te zijn, dat in de dezer dagen gehouden bestuursvergade ring van de Waddinxveense Oranjever eniging werd overgegaan tot oprichting van een zelfstandige auto-poloclub. De thans opgerichte club bestaat uit 8 leden. De auto's, die eigendom waren van de Oranjevereniging, werden aan de jonggeborene overgedragen. Het ligt in het voornemen, dat de heer H. K. van der Loo, voorzitter van de Oranjevereniging tevens het voorzitter schap van deze club op zich zal nemen. WASSENAAR Medische Dienst De Zondagsdienst wordt waargenomen door de dootoren Bertels en Boer. Burgerlijke Stand Geboren: Dorothy, d. van C. Theli en A. van der Kool); Karl, d van W. de long en M. I. Luljt: Jacob, z. van J. van den Bergh en E. M. F. Zwaan; Maarten Willem Henri, z. van P. Blankenberg en J. J. Donker; Maria Jo anna. d. van G. Walraven en M. J mn Tilburg: Theresla Berendlna Cornelia, d. van C F. J. Looljestijn en A. M. van Haarlem. OndertrouwdB Bilderbeek en A. Brh- nen; G. J Hetns en J A. van Graafeljland A. T L Anthlng Vogel en E. G ïul'.er; J. J. Zygala en T. J. de Lange. Getrouwd: A. A. Hoekstra en C. M. C. Strllbos; A. F Coenen en E L Hijmans: L. H. J. B. van Gorkom en N. C. van der Goes van Naters.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 5