LEIDSCH Üfe DAGBLAD Stevenson democratisch candidaat Kefauver gesteld voor viee-president? Helgoland herleeft 91ste Jaargang ZATERDAG 26 JULI 1952 No. 27670 Jirccteur: J. W. Hemiy DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN V7itte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 1 ^cue: B. W. Menkhorst en J. Brouwer t 6.— per kwartaal; f 0.47 per week Telefoon Dir. en Adro.: 25041; Rod. 21507 Europa Mijve paraat! Het Schuman-plan is werkelijkheid eworden. Tenminste op papier, want nu r op aan komt om het te realise- doemen voor de zoveelste maal vvederom moeilijkheden op, die niet zo n ccn handomdraai zullen kunnen wor- Icn opgelost. Hoofdmoeilijkheid blijkt vederom de Saar-kwestie te zijn, die nu apmcuw tussen Duitsland en Frankrijk m der ogen zal worden gezien. Beide lartijen vertrouwen elkaar niet en het tal daarom uiterst bezwaarlijk zijn om lot een beide bevredigende oplossing te [eraken. Hoe trouwens tussen beider standpun- cn een compromis bereikt kan worden, s inderdaad een netelige opgave. Feite- ijk zou een verzoening tot stand moeten, orden gebracht tussen de erkenning .nerzijds, dat de Saar politiek bij Duits and behoort, doch economisch bij rankrijk anderzijds Hoe dit moet orden bereikt.... Intussen doet de gang van zaken op de eerste Schuman-conferentie. te Parijs ehouden, wel bijeonder scherp uitko- nen, hoe de geest van het Europeandsme iclaas nog maar al te zeer ontbreekt. De eus Europa één vindt in brede kring ,og weinig weerklank en het is daarom e betreuren, dat de z.g Raad var Juropa de neiging vertoont spoed te be nachten Beter wat langzamer, doch dan ;o< d dan sneller en minder op de wer kelijkheid gegrondvest! Langzame spoed tan ook wel eens haar goede zijde heb- Men ziet ook wat betreft de ratificatie ■an de conventies van Bonn opnieuw, oe weinig de Europese idee nog leeft. Al heeft de West-Duitse Bondskanselier. Adenauer, nog zo zijn uiterste best gedaan om de Bondsdag te bewegen tot ton snelle aanvaarding, het is hem niet nogen gelukken. Hij heeft te veel voet- ingcls en klemmen op zijn weg gevon- Jen, zelfs los van het beroep op de prondwettelijke mogelijkheden. Doch nuk in Engeland is cr weinig ambitie, al m1 de partij-discipline der conservatie- ren wellicht het verzet van Labour, die tieeds meer in verzet komt tegen de Pmtse herbewapening. mede onder uggestie van de Duitse socialisten reten te breken. Neen. zelfs in ons werelddeel leeft de re van eenheid nog allerminst. Onno- ig te zeggen, hoezeer dat valt te betreu- en, speciaal ook met het oog op Ame- •ika, waar de isolationisten nog altijd riet volledig zijn verslagen, al schijnt cat soms het geval te zijn. Het is waar, dat Eisenhower Taft bij verkiezing van een republikeins can- r.daat voor het presidentschap heeft wrslagen, doch de machinerie der repu blikeinen blijft niettemin voor een be- ngrijk deel in handen van de Taft- inhang. Ook het feit. dat Eisenhower len Taft-aanhanger als vice-presidents- •indidaat accepteerde, spreekt in dit op- icht boekdelen. Bij dc democraten ziet men trouwens hetzelfde beeld: het stre- 'i ri naar gematigdheid Eensdeels om te onrkomen. dat gelijk in 1948 bij Tru- nan's candidatuur het Zuiden zich afzij dig zal houden hetgeen gelet op de huidige omstandigheden - practisch zou betekenen, dat de twijfelaars naar Eisen- iwer zouden overgaan! anderdeels .1 zich niet te veel vast te leggen aan erdere verbindingen met Europa. Juist, omdat ook in democratische kringen in Amerika de overtuiging bestaat, dat Eiropa niet doet, wat er van verwacht mocht worden. Voor ons werelddeel is er derhalve alles aan gelegen om de inspanning tot r.heid zo ver mogelijk op te voeren. Waarbij we maar zwijgen van de nood- zakelijkheid daarvan met het oog op het blijvend gevaar van de rode agressie. Europa zal uit louter eigenbelang niet mogen verslappen! Maar er ontbreekt nog wel iets aan de stemming in dit opzicht Om redenen van practische aard heeft het Ministerie van Landbouw, Visserij Voedselvoorziening besloten de over name van gesmolten slachthuisreuzel door het Centraal Bureau voor marga rine, vetten en oliën met ingang van 9 Augustus 1952 stop te zetten. 'Van onze Amerikaanse correspondent dr P. telegraaf» G. J. Korteweg uit Chicago per Het gezond verstand heeft gezegevierd. Stevenson is door de democratische conventie gekozen als candidaat voor het presidentschap, en daarmede heb ben de democraten een leider aangewezen, die beter dan iemand anders de eenheid in de partij zal kunnen bewaren en die voor generaal Eisenhower een opponent van formaat zal zijn. De uitslag van de twee grote con venties, die te Chicago zijn gehouden, *an complimenteus worden geacht voor •het Amerikaanse volk in het algemeen. Immers twee mannen: Eisenhower en Stevenson zullen nu de strijd aan binden om het presidentschap en de uitslag van die strijd is in zoverre nu reeds zeker, dat wie ook wint, Amerika het nieuwe jaar zal ingaan met een integer president van grote bekwaam heid. Stevenson In de periode van vieir jaar die thans gaat aanbreken, zal het welliaht buigen of barsten worden in de wereld: buigen naar harmonie, of barsten in een strijd van ongekende hevigheid. Voor het lot van de wereld is het daarom van het grootste belang dat in deze periode een wijs en intelligent, man aan het hoofd staat van de Amerikaanse staat Deze man immers zal tevens de leidende figuur zijn in de alliantie van vrije staten, die bereid zijn alle krach ten in te spannen voor het behoud van de humaniteit en de vrijheid. Het democratische bewind in de laat ste jaren is vrij zwak geweest onder Truman, die ondanks zijn kwaliteiten niet in staat bleek met de reactionnaire vleugel van de democratische partij sa men te werken. De democraten uit het zuiden, in sommige opzichten conserva tiever dan Taft, zijn fel tegen Trumans leiding gekant en daardoor miste de president vaak voldoende steun voor. zijn politiek. En niets had de democra-1 tische partij juist meer van node dan de man, die de eenheid der partü, zoals die onder Roosevelt heeft bestaan, zou kunnen herstellen. Kefauver noch Har- riman zou daartoe in staat zijn geweest. Harriman en Kefauver hebben giste ren weer energieke pogingen gedaan om een aantal stemmen uit het Zuiden on geldig te doen verklaren, maar zij had den geen succes, doordat het gezonde verstand in de vergadering de overhand behield. Nuchter inzicht schreef immers ten duidelijkste voor, dat het Zuiden niet onnodig op stang gejaagd moest worden, aangezien men in November dat Zuiden niet zal kunnen missen. Vandaar waarschijnlijk ook. dat Tru man per saldo niet Harriman heeft ge steund. doch een onafhankelijke, gema tigde figuur als Adlai Stevenson. „We need Adlai badlv" 'Wij hebben Adlai hard nodig) was de leus, en deze bevatte veel waardheid. Na twee stemronden was het duidelijk dat Kefauver, zelfs met de steun van Harrimans stemmen, geen meerderheid zou kunnen behalen. De hulp, die het Zuiden eergisteren van de zijde van Ste venson had ontvangeen, leverde nu een groot dividend op voor Stevenson, de gouverneur van Illinois, al Is dat voor hem niet geheel zonder risico, omdat het gevaar bestaat dat hij vereenzelvigd wordt met het reactionnaire Zuiden. In dat geval immers zullen millioenen libe rale aanhangers van Kefauver in No vember weieens weinig actief kunnen blijken te zijn bij de verkiezingen! In de afgelopen nacht was het nog met zeker, wie eventueel vice-president zal worden, het gerucht werd sterker, dat Stevenson Kefauver voor de tweede plaats heeft aanvaard, hoewel bekend is, dat Tru man daar bezwaren tegen heeft. Indien die geruchten juist zijn, dan is Steven son begonnen met een grote politiek, die de eenheid het enthousiasme in de democratische partij kan herstellen en teleurstelling onder de gTote aanhang Kefauver kan voorkomen Het tweetal Stevenson-Kefauver is o.i. de sterkste combinatie, welke de democraten in het veld kunnen brengen! Een Amerikaanse politieke conventie lijkt soms een kermis, maar de resulta ten, zowel nu als van het republikeinse partijcongres, bewijzen dat op zulk een bezeten politiek carnaval het gezond in zicht de overhand kan behouden. Beide partijen hebben hun sterkste figuren naar voren gebracht. Daar door belooft het niet slechts een op windende verkiezingsstrijd te worden in het najaar, doch is Amerika in de komende vier jaren tevens verzekerd van bekwame leiding. Na een paar stemmingen die geen meerderheid opleverden deed Harriman zijn stemmen op Stevenson overgaan, nadat deze verklaard had een benoe ming te zullen aanvaarden. Ook Ke fauver deed dat na de derde stemming. Daarmee was Stevenson er! Adlai Stevenson, een in California ge boren advocaat, administrateur en di plomaat. is opgevallen door zijn tegen zin om benoemd te worden tot demo cratisch candidaat voor het president schap. Hii zei. dat hi) liever zijn werk als gouverneur van Illinois wilde afma ken. Pas toen hij op de conventie op de lijst vam oandidaten kwam te staan, gaf hij toe. Voordat Stevenson zich als advocaat ging vestigen, heeft hij als verslaggever gewerkt. Hij had een levendige belang- neursohap. Hij won en heeft in vier ja ren roem verworven wegens zijn zuive ring van het bestuur van de staat, Ste venson staat bekend om ziin welspre kendheid. Hu is een warm voorstander van internationale samenwerking Gouverneur Stevenson zeide van zijn verkiezing diep geroerd te zijn en zich bewust te zijn van de zeer grote verant woordelijkheid. die op zijn schouders was gelegd. „Zijn partij heeft dit besluit op open en eerlijke wijze genomen en ik zal mijn nederige talenten in dienst van het land stellen, ten behoeve van de millioe nen uit wier naam mijn party spreekt en millioenen andere Amerikanen." Stevenson zeide geen tromferend ge voel te hebben doch slechts een gevoel van nederigheid, „Ik zal God bidden mijn geest te helpen en mu de moed en d® kracht te geven, om deze grote taak in dit grote uur in de geschiedenis te kunnen volbrengen." MOSSADEQ ZAL „HERVORMEN" Premier Mossadeq heeft beloofd her vormingen in het land te zullen uit voeren, „nu de oplossing van de inge wikkelde oliekwestie een keer ten góe de heeft genomen"(!) In een boodschap aan het volk zegt Mossadeq, dat hij snel die maatregelen zal treffen, die het land nodig heeft. Eerst dienden orde en veiligheid echter te zijn teruggekeerd. De Gasjgai-stammen uit de provin cie Fars hebben een millioen rial naar Teheran overgemaakt voor een monu ment ter nagedachtenis van hen, „die voor de vrijheid het leven hebben ge laten" Een kleine groep aanhangers van het nationale front, de party van premier Mossadeq heeft te Teheran het naam bord van de „Churchill-straat", de weg die naar de Britse ambassade leidt, vervangen door een bord met de naam I „Mossadeq-straat". 1 Het naambord is reeds verscheidene malen vervangen, het stadsbestuur heeft echter steeds weer het oude bord laten aanbrengen. Churchill vraagt toestemming voor nieuwe economische maatregelen De Engelse premier, Churchill, heeft in het Lagerhuis een motie ingediend, waarin hy toestemming vroeg voor de nieuwe maatregelen, die de regering denkt te nemen om het economisch# herstel van Engeland te bespoedigen. De voorgenomen maatregelen, die het kabinet deze week heeft overwogen, wer den niet bekendgemaakt. De motie zal het onderwerp zijn van een debat, dat op Dinsdag en Woensdag a s. in het La gerhuis zal worden gehouden. Naar ver wachting zal de regering dan medede ling doen van haar plannen. Zoals bekend, is er voorspeld, dat do voorgenomen maatregelen uitbreiding van de exportcampagne inhouden, een zekere herziening van het invoerpro gramma en vermoedelijk vertraging van het tempo der herbewapening Deze maatregelen kunnen worden genomen zonder dat Engeland zich aan zijn in ternationale verplichtingen zal behoe ven te onttrekken/ WEERBERICHT Wisselend bewolkt De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelyk zwakke tot matige, mor- ?fn overdag tijdelijk vry krachtige wind Jussen West en Noord. Wisselend be volkt met plaatselijk enkele over het a'?emeen weinig betekenende buien. Iets Y-ere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). 27 JULI. Zon op: 4.54 uur; onder: 20.38 uur. Maan op: 10.53 uur; onder: 22.08 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.14 en 18.35 our '28/7 te 6.44 en 19.07 uur). Dit nummer bestaat uit tien pagina's Geen warm weer Het K.N.M.I. deelt mede: De algemene circulatie wordt thans reeds geruime tijd beheerst door een machtig hogedrukgebied op de Oceaan ten Westen en Zuid-Westen van de Britse eilanden en een lage drukgebied boven Noord-West Rusland. Tussen deze druksystemen staat over grote gebieden een overheersend naar het Zuid-Oosten gerichte luchtstroming. Zwakke storin gen beweren zich in deze stroming van het zeegebied bij IJsland naar Zuid- Scandinavië. Fronten hiervan beïnvloeden het weer in onze omgeving, zonder dat hierbij tot dusverre meer dan wat lichte motregen viel. Opklaringen en perioden met veel bewolking wisselden elkaar af. terwyi de temperaturen aan de lage kant wa ren by voortdurende luchtaanvoer over de Noordzee. In deze toestand komt ook gedurende het weekeinde niet veel verandering. Opnieuw beweegt een storing van IJs land naar het Zuid-Oosten. Deze zal echter waarschynlyk dichter bij ons land komen dan de vorige, zodat de kans op lichte buien wat groter wordt.. De tem peratuur zal daarby bij winden tussen West en Noord een neiging vertonen, weer iets lager te worden, terwijl de be wolking veranderlijk zal zijn. Kefauver stelling voor het wereldgebeuren. In 1943 ging hu aan het hoofd van een de legatie naar Italië om te werken aan plannen voor de bezetting. Op de eerste assemblee van de V.N., in 1946 te Londen, werd hy eerste advi seur van de Amerikaanse delegatie. Toen hu in Chicago terugkwam, wer den de republikeinen in Illinois beschul digd van omkoperij. De democraten ko zen hem als candidaat voor het gouver- Hard wordt er gewerkt De Duitsers zijn bezig het /bevrijde' Helgoland te maken tot een symbool van de herstelkracht, die sedert enkele jaren het aanzien der steden van de Bondsrepubliek grondig veranderd heeft Op 1 Maart van dit jaar werd het kleine rotseiland in de Duitse Bocht ontsla gen van zijn na-oorlogse functie van doelwit der Britse bommenwerpers! wy hebben dezer dagen de gelegen heid gehad te zien on welk een kordate wijze de Duitsers op deze voorpost de dingen sedertdien hebben aangepakt. Ons laatste bezoek aan het eiland da teerde van 1947 vlak na de befaamde ontploffing van 600 ton dynamiet, waar door een machtig brok van de rode rotssteen werd verpulverd Het eiland was toen reeds in een welhaast vol maakte ruïne herschapen. Vier jaren lang heeft het er nog onophoudelük ra ketten en bommen geregend Het enige leven dat niet vernietigd werd, was dat van de zeldzame trekvogels, die in de spleten der rots nestelden. Zo ergens, dan moest hier het herstel bij het abso- ln dc Menvehaven te Rotterdam arriveerde gisteren het Amerikcanse ss ..American Judge", komende van Neii' York. Bij dc lading bevonden zich 22 Shermantanks cn 5 trucks van elk 2y2 ton. De tanks zijn van het middelzware type. dat ook in Korea in gebruik is en bestemd zijn voor de Nederland se strijdkrachten. Iedere tank is voorzien van een 75 mm kanon. Zij werden gezonden ingevolge hel ..U.S. Mutual Defence Assistance Program". Een van dc tanks wordt door middel van een bok uit het schip op een spoorwagen geladen. lute nulpunt beginnen. Maar ook hier hebben weinige maanden volstaan om weer leven te brengen. Helgoland is in een grote .nog wat wilde bouwplaats veranderd en reeds begint zich in de stenen wildernis weer wat orde af te te kenen. Houten barakken voor de hon derden in alle delen van de Bondsrepu bliek geworven arbeiders zijn de eerste gebouwen die weer zyn opgetrokken. Doch ook hier herstelt zich het leven het eerst in de kelders die het oorlogs geweld hebben doorstaan. Daar vindt men weer de spreekkamer van de arts van het eiland en een modern ingerich te bakkerij Ook de bioscoop ontbreekt niet. Achter de barakken is reeds een met vlaggen omzoomd jeugdkamp ont staan en op de zandbank naast de rots zetten pleziervaartuigen uit Hamburg wederom badgasten af. Helgoland ligt buiten het Duitse tolgebied en zyn tol- vrue sigaretten en dranken vormen een sterke magneet voor de eerste badgasten die er na dertien jaren het eiland be zoeken. De hoofdrol spelen op Helgoland voor lopig nog de vrachtwagens en graafma chines die reeds wegen door de steen massa's geploegd hebben. Er heerst een teugelloze bedrijvigheid die ook op Zon dagen aanhoudt. Nog in de herfst zal men beginnen met de bouw der eerste woningen en de terugtocht van de Hel- golanders zal in het volgende voorjaar kunnen beginnen. Trouwens hun vis sersschepen liggen tussen de betonblok ken in de haven. De kreeftenjacht is weer volop aan de gang Het Helgoland- complex dat vele Duitsers in het laat ste jaar hebben gekregen, zal er wel toe bydragen velen als badgasten hierheen te trekken. De Helgolanders. die sedert vele jaren op de kust van Sleeswiik-Hol- stein een werkeloos leven leiden, dromen van een gouden toekomst. De plannen voor de herbouw omvatten o m. de her bouw van het eens beroemde vogelsta tion en van het meteorologisch insti tuut. Koning Faroek terug naar Cairo Premier Maher pasja heeft bespre kingen gevoerd met de inmiddels tot veldmaaischalk benoemde generaal Na- guib. Van gezaghebbende zyde wordt ver nomen. dat het Egyptische hof en de regering in de komende 24 uur uit de zomerresidentie Alexandrië naar Cairo zullen terugkeren. Maher pasja deelde later mee, dat vyf leden van de staf van koning Fa- roek hun ontslag hebben aangeboden, hetwelk door de koning is aanvaard. Onder hen zyn de particuliere piloot in de koning, de lyfarts, en de privé- secretaris van de koning Deze zyn des tyds genoemd in verband met het wa penschandaal in het Egyptische leger by de Palestynse oorlog. In Twenthc en in de Gelderse Ach terhoek is de roggeoogst in voile gang. Dan hebben de boeren geen tijd om 's middags naar huis te gaan voor de maaltijd, want het koren moet zo spoedig mogelijk worden binnen gehaald. Om vier uur wordt het brood genut tigd op de akker. Men noemt dit „V esperen". President Truman heeft bepaald dat Denemarken Amerikaanse hulp zal biy- ven ontvangen, ondanks het leveren door een Deense scheepsbouw-maat- schappy van een 13.000 ton metende tankboot aan de Sovjet-Unie. De leve ring van tankboten aan communistische staten is door het Congres verboden, daar deze vaartuigen als strategisch materiaal worden beschouwd. Het con tract voor de levering was echter, zoals bekend, reeds ongeveer twee jaar vóór het van kracht worden van de desbe treffende Amerikaanse wet getekend. De Russische autoriteiten in Duits land hebben hun Britse collega's mede gedeeld dat de naby Maagdenburg ge legen sluizen van het kanaal van Ro- thensee „wegens herstelling" met in gang van volgende week Vrydag geslo ten zullen zyn West-Berlyn ontvangt via dit kanaal zyn steenkool uit het Ruhrgebied, die met aken wordt aange voerd. De Russen hebben niet medege deeld hoe lang de herstellingen zullen duren. Het kanaal is verleden jaar om dezelfde reden verscheidene maanden niet toegankelyk geweest voor de scheepvaart. West-Berlynse autoriteiten verklaar den dat, indien de herstellingswerk zaamheden geruime tyd zouden duren, de steenkool uit het Ruhrgebied via Hamburg zou moeten worden verscheept zy voegden hieraan toe, dat West-Ber- ïyn thans over voldoende voorraden steenkool beschikt. PECH VOOR CIRCUSARTISTE Een 26-jarlge circusartiste. miss Ato- mia. van het circus Geant te Amster dam. die uit een kanon geschoten wordt is gisteravond tijdens een repetitie be wusteloos in het vangnet terechtgeko- Na een ongeluk in Zeeuwsch- Vlaanderen. was zy niet meer opgetre den en gisteravond na afloop der voor stelling werd weer een repetitie gehou den. Normaal is de druk waarmee de ar tiste uit de loop van het kanon wordt geschoten 5'i atmosfeer, maar gisteren b'eek dit. zo deelde de leiding van het circus mede. 7 atmosfeer te zyn geweest. Het gevolg was, dat miss Atomia te gen het tentzeil kwam in plaats van er vlak onder te blijven, zoals normaal be hoort te gaan. zy slaagde er echter in snel enige salto's te draaien waardoor haar vaart werd afgeremd. Het gelukte haar zodoende, nog net in het vangnet te belanden.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1