Engelse conservatieven tegen „staats-cafébeheer" Aankomende Typiste Uw oude Kinderwagen weer nieuw In „de vrolijke belastingbetaler" DONDERDAG 24 JULI (Van ooze Londense correspondent). Het was stomend heet in Londen, toen het Lagerhuis, zich aanpassend aan het •weer. het onderwerp bier bij de kop pakte. De regering wil terug naar nog groter vrijheid op zo veel mogelijk ge bieden en tracht de nationalisering van de tapperijen in de gloednieuwe steden, welkte rond Londen en diverse industrie gebieden verrijzen, ingevoerd door La bour. ongedaan te maken. Staatscafé's zijn hier niets nieuws, aangezien deze in 1916 door Lloyd George's liberaal kabi net werden opgericht in de mijnwerkers- plaats Carlisle als gemonopoliseerde drinkgelegenheden, zulks om ergerlijke wantoestanden, daar veroorzaakt door de brouwerijen, tegen te gaan. De be paling geldt oa. in deze overheids- ,.pubs" iafkorting van „public bar"), dat de bezoekers er alléén zittende mo- 1 gen drinken, daar dit de kans op dron- kensohap vennindert. De ontwerpers der nieuwe modelste den, waar niets aan het toeval wordt overgelaten, wilden ook de drinkgele genheden zo straf mogelijk in de hand gehouden zien. Visioenen doken reeds op van de bekende gigantisohe u thang- tekens met namen als „in de vrolijke belastingbetaler" en ook van kn.pkaart- systemen voor gerantsoeneerde borrels. Ohurohill is een vijand van alle on nodig gereglemeriteer, zeker wanneer het een voor de Engelsen zo heilig oord als zijn „local", of plaatselijke stamcafé betreft, waar hij dagelijks wegdroomt aam de toonbank, zioh behagelijk maakt In een diepe clubfauteuil of waar hij zingt bij de oude, wrakke piano. De ..pub" is bovendien de plaats, waar elke avond, zeker op het platteland, de man nen samenkomen voor hun rondje „dart", het aloude werpspel met jjzer- gepunten houten klosjes, welke binnen de roos van een aan de muur gehangen concentrisch in vakjes verdeelde schijf dienen gemikt te worden. De herbergen en taveernes waren vroeger vaak oorden van cultuur; in Shakespeare's tijd werd er ook toneel- gespeeld en er worden thans pogingen gedaan om deze traditie te herstellen. Sommige beroemde pubs dragen nog de sporen van een groots verleden. In zijn „pub", het klassieke ontmoe tingspunt van heer en knecht, voelt de Engelsman zich volmaakt vrij. Hij ver klaart zelfs, dat men uitsluitend hier de ware democratie vindt, en hij be weert dit vóór hij aan zijn eers'e borrel begint! De staat, die hem de gehele dag aan zijn jasje trekt, wil hij hier niet zien en hij duldt geen ambtenaar ach ter de tapkast. Labour, dat sterk door de matigheids- beweging beheerst wordt-, welke de ty pische drankwetten heeft bevorderd, waarbij het land het grootste deel van de namiddag en 's avonds na 10 uur of half elf is drooggelegd, keert zich wat de nieuwe steen betreft waar naar de surplus bevolking van Londen geleidelijk aan woidt overgebracht tegen de brouwerijen, die daar monopo lieposities willen veroveren en daartoe onderlinge afspraken hebben gemaakt. Door die afspraken immers zullen de cafébezoekers geen vrijheid van keuze bezitten. De drankbestrijders zijn in I RECHTZAKETS AANNEMER DOOR DRANK IN MOEILIJKHEDEN Een 52-jarige aannemer uit Leider dorp had op 22 Maart op de Hoge Rijn dijk te Leiden gereden terwijl hij onder deze campagne tegen wil en dank te vens de kampioenen voor de drinkers, die zij tekort gedaan achten De staatspubs zouden namelijk alle merken verkopen. Een naar dorst snakkende Kamer heeft negen uur gedebatteerd over het voorstel om het wetsontwerp tegen het staats-cafébeheer er in versneld tempo doorheen te halen. De regering kwam met statistieken, waaruit bleek, dat de bestaande staatspubs meer dronken schap veroorzaken dan de particuliere! Hoe het ook zij: Labour blijft ue tories zien als de heimelijk betaalde hand langers van de drieste brouwers, een klacht welke zelfs Churchill in zijn libe rale tijd uitte! De regering kreeg haar zin en toen stroomden de amechtige leden eensge zind naar de spelonken, waar de bar is gevestigd, om er te vechten om het glas schuimend vocht, waarvoor zij de snode brouwers eeuwig dankbaar waren. invloed van sterke drank verkeerde. Hij had voor de politie geen ronde bekente nis afgelegd, maar nu erkende hij be schonken te zijn geweest De verdachte zat met zijn wagen h- in een plantsoentje en probeerde door achteruitrijden er weer uit te komen. De aannemer vertelde nu geen borrel meer te drinken, zelfs in de sociëteit niet meer. De officier van Justitie -- quireerde, mede gezien de kennelijke tegenwerking tijdens het vooronderzoek waaruit hij gebrek aan verantwoorde lijkheidsgevoel concludeerde. twee maanden gevangenisstraf en twee jaar ontzetting uit de rijbevoegdheid. Ver- dachte werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf en zes maanden ont zegging van de rijbevoegdheid. Op de Rijnsburgerweg te Oegstge.st had een vertegenwoordiger uit Heem stede, onder de invloed van sterke drank, zijn auto bestuurd Hij had daar slingerend gereden en had op een stop sein niet gereageerd. De agent die hem bekeurde had aanvankelijk gedacht dat de man het stopsein niet had gezien. Toen hfj hem nakeek zag de politieman de auto echter slingeren en op het rij wielpad komen. De bloedproef wees 7 a 8 borrels aan; de verdachte beweerde voor de Haag« politierechter dat het maar vijf sher ry's waren. Er was een bijeenkomst van vertegenwoordigers geweest. De ver dachte was door moeilijke familieom standigheden aan de drank geraakt. Nu raakte hij geen druppel meer aan. De officier van Justitie merkte op dat ieder vrij in het drinken is. maar ^at de fout juist begint wanneer men dan achter het stuur gaat zitten. De eis van de officier luidde twee maanden gevan genisstraf en ontzetting uit de -Ijbe- voegdheid voor twee jaar De rechter veroordeelde de vertegenwoordiger tot twee maanden en twee jaar ontzetting, maar voorwaardelijk. Kerkelijk Leven N'ED. HERV. KERK. Beroepen te Haarlem (voor bllz. werk zaamheden) J. Heldinca, vooreanger Ver. van Vrliz. Herv. aldaar. Te Poortvliet. G. van Estrik, cand te Maurlk. Aaneenomen naar Amersfoort (vac. Jac. Vermaas) A. de Hartoeh te Scher- Denzeel. CHR. GEREF. KERKEN. GEREF. KERKEN. Het CENTRAAL BUREAU VOOR DE MEELHANDEL zoekt tegen 1 September a.s. een Brieven met opgave van opleiding, vorige werkkring en huidig salaris worden gaarne ingewacht: Hooglandse Kerkgracht 21 te Leiden. Kappen overtrekken, bekleden, spuiten, chromen, enz. enz. Bel 26545 of zendt briefkaart en wij komen vrijblijvend bij U ook bulten Lelden. LANGEZAAL, STILLE RIJN 7. Enige mannelijke Administratieve krachten

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 6