LEIDSCH DAGBLAD Koning Faroek geeft toe WEERBERICHT 91ste Jaargang DONDERDAG 24 JULI 1952 No. 27668 I Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.per kwartaal: f 0.47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Een gevaarlijke impasse Na de uitslag van de jongste verkie zingen spraken wij de vrees uit. dat de vorming van een nieuwe regering wel eens grote moeilijkheden met zich zou kunnen brengen. Helaas schijnt dit maar zeer te zullen worden bewaarheid, begin was veelbelovend. Aan dr i werd. als representant van de sterkste partij, de opdracht verleend om li regering te vormen, die het vertrou- en van het parlement genoot. Hoewel de P- v. d. A. feitelijk geporteerd was voor een kabinet op smalle basis, heeft de formateur voorzichtig doch ernstig gestreefd om een kabinet te vormen op brede basis. Ook al viel de VVD direct bruten de besprekingen als gevolg van het ontegenzeggelijk niet handige com muniqué van het hoofdbestuur bij de aanvang van deze besprekingen. Zowel KVP, CHU als AR toonden zich reid om met de uit de P. v. d. A. ge- kenen formateur in principe in zee te gaan, de uitsluiting van de VVD aan- inrdend. Over een program werd de reiste eenstemmigheid bereikt, precies als in 1951, doch evenals toen strandde ci formateur tenslotte op de AR. Was het in 1951. dat de brede basis mislukte op de keuze van de personen, nu is men zelfs zover niet gekomen; men kon het ic t eens worden over de verdeling der i vergeven ministerposten. Met de ver deling in aantal ging men accoord. doch de toewijzing binnen dit kader leverde riet op te lossen moeilijkheden op. De AR stelde eisen, die dr Drees meende niet te kunnen aanvaarden. Beider stand punt is in den brede uiteengezet en wij willen daarop niet nader ingaan. Zoals zo dikwijls het geval is: voor beide standpunten valt wat te zeggen en naar mate de persoonlijke politieke overtui ging zal men in deze partij kiezen. Wie zich evenwel boven de politiek stelt, zal wel direct de vraag moeten stellen, of he: landsbelang, dat een spoedige en harmonische oplossing van de regerings crisis eist. niet in het gedrang komt ten gevolge van te ver doorgevoerde partij- '.angen. En dit te eer. nu tengevolge van de mislukking van dr Drees de crisis in een impasse is terecht gekomen, die niet gemakkelijk meer zal zijn te doorbreken. Het teruggeven door dr Drees van zijn opdracht aan de Koningin doet toch duidelijk uitkomen, dat KVP en CHU niet bereid waren om een drie-partijen- legering te vormen. Doch ongetwijfeld zal de P. v. d. A. zich verzetten tegen villi ging van de eisen der AR onder n andere formateur. Weshalve het ons met verbaast, dat de heer Romme de opdracht tot het vormen van een kabinet dezelfde grondslag als aan dr Drees s verzocht, heeft geweigerd. De heer Romme was van dit standpunt van de 1. A. natuurlijk volledig op de hoogte! Besprekingen in dit opzicht wa ren overbodig! Ook een nieuwe opdracht aan dr Drees weid door deze geweigerd. Een bewijs te meer voor de vaste overtuiging van de P. v. d. A.. dat niet verder gegaan kan worden dan dr Drees in eerste in stantie bereid was te gaan. Maar wat nu? Ziedaar het grote vraag stuk. Moet men de weg op van een zaken-kabinet of van een extra-parle mentair kabinet? Beide zijn figuren, die weinig aanlokkelijks bieden, vooral in tijden als we thans beleven. Kracht pleegt uiteraard van een dergelijke rege ring niet uit te gaan. daar deze te ver af staat van de politieke verhoudingen. Zo dreigt ons land de dupe te zullen worden van de strijd der partijen onder ling en dus van te ver doorgevoerde partij-politiek! En dit. daarop kan niet genoeg worden gewezen, in een tijdsbestek, dat behoud van krachtige, sterke democratische regering meer dan ooit noodzakelijk is. De beurt is nu aan dr Beel om nog een poging te wagen om de impasse te doorbreken» Veel kans kunnen wij ook hem niet geven Prof. Beel streeft naar zelfde oplossing als dr Drees K.V.P. teil geen smalle basis (Van onze parlementaire redacteur} Het klinkt misschien vreemd, maar voor het slagen van een kabinetsformatie «Un mislukte formatiepogingen van groot belang. Als men eenmaal weet wat IET mogelijk is. dan spitsen de formatie-mogelgkheden zich tenslotte toe op hetgeen eventueel nog WEL mogelyk is. dan bestaat onder de dwang der omstandigheden en het voortschrijden van de tijd ook meer geneigdheid tot medewerking om tot een oplossing te komen. Maar dan moet eerst bewezen zijn dat het op een andere manier niet gaat. Dat betekent niet dat men eerst maar een paar willekeurige formateurs moet laten mislukken. Integendeel. Steeds moet naar de beste oplossing worden gestreefd en een serieuze poging worden gedaan. Dan leveren de mislukte pogingen ook positief resultaat op, want de nieuwe formateur krijgt altijd de dossiers met de correspondentie van zijn voorgangers. v NOG NIET RIJP De vreemde geschiedenis gistermiddag met het aanwijzen van een nieuwe for mateur het achter elkaar weigeren van prof. Romme en dr Drees om een opdracht te aanvaarden vindt in de bovenstaande overweging waarschijnlijk zyn grond Toen dr Drees Dinsdagmiddag naar de Koningin ging om zijn 'eerste) opdracht terug te geven had hij 's-morgens ge confereerd met mr Donker, prof. Romme en de heer Tilanus. Daaroor kon hil weten dat de K.V.P. geen kabinet wenste op smalle basis met de P.v-d.A en eventueel de C.H.U.. want anders had hij zijn formatiepoging nog wel kunnen voortzetten. De P.v.d A en de KVP. hebben immers met 60 ze tels ruim de meerderheid in de Tweede Kamer en als die twee partijen met el kaar in zee wilden gaan. was de kabi netsformatie niet moeilgk. Maar het is duidelijk dat de K.V P. niet wil, want anders had prof Romme gistermiddag, toen hij van de Koningin de opdracht kreeg een kabinet te formeren, dat ge acht mag worden het vertrouwen van het parlement te hebben, direct deze opdracht kunnen aanvaarden. De K.V.P. wil echter geen kabinet op smalle basis te vormen, maar hü zal daarvoor de tijd nog niet rijp heb ben geacht, vooral na de mislukte formatiepoging van dr Drees zal hij hebben gevreesd bij de P.v.d.A. daar voor niet voldoende medewerking te vinden. Hij heeft misschien wel een idee voor een kabinet op brede basis in zün achterhoofd, maar dat plan zou toch nü nog niet kunnen slagen. Prof. Romme weigerde. Zün formatiepoging zou maar tijdverlies hebben betekend en hjj zou daarmee alleen maar aan prestige hebben verloren. EERST MEER BEWIJZEN Ook dr Drees zal de tüd nog niet ryp hebben geacht „een" kabinet te vormen, ongeacht of dit het vertrouwen heeft van het parlement of met. Als hij had geweten .dat de K VP. een kabinet wil op smalle basis met de P.v.dA„ zou hi) niet hebben gepeinsd over aanvaarding van de opdracht De conculsie uit zijn weigering is dus opnieuw dat de K.V.P. geen kabinet wenst op smalle basis. Althans nóg niet zo lang er misschien nog andere mogelijkheden zijn. Het leg gen van een brede basis was dr Drees niet gelukt. Vferbreding van de basis was voor dr Drees niet mogelijk omdat hij niet meer bil de V.V.D kon aan kloppen. Maar misschien zou een an der nog eens de brede basis met vier partijen kunnen proberen, eventuele mis verstanden kunnen ophelderen en als ook die poging zou mislukken, zou al thans bewezen zijn. dat voor brede ba sis het uiterste zo niet het alleruiterste is geprobeerd. Pas dan zou beter begTip ontstaan voor een extra-parlementair kabinet, dat zonder overleg met de Ka merfracties tot stand komt en telkens maar moet afwachten, of het voor zijn voorstellen in de Kamer een meerder heid krijgt. Met zün ervaring door het overleg over een regeringsprogram zou dr Drees wel ongeveer weten in hoever re hü op een meerderheid kan rekenen Maar als een dergelijk extra-parlemen tair kabinet sterk wil staan moet eerst bewezen zün dat geen andere oplossing mogelijk is en de partiten dus weten dat zü een onoplosbare situatie schep pen wanneer zü het kabinet ten val brengen. Dr Drees zal de tiid voor een dergelijke oplossing van de kabinets formatie nog niet rijp hebben geacht. Hij heeft de opdracht niet aanvaard. I Storm in het Thans is dr Beel verzocht een kabinet te formeren. Hij heeft verzocht de op dracht in beraad te mogen houden. Dat betekent dus dat hü aan het werk gaat. Hü zal zonder twüfel streven naar een brede basis. Voor een kabinet op smalle basis zouden immers prof Romme en dr Drees. die hebben geweigerd, hun hand niet hebben omgedraaid, als zij wisten, dat daartoe bü de K.VP. bereid heid aanwezig was. Als er in de huidige situatie iemand kan slagen op brede basis, dan is het dr Beel. want hij heeft het vertrouwen van dr Drees. met wie hij in 1945 in het eerste kabinet zat na de bevrij ding. In 1946 was hij minister-presi dent in het kabinet waarin dr Drees minister van Sociale Zaken was. Er is niemand die beter de verhouding kent tussen K.V.P. en P.v-d.A. dan dr Beel. Men herinnert zich wellicht ook nog dat dr Drees alvorens hü bijna vier weken geleden begon, aan zijn formatie- poging. eerst een onderhoud heeft gehad met dr Beel. Zü weten wat zü aan el kaar hebben. Men mag dus verwachten dat de P.v.d.A. aan de formatiepoging van dr Beel nog medewerking zal willen ver lenen voorzover men natuurlük met die medewerking denkt te kunnen gaan. Waarschünlijk is dat dr Beel om te kunnen slagen ongeveer naar dezelfde oplossing zal streven die dr Drees voor ogen stond. Thans opdracht aan »f. Beel prof. Het Kabinet der Koningin deelt mede: H.M. de Koningin heeft aan prof dr L. J. M. Beel de opdracht verstrekt tot het vormen van een kabinet. De heer Beel heeft verzocht deze op dracht in beraad te mogen houden. Mossadeq regeert Perzië Op een geheime bijeenkomst van de Senaat hebben 33 van de 41 aanwezige senatoren zich voor het premierschap van Mossadeq uitgesproken. 8 senatoren onthielden zich. Ghavam es Soeltaneh, de afgetreden Premier van Perzië. is ongeveer tachtig km. ten Zuiden van Teheran gear resteerd In Teheran is de toestand thans rustig, i Dr Mossadeq heeft aangekondigd.dat heden een nationale rouwdag zal zijn. Eerder was gemeld, dat op deze dag feest zou worden gevierd wegens de voor l Perzië gunstige uitspraak van het Inter- j nationale Gerechtshof te Den Haag. De sjah heeft diegenen, die bij de woe- lingen familieleden hebben verloren, zijn leedwezen betuigd. ENGELAND ONVERZETTELIJK. Premier Churchill heeft in het Lager huis meegedeeld, dat de Britse regering de producten van de olieindustrie in Zuid-Perzië nog steeds beschouwt als het eigendom van de „Anglo-Iranian". „Er zullen alle mogelijke stappen wor den gedaan teneinde iedere poging van de zijde der Perzische regering om op welke wyze dan ook deze olie aan der den te verhandelen te verijdelen", zo voegde Churchill hieraan toe. Gisteren heeft Z.K.H. Prins Bern- Namens de Gemeente werd de Prins hard een bezoek gebracht aan een koppel Barneveldsc leghorns Barneveld. ter gelegenheid van het aangeboden. 100 jarig bestaan van de Barnc- j Geheel links de Burgemeester van veldsc markt. I Barneveld. Mr C. E. E. Kuntze. Hilaly pasja vervangen door Aly Maher pasja Enkele opklaringen De Bilt verwadht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met enkele opklarin gen Droog weer. Zwakke tot matige Noordelijke wind. Iets minder koud. (Opgemaakt te 10 uur). 25 JULI Zon op: 451 uur; onder: 20.41 uur. Maan op; 8.32 uur; onder: 2147 uur. Hoogwater te Katwijk te 5 15 uur en 17 37 uur. 1 Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Malik gaat toch! De Sovjet-afgevaardigde bü de V. N.. Jacob Malik, die zijn reis naar de Sovjet- Unie heeft uitgesteld en daardoor aan leiding gaf tot geruchten over een op handen zünd bestand in Korea, heeft verklaard dat hij op of omstreeks 12 Augustus zal vertrekken. Hij zei dat hü zün vacantie had uitge steld in verband met de familieomstan digheden van zijn plaatsvervanger Tsa- rapkin, die op het ogenblik met vacantie in de Sovjet-Unie is. WIJZIGING IN HET OOST-DUITSE BESTUURSSTELSEL AANVAARD De Oost-Duitse Volkskamer heeft het wetsontwerp betreffende de wijziging in het bestuursstelsel aanvaard. Volgens dit ontwerp worden de bevoegdheden van de vijf staten overgedragen aan de organen van 14 districten en 217 kringen. Premier Grotewohl verklaarde, dat het bestuursapparaat van de staten met hun eigen regering en volksvertegenwoordi ging bewezen hebben, remmend te wer ken en een bron van bureaucratische moeilijkheden te zijn. jlir Mr F. Bcclacrts van Blokland, vice-woorzitter van de Raad van State is - gelijk gemeld, gisteren - toen hij op weg was naar het paleis Lange Voorhout in Den Haag om daar door H.M. Koningin Juliana ontvangen le worden, voor het paleis door een bakfiets aangereden. Hij kwam ten val. De bestuurder van een personenauto, die juist in snelle vaart kwam aanrijden, kon nog op het laatste ogenblik voor de plaats, waar de heer Bcclaerts lag. stilhouden. Omstanders hielpen hem op de been en nadat was gebleken, dat hij geen verwondingen had opgelopen, ver volgde de heer Bcelaerts zijn weg naar het paleis. j Links op de foto zien ut Jlir Bee- i laerts van Blokland het paleis ver- laten na de audiëntie bij de Koningin. Rechts de auto. welke i door de bestuurder op het nippertje tot stilstand werd gebracht. Orde en rust niet verstoord Het schijnt dat de achtergrond van het aftreden van premier Sirry pasja, op Zondag j I.. bestond uit de onenigheid tussen ontevreden officieren van het Egyptische leger enerzijds en de leger leiding en hoge beambten van het mi nisterie van landsverdediging ander zijds Vernomen wordt dat deze twisten een week geleden hun hoogtepunt be reikten. Gemeld wordt, dat de ontevreden Egyptische officieren en het schijnt dat zij de meerderheid van het Egyp tische officierenkorps omvatten met ongerustheid de toenemende politieke onzekerheid in Egypte en het doen af brokkelen van de kracht des lands in onderlinge twisten en pogingen om aan de macht te komen, aanzagen. De ge moederen liepen hoog op en veertien dégen geleden werd te Cairo een bijeen komst van de Egyptische officierenclub. uitgeschreven om een nieuwe bestuur te kiezen. Een gedeelte der leden, omvattende de ontevredenen, stemde voor de ver kiezing van generaal Naguib, doch veld maarschalk Haidar pasja, opperbevel hebben der Egyptische strijdkrachten en als zodanig ere-president der officieren- club. wist de verkiezing van generaal Naguib ongedaan te maken. De woeden de officierenaanhangers van laatstge noemde verklaarden thans dat de ver kiezing van een bestuur hunner club moest geschieden overeenkomstig de reglementen der club. Tevens ontstond een beweging om veldmaarschalk Hai dar pasja ook als opperbevelhebber der Egyptische weermacht ter zijde te schui- Premier Sirry pasja bevroedde, dat zich een ernstige toestand aan het ont wikkelen was. Toen het hem niet mo gelijk bleek, de man zijner keuze door koning Faroek tot minister van oorlog te doen benoemen, gaf hij er de voor keur aan af te treden. De geest op het hoofdkwartier van de leiders van de staatsgreep en de indruk van de ontwikkelingen in de afgelopen twaalf uur is. dat het leger voornemens is „tot zaken te komen" en dat het vast beraden naar de verwezenlijking van zijn doeleinden zal streven. Hilaly pasja afgetreden Hilaly pasja is gisteren als Egyptisch premier afgetreden. Generaal Naguib. de leider van de staatsgreep, deelde mee. dat hij Aly Maher pasja verzocht heeft, een nieuwe regering te vormen. Generaal Naguib deelde in een radio toespraak mee. dat hij zal optreden als opperbevelhebber van de Egyptische strijdkrachten. Naar hü zeide bevindt zijn voorganger zich met andere voor aanstaande officieren in hechtenis. Deze gevangenen zullen „te gelegener tijd" in vrijheid worden gesteld, aldus generaal Naguib Hy ie spoedig de staat van beleg op Hij was in het geheel met van plan de avondklok in te stellen. Generaal Na guib voegde hieraan toe: „Wat het leger thans doet. is geheel in het belang van het land en het volk cn ligt binnen de grenzen van de grondwet" Hij besloot zijn toespraak met een be roep op allen in het land, met inbegrip van de buitenlanders, om zich te vereni gen in „één onvernietigbaar blok". „Ik vertrouw er op. dat mün landgenoten geen waarde hechten aan eventuele valse geruchten over ongeregeldheden. In het land heerst vrede en rust. Aly Maher pasja premier Het hoofd van bet kabinet van koning Faroek. Hafez Afifi pasja, heeft beves tigd. dat de regering van Hilay pasja ontslag heeft genomen en dat de koning oud-premier Aly Maher belast heeft met de vorming van een nieuw kabi net. Aly Maher heeft een „noodkabi- net" gevormd, waarin hü zelf de be- langrüke portefeuilles van oorlog en marine, buitenlandse en binnenlandse zaken op zich genomen heeft. Naar verluidt heeft de nieuwe pre mier de steun van generaal Naguib, de leider van de staatsgreep. De legerautoriteiten hebben dc cen suur van de burgerlüke autoriteiten overgenomen. Zij begonnen direct be richten van buitenlandse corresponden ten vrij te geven. Troepen hebben alle wegen naar het Abdin-paleis te Cairo afgezet. Men neemt aan. dat koning Faroek zich nog in het Ras-el-tin paleis bij Alexandrië bevindt. In de Egyptische sleden gaat het leven gewoon door. De effectenbeurs te Cairo en de katoenbeurs te Alexandric waren normaal geopend, evenals de meeste winkels Generaal Naguib heeft de buitenlandse diplomatieke vertegenwoordigers ge waarschuwd. zich niet met de gebeurte nissen in te laten, aangezien het optre den van het leger ..een zuiver binnen landse aangelegenheid" was Er wonen 250 000 buitenlanders in Egypte. Koning Faroek heeft een decreet uitgevaardigd, waarin de benoeming van generaal Naguib lot opperbevel hebber van dc strijdkrachten wordt bekendgemaakt. De generaal deelde leger niet van plan is, in de politieke aangi het land". „De bei" treden was e stuur in overeensti grondwet er leger van corrupte kan alleen worden b' onafhankelijk man. die-de-.grSing ge niet van het volk, het mgcr en alle politieke partijen. De enige man. die voor deze taak geschikt is, is Aly Maher pasje", aldus generaal Naguib. Generaal Naguib werd in 1901 te Khar toem geboren Hij stamt uit een familie van militairen en studeerde in 1919 af aan de koninklijke militaire academie van Cairo Naar verluidt, hebben vrijwel het ge hele leger en de luchtmacht aan de staatsgreep deelgenomen. Het schijnt, dat de actie met de uiterste zorg werd voorbereid. De troepen, die de belang rijkste gebouwen bezetten, traden be leefd. doch vastberaden op. Hoewel er veel militairen aan de actie deelnamen, is er geen schot gevallen. Tegen de avond begon de legerleiding de zware gemotoriseerde eenheden, waaronder Sherman-tanks, uit de stra ten van Cairo terug te trekken. De nieuwe premier. Aly Maher pasja, heeft in een aan de pers ter hand ge stelde verklaring Egyptenaren en bui tenlanders verzekerd dat er „niets is om zich ongerust over te maken of dat aanleiding kan geven tot wanordelük- heden". Hü verklaarde voorts zeer goede hoop te hebben dat het leger- vraagstuk op dusdanige wüze kan or de opgelost, dat hierdoor het wclzün van het land verzekerd zal zün. Hafez Afifi pasja, chef van het kabi net van koning Faroek. is als zodanig afgetreden. Hafez Afifi is op 24 December van het vorig jaar benoemd en heeft sindsdien vier kabinetscrises meegemaakt. Zuiveringseis grootste kracht Onze Londense correspondent telefo neert ons nader: Het feit. dat koning Farouk de benoe ming van generaal Naguib tot opperbe velhebber heeft bekrachtigd, Cetekent volgens Londen flat hü. althans voorlo pig. van plan is de storm, welke rond zyn troon is opgestoken, te trotseren. Desniettemin is zün aanvaarding van Naguib. die hü nog enkele dagen gele den als minister van oorlog weigerde, een onverbloemde nederlaag voor de vorst. Generaal Naguib wordt in Londen als een volkomen betrouwbaar officier be schouwd die buiten de gewone politiek staat. Hü is niet de eerste, die de be straffing verlangt van degenen, die zich aan corruptie hebben schuldig gemaakt, doch het blijft de vraag of Aly Maher pasja als het er op aan komt thans dat gene zal doen. waarvoor hü destüds is teruggedeinsd, en wat ook andere voort varende premiers als puntje bij paaltje kwam niet hebben aangedurfd. Aly Maher pasja, de op 27 Januari,, toen de koning zich van de regering der Wafd ontdeed, premier werd, is een ge matigd man die van 1942 tot 1944 geïn terneerd was. Hü kan er echter cioor de nationalisten niet van worden oesohui- digd. dat hü ach in zijn onderhandelin gen met Engeland pro-Brits getoond heeft. De „Times" is van mening, dat koning Farouk's invloed thans verminaerd is. Het blad beschouwt de staatsgreep als een mengsel van hoge idealen en per soonlijke ambitie. Hoewel generaal Na guib niet het prestige bezit van een na tionale figuur, is hij een persoonlük- heid, die het natuurlijke mudelpunt werd van de jonge officieren, die onte- Midden-Oosten De beweging, die de verstarring in het midden-Oosten verbrak, is weinig minder dan een storm geworden! In Perzië heeft Mossadeq het pleit glansrijk gewonnen, dank zij de door zyn aanhangers ontketende revolution- naire actie De sjah is feitelijk thans een politieke gevangene van de tot dictator uitgegroeide Mossadeq. Deze heeft momenteel de macht geheel in handen genomen en kan doen, wat hü wil. De sjah was blijkbaar niet bü mach te om zijn gezag te doen gelden of hij is teruggedeinsd voor de gevolgen, verbonden aan het doorvoeren van zijn politiek. Maar het gevolg is, dat hij nog slechts in naam heerser van Iran kan worden genoemd. Zün positie lijkt veel op die van ko ning Victor Emanuel van Italië tüdens het bewind van Mussolini! Alleen is er direct dit verschil, dat Mussolini tenminste kansen heeft ge had om Italië tot een macht van be tekenis op te voeren, al heeft hij ten slotte gefaald door op het verkeerde paard te wedden uit depit tegenover Engeland. Mossadeq mist reeds bü de aanvang van zijn macht die kansen. Hü kan zijn land slechts naar de on dergang voeren. Mossadeq is te ver gegaan dan dat er voor hem nog gelegenheid bestaat om het met de Engelsen eens te wor den. De Engelse politici aanvaarden immers volledig, dat onder zün bewind aan een accoord niet kan worden ge dacht en hebben de consequenties daar van getrokken. Perzië verbloedt economisch en fi- nantieel. nu de rijke oliebronnen - waar voor tussen haakjes elders remplacant is gevonden door het Westen! - geen inkomsten meer opleveren. En al moge Mossadeq schünbaar een overwinning hebben behaald door de „overwinning" voor het Internationaal Gerechtshof, de situatie blüft onver anderd, want de Anglo-Iranian zal elke uitvoer van olie verder onmogehjk maken Zonder de olie-inkomsten is Peizie verloren. Nu reeds is er geen geld om de ambtenaren te betalen En zelfs de meest verstokte nationa list kan van de wind niet leven! Mossadeq kan nog slechts hopen op één factor: vrees. Gewoonhjk is dat op zichzelf al een gevaarlyk experiment. Die vrees zou dan moeten zijn: de mogelükheid, dat Perzië aan het com munisme ten prooi zou vallen. Hetgeen dan speciaal Amerika zou moeten no pen hulp te bieden. Maar zou dit, zelfs al zou het ten slotte mogelyk blyken, Mossadeq kun nen redden? Wü geloven het niet! Mossadeq als dictator zal ondervin den de ramp van iedere heerser van deze omvang: er is geen weg terug...» Ook Egypte maakt een crisis door, zij het van heel wat minder gevaarlijk karakter, al wordt de positie van ko ning Faroek er ongetwijfeld door aan getast. Waarom de regering van Hilaly pasja zo plotseling aftrad en waarom zyn opvolger onder Sirry pasja na vier da gen er het bijltje alweer by neerlegde is nog steeds in nevelen gehuld. Blijk baar heerst er. zelfs aan het hof. een soort van binnenlandse strüd om be paalde posten. Deze is naar buiten ge treden, toen bü terugkeer van Hilaly pasja een der machtigste leiders van het leger, generaal Naguib, die door de koning als minister van defensie was gepasseerd, tot een staatsgreep over ging. Hij heeft daarmede de koning tot wyken gedwongen. Hetgeen de ge neraal misschien nog wel eens zal op breken! Koning Faroek moest tot twee maal toe buigen voor de Wafd onder Nahas pasja, doch uiteindelyk ver dreef hy toch de Wafd wederom Ook generaal Naguib is de Wafd niet goed gezind, die hjj beschuldigt van corruptie. In Egypte betreft het evenwel slechts binnenlandse aspecten, die voorlopig nog van geen invloed schijnen te zyn op het wereldgebeuren! NIEUW FEUILLETON Morgen zullen wü een aanvang maken met een nieuw boeiend feuilleton, getiteld: FLAMINGO EILAND door Dorothy Quentin vertaald uit het Engels De jonge verpleegster. Toni Martin, wil na Jaren ziekenhuis- verDleeine eraae wat van de we reld zien en accepteert een be trekking bii een riike oude dame. die haar uit Londen meeneemt naar haar huis op een tropisch eiland. In deze exotische sfeer onder gaat het ionee meisie allerlei nieuwe indrukken. Ook het riike milieu, waarin ze terecht komt. schept allerlei problemen. Er is liefde en jalouzie Met belangstelling zal de lezer haar belevenissen volgen om te zien hoe ze tenslotte haar ware gevoelens leert kennen en met de man harer keuze naar haar vaderland terugkeert. vreden zyn over de corruptie in de ho-,' gere rangen in het leger. Het cardinale punt voor Naguibs drastisohe optreden was niet alleen Fa- rouks weigering om hem in het kabinet op te nemen, maar vooral de benoe-. mine van 's konings zwager, koionei Is-' mail bey. tot minister van oorlog in plaats van Naguib. die zelf waarschijn lijk zou worden ontslagen of. naar hjj verwachtte, een onbelangryke post in een uithoek van Egypte zou krijgen. De „Times" aoht het duidelijk dat de gebeurtenissen in Egypte interne oorza ken hebben en geen rechtstreeks ver band houden met he toonflict met Enge land. Het blad verwacht dat de meer vooruitstrevende vleugel van de Wafd. welke door de Jongeren in het leger wordt gesteund, in betekenis zal toe-

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1