iLEIDSCH DAGBLAD Ook onenigheid ter democratische conventie te Chicago Internationaal Gerechtshof verklaart zich onbevoegd in Anglo-Iraanse oliegeschil J Piloot Groenendijk weer aan dood ontsnapt 91ste Jaargang WOENSDAG 23 JULI 1952 No. 27667 ■irecteur: J. W Henny Hoofdredactie. B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6— per kwartaal; l 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Zuid contra Noord nationale democratische party- \entie is gisteren te Chicago in een sfeer van grote spanning voort- Achter de schermen werd ge- d de opstandige Zuidelijke verte- ■nwoordigers er toe te krijgen de con- itie niet te verlaten en een scheuring het democratische kamp te vermij- De oorzaak der moeilijkheden Is vraagstuk van de burgerreohien der ■ezers. De delegaties van tenminste vijf iKjiariyke staten hebben gedreigd hier- Vmm de conventie te zullen verlaten. |W De conventie heeft beslofcn, oat alle ■elcgatses een belofte van trouw moeten Illeggen aan de candidaat, die bit meer- Icrheid van stemmen wordt aangewe zen voor de strijd om het president- j, hap. Hiertegen verzetten de Zuidelijke f ties zioh. De delegaties van Geor- 1 |u en Louisiana hebben reeds meege- ee'.d zich niet aan dit conventiebe- uit te zullen houden. De commissie, die belast is met de p.-elling van het democratische ver- .eangsprogTamma. heeft aanbevolen aaiin een clausule op te nemen, waarin e Sovjet-unie er van wordt besohul- ,;d in 1940 vijftienduizend Poolse offl- leren en intellectuelen in de bossen van ;atyn. nabij Smolensk be hebben doen mbrengen. De progTamma-commissie esloot het rapport van de commissie an het Huis van Afgevaardigden, die en onderzoek naar deze massamoord oef t ingesteld en daarbij tot de iotsom kwam. dat de Russen deze heb- en gepleegd, te onderschrijven. Een lid van de programmacommis sie heeft medegedeeld, dat ook is aan bevolen in het over de buitenlandse politiek handelende gedeelte van het verkiezingsprogramma te vermelden dal dc democratische partij, indien zü in November a.s de Amerikaanse pre sidentsverkiezingen wint, „zal pogen de volken der staten, die tezamen het Sovjetblok vormen, van de greep der Sovjet-unie te bevrijden". Gouverneur Schricker van Indiana leeft verklaard dat gouverneur Steven- na tegen hem had gezegd: „Indien de lemocraüsohe partijconventie mij als laar candidaat voor de presidentscihaps- erklezingen zou aanwijzen, zou ik niet unnen weigeren deze te aanvaarden", jouverneur Schrioker voegde hieraan v -,elf zijn collega Stevenson oandl- aat te zullen stellen. Ir. de commissie voor de geloofsbrie- >n woedt nog steeds een felle strijd n de pro- en anti-Trumandelegatie sn Texas. De strijd liep zo hoog, dat t voorzitter herhaaldelijk de verbitterd v ende afgevaardigden tot de orde loest roepen. Meer dan eens werden ook de beslissingen van de voorzitter door de strijdende afgevaardigden aan gevochten. De voorzitter van de nationale con ventie-commissie Mc Kinney zeide, dat niet zal worden gepoogd delegaties, die de „belofte van trouw" niet willen afleggen, de conventie te doen verlaten. ..Niemand zal van deze conventie wor den uitgesloten, zeide hij. McKinney legde zijn verklaring af nadat enkele Zuidelijke delegaties had den medegedeeld niet voornemens te zjjn de „belofte van trouw" af te leg gen, voordat zij wisten wie de door de conventie aangewezen candidaat zou zijn Zo had bjv. de gouverneur van Zuid-Carolina. James Byrnes, ver- klaaid: „Ik weiger de democratische partij van Zuid-Carolina te verplichten tot enige politieke handelwijze, zo lang lk niet weet wie de candidaten zijn en mij de inhoud ran hun politieke pro gramma's niet bekend is". ZAAK-ALGERNON HISS HEER OP TAPIJT GEBRACHT. Algernon Hiss, een voormalig voor aanstaand beambte van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. is. indertijd, als gemeld, wegens meineed tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld Hiss had onder ede voor de congres commissie, die een onderzoek instelde naar on-Amerikaanse bedrijvigheid, ver klaard geen üd te zijn geweest van de Amerikaanse communistische partij. De commissie kreeg echter later bewijzen in handen, dat hij wel lid was geweest. Hiss heeft thans een nieuw proces ge vraagd. Hij zegt dat bepaalde, op een schrijfmachine geschreven stukken, die een belangrijk gedeelte vormden van het tegen hem aangevoerde bewijsmateriaal, vervalst zijn en dat hij thans over nieu we gegevens beschikt, die het hem mo gelijk maken te bewijzen, dat deze docu menten zijn nagemaakt De federale rechter Goddard heeft zich echter tegen een nieuw proces uit gesproken. Hij verklaarde „Ér is geen nieuw bewijsmateriaal van zodanige aard overgelegd dat het waarschijnlijk zou zijn dat, indien het aan een jury zou worden overgelegd, vrijspraak zou volgen". Verzoek tot vrijlating 72 Duitse oorlogsmisdadigers 72 nog in Nederland gevangen ge houden Duitse oorlogsmisdadigers moe ten volgens de Duitse liberale partij voor genadeverlening in aanmerking komen. In een brief aan dr Adenauer heeft de liberale afgevaardigde dr Mende, die sedert lang ijvert voor een vrijlating der Duitse oorlogsmisdadi gers, aanbevolen, dat de Bondspresi dent, professor Heuss, Koningin Julia na zou verzoeken voor deze Duitsers genade te laten gelden. Dr Mende heeft de Bondskanselier 'ooi is verzocht van de Westelijke geal- iftrden de vrylating te vragen van 112 n Duitsland en 34 in Frankrijk gevan- :en sehouden Duitsers. Dit is slechts een leel van het totaal aantal gevangenen, la alleen al in de drie geallieerde ge- ahsenissen in Duitsland ongeveer 600 ledraagt. Dr Mende heeft echter ver richt eerst aan gevangenen boven 65 aar. aan zieken en aan de jongste ge- angenen genade te verlenen. Voorts noeten volgens hem besprekingen wor- geopend over 43 nog in Joego-Slavië angen gehouden Duitsers. :va Peron blijft achteruitgaan lln een medisch bulletin, dat gisteren Buenos Aires is uitgegeven, wordt ge- gd dat de gezondheidstoestand van tva Peron achteruit blijft gaan. BEVRIJD! Het „Comité ter bevrijding van slacht offers van totalitaire willekeur" ver baart, dat twee studenten en een leer ing, die wegens het verbreiden van pamfletten veroordeeld waren tot tucht huisstraffen van vier tot zes jaar. In Leipzig i Sovjet-zone) bevrijd en naar We '-Berlijn overgebracht zijn. Reeds eerder waren de economen Kar] Mende en Berge! bevrijd. Een en ander, aldus het comité, vormt een antwoord op de ontvoering van de jurist Linse. (Ineez Med.-adv.) Britse partijen handhaven standpunt Het Internationaal Gerechtshof te Den Haag heeft zich niet bevoegd verklaard het Anglo-Iraanse oliege schil te behandelen. Van de veertien rechters van het Hof waren vijf het niet met dit oordeel eens. Vice-presi dent J. G. Guerrero deelde deze beslis sing gistermiddag mede tijdens een openbare zitting van het Hof in de grote zaal van het Vredespaleis. De voorlezing in de Franse taal van de uitspraak nam drie kwartier in be slag. Door dit besluit zijn ook de in dertijd door het Hof voorlopig aange geven maatregelen vervallen. Het oordeel werd gevolgd door een afzonderlijke mening van sir Arnold McNair. (Engeland, president van het Hof, die, zich verenigend met de con clusie van het Hof, waaraan hjj zijn stem gegeven heeft, de bijzondere mo tieven heeft uiteengezet, die hem tot die slotsom hebben geleid. Het oordeel wordt ook gevolgd door de afwijkende meningen van vier van de vijf rechters, nl. Alvarez, Hackworth, Read en Levi Carneiro. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag te kennen gegeven, dat de „Anglo-Iranian Oil Company" haar eis aangaande eigendom van de Per zische olie waarschijnlijk bij andere ge rechtshoven aanhangig zal maken, on danks het besluit van het Internatio naal Gerechtshof. De woordvoerde zeide, dat naar Brit se opvatting „nog een internationaal Deens schip omgeslagen Het Deense schip „Portland" is giste- ■n in het Kattegat omgeslagen. Het had een bemanning van 21 en 3 vrouwelijke passagiers aan boord. Door het Duitse schip „Neuende" zijn drie opvarenden gered. Men vreest, dat de overigen zijn verdronken. De oorzaak is nog niet bekend. Ver moedelijk heeft de lading cement gewerkt. De „Portland", in 1951 gebouwd en 1105 ton groot, drijft met de kiel boven. Verscheidene schepen en vliegtuigen zoeken de zee nog af. Mossadeq weer premier De sjah van Perzië heeft dr Moham med Mossadeq weer tot minister-presi dent benoemd. Radio-Teheran heeft om geroepen dat de afgetreden premier Gha- vam es Soeltaneh het land niet mag verlaten. Een woordvoerder van de Perzische ambassade te Bagdad heeft echter ver klaard. dat de afgetreden Perzische pre mier aldaar is aangekomen. Officieel is dit evenwel nog niet. ACHTTIEN LEDEN VAN DE VOLKSPOLITIE UITGEWEKEN. Gisteren hebben aahttlen leden van de Oost-Duitse volkspolitie de wijk ge nomen naar West-Berlyn. Dit is tot dusver het grootste aantal, dat zich op één dag bij de West-Berlijnse politie heeft gemeld. Volgens de West-Duitse politie heb ben sedert 1951 1500 Oost-Duitse politie mannen de wijk naar West-Berlijn ge nomen en politiek asyl gevraagd. LABOURMOTIE OVER ZUID AFRIKA 33 labourparlementsleden hebben een motie ondertekend, waarin het Britse Lagerhuis wordt verzocht de arrestatie van Zuid Afrikaanse vakverenigingslei ders te beschouwen als „een opzettelijke poging om de vakverenigingen en de politieke vrijheid in Zuid Afrika te on dermijnen. 'EERBERICHT Droog weer j De Bilt verwadht tot morgenavond; I Droog weer met wisselende bewolking. Pre-wegend matige Noordelijke wind. [Weinig verandering in temperatuur. iOpgemaakt te 10 uur). 24 JULI. Zon op: 4 49 uur; onder: 20.42 uur. Maan op: 7.21 uur; onder: 21 37 uur. i Hoogwater te Katwijk te 4.45 en 117.08 uur. Dit nummer bestaat uit zes pagina's Droog maar niet erg warm Het K.N.M.I. deelt mede: Vergeleken met gisteren waren de tem peraturen vandaag verschillende graden lager. Deze teruggang van de tempera tuur vond zijn oorzaak in de ontwikke ling van een rug van hoge luchtdruk boven Schotland, terwijl gelyktydig een depressie over Zuid-Zweden trok. Hier door ontstonden vrij krachtige Noorde lijke winden, die koudere lucht ons land binnen voerden. In het Noord-Oosten van het land viel vanmorgen zelfs een enkele regenbui. De rug van hoge druk breidt zich geleidelijk over Scandinavië uit. waardoor de regen kansen voor de komende dagen uiterst gering blijven en perioden met zonne schijn verwacht kunnen worden. De wind blijft echter Noordelijk, zodat het niet snel warmer zal worden, Het Hof heeft in zijn uitspraak on dermeer verklaart, dat het niet gaat om een conflict tussen de Britse en de Perzische regeringen, maar tussen Perzië en een olie-maatschappü. Daar het internationale gerechtshof zich krachtens zijn statuut uitsluitend Be zig houdt met geschillen tussen rege ringen en niet van een regering met een particulier, verklaart het Hof met deze kwestie niets te maken te heb ben. Een zegsman van de Anglo-Iraanse oliemaatschappij heeft na afloop van de bekendmaking van het oordeel van het Hof meegedeeld, dat de maat schappij onmiddellijk een hernieuwd beroep op het Hof zal doen voor het aanwijzen van een arbiter in het olie- geschil. Hy deelde mee, dat zijn maatschap pij voort zal gaan haar aanspraken te doen gelden op elke wijze, die haar nog open staat. Inmiddels handhaaft zij haar aanspraken op alle ruwe olie en olieproducten uit haar concessie gebied in Iran en gaat zij verder alle noodzakelijke stappen te ondernemen om haar belangen in deze olie te be schermen. Onder de concessie van 1933 moeten alle geschillen worden onderworpen aan arbitrage. Met betrekking tot deze be paling verzocht de maatschappij het vorig jaar aan de president van het In ternationaal Gerechtshof een arbiter aan te wijzen. Daar dit verzoek werd ge daan in dezelfde tijd, dat de Britse re gering de zaak voor het Hof bracht, werd de zaak uitgesteld, totdat de Brit se zaak was geregeld. Nu het Hof zijn oordeel heeft gegeven, zal aan de presi dent in zijn persoonlijke kwalitiet ge vraagd worden een arbiter te benoe men. Van Iraanse zijde wordt nog gemeld: Iran is bereid thans de onderhan delingen te hervatten over de schade loosstelling aan de Anglo-Iraanse oliemaatschappij. De uitspraak van het Hof kan men beschouwen als een bevestiging van het reeds vroeger gedane aanbod, dat men toen niet op een getekend papier had Men heeft thans de keuze uit drie wijzen van vergoedingen. Een vergoe ding op basis van de Britse wet op de nationalisatie, een op basis van de na- tionalisatiewetten in andere landen, of een vergoeding, waarover beide partijen tot een overeenkomst geraken. Indien de Britten zich alleen bepalen tot de schadeloosstelling der oliemaatschappij, dan bestaan er geen moeilijkheden, zo werd meegedeeld. De exploitatie van de olie komt echter niet in het geding, zo werd op gemerkt. Ten aanzien van die exploi tatie wil Iran eenzijdige maatregelen nemen en geen dwang ondervinden of voorschriften hebben van de olie maatschappij. Koningin ontheft dr Drees I van opdracht Het Kabinet der Koningin deelt mede: J Dr. W. Droes heeft aan H.M. de Ko ningin verzocht hem te ontheffen van de opdracht tot het vormen ran een kabinet dat geacht mag worden het vertrouwen van het Parlement te ge nieten, De Koningin heeft het verzoek ingewilligd. Het Kabinet der Koningin deelt mede H.M. de Koningin heeft gisteravond ten paleize Soestdijk ontvangen de minister van Staat mr J. R. H. van Schaik. Vanochtend ontving de Ko ningin le 's-Gravenhage de voorzit ters van de Eerste en Tweede Kamer alsmede de vice-president van dc Raad van State, minister van Staat jhr mr Beelaerts van Blokland. Stichting „Het vierde Prinsenkind" De uitzending van meer dan 4000 oor logsweesjes en enige honderden lichame lijk door de oorlog getroffen kinderen door de stichting „Het vierde Prinsen kind" is begonnen. Tientallen autobus sen en auto's brachten de kinderen naar de prachtige vacantiekampen te Norg (Dra, Mantigne <Dr.) en Baer- schot, gem. Middelbeers (Dr.). De me- dewerking, die overal in den lande wordt ondervonden, is zeer groot. Drente is be zag de oorlogsinvalide jeugd van Neder land een onvergetelijke vacantie te be reiden Overheidsinstanties, opbouworganen, diensten vrouwelijke hulpverlening van de Bond van Plattelandsvrouwen enz., werken voortreffelijk samen teneinde de vacantie van deze zo zwaar door de oorlog getroffen kinderen tot een eve nement te maken. Gistermiddag is Barnevelds 5-daagse feest ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan der Barneveldse weekmarkt ge opend door burgemeester mr C. E. E. Kunt ze. met de openstelling van de landbouw-, pluimvee- en middenstands- beurs. Straten en gebouwen te Barne- veld zijn versierd; de étalages bieden een aardig contrast tussen voorstellin gen uit 1852 en 1952. De pluimveestad is 's avonds prachtig verlicht. In de loop van de middag werd het enorm druk. Het feestpark draaide op volle toeren, terwijl op de schapenmarkt druk werd gehandeld. Ons knippatroon Het Vrijdag j.l. geplaatste knip patroon. dat tijdelijk uitverkocht was. is thans weer in beide maten verkrijgbaar. IIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH Voor Engeland toch een bittere pil Onze Londense correspondent telefo neert ons nog: Hoewel het na Mossadeqs triomph in Teheran voor Engeland een extra biltere pil is, kw am de uitspraak van het Inter nationale Hof voor deskundige kringen niet onverwacht, daar door hen beseft werd dat in louter juridisch opzicht En- gelands standpunt vrij zwak was. voor zover althans het internationale recht bij de zaak is betrokken. Desondanks voelde destijds Engeland als lid van de Verenigde Naties zich ver plicht het hof te laten beslissen De juridische mogelijkheden zijn ech ter niet uitgeput, daar Engeland, of de Anglo-Iranian. het conflict voor de rechtbanken kan brengen van de lan den. die zijn betrokken bij de olietrans acties in Iran, die de Engelsen als ille gaal blijven beschouwen. De door an deren verscheepte olie is immers volgens de Engelsen gestolen goed Inzake arbitrage staat Engeland sterk daar volgens het contract met de Perzi sche regering hierin uitdrukkelijk was voorzien, voor het geval zich conflicten mochten voordoen. Na de jongste ge beurtenissen acht men te Londen de kansen op een bevredigende regeling thans uiterst gering Het is natuurlijk mogelijk, dat Enge land, als ook arbitrage mislukt, de zaak voor de Veiligheidsraad brengt, hoewel ook daaraan bezwaren zijn verbonden. De Kwikkelsbrug tc Medemblik. die voor het tegenwoordige verkeer te smal h'os geworden, wordt vervan gen door een moderne verkeersbrug. Gisteren is de Rijkswaterstaat be gonnen met het monteren van de bovenbouw. Links de oude draai brug. die alle verkeer van Medem blik naar Enkhuizen moest ver werken. In de Oosterpolder komt grootste gemaal van Nederland BOUW DUURT BIJNA DRIE JAAR. Op 30 Juli a-s. wordt naar wij ver nemen aanbesteed het bouwen van het c-erste gemaal en van een schutsluis voor de Oosterpolder Dit gemaal en deze schutsluis worden gebouwd in een bouw put, die ongeveer in het midden van de kom van het IJsselmeer ligt. Dit is een punt, dat ongeveer 20 K M. van Har derwijk, Urk en Marken in het IJssel meer ligt. en wel op de plaats, waar cie toekomstige hoofdstad van de Zuidelijke polders is geprojecteerd. Het gemaal zal het grootste zijn, dat tot nu toe in ons land en op een enkele uitzondering na ook in Europa is ge bouwd. De schutsluis zal van het toe komstige Middenkanaal af. tussen de Oosterpolder en de toekomstige in het Noord-Westen ontstaande Westerpolder) toegang geven tot de Oosterpolder. De schutsluis krijgt een breedte van 8'. meter en een schutlengte van 65 meter. De sluis heeft een verval van ongeveer 6 meter. Het gemaal zal vier door Dieselmotoren telk van 1000 pk> aangedreven centrifugaalpompen bevat ten. Deze pompen zullen in staat zijn bij een opvoerhoozte van 6 meter te zamen 2000 kubieke meter water per minuut buiten de Oosterpolder eerst op het LJsselmeer en later op het z.g. Mid- denkaqaal te brengen. Men denkt aan de bouw in September te kunnen be ginnen en deze in begin 1955 gereed te hebben. - J •- 'fc-i, Na een tocht van 36 dagen over de Atlantische Oceaan zeilt de Noorse driemaster „Statsraad Lehmkuhl uit Bergen de Hudson op. Aan boord van het opleidingsschip be- i inden zich 25 officieren en ISO jongens van 15 tot 17 jaar. Tijdens het verblijf te New York zal het ruim 50 meter lange vaartuig voor het publiek ter bezichtiging worden gesteld. In de Noordelijke provinciën opereerde -gelyk gemeld de laatste maanden, een geheimzinnig persoon, die telefo nisch aan tal van zakenmensen allerlei gefingeerde opdrachten verstrekte. Gedu rende de laatste dagen had de man de gewoonte bestellingen per briefkaart te annuleren en dat heeft geleid tot zijn ontdekking. In Midlaren vertoefde nl. een persoon, die nog al zonderling deed. hetgeen de politie argwaan deed krijgen. Het mocht de politie gelukken zijn handschrift te pakken te krijgen en toen men dat met het schrift van de annuleringsbriefkaar ten vergeleek, werd zeer veel overeen komst ontdekt. Direct werd de man tc Midlaren aan de tand gevoeld, doch hij was helemaal niet geheimzinnig met deze aangelegenheid. Hij bekende vlot, doch kon geen reden opgeven, waarom hij de verschillende bestellingen had ge daan. De zonderling bleek een gehuwde man te Assen te zijn. Perfecte buiklanding met Gloster Meteor Reserve-sergeant vlieger C. Groenendijk uit Den Haag, die nog geen twee weken geleden ternauwernood het leven er af bracht bü een vliegtuigbot sing boven Baarn door per uitschietbare stoel zijn Gloster Meteor te ver laten is gistermiddag opnieuw aan de dood ontsnapt. Honderden toeschouwers ademloos Toen hij tegen half vijf wilde landen met een Gloster Meteor op de vliegba sis Soesterberg. bleek het landingsge stel van het toestel niet goed te func tioneren. Met grote tegenwoordigheid van geest wierp Groenendijk midden op het vliegveld een der reservetanks af om brand te voorkomen. Na een grote boog beschreven tc hebben met de .Me teor" voerde Groenendijk met het toe stel een perfecte buiklanding uit. Ademloos hebben honderden toeschou- Roerganger van schip gegleden en verdronken Grote consternatie heerste gistermor gen bij de brug over de Spoorwegen te Rotterdam, doordat plotseling een boot scheen om te slaan en de twee opva renden te water geraakten. Het betrof hier een hoog met hout opgeladen zol derschuit van de N V. Houthandel J. van Schijndel en Co. Ze werd door een sleepbootje de Spoorweghaven uitge trokken en zou juist de zwaai in de Koningshaven maken toen de schuit hevig begon te hellen en dreigde te kapseizen. Plotseling echter maakte de dekla ding zich los en gleed te water, de schipper, die er bovenop zat om aan wijzingen aan de roerganger te geven, meesleurend. Hij had het geluk mid den tussen het hout terecht te komen, waardoor hij zich drijvende kon hou den. De roerganger echter, dc 16- jarige D. Melissant. gleed van het schip af in het water en kwam niet meer boven. Zijn lyk is later door de rivierpolitie geborgen. Zodra de zolderschuit haar deklading had verloren, richtte zij zich weer op. waardoor voorkomen werd. dat de in gang van de Spoorhaven versperd werd. Weer stijging van goud- en deviezen-reserve Niet alleen de netto deviezen reserve, ook de goudvoorraad van de Nederland- sche Bank heeft in de afgelopen week. een stijging ondergaan. Eerstgenoemde liep op van 1536 tot 1608 millioen gul den en laatstgenoemde van 1303 tot 1325 millioen. Hiermede hebben goud en deviezen samen een avans geboekt van niet minder dan 93 millioen en een re cord bereikt van 2932 millioen gulden. wers langs de weg en het personeel op het vliegveld toegezien. De „Meteor" bleek in een enorme stof- en rookwolk te liggen. De mannen van de vliegveld- brandweer waren onmiddellijk ter plaatse. Tegen hen zei sergeant Groe nendijk. terwijl hij uit zijn gehavend toestel klom: „Verroest, dat is de twee de keer". De Gloster Meteor is door midden gebroken. Juist dezer dagen is Groenendijk lid geworden van de 30 jaar oude „Cater- piller Club". Van deze club wordt elke piloot op de gehele wereld lid, wanneer hy van een parachute of uitschietbare stoel heeft gebruik gemaakt. Nijmeegse plannen tot werkloosheidsbestrijding In de N.V. Fabriek van Honigs arti kelen te Nijmegen zal van 1 Augustus tot 1 December a.s. een proef worden genomen met de tewerkstelling ran werkloze arbeiders. Zy zullen namelijk de plaats gaan innemen van hun wer kende collega's, die bij toerbeurt een week ontslag krygen met behoud van 90% van hun loon. Voor deze groep zijn in de z.g. „ontslag-week" ontwikke lingscursussen geprojecteerd. De initia tiefnemer van dit plan is de heer C. J. Honig. Men poogt door dit rouleringssysteem de arbeidslust van de werklozen op te wekken. Dank zij medewerking van het Rijks arbeidsbureau en de directie van de Hollandia Fabrieken te Nijmegen, heeft het Gewesteiyk Arbeidsbureau aldaar een plan tot werkloosheidspreiding uit gewerkt. dat met ingang van 1 Aug. a.s. zal toegepast worden. Bij „Hollan dia" werken 500 man. w.o. 250 niet vak lieden. Dit aantal van 250 niet-vaklie- den wil men nu met 10% verhogen, dus opvoeren tot 275. Telkens zal dan een greep van 25 niet-vaklieden een maand verjjllchte vacantie moeten nemen met 80% werkloosheidsuitkering, volgens de werkloosheidwet met een aanvulling van 10% loon door de directie. Bovendien geven de arbeiders vrijwillig nog een toeslag. In de verpachte vacantie krijgen ook deze arbeiders gelegenheid zich te bekwamen in hun vak. De vaklieden op de Hollandia blyven gewoon aan het werk. Het G.A.B. hoopt met toepassing van dit systeem meer arbeiders m het arbeidsproces te kunnen laten opnemen.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1