LEIDSCH DAGBLAD President Truman verdedigt steun aan de „vrije landen" Onrust in Perzië na Mossadeq's aftreden Voor millioenen dollars verdween achter het IJzeren Gordijn Black Gull" vrijwel geheel uitgebrand 91ste Jaargang MAANDAG 21 JULI 1952 No. 27665 Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.— per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Opbouw militaire veiligheid moet worden gevolgd door grotere welvaart In een halfjaarlijks economisch rap port aan het Congres heeft president Truman Zaterdag de stromingen in de Verenigde Staten tot beperking van de invoer aangevallen cn verklaard, dat de militaire veiligheid van de niet- rommunistische wereld onafscheide lijk is van haar economische toekomst. In zyn rapport zegt de president, dat de hulp in nood, welke de Veren. Staten tot nu toe aan andere niei- rninmunistischr landen hebben ver leend, zal moeten worden aangevuld en daarna in toenemende mate ver vangen worden door een normalere kapitaalstroming uit de Verenigde Staten naar andere landen. Dit zal op zijn beurt vergezeld moeten gaan van het realistisch besef, dat uitvoer op de lange duur vergezeld moet gaan Tan invoer. „Het Is verontrustend op te merken, dat. ondanks de grote mate van werk gelegenheid in de Verenigde Staten, de laatste tijd de druk tot beperking van de invoer ls toegenomen. Verboden van in voer van buitenlandse producten, verho ging van rechten op ingevoerde goede- •n. en talloze verzoeken om andere rhogingen van rechten, zijn er enkele voorbeelden van. hoe deze aandrang tot beperking van de invoer tot uitdrukking eekomen. Deze aandrang tot het toe passen van beperkingen is over het al gemeen uitgeoefend met te weinig oog voor de invloed, welke deze maatregelen hebben op ons doel der veiligheid en op de economische politiek, welke in over eenstemming is met onze positie als cre el 'puren land". Handelsbeperkingen zijn van recht streekse invloed op de Amerikaanse pro gramma's tot versterking van de vrije wereld. Het is niet goed te verenigen, dat wij hier belemmeringen opwerpen en tegelijkertijd aandringen op het vor men van een nauw deelgenootschap in de Noordatlantische gemeenschap." President Truman zegt verder, dat int de jongste maatregelen van het thans cn reces zijnde Congres gebleken is, dat n et ten volle het belang werd ingezien van feiten als deze, dat de Verenigde S ra ten in veel groter gevaar zouden ver leren. wanneer de bevolking van een belangrijk deel van de vrije wereld zou celoven. dar de Verenigde Staten geen belangstelling hebben voor haar men selijke aspiraties, maar alleen voor het helpen met de bewapening van deze bevolking, opdat deze bij de verdedi ging van de Verenigde Staten zal kun nen helpen. ..Bevordering van economische om standigheden. die de andere vrile landen in staat zullen stellen zichzelf te on derhouden is het doel. dat wij moeten trachten te bereiken als overgang uit de noodtoestanden, die het voor ons van f 'pntieel belang deden ziin tiidelijke hulp te verlenen. Wanneer de vrije we reld economische stabiliteit, en verdere economische vooruitgang bereikt, is er geen groot gevaar voor communistische omverwerping van het gezag", aldus het I rapport. De opbouw van de militaire veilig heid is slechts een eerste fase. „De Verenigde Staten moeten bereid zijn om tijdens de voortgang van deze eerste fas. en in meerdere mate na de voltooiing daarvan, hun billijke bij drage te leveren tot een welvarender vriie wereld. Deze laatste zal een vei liger vrije wereld zijn." Truman zegt verder, dat de Ameri kaanse veiligheidsprogramma's de kracht van de binnenlandse economie niet be dreigen nog veel minder deze vermin deren of aantasten. „Ondanks de last van deze programma's deze zijn in derdaad een last is het ons zaken leven beter gegaan en leeft onze bevol king beter dan voorheen." De president zegt. dat het inkomen per hoofd van de Amerikaanse bevol king. zelfs na aanpassingen in verband met prijsveranderingen en berekend na dat belastingen betaald zijn. vergeleken met 1939 ongeveer 40 procent is gestegen. De bruto nationale productie is met bijna 90 procent gestegen vergeleken met 1939, de industriële productie ls bijna verdubbeld, en de agrarische pro ductie is met ongeveer een derde ge slegen. i Jaarlijkse omvang van zaken- investeringen in bouwwerken en uit rusting is op basis van de prijzen van verleden jaar gestegen van 14 milliard dollar tot bijna 38 milliard dollar. Onverwachte crisis in Egypte SIRRY PASJA BIEDT ONTSLAG AAN. De Egyptische premier. Sirry pasja, heeft zyn "ontslag aangeboden. Dit kwam geheel onverwacht. De premier had Za terdagavond nog gezegd voornemens te zijn binnenkort onderhandelinge met Groot-Brittannië aan te vangen ter re geling van nog met opgeloste Brits- Eavptische vraagstukken. Sirry pasja vormde zijn kabinet op 2 Juli JJ. Hij was de opvolger van Hilali pasja, die 4 maanden aan het bewind was geweest. Hafez pasja, het hoofd van het kabinet de? konings. heeft tegenover persverte genwoordigers verklaard, dat koning Faroek de ontslagaanvrage van premier Sirry pasja niet heeft ingewilligd. Hij voegde hieraan toe, dat tot nu toe ver geefs was gepoogd Sirry pasja op zijn besluit te doen terugkomen Er is nog geen andere kabinetsformateur aange wezen. Men meent in wélingelichte politieke kringen te Cairo, dat de kabinetschef zelf pogingen aanwendt tot vorming van een kabinet. Hafez pasja heeft besprekingen gevoerd met de lei der der liberale en Saadistenpartijen en met ander onafhankelijke staatslieden. De crisis blijft in geheimzinnigheid ge huld. WEERBERICHT Nu en dan bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer en nu en dan bewolking. Matige Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Dezelfde of iets hogere tempera turen dan vandaag. (Opgemaakt te 10 uur) 22 Juli. Zon op: 4 47 uur; onder: 20 45 uur. Maan op: 4.56 uur; onder: 21.10 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.34 en 16.01 Dit nummer bestaat uit acht pagina's. Truman merkt op. dat door het be kend worden van deze feiten de posi tie der Verenigde Staten in de vrije wereld versterkt kan worden. „Communistische propaganda is ge baseerd op de onjuiste gedachte, dat de Amerikaanse economie haar kracht niet zal kunnen handhaven", zo ver klaart de president. „Zelfs enkele van onze vrienden in het buitenland zün verontrust over de toekomst van de Amerikaanse econo mie, die zij als het bolwerk beschou wen van de verwachtingen der vrye mensen overal ter wereld. Ook hun moet de waarheid omtrent onze econo mische situatie worden duidelijk ge maakt". De Amerikanen moeten zich tevens realiseren, dat de last van het verzet tegen agressie zwaar drukt op de econo mie van andere vrije landen, „die even zeer naar vrijheid verlangen als wij." De hulpbronnen, die zij kunnen gebruiken voor de opbouw van economische en militaire kracht zijn veel beperkter dan dp onze. aangezien zij een veel kleiner marge hebben boven de absolute levens behoeften. Onder deze omstandigheden kan de hulp. welke wij hen verlenen, vele malen de kosten opbrengen door een grotere veiligheid voor hen en voor ons." Relletjes-stakingen-sabotage ,X)e olie-industrie moet zo spoedig mogelijk weer op gang komen", aldus heeft de nieuwe Perzische premier, Gha- vam es Soeltaneh, Zaterdag op een persconferentie verklaard. Hij zei, dat hij bestudeerde, of de kwestie direct met Engeland diende te worden opge nomen, of dat men via de Internatio nale Bank tot een oplossing zou trach ten te geraken. Desgevraagd verklaarde de nieuwe premier, dat hij zich later zou uitspre ken over een eventuele terugkeer naar Perzië van de Britse deskundigen, die het land verleden jaar na de nationali satie verlieten. 20 journalisten, die acht maanden ge leden hun toevlucht zochten in het par lementsgebouw, hebben Zaterdag hun toevluchtsoord verlaten. Zij namen in dertijd binnen het gebouw van de „Madjlis" de wijk, omdat volgens hen hun leven in ge va ar was wegens hun op positie tegen Mossadeq. Zaterdagmorgen heeft de Amerikaan se ambassadeur in Perzie, Henderson, premier Ghavam bezocht. De „Vereniging ter bestrijding van het Imperialisme", die onder commu nistische leiding staat, heeft een beroep gedaan op oud-premier Mossadeq, op La religieuze leider Kasjani en op de leden van het nationale front om gezamenlijk te strijden tegen het „imperialisme en Ghavam es Soeltaneh". Zaterdagavond deden zich in Tehe ran verspreide botsingen voor tussen Wet op de Duitse bedrijfsvertegenwoordiging aangenomen De West-Duitse Bondsdag heeft de wet op de vertegenwoordiging van de arbeiders in de bedrijfsleiding »n derde lezing met 195 tegen 140 stemmen aan genomen. De leiders van de vakverenigingen, die de bepalingen dezer wet niet ingrij pend genoeg achten, zullen heden te Dusseldorp bijeenkomen om te beslissen, of en zo ja welke actie zy zullen onder nemen. De wet behoeft geen goedkeuring door de Bondsraad en zal van fcraoht worden, zodra zy. na ondertekening door president Heuss, in de Staatscou rant zal zijn afgekondigd. aanhangers van Mossadeq en politie en soldaten. Twee personen werden ernstig gewond en men vreest voor hun leven. De politie bewaakte de bureaux en de clubs van het nationale front. Naar aanleiding van de onlusten is de avond klok ingesteld. Het nationale front heeft voor heden een algemene staking uit geroepen uit protest tegen het aftreden van Mossadeq. De regering heeft via de radio bekendgemaakt, dat als de Za terdag begonnen staking van de bus diensten in Teheran heden niet zal zijn opgeheven, zij deze diensten zal over nemen. Volgens radio-Teheran zijn uit alle delen van Perzië telegrammen binnen gekomen, waarin de nieuwe premier steun wordt toegezegd. Voorts is via de radio een beroep gedaan op het volk om kalm te blijven en „zich niet te la ten opruien". Premier Ghavam heeft radiografisch alle districtsgouverneurs en plaatselijke autoriteiten verzocht krachtig op te treden tegen alle schen dingen van de openbare orde. Uit afgelegen gebieden en onder uit Abadan en Kermansjah zijn berichten binnengekomen, die melding maken van stakingen uit protest tegen het aftreden van Mossadeq. Volgens gewoonlijk goed- ingelidhte kringen heeft de regering be sloten de gouverneur van Zuid-Perzië naar Teheran te ontbieden om een ver klaring te geven over de stakingen in Abadan, waarvoor hij verantwoordelijk wordt gesteld. De Perzische godsdienstige leider Katsjani heeft op een te Teheran ge houden persconferentie opgewekt tot het voeren van een „heilige oorlog" te gen premier Ghavam, die h\j als een agent van Groot-Brittannië" beschouwt Katsjani besloot met de woorden: „In dien de Britten te Abadan zouden te rugkeren, zou men de raffinaderijen aldaar in de lucht moeten doen vliegen" Een woordvoerder van de Britse am bassade te Teheran heeft aan de pers verklaard, dat Engeland nog steeds be reid is de oliekwestie langs de weg van onderhandeling op te lossen. v' «Sai Aibeiders uit Oost-Duitsland slaan palen in de grond voor de bevesti ging van prikkeldraadversperringen langs de grens van West en Oost Duitsland nabij Braunlagc in het Harz gebergte. Deze foto werd genomen met een tclcfoto lens. terwijl de politiewacht, die toezicht op het werk houdt, bui ten gezicht was. A.R. doen niet mee aan Kabinet Drees De pogingen van dr Drees om een kabinet samen te stellen op brede grondslag zijn nu in een belangwek kende phase gekomen. Het staat thans namelijk vast. dat de A.R. aan zulk een kabinet-Drees niet zullen deel nemen. De Zaterdag gehouden besprekingen In de boezem der AR Tweede Kamer fractie hebben in dit opzicht negatief resultaat opgeleverd. Dr Drees vertelde ons, dat van Anti- Revolutionnaire zijde gevraagd was, heb Departement van Sociale Zaken te mo gen bezetten en voorts het Departement van Onderwijs. K en W of dat van Bin nenlandse Zaken. De formateur had hiertegen bezwaar en besprak aanvan kelijk mondeling met de heer Schouten de mogelijkheid, van AR-zijde te doen bezetten Buitenlandse Zaken en Justitie. Later gaf de formateur schriftelijk een beeld van de samenstelling van het ka binet, zoals hij dit had gedacht voor zo- vpr betreft de functies en de politieke richtingen. Op 19 Juli werd dit de heer Schouten aangeboden. TRUMAN TERUG UIT HET ZIEKENHUIS. President Truman is na een behande ling van drie dagen uit het ziekenhuis teruggekeerd. Truman zei aan de pers, dat hij zich best voelt. Birma zal Sovjet-Unie en China economische hulp vragen De Birmese premier, Oe noe, neeft op een massabijeenkomst te Rangoon me degedeeld. dat zijn land officieel om economisohe hulp van de Sovjet-unie en Ohina zal verzoeken. „Wij willen zien, of de Sovjet-unie en nieuw Ohina hulp willen geven aan een land als het onze. dat weigert hun satelliet te worden". De premier verklaarde, dat B'.rma van de VB. economisohe hulp ontvangt zon der voorwaarden „Wy willen weten, of dergelyke hulp ook aal worden verstrekt door de Sovjet-unie en nieuw Ohina, op dezelfde wijze, hoewel Birma een onaf hankelijke en neutrale politiek neeft ge- wflgd". In politieke leringen, die in nauwe re latie tot de premier staan, wordt gezegd, dat de aankondiging is bedoeld om de Birmese communistische opstandelingen er ran te overtuigen, dat de Sovjet-unie en Ohina geen economisohe hulp zonder voorwaarden zullen verstrekken. André Stil. de redacteur van de Franse Humanité, is wel in voorlopige vrijheid gesteld, maar de beschuldiging van samenzwering tegen de binnen landse veiligheid van de staat en van aansporing tot geweldpleging blyft ge handhaafd. De rechtbank oordeelde, dat het in voorlopige hedhtenis houden van Stil „met meer noodzakeyk is om de waarheid te onthullen". Geraffineerd spel, ook met politiek betrouwbaren Reeds uitgebreide lijst van „uiterst verdachte" lieden Het glanzend silhouet van de Dou glas Skyrocket is opgenomen tegen de achtergrond van de ..gestippel de" aarde, ver beneden. Het is de eerste foto van het nieuwste vlieg tuig der Amerikaanse Marine waar mee een vlieger te El Segundo in Californië op 17 Juli een snelheid bereikte van 1238 mijl per uur. het geen bijna tweemaal zo snel is als de snelheid van het geluid. Het toe stel werd gevlogen door de 35- jarigc vlieger RUI Bridgeman. Hij bereikte met het toestel een hoogte van 79494 voet op bijna 26.400 meter. Hij vloog sneller en hoger dan ooit iemand voor henu Onder 9 passagiers Boskoops echtpaar Driesprong niet dochter Vier vermisten; oorzaak onbekend Naar aanleiding van het Zaterdag ge publiceerde bericht over het Noorse vrachtschip „Black Gull", dat op onge veer 100 K.M. van Moutank Point (Long Island» in brand raakte, vernemen wij, dat Zaterdagavond 44 van de 45 over levenden. die door een kustwachtkotter waren overgenomen, op Slaten-eiland aan wal gebracht zijn. Onder deze ge redden bevonden zich de negen passa giers. Volgens de Black Diamondline wa ren de volgende Nederlandse passa giers aan boord van de „Black Gull": de heer Jan A. Driesprong, 62 jaar, mevrouw Janna Driesprong, 57 jaar en hun dochter Wilhelmina A. Driesprong. 18 jaar, allen uit Boskoop. Voorts Pie- ter Spaanderman. 36 jaar, en J. de Nobel. 67 jaar, resp. uit Santpoort en Haarlem. Verdere passagiers waren: de Duit- ser J. Möller, het Belgische echtpaar Lcesen (Antwerpen) cn de Zwitser J. U. Furger uit Ziirich. De 45ste overlevende, de derde officier Nils Varen is aan boord gebleven van het Zweedse schip Gripsholm. dat 21 op varenden aan boord nam; hij heeft ern stige brandwonden. Deze 21 opvarenden stonden, toen 24 andere opvarenden zich reeds in een reddingboot bevonden, op het voordek samengedrongen en op het punt in het water te springen om buiten het bereik van de vlammen te blijven Vier perso nen, die van het achterdek van de „Black Gull" in zee waren gesprongen, worden vermist. Volgens een vlieger van de kustwacht was de vuurgloed van het brandende schip verblindend tot op een hoogte van wel 1000 meter. Alle geredden loofden de door de Gripsholm en de kustwacht verleende hulp. Ook de beide stewardessen van de „Black Gull" werden geprezen. Zij had den de passagiers geholpen met het aan trekken van de reddingsgordels en ze naar de enige niet vernielde reddingboot gebracht. Bijzonderheden over de brand en de oorzaak ervan zijn schaars; de leden van de bemanning hebben van de rederij order gekregen zich hierover niet uit te laten. Eon sleepboot heeft Zaterdagavond het wrak van de „Black Gull" op sleeptouw genomen en naar New York gebracht. De romp was nog zeewaardig De gehele bovenbouw van het schip is echter ver woest. De bemanning van de „Black Gull" bestond geheel uit Noren; kapitein is F Andersen. Het schip was 10 Juli van Rotterdam naar New York vertrokken. De lading van de „Black Gull' bestond uit naphtaline en stukgoederen ter waar de van vele duizenden dollars, aldus is vanwege de „Black Diamond Steamship Corp" te Londen medegedeeld. Het schip heeft twee a drie jaar voor deze onder neming in charter gevaren, tussen New York en Rotterdam, Hamburg en Bremen Volgens dr Lincoln la Paz, vuurbol- deskundige aan de universiteit van New Mexico, wordt de luoht in het Z.-Wes- ten van de VB overstroomd met lich tende voorwerpen. „Hoe je deze ook noemt vliegende schotels, gelelde projectielen of ruimteschepen zij ge- aragen zioh vreemd", aldus dr la Paz. Volgens deze deskundigen zijn het geen vallende sterren nooh meteoren, daar deze laatste sleohts korte tijd lioht geven en altijd hoorbaar zijn. De liohtende voorwerpen oewegen zich op buitengewoon grote hoogte en kunnen 3ti minuten lane worden waar genomen, aldus dr la Paz. Volgens het medisch bulletin van middernacht blyft de lichte verbetering, die sinds Zaterdagmorgen in de toe stand van Eva Peron intrad, aanhou den. In vervolg op ons artikel over het smokkelcomplot, dat naar de landen achter het IJzeren Gordijn exporteerde, vernemen wfj nog de volgende bijzon derheden De spionnage speelde bij dit alles in zoverre een rol. dat over elke leveran cier, voornamelyk grote Industrieën, (die volledig te goeder trouw zyn ge weest». gegevens moesten worden verza meld. Daarvoor had men in de betref fende bedrijven contactmensen. De werkwijze was als volgt wanneer een der agenten, waaronder de thans gear resteerde zakenman, een bepaald be drijf of onderneming had gevonden, welke een bestelling kon uitvoeren, en de opdrachtgever hiervan op de hoogte was gebracht, dan zorgde deze er voor, via een bepaalde politieke partij, con tact op te nemen met een van de em ploye's. Zó geraffineerd werd het spel ge speeld. dat ook de in het bedrijf in- gesrhakelden, die begrypelyk politiek volkomen betrouwbaar waren, niet wisten waar het om ging. Zij kregen een bepaalde taak welke op het oog zeer onschuldig leek. De nadruk werd er daarbij <>P gelegd, dat het er door het verzamelen van gegevens om ging, om na te gaan. wat de positie van de werknemer in het bedrijf was. Al deze gegevens op dezelfde wijze werd te werk gegaan in de bedrijven in an dere landen kwamen terecht op een centrale, die vermoedelijk geves tigd is in Parijs. Men moet aannemen, dat deze bedrijfsspionnagc jarenlang heeft kunnen plaatsvinden. Wanneer in een bepaald land de poljtie te actief werd ging men voor een tijd weer be hoedzamer te werk. Van het in Duitsland opstekende neo- fascisme. waartegen van hoge Ameri kaanse zijde nog pas is gewaarschuwd, werd door de organisatie, die met zeer grote kapitalen werkt, een dankbaar ge bruik gemaakt. Van West-Duitsland uit werden contacten gelegd met Italië en Oost-Duitsland. Enerzijds werden deze relaties benut om de verboden goederen verder te kunnen expediëren, anderzijds werden deze duistere lieden ingescha keld om te zijner tijd politieke verwar ring te stichten. Aanvankelijk heeft men gedacht, dat de wervings-actie voor de Duitse gevechtstroepen, welke deel zullen gaan uitmaken van de Euro pese Defensie-Gemeenschap, in Sep tember a.s. hun beslag zouden krijgen. Ingelicht door de betreffende diensten waren de geallieerden volledig van de ze plannen op de hoogte. Men wist, dat zowel van communisti sche zijde als van de kant der neo- fascistische groeperingen agitatie was te verwachten. Aanvankelijk tastte men Ln het duister van welke kant het hiervoor beschikbare kapitaal zou komen. Thans is duidelijk geworden, dat dezelfde organisatie, die zich met De democratische conventie begint heden STEVENSON WIL NIET! „Ik wil doodeenvoudig niet candidaat voor het presidentschap worden ge steld". erklaarde de democratische gou verneur van Illinois Stevenson od een bijeenkomst van democratische afge vaardigden van zijn staat „Ik streef er niet naar president der Verenigde Sta ten te worden Ik wens slechts candi daat te zijn voor de post van gouverneur van Illinois. Ik verzoek u op de demo cratische partyconventie niet voor myn candidatuur te werken Ik kan u verze keren dat er van myn kan niet de min- ste aarzeling is geweest en ook niet de minste geneigdheid tot het spelen van een politiek spelletje. Een man kan niet tegelykertyd candidaat zijn voor twee posten", aldus gouverneur Stevenson. Truman zou thans voor Harriman zyn! Leiders van de twee grootste Ameri kaanse vakverbonden, de C I.O. en de A .FX., hebben verklaard de candidatuur van vice-president Barkley niet te kun nen steunen, omdat zij ziin leeftyd 74 jaar een bezwaar achten Zij zullen, indien gouverneur Stevenson bij zijn weigering volhardt, Harriman of Kefau- ver steunen. Zii zelden voorts, dat on geveer twee honderd afgevaardigden naar de nationale democratische partij- conientie te Chicago volgens hun aan wijzingen zullen stemmen. de verboden transacties en de be- drijfsspionnage bezig hield, ook deze zaak financierde. Men moet dit gehele complot zien als een voortzetting van de diverse inlich tingendiensten, welke kort na de oorlog in velerlei vormen opdoken. Ook in ons land functionneerden deze groepen, waarbij het moeilijk was om uit te ma ken voor wie zy werkten en wat hun oogmerken waren. Bij tal van deze, zeer gebrekkig georganiseerde diensten, wa ren het plegen van chantage en smok kelen schering en inslag. In Nederland heeft men deze groepen, waarvan oud- N.S.B -ers, SS.-ers en andere kwalijke figuren deel van uitmaakten, radicaal opgeruimd. Verscheidene personen die in deze inlichtingendiensten een be staan hadden gevonden, raakten brode loos. Van deze gedesillusioneerden pro fiteerde de nieuwe organisatie, welke uitstekend in elkaar zit. Moeilyk is het om na te gaan hoe lang en voor welk een totale waarde de Oost-Europese landen van al deze transacties hebben geprofiteerd. Wel moet worden aangenomen, dat voor een waarde van enige millioenen dol lars aan betonijzer, koper, aliumi- nium, boordiamanten. ijzeren buizen en nog niet afgewerkte producten, het IJzeren Gordijn zijn verdwenen, uitermate groot belang zijn, achter welke voor een oorlogvoering van zo Bij banken in verschillende hoofdste den van West Europa werden voor deze enorme zaken grote rekeningen geopend. Daar er met vervalste documenten werd gewerkt en te goeder naam en faam bekend staande bedrijven op ge raffineerde wijze werden ingeschakeld, kreeg men nooit argwaan. Zeer inten sief onderzoekt de politie der verschil lende landen, waartussen een krachtige samenwerking bestaat, naar nog meer verdachte feiten. Men beschikt reeds over een uitge breide lijst met namen van lieden, die als „uiterst verdacht" worden aange merkt. De controle op diverse verladin gen is verscherpt evenals die aan de grenzen op personen, die als zakenlie den een zodanige activiteit ontplooien, welke niet in overeenstemming is met de omvang van de bedrijven of onder nemingen, welke zij vertegenwoordigen. Zyn wy wel Ingelicht, dan beraadt men zich op internationaal niveau thans over maatregelen welke de han del met Oost-Europa voor goederen welke verboden zijn, radicaal en onmo gelijk maken. De „rode deken" houdt vol De „rode deken" van Canteroury, dr Jothnsoit, heeft gisteren in een preek opnieuw beweerd, dat de verbondenen in Korea zioh sohuidg hebben gemaakt aan een bacteriologische oorlogvoering. Amerikanen, die zioh onder zijn gehoor bevonden, verlieten de kathedraal. Ve len, die niet weggingen, gaven uiting aan hun verontwaardiging over ne hou ding van de .rode deken". Het conser vatieve Lagerhuislld John Baker zond een telegram aan het hoofd van de Anglicaanse kerk, de te Londen wonen de aartsbisschop van Canterbury, waar in hy protesteerde tegen „het gebruiken van de preekstoel in de kathedraal van Canterbury voor het bedrijven van com munistische propaganda". NOG GEEN EINDE VAN DE AMERIKAANSE STAALSTAKING. De voorzitter van het vakveroond der Amerikaanse metaalarbeiders Murray en leiders der Amerikaanse staalbedrij ven hebben gisteren vier uur beraad slaagd, zonder tot overeenstemming te komen. Het voornaamste geschilpunt is thans net vraagstuk der ..union shop", een ge wijzigde vorm van de „closed shop". De ..closed shop" houdt in, dat de arbei ders van een zeker bedrijf allen by een bepaalde vakvereniging aangesloten moeten zyn, in een „union shop' -over- eenkomst wordt bepaald, dat de werk nemers zioh niet onverwijld by de er kende vakvereniging behoeven aan te -uiten, doch zij moeten zich wel binnen een bepaalde periode aanmelden, Murray wil op dit punt van geen com promis weten.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1