liet Via schoolkampen naar goede kamperen? Nieuwe aanval op „krasbodems"" en „scheurbollen" Jan van Schaffelaar sprong niet voor niets van de toren! Barneveld: 100 jaar van alle markten thuis I KOLEN FILMS ZATERDAG 19 JULI Problemen rond sociaal toerisme Naar betere en natuurlijker vormen van toerisme (Speciale berichtgeving). IV. In de jaren, dat we het vak van tramconducteur of locomotiefmachinist als het neusje van de berocpskeuzezalm zagen, bouwden we ook tenten. Pachtige tenten, met een hark en een bezem, met een divankleed en wasknijpers. Het kam peren zat er bij ons al vroeg in. Maar bü welk meisje of welke jongen is dat eigenlijk niet zo? Wie kent niet het pleizier van het 9ptrekken van zo'n lappen- tentje achter in je eigen tuin, of mooier nog in die van je vriendje? Zo'n tent. waarin je onbewust al iets voelt van de „ongedwongenheid" het los-zün uit de sleur van alledag, iets ook van de romantiek van het kamp. zoals de „echte" kampeerder die zo goed kent. De aantrekkingskracht van het kamp blijft en als je ouder wordt, zorgen jeugd beweging. moderne sportvereniging, de Jeugdherbergen of en dat is vooral van de laatste jaren de school voor de rest. WAAR MEESTER „OOM" WORDT PURE PRAKTIJK Het moderne onaerwys brengt meisjes en Jongens meer ln aanraking met de natuur. De kaasbereiding wordt niet alleen meer uit het boekje, maar ook in de wei en op de boerderij beke ken. De grutto en de leeuwerik zijn niet langer papieren plaatjes, maar spring levende dartele diertjes, die vlak voor je in de polder opvliegen, die Je ziet broeden en hoort jubelen! De jeugd van nu leert beter dan voorheen de natuur kennen en daar door ook waarderen en ontzien. Een goed ding. dat laatste, want in een overvol landje als liet onze moeten wc o! zo zuinig omspringen met het beetje natuurlijke recreatieruimte, waarover w-e nog beschikken. Belangrijk zijn in dit opzicht dan zeker ook de schoolkampen, die er steeds meer in komen. „RUIGHENRODE" Neem nu eens dat frisse nieuwe oord R.. i'.nrode in Lochem, waar ex-onder- wijzer van 'tLam het schoolmeesters- pak heeft verwisseld vooi de korte broek van de kampleider en de kleine klas voor een aantal hectaren natuur vol levende leermiddelen. Op zijn uitgestrekt terrein heeft hij een speciaal kinderkamp, be staande uit eenvoudige, maar knusse hutten, midden m de bossen rond het gezellige kamphuis, waar de kinderen om de gedekte tafel met boerenbont 's avonds gezamenlijk smullen. Hier ontmoetten we Ans, die twee da gen geleden nog met gTOte traanogen in haar „een-hoog-bedje" een halve nacht klaar wakker lag. terwijl haar 7 vrien dinnetjes in de andere bedden prins heerlijk sliepen. Het was ook zo vreemd, zo in een ander bed. zonder je ouders, in een huisje in het bos. waar klles •s nachts vol krakerige geluiden en ge ritsel ls Dat in een huisje verderop haar on derwijzer een oogje in het zeil hield, daaraan had ze helemaal niet gedacht Maar diezelfde Ans. die nu met de olijke trots van „Ruighenrode", het zwarte schaap, dolt. moet nu Iedere mor gen wakker worden geschud, 't Is de boslucht. die 't 'm doet! Samen met haar vriendinnetjes ruimt ze haar huis je tot in de puntjes toe op. samen wer ken ze stapels boterhammen naar bin nen en dan gaat het er weer op uit! „Op les", om 't zo maar te noemen. ROND DE VEEMARKT Stemming in rundvee en ook in het wolvee vaster. Varkensmarkt heel flauw Alhoewel de aanvoeren deze week op de rundvee-afdelingen weer even ruimer waren dan de week tevoren, kon zulks op de gang van zaken geen nadelige in vloed uitoefenen. De belangstelling van koperszijde was eveneens merkbaar gro ter en zelfs ruim voldoende om alles te kunnen plaatsen. Goede melkkoeien, maar vooral kalfdragend vee van een goed gehalte werd vlotter en tot wat steviger prijzen verkocht dan vorige week. Bepaald uitmuntend gebruiks- of fokvee wordt zeer schaars aangeboden en ligt zeer hoog aan de prys. Voor de dood betaalt men echter voor de goede klassen ook flinke prijzen. Het slachtvee was deze week weer wat duurder. Er werd voor export van achtervlees naar Frankruk heel wat vee gekocht. Hier op de Leidse markt is gaster voor dit doel ook flinke inslag ge daan. Ondanks hier gisteren een vrij groot aanbod ook van prima kwali teit slachtvee was. werd alles opge nomen. Enkele brachten f. 1200 per stuk op! Zeer vele om de f.1000f.1050 per stuk. Ook beste slachtstieren deden goede prijzen. De topprijs was voor een extra zwaar zwart-bont exemplaar f. 1700. Per kg. geslacht gewicht deed het slachtvee van de eerste en prima kwaliteit rond 1 3.00f. 3.10 en de 2de en 3de soort 1 2 60. 2.80. 2.90: st ieren f 2.70—f .2 95 per kg., naar gelang de kwaliteit. De afloop was even kalmer. De kalverenmarkt was ook in het al gemeen goed voorzien en de afzet bevre digend. De Leidse markt, waar de aanvoer van vette kalveren nimmer van betekenis is geweest, krijgt de laatste tijd flinke aan voeren en ook voldoende kopers voor dit artikel Er waren gisteren veel beste kwaliteiten onder te vinden, zodat er ook goede prijzen werden besteed f.200 f. 350 per stuk en voor enkele nog wat hoger. Per kg. levend gewicht varieerde de prijzen van f. 1.80f. 2.50 toe. Ook met vraag voor export. De nuchtere kalveren gingen ook be hoorlijk van de hand. Prijzen in door snee even hoger; f. 1.20f. 1.45 per k.g. levend gewicht. De wolvee-afdeling mocht zich ook in een wat levendiger belangstelling ver heugen. Vooral de zuiglammeren brach ten voor het buitenland wat hogere prijzen op. Onze notering was voor en kele koppels f. 100 per stuk, vanaf onge veer f.80. terwijl de lammeren, die nog voor de weiderij werden aangekocht van f70—f. 76 per stuk als gemiddelde prijs noteerde. Oude fokschapen f. 110f. 125 per stuk. De varkensmarkt was zo wei voor de slachtvarkens als voor de mestvarkens en biggen wederom flauw gestemd. Bie dingen lager voor de beste kwaliteit slachtvarkens meestal niet hoger dan f. 2.20 per k.g. Mindere kwaliteiten 3—5 cent minder en vette zeugen f. 1.90—1.95. enkele een paar cent meer per kg. le vend gewicht. De paardenmarkt bleef bij matige aanvoeren vrijwel onveranderd. Goede slachtpaarden eerder iets duurder dan vorige week. Ze zijn hier namelijk niet alleen voor haar plezier. Ze houden ln Mei of Juni of Juli, dus vóór de grote vacantle, een zg. 'vormingskamp', waarvoor van 'On derwijs' toestemming is gekregen. Een week met onderwijzeressen en onderwij zers naar 't kamp, waar ze elkaar, leer krachten en leerlingen, opeens heel an ders zien. Een streng-lijkende meester wordt opeens „oom" en Wim van wie de onderwijzer soms zo weinig begreep, blijkt een fijne, enthousiaste knaap te zijn! Op de dagelijkse wandelingen over het terrein horen ze iets van 't ontstaan van bomen en planten, over het leven van de vogels of de streek waar ze zijn. Op de Saksische boerderij in de omtrek gaat de geschiedenis van land en volk voor hen leven. Bij de boer en op de fabriek maken ze kennis met de zuivelindustrie Aardrijkskunde, geschiedenis, plant- en dierkunde en nog veel meer vakken, al les in de pure praktijk! OP HOGER PLAN De meisjes en jongens, die to in een kamp leren leven, zullen er ongetwij feld aan mee werken, het 'wilde' kamperen, zoals we dat van kort na de oorlog kennen, te doen vergeten. Ve len van hen zullen onbewust tot taak krijgen het massatoerisme op een ho ger plan te brengen. Zij kennen de ongeschreven wet van het kamp en de zuiverheid van het samenzijn in een grote groep in de natuur. Hun ver langen zal ook later niet meer uitgaan naar veelal slecht verzorgde kampeer boerderijen, waarvan we er zo'n kleine 2000 in ons land hebben. Zij zullen het schaarse natuurschoon op de juiste w ijze weten te waarderen, tot nut van anierc kampeerders en toeristen! De goede naam van de kampeerder, die vooral op het platteland soms door hen die zich alleen maar 'kampeerder' noemen, zo lelijk in discredlet worden ge bracht. kan door hen hoog worden ge houden. VORMINGSWERK NOODZAKELIJK Natuurlijk doen jeugdbeweging en .sportvereniging hetzelfde. Maar zo heel 'veel jongeren zijn daar niet by aange sloten. Bij dit massa-toerisme brengen we onwillekeurig de massa-jeugd. de on- grijpbaren'. die een kampvuur nog a.ieen maar een 'lollig fikkie stoken' vinden, waarbij je moppen kunt tappen en 'ouwe taaie mag brullen. Op hen heeft géén jeugdorganisatie vat. Als ze er in hun vacantie op uittrekken zijn ze tevreden met het verblijf op zo'n kampeerboer derij. waar men met tientallen in een oude schuur, een koeienstal of iets in die zin. slaapt Waar ze rondhangen en al leen maar liggen zonnen, waar gebruld en gegalmd wordt, zonder te realiseren, dat daar vlak bij héél veel moois te vin den is. Gelukkig zijn er goede kampeerboer derijen. zoals Anna's Hoeve' in Rhenen cn nog een aantal anderen, waar men op primitieve, maar zeker niet minder waardige wijze, kan verblijven. Maar toch is 't niet ideaal. Er bestaan beter en meer natuurlijker vormen van toerisme. En nu juist de school kan daar de jeugd vertrouwd mee maken Alleen: een schoolreisje naar Oud-Valkeveen of Avifauna is nog wel te doen. maar voor een weekje Lochem of Oisterwijk of Hattem Ls héél wat meer nodig Er moet dan heel veel ge spaard worden! Voor de meeste scholen ls dat te be zwaarlijk. Natuurlijk is toerisme niet landsbe lang nummer een. Maar belangrijk is hel en het zou goed zijn. in het leer plan van de lagere scholen zo'n vor- mingsweek op te nemen. Het moet op de een of andere wijze mogelijk wor den zo'n week, die soms meer goed Hyacinthenkwekers verwachten succes Maar broeiers minder enthousiast In het bloembollenvak kent men, be halve zieke bollen, ook de z.g. „krasbo dems" en „soheurbollen" (de bollenkwe- ker heeft voor deze laatste categorie een i.og kernaohtiger uitdrukkingi die als minderwaardige kwaliteit worden be schouwd en daardoor ook veel lager in prijs zijn. Dat uit deze beschadigde bollen toch nog een goede bloem valt te trekken, bewijzen de resultaten die de oroeiere. met name te Rijnsburg. er mee oereiken. Maar de hyacinthen-kwekers hebben er weinig mee op. dat deze beschadigde bollen in de handel komen. Ze willen alleen kwallteitsgoed verhandeld zien. Daarbij spreekt natuurlijk een woordje mee, dat wanneer de bollen duurder zijn. ook de snijbloemen in prijs stijgen en daar heeft men ln bollenland hele maal geen bezwaar tegen ZWARTE HANDEL. Nu bestond voor deze kras- en scheur- bodems een inleveringsplicht. Zelfs was precies vastgesteld hoe veel iedere kwe De grote moeilijkheid was. die «vertre- oing te constateren. Maar daarvoor zo vnerklaarde de heer Limburg, is door het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten nu juist een regeling in het leven geroepen aan de hand waarvan de controleurs net recht hebben proces-verbaal op te maken ook wanneer dit niét kan ge schieden op grond van de Plantenziek ten-wet. En ongetwijfeld zal. terwilie van de algemene preventie, een fikse ooete worden opgelegd. De dreiging van zulk een boete zal ook hen, die er niet veel voor voelen „de bron" te noemen, wel. een beetje loslippiger maken. In ieder geval verwaoht men ln de kringen van de hyacinthenkwekers dat de handel in deze mnderwaardlge kwa liteit hierdoor een aanzienlijke deuk afl krijgen. Hoe de broeiers er over denken dat is. om met Kipling te spreken, een ander verhaal. flneez. Med.-adv.) doet dan een 'maand klassewerk. tot ker. in verhouding tot de grootte van terugkerend evenement te maken. In het belang van dc opvoeding van het kind. maar ook in het belang van ons massa-toerisme. Eieren zijn altijd eieren! 700.000 eieren per «lag (Speciale berichtgeving). Voor de oude kerk in Barneveld.precies op dc plaats waar de torenspringer eens moet zijn neergekomen, staat Jan van Schaffelaar. Hij staat op zijn voet stukje en kijkt onbewogen neer op de marktbczoekers. Een paar straten verder ligt Barneveld's 100-jarige eiermarkt. Dat is het hart van Barneveld, het hart van eier-etend Nederland. Daar krijg je „eieren voor je geld". Hier immers gaan op dagen in het iegseizoen zo'n goeie 700.000 eieren van de ene hand in de andere. De manier van verkopen is gebleven. Dat gaat bij handslag. En de mannen, die het doen. zien er bijna net eender uit als dc Barnevelders, de Venendalers, de Nijkerkers en de kerels uit Stroe, die het deden in de tijd van de paarden- tractie: ze dragen bijna allemaal een pet. Wie van het balcon in het grote veiling gebouw naar beneden kijkt, ziet niets dan petten en eieren. Grote rijen kisten, waarin de eieren op rij gerangschikt lig gen te wachten op de kopers. Af en toe buigen kijkers zich voorover, ze nemen er een ei uit cn keuren. NIET MACHINAAL Dat doet Opa van Westereng. Die komt niet om te kopen, maar ais échte Barnevelder, geboren en getogen tussen de eieren, voor louter plezier als rente nier. Opa van Westereng heeft 79 van de 100 jaren, dat Barneveld nu al in het groot ..markt", meegemaakt. Het gesprek met Opa vlot niet zo best. Opa is doof. stok doof En rondom is er al lawaai genoeg. „Hoe ging het vroeger met de eieren. Opa?" vroegen we. „Best", zei Opa. „precies zo. Eieren zijn altijd eieren geweest „Maar vroeger ging het toch anders? Toen Werden ze toch met de hand uit gezocht?" „Ja. dat is zo. nu gaat 't met de machien, zeven soorten. Da's héél wat meer dan met 't blote oog Maar dat leggen, zie je. dat kunnen ze nog niet machinaal doen". DE BESTE BARNEVELDER. Neen. de kip blijft de kip. Ook in Barneveld. Hoewel die Barne- veldse kip ook met d'r tijd is meegegaan. Was zc vroeger wat donker van bruinig heid. tegenwoordig tref je ze in Barne veld in allerlei kleuren aan, want „de Barnevelder" en de ..beste Barnevelder" raakten uit de gratie toen door het te ver cultiveren de familie te zeer verzwakte. Wat er in de hoenderparken loopt, zijn kruisingen-met-dit en kruisin gen-met-dat. En de eieren, die in de kis ten liggen, 't is om-en-om bruin en wit wat men ziet. BIJ DE TIJD. Eiercnmarkt in de hal, biggen bij café „De Schaffelaar". markt voor moeder- de-vrouw rondom Jan-zèlf. De kippen kakelen op de pluimveemarkt. „Van 's Morgens 7 tot 's morgens 10 uur", zo vertrouwt men ons toe. De Barnevelders zijn ..bij-de-tijd", zo zoudt ge menen. Kijk echter niet naar de toren van de oude kerk. daar staan de klokken op tien over elf en kwart over twee. Kijk even min naar de klok in „Het Hof van Gelre" Die stond 's morgens om halfelf op half twee. „Wij trekken ons van de tijd niet veel aan" zei ons een veearts. „Hier gaat het leven rustig voort". Rustig: jawel, meer dan 1'4 millioen kakelende kippen op de marktdagen in 1951. Tientallen auto's uit alle delen van het land rijden af en aan. Koper Niet meer samen bidden Bij het hoofdbestuur van de staatkun dig Geref. partij kwam een schrijven in van het bestuur van de gemeentelijke kiesvereniging te Rotterdam, waarin af keuring wordt uitgesproken over het feit. dat aan de voor-avond van de Tweede Kamer verkiezingen door de besturen van de Chr. Historische. Anti- Revolutionnaire en Staatkundig Gerefor meerde partijen te Zeist een gemeen schappelijke bidstond werd gehouden. Het hoofdbestuur der Staatk. Geref. Partij heeft ter algemene kennis ge bracht, dat het zich bij die afkeuring aansluit en het vertrouwen uitgesproken dat een dergelijk optreden in de toe komst niet meer zal plaats vinden. en verkoper slaan de handen ineen. Een paar biggen zeuren dreinend. Eiercnmarkt, pluimveemarkt. kaas markt. eierenveiling (sinds kort en met ook nog een dikke vijf millioen stuks), biggenmarkt en tenslotte de markt voor moedcr-de-vrouw. ZES GULDEN MEER! Maar het leven om Barneveld is rustig. Ze leven er als Gijs van Beek. die zijn doening heeft aan de Peppelseweg. tus- -en Stroe en Barneveld. Tussen rogge- elden, een stuk dennebos en een weitje ligt zijn boerderijtje. Op een stukje grond staan de boontjes en de worteltjes, waar ze zelf van eten. Op een stuk grasland scharrelen de kippen. Bruine, en toch géén Barnevelders. „600 eieren vandaag naar de markt ge bracht". vertelt ons Gijs van Beek, „En een cent per stuk méér gebeurd dan de vorige week". We drinken een glaasje bessenwijn, die zijn vrouw zelf heeft gemaakt. „Zes gulden méér vandaag!" Moeder is er blij mee. „De kleintjes tellen meeen ze kijkt tegelijk naar haar drie schattige peuters van kinde ren. Naar Evert, die voor 2-jarig Fietje bessen plukt. Het leven is rustig rond Barneveld met zijn 100-jarige markten. Jan van Schaffelaar kan gerust zijn Hij sprong niet voor niets van de toren! Het ei en zij. Vijf dagen viert Barneveld de volgende week feest! 100 jaar gele den besloot de raad tot een weke lijkse marktdag, en sindsdien is het zo geweest. Barneveld kreeg naam En daarom feesten de Barnevel ders. Dinsdag beginnen ze met een schapenmarkt, met een landbouw- en pluimvee-beurs en met een grootse optocht. Woensdag wordt vervolgd met een concours hippique, waarop Prins Bernhard wordt ver wacht. Donderdag zijn er hoe kan het anders een pluimvee congres en een openluchtspel, waar in honderden Barnevelders de markthistorie uitbeelden, terwijl Vrijdag het fokvee in het middel punt van de belangstelling zal staan. Zaterdag zijn er tenslotte een muziekconcours en eerv sterrit voor auto's. Dat doet Barneveld! Ze zetten de bloemetjes buiten: eten eieren voor hun geld. omeletten, uitsmijters... Ei. eihonderd jaar lang. het door hem beteelde aieaal, had in te leveren. Soms konden de kwekers aan deze verpliohting niet voldoen. Wan neer je twee maanden in moet leveren en je hebt er maar één, wat doe je dan? Dan ga je naar een ander en koopt een partijtje dat je er by kunt doen. Het lykt natuurlek erg onbillijk dat ten kweker, die niet voldoende bescha digde bollen kan opleveren, er dan dy moet kopen M3ar ja. zegl de insider, die zijn pappeniheimers kent, hoe weet je dat hy ze werkelijk niet had? Wie vertellen of hy ze met aan een 1 voor alle doeleinden 1 CREVGHTON 1 Hooior.46 Iet20114 Haarlemse „Camera Obscura" tentoonstelling geopend De 81-Jarige mevrouw A- WentBeets, het enige nog in leven zijnde kind van de 15 kinderen van Nicolaas Beets, heeft gisteravond in de historische Vleeshal aan de Grote Markt te Haarlem de ten- -toonstelling geopend, die gewijd is aan broeier heeft verkocht en toen later de Camera Obscura, aan de tijd waarin wat goedkoper goed voor tmevering °it werk ontstond, aan de schrijver er- heelt bijgekoaht. Want er zyn er nog genoeg in het bolleiwaik die graag een „zwart" centje maken voor de gras- en soheurbollen. waarop de broeiers zo tuk zijn. In ieder geval staat vast, dat er een ievendige handel is ontstaan in een produot dat eigenlijk niet eens verhan deld mag worden! En daaraan hebben de hyacinthen kwekers. die dezer dagen in vergade ring bijeen waren, een eind willen ma ken. Het bestuur heeft voorgesteld de bollen niet meer te doen inleveren, maar ze op het bedrijf van de kweker zélf. onder toezicht van de keurlngs-ambte- naren, te doen vernietigen. DE STOK ACHTER DE DEUR- Iemand, die van nature ten aanzien van de gildebroeders een weinig wan trouwend uitgevallen is. zou wellicht reeds argwaan opvatten door het sim pele feit dat dit voorstel bij acclamatie wend aangenomen. Maar de directeur van de keurings dienst van De Hyacinth, de neer F Limburg, gelooft toch dat het een st^p vooruit betekent. Vroeger leverden sommige kwekers, ter aanvulling van hun (eerlijk of on eerlijk) tekort aan kras- en soheurbol len vaaik zieke bollen in. Die werden dus vervoerd, terwijl notabene voor zulke bollen een vervoerverbod bestaat. Nu is dat vervoer niet nodig. Ieder die kras- of soheurbollen vervoert, is door dat simpele feit reeds ln overtreding. (Ingez. Med.-Adv.) Englebert - die is goed „T rio" Somerset Maugham's rijke boek meesterlijk vertolkt Casino Somerset Maugham's be kende boek „Trio" vindt in de gelijk namige Arthur RankfUm een voortref felijke vertolking. De regisseur. Ken Annakin. is er in geslaagd de drie delen van dit boek te comprimeren, zonder dat het ontbreken van enkele passages als een gemis gevoeld wordt en met be houd van de sfeer waarin de drie ver halen zich afspelen. De nadruk is logischerwijze op het derde deel. het Sanatorium, geval len. Hierin bereikt het „Trio" ook de ernst, die de fyne humor van de eerste twee delen verdiept. Meesterlijk wordt or.s de analphabete koster (le deel», ten voeten uit voorge steld, die na zyn ontslag bij de kerk met zijn hospita trouwt (zy blyft mr Foveinan zeggen, want dat ls zij al 16 jaar zo gewend) en in sigaren- cn snoepwinkels een bedrag van f. 300.090 verdient, doch hetzelfde bescheiden, i.t- wat verlegen mannetje blijft. Ook de vertolking van de parel- en edelstenen kenner (2e "deel), die zich op de boot naar China bij iedereen impo pulair maakt door zyn onverstoorbare opdringerigheid, maar die onder zijn lawaaierig en belachelijk uiterlyk en zijn air van „meneer Weetal" een gou den karakter blijkt te bezitten, ook deze vertolking is subliem. In het „Sanatorium" speelt o.a. de charmante Jean Simmons, terwijl ook de andere rollen zeer goed bezet zijn. tie serieus verliefde charmeur, de twee eeuwig-ruziënde oudste gasten en. niet te vergeten, de twee oude dames, die idles van iedereen weten althans tr&chten te weten vormen een bij zonder boeiende en geestige kern van de kleine sanatorium-gemeenschap, „Trio'" een film om drie maal te gaan zien! Circus-arena Russische documentaire en publiek show Trianon Slechts zelden krijgen e hier de gelegenheid, kennis te nemen VAN DEZE WEEK: van de prestaties van de Russische film industrie Tegen de verwachting in vonden wy zulk een gelegenheid in de film „Circus-arena", die een kieuren- documentaire bleek te zijn over enkele succesnummers uit de piste van achter het yzeren gordijn. Deze film brengt tweeërlei uiteenlo pende onderwerpenbeelden uit 'de piste zonder onderling verband, als een soort spiegel van wat Russische acrobaten en artis'en van ander genre presteren, be nevens een telkenmale terugkerend beeld van het publiek, d.w.z. weldoor voed. keurig geklede lieden met ver moeide en geforceerde glimlachjes van boeren-met-kiespijn. waaronder stoere militairen een niet onbeduidende secte uitmaken. Dit alles zonder lijst van een filmverhaal geschilderd in nu en dan goede kleuren, die evenwel niet met de vereiste techniek worden gehan teerd. Bepaald storend was het gebruik van duidelijk zichtbare kabels, waaraan de in de hoogte werkende artisten waren opgehangen. Het voorprogramma brengt een op merkelijk aardig kleuren-poppenfilmpje, afkomstig uit Hongarije. Vier meisjes van Broadway Goede show Lido Howard Hughes is de maker van de film „Vier meisjes van Broad way" de Amerikaanse titel luidt: ..Two tickets to Broadway" en als deze vliegtuigfabrikant aan het filmen slaat, kan men er staat op maken, dat er zeer aantrekkelijke juffrouwen op het witte doek te bewonderen zijn. In de „Vier Meisjes" is dit weer het geval, want filmsterretjes als Tony Martin. Gloria Dehaven en Janet Leigh mógen gezien worden Bovendien is het ver haal grappig, al is het eigenlijk koek van het overbekende recept: het groene provlnciaaltje. de show en televisie, de poging om op de planken te komen en de knappe man. Hollywood weet het recept echter steeds op een nieuwe manier te bereiden en dus blijft het aantrekkelyk De muziek is aardig, de shownummers orgineel en dus is „Vier meisjes van Broadway" een film die enkele uren van genoeglijke ontspan ning brengt. Louise en Lotte" Vlotte vrolijkheid Luxor Ongetwijfeld zullen velen er de filmindustrie dankbaar voor zijn. dat Erich Kastners bekende boek Louise- Lotte thans ook als film te genieten valt. Het moet gezegd, dat de filmische versie aan het verhaal alle recht doet weder varen. Alles staat of valt met de bezet ting van de rollen der tweeling-zusjes, wier ouders van elkaar gescheiden leven en die door bemiddeling van hun doch tertjes weer tot elkander worden ge bracht. De keuze had niet beter kun nen zijn; haar spel is van een volmaakt natuurlijke bekoorlijkheid met tal van gevoelige, toch ontroerende trekjes. Als totaal-indruk neemt de bezoeker dan ook een beeld mee naar huis van vlotte vrolijkheid, een film, welke volkomen past in een zonnige vacantie-sfeer. Luxor deed er goed aan. deze film nog maals naar Leiden te brengen. ,,Rio Grande" Cavalerie contra Indianen REX Dit keer komen de Indianen er niet best af. Dikwyls wekken Indlanenfilms respect op voor de moed en volharding, en me delijden met de vruchteloosheid van de doodsstrijd, waarin het rode ras ten on der ging. doch in 'Rio Grande' worden de Indianen weer afgeschilderd als een troep barbaarse wilden voor wie slechts één motto geldt: „Alleen een dode In diaan is een goede Indiaan". De Amerikaanse cavalerie heeft zich destyds streng aan deze leus gehouden en in zoverre geeft de film ..Rio Grande" dan ook een juist fragment uit de strijd, die voor de Indianen in een reservaat eindigde. Een in deze spheer passend soort hu mor wordt door een sergeant van de ca valerie vertolkt. Eén beeld uit de film trof ons bijzon der: Maureen O'hara die de was doet het moet voor deze Hollywood-prinses wel een zware opgave geweest zijn dit gedeelte van haar rol te vervullen. Doch zj verricht de moeilijke handeling uit stekend. blijk gevend de rol goed inge studeerd te hebben. Op het gebied van paardrijkunst kun nen wij in deze film enkele mooie pres taties bewonderen. an en aan het door prof. J. Bronner vervaardigde Hildebrand-monument. Tot de zeer velen, die deze opening bijwoonden, behoorden de minister van G„ K. en W.. prof. dr F. J. Th. Rutten, de Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland, dr J. E. ba ron de Vos van Sbeenwijk, en de bur gemeester van Haarlem, mr P. O. F. M. Cremers. De voorzitter van het tentoon- stellingscomitë, de heer A. D- Huijsman, heette hen in het bizonder welkom, als mede mevrouw WentBeets, wie hy een bouquet immortellen aanbood, en prof. Bronner. die speciaal voor deze bijeen komst uit Frankrijk was overgenomen. De sohryver Godfried Bomans richtte zich hierna in een geestige toespraak tot de genodigden, speciaal tot mevr. Went. die voor de tentoonstelling een ganzeveren pen had meegenomen, waar mee haar vader op 12 April 1871 een gedicht had geschreven om aan de blijdschap over haar geboorte uiting te In prof. Bronner zag de heer Bomans de onverzettelijke kunstenaar, die liever alles trotseert dan een duimbreed af te wijken van de conceptie, die zijn artis tiek geweten hem voorschrijft, die daar voor gewerkt en geleden heeft, maar wiens standpunt thans aan het eind punt van een lange weg als Juist er kend wordt. Met het doorknippen van een lint, dat de toegang tot de tentoonstelling op de bovenzaal afsloot, opende mevrouw Went—Beets vervolgens de expositie. Zij was zeer getroffen door de hulde, gebracht aan het werk van haar vader, wie het gegeven was de onsterfelijke vriend van ons geheel volk te zijn. Men bezlohtigde hierna de tentoon stelling, die een beeld geeft uit de tijd, waarin Hildebrand leefde en werkte. Koningin genoot van Marktspel in Gouda Tapijt voor Prinses Beatrix Aan het bezoek, dat H.M. de Koningin Juliana gisteren aan Gouda en omgeving heeft gebracht, zal ieder die er getuigo van is geweest stellig de aangenaamste herinneringen bewaren! In Gouda werd Hare Majesteit kennelijk gegrepen door de zwier en de fantasie, waarmede 's middags het marktspel werd gespeeld. Het was inderdaad een programma punt. waarmede de organisatoren grote eer hebben ingelegd. Men kreeg de in druk. dat zij slechts node het Markt veld met zijn sohilderaohtige tafereeltjes verliet, maar men was helaas gebonden aan het program. Een bezoek aan het pypen- en tegelmuseum „De Moriaan", waar zij de thee gebruikte, vormde het einde van het verblijf in Gouda Hier werden de Koningin nog enige pijpen en een speculaaspop aangeboden. In Moordrecht, waar HM. kort ver toefde in het Raadhuis, na aan de in gang te zijn begroet door burgemeester Brandt, heeft de Koningin een bezoek gebracht aan de N.V. Kon. Ver. Tapijt- labrieken. De Koningin was zichtbaar Ingeno men met het tapijt, dat haar tydens haar rondgang door de fabrieken voor Prinses Beatrix werd aangeboden. Ber tha Verhoef een 24-jarige hancLknoop- ster die al zes jaar op deze fabriek werkt heeft het fraaie tapijt van 2 bij 3 meter in 14 dagen gereed gemaakt. Hare Majesteit heeft zich geruime tyd met haar onderhouden. Zij verzekerde het meisje dat zij nog nooit zo iets beeldigs heeft gezien. Zij wilde het di rect meenemen naar Soestdijk. Daar bleken bezwaren aan te zyn verbonden, maar de Koningin kreeg de verzekering, dat het kleed nog dezelfde avond op het paleis zou zijn. Hare Majesteit toonde zioh zeer voldaan over het werk van Beröha Verhoef, die zjj met een harte lijke handdruk dankte voor het werk. Toegejuicht door de menigte is de Koningin om ruim zes uur huiswaarts gekeerd. MOEILIJKHEDEN MET ITALIAANSE IMMIGRANTEN IN AUSTRALIË. Meer dan 200 gewapende militairen en vijf pantserwagens patrouilleren ln de buurt van 't kamp Victoria 'Austra lië). omdat 2000 Italiaanse Immigran ten hebben gedreigd hun kamp in brand te steken en op te rukken naar de na bijgelegen steden Albury en Wodonga. indien er niet onmiddellijk werk voor hen gevonden wordt of zy naar Italië teruggezonden worden. De immigranten zijn reeds vier maan den zonder werk en zonder middelen. Bovendien moeten zij in Italië achter gebleven leden van hun gezinnen on- denhouden.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 8