Mej. F. A. Ie Poole 70 jaar Examens en bevorderingen aan de Vakseliool voor Meisjes OMO: het beste en het zuinigste wasmiddel ter wereld. CLOWNTJE RICK een nroaar eb en vloed? Neen! Agenda ZATERDAG 19 JULI Een bijzondere vrouw vestlgd ln het Hulszitterhuls aan de 1 Oude Rijn. Alsof dit alles nog niet genoeg ls, ls zy bovendien penningmeestcresse der Commissie van Vrienden van de Lakenhal en is zij senior-lid van de plaatselijke afdeling der Ned. Soroptlmistenclub. In de jaren 1940'45 wist zij als beheerster van het Steunfonds dier organisatie, dit op even bekwame als moedige wijze aan Inbeslagneming door de bezetter te ont trekken. Haar gastvrij huis ln de Van Slinge- landlaan vormt niet alleen het centrum van het familieleven, waarin „tante Francois" veler hulp. toeverlaat en vraagbaak is. doch bovendien een ver zamelplaats van talloze curiosa, die ge- tulgen van haar grote liefde voor haar geboortestad, het voorvaderlijk bedrijf en haar werk. Een ondanks haar grote bescheiden' held bekend stadgenote, mej. F. A. Ie Poole, hoopt a.s. Woensdag de leeftijd der sterken te bereiken. Een bijzondere vrouw, schreven wy hierboven en dat ls niets te veel ge zegd. Mej. Ie Poole verenigt vele deugden In zich, die stuk voor stuk meerdere men- sei tot „goede" mensen zouden stempe len. zy stamt uit een oud Leids ge slacht, dat vele generaties achtereen een leidende functie in de textielindustrie bekleedde Van haar vader, wyien de heer L. G. Ie Poole. erfde zy diens zin voor traditie en historie, maar ook diens sterk ontwikkeld sociaal gevoel, dat haar al op jeugdige leeftyd een administra tieve werkkring by de provinciale krank- zinnlgenzorg deed aanvaarden. Na de dood van haar vader verwisselde zy deze functie voor een In het oude familiebe- dryf aan de Garenmarkt. waar zy naast haar broer, de heer S. J. Ie Poole als directeur, de positie van procuratie houdster vervulde. Toen dit bedrijf om streeks 1932 werd geliquideerd, wydde zij haar grote gaven van hoofd en hart uitsluitend aan sociaal en maatschappe- ïyk werk. Nadat zij reeds eerder als leerlinge van mej. Octavla Parmentier de Mer- cunus-diploma's boekhouden en handels correspondentie had behaald, legde zy in 1933 met goed gevolg het Archief examen voor archiefambtenaar 2de klas se af. Van haar vele functies op het soclaal- maatschappeiyke terrein vermelden wy in de eerste plaats haar penningmeester schap van de afdeling Leiden van de Zuid-Hollandse Ver. „Het Groene Kruis", waarvoor zy al vele Jaren met de grootst- denkbare accuratesse en toewijding ge heel belangeloos de uitvoerige admini stratie verzorgt. Voorts is zy even eens gedurende lange Jaren regente van het Sint Annahofje aan de Hooi gracht. waarvan zy de dageiykse lei ding heeft en waarvan zy niet alleen dc geldmiddelen verzorgt, maar ook be last ls met het toezicht op het onder houd. De ln begin 1942 verwezeniykte restauratie en modernisering waren voor een belangryk deel de kroon op hiér werk! In 1929 toegetreden als lid tot de Ver. „Oud-Lelden", werd zy ln 1937 in het bestuur gekozen en nog altyd kan „Oud Leiden" zich geen betere penningmees tcresse wensen! Ook als lid van de re dactie-commissie voor het jaarboekje kan zy op een prachtige staat van dienst terugzien. Van haar hand verschenen tal van bydragen. voornameiyk op het gebied van de armenzorg, maar ook over kerkvisitatie, de Marekerk e.a. Voorts volgde zy haar vader op als archivaris der Ned. Hervormde Gemeen te. verzorgt zij het prachtige archief van het H. Geest- of Arme-Wees- en Kinder huis aan de Hooglandse Kerkgracht. (dat haar vader destyds inventariseerde) en is zy verbonden aan het archief van de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente, ge- Het thans byna zeven decennia om vattende leven van mej. Ie Poole heeft, als dat van weinig anderen, gestaan In het teken van dienst aan de gemeen schap. Rustig, onopvallend en zonder zichzelf ooit op de voorgrond te plaat sen. ls zij haars weegs gegaan; doende wat haar hart en haar hand vonden om te doen. En dat is veel méér geweest dan een summiere opsomming van haar functies kan doen vermoeden. Moge het haar (èn de Leldse ge meenschap!) gegeven zijn, die weg nog vele Jaren te gaan. Een dergeiyke on baatzuchtige trouw en toewijding aan de publieke zaak treft men zelden aan. De a.s. jubilaresse moge het ons ver geven, dat wg haar ditmaal uit de sfeer van haar grote bescheidenheid op de voorgrond hebben geplaatst. Maar zU is nu eenmaal een bijzon dere vrouw, met een voortreffeiyke burgerzin, waarop de Leidse burgerij op haar beurt trots mag, neen, moet zgn De Ver. „Het Hoogeland", die hier te lande een negental inrichtingen exploi teert op het gebied van het reolasse- rings-, opvoedlngs- en verzorglngswerk. bestaat ln December as. zestig jaar. Einde 1951 stonden niet minder dan 246 personen onder toezicht der Vereniging. Wanneer de collectanten in de komende week hun inschryvingslyst aanbieden, is dat heus niet met de bedoeling of in de hoop een gift te ontvangen, welke een luisterrijke feestviering mogelijk zal maken, doch om daardoor het werk der vereniging te kunnen voortzetten en, mogelijk, uit te breiden. .Het Hoogeland" te Beekbergen is in de afgelopen 60 jaar honderden ten zegen geweest; moge zy haar arbeid nog vele jaren kunnen voortzetten, daar toe mede in staat gesteld door de offer vaardigheid der Leidenaars in de ko mende week! Gisteren had de N.V. Vereenlgde Touwfabrlekcn twee zilveren Jubilaris sen ln haar midden Het waren de he ren A. Reyken en J. Slerat, werkzaam resp. ln de Staaldraadfabriek en afde ling Hekelary. Temidden van hun ohefs, bazen, kern vertegenwoordigers, sociale werkster en personeelohef werden zy door de direc tie toegesproken en geprezen om hun ijver en trouwe plichtsbetrachting ln ae afgelopen kwarteeuw. Naast de gebrulkeiyke biyken van waardering, bestaande uit een gratifica tie en het V.T. ere-metaal, ontvingen zy van hun collega's uit hun afdelingen geschenken. De heer P. Hillebrand bood jubilaris Reyken met een toepasselijk woord een fruitmand aan en de heer A. Bcy overreikte de heer Sierat een keurige sigarettenkoker met inscriptie. Na dit min of meer officiële gedeelte bleef men nog enige tyd gezellig bijeen. Geringe stijging van werkloosheid Op 12 Juli stonden by het Arbeids bureau Leiden ingeschreven 171-1 werk loze mannen, waarvan 192 op O.U.W.- objecten waren tewerkgesteld. In ver- geiyklng met de vorige week een zeer geringe styging (21), veroorzaakt door een waarschyniyk tijdeiyke toeneming van het aanbod van bouwvakarbeiders, terwyi uit de groentenconservenindu- strle een aantal seizoenarbeiders afvloei- cen nu de doperwten-campagne ls be ëindigd. Het aantal werkloos ingeschreven vrouwen bleef geiyk en bedroeg op 12 Juli 132 Zeer sterk steeg de vraag naar vrouwelijke krachten voor de wol- Industrie. PROGRAMMA AVONDMUZIEK. Het programma voor de avondmuziek, dat Adrlaan Blankenstein a.s. Maandag avond op het orgel van de Hooglandse Kerk ten gehore zal brengen, is als volgt samengesteld: 1. Fuga as kl. terts. Joh. Brahms 2. Prelude et Fugeu B. gr. terts. C. Saint Saëns; 3. Pastorale, C. Franck; 4. Ie Choial E. gr. terts, C. Franck. Onze stadgenote mej. A. C. H. Lam berts. is te Amsterdam geslaagd voor de acte M.O. Engels A. De heren W. A, Fasel en B. Te- brugge alhier slaagden ir. Den Haag voor het examen wetensohappeüj-k ar- ohlef-ambtenaar der 2e klasse met aan vullend examen voor registratuur. Donderdagavond heöben de leerlingen van de hoogste klas van de Leldse Hout- school afscheid genomen van hun school. Veel ouders gaven door hun aanwezigheid biyk met dit gewlohti* ogenblik ln het leven van hun kirfderei. mee te leven. Uiteraard waren ook het bestuur en het personeel voltallig aan wezig. Na Schriftlezing en gebed opende de voorzitter van het bestuur, mr dr P. G Knlbbe, met een woord van welkom. Hij memoreerde o.a. de zeer gunstige resultaten voor de toelatingsexamens van de diverse scholen, waarna hU de leiding van de avond verder overdroeg aan het Hoofd der School, de heer J. N. Berg. Waar de howgste klas de vorige week vyf dagen in Driebergen had gekam peerd als sluitstuk van hun schoolleven, gaf de heer G. v. d. Horst daarvan op de hem eigene, geestige wyze een over zicht voor de ouders, afgewisseld met kampliederen en yells. Het erunouslas- me, waarmee de laatste ten gehore wer- oen gebracht, vertolkten duldeiyk, hoe prettig de jeugd die dagen had ge vonden. Bij zijn afscheidswoord liet oe heer Berg zioh leiden door de gelijkenis van oe Talenten, waarby hij eerst de ouders dank bracht voor hun vertrouwen ln oe school en het personeel, en daarna de leerlingen toesprak met een woord van hart tot hart. Ook bij dit eedeelte van de avond werden enige toepasse- lyke liederen ten gehore gebraoht. Tenslotte ontvingen de soheidende leerlingen een Bijbel of Psalmboek. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll U: Loon naar werken Aan de Vaksohool voor Meisjes (Ra penburg 23) ontvingen een getuigschrift voor: Kinderverzorgster: J. A. Arentzen, M. M. Ie Blanc te Voorschoten, W. Buur man, B A. van Ek, A. A. M. Jasperse, E. de Jong. te Wassenaar. L. van der Kraan te Noordwijk. Pr. van Manen te Sassenheim, E. Parmentier, G. W. de Raad. A. Cl. Roest te Oegslgeest. M. Roman. E. B. Schoots. A. J. Schreur te Leiderdorp. Wilh.a Taal te Voorschoten. C. Taal te Voorschoten. A. Visser te Wassenaar. Afgewezen: 1. Hulp in de huishouding: W. C. Be- kooü. C. Cl. van Dam, Oegstgeest, J. den HeUer. Rynsburg. A. Hubregtse. G. Klootwyk, C. KraaJJ, J. van Nieuwkoop, Sassenheim, M. A. Ringelberg, Lisse, M. van Staveren, Oude Wetering, L. Stok man, Th. H. Tegelaar. Afgewezen: 6. Coupeuse: M. van Weerlee. Afgewe zen 2. (Ingrz. Med.-AdT.) Geen enkele korrel gaat verloren OMO-Nieuwsdienst LEIDEN, 19 Juli - De knuppel, die OMO nog maar enkele maanden gele den in het washok slingerde, heeft hard en meedogenloos toegeslagen. Sneller dan menigeen verwachtte, koos de Ne derlandse huisvrouw dit nieuwe won- derproduct tot haar favoriet. Zij deed dat natuurlijk in de eerste plaats van wege dc zeldzaam mooie resultaten. De praktijk echter heeft overtuigend be wezen, dat nog een tweede en zeker niet minder belangrijke factor tot dit overrompelend succes heeft bijgedragen. Tienduizenden huisvrouwen toch hebben met vreugde geconstateerd, dat OMO inderdaad alle was- en reiniginge middelen vervangt. Weg dus met de vele pakken, pakjes, flessen en dozen in keukenkast of onder het aanrecht. OMO kan alles en doet alles alleen. Het is duidelijk, dat dit twee uiterst belangrijke voordelen geeft: het is ge makkelijk - het is vooral ook zuinig! Op de dag van vandaag zou een huisvrouw geen goede huisvrouw zyn als zij zeer speciaal met laatstgenoemd voordeel niet terdege rekening zou houden. Zoals iedere cent van het wekelijkse huishoudbudget meehelpt de noodza kelijke uitgaven te dekken, zo doet ook elke OMO-korrel haar volledige plicht. Hard water speelt geen rol meer, niets gaat dus verloren. Daarom is OMO het beste, maar ook het zuinigste wasmid del ter wereld. O. 25 Met een enkel woord BINNENLAND Het aesdo Internationale grasland concres wordt van 17-23 Augustus te State College. Pennsylvania, gehouden. Niet minder dan 200 voordrachten, on gerekend de hoofdvoordrachten. zlln ge projecteerd. De Nederlandse delegatie bestaat uit mr M. L. 't Hart. hoofd ran de afd. wel de- en voederbouw van het Centraal In stituut voor Landbouwkundig Onderzoek iCllo) te Wncenlngen en dr lr C. K. van Daalen uit Bilthoven. die secretaris van het Vlifde congres was. Te Cuyk Is aangehouden de direc teur van een biscuitfabriek, die er van verdacht wordt een bedrag van 60-80 mille te hebben verduisterd en deze te hebben besteed om de verliezen ln het bedrllf. dat een half laar geleden fail leerde. te stoppen. Dit bedrag zou hit als executeur testamentair hebben beheerd.worden Gisteren Is te Utrecht opgericht de Stichting van de Nederlandse elerhandel. die aaneensluiting beoogt van alle gros siers en handelaren ln eieren die zich uoofdzakclitk met de binnenlandse han del bezig houden. Het voorlopigs secretariaat zal worden waargenomen door de heer Faber (Schle- straat 72) Den Haag. Mr. A, N. baron van Aerssen Beyc- ren van Voshol, ambassade-ataohé te Bonn. zal ln gclllke functie te werk ge steld worden aan het Hoge Commissari aat der Nederlanden te Dlakarta. Hll vertrekt 14 Augustus per KLM naar Dja karta. Vermoedellik door kortsluiting ont stond gistermiddag te Zenderen bil Bor ne (O.) een felle uitslaande brand in het woonhuis met winkel annex bakkc- rll van de heer Haarhuis. De bovenver dieping brandde totaal uit terwltl het overlce gedeelte zeer veel brand- en wa terschade kreeg. Een deel van het meu bilair en de wlnkellnventarls kon gered 217-218 - Bunkie had het ontbijt klaargemaakt en hij waarschuwde Rick. - Mooi. ik kom! zei Rick. De boot kan wel even op zichzelf passen! Hij zette het roer vast en daalde door het luik in de kajuit, waar Bunkie de boterhammen gereed had. En ze vielen met graagte aan op 't eten. want trek hadden ze voor tienl Maar terwijl ze daar samen zo rustig zaten te smikkelen, voelden ze plotseling 'n schok door de boot gaanen toen lag die stil. - Wat nou weer! nep Rick verschrikt. Wat zullen we nou weer krijgen. Zijn we soms ergens tegenop gevaren?! Bunkie stond al op het trapje. Hij duwde het luik open en keek in 't rond. - Wat is dat nou? zei hij verbaasd. Waar zitten we nou in? Rick kwam naast hem staan, en toen zag hij het ook Dc boot zat in een groot net!. De Nederlandse regering heeft het m.s. ..Falrsea" dat oo het ogenblik reeds een reis met emigranten naar Australië maakt opnieuw gecharterd voor het ver voer van Nederlandse emigranten naar dat werelddeel. Het schip zal nu on 1 September en op 12 November a.s tel kens met ongeveer 1750 Nederlandse emigranten van de terreinen der Kon. Rotterdamsclie Lloyd te Rotterdam af vertrekken. BUITENLAND HJalmar Schacht, eertllds Hitiers financiële adviseur, heeft verklaard, uit nodigingen van de Perzische en Egypti sche regeringen om als adviseur oo te treden van de hand gewezen te hebben. De Zweedse bisschop Andres Ny- eren heeft bii do Oost-Duitse president Wilhelm Pleck geprotesteerd tegen het niet verstrekken van paspoorten aan 5000 Oost-Duitse afgevaardigden naar de aanstaande conventie in Hannover van het Lutherse wereldverbond. Bil Klagenfurt Is een autobus van een Berlllns reisbureau van een drie me ter hoge berm eereden en omgeslagen. Drie der Inzittenden werden op slag gedood. 21 ernstig gewonden zlln naar ziekenhuizen overgebracht waar later tweo van hen overleden. Het West-Duitse parlement heeft onder sterke tegenkanting van de soci aal-democratische oppositie, een over eenkomst tussen Soanle en Wcst-Dults- land bekrachtigd krachtens welke Jaar- lilks 150 Spanjaarden ln West-Dultsland kunnen werken en evenveel West-Duit sers ln Spanje ter vergroting van hun beroeps- en talenkennis. De socialisten zeden, slechts vriendschap te koesteren voor het Spaanse volk. doch geen ver broedering te wensrn met „de terroris ten van de fascist Franco". In het kiesdistrict van de Schotse haven Dundee is een tussentlldse ver kiezing voor het Lagerhuis gehouden. Zll was nodig door het overllldcn van de Labour-afgevaardigde. Er werd weer een Labour-lld gekozen doch deze behaalde thans de overwin ning met 8126 stemmen meer dan zitn een zege met 3805 stemmen bil de iong- conservatleve tegenstander. tegenover ste algemene verkiezingen. De Tsjechoslowaakse minister-presi dent Zapotoekv heeft od het congTes van de Tslechoslowaakse vakbond de nood zaak bepleit van een zuivering der vak verenigingen. ..van top tot toen". De bemanning van de „United Sta tes" ,dle de Atlantische Oceaan heen en personen enthousiast ontvangen. Voor het eerst sinds de Britse con servatieve regering aan het bewind ls heeft zli een advies van de twaalf ar beidsraden waarin werkcev Costuum- en lingerienaaien: M. v. d. Ham, B. v, d. Meü. M. C. Meyers, M. Hagen, Abbenes, H. Heunks, W. de Mooy, A. Steeds. Afgewezen: 1. Twee-jarige voorbereidende dagoplei ding: H. E. Barendse, B. J. L. Brussé, H. Colpa, M. M. J Filippo. A. Hensen, W. J. Kruit, M. la Lau, A. M. van Leeuwen, M. A. den Otter, A. J. Roomeijer, E. Roogakkers, M. Ch. Sjardln, T. Wik. L. E. C. van Woerden, Lisse, E. J. Zuider duin, R. Truyers. Geen getuigschrift: 4. M. Bakkenes. Voorschoten, W. J. Ch. de Beer, Voorschoten. G. G. Borreman, Leiderdorp, J. Bossaert. Voorschoten, E. L. Botermans, G. Broeien, Voorschoten, M. M. Dykstra, M. v. d. Eijkel, Voor schoten, A. Filippo, Voorschoten, N. A. den Heijer, Rynsburg, T. J. Koenen, Leiderdorp, G. H. v. d. Kwaak, Leider dorp, C. E. Lemmen, Voorschoten, D. E. V. v. d. Mee, Voorschoten. H. Overduln, Voorschoten, A. Sollie, Voorschoten, N. Spek, Leiderdorp, A. M. v. Staveren. Oude Wetering, H. P. Stikkelorum. Af gewezen: 5. A. de Bes. Noordwijk, M. Breedyk, Oegstgeest, A. H. Brugmans, Rijnsburg, N. de Bruin, Sassenheim, Cl. van Duin, Noordwyk, J. A. Duindam, Noordwyk, G. C. M. ten Haken. Oegstgeest, N. Hoogstraten, Oegstgeest. D. C. Krom hout: Rynsburg, G. Lambooy, J. Moes. Lisse. M. H. Mol. Wassenaar, H. J. Oosthoek. Rynsburg, J. J. de Ruyter, Oegstgeest, A. I. van Til, Oegstgeest, C. J. v. d. Voet, Sassenheim, L. v. d. Wiel, Noordwyk, M. v. d. Wiel, Noordwyk, T. v. d. Wiel, Noordwyk, C. van Wyk, Was senaar. Afgewezen 2. J. G. Botermans, Oegstgeest, M. S. v. Duuren. F. H. Fuchs, H. Gressie, J. F. Kuyvenhoven, H. Laterveer, A. G. Nieu- wenhuis. J. A. Nieuwenhuizen. H. Owel, J M. Pennenburg, J. Penseel, M. S. A. Piket. S. A. Regeer. M. W. Rietbergen. C. M. P. Roodakker, J. Schipper, H. E. J. van Vliet, L v. d. Wilk. Chr. v. 't Zelfde, A. Zitman. Afgewezen: 4. Middagopleiding naaien: J. Amers foort, Oegstgeest. B. Bosman, Leider dorp, A. Hulsbos, Zoeterwoude. A. Mak, Voorschoten, J. Passchier, Rijnsburg, T. Willemsen. BEVORDERINGEN. Bevorderd tot 2e klas costuum- en lingerienaaien: C v. d. Bent, Noordwyk, J. de Bes. A. Ciere. Noordwyk, R. v. Dam, Oude Wetering, L. v. Duin, Kat- wyk. P. Gemier, Lisse. R. v. Haarle; B. v. 't Hoog, Warmond. N. Hus, Kat wijk. A. v. Leeuwen, Zoeterwoude, N. Moes. Lisse, A. v. d. Reyden, A. v. Ry, A. Rosmolen (v.w.) Valkenburg, C. Schellingerhout, Hazerswoude, W. Veld huizen, T. Wassenaar, G. Wetselaar, O. Zandvoort, Oegstgeest, C. de Jong, Katwyk. Tot 2e klas hulp in de huishouding: H. A. v. d. Broek. Voorschoten. N. G. Brug mans. C. T. Bruin, Oegstgeest, L. H. Burlage, Oegstgeest. F. v. d. Burg, S. Douwes. Noordwijk, C. H. Felix, Bos koop, C. v. Hak. Voorschoten, J. G. v d. Hoeven, Leiderdorp. E. L. Jonger- bloed. Hazerswoude, S. Ooms. Voorscho ten, E. Pelgrim, Voorhout, L. Pelgrim, Voorhout, E. B. Muller, Hillegom (al leen praktyk). Niet bevorderd: 3. Tot de 2e klas middagopleiding naaien: N. Benjamins, A. Dorrepaal, T. v. Eg- mond, Rynsburg, B. Noord, Rynsburg, M. Poot, Valkenburg, A. v. Reewyk, de Kaag, R. Steenbergen. Tot de 2e klas voorbereidende dag opleiding: S. Barendse. A. Bink, R. Boe- zaard, M. Koenen. Oegstgeest, A. Koet, A de Koning. R. Kooi. Voorschoten. T. Kwestroo. A. Lagrauw. Oegstgeest, R. v. d. Meer, Oegstgeest. P. Mugge. Voor schoten, W. Olman (v.w.), I. RUsdam, Oegstgeest. A. Segaar, Voorschoten, R. Sinteur, J. Sollie, Voorschoten, W. Stammers, Voorschoten, D, Timan, J. Verschoor, Voorschoten, R. Vlele, E. van Westrienen, L. van Zomeren, Oegstgeest. Niet bevorderd: 2. J. BedUn, Noordwyk, S. Bernard, G. de Bes, Noordwyk, R. Bouwmeester. Noordwijk, G. van Delft. Oegstgeest. M. v. Duin, Noordwyk, S. Duindam. Noord wyk, A. de Groot, Oegstgeest. A. den Hollander, Oegstgeest. B. Hoogeveen, Noordwyk-Binnen, W. van Leeuwen, Oegstgeest, D. van der Niet, Noordwyk, J. Nieuwcnhuis, Lisse. R. van Oosten. Noordwyk, B. Post. Oegstgeest, B Schild, Noordwyk, J. Verhaar, Oegst geest (v.w.), R. v. d. Werf, Noordwgk (v.w.), S. Zandvliet, Noordwykerhout. Niet bevorderd: 2, O Advocaat, T. Bronsgeest, A. de Graaf, M. Hofland, M. Kluivers, R. Leugering, T. de Nys, R. Piket, M. Pot, E. Planjer, S. Tulnhof de Moed, T. Vc.- vark, (v.w.) A. v. d. Water. Niet bevor derd: 8. C. en L Barnhoorn. Noordwijk. T. Beekman, (v.w.), J. v. Beelen, J sen woord lgera der vnk\creniainccn zittinz Berg, L. Chaudron. G. Grootendorst. J. hebben van de hand gewezen De raden j v. Kampen (v.w S. Kooijman, M de hadden een loonsverhoging geadviseerd Nlet w v Rijswijk. L. v. d. Stel. J. - stouten. J Taverne. J Vollenja. J Vijl- I brief, A. v d. Water, E. Zonneveld, M. I v. d. Zeeuw (v.w.). Niet bevorderd: 3. f. SeHe«mfns°rt?r ne??noniiik «n M' den Ambtman. Voorschoten, T. Ie stad an dr Heymans. die DersooniUK arts nnutita t van president Krueer ls geweest. Hii was n 51». n - ln 1870 te Mcchelen geboren. dorp, C. Bossaert, Voorschoten, R. Broe- Woord van Bezinning 'k Vind het altyd weer even spannend en boeiend de geschiede nis van de Christeiyke kerk yan haar prille begin af te volgen. Stel u voor: in de loop van 4 eeuwen is het Christendom uitgegroeid van een kleine secte. nauwelijks her kenbaar, tot de officiële .Staats godsdienst van het Romeinse Ryk! Een sterke geestelijke kracht heeft hier achter gestuwd. Er was ver drukking, verachting, spot: het heeft het geloof niet gedeerd. On overwinnelijk was de gemeente door het Evangelie. „De Here is tegenwoordig" en „Het Ryk komt", dat waren haar krachtbronnen. Wellicht vertel ik u nog wel eens hoe het dogma tot stand kwam en de leer ontstond. Ek- is niets van waar dat dit droog en dor was. Die theologen waren geen theoretici, maar zielszorgers. Zy hebben ge zocht naar een uitdrukking, waar in zy hun geloof, dat zy geheel door God aanvaard waren, zeggen kon den. Daar zyn wy dankbaar voor. Trek uw neus maar niet op. Schreef ik u vorige Zaterdag over het zeldzame dier op aarde (her innert u zich nog? Wie is dat beestje dan?), nu wil ik trachten u ln grote lynen do pelgrimstocht van de Christelijke beweging te schetsen. Wat heeft het gespannen! Wisselend eb en vloed was het. Leest u maar: De godsdienstige revolutie ont sprong als een vloedgolf aan het leven, sterven en wederopstaan van Jezus Christus. Dit eerste tyd- vak golfde door tot 500. Toen keerde het gety. Horden uit het Noorden, Mohammedaanse Arabie ren uit het Zuiden deden invasies. Rond 950 scheen de ondergang na- by. Maar zie, de vloed keerde en het wonder der wederopbloei vol trok zich: het Christendom werd zetel van een nieuwe Europese be schaving. De tyd der Middel- Eeuwen breekt aan. Een viertal eeuwen later echter 1350) zette het innerlijk verval in. De vloedgolf viel terug. Verslapping, veroor zaakt door scepticisme en zedeloos heid. deed Intrede. Het tydperk 1350 1500 dreigde het Christendom krachteloos te maken. Het bléék barenstyd te zijn: het protestan tisme werd geboren. In de komende tyd (1500-1750) heerste een strenge geest van zuivering en hervorming in R. Katholieke en protestantse kringen. Drieste avonturen van ontdekkingsreizigers brachten de Christelijke beweging over de we reld. 'tWerd weer eb, minder ern stig dan vorige keren, maar het werd een Inzinking. 17501815: rationalisme en revo lutie. Het wereldryk van Spanje stortte ineen. Doch veelomvattender en vérstrekkender bracht de vloed van 18151914: de koene drang der zending. Verder durf ik niet te gaan. Het patroon der geschiedenis is alles behalve eenvoudig. Wat Ik deed was wel wgt simpel; alleen de Heer der geschiedenis kan uitmaken w8t opbouw en wat verval was. Afbraak en opbouw liggen door elkaar in het leven. Ze horen by elkaar. Daarom wat ik u in dit weekeinde schrijven wilde is, dat de belang- rykste vraag niet is: wat is op bouw, wat is afbraak in het leven?, maar dit: welk gebruik maakt God van ons leven? De verborgen stryd in het leven gaat om het Evan gelie. Geen macht ter wereld, zonde, dood noch duivel kan God weerstaan. De Almachtige zoekt ons behoud. Dat is het grote (maar verborgen!) feit. God is de mach tige dryver. Hij is in het heil alleen werkzaam. Wy zyn daartoe on machtig en niet vry van wil. Zodra wy onze nietigheid beseffen, onze innerlyke gebondenheid, zodra wy onze schuld belUden, zyn wij gered. Immers, wien wij schuldig zyn, dien behoren wy toe. En Hij, voor wie wij als schuldenaars staan, Hy aanvaardde het kruis van onze schuld. Wie zich geborgen weet in de vrede van Christus' kruis, zal zelfstandig staan in het leven. Die Christenmens ls vrij gemaakt en leeft te midden van al de gebeur tenissen op aarde, stilletjes uit het grote gebeuren van Gods liefde. Ik schryf het u weer, lezers: de grote feiten zijn zelfkennis (en hoe leiyk bent u!) en levensaanvaar ding (hoe bly en vry kuntuleven!). Dat wil het Volkomen Geloof, dat Is Jezus Christus, u schenken. En daarom is ons bestaan goed, niet om wat wy ervan maken, maar om de gemeenschap, die God met ons zoekt. Tot de volgende week. Uw ds H. J. A. HAAN. P.S. - Een heel ander stukje dan de vorige week, vindt u niet? Ja, het hangt er van af welk onder werp Je behandelt èn hoe Je 't bekijkt! Vereniging voor Handenarbeid Op uitnodiging van de afd. Lelden van de Vereniging voor Handenarbeid hield het hoofdbestuurslid de heer Steerthof een lezing over het onderwerp: „Handenarbeid in dienst van het on derwijs". Aan de hand van tal van voorbeelden maakte hy duldeiyk hoe cle verschillende leervakken aantrekke lijker en bevattelijker zyn te maken als de handenarbeid wordt ingesohaked. De talrijke aanwezigen toonden grote be langstelling voor dit onderwerp. De vooreitter, de heer Wilterdink, dankte de spreker voor zyn interessante leizing en deelde mede, dat de afdeling alles in het werk zal stellen om in het nieuwe cursussedzoen een applicatie- cursus te houden. Medewerking van het onderwyzend personeel ls echter drin gend nodig, daar alleen by voldoende deelname een cursus kan worden geor ganiseerd. Hierna werd de ledenvergadering ge houden. Van de aftredende leden werd de heer Klinkhamer herkozen, terwijl in de plaats van de heer Van Kan, die zich renoodzaaikt zag te bedanken, de heer J Smtnk in het bestuur kwam. Voor de as. alg. vergadering, die 30 Augustus te Enschede wordt gehouden, werden de heren Noort en Twaalfhoven aange wezen als afgevaardigden. Bij het punt jeugdleidersdlpioma, sprak de vooreitter er zyn teleurstelling over uit, dat het examen hiervoor zo lang op zich laat wadhten. Vermoedeiyk zal dit ln het najaar worden afgenomen. Aan hen, die vorig jaar met zoveel enthousiasme de cursus voor dit diploma volgden, zal ge legenheid worden gegeven enige lessen te volgen, om het geleerde nog eens op te halen. Het bestuur hoopt, dat bij de aanvang van de nieuwe cursus In Oc tober vele spelleiders of a.s. spelleiders zloh op zullen geven. Met speeltuinver enigingen en jeugdolubs zal contaot worden gezocht. Na de rondvraag sloot de voorzitter deze prettige vergadering. Leerlingen gingen op excursie. Nu de openbare lessen van de V G.L.O. school aan de Oude Vest aohter de rug zyn, hebben de leerlingen der diverse klassen enkele tentoonstellingen en mu sea bezocht. Sommige maakten onder leiding van hun leerkracht excursies naar pottenbakkerijen en kwekeryen, terwijl weer anderen de brandweerka zerne bezochten. Het waren leerzame dagen en tochten. Buitengewoon leer zaam en interessant was vooral de wyze waarop de heer Rob van Reyn door zijn gebaren en expressieve uitingen de leer lingen duidelijk wist te maken wat een pantomime ls. Als besluit van de cursus werden on derlinge zwemwedstryden gehouden. Er werden fraaie tijden gemaakt. Van de Jongens waren Jan Welling, Ferrucclo Patrizlo, Harmen Vodegel, Hendrik Buis en Kees v. d. Berg de winnaars. By de meisjes kwamen Pietje Heidstra, Mlep Bakker en Annie Lancel als eersten aan. Aan het eind van de cursus kon aan 17 leerlingen een diploma worden uit gereikt. ren, Voorschoten, B. Drillenburg, Voor schoten, E. Groenewegen. A. Heester man, L. Hulsebos. Zoeterwoude, I. Lin- denburg. Leiderdorp 'v.w.), R. Segaar. Voorschoten (v.w.). A. v. d. Stoel. Zoe terwoude (v.w.), G. Varkevisser, Zoe terwoude C. VermeiJ, Leiderdorp, T. v. Vliet, Voorsch ten, R. de Vogel, Zoeter woude, R. v. Waardhuizen, Leiderdorp, C. dc Wit, Leiderdorp, I. Zlrkzce. Niet bevorderd: 2. Waar geen plaatsnaam is vermeld is dezé Leiden. Leidse Avond Mulo Van de 27 candldaten van de Leldse Avond-Mulo slaagden de volgende 23 leerlingen voor het diploma A of B: C. Vygeboom, Lelden: F. Hageman en N. v. Leeuwen, Katwyk a. Zee; A. Blanken, Lisse; A. C. Borst en J. Wa terland, Oegstgeest; H. Kamst en S- C. Rijlaarsdam, Alphen a.d. Ryn; C. Corts, Leiderdorp; G. P. J. Corba, J. Eiker bout. H. J. v. d. Klein, C. Knol, W. F. v. d. Laan, C. v. Rijn, I. Tegeiaar, W. Vavier, W. N. v. Weizen, J. Vegt, R. v. Dam, A. Hcndriksen en G. D. Verhoog te Leiden. Voor het aanvullingsexamen slaagden: A. v. Rijnswou en P. v. Kam pen, Leiden en F. Meyer, Wassenaar. Illllllllllllllllllllllllllllllillllllilllllllillllllllllllllllllllllllllllllllll DIKKE DAMES! Een kermisexploitant had voor de te Leeuwarden te houden jaar lijkse kermis Ingeschreven met een kyktent genaamd „Vroiyk Tirol". In werkelijkheid kwam de man met enkele dikke dames, die te kyk werden gesteld. Reeds enkele Jaren geleden had men besloten dit kyk- apel niet meer tot het kermister rein toe te laten. Toen dan ook beek, dat van de inschrijving was afgeweken, m.''6t de exploitant zyn tent sluiten. Hy pakte zyn biezen en verdween van het terrein.... mèt de dikke dames lllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli „In den Vergulden Turk": Aandeel houdersvergadering Bkh. en Drukk. v.h. E. J. Brill. 11 uur v.m. Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling „Vertrouwd bezit van vreemde herkomrt" Tot 1 October daeeiltka van 108 uur («Zondags van 16 uur). DE BIOSCOPEN Lldo „Vier melajes von Broadway" (alle leeft.) Zondag: 2.30. 4.45. 7 en 9.15 uur. Werkdagen: 2.30. 7 en 9.15 u. Luxor ..Loulse-Lottc" (14 Jaar). Zon dag; 2.30. 4.45. 7 en 9.15 u Werkda gen: 2.30. 7 en 9.15 uur. Rcx „Rlo Grando". (14 Jaar). Zondag: 2.30. 4.45. 7.15 en 9.15 uur. Werkda gen: 2.30. 7.15 en 9.16 uur. Trianon „Circus Arena", (alle leeft.) Zondag: 2.15. 4.30. 7 en 9.15 i Werkdagen: 2.30. 7 cn 9.15 uur. 2.30. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- on Zondagsdienst der apotheken te Leidon wordt van Zaterdag 19 Juli 13 uur tot Zaterdag 26 Juli 8 uur waargenomen door de Apotheek Boekwi)!, Breestraat 74. Tel. 20552 en de Haven- Apotheek. Haven 18. Tel. 20085. r Apo- I De Zondagsdienst der Hulsartsen t den wordt van hedenmiddag 2 uur to: Maandagochtend 8 uur waargenomen door de doktoren: Van Alphen, de Jager, Kors, Kortmann en Teeuwen. Te Oegst geest door de doktoren Held (Marelaan 36), Tel. 24649 en Van Glabbeek (Prins Bernhardlaan 23). Tel. 23949.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 2