LEIDSCH DAGBLAD B Kans op wapenstilstand in Korea? v Perzië heeft nieuwe premier Koningin opende gerestaureerde Stadhuis in feestelijk Gouda giste Jaargang VRIJDAG 18 JULI 1952 No. 27663 Di. cteur: J. W. Henny Beeldredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t 6.— per kwartaal: f 0.47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Malik stelt reis naar Moskou uit Jakob Malik, het hoofd van de Sovjet-delegatie by de Verenigde Na ties, heeft zyn voorgenomen reis naai Ie Sovjet-unie geannuleerd. Oor spronkelijk zou hü de Verenigde Sta ten 22 Juli op de „Nieuw Amsterdam' erlaten. Politieke waarnemers zien als enige iwgelüke reden voor het plotselinge besluit een eventuele büeenroeping van de algemene vergadering voor hel bespreken van de Koreaanse Ikucslie. Het bericht deed speculaties ontstaan over een hangende totstand koming van de wapenstilstand. Volgens het besluit van de vorige algemene vergadering moet de secre taris-generaal onmiddellijk na het totstandkomen van een wapenstil stand in Korea de assemblee bijeen roepen. Sommige gedelegeerden waren reeds er iijd onzeker omtrent hun vacan- Stpi.innen. Malik's besluit aal deze on- Kierheld stellig verhogen. ■Men meent niet, dat deze mogelijk ie roepen algemene vergadering et:, aafinitieve regeling van het Ko- Kan:e vraagstuk met zich zou orengen. LJIen neemt echter aan, dat zij zou lei- gr. oi een conferentie van de in Ko rt i met elkaar strijdende mogendheden, et inbegrip van het rode Ohma. Waai nemers zeggen, dat. ook al zot wapenstilstand in de komende da- tot stand komen, de algemene ver ruig niet eerder dan in de tweede van Augustus bijeen zou komen. Britse en Amerikaanse kringen •ent men, dat de respectieve minls- rs van buitenlandse zaken de Britse Amerikaanse delegaties zouden Bijen. Van de zijde der Sovjet-delegatie is commentaar op Malik's besluit Irstrekt. lüe onderhandelaars over een wapen- Mi. und in Korea hebben hun bespre- ■r.gen heden na een onderbreking van Er dagen hervat. De atting duurde 41 minuten en men sloot morgen opnieuw bijeen te West-Berlijn doet beroep op het Westen I De volksvertegenwoordiging van West- ;rlyn heeft eenstemmig een beroep op i Westelijke autoriteiten gedaan om de -Berlynse politie te helpen bü haar ïgen om ontvoeringen naar Oost- jn en Oost-Duitsland onmogelijk maken. Het parlement verzocht de Westelü-e iutoriteiten. militaire posten op te rich- fcn langs do grenzen met Oost-Duits- 1 en patrouilles uit te zenden langs grens. Vcorts vroegen de parle- t sleden toestemming om de West- Jerlijnse politie beter te bewapenen en Bepaalde burgers het recht te geven, xns te dragen. Tenslotte werd ge- agd, maatregelen te treffen om een ..de te maken aan communistische "ïviteit in het Westelijke stadsdeel. I Het bestuur besloot onlangs, naar inleiding van de ontvoering van ooraanstaande anti-communistische vocnat dr Linse, versperringen op de •gen tussen West-Berlün en Oost- ntsland op te richten. Deze maatrege- i zullen heden zün voltooid. Ook zyn 15 alarmposten ingericht, die dag en nacht zijn bezet. De politie, die tot nu toe slechts met pistolen en gummistok ken was uitgerust, heeft nu karaWJnen i «kregen. Dè Oost-Berlijnse politie en de Russische wachten, die de overkant van de grens bezetten, hebben automa- ■fcvhc wapens. Een gerectitshof te West-Berlyn heeft li lid val. de Oost-Bcrlynse geheime ilitie tot vijf jaar gevangenisstraf ver- irdeeld, omdat deze gepoogd had ichtelingen te West-Berlyn door be- ugingen te bewegen naar Oost-Dults- nd terug te keren. Ook had hij een "hteling voor de Oost-Duitse ge ne dienst willen werven, onder de (dreiging, dat bij weigering familie- 1en van de vluchtelingen in Oost- litsland zouden worden gearresteerd, jetgeen ook inderdaad gebeurde. ANTI-STALINISTISCH CONGRES IN DUSSELDORF. JTe Düsseldorf zal heden een congres .lorden geopend, dat bedoeld is als een Hoging om vertegenwoordigers van 0 - en West-Europese landen in een ■emeensohappelyk front tegen .diet 8 alinisme" te verenigen. Het congres is ■een geroepen door een comité, in Scofdzaak bestaande uit vroegere ver- den, politieke gevangenen en emi- anten uit Oost-Europese landen. 9 De organisatoren willen bereiken, dat Beze actie boven de strijd der politieke P rtijen zal worden geplaatst. 1 Voor wat Duitsland betreft de Bccsie organisatoren zijn Duitsers ■hijnt dit plan eohter reeds bij voor baat te mislukken, daar de Duitse so cialisten en het Duitse vakverbond zloh *an de beweging hebben gedastancieerd. WEERBERICHT Opnieuw kans op regen (De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met Êaatselijk enige regen. Matige tot vrij •ichtige westelijke wind. Weinig ver- fBHdciir.c in temperatuur. «Opgemaakt te 10 uur). Zon op: 4 42 uur; onder: 20 »9 uur. Maan op: 1.37 uur; onder: 19 48 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.20 en Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken heeft verklaard, dat Amerika be richten heeft ontvangen, dat India on derhandelingen met China heeft ge voerd over de Koreaanse kwestie De berichten waren eohter zo verward, dat het onmogelijk was uit te maken, of er een nieuw element in de onderhande lingen over de wapenstilstand is geko- meh. ..Voor zover wij weten zijn er geen nieuwe elementen" Van bevoegde zyde wordt verklaard, dat Amerika door Engeland op de hoogte is gesteld van de Indiase me dedelingen omtrent het Chinese stand punt. Londen geeft reeds als zijn mening, dat de Indiase stap tot niets heeft ge leid HOSPITAALSCHIP „JUTLANDIA" WEER NAAR KOREA. Het Deense hospitaalschip „Jutlan- dla", dat in Juni uit de Koreaanse wa teren in Kopenhagen terugkeerde, zal worden verbouwd. Medio September gaat het sohip weer naar Korea terug. Zoals bekend, heeft de Deense legering oe „Jutlandia" destijds beschikbaar ge steld voor de Verenigde Naties. Het Deense parlement heeft een cre- diet van 3.480.000 kronen (ongeveer 1.800.000» verleend voor de verbouwing van het hospitaalsohip. Op het schip zal een landingsdek worden gebouwd voor helicoptéres, die kunnen worden ingeschakeld by het gewondenvervoer. Voorts zal op het schip een oogkliniek worden ingericht. De „Jutlandia" zal ook worden uitgerust met een zee waardige motorboot voor het vervoer van gewonden. Regeringsvoorstel W.-Duitse medezeggenschap wordt afgehandeld De West-Duitse Bondsdag heeft be sloten om ondanks het verzet der socia listen, nog deze week het Duitse Vak verbond een duidelijke nederlaag toe te brengen. De regeringspart yen hebben een voorstel aanvaard, om Zaterdag een extra-zitting van het parlement te hou den, teneinde het wetsontwerp op de bedrijfsorganisatie definitief te aan vaarden. De socialisten hadden getracht uitstel der beslissing te verkrijgen door het debat in de tweede lezing vyftien uren te rekken. Zij zijn daarin echter niet geslaagd, daar de regeringspartijen zich eensgezind tegen elk uitstel bleven verzetten. Het Vakverbond had een uitstel van de behandeling van het wetsontwerp tot in de herfst gevraagd, teneinde nieuwe onderhandelingen over een compromis te voeren. De regeringspartijen hebben zich echter tegen een hervatting van de on derhandelingen verklaard en het wets ontwerp aangenomen in de door het Vakverbond ten scherpste afgekeurde vorm. In het debat, dat, zoals gezegd, 15 u-ur duurde, werden 14 kleine amendemen ten aanvaard, waarvan drie afkomstig van de oppositie. De sociaal-democraten en de communisten staakten nun ver tragingsactie toen zij er voor hadden gezorgd, dat de behandeling in derde lezing niet gisteren zoals de regering had gewild, kon plaats vinden. De coa- litiepartyen zagen echter hun voorstel om het zomerreces tot Zaterdag uit te stellen aanvaard. Een woordvoerder der socialisten deel de mee. dat zyn partij alle amende menten by de behandeling in derde lezing opnieuw zal Indienen. De ver gadering kan hierdoor wel tot Zondag nacht voortduren. Vervolging van olie-trust in Amerika De attorney-generaal, James Mc Gra- nery. heeft op een persconferentie me degedeeld. dat een federale grand jury een onderzoek zal instellen naar een - internationaal oliekartel, waarvan zeven i van de grootste oliemaatschappijen ter wereld deel uitmaken Mc Granery noem de de namen van de volgende maat- I schappijen Standard OU of New Jer- sey. Standard Oil of California, de Texas Company, de Soeony Vacuum, de j Gulf OH, «alle Amerikaanse maat schappijen! en de Royal Dutch Shell- groep en Anglo Iranian Oil Company. De attomey-generaal deelde mede. dat hy voornemens is te trachten tot straf rechtelijke vervolgingen te komen en dat hij tevens een civiele anti-trustactie wil instellen, om een einde te maken aan beweerde monopolistische praktij ken en beperkingen van de handel. Mc Granery zeide. dat Leonard Emmerglick van het ministerie van justitie, die on geveer zes Jaar geleden met succes het anti-trustwetproces der regering tegen de Aluminium Company of America heeft gevoerd, de zaak voor de grand jury uiteen zal zetten Een congrescommissie heeft enkele weken geleden berichten en klachten over het vaststellen van prijzen door deze zeven oliemaatschappyen onder de aandacht van het ministerie gebracht. Het rapport was de vorige herfst door de federale commissie voor de handel uitgebracht, doch de inhoud was nim mer openbaar gemaakt. De commissie achtte publicatie niet gewenst met het oog op het oliegeschil tussen Engeland en Perzië en omdat zulks „oude grieven tussen sommige landen zou kunnen doen herleven". President Truman verzocht ook om geheimhouding van het 900 bladzüden tellende rapport, opdat de Amerikaanse buitenlandse betrekkingen niet zouden worden geschaad. Hij maakte evenwel geen bezwaar tegen het gebruik ervan voor een onderzoek door een „grand Jury" of vanwege het congres. Van diverse zijden is thans aange drongen op publicatie. Zoals gemeld is gisteren een aantal wagens van de trein Amersfoort - Amsterdam nabij Amersfoort uit de rails gelopen. De bagagewagen, welke door het daarachtcrlopendc personenrijtuig werd vernield. De gemeenteraad van Alkmaar heeft besloten tot aankoop van de uit 1771 daterende bakstenen molen in de Eendrachtpolder. Deze molen is uniek in de provincie Noord- Holland. De koopsom bedraagt f.1.- de restauratiekosten worden geraamd op f. 5500. - Mossadeq's aanhang in oppositie Op een besloten vergadering van de Madjlis. het parlement van Iran. waar aan 43 leden deelnamen, hebben 40 zich uitgesproken voor Achmad Ghavam Soeltaneh als premier. De leden van het Nationale Front (de party van Mossa deq) waren niet aanwezig. Kort na het bekendmaken van de uit slag der stemming besloot de sjah Ghavam Sultaneh te verzoeken een kabinet te vormen. De Senaat zal naar men verwacht Zaterdag over de kwest. debateren. Via de radio is by de bevolking aangedron gen haar kalmte te bewaren en de wetten na te komen. Achmad Ghavar Soeltaneh werd aan het begin van 1946 premier. De Sovjet troepen hadden toen in het Noorden gelegen delen van Perzië bezet en in die tyd poogde de Sovjet-ünie oliecon cessies in deze gebieden te verkrijgen. De premier reisde toen naar Moskou en bezocht maarschalk Stalin. Toen Soel taneh echter in 1947 de regering verliet, had de Sovjet-Unie haar concessies niet ontvangen en hadden haar troepen het land verlaten. De 77-jarige Soeltaneh Is mlllionnair. De dertig leden van het Nationale Front, die niet aanwezig waren op de besloten zitting van de Madjlis, hebben later de keuze van Ghavam ongrond wettig verklaard, daar naar hun mening in een dergelijke zitting alleen met een meerderheid van d.ie vierden der op dat ogenblik te Teheran aanwezige parle mentsleden besluiten genomen kunnen worden. Zü hebben besloten Zaterdag een delegatie van vijf man hun zaak by de sjah te laten bepleiten en ge zworen Mossadeq en zijn politiek te zul len steunen. Onze Londense correspondent telefo neert ons nog: De opvatting in Londen is, dat Gha vam, de nieuwe Perzische premier, een veel gematigder politiek zal voeren dan Mossadeq. Een spoedige regeling van het olie-conf.ict met Engeland is echter onwaarschijnlijk. Ook Ghavam was voorstander van de olie-nationalisatie, doch hij had deze in langzamer tempo willen completeren namelijk over een periode van drie tot vyf jaar. Wil de nieuwe premier een kans heb ben, dar. zal hü om te beginnen zün steun moeten geven aar he' fanatieke nationalisme. Hier ligt de parallel met de Egyptische politie Hij zal pas pogingen kunnen doen om tot overeen stemming met Engeland te komen, als hij vast in het zadel zit en de herinne ring aan het regime Mossadeq ver vaagd is. De sjah zelf loopt groot risico voor het geval Mossadeq terug zou keren tot het premierschap en de positie van de vorst in gevaar zou kunnen brengen. Ghavam is thans voor de vierde keer in 31 jaar premier. IN HINDERLAAG GEVALLEN. Drie doden. Uit Bandoeng wordt vernomen dat in de omgeving van Tjikatomas in het ge bied van Tasikmalaja Dinsdag een truck en een jeep met leden van de regent- schapspolitie in een hinderlaag zyn ge vallen. Drie personen werden gedood. Bezoek aan de Heksenwaag te Oudewater „Ik zal al mijn bergen tot een weg maken" Voor Gouda is het vandaag een grote dag'. H. HL de Koningin verrichtte er de opening van het gerestaureerde stad huis en verbond aan haar komst ook een bezoek aan Oudewatcr, Haas trecht en tenslotte nog aan Moor drecht. Om 10 uur arriveerde de Koningin met gevolg aan het stadhuis van Oude water. Oudewater is een oud stadje, dat alle kenmerken van een langverleden draagt. Vele mooie geveltjes trekken er de aan dacht. Van het stadhuis maakte de Koningin een korte wandeling door de gemeente. Langs de weg heerste overal grote be langstelling. Het doel van de korte rondgang was d» Heksenwaag. Burgemeester Arke vertelde ons, dat hier in 1775 nog iemand gewogen is. Niet zo maar. doch om vast te stellen of de bewuste vrouw al of niet een heks zou wezen. De Waag was namelijk de enige in den lande, die het privilege had certificaten ter zake af te geven. Wanneer Schout en Schepenen een verklaring afgaven, dat het gewicht van de gewogene over eenkwam met de natuurlijke propor ties. dan was daarmede vastgesteld, dat zij geen heks was. Dat is duidelijk, want een heks. die zich gezeten op een bezemsteel door het luchtruim placht (ïngez. Med.-adv.) De grootste koopjes vindt U bij. Gistermorgen is in de Amsterdamse Haven een mobiele doorlichtings installatie aan boord van de ..Su matra" van de Mij ..Nederland" ge bracht ter verscheping naar Indo nesië. De wagen, welke gestationneerd zal worden op West Java, en die 30.000 gulden heeft gekost, wordt door de Dienst Volksgezondheid gebruikt voor massale doorlichtin gen in het kader van de T.B.C.- bcstrijding. Het begin van de grote tocht: de auto wordt aan boord van de „Sumatra" gehesen. voort te bewegen, moest aanzienlijk lichter zijn. Die certificaten van Schout en Schepenen bleken weleer nog al in trek te zijn. Tot ver uit Duitsland en Frankrijk kwam men naar de Heksen waag in Oudewater, waar de enorme weegschaal en andere herinneringen doen terugdenken aan de tijd, dat het bijgeloof nog welig tierde! In het Waaggebouw waren aanwezig cie leden van de gemeenteraad en van de Waagcommissie. waarvan de gemeente secretaris. de heer A. W. den Boer. voor zitter is. Tevens waren aanwezig verte genwoordigers van alle geledingen der bevolking. De heer Den Boer houdt voor H.M. een korte voordracht over de Hek senwaag. mevrouw M. Mullink-Kemp bood namens de gezamenlyke vrouwen verenigingen eer geschenk aan en de burgemeester se hor. k de Koningin na mens de bevoiklng een album, waarin vernaald wordt van de geschiedenis van Oudewater en Dc Waag. Hartelük toe gejuicht zette de vorstin dan haar tocht voort naar Haastrecht, waar zy een be zoek bracht aan het patriciërshuis van de „Stichting Bisdom Van Vliet". De burgemeester van Haastrecht, mr C. C. A. Lepelaars, verwelkomde HM. in zyn gemeente. Vervolgens werd naar Gouda gereden, waar de burgemeester, mr dr K. F. O. James, de vorstin begroette. Een klem dochter van wethouder Heerkens, Greet- je Heerkens, bood HM. bloemen aan. Dan reed de stoet onder grote belang stelling naar het stadhuis, dat nu met recht het hart van de stad Is. zoals het daar pralend staat op het ruime Markt plein. Met feestelyke vlaggen en vroiyk trompetgeschal werd de Landsvrouwe ontvangen. De plechtigheid der heropening van het stadhuis geschiedde in een vergade ring van de gemeenteraad. Toen H.M. haar zetel had ingenomen temidden van het college van B en W, waarbij zich ook mr Kesper en Staats secretaris Cals hadden gevoegd, sprak burgemeester James de begroetingsrede uit Daarin zeide hij o.a.. dat de restau ratie jaren heeft geduurd. Grote moei lijkheden zyn er geweest, belangrijke ka pitalen zyn er aan besteed, maar ten slotte mogen wü met dankbaarheid zeg gen. dat het woord uit Jesaja 49 vers II aan ons bewaarheid is geworden: „Ik zal al myn bergen tot een weg maken en mijn banen zullen verhoogd worden". Inderdaad, dc bergen van moeilyk- heden zjjn geeffend en onze lage en smalle weg is tot een vaste baan ge worden. een beeld, dat ons, bewoners van ait drasse polderland, wel zeer bijzonder aanspreekt. De burgemeester betoogde vervolgens, dat het gemeentebestuur van Gouda, dat in de laatste jaren, behalve aan de restauratie va» het stadhuis, ook aan dacht gaf aan musea en aan cultuur uitingen in het algemeen, niet achter bleef by de bevordering van nyverheid en handel. En hij schetste zijn stad als „een gemeenschap, waar met voortva rendheid gewerkt wordt en waar het leven zeker niet overheerst wordt door een gezapig of mijmerend terugzien naar oude grootheid, maar waar het wel als een opdracht voor de toekomst wordt ge zien. om het cultuurbezit van het ver leden te bewaren". „Vrede, geluk en werkelyke vrüheid te beleven onder de schutse van het Oran jehuis zü ons stadhuis door Gods goe dertierenheid in lengte van dagen be schoren". zo besloot ook mr James zijn rede. Nadat de Koningin aan 's burgemees ters uitnodiging het stadhuis te willen N.A.T.O.-oefening „Blue Alliance" Zolas bekend zulen ook dit najaar in de Britse zóne van West-Duitsland Nato- legeroefeningen worden gehouden. Deze oefening draagt de codenaam „Blue Al liance". De verdedigende partij in deze manoeuvre wordt gevormd door de z.g. .Northern Army", bestaande uit Belgi sche, Nederlandse en Engelse leger-een- heden. Dit leger staat onder bevel van de opperbevelhebber van het Britse Rijnleger, generaal sir John Harding. Het Nederlandse legercorps, gevormd uit de derde divisie onder generaal-majoor Warringa. de staven van de tweede divi sie alsmede uit legercorpsgroepen, wordt gecommandeerd door luitenant-generaal A. T. C. Opsomer. de commandant strijd krachten te velde. De oefening „Blue Alliance" duurt van 15 tot 22 September. Ontslagaanvrage minister Lampe ingewilligd De ontslagaanvrage van landsminister Lampe van Justitie te Willemstad is ingewilligd. De Premier der Antillen, mr dr >L F. da Costa Gomez beheert de portefeuille van Justitie thans ad interim. Zoals bekend, vroeg minister Lampe op 4 Juli ontslag uit zijn functie, omdat zyn partij, de Arubaanse Volkspartij, het niet eens was met zijn beleid inzake de veroordeling van de leider van de AVP. de heer Henny Eman, tot een weelc hechtenis wegens een beledigingszaak. K.L.M. voorlopig geen straaljagers De KLM heeft tot dusver geen straal vliegtuigen besteld, omdat zij de tijd daarvoor nog niet rijp acht. Zjj is van mening, dat het straalvliegtuig op grotere schaal zijn intrede in de bur gerluchtvaart zal doen. zodra vervoers capaciteit en vliegbereik kunnen wor den vergroot en de grondorganisatie beter kan worden aangepast aan do speciale behoeften van het verkeer met straalvliegtuigen. Zij acht het waarschijnlyk. dat dit in 1956 of 1957 het geval zal zijn. Dit was een van de mededelingen die het hoofd van de persdienst der KLM, de heer R J. Vogels, te Brussel in een conferentie aan de Belgische journalis ten heeft gedaan. De KLM zal om deze reden de eerst volgende jaren op haar grote lijnen vlie gen met DC-6B's en Super Constella tions, die lange afstanden zonder tussen landing kunneh afleggen, waardoor de reisduur aanzienlyk kan worden bekort. Enkele van de in de Ver. Staten be stelde machines bieden de mogelijkheid tot het monteren van turboprop-moto ren. zodat zij modern blijven tot op het ogenblik dat straalvliegtuigen in gebruik worden genomen. De kans is groot, dat op 1 April van rt volgende jaar op een aantal Euro pese lijnen de toeristenklasse zal wor den ingevoerd Deze klasse bestaat reeds sedert 1 Mei op de Noord-Atlantische route. heropenen had voldaan, werd de klok ..Gabriël daterende uit het begin der 16e eeuw geluid. De trompetters buiten staken hun kla roenen en de op de markt saamge- stroomde menigte, die door luidsprekers de plechtigheid in de raadzaal had kun nen volgen, wist dat het Goudse Stad huis was heropend. Na de bezichtiging van het stadhuis begaf de Koningin zich met haar gezel schap naar het Stedeiyk Museum, het Catharina Gasthuis; in het ..ruim" »sn dit museum wordt het n -enmaal ge bruik! Na deze maaityd ving een rond rit door de gemeente aan. welke beëin digd werd aan de Koninklijke Stearine Kaarsenfabriek .Gouda" Onder geleide •an de directeuren ir C. van Loon en dr J C. Derksen, alsmede de eommissa- issen W Ruys en M Taudin Chabot, erd het bedryf in ogenschouw eenomen. Vervolgens vertrok het gezelschap naar de markt, waar een historisch marktspel werd opgevoerd, dat eon gedeelte van oen middeleeuwse markt uit de tiid van de voltooiing van bet stadhuis verbeeldde. Tot besluit werd dp klucht „Nu noch" als wagenspel opgevoerd.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1