LEIDSCH DAGBLAD Na de Republikeinen de demoeraten WEERBERICHT Bommen in Mandsjoerije gevallen? T .if* Jeugdige Hilversummer als rover in Zuid-Frankrijk 91ste Jaargang MAANDAG 14 JULI 1952 No. 27659 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6.— per kwartaal; f. 0.47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Eisenhower neemt ontslag uit het leger Kort na het vertrek van de laatste republikeinen zijn de eerste democraten ir. het „Conventie-hoofdkwartier", het grote Conrad Hilton-hotel te Chicago, aangekomen om voorbereidingen te tref fen voor de bijeenkomst, waarop de offi ciële candidaat van de democratische partij zal worden aangewezen. Woensdag zal de vergadering worden geopend met de behandeling van het partijprogram. Mogelijk zal hierbij het \raagstuk der burgerrechten voor negers aanleiding worden tot scherpe menings verschillen tussen de Noordelijke en de Zuidelijke democraten. Op Vrijdag komt de commissie voor de geloofsbrieven bijeen, die de kwestie van de „betwiste candidaten" uit Missi- sippi en Texas moet oplossen. Men ver acht. dat het hierbij niet zo fel zal toe gaan als op de republikeinse conventie. Hel democratische nationale comité heeft n.l. aan meer dan 3.000 afgevaar digden en functionarissen „waarschu wingsbrieven" gezonden, waarin de be trokkenen er aan worden herinnerd, dat onbeheerste woorden of gebaren, die door milüoenen op het televisiescherm tunnen worden gevolgd, bij de kiezers >en slechte indruk maken. In dit ver- jand is de afgevaardigden ook op het ïart gedrukt, geen verveeld gezicht te letten, of kauwgum te gebruiken. Volgens de jongste onofficiële raming ,tan tot dusver geen van de gegadigden op grond van de voorverkiezingen reke nen op de 616 stemmen, die nodig zijn ■oor de benoeming tot partijcandidaat. Je stand is thans: 1 Senator Estes Kefauver uit Tennes- ie 252 stemmen. 2 De Zuidelijke „dixicraat" senator Bussell uit Georgia 11714 stem. 3 De directeur der MSA, Averell Har- ximan 1011-4 stem. Gouverneur Stevenson van Illinois, die president Truman als zijn opvolger zou wensen, hoewel hij zelf herhaaldelijk heeft gezegd, dat hij zich niet candidaat il stellen, heeft 54 stemmen. Andere candidaten zijn o.m. senator Kerr. senator McMahon, vice-president Barkiey en de voorzitter van het Huis van Afgevaardigden. Sam Rayburn. Zij beschikken over 259'.- stem. Het aantal stemmen, dat nog niet is bepaald, of waarover een verschil bestaat, bedraagt De belangrijkste politieke kwestie op de acmocratische partijconventie zal zijn het punt betreffende de burgerrechten. President Truman heeft verklaard, dat hij alles in het werk zal stellen, dat op cc op dit punt door hem ingeslagen weg wordt voort gegaan. In 1948 behaalde Truman de overwin ning. niettegenstaande de Zuidelijke democraten hem. wegens deze kwestie, hun steun onthielden. Generaal Dwight Eisenhower heeft Zaterdag ontslag genomen uit het leger. Ilij had reeds eerder aangekondigd dit te zullen doen, indien hij tot republi keins candidaat voor het president schap zou worden benoemd. In een brief aan Frank Pace, minister voor het leger, betuigt hij zijn spijt, maar verklaart hij. dat het hem voorkomt, dat de omstandigheden hem tot zijn besluit dwingen. De generaal heeft een militaire loop baan van veertig jaar achter zich Arthur Summerfield, gedelegeerde van Twee olietankschepen in brand Nabij Martinez in Californië zijn twee ilietankschepen in brand geraakt. Een lerie ontploffingen volgde. De kapitein lan een der schepen is door een hart- ïanval overleden, op het ogenblik, dat Soh een ontploffing op zijn schip voor leed. De vlammen bereikten een hoogte van 30 meter en grote rookwolken dreven ver de baai van San Francisco. Het be eft de „Victor H. Kelly" <4895 ton) en e „Lompoc" (6301 ton), beide uit Los tngeles. Van alle kanten snelde brand eer toe. De kade is niet ver van de stad Port 'hicago, waar in de tweede wereldoorlog 4co munitieschepen zijn geëxplodeerd. Jeer dan 300 mensen kwamen toen om et leven. De brand ontstond doordat een pier, aar olie werd gelost, door een vonk iam vatte. Een 30-tal personen werd gewond, naar, naar men gelooft, niemand ern- lg. Twee worden er vermist. Het vuur op de ..Lompoc". die er in •l&agde de baai van San Francisco in te 'aren. werd na twee uur geblust. De ge- Me schade zal naar schatting vijf mil- con dollar bedragen. ege De meeste leden van de bemanningen Ier belde schepen sprongen te water en visten zich op die manier in veiligheid e stellen. Enkele buien De Bilt verwadht tot morgenavond: Vrij veel bewolking met enkele buien. Mannacht ln het binnenland tijdelijk wakke wind, overigens matige tot vrij tradhtige wind tussen Zuid-West en loord-West. Koud. (Opgemaakt te 10 uur). 15 JULI. Zon op: 4.37 uur; onder: 20.53 uur. Maan op: 23.51 uur; onder: 15.23 uur. sjhoogwater te Katwijk te 9.17 en 21.45 u. Dit nummer bestaat uit acht pagina's Michigan op de republikeinse conventie te Chicago, is Zaterdag tot voorzitter van het nationale comité der republikeinse partij gekozen, op verzoek van generaal Eisenhower Uit deze verkiezing blijkt, dat de con trole over de ..partijmachine" in de han den van de aanhangers van generaal Eisenhower is overgaan. Tevoren was Guy Gabrielson, een aanhanger van Taft. voorzitter van het nationale comité. Summerfield heeft bewerkt, dat de be langrijke stemmen \an de delegatie van Michigan Eisenhower ten goede kwamen. Senator Taft heeft verklaard, dat hij in de toekomst niet meer zal streven naar het presidentschap. „Ik zal te oud zijn", voegde hij er aan toe. Een Zaterdag op de Deense koninklijke landbouwtentoonstelling te Kopenhagen geboren stamboek-big heeft men de naam „Eisenhower" gegeven! Wachtposten langs Amerikaanse kust 150 000 vrijwilligers zullen heden ln Amerika waoht gaan betrekken tegen een „Sovjetrussische luchtaanval", in gevolge het besluit der VS om elk ogenblik waakzaam te zijn, sinds de in lichtingendiensten hebben verklaard, dat de Sovjet-unie lange-afstandsbom- men/werpers heeft, die atoombommen tot boven de V.S. kunnen vervoeren. Er zullen zesduizend waontposten langs de Amerikaanse kusten ön gren zen worden ingericht, welke dag en naoht op haar hoede zullen zijn en de jachtvliegtuigen zullen waarschuwen, indien zij een vliegtuig van onbekende Rationaliteit waarnemen. Volgens de Amerikaanse generale staf is September de „waarschijnlijkste maand voor een plotselinge aanval van vijandelijke strydkraohten". President Truman heeft een oproep tot de Amerikaanse bevolking gerioht om deel te nemen aan het corps van vrijwilligers. Volgens Truman zijn er behalve de 150.000 vrijwilligers nog 350.000 nodig om de bewaking van de grenzen der V.S. doeltreffend te doen zijn. Besprekingen te Panmoendjon verdaagd Radio Peking heeft gisteren ver klaard. dat Vrijdag acht Amerikaanse „Sabre"-straaljagers de steden Loento en Antoeng aan de Mandsjocryse kant van de Jaloe hebben gebombardeerd, tengevolge waarvan twee personen om het leven kwamen en 47 werden gewond. In de uitzending werd voorts gezegd, dat de Chinese minister-presi dent. Tsjoe en lai, tegen dit optreden heeft geprotesteerd en verklaard, dat „de Amerikanen alle verantwoorde lijkheid voor de gevolgen moeten dra gen". De premier zou hieraan hebben toegevoegd, dat deze gebeurtenis en het bombarderen van dc electrisehe centrale aan de oever van de Jaloe vorige maand duidelijk wijzen op „de agressieve bedoelingen van Amerika en het afbreken der bestandsonderhan delingen ten doel hebben". De Chinese radio beschuldigde de ver bondenen er voorts van. „de strikte af spraak van geheimhouding" ten aanzien van de besprekingen te Panmoendjon te hebben geschonden. Volgens radio Pe king hebben persbureaux „welingelichte knngen" van de VJ4. aangehaald, die zouden hebben gewaarschuwd tegen op timisme. Voordat gisterochtend de bestandsbe- sprekimgen te Panmoendjon werden hervat, deelde de leider van de Noor delijke delegatie, generaal Nam i', mede, dat de verbondenen bij de grote lucht aanval op Pjongjang van Vrijdag een kanvp met V.N.-krijgsgevangenen heb ben getroffen, tengevolge waarvan 13 gevangenen om het leven kwamen, 72 werden gewond en 13 nog worden ver mist. (Vermoedelijk zijn het Zuid-Ko- reanen) Van VJ4.-zyde is de klacht geuit, dat de krijgsgevangenenkampen niet be hoorlijk zijn aangegeven. Op verzoek der Noordelijken zijn de besprekingen voor 2 dagen verdaagd. Radio-Pjongjang heeft voorts gemeld, dat door de bombardementen van Vrij dag ruim 1000 personen in de omgeving van Pjongjang om het leven zijn ge komen- Er vallen 4900 gewonden en ver misten te betreuren. Vliegtuigen der V.N. hebben duizen den vlugschriften boven het geoombar- deerde gebied van Pjongjang uitgewor pen, waarin gewaarschuwd wordt het betrokken gebied niet te betreden met het oog op de aanwezigheid van nog niet ontplofte tijdbommen. De verbondenen maken veel werk van de verspreiding van pamfletten, zowel om de bevolking te waarsahuwen, wan neer grote luchtaanvallen zullen worden gedaan, alsook om de Noord-Koreanen te voorzien van nieuws over de be standsbesprekingen eh. Generaal Copp Weyland. bevelhebber heeft verklaard, dat de bevolking van de Noord-Koreaanse steden Pjongjang, Sariwon en Bwangdjoe meer dan vol doende is gewaarschuwd voor de jong ste grote luchtaanvallen van de geal lieerde luchtmacht. Volgens de generaal zijn voor de bombardementen duizenden vlugschriften per vliegtuig uitgestrooid en waarschuwingen uitgezonden door de zender van de V.N. Verder heeft de ge neraal verklaard dat een maand voor de operaties foto's zijn genomen van de doelen en een zorgvuldige studie er van is gemaakt teneinde de bombardemen ten zo nauwkeurig mogelijk uit te voe ren en daarbij de burgerbevolking en de kampen met krijgsgevangenen van de VJ4. te sparen. In een te Tokio utgegeven officieel communiqué is bekend gemaakt, dat de Noordelijken sedert het begin van de oorlog op Korea 2225 vliegtuigen hebben verloren tegen de geallieerden 719. MOSSADEQ VRAAGT VOLMACHTEN OP FINANCIEEL GEBIED Dr Mossadeq, aan wie de sjah ver zocht heeft een kabinet te vormen, heeft in een geheime zitting van de Kamer verzocht, hem gedurende zes maanden volledige volmachten op het gebied van de financiën en het bankwezen te geven. Na een langdurig debat, waarbij de tegenstanders van Mossadeq zich critisch uitlieten over het verzoek, werd de ver gadering verdaagd. STRIJD OM EEN COMMUNISTISCHE BONDSDAG ZETEL. De West-Duitse communistische partij heeft Zaterdag opnieuw de verkienngs- contröleoomonissie van de Bondsdag om de zetel van Kurt Mueller gevraagd, een communistisch lid van de Bondsdag, die in 1050 naar Oost-Duitsland zou zijn ontvoerd. Mevrouw Fischer, Muellers eerste echtgenote, verklaarde voor de commis sie, dat Reimann, de leider van de West-Duitse communist! soh e partij, te genover haar had toegegeven, dat hij op de ontvoering had aangedrongen. (Een in Hannover tegen Reimann ingesteld onderzoek is, zonder resultaat te heb ben opgeleverd, afgebroken t. De communisten hebben bij de Bonds dag een door Mueller ondertekende brief ingediend, waarin deze verklaart, dat hij zyn zetel ter besdhikking stelt. De Bondsdagcommissie voor de proce dure echter meent, dat Muellers hand tekening onder deze brief onder druk is afgedwongen en zij weigert Muellers zetel de communistische party ter be schikking te stellen. Hierdoor hebben de communisten ln de Bondsdag sleohts 14 leden, d.wz. een minder dan nodig is om een motie of wetsontwerpen te kunnen indienen. De commissie heeft besloten communistl- van de luchtmacht m bet Verre Oosten, sohe getuigen te horen. Het nieuwste schip van de Holland Amerika Lijn. de „Maasdam"dat binnen enkele dagen zijn technische proefvaart zal maken. De eerste reis van de „Maasdam" naar de Nieuwe Wereld begint op 11 Augustus. Mynenvegers, die waren uitgezonden na het in zee storten van een Brazili aanse militaire Dakota op ongeveer 37 myi ten Westen van Salvador, hebben gemeld, dat 21 personen het ongeluk hebben overleefd. Onder de overlevenden bevinden zich een kind. acht vrouwen, zeven mannen en de bemanning van vier koppen vyf personen zijn om het leven gekomen, 13 worden er nog ver mist en zyn als omgekomen te beschou wen. ENGELAND WIL REDELIJKE HANDEL MET DE SOVJET-UNIE. De Britse minister van financiën, Ri chard Butler, heeft in een interview voor de televisie-uitzending verklaard voorstander te zyn van een .redelijke handel" met de Sovjet-unie en de lan den achter het „IJzeren Gordynmaar, dat hy tegen het zenden van oorlogs materiaal naar die landen was. Op een vraag of er enige hoop be stond de handel tussen Oost en West uit te breiden, antwoordde Butler: „Wy zyn van de Sovjet-unie afhankeiyk voor het grofkorrelige graan voor onze varkens en wy hebben hout van haar nodtg. Wanneer wy dit niet krygen, kunnen wy ons programma voor huizen bouw niet uitvoeren, wy moeten in dit opzioht ons verstand gebruiken en geen vooroordelen hebben". Luchtmachtdag der Nato-landen te Brussel In tegenwoordigheid van koning Bou- dewyn is gistermiddag op het viegveld Mei:broek bij Brussel de luchtmachtdag c'er landen aangesloten bij de Noord- Atlantische veidragsorganisatie gehou den. De demonstraties weiden byge- woond door vrywel de gehele Belgische legering, de voorzitters van Senaat en Kamer, leden van het corps diploma tique en ohefs van staven van verschei dene landen. Van Nederlandse zijde waren o.m. aanwezig de chef van de iuchtmaohtstaf, luitenant-generaaJ-vlie- I ger Aler. de plaatsvervangende chef van de luchtmachtstaf generaal-majoor- waarnemer Baretta en generaai-ma- I Jaar-vlieger Mante, chef personeel luchtmacht De luohtmachtdag werd begunstigd door zeer fraai zomerweer, zodat de duizenden toeschouwers een goede in druk hebben kunnen krygen van het geen de luohtmachten van verscheidene cier Nato-landen thans presteren. Hel programma, samengesteld uit niet min der dan vier en twintig „nummers" werd tot op de minuut nauwkeurig af gewerkt. Er zat vaart in, zowel figuur- lyk ais letterlyk. Versoheidene der Nato-landen hebben gedemonstreerd: België, Canada, Groot- Brittannlë, de Verenigde Staten, Italië, Denemarken, Frankryk. Noorwegen. Niet van de party waren: IJsland «be zit geen luchtmacht). Griekenland en Turkye lom technische redenen). Lu xemburg, Portugal en Nederland. In totaal namen circa driehonderd- vijftig vliegtuigen deel aan deze .Jupht- meeting", zoals onze Zuiderburen zeg gen. Er waren enkelingen en hele tros sen, eenmotorige. tweemotorige, viermo torige. toestellen met zuigermotor en met straalmotor. De Nederlandse luohtstry«ikr achten stonden op deze dag op de grond: de ka pel en de drumband van de lucntvaart- troepen stonden met de bands van Bel gië, de Verenigde Staten en Italië voor de koninklijke tribune opgesteld om de hoorders dc tijd voor de aanvang van de demonstraties te veraangenamen. De enige Nederlander, die zijn „show" verkocht, was de chef-invlieger der Fokker vliegtuigenfabrlek, Gerben Son- derman Het slotstuk was gigantisch: niet minder dan 240 mannen van het Bel gische pa ra chutisten-bataillon sprongen uit twaalf Dakota-toestellen. Truman wenst herziening van de handelsbepalingen President Truman heeft verklaard, dat de recente beperkingen od de bui tenlandse handel het Droeram van de MSA in gevaar brengen en mogelijk een ernstig dilemma voor de gehele buitenlandse politiek gaan vormen. De president heeft een commissie van twaalf ingesteld met de opdracht aan het Witte Huis en het Congres rapport uit te brengen over de gehele kwestie van de tarieven. importquota. de handel in agrarische producten en de douaneformaliteiten. De groeiende handelsbarrières Amerika, aldus de president, werken teeen de veiligheid. Truman verzocht eveneens een studie te maken van de kwestie van de handel met commu nistische landen. Amerika, zo vervolgde hii. pooet de militaire en economische kracht van ziin vrienden in de „vrije wereld" op tc bouwen en geeft daaraan aanzien lijke sommen uit. Amerika heeft bli ziin vrienden aan gedrongen on vergroting van de pro ductie. uitbreiding van de handel en reductie van de tarieven, opdat deze landen hun dollarverdiensten kunnen vergroten en hun afhankelijkheid van de Amerikaanse hulp kunnen vermin deren. Inmiddels komen in Amerika steeds meer beperkende wetten, die ten doel hebben bepaalde producenten te be schermen voor concurrentie uit het buitenland. Het ..kaas-amendement" was een treffend voorbeeld hiervan. „Ik ben van oordeel, dat wij ook niet ten volle de gevolgen hebben doordacht van onze pogingen, om te verhinderen, dat de vrne wereld met het blok van het IJzeren Gordijn handel voert. Wat kunnen wij als compensatie voor stellen. nu wij er od aangedrongen hebben, dat deze landen hun handel naar één kant drastisch beperken?" Staking in de Amerikaanse staalindustrie spoedig geëindigd? Berichten uit Washington, dat rege ringsfunctionarissen accoord zijn ge gaan met een verhoging van de staal- pryzen met ongeveer vyf dollar per ton, hebben te Pittsburgh, het centrum van de staalindustrie, de hoop doen toene men. dat een regeling v»an de 41 dagen oude staking in zicht is. Naar verluidt is de regering met een verhoging van de staalpryaen accoord gegaan teneinde de industrie in staat te stellen de lonen te verhogen, over eenkomstig de eisen van de vakbond- Naar verklaard wordt, zal de prysver- hoging niet officieel bekend worden ge maakt, voordat de Industrie en de vak bond overeenstemming hebben bereikt over een nieuw contract. FINANCIËLE MOEILIJKHEDEN IN EGYPTE. Leiders van de Egyptische politieke partyen ayn besprekingen begonnen, die ten doel hebben de partyen nader tot elkaar te brengen met het oog op een situatie, die door premier Sirry pasja „veel ernstiger dan velen menen" is ge noemd. Naguib Ibrahim pasja, de waarnemen de minister van financiën, heeft ver klaard. dat de regering er veeleer naar zal streven de uitgaven te beperken dan nieuwe belastingen te heffen. De begroting vertoont een tekort van meer dan 50 millioen Egyptische pon den, daar de inkomsten niet aan de ver wachtingen hebben beantwoord, het geen hoofdzakeiyk te wyten is aan de omstandigheid, dat een groot deel van ae katoenoogst niet verkocht kon wor den, het verlies van ontvangsten aan douanerechten in de periode van de In cidenten ln de Suez-kanaalzone en de geringe opbrengst van de grondbelas tingen. Zaterdagmiddag werd in een zit ting van de Eerste Kamer het zit tingsjaar van de Staten Generaal namens H.M. de Koningin door de Minister van Binnenlandse Zaken dr L. J. M. Becl gesloten. Minister Beet arriveert met een koets op het Binnenhof. S.E.D. publiceert program De SED de Oost-Duitse socialisti sche eenheidsparty, heeft een uit elf punten bestaand Dlan van actie gepu bliceerd: 1 Strilden voor .zie bevrijding van West-Duitsland van de bezetting en de regering van Bonn": 2 Samenwer ken met de sociaal-democraten, de christen-democraten, de werkloze ar beiders en democratische boeren in West-Duitsland „teneinde hen te hel pen bevrijden int de slavernij": 3 Ver sterking van de solidariteit in de SED; 4 Versterking der Oost-Duitse veilig heid door instelling van een leger en de invoering van veiligheidsmaatrege len: 5 Versterken der banden met de Sovjet-Unie. China en de volksdemo cratieën; 6 Invoeren van „werkelijk socialisme" in Oost-Duitsland: 7 Ver sterken en vergroten van het gezag der staatsorganen; 8 Bestrijden van het „verzet" en vergroting van het productieve potentieel; 9 Het leveren van het bewijs aan de West-Duitsers, dat .socialisme en democratie" het beste voor hen oplevert; 10 Vergroting van de waakzaamheid binnen de par ty. versterking van de klassenstrijd en waakzaamheid tegen „vreemd natio nalisme": 11 Bestrijding van de bour- Kois-ideologie. Graaf van Rechteren Limpurg wordt vervolgd De minister van Justitie heeft ln ant woord op vragen van het Kamerlid Wa genaar 'CPÜ.i omtrent het door graaf van Rechteren Limpurg verborgen hou den van ex-kapitein Westerling, ver klaard dat de door de heer Wagenaar genoemde feiten in hoofdzaak juist zijn en aan het oordeel van de strafrechter zullen worden onderworpen. De minis ter acht het niet juist om in afwach ting van het oordeel van de rechter zich reeds uit te spreken over de aan de be doelde feiten toe te kennen strafrech terlijke betekenis. Rijnaak zonk op IJsselmeer ALLE OPVARENDEN GERED Gistermiddag is op het IJsselmeer ongeveer 12 kilometer van Lemmer de Rijnaak „Maria" van circa 800 ton. ge laden met tarwe od wee van Amster dam naar Leeuwarden gezonken. Aan boord bevonden zich zes personen. Deze zijn allen in veiligheid gebracht. Twee sleepboten van Lemmer hebben nog getracht het schip te redden maar het zonk even nadat zii bit het schip aankwamen. Het gezonken schip ligt bij de Rotterdamse hoek en is zeer ge vaarlijk voor de scheepvaart. Het ongeval is veroorzaakt door heb breken van de staaldraad waarmee de sleepboot .Xeendert" met de rijnaak verbonden was en waardoor de stuur inrichting van de Rijnaak defect raak te. Nadat de bemanning het anker had uitgeworpen, raakte het schio vast en sloegen de luiken en dekkleden tenge volge van het rauwe weer kapot. De Rijnaak eigendom van de heef H. van der Horst, uit Rotterdam, was verzekerd. Diefstallen in hotels leverden aanzienlijke buit op Dezer dagen is in Menton (Frank rijk) wegens diverse diefstallen een jongeman gearresteerd, die zeide uit Hilversum afkomstig te zijn. Gebleken is. dat deze jeugdige landgenoot aan vankelijk een vaLse naam heeft opge geven. namelijk die van een vriend. Hy is de 18-jarige W. D. Malser uit Hilversum, die reeds eerder met de Nederlandse Justitie ln aanraking is geweest. Matser werd onder rege- ringstoezicht in een inrichting te Utrecht verpleegd, is vorige maand uit deze inrichting ontsnapt en wist naar Frankrijk uit te wijken. Daar heeft hg gedurende een aantal weken een zeer avontuurlijk leven geleid, dat thans geëindigd is in de gevangenis te Nice. Na zyn arrestatie duurde het 20 uur. alvorens M. een bekentenis aflegde. Hy deed aanvankelyk alsof hij student was. die met vacantie in Zuid-Frankryk ver toefde. Hy was liftende van Parys naar Nice gegaan en daar op 21 Juni jl. aan gekomen. In Nice vond hy het te druk. waarop hy doorreisde naar Menton. Daar vond hy een huis. dat er volgens hem onbewoond uitzag. Hy drong naar binnen en vond op de tweede étage een bed. waar hy zyn moede leden kon uitstrekken. In de volgende dagen had hy zyn geluk beproefd aan de speel banken te Monte Carlo. Hij verloor ln enkele dagen tienduizenden francs. Be rooid uit Monaco ln Menton terugkerend, rypte by hem het plan op het inbre kerspad te gaan. Op de 25ste Juni maakte hy zyn „de buut". 's Nachts om vier uur drong hy in hotel Berkeley-Misamar de kamer binnen van de Luxemburgse aannemer J. Theisen, waar hy een portefeuille buit- maakte met ongeveer f.600 aan buiten lands bankpapier. In de daarop vol gende nachten drong hy verscheidene woningen en hotelkamers binnen, steeds verdwijnend met portefeuilles e. d. Een maal had hy pech. Dat was toen hij in Hotel des Palmiers de slaapkamer binnendrong van mej. Nesi Libera uit Zürch. De Zwitserse werd wakker en op haar hulpgeroep nam de indringer de vlucht en wist te ontsnappen, maar zy wist een goed signalement aan de po litie te verstrekken. Inmiddels waren ln verband met de regelmaat van de Inbra ken maatregelen van politiezyde ge troffen. Er werden dubbele diensten ge daan en de gehele nacht door werd druk gesurveilleerd. Op een vroege mor gen om halfvyf zag een politiepatrouille een jongeman door de straten van Men ton lopen, die tameiyk wel aan het signalement van de gezochte dief beant woordde. Hy werd meegenomen en dit betekende het einde der vreemde prac- tyken van de jeugdige Hilversummer. By zyn arrestatie had deze 17.330 Fr. francs. 6 doll. 100 Belg. francs. 1 pend sterling. 1000 lires en f. 10 by zich. In zyn kamer in een pension waarnaar hy verhuisd was toen het hem „beter ging" werd nog een groot bedrag aan geld gevonden. De Franse politie onderzoekt inmid dels m hoeverre zyn bekentenis volledig is. Er zyn nameiyk in verscheidene ho tels nog andere diefstallen gepleegd, waarbij enkele met zeer gTote bult. Uit een hotelkamer van hotel Berkeley ver dween o.m. een bedrag van 47.800 fres. Matser ontkent deze diefstallen te heb ben gepleegd. Van een gedeelte van zyn buit had hy o.m. een radiotoestel en versoheidene kledingstukken gekocht.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1