LEEDSCH DAGBLAD Eisenhower candidaat der Amerikaanse republikeinen WEERBERICHT Een grootse overwinning voor lke Eisenhower's zege: een medisch mirakel A.R. zeggen medewerking aan Kabinetsformatie toe 91ste Jaargang ZATERDAG 12 JULI 1952 Wo. 27658 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en. J. Brouwei DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.per kwartaal: f. 0.47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57088 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21S0f Europa kan zich veilig voelen Hetgeen zo langzamerhand meer en meer zeker was geworden, is thans een feit: Eisenhower zal de candidaat zijn der republikeinen in Amerika voor het presidentschap! Tenslotte heeft hy met overgrote meederheid de overwinning weten te behalen op zijn grote rivaal Taft. Diens houding tijdens deze verkiezingscam pagne zal ongetwijfeld weinig sympa thie bij de buitenstaanders hebben kunnen wekken, maar men vergete daaibij niet, dat Ln Amerika een ver kiezingscampagne nu eenmaal wel een weinig anders ligt dan bij ons Alle kunstgrepen van de door en door doorgewinterde politicus hebben Taft niet kunnen redden. HU stond tegenover een man van eenvoudige structuur, die algemeen werd gewaardeerd en dat heeft Taft de needrlaag doen lyden. De Amerikaanse republikeinen hebben b.ijkbaar instinctmatig aangevoeld, dat zij, wilden sU werkelijk een kans maken op een overwinning na ruim twintig ja ren niet aan de maoht te zyn geweest, voor den dag moesten komen met een persoon, die aantrekkelijkheid bezat voor de grote middenstof der kiezers, die geen lid van een partij zUn, doch tenslotte de doorslag geven. Missohien heeft Truman het zelfs wel wat al te duidelijk doen blijken, dat hü j voor een candidatuur Taft niet vreesde, I overtuigd, dat de democraten het met hem wel klaar zouden spelen. Of is dit ook propaganda geweest? Men zal ziah wellioht herinneren, dat er een tüd is geweest, dat Eisenhower ook voor de democratische partü aan vaardbaar was als president-candidaat. Daarin ligit op zich zelf een bewijs, dat zelfs voor de democraten Eisenhower geen figuur was, die direct afwysbaar mocht worden geacht, integendeel! Eisenhower is dus de republikeinse candidaat voor het presidentschap en zonder enige aarzeling mogen we wed direct constateren', dat deze Keus in Europa met grote voldoening zal wor den 'begroet. Eisenhower heeft als lei der van de Nato, na eerst het hoofd te zijn geweest van de campagne in Noord-Alrika en daarna het opperbevel te hebben gevoerd over de invasie-legers ln het Westen, het volle vertrouwen van West-Europa. Hij weet beter dan wie ook. wat Europa nodig heeft in zijn verzet tegen de rode agressie. Hy zal de politiek van president Truman in zake volledige steun aan ons oude we relddeel ongewyzigd voortzetten. Mis sohien met enkele kleine nuances, doch het roer zal te Washington niet worden omgegooid, zo tajj tot president mocht worden gekozen. Met Taft als candidaat mocht Europa daarvan zo zeker niet zijn. Weliswaar had hy zijn oude isolationistische hou ding .van vroeger danig herzien, maar een warm voorstander van het Noord- Atlantisch pact en alles, wat daarmede samenhangt, mocht men hem toch niet noemen. Van hem was gevaar te duch ten inzake de continuïteit der Ameri kaanse politiek ten aanzien van Europa, van Eisenhower is juist het tegenover gestelde te verwachten. Daarom geeft Europa aan deze keuze der Amerikaanse republikeinen gaarne zyn fdait! Europa weet in zyn handen zioh veilig. De republikeinse party in de V. St. hebben een candidaat naar voren ge bracht, die hun kans geeft op de eind overwinning en Europa heeft daarvan niets te vrezen. Het is een belangrijk liohtpunt in deze sombere dagen. Nu biyft de vraag, wie Eisenhower als democratisch candidaat tegenover zioh zal vinden. 21 dezer zal daarover worden beslist. Voorlopig komen speciaal de persoon van Kefauver en Harriman naar voren, doah wanneer president Truman zyn favoriet Stevenson naar voren sohuift, speelt ook deze een be langrijke rol. Laten we in dit opcacht maar rustig afwachten. Hoofdzaak voor ons werelddeel ls, dat, hoe de keus in Amerika zal uitvallen, of democraten of republikeinen winnen, de Eluropese zaak de volle aandacht blijft trekken en ons werelddeel verze kerd blyft van Amerika's volledige steun Inzake het rode gevaar. Mocht Eisenhower tot president wor den gekozen, dan schynt wel vrywel zeker te zijn, dat John Foster Dulles de plaats van Dean Aoheson zal inne men als minister van buitenlandse za ken. wiens raadsman hy is geweest. Ook dit kan Europa slechts biyde stemmens want Foster Dulles deelt in grote ïyn geheel het tot dusverre inge nomen standpunt. Europa kan zich veilig voelen wat be treft de komende leider van de groot- maoh't Amerika! Eisenhower, de overwinnaar. President Truman heeft het wetsont werp ondertekend, dat voorziet in een lening van twee onderzeeboten van de Amerikaanse reservevloot aan Neder land. De onderzeeboten zullen worden ge bruikt voor opleiaing van manschappen en moeten na vyf jaar in dezelfde toe stand als zy overgedragen zijn, worden teruggegeven. Koel weer De Bilt verwacht tot Zondagavond: Veranderiyke bewolking met plaatse- lyk enkele buien. Zwakke tot matige, morgen later op de dag tydelyk wellicht krachtige wind tussen West en Zuid- West. Koel weer. Opgemaakt te 10 uur). ZONDAG 13 JULI. Zon op: 4.35 uur; onder: 20.55 uur. Maan op: 23.17 uur; onder: 12.40 uur. Hoogwater te Katwijk te 7.24 en 19.54 uur (14/7 te 8.18 en 20.46 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. noeming beschouwd als een poging om de wonden uit de felle stryd tussen de conservatieve groep in de partij onder Taft en de liberale republikeinen onder generaal Eisenhower enigszins te he- Wn. Tydens de tweede wereldoorlog dien de Nixon vier jaar by de marine in de Stille Oceaan. Daarvoor was hy gedu rende vyf jaar advocaat te Whittler, een kleine stad in Californië. By zün strüd tegen het communisme is Nixon altyd gematigder opgetreden dan senator McCarthy. Zün actie heeft hem echter bekend gemaakt ln het De beslissing ter republikeinse eonventie te Chicago is gisteravond gevallen. Eisenhower is er met vlag en wimpel gekomen. By de eerste stemming kreeg Eisenhower van de 120G stemmen er 595, Taft 500. De benodigde 604 stemmen werden dus niet gehaald. Maar direct gingen tal van stemmen op Eisenhower over en werd de stand: Eisenhower 845 stemmen; Taft 280 stemmen; Warren 77 stemmen; Mc Arthur 4 stemmen. Richard Nixon. die 39 jaar oud is, werd in 1946 gekozen tot lid van het Huis van Afgevaardigden. Hier speelde hij als lid van de commissie inzake on Amerikaanse activiteit een grote ro" bij de zaak tegen Alger Hiss, een func- tionnaris van het ministerie van bui tenlandse zaken, die beschuldigd werd van memeed met betrekking tot zün relaties tot het communisme. In 1950 werd Nixon in de Senaat gekozen, waar hy de opvattingen van de rechtervleu gel der republikeinse party onder Taft huldigde. Als zodanig wordt zijn be- Toen tydens de stemming bleek, dat Eisenhower 595 stemmen had gekre gen. hetgeen 9 stemmen minder dan de meerderheid is, verwekten de 19 afge vaardigden van Minnesota een sensa tie door de op hun favoriet (Stassen) uitgebrachte stemmen op Eisenhower over te hevelen. Dit voorbeeld werd plotseling door hondeTden gevolgd, die hun stem van Taft op Eisenhower over brachten. Volgens een lid der delegatie uit Min nesota was voor het begin van de con ventie afgesproken, dat de 18 afge vaardigden, die aanhangers van Stas- sen waren, hun stem op Eisenhower zouden uitbrengen, indien de eerste stemming Eisenhower zo dicht by de benoeming zou brengen, dat hun 18 stemmen de balans zou kunnen doen overslaan. Stassen was hiervan op de hoogte, doch de andere candidaten I niet. Hierna stelde senator Bricker uit Ohio, de staat van Taft, voor, de be- noeming van Eisenhower met algeme- j ne stemmen te doen geschieden. Dit voorstel werd met wild enthousiasme door de conventie ontvangen. In een luidruchtige, uitgelaten stem ming werd de verklaring, dat de be noeming met algemene stemmen ge schied was, aangenomen. Eisenhower begaf zich naar het ho tel van Taft. hier schudden zy elkaar met een brede glimlach de hand. Wat zy zeiden, ging in het lawaai verloren. Taft vroeg om stilte en zei: „ik wil ge- - neraal Eisenhower met zyn verkiezing geluk wensen en verzeker hem, dat ik al het mogelyke voor hem zal doen bij zyn actie en ook wanneer hy tot pre sident wordt gekozen." Eisenhower zei, dat hij gekomen was „om een vriendschappelyk bezoek te brengen aan een zeer groot Amerikaan" Toen Eisenhower het hotel verliet, volgde hem een juichende menigte. Minstens twintigduizend mensen be vonden zich in de omringende straten. EISENHOWER Generaal Eisenhower was twaalf jaar geleden kolonel en by het grote publiek nagenoeg onbekend. Toen hy van de militaire academie te West- point afkwam, zei hü aan zyn vrien den. dat hü niet verwachtte ooit een rang hoger dan die van kolonel te ver- krygen. Deze uitlating is kenmerkend voor zün bescheidenheid, die hem in de wereld zo populair gemaakt heeft. In Juni 1942 benoemde generaal Mar shall. toenmaals chef van de staf, Ei senhower tot bevelhebber der Ameri kaanse strüdkrachten in Europa. In de daarop volgende maanden voerde Ei senhower het bevel over alle geallieerde strydkrachten by de invasie in Noord- Afrika Tenslotte had hy tot aan het einde de leiding over de invasie in W. Europa. In November 1945 werd Eisen hower stafchef van het leger en in December 1950 opperbevelhebber van de geallieerde strydkrachten in Euro pa. 31 Mei 1952 droeg hy zün functie aan generaal Ridgway over en begaf zich naar de V. S. om deel te nemen aan de verkiezingsactie Eisenhower heeft 51 decoraties en 27 onderscheidingen. Eisenhower heeft eens van zichzelf gezegd, dat hy hart- stochtelyk gelooft in „het Amerikaan se beginsel", te weten: „geiyke kansen, hetgeen iets anders is dan geiyke ver deling van goederen, particulier initia tief, te onderscheiden van gemeen- schappeiyke opzet van socialistische aard, en Amerikaans leiderschap voor een verwarde, verbysterde, door de oorlog geschokte wereld". Richard Nixon uit Californië is bij acclamatie door de republikeinse conventie tot candidaat voor het vi- ce-presidentschap der V.S. gekozen. Hy was de enige candidaat. Nederland op 1 Juni 10.369.814 inwoners Het aantal inwoners van Nederland bedroeg op 1 Juni jl. 10.369.184, zo blijkt uit het statistisch bulletin van het C.B.S. belang. Het doel van deze republikein se kruistocht is duidelijk: een regering van haar functie te ontheffen, die ieder onzer belast heeft met verkwis ting, aanmatiging en omkoperij onder de hoge rangen de bittere vrucht van een partij, die te lang aan de macht is geweest. In de oorlog was het mijn gewoonte voor Iedere aanval mün manschappen in hun kampen en langs de weg op te zoe ken en persooniyk met hen te spreken over hun zorgen en over de grote op dracht. die aan ons allen gegeven is. In de stryd, die ons wacht, zal ik overal in den lande van man tot man met de Amerikanen spreken", aldus Eisenhower. hele land. hetgeen o m. bleek uit zyn j Na zyn benoemin had hy gesproken met p-ote overwinning ln November 1950,1 Taft. Warren en Stassen, die allen me toen hij zich candidaat voor de Senaat I dedingers waren geweest naar de can ned gesteld. didatuur. Deze besprekingen waren nut- In de Senaat volgde hij by de behan- dg en bemoedigend geweest en alle drie deling van internationale aangelegenhe- i hadden terstond beloofd naar beste kun- den een politiek van de middenweg. Hoe wel hy soms de regering een verwaar lozen van de verdediging en de veilig heid in het gebied van de Stille Oceaan heeft verweten, volgde hü zelden de po litiek van de isolationisten van de „oude garde" in de republikeinse partij. Wat binnenlandse aangelegenheden be treft is hij een sterke tegenstander van wat de republikeinen noemen de socia listische wetgeving van de regenng-Tru- man. Hy is voorstander van de arbeids wet van Taft-Hartley. Eisenhower zal een „kruistocht" ondernemen Generaal Eisenhower heeft een van te voren opgestelde rede gehouden, waarin hij de benoeming 'officieel aanvaardde. Eisenhower beloofde de party tot de „algehele overwinning" te zullen voeren. „Gy hebt mij namens millioenen land genoten verzocht de leiding te nemen van een grote kruistocht voor vry- heid in Amerika en vryheid in de we reld. Ik weet iets van de ernstige ver antwoordelijkheid. die het leiden van een kruistocht oplegt .Ik heb dat al eens gedaan. Daarom neem ik deze taak op mij in het bewustzijn van de zwaarte dezer taak en haar beslissend nen de beginselen en oogmerken der re publikeinse party te zullen steunen. „Hun medewerking betekent, dat de republi keinse partij verenigd optrekt naar een overrompelende overwinning. Wy bevin den ons thans in een tijdsgewricht, dat ons land met Gods hulp de grootste ty- delyke macht en de grootste geestelijke macht op aarde is geworden. Het lot der mensheid en het scheppen van een toestand in deze wereld, waarin onze kinderen kunnen leven hangt af van hetgeen wy in de komende maanden zeg gen en bereiken, wy moeten onze macht met wysheid gebruiken voor het welzyn van ons gehele volk. Indien wij dat doen, zullen wy een weg naar de toekomst openen, waarop de Amerikanen van he den, jong en oud. en de komende gene raties, voorwaarts kunnen gaan- Voorwaarts naar een leven, waarin turele en geestelijke beloning zal zyn veel groter invloed aan materiële, cul- dan onze voorvaders of wij ooit ge droomd hebben. Wij kunnen onze vrij heid dan zo schragen, dat de huidige aanvallers en die nog kunnen opstaan om ons te bedreigen, niet alleen zullen worden afgeschrikt, maar onmiddellyk tot staan zullen worden gebracht. Dan zullen wy eindelijk op de weg naar ware vrede zyn." Taft. de versla gene. Triomf voor de democratie (Van onze correspondent te Chicago dr P. G. J. Korteweg) De republikeinse verkie2ingsconventie te Chicago bruiste gisteren van laaiende geestdrift, toen bekend werd gemaakt dat Eisenhower was gekozen tot candi daat voor het presidentschap van de Verenigde Staten. De tenslotte wel bui tengewoon woelig geworden conventie is hiermede tot een einde gekomen. En wat is na dit alles de conclusie? zy is deze: dat Europa gerust kan zyn! Winnen de democraten in November, dan zal er weinig verandering komen in de Amerikaanse politiek ten aanzien van de Atlantische gemeenschap, en triom feert Eisenhower dan zullen Amerika en West Europa eveneens doorgaan met hun gemeenschappelyke versterking van de weerkracht der vrye wereld. Wellicht zal men hier en daar vragen: „is Eisenhower's zege te Chicago werke- lyk zo belangryk! Als Taft gewonnen zou hebben zo redeneren sommigen zou hy toch nooit het presidentschap hebben veroverd en in dat geval zou de Amerikaanse buitenlandse politiek onder de voortgezette leiding van de democra- ten toch dezelfde zyn gebleven?" Geheel juist geeft dat de situatie ech- ter niet weer. De campagne van Taft j heeft immers zeer duidelyk isolationisti- I sche karaktertrekken vertoond. En ook al zou die campagne uiteindelijk geen Tlians derde fase: verdeling der zetels Spanningen in de A.R.-fractie zijn groot (Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag om kwart voor rijf heeft de leider der A.R. Tweede Kamer fractie dr J. Sehouten het antwoord ran zyn fractie inzake het regerings- prograra persoonlijk aan de formateur, dr W. Drees. ter hand gesteld. In dit antwoord wordt medegedeeld, dat de A.R.-fraetie in meerderheid van oordeel is dat op de grondslag ran het ontwerp-regeringsprogram medewer king kan worden verleend aan de formatie van een kabinet. Deze fractie heeft om dit antwoord op te stellen nog twee uren vergaderd. Na ontvangst van deze mededeling heeft dr Drees de Koningin telefonisch op de hoogte gebracht. derde fase zeker niet de eenvou digste namelijk die der concretise ring de verdeling der zetels over de partijen. Daarna komt dan de keuze der personen. Het zijn twee opgaven die niet een voudig zijn. Wordt het eerste een zaak van politiek touwtrekken met de twee de oj>dracht is het zo gesteld, dat men in Nederland nu niet bepaald staat te dringen naar ministersposten. Daar voor is het een wisselvallige en tc ma tig gehonoreerde betrekking. Daarmede is de tweede fase van de kabinetsformatie voltooid en is een ba sis van vier partijen verkregen, zy het dat aan deze constructie een schoon- heidsfout kleeft. Gelijk wij reeds veron derstelden heeft de A.R.fractie het bij het treffen van een beslissing moeilijk gehad. En uit het feit dat op het éne omstreden punt een vasthoudende min derheid is welke volhardt in haar verzet, blykt wel hoe groot de spanningen m de fractie van de Anti-Revolutionnairen zyn, zoals zy ook in de partij zelf be staan. Daarin ligt, dunkt ons, een aan- wyzing, dat het punt. waarop de mede werking van de Anti-Revolutionnairen dreigde vast te lopen nie» het Nieuw Guinea-probleem was. De spanningen in de A.R -partij liggen op ènder gebied en zli zün uit het antwoord inzake het re geringsprogram duidelyk aan het licht getreden. Dr Drees kan nu beginnen aan de Wat er van zydr Drees zal het weekein de besteden aan het uitzetten van grote lUnen van deze derde fase. En wat de zetelverdeling betreft, het is niet on denkbaar. dat daarover tussen de frac tieleiders nog overleg zal worden ge pleegd. Al mag daarbij niet uit het oog worden verloren dat hierbij het initia tief by de formateur berust. succes hebben gehad by de presidents verkiezingen, dan zou zi] toch een slecht soort paedagogie voor Amerika zyn ge weest en bovendien in Europese oren wantrouwen-wekkende geluiden hebben doen naklinken. Daarbij komt dat het voor ons alle verklaringen der democraten en van de Eisenhower-aanhang ten spyt nog he lemaal niet zo vast staat, dat Taft kans- loos zou zijn geweest voor het president schap! Stel b.v. dat er in September of October ergens op de wereld een onverwachte communistische actie zou beginnen. Hoe groot ware dan niet de kans dat het extreem nationalisme in Amerika weer met felle kracht zou op laaien. Precies zoals dat eind 1950 het geval is geweest. En het is allerminst denkbeeldig, dat zulk een extremisme dan zyn heil zou zoeken bij de combi natie: TaftMcArthur. In November had dat tot wilde acties kunnen leiden met onoverzienbare gevol gen.... Er is nog een andere reden waarom de aanwyzlng van 'lke' van gTote betekenis moet worden geacht. Hy zal immers voor de democratische partij een tegen stander van formaat zijn. Het gevolg is dat de verkiezmgsstrüd voor November voor geen der partijen een uitgemaakte zaak mag worden genoemd en dat het twee-partyen-systeem in Amerika zün kans behoudt. Voor de democratie in de Ver. Staten is dat uitermate belangryk. Die democratie behaalde overigens reeds tydens deze conventie van Chicago een éclatante triomf omdat de meerderheid van de publieke opinie in de republikein se party (vertegenwoordigd door Eisen hower) in staat is geweest zich te doen gelden ondanks de obstakels, welke door de roestige partU-apparatuur van Taft waren opgeworpen! Geld nodh invloed heeft de j'onge krachten kunnen beletten hun wil door te zetten. In feite kan hier gesproken worden van een medisch nurakel: Het jonge bloed van de Eisenhower-aanhang heeft de aderverkalking van de republikeinse party zoal niet genezen, maar dan toch gereduceerd Aan Eisenhower en zyn mannen thans de grote taak die verkalking geheel te genezen. Want alleen dan zal er een kans zijn op een overwinning in November Parijs over Eisenhowers zege (Telefonisch van onze Parijse e correspondent) De triomph. die generaal Eisenhower op senator Taft behaalde, houdt de Pa rijse politieke kringen zo sterk bezig, dat alle verdere diplomatieke gebeurte nissen het laatste antwoord van de grote drie aan Moskou inbegrepen er naast in de onverschilligheid verzinken. Over het algemeen twyfelt men er niet aan, of Eisenhower kan zich van zijn verkiezing tot president in Novem ber wel verzekerd houden. Er is één man. zo wordt hier wel opgemerkt, die het misschien met enig succes tegen lke zou kunnen opnemen, en dat is president Truman. Maar men kan zich moeilyk voorstel len, dat Truman nu nog in het stryd- perk zal treden tegen de man. voor wiens succes, carrière en populariteit hij zelf in zo ruime mate verantwoorde lijk is. Men ziet hier dus in gedachte Eisen hower al in het Witte Huis en de vraag, die natuurlijk allerwege wordt gesteld, is welke politiek van deze nieuwe pre- VERSTARD Er wordt wel eens gezegd en e? zit zeker een kern van juistheid in! dat de verkiezingen hier te lande ver stard zyn in het systeem Diezelfde ver- stardheid ziet men echter steeds meer en meer in de wereldpolitiek. Wat men biykbaar ook onderneemt of doet, steeds stuit men op dezelfde muur: do hardnekkige weigering van Moskou om zich in te laten met ernstige pogingen, om tot een oplossing te geraken, die de soheidingslyn doorbreekt. Eki nieuwe geziohtslijnen doemen niet op Neem om te beginnen Korea. Langer dan een jaar wordt er nu gepraat over een wapenstilstand (die slechts inleiding zou kunnen zyn voor een regeling van het vraagstuk). Resultaat nihil. Zouden de Amerikanen het nu nog eens willen wagen langs de weg van het geweld? Op de bombardementen aan de centra les aan de Jaloe die tussen naakjea geen enkel politiek nadeel opleverden, al werd daarvoor vooral in Britse kringen ernstig gevreesd zyn thans verdere luchtaanvallen op grote schaal gevolgd De Amerikanen icggen de critiek biykbaar rustig naasb zich neer. Waarvoor ook pleit, dat ge neraal Cark Clark geen politieke potte- kijkers naast zich wil inzake zuiver mi litaire aangelegenheden. Een standpunt, we wezen er enige tyd geleden al op, dat slechts het enig logische is, wil een generaal niet worden tot een marionet in handen van politici. Maar met dit al. het Koreaanse „ge val" zit zo vast als een muur en voor lopig lijkt de kans op opheldering van het klimaat wel uitgesloten. Natuurlijk heeft Moskou elke ernstige poging om een neutraal onderzoek te doen instellen naar de beschuldiging aan het adres der Amerikanen, dat zy gebruik maken van bacteriën-oorlog onthalsd Tot tweemaal toe heeft Malik in de Veiligheidsraad zyn veto doen horen tegen voorstellen om tot dit on derzoek te komen. En nu mag men vol komen terecht nog zo duidelyk doen uit komen, dat dit op zich zelf al voldoende bewijst, hoezeer deze besohuldlging slechts berust op propagandistische gronden, er blyven kringen, die dit wei geren m te zien en aan te nemen. Zie de meer dan belaohelyke houding van de z.g. rode deken van Canterbury. En, helaas, hy is niet de enige. Intussen heeft het Kremlin een jubi leum gevestigd: 50 maal is nu het veto recht toegepast! 50 maal heeft één land iedere beslissing tegengehouden. Het is wel een onzalig ogenblik geweest, toen dit recht ran veto werd geaccepteerd. Naast Korea komt het „gen-al" Duits land. Dank zy de oppositie van de West-Duitse socialisten, die nog steeds weigeren om de consequenties te trek ken uït hetgeen duidelyk waarneem baar is, komt er voorlopig niets van de ratificatie van de conventie van Bonn en van -de oprichting van de Europese Defensie-Gemeenschap. De West-Duitse socialisten willen biykbaar nog altijd niet inzien, dat hun houding Moskou regelrecht in de kaart speelt! Natuurlyk wil iedere Duitser herstel van de Duitse eenheid, doch is het voor een enkele seconde denkbaar, dat het Kremlin zich zal terugtrekken uit Oost- Duitsland en dit /veroverd gebied" zal teruggeven, tenzy Moskou zieker weet, dat het dezelfde kansen behoudt als met de bezetting? M.a.w., dat het rode leger, ook al trekt 'het zich terug tot achter de Poolse grens, dezelfde mogelijkheden in handen houdt Een regeling volgens Moskou-Idee zou Duitslaüid niet alleen wat het Oosten betreft, doch ook wat het Westen aan belangt, volledig onder de macht van Mo9kou brengen. Het anders voor te stellen, is slechts een utopie. Wat trouwens de Russen momenteel in Oost-Duitsland doen dit komt neer op een volkomen bolsjewisering van dit gebied zou afdoende de onmogelyk- heid moeten aantonen om langs de weg van de West-Duitse socialisten en de Duitse eenheid tot een feit te maken, tenminste in democratische zin! Slechts dan zal Moskou handelbaar worden, wanneer het weet. dat het staat tegenover een tegenpartij, die het in macht wint. Het is droevig, dat het zo is. maar het is niet an-ders. Juist daarom is zo ernstig te betreu ren. dat het Westen niet de eenheid op sohynt te kunnen brengen, die Ekixopa en de wereld vrijwaren voor verdere rode agressie. Men ziet verdeeldheid en nog eens verdeeldheid en Moskou gaat rustig voort zyn spel te spelen, dat geheel en al op die verdeeldheid is gebaseerd. Wie zal in staat blyken om deze ver starring in de wereldpolitiek te door breken? De leider, die dit kan bewerk stelligen zien wy nog niet. Als hy maar niet te laat komt.... sident tegenover Europa en in het bij zonder jegens Frankrijk kan worden verwacht. Over Eisenhowers persoon lijke gevoelens bestaat hier niet zo veel men hem in Parijs in de jaren van zijn Atlantische opperbevelhebberschap le ren kennen als een overtuigde exponent van het Europees gezinde Amerika Wat zyn persoon betreft, is men dus wel ge rust. De vraag is echter: zal Eisenhower in staat zijn de anti-Europese en isola tionistische tenaenzen. die onder de re publikeinen altijd veel sterker dan bij de democraten hebben geleefd, te domi neren. En in dit verband heeft het de Fransen een paar dagen geleden wel heel onbehaaglijk gestemd, dat Eisen hower openlijk tegenover zijn partyge noten hun anti-clericalisme en hun zo genaamde immoraliteit verweet. Men moet zoiets in de mond van een bui tenlands politicus, zelfs van een staats hoofd in spé tydens de koorts van de verkiezingsdagen misschien niet al te hoog opnemen, maar die opmerking heeft intussen de Fransen er toch wel vast voor gewaarschuwd, dat de anti- Europese en anti-Franse gevoelens on der de republikeinen, die sinds 1932 in de oppositie waren, waarschijnlyk nog wel zo sterk aanwezig zijn. dat een in teger en zeer sterk Westers denkend en voelend man als Eisenhower er door kan worden verplicht een deel voor eigen rekening te nemen. De reactie elders in Europa is onge veer gelijk als boven geschetst.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1