LEIDSCH m DAGBLAD 91ste Jaargang WOENSDAG 9 JULI 1952 No. 27655 ^Directeur: J W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 'Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer t.6 per kwartaal: f.0 47 per week Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21307 Een van deze mooie streken is Leersum. Hier wonen vele vacan- ticgangcrs in het kampeercentrum Ginkelduin. Een vacantichuis midden in het bos! (joto boven) Ook het Gooi biedt vele mogelijk heden. Een gezocht vacantieoord is het Franse Kamp op de heide on der de gemeente Bussum. (Foto onder) kan gebruiken) en wilde helemaal niets forceren. De Gaullistische rebellen hebben in tussen hun eerste afzonderlijke fractie vergadering gehouden Een van hun eer ste zorgen is het vinden van een nieuwe naam. wat niet zo eenvoudig moet zijn, omdat daarin, zoals een hunner opmerk te. het. nationaal, republikeins, sociaal, reformistische karakter van de groep tot uitdrukking zou moeten komen. Hun programma, dat Vrijdag zal wor den opgesteld, zal overigens niet noe menswaard afwilken van dat van gene raal de Gaulle. De rebellen willen rich slechts van hun vroeger leider onder scheiden door de wijze, waarop zij dat programma tot uitvoering hopen te brengen. Zo luidt voor het moment ten minste hun officiële standpunt. Door niet aan de grondbeginselen te raken, hopen de rebellen, het de orthodoxe Gaullisten waarschijnlijk gemakkelijker te maken eveneens tot, desertie over te gaan. Een zestal R.P.P. Kamerleden moet trouwens bijna op de drempel staan. Dat de eerste uittocht uit de RP.F. van Zondag door nieuwe lichtingen ge volgd zal worden, wordt door weinig waarnemers betwijfeld. De onbehagelijke stemming over de autoritaire stemming over de minach ting. die de generaal zijn parlementaire compagnons bij herhaling toonde, is nu te duidelijk aan de dag getreden. Alleen over het tijdstip van die nieuwe afvloei ingen verschilt men nog wel van me ning. Misschien zullen daartoe eerst weer nieuwe spanningen met de regering moeten optreden Maar Intussen heeft de onthoofde RPF. nu al zyn positie van Frankrijk's grootste partij in de Ka mer aan anderen namelijk aan de socia listen. moeten afstaan. De Gaul'e's par lementaire commando ls van 155 op 88 eenheden gevallen. WEST-BERLIJN NEEMT BEVEILIGINGSMAATREGELEN. De West-Berlijnse Senaat heeft in verband met de ontvoering van advo caat Walter Linse naar het Oosten be sloten alle straten en wegen, die van West-Berlijn naar de Sovjet-zone leiden, aan de West-Berlijnse kant van de grens zodanig af te sluiten, dat men er niet ongehinderd door kan. Deze pun ten zullen door gewapende politie wor den bewaakt. Bovendien zal het auto verkeer van West-Berlijn naar de Sov jet-sector strenger door de politie ge controleerd worden. Een vrouw heeft gemeld, dat haar verloofde, de veertigjarige statenloze Sascha Moschowitz, gistermorgen uit de Britse sector ontvoerd is. Moschowitz zou slaags geraakt zijn met enige Polen, waarop hij in een auto was meegevoerd. FRANSE VOORSTELLEN INZAKE TUNIS. De Franse resident-generaal in Tunis, de Hauteclocque. heeft de bey de Fran se voorstellen voor bestuursreorganisa- ties overhandigd. De bey zou volgens welingelichte kringen ingestemd hebben met het verzoek van de Hauteclocque, om de regering-Bakoesj aan te houden totdat de voorgestelde hervormingen ingevoerd zouden zijn. De resident-generaal zou de bey te vens medegedeeld hebben, dat het plan bestaat ter gelegenheid van Bastilledag 14 Juli) 933 politieke gevangenen vrij te laten. Geen belangrijke beslissingen op republikeinse conventie Strijd om omstreden zetels nog gaande if Op de tweede dag van de nationale conventie der republikeinse partij te Chicago was aller aandacht gevestigd voor de geloofsbrieven. op de die besiuuen moesi nemen u.c. afvaardigingen uit Florida 118 afgevaar digden». Georgia (17). Kansas «1». Loui siana (13). Mississippi <5>, Missouri (1) en Texas (38). De commissie is samengesteld uit 5-J leden, een uit elke staat en elk gebied. In déze commissie hebben aanhangers van Taft 'n meerderheid van drie tegen twee op de aanhangers van Eisenhower. De commissie besloot de delegaties uit Georgie en Florida, die geheel uit aan hangers van Taft zijn samengesteld, als de wettige te erkennen. Deze besluiten komen overeen met de verleden week door het partijbestuur genomen beslui ten. Ook sprak de commissie zich uit voor de uit vijf aanhangers van Taft bestaande delegatie uit Mississippi. De leider van Eisenhowers campagne heeft medegedeeld, dat hij tegen de be slissing over de delegatie uit Georgia beroep zal aantekenen bij de voltallige vergadering. Waarnemers achten de be slissing van de commissie over deze de- Satie niet zo veelbetekenend als het andag door de gehele conventie ge nomen besluit het stemrecht van de betwiste delegaties te beperken, totdat haai- samenstelling zal zijn bekrachtigd Voor de vergadering van de commis sie voor de geloofsbrieven werd ver daagd zonder tot een besluit te zijn ge komen over de delegaties van Louisiana en Texas kende de commissie de be twiste zetel voor Missouri nog toe aan een aanhanger van generaal Eisenho- WDe secretaris van de 70 leden tellende delegatie uit Pennsylvanië heeft mee gedeeld dat volgens zijn raming 55 le den van zijn delegatie bij eerste stem- Aiing Eisenhower zullen steunen. Waar nemers menen, dat indien deze raming juist blijkt, wellicht dc eveneens nog neutrale delegaties van Michigan en Staking in de Amerikaanse staalindustrie doet zich steeds meer voelen Dc voorzitter van de Amerikaanse bond van arbeiders in de staalindustrie, Philip Murray, heeft zes grote staalonderne- mingen beschuldigd van schending van ,de anti-trustwetten. Hij verzocht de pro- 'cureur-generaal, „snel krachtige maat regelen" te nemen. Zoals bekend zijn de arbeiders in de staalindustrie sinds 2 Juni in staking. In zijn desbetreffend schrijven ver klaarde Murray, dat de zes maatschap pijen onder leiding van de „United Sta tes Steel" een „complot" hebben ge smeed. waardoor alle andere door de staking getroffen maatschappijen niet het contract met de vakbond kunnen tekenen. De procureur-generaal heeft meege deeld, dat het schrijven zal worden be studeerd. De staking heeft tot dusver een pro ductieverlies van 11,5 millioen ton aan staal veroorzaakt. In de afgelopen week heeft de staalindustrie slechts op 13 pet. van haar capaciteit gewerkt. In kringen van deskundigen verwacht men een aan zienlijke productiedaling in de gehele Amerikaanse industrie, wanneer de sta king niet spoedig eindigt. Een groot aantal staalvenverkende be drijven is reeds voornemens tot sluiting over te gaan. De voorraden staal ver minderen snel. De sympathie-staking der arbeiders in de ijzerertsmijnen zal zich echter eerst in het komende voor- Jaar nadelig voor de staalproductie doen gevoelen. De leveranties van ijzererts uit de mijnen m Noord-Minnesota moe ten worden stopgezet, zodra de grote meren in de winter zullen dichtvriezen. Wanneer men er niet in slaagt de zo mermaanden te benutten voor het ver- 'kchepen van een zo groot mogelijke hoe veelheid ijzererts, zal een voorraad- ichaarste in het komende voorjaar on- yermijdelijk zijn. BRITSE VAKBOND VAN SPOORWEG ARBEIDERS ACHTER BEVAN. De Britse vakbond van spoorwegarbei ders, welke 400.000 leden telt. heeft zich ln een resolutie uitgesproken voor ver mindering van de uitgaven voor de her bewapening. De herbewapening, aldus de resolutie, is de oorzaak van de hogere kosten voor levensonderhoud. Slechts twee van de tachtig gedelegeerden op de conferentie van de vakbond te Scarbo rough stemden tegen de resolutie. De linkse Labourleider Aneurin Bevan heeft thans de steun van ten minste 1.600 000 vakbondsleden, ln zijn strijd voor vermindering van de uitgaven voor de herbewapening. WEERBERICHT Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Droog weer met flinke opklaringen. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen West en Zuid Warmer (Opgemaakt te 10 uur). DONDERDAG 10 JULI. Zon op: 4.32 uur; onder: 20.57 uur. Maan op: 22.38 uur; onder: 8.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.09 en 17.40 uur. andere staten dit voorbeeld zullen vol gen. Volgens jongste, niet-officiële bereke ningen is de verhouding op het ogen blik: Taft 540 stemmen, Eisenhower 439. anderen 107, betwist of nog niet be paald 120 Op de bijeenkomst van de conventie, waar de belangstelling gering was. hield Herbert Hoover, de voormalige republi keinse president, een rede. waarin hij het Noordatlantisch leger grotendeels „een schim" noemde. Volgens hem die nen de Verenigde Staten de luchtmacht in het oog te houden en klaar te staan om „als een ratelslang" terug te slaan bij iedere communistische agressie en niet als een schildpad in de schulp te rug te kruipen. De wil van het Europese vasteland om zich te verdedigen was maar zwak en de zes West-Europese landen hadden geen grein geloof in het gevaar van het ogenblik, aldus Hoover. Van enkele zijden werd nog ernstig aangespoord tol handhaving van de eendracht, wil er kans blijven op een overwinning in November. WESTELIJKE ANTWOORD-NOTA AAN DE SOVJET-UNIE GEREED. De geallieerde hoge commissarissen hebben Bondskanselier Adenauer de definitieve tekst van de antwoordnota der Westelijke mogendheden aan de Sovjet-unie gezonden, zoals deze, gelijk gemeld, morgen te Moskou zal worden j overhandigd. Tegelijkertijd onbvmg Adenauer drie brieven, waarin de regeringen van de V-S Engeland en Frankrijk haar me- ning over de door Adenauer voorge stelde wijzigingen in de ontwerp-nota tot uiting brengen. Naar uit geallieerde bron wordt ver nomen werden Adenauers voorstellen gedeeltelijk als nuttig beschouwd en in ce slottekst verwerkt. Een jaar besprekingen in Korea Heden zal het een jaar geleden zijn, dat de bestandsbesprekingen in Korea begonnen! Nog altijd is niets bereikt. „Thunderjets" hebben de centrale van Tsjangdjin, een van de dertien electri- sche centrales, die verleden maand zijn vernield of beschadigd, opnieuw gebom bardeerd, Uit verkenningen was geble ken. dat de communisten begonnen wa ren met reparatiewerkzaamheden, aldus het communiqué van de luchtmacht. Aan boord van het schip, dat de „Blauwe wimpel" won Practijk boven alles gesteld SOUTHAMPTON. 9 Juli. De Engelsen zijn goede verliezers. Zij juichten en wuifden, en smeten met heid betreft zo vele jaren de Oceaan beheerst heeft, thans overvleugelden. Het was een historisch moment toen het- prachtige silhouet van de hoog en fier op het water liggende „United Sta tes" zach tegen de bewolkte. door de zon beschenen, avondhemel aftekende. Voor het eerst toch dong het machtige States", die hen de ..blauwe wimpelaf handig heeft gemaakt, de door groene heuvels ingesloten haven van Southampton binnenvoer. De Amerikanen zijn goede winnaars. Commodore Manning en andere voor aanstaande functionarissen van de Uni ted States Lines, deden alles om de klap zo zacht mogelijk te doen aankomen. Het was alsof z\j er zich voor geneerden, dat zij Engeland, dat wat luxe en snel- Dit nummer bestaat uit zes pagina's serpentines, toen gisteravond de „United Amerika mee op een terrein, dat het tot Stgjg rti» Ho,, Ho hio,.n.o *r- dusverre aan Engelsen. Fransen. Hol landers en Noren had overgelaten. Het lot van de overtreffende trap had zich tot dusver om superschepen voor de route naar Europa nauwelijks bekom merd. Nu was de eerste gooi meteen raak. Het snelheidsrecord, sinds 1938 op naam van de beroemde „Queen Mary" staande, werd Engeland afgekaapt. Het nieuwste schip is ook in ander opzioht een symbool van een omme keer. Het is een gecamoufleerd troepen transportschip, dat een volledig uitge ruste divisie van 14.000 man in drie da gen over de Oceaan kan vervoeren. Te vens is het gebouwd als een soort tor pedojager. De versterkte dekken kun nen zwaar geschut dragen. De „United States" loopt sneller dan de snelste duikboot, waarover een eventuele vijand thans de beschikking heeft. Slechts 24 uur zijn nodig om het schip gereed te maken voor een oorlogstaak. De gezagvoerder zeide ons echter vu rig te hopen, dat dit nooit nodig zal be hoeven te zijn. Toen het conflict in Korea begon, rea liseerden de Ver. Staten zich scherp, dat zij over onvoldoende scheepsruimte voor het overbrengen van troepen beschikten. Dat was de voornaamste reden, dat de Amerikaanse regering niet alleen de bouw van de „United States" hevig sub sidieerde, een overheidsbijdrage van 25 millioen dollar op het totaal van 42 millioen, dat het schip kostte maar ook de exploitatie er van. Want het schip, met zijn bemanning van 1000, en zijn 2000 passagiers er waren er op de eerste tocht 1700. die de primeur be leefden zal. zo deelde men ons mede. met verlies varen. Is het. ook vanwege het thans zo ge voelige Amerikaanse prestige dat dit schip op stapel is gezet? Ook weerspiegelt zich in de prachtig vloeiende lijnen van de „United States" de behoefte om de handschoen op te nemen tegen de steeds snellere luchtvaart. Hier liggen de Engelsen met him Co- mets. die binnen afzienbare tijd ln zes uur naar Amerika kunnen vliegen, aan de kop. Hei transatlantische verkeer gaat thans reeds voor 40ri door de lucht. En de verwachting is, dat aan het eind van dit jaar meer dan de helft van de reizigers per vliegtuig de oversteek zal maken. Natuurlijk kan geen schip tegen het luchtverkeer op. maar wanneer schepen comfort en snelheid combineren, hebben zij de minste kans om achterop te raken Een luchtopname van dc ..United Sates" in dc haven van Le Havre. Het wordt opnieuw warmer! Het K.N.M.I. deelt mede: Aan het zeer warme weer van de laat ste dagen ls gisteravond een einde ge komen. Nadat in het Oosten van Neder land de temperatuur gistermiddag nog tot 20 a 30 graden was opgelopen, begon nen in het Westen van Nederland koele re luchtmassa's binnen te dringen, die toen aan onze kust de temperatuur tot ongeveer 19 graden deden dalen. Ook in de Po- vlakte, in Zwitserland, Oost- Frankrijk eij Zuid-West Duitsland werd de hete continentale lucht tot de terug tocht gedwongen. In Scandinavië, waar ook de warmte was doorgedrongen, wist deze zich te handhaven. In Zuid Noor wegen steeg het kwik gistermiddag plaatselijk tot 29 graden en er was zelfs een enkel station ten Noorden van de i vergeten, dat zij op een schip waren Het ging zou worden gedaan het record op de Oost-West route, dat ln 1937 door het Franse .schip „Normandlë" is geves tigd. te breken. De .Normandie" deed 3 dagen, 22 uur en 7 minuten over de afstand, met een gemiddelde snelheid van 31,20 knopen. De .United States" vertrekt morgen naar New-York. Het schip is van geringere afmetingen dan zijn geweldige voorgangers, maar niettemin imponeert het in hoie mate door de sierlijkheid van zijn bouw De smalheid van het schip en de spits toe lopende voorplecht suggereren snelheid. Dat doen ook de beide gestroomlijnde en door een soort donkerblauwe vinnen boven een witte band afgedekte vuur rode schoorstenen. Met hun. als ramen aandoende, vlakken van genbd glas. doet elk hunner eerder aan een flatgebouw denken, dat minstens tien gezinnen zou kunnen herbergen. Bijzonder mooi zijn ook de 23 alumi nium reddingboten, elk voor 140 per sonen. De bovenbouw van het schip torent in pure blankheid boven de zwart glan zende romp. die echter boven de water lijn als gevolg van de oceaan-race lelijk is afgeschilverd. Als een robot staat de dikke radar- mast met de electronisohe ogen op de voorplecht. De twaalf verdiepingen vaD het schip zijn door snelle, gccapitoncrde liften verbonden, terwijl behalve de grote trappenhuizen roltrappen de verbindin gen tussen de dekken onderhouden. De United States" is het eerste lucht- gekoelde passagiersschip ter wereld. Drinkwater wordt uit zeewater gedistil leerd en is' zuiverder dan waar ook op het land Het schip is nagenoeg over de gehele lengte vrij van trillingen. De indirecte verlichting, oa. door vrijgekomen vlak ken in de plafonds, geeft een prachtig effect. In de hutten is nauwelijks iets. dat naar overdaad zweemt De crème kleurige eerste klashuttcn zijn ruim, de zachtgroene cabines der toeristenklasse zijn natuurlijk kleiner, maar zeer doel matig ingericht. Daar slaapt men met een bovenbed in de tweepersoons- en met twee bovenbedden in de vierper- soonshutlen. Deze bedden kunnen tegen de wanden worden opgeklapt. De schuifladen rammelen niet. Er zijn 344 eerste klasse. 178 tweede klasse en 173 toeristenklasse hutten Dc diverse recreatieruimten zijn in tiem gehouden door tussenwanden en ook door lage zolderingen. De gangen zijn overal breed. In dc keukens wordt de biefstuk in één minuut bereid op „radar", waarbij geen rechtstreekse ver hitting te pas komt. Er zijn 178 chefkoks. De douches worden door thermostaten op de juiste temperatuur gehouden. De „United States", welke twee afge scheiden machinekamers bezit, om het torpederingsgevaar te verminderen, heeft het absoluut laagste brandstofgc- bruik van elk ander schip van deze soort. De ANWB heeft - om aan te to nen. dat het ook in deze tijd mo gelijk is zonder grote kosten vacan- tie te houden in eigen land en toch op velerlei manieren te genieten van dc natuur - een excursie door ons land georganiseerd. De deel nemers worden gebracht naar vele mooie plekjes in ons land en hun werd getoond, hoe en waar de va- cantiegangers kunnen xvonen. Pinay veilig tot liet najaar! Gaullistische rebellen worden sterker (Telefonisch van onze Parijse corres pondent). Nadat de glijdende loonschaal sedert 10 maanden al 5 keer in verschillende versies in beide Kamers aan de orde was gesteld, is Pinay er gisteren onder de dwang van een nieuwe vertrouwens kwestie, die door hem was gesteld, ein delijk in geslaagd een definitief ontwerp aanvaard te krijgen. Daarmee heeft de premier zijn laatste parlementaire beproevingen voor de va cantia, die Zaterdag ingaat, zegevierend doorstaan: de uitslag was 267 stemmen voor en 216 stemmen tegen. Tot de herfst behoeft hij wat de Ka mer betreft, zich nu verder geen kop zorgen te maken. De zitting van gisteren was vooral wel van belang, omdat de Gaullisten voor het eerst in 2 afzonderlijke fracties zijn opgetreden. Soustelle verdedigde het or thodoxe standpunt en Boisdé de houding der rebellen Veel verschil was er intus sen overigens niet. Toen de briefjes in de bussen moesten worden geworpen, bleek dat de afvalligen nu over een ef fectief van 28 man beschikken. Dat aan tal is trouwens zeker voor uitbreiding vatbaar en waarschijnlijk zouden er zich gisteren al nog wel meer Gaullisten bij de rebellen hebben gevoegd, wanneer Soustelle. de officiële fractieleider, niet zo voorzichtig was geweest zijn compag nons ditmaal de wet niet al te dwingend voor te schrijven. Het was duidelijk, dat hü met het oog op de weifelaars in zijn groep en dat moeten er heel wat zijn iedere aanleiding tot nieuwe conflic ten wilde vermijden. Ook zijn rede was trouwens in opval lend gematigde toon gesteld. Soustelle nam een afwachtende houding aan en zeide. dat wij nu eerst maar eens moes ten zien. welke vruchten het experiment Pinay zouden opleveren- bittere of zoete. Hij gunde dus anders gezegd de regering de tijd (welke hij ook zelf goed De „United States" is eveneens een teken destijds, omdat, wat de inrichting betreft, definitief met het verleden in gebroken. De uiterste eenvoud is overal betracht, zonder dat dit afbreuk doet aan de atmosfeer. Defensie-eisen schreven voor, dat er geen gebruik mocht worden gemaakt van hout en ander brandbaar materiaal. Ook andere beperkingen moesten daarom worden toegepast. Het is een aluminium schip geworden met veel staal en chroom, terwijl lino leum bijna overal dure karpetten ver vangt. Al zijn sommige kleurencombi naties abominabel hier en daar blauwe stoelen op een groene ondergrond koude zielloosheid is beslist voorkomen. Het effect van betimmering is op ver nuftige wijze verkregen door sommige wanden donker te schilderen. Voor de nodige variatie in ruimte en vlakverdeling en voor de contrastwer king tussen licht en donker, is eveneens gezorgd. Een vorige generatie trachtte met hun arende paleizen de passagiers te doen Poolcirkel met een maximum van 27 graden Waar in West-Europa de binnendrin gende koele lucht op de hete continen tale lucht stootte, ontstonden zware on weersbuien. Ook in het Oosten van Ne derland traden deze op. Het vliegveld Zuid-Limburg meldde een totale regen val van 44 m.mEindhoven 13 m m Volkel 12 m.m.. ln de stad Maastricht viel hier en daar meer dan 60 m m. Op het vliegveld Twente, waar het ook van morgen nog flink regende was tot 9 uur 58 m.m afgetapt Intussen breiden zich van de Golf van Biscaye weer druk stijgingen over Frank rijk en onze omgeving uit. In verband hiermede zal de bewolking gaan breken en waar er tevens in de hogere niveaus van het Zuid Westen uit opnieuw war me lucht naar onze omgeving onderweg is. mag worden verwacht, dat na de af koeling van vandaag de temperatuur de komende dagen weer flink gaat stijgen. grote voordeel van de „United States' daarentegen ls, dat het door en door een schip is. waar men zich ook bevindt. Het schip is overal van een glanzende helderheid welke de Hollandse huis vrouw eer zou aandoen. Een bezwaar is echter een tekort aan artisticiteit. Kun stenaars hebben nauwelijks een kans gekregen, om aan dit schip hun mede werking te verlenen. De ornamentiek, van metaal of glas. is uiterst pover. De afwezigheid van luxo staat mede in verband met een ander nieuw verschijnsel in het trans atlantisch verkeer, namelijk dat dit thans meer en meer beheerst wordt door een andere sociale laag dan vroeger Het zijn vooral de gegoede. maaT eenvoudige middengroepen uit. de Amerikaanse sa menleving. die thans naar het Europese continent komen en niet meer uitslui tend de mlllionnairs. Een woordvoerder van de .United Sta tes Lines" verklaarde nog, dat een po- De gemeenten Rotterdam en Dord-\Gors" te Oostvoorne. (foto boven) recht zijn gezamenlijk eigenaresse In Zandvoort is een groot Cara van het forensenkamp „kruininger\ van-terrein (foto onder)

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1