LEIDSCH DAGBLA De Amerikaanse republikeinse conventie te Chicago 91ste Jaargang dinsdag 8 juli 1952 No. 27654 'Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer dagblad voor leiden en omstreken f.6— per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm 25041; Red. 21507 Kansen voor dr Drees stijgen Gewijzigd ontwerp- regeringsprogram gaat vandaag in zee Formateur en fractieleiders zouden elkaar gevonden hebben Positief resultaat lijkt niet uitgesloten. (Van onze parlementaire redacteur) Naar de woordvoerder van de kabinetsformateur, dr Drees, ons gister avond, na afloop van de conferentie met de fractieleiders, mededeelde, is de stand van zaken thans zó. dat de formateur vandaag een gewijzigd ontwerp regeringsprogram gaat maken. Het oorspronkelijke ontwerp, dat in de afgelopen dagen in discussie stond, wordt gewijzigd naar aanleiding van de opmerkingen, welke tijdens de besprekingen zijn gemaakt. Dit gewijzigd concept-program zal zo spoedig mogelijk op schrift worden gezet en nog vandaag aan de vier fractie leiders worden verzonden, die dan naar aangenomen mag worden morgen met hun fracties zuilen vergaderen. De fractieleiders hebben toegezegd de for mateur uiterlijk Donderdag hun antwoord schriftelijk te zullen doen toekomen. Tot zover de officiële mededeling. Dr Drees heeft zan voor orde en stipt heid. Hij is bovendien een systematicus, die zich niet spoedig van een eenmaal ingeslagen weg laat afdringen. De wijze, waarop hij zich tot nog toe van deze formatie-opdrecht heeft gekweten, is daarvan het duidelijkste bewijs. De for mateur heeft bepaald geen behoefte aan overhaasting en zeker niet aan een for matie-stunt. De het vorige jaar opge dane ervaringen, toen de crisis door een al te vlotte gang van zaken bij de for- matiepogingen werd verlengd tot 50 da gen, zijn leerzaam geweest. Deze schepen op het strand betekenen voor dr Drees evenzovele bakens. En hij ihoudt er rekening mede. Wat is er nu in de afgelopen dagen gebeurd? Na het eerste gesprek over het con cept-regeringsprogram hebben de frac tieleiders zich met hun fracties beraden en met het oordeel dier fracties gewa pend, zyn zij Maandagmorgen ter ver gadering gegaan. Had het overleg tot nog toe, zo men wil, een vrijblijvend ka rakter gehad, dat kon men van het over leg van gisteren zeker niet zeggen. Im mers, toen waren de fractieleiders tot op zekere hoogte gebonden door de reso luties hunner fracties. Aoht uren heeft men gisteren vergaderd en het resultaat is, dat er een gewijzigd ontwerp zal komen. Dit is wel het gunstigste resul taat, dat men onder de gegeven om standigheden mocht verwachten. Men kan van iemand als dr Schouten, wiens fractie 7 jaar lang in de oppositie is geweest, tegen socialistische politiek het woord „staatssocialisme" werd wel licht nergens zo vlot uitgesproken als bij de A-R. zeker niet verwachten, dat hij maar voetstoots een socialistisch program zal gaan onderschrijven, zij het dan dat- daarin reeds rekening is gehouden met wensen uit andere kam pen. Dr Drees is te zeer bedreven in het parlementaire spel. dan dat hij nu maar op grond van de behaalde winst een program zou opstellen, waarin niet bij voorbaat met anderer wensen reke ning is gehouden. Daar staat tegen over om het nu maar eens een beetje kras te zeggen dat een pro- gram-Drees zeer beslist geen A.-R.- stempel of een K.V.P.-signatuur zal dragen. Het blijft het program van de socia list Drees. Dat geldt voor het eerste ontwerp, liet zal voor het vandaag te verzen den gewijzigde ontwerp ook gelden. Men mag veronderstellen, dat forma teur en fractieleiders elkaar hebben ge vonden op een basisprogram. En dan is de conclusie gerechtvaardigd, dat de kansen voor dr Drees zijn gestegen. Dit gewijzigd ontwerp kan men zich als een concreet resultaat van het. overleg en zeker niet als een „schipper"-poging om bij wijze van laatste plechtanker nog iets anders te bieden. Nee, dit gewijzigd ontwerp is het resujtaat der besprekingen en het lijkt in dit stadium niet onberaden de ver wachting uit te spreken, dat positief resultaat niet uitgesloten is. Er is voor a.s. Donderdag geen nieuw mondeling overleg afgesproken, al blijft het mogelijk, dat intern fraetiebe- raad het nuttig maakt het overleg te heropenen. In dit stadium moet alle gegoochel met namen van toekomstige ministers Den Haag gonst op het ogenblik van de namen! als niet ter zake dienende, worden beschouwd. NIET NAAR V.V.D. Het gewijzigde ontwerp-regerings- program za! niet aan de fractie-leider van de WD worden toegezonden. Deze gang van zaken is in overeenstemming met het tot dusver door de formateur ter zake gevoerde beleid. WEERBERICHT Minder warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele regenbuien, voornamelijk in de avond en nacht. Zwakke tot matige ver anderlijke wind. Minder warm. (Opgemaakt te 10 uur). WOENSDAG 9 JULI. Zon op: 4.31 uur; onder: 20.58 uur. Maan op: 22 22 uur; onder: 6.47 uur. Hoogwater te Katwijk te 4.19 en 16.53 uur (Springtij). Dit nummer bestaat uit acht pagina's In dit verband herinneren -wij er aan dat de woordvoerder van de formateur dezer dagen heeft medegedeeld dat dr Drees niet van plan was zijn program aan mr Oud toe te zenden. Uit zijn woorden viel op te maken dat andere fractie-leiders eventueel het contact met de heer Oud wel zouden kunnen opne men Afgezien van het feit dat wij re den hebben om aan te nemen dat dit contact niet is gelegd, zou zulte aan de situatie zelve niets hebben veranderd. Door een contact van, laat ons zeg gen: de heer Tilanus met mr Oud wordt de VVD rechtstreeks noch zij delings bjj deze formatiepoging van dr Drees betrokken. Slaagt hij In zijn poging dan zal de WD in de a~s. par lementaire periode in de oppositie zijn- STERKE KLOOF DREES—OUD Het veel besproken communiqué van de VVD heeft door de daarin vervatte critiek op de invloed van de Raad van Vakcentrales voor dr Drees de deur dicht gedaan. Want daaruit bleek niet slechts hoe breed de klove tussen PvdA en VVD is, maar ook dat de VVD zich thans wederom van een mede door zijn voormannen ingeleide ontwikkelings gang distancieert. De Stichting van de Arbeid toch is ontsproten aan een libe raal-socialistisch intiatief (Stikker-Ku- pers) en de man, die er m het liberale kamp de eigenlijke stoot toe gaf was het tegenwoordige Eerste Kamerlid prof. mr A. N. Moolenaar. Sterker dan deze grief spreekt wellicht voor de PvdA nog de blijkbare miskenning van de offers, wel ke de vakcentrales zioh in de afgelopen jaren hebben moeten getroosten om de De blauwe wimpel", de prijs voor de overtocht over de Atlantische Oceaan, welke sinds 1938 in het bezit was van het Engelse stoom schip Queen Mary", gaat over naar de Amerikaanse „United Sta tes". Bij de wimpel behoort de hier afgebeelde trofee. Dit zegeteken is afkomstig van het vroegere lid van het Britse Parlement H. K. Hales, die het beschikbaar stelde voor het schip, dat het snelst de Atlantische Oceaan oversteekt. De Cunard Line de eigenaresse van de „Queen Mary" heeft de trofee nooit opge ëist. Zij behoort thans tot de inven taris van een antiekwinkel te Hanley in Staffordshire. arbeiders in het "Spoor van de sociale vrede te houden Daaraan zal geen ob jectief beoordelaar zonder meer voorbij kunnen gaan. Tegenover wat men van WD-zijde tegenover ons over de gang van zaken in het midden heeft gebracht, verdient ook het hierboven geschetste ruimte. Temeer omdat er uit bljjkt dat de kloof tussen Oud en Drees inderdaad veel breder is dan men bij oppervlak kige beoordeling wellicht geneigd is FRANSE ZEILER KEERT TERUG VAN REIS OM DE WERELD. Een 32-jarige Bretonse visser. Yves le Toumelin is gisteren na twee iaar en negen-en-een-halve maand in Le Croi- sic (Bretagnie) teruggekeerd, nadat hij geheel alleen in zyn zeilboot „Kurun" een reis cm de wereld had gemaakt. De afstand, die hij heeft afgelegd, is onge veer tweemaal de omtrek van de aarde, Le Toumelin heeft zijn boot In drie jaar zelf gebouwd. Van St Helena naar Le Croisic. een afstand van meer dan 2.000 mijl. voer hij in 78 daaen. zonder land aan te doen. Le Toumelin werd door een grote menigte verwelkomd Hii werd door een vertegenwoordiger van het ministerie van vervoer onderscheiden. Herdenking Gulden Sporen-Slag (Van onze Brusselse correspondent) Alle Vlaamse culturele organisaties hebben zich in. de jongste maanden in gespannen om op grootse wijze de 650ste herdenking van de Guiden-Sporen-slag van 11 Juli 1302 te vieren Te Kortrijk wordt door het stadsbestuur een groot „Gulden Sporen-Spel" georganiseerd, waaraan duizenden gecostumeerde figuranten zullen deelnemen De Belgi sche radio - Vlaamse omroepen zullen speciale concerten en reportages over 11 Juli uitzenden De slag vond plaats in de moerassige weiden van het bij Kortrijk gelegen Groeninghe- veld. De Franse ridders, die de ondergang vam het .gemeen Kamercommissie ontzenuwt Menten's beweringen Diefstal onbewezen geen doofpot Voortreffelijk onderzoek van Rechter-Commissaris. D° vaste commissie voor privaat- en strafrecht uit de Tweede Kamer heeft verslag uitgebracht over het in haar handen gestelde dossier inzake diefstal ten nadele van P. N. Menten te Aerden- hout. De conclusies der commissie zyn o.a. de volgende- Uit niets blijkt, dat er een voor- .'zette bedoeling heeft bestaan, bij wie ook. om Menten te beroven. b. Het was onjuist, dat m October 1945 met de leiding van het onderzoek naar beweerde ten nadele van Menten gepleegde diefstallen is belast een amb tenaar van de gemeentepolitie te Bloe mendag], die als gewezen arrestatie- officier bij de B.S. aldaar mede-verant woordelijk geacht zou kunnen worden voor onregelmatigheden, welke zich had den voorgedaan, en die in ieder geval in nauwe relatie stond tot een groep van personen, onder wie de gezochte daders zich konden bevinden. c. Begrijpelijk, maar nochtans minder juist, is het verder, dat dezelfde opspo ring-ambtenaren. die met het onder zoek in de diefstalzaak belast waren, ook enkele verhoren hebben afgenomen in de politieke strafzaak tegen Menten zelf. Zij hadden dit moeten overlaten aan de P.O.D. (later P.R.A.i. d. Hoewel het dus beter geweest zou zijn, indien het onderzoek aan anderen opgedragen ware, hebben de leden van de Bloemendaalse politie, die met het onderzoek naar de diefstallen van de grote vermogenswaarden waren belast, dit- onderzoek, gelet op de toen be staande omstandigheden, over het geheel gentenen behoorlijk verricht. e. Dat leden van de Bloemendaalse politie in de kwestie van vier schilde rijen medeplichtig zouden zijn aan diefstal of opzettelijk een vals proces verbaal zouden hebben opgemaakt, is een onbewezen beschuldiging. De gang van zaken bij de medeneming van deze schilderijen is echter onjuist ge weest. De politie had zich, zeker nu Menten zelf onbereikbaar was. dienen te onthouden van elke interventie. f. Uit niets bljjkt, dat er machten bestaan, die de dieven dekken of die deze zaak in de doofpot willen stop pen. Zowel ten aanzien van de Bloe mendaalse politie als ten aanzien van de Haarlemse rechter-commissaris aarzelt de Commissie niet. de bewerin gen van Menten, die hierop betrekking hebben, als onbewezen verdachtma kingen te qualificeren. g. Indien de vraag gesteld wordt, of de als gestolen aangegeven grote vermo genswaarden op het moment van Men- tens arrestatie inderdaad en in de door Menten gestelde omvang in het huis van Menten aanwezig waren, moet hier op geantwoord worden, dat dit niet be wezen is. h. De bewaking heeft te wensen over gelaten Mede daardoor is het niet uit gesloten, dat, indien de als vermist aan gegeven goederen werkelijk gestolen zijn, dit is gebeurd door geheel buiten de BS. staande personen, die gemakkelijk het huis konden binnendringen. i. Er zijn tijdens deze bewaking klei nigheden gestolen. Voor zover de daders daarvan bekend zijn, betreft het echter zaken van zó ondergeschikte betekenis, dat een vervolging geen 2fln zou heb been. De diefstal van tapijten in de nacht van 10 op 11 Augustus 1945 en het medenemen van vier schilderijen op 24 December 1946 vielen na de bewa kingspériode. j. Het onderzoek door de Rijksrecher che. waarop door Menten nimmer aan merking is gemaakt, is voor zover uit Vlaams gepeupel" hadden gezworen, werden in de moerassen op bijkans beestachtige wijze door de gemeentena ren van Brugge, Kortrijk. leper en door groepen ruiters uit. Zeeland en Namen afgemaakt. Zij werden van hun paarden geslagen met knuppels, waaraan grote iizeren pieken waren vastgehecht. „Goe dendags" genaamd omdat de ridders, die er mede uit het zadel geslagen werden, met het hoofdknikten toen zij dood, of zwaargewond, in de grachten vielen. Kronijkers uit die tijd melden, dat de Paus van Rome opgetogen was over de smadelijke nederlaag van de Franse ko ning. DE TITEL VAN KONING FAROEK De Egyptische premier, Sirry pasja, heeft meegedeeld, dat zyn regering be sloten heeft, de in Egypte geaccredi teerde buitenlandse diplomatieke ver tegenwoordigers te verzoeken him res pectieve regeringen te wijzen op de noodzaak om de nieuwe titel van ko- Faroek, „koning van Egypte en te erkennen. EEN DROEF WEEKEINDE. In het vrije weekeinde na „Indepen dence Day" (4 Juli) zijn in de Verenig de Staten minstens 643 personen door ongelukken om het leven gekomen. 366 personen vonden de dood door verkeersongevallen, een record voor een driedaagse vacantie. 202 mensen ver dronken. Velen hadden wegens de hit tegolf verkoelig gezocht in het water. de stukken kan blyken eer minder goed dan beter geweest dan dat van de Bloemendaalse politie. k. Het onderzoek van de Haarlemse rechter-commissaris Ls voortreffelijk en zeer volledig geweest. De Commissie kan niet nalaten voor zijn onderzoek haar grote waardering uit te spreken. Zy heeft daarop geen enkele seri aanmerking, ook niet na lezing Mentens geschiften. 1. Het is te* betreuren, dat eerst op 30 Augustus 1950 een gerechtelijk voor onderzoek in de diefstalzaak is gerequi- ieerd. m. Of een vroeger onderzoek door de rechter-commissaris wèl tot een beter resultaat zou hebben geleid, is natuur lijk niet te zeggen. De kans daarop is, gelet op alle reeds eer in deze zaak in gestelde onderzoekingen, ongetwijfeld niet groot. Niettemin had het aanbeve ling verdiend eer met een gerechtelijk vooronderzoek te beginnen. n. Het bestaan van een „muur", die niet te doorbreken zou zijn en waardoor elk onderzoek tot mislukking gedoemd zou wezen, is niet aannemelijk. De tal loze personen, die bij de arrestatie van Menten en bij de bewaking van zijn huis betrokken zijn geweest, zyn voor een deel inmiddels over heel Nederland en ver daarbuiten verspreid. Dat in dien de stelling van Menten over een vooropgezet plan tot beroving juist mocht zijn na een zo uitgebreid" en deskun dig onderzoek niemand van hen ook maar een enkele aanwijzing zou hebben losgelaten, is in elk geval onwaarschijn lijk. Eerste dag succes voor Eisenhower Beslissing nog niet gevallen De tegenstelling Taft-Eisenhower op de republikeinse conferentie te Chicago had zodanige vorm aangenomen, dat een aparte byeenkomst is gehouden, om te trachten tot een compromis te geraken. Dit is echter op niets uitgelopen. Belden hebben zich echter verenigd met het door Foster Dulles opgestelde buitenlandse program. Terwijl binnenskamers nog geconfe reerd werd zongen de aanwezigen onder leiding van Rose Compton van de Me tropolitan Company in de grote ver gaderzaal de „Star spangled banner". Een bekende neger-bariton zong „There's going to be a great day", (een grote dag is op komst). Een vooraanstaand geestelijke van de Lutherse kerk ging voor in gebed. Voor zitter Gabrielson zeide in zyn openings woord o.m., dat dit een „eerlijke con ventie" zou worden. De enige overheer sende wil zou die van de meerderheid der 1.206 afgevaardigden zyn". „Er kan geen plaats zijn voor onenigheid. Wij moeten de gelederen sluiten tegen de ge meenschappelijke vijand." Voor de algemene discussie begon, was •r een incident over de microfoons. De ianhangers van Eisenhower wensten, dat de microfoons onafgebroken met de luidsprekers verbonden zouden blyven, opdat iedere afgevaardigde het woord zou kunnen nemen. Voorzitter Gabrielson meende echter, dat de microfoons uitge schakeld dienden te zyn, totdat de voor zitter een afgevaardigde het woord zou geven. Het blok-Eisenhower stelde kennelijk geen vertrouwen in de onpartijdigheid van de voorzitter. Na dit argument ont stond een groot tumult. Vele onbevoeg den drongen zich naar voren en versche nen niet alleen temidden van de afge vaardigden doch ook op de spreekge stoelten. Ten slotte werd de orde her steld. Senator Brown, een aanhanger van Taft, diende na een fel debat van twee uur een amendement in, volgens hetwelk 7 van de 68 gedelegeerden van Louisiana niet zouden stemmen. Dit amendement werd echter verwor pen met 658 tegen 548 stemmen. Dit betekent, dat de groep van Eisenhower in deze 658 stemmen kreeg, dus 110 meer dan de groep van senator Taft. Daarop volgde een amendement van Langlie. bepalend, dat de „betwiste gede legeerden", die met minder dan twee derden van het aantal stemmen van het nationale paitycomité zijn aangewezen, geen stemrecht zullen hebben, totdat de gehele conventie hun status heeft be paald. Politieke waarnemers verklaren, dat de uitslag over het amendement-Brown neerkomt op een motie van wantrouwen in het door Taft beheerste nationale comité. Het amendement-Langlie werd bij ac clamatie aangenomen Dit betekent een triomf voor de politieke amateur Eisen hower over de beroeps-politicus Taft. Toen de uitslag van de eerste stem ming bekend was geworden, voerden Eisenhowers aanhangers dansen uit, zwaaiden met vlaggen en juichten: „We like, we like Ike". Onder degenen,die voor het amende ment van Brown stemden, bevonden zich 50 „betwiste gedelegeerden", die voor Taft zijn. Nu het amendement- Langlie is aangenomen, ziet het er naar uit, dat zy door aanhangers van Eisen hower vervangen zullen worden. Voorzichtige waarnemers waarschu- echter voor het overhaast trekken kwestie van beginsel kan hebben gegol den en niet een kwestie van voorkeur voor Eisenhower of Taft. Ook vele gedelegeerden, wier keuze niet vooruit is vastgesteld, stemden voor de groep Eisenhower. Onder hen bevon den zich Stassen (Minnesota), en Earl Warren (Californië). Na de stemming verklaarde generaal Eisenhower, dat de uitslag had getoond, dat het volk met vertrouwen naar de conventie zou zien en het vertrouwen in de republikeinse party zou toenemen. Later boekten de aanhangers van senator Taft een overwinning, doordat Ross Rizley, een volgeling van de se nator, gekozen werd tot voorzitter van >r geloofsbrieven. Hij kreeg 250 stemmen, terwijl zyn tegenstander, Warren Berger, een aan hanger van Harold Stassen, 20 stem men kreeg. Berger werd gesteund door volgelingen van generaal Eisenhower. De commissie voor de geloofsbrieven houdt zich bezig met het onderzoeken van het beroep, dat „betwiste" afgevaar digden, die vorige week hun zaak voor het nationale comité hebben verloren, hebben aangetekend. Senator Taft blijft de rol van toekom stig overwinnaar spelen. Hij verklaarde, dat, hoewel hy de eerste krachtproef met generaal Eisenhower heeft verloren, het aantal van zyn volgelingen zijn be- van een conclusie, daar het hier eennoeming tot partycandidaat „vrijwel ga- Het nieuwe Egyptische kabinet na de beëdiging door Koning Farock. randeert". Hy zeide te kunnen rekenen op de steun van 548 afgevaardigden, terwyl meer dan 56 kiesmannen (het aantal, dat hij nog nodig heeft om de meerderheid van 604 stemmen te be halen) uit Maryland, Michigan. New York en enige andere staten hem had den verzekerd, dat zy hun stem ten gunste van hem zouden uitbrengen. Felle aanval van Mc Arthur .Mogelijk is nog nooit tevoren een sol daat geroepen om een spreekgestoelte als dit te bestijgen teneinde deel te nemen aan de debatten van een grote politieke par ij. Ik aanvaard deze taak in een geest van nederigheid, voortkomend uit volle dig begrip van mijn beperktheid, doch gesterkt door een zo verheven plicht", aldus begon generaal MacAxthur gister avond zijn rede in de republikeinse con ventie. Hij deed een scherpe aanval op de binnen- en buitenlandse politiek van de regering van president Truman. De generaal droeg er bij de republi keinse party sterk op aan. de Verenigde Staten te redden van wat hy noemde „tragisohe blunders" van de huidige re gering. „De roekeloze mannen, die, zwich tend voor internationale intriges, de op komst van de Sovjet-Unie als wereld macht en, in evenredigheid hiermee, on ze achteruitgang hebben voorbereid". Hoewel MacArthur zich uitgesproken heeft voor de candidatuur van senator Taft,, vermeed hij zorgvuldig in zijn re de. de zyde van een der twee rivalen Eisenhower en Taft te kiezen. Hij voorspelde een overwinning van de republikeinen in wat hij noemde „de ko mende kruistocht om de natie opnieuw in de richting van vrede, veiligheid en welvaart te sturen". Hij noemde in dit verband de democratische party de „oor logsparty". In scherpe woorden hekelde de generaal de politiek der huidige re gering ten aanzien van het defensie program en de buitenlandse betrekkin gen. Hjj achtte de regering-Truman ver antwoordelijk voor de toestand in Oost- Europa en de positie van Berlijn en sprak van de tragische besluiten van eigenzinnige en argeloze mannen, die ons te Teheran, Yalta, Potsdam en elders vertegenwoordigden". Voorts oefende de generaal sterke critiek op wat hy noemde de tegenzin van vele bondgenoten om een eerlijk en rechtvaardig deel van dc militaire last bij de verdediging van West-Euro pa op zich te nemen. Wy moeten trouw blyven aan de ver plichtingen. welke wij ten opzichte van anderen hebben, zolang zy trouw blyven aan hun beginsel jegens ons", aldus MacArthur, „maar het falen van het beginsel van collectieve veiligheid in Ko rea. waar wy, zoals gebleken ls. een verantwoordelykheld dragen, zonder dat wy een hiermee in overeenstemming zijnd gezag hebben, houdt een waarschu wing in. dat niet al te veel moet worden verwacht van collectieve veiligheid el ders". Spr. drong er op aan het legeren van Amerikaanse militairen in het buiten land zoveel mogelijk te beperken, doch wapens te zenden aan landen, die zulte vragen. „Het moet ons onwrikbaar doel zyn. te zynertyd al onze garnizoenen uit het buitenland terug te rekken", al dus de generaal. Ten aanzien van Korea zeide Mac- Arhur: „Wy versloegen de Noord-Ko. reaanse legers, doch. toen de commu nistische legers uit China aan de strijd gingen deelnemen, mLsten onze leiders de moed om een militaire beslissing te bevechten, hoewel de overwinning toen binnen ons bereik lag". Verklarend, dat men tenslotte moet komen tot het afschaffen van oorlog, zeide MacArthur: „Wij moeten volkomen begrypen, dat nu wij ons eenmaal ver plicht hebben tot de verdediging van anderen, de kwestie van oorlog of vrede niet langer alleen van ons afhangt. Wy zyn Immers ook slechts een pion gewor den in het spel van internationale mach ten een gevaarlijk spel waarin de huidige regering geen bijzondere bedre venheid aan de dag heeft gelegd." Indruk van de eerste dag Na de eerste dag van de conventie te Chicago is Eisenhower ontegenzeggelyk nader gekomen tot zyn candidatuur. Zyn aanhang kreeg gisteren immers het volle pond van wat het wenste In zake de dubieuze gedelegeerden. In de laatste uren voor de beslissing in deze kwestie begon Taft liters water In de wijn te doen. maar 658 afgevaar digden wilden ook die sterk verdunde wyn niet slikken. Dit betekent overigens nog niet, dat er nu 658 personen pro Ike zyn op deze conventie, doch wel dat er 658 tegen de tactiek zyn van Taft. Deze meerderheid voor Eisenhower heeft de verwachtingen overtroffen. Niettemin heerste er ln het kamp van Eisenhower tot de avond van deze eerste dag enige vrees, dat MacArthur's retho- riek de conventie overstag zou doen gaan in de nohting van Taft. Hoewel McArthur's brallende, van pa thos druipende rede bij een deel van het gehoor groot enthousiasme verwekte, gooide MacArthur toch geen knuppel in het republikeinse hoenderhok en ont hield hy zich van een serieuze aanval op Eisenhower. Vandaar dat er in het Eisenhower-kamp na deze rede van een zekere opluchting sprake was. De ver deeldheid in de party is niet vergroot. Wel echter zal iedere Amerikaanse republikein, oie de moderne tyd ver staat, het cr over eens zyn dat Eisen hower indien hjj candidaat wor.1t nog een grote opvoedkundige taak binnen de eigen party zal hebben tc vervuilen. Ongetwyfeld schrikt een redevoering als die van MacArthur veel onafhanke lijke kiezers af hun stem te geven aan een party met zulke rectionnaire extre misten. Aan Eisenhower zal eventueel de zware taak ten deel vallen om het kie zerscorps er van te overtuigen, dat onder zyn leiding de republikeinen een nieuwe koers zullen volgen.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1