LEIDSCH DAGBLAD - Lord Alexander f in Brits veroorzaakt rel Lagerhuis Adenauer wil wijziging Westelijke antwoordnota aan Moskou 91ste Jaargang DONDERDAG 3 JULI 1952 No. 27650 'i Directeur: J. W Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer i N «I Verwijl van loslippigheid (Van onze Londense correspondent). Lord Alexander, die zich tot dusverre optimistisch over de positie der ge allieerden in Korea had uitgelaten, heeft Dinsdagavond aan een diner van de Canada-club in Londen gezegd, dat er zwakheden zijn in het front van de Ver. Naties. Hij noemde o.a. verwaarlozing van camouflage, als gevolg van de af wezigheid van de Chinese luchtmacht, en een tekort aan oorlogsgeoefendheid, doordat de manschappen der V.N. na een jaar (of achttien maanden) worden vervangen. Bij een nog langere duur der wapenstilstandsonderhandelingen zullen de geallieerde strijdkrachten bijna ge heel uit militairen zonder gevechts ervaring bestaan. Alexander geloofde echter, dat de vuurkracht en de doelmatigheid van het achtste leger een communistisch offensief tot staan zal kunnen brengen. Indien evenwel de communisten een grote vuurkracht zouden ontwikkelen zou de situatie zeer ernstig worden. Alexander noemde nog een andere zwakheid, waarbij hy echter uit veilig heidsoverwegingen verzocht, die verkla- rin" als confidentieel te beschouwen. De Engelse bladen, die de volledige tekst de; rede in hun bezit hadden, drukten dientengevolge de passage in kwestie niet af. In een daarna in het Hogerhuis gehouden rede liet Alexander bedoelde opmerking eveneens achterwege. Alexander heeft zich reeds eerder moeilijkheden op de hals gehaald 3°®r zijn uitlating in Amerika, dat de oorlog in Korea een goede repetitie is voor het geval er een wereldoorlog op zou volgen. In Londen hoopt men thans, dat Britse generaals de gulden regel van zwyg- zaamheid in acht zullen nemen. >m- dat loslippigheid van Amerikaanse militairen al moeilijkheden «enoeg heeft veroorzaakt en mede de oorzaak is van een zeker wantrouwen tegen over de Ver. Staten, dat niet alleen een gevolg is van communistische propaganda. LABOUR IN T GEWEER. In het Lagerhuis is Churchill gisteren over de rede van Alexander door Shinwell, en andere leden der oppositie een uur lang aan de tand gevoeld, waarbij af en toe groot tumult ont stond. Churchill verdedigde Alexander cn zeide. dat het confidentiële ge deelte der verklaring volkomen on schuldig is en de militaire veiligheid niet in gevaar brengt. Indien Alexander deze passage daarna ln een Hogerhuis-speech niet zou heb ben weggelaten, zou de gewraakte zinsnede geen speciale aandacht hebben getrokken. Alexander heeft zich overi gens vergist door te doen voorkomen, alsof hier van een militair geheim sprake is. Het is een plotselinge ïnge- ving geweest, die hem dit heeft doen 'zeggen. Churchill betreurde het, dat Alexander ■(ten onrechte! gemeend heeft, dat het diner een besloten karakter had. I Attlee vroeg een urgentie-debat over 'deze kwestie, dat de „speaker" echter .iet kon toestaan. De passage, welke lexander op verzoek van generaal Smar Bradley (voorzitter van de Ameri- :aanse chefs staf) uit zijn rede had weggelaten, betrof een tot Alexander ;erichte opmerking van generaal van rleet, de opperbevelhebber van het [achtste Amerikaanse leger „dat hy graag wat meer reserves zou hebben gehad". Churchill zeide, dat versterkingen waren aangerukt, die op het eiland Koje hun taak hebben verricht. Bradley had Alexander geadviseerd niet over bedoelde opmerking in het openbaar te reppen, omdat dit verkeerd zou kunnen worden uitgelegd en de suggestie zou kunnen wekken, dat er een ernstig tekort aan troepen bestaat, hetgeen niet zo is. Bradley had gezegd, dat het logisch is. dat elke commandant over grotere ■reserves wil beschikken. Alexander blijft van mening aldus Churchill dat een eventueel Chinees offensief slechts aanvankelijk DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 16.per kwartaal; f. 0.47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 kan hebben en spoedig tot staan zal worden gebracht, nadat de vijand hoog stens op enkele plaatsen een paar mijl de geallieerde verdediging is binnen gedrongen. In het Hogerhuis heeft lord Jowitt (Labour) de zaak vergoelijkt door te verklaren, dat iedere politicus nu een maal indiscreties begaat. Alexander bedankte Jowitt voor dit redelijke ge baar. Niettemin is de ontstemming groot over Alexander's houding tegenover het parlement, dat hij achtergesteld heeft door het onthouden, wat hu tegenover 500 gasten aan een particulier diner losliet. Alexander staat als militair zeer hoog aangeschreven, doch door zijn optreden als politicus brengt hij thans zijn eigen reputatie ernstig in gevaar. Het is vooral koren op de molen van de socialisten, die van het begin af geprotesteerd heb ben tegen het feit. dat een beroeps militair tot minister van defensie is benoemd, omdat deze functie een typisch civiele verantwoordelijkheid draagt. Een andere grief tegen de benoeming van Alexander was. dat hij tot het Hogerhuis behoort en daardoor voor de gekozen volksvertegenwoordiging buiten schot blijft, zoals met een aantal top ministers, die het zogenaamde opper toezicht over onder hen werkende collega's houden, het geval is. Churchill heeft over dit systeem ook in eigen kring ongewenste spanningen opgewekt. Franse regering zet door Het Franse kabinet heeft besloten dat het onderzoek inzake een beweerd communistisch complot tegen de bin nenlandse veiligheid van de Staat zal worden voortgezet. De minister van Justitie zei, dat de magistraten, die met het onderzoek zijn belast, „overvloedige bewijzen" tegen de communistische par tij hebben op dat punt LEIDER DER ONTVLUCHTE BRAZILIAANSE GEVANGENEN GEEFT ZICH OVER. Joao Periera Lima. de leider van de gevangenisopstand in Brazilië, heeft zich met twee volgelingen overgegeven, nadat veiligheidstroepen zijn verblijf plaats-op de top van de heuvel bij Cam pos da Cunha hadden ontdekt. Er zijn thans nog 19 mannen, die uit de gevangenis op het eiland Anchieta ontkwamen, op het vasteland voort vluchtig. Sovjet-Unie verantwoordelijk gesteld voor massamoord bij Katyn De speciale commissie uit het Ameri kaanse Huis van Algevaardigden, die een onderzoek heeft ingesteld naar de massamoord ln de bossen van Katyn in 1940, is tot de slotsom gekomen, dat de Sovjet-unie verantwoordelijk moet wor den geacht voor de dood van 15.000 Poolse officieren. De afgevaardigde CKonski deelde mee, dat de commissie eenstemmig tot deze uitspraak is gekomen. Er werden meer dan 150 getuigen gehoord. Vol gens de commissie is de massamoord in het voorjaar van 1940 gepleegd. Maan den later deelden Russische functiona rissen de Poolse autoriteiten mee, dat de Poolse officieren uit de Russische krijgsgevangenkampen waren vrijgela ten om toe te kunnen treden tot een Pools leger tegen de Duitsers. In 1943 ontdekten de Duitsers in de bossen van Katyn massagraven, waarin zich de stoffelijke resten van 4258 Polen bevon den. Zij beschuldigden de Russen van de massamoord, waarop de Russische re gering verklaarde, dat de Duitsers de moord op hun geweten hadden. Volgens de commissie bevinden zich de stoffe lijke resten van 5000 A 6000 Polen nabij Charkof. terwijl de rest van de Poolse officieren him einde in de Witte Zee zouden hebben gevonden. In het rapport wordt voorts gezegd, dat de communisten te Panmoendjon op dezelfde wijze als indertijd tegenover de Poolse autoriteiten reageren, wanneer de Verenigde Naties bijzonderheden vra gen over de verblijfplaats van de mili tairen der V. N„ die zich in de handen der Noordelijken bevinden. Volgens O'Konski onderzoekt de commissie nog beschuldigingen, dat Amerikaanse func tionarissen indertijd officiële rappor ten. waarin de "Rassen voor de massa moord verantwoordelijk werden ge steld. hebben achtergehouden, teneinde moeilijkheden met hun Russische bond genoot te vermijden. Artsenstaking in West-Berlijn In West-Berlijn zijn 2400 artsen in staking gegaan. zy eisen hogere hono raria van het centrale ziekenfonds. De artsen ontvangen thans per kwartaal in totaal 12 millioen mark. Zij zeggen, dat zij daarmee hun pr act ijk niet meer in stand kunnen houden en eisen 135 mil lioen. Daar het ziekenfonds deze ver hoging niet wenst te betalen, hebben de artsen een staking georganiseerd. Zij helpen hun patiënten wel. doch op voor waarde dat deze contant betalen. Bo vendien weigeren de artsen hun reke ningen voor telefoon, gas en electrici- teit te betalen. Zy hadden zelfs het plan een protestmars door West-Berlün te organiseren, doch zyn daarvan afge stapt. toen bleek, dat Oost-Berlijnse communisten er op uit waren, hiervan gebruik te maken. Algemeen wordt erkend, dat een groot deel van de artsen in West-Berlijn in zeer moeiiyke omstandigheden verkeert. Hun aantal is namelijk de laatste Jaren zeer .sterk uitgebreid doordat uit Oost- Berlljn of uit Oost-Duitsland gevluchte artsen zich in West-Berlijn gevestigd hebben. Voor het uitoefenen van ren particuliere practijk is West-Berlijn klei ner dan men uit het inwonertal van 2 millioen zou afleiden. Het derde deel van de inwoners is armlastig of werkloos. Het aantal ziekenfondspatiënten is veel groter dan voor de oorlog Dat het zie kenfonds niet voldoende bij kas is om de eis der artsen in te willigen, wordt ten dele toegeschreven aan de omstan digheid, dat een groot aantal onderne mingen in Berlijn geweigerd heeft pre mies te betalen. WEERBERICHT Koel weer De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk veel bewolking met hier en daar enige regen, later plaatseiyk opklaringen. Zwakke tot matige Noord- Oostelijke wind. Koel. (Opgemaakt te 10 uur). 4 JULI. Zon op: 4.27 uur; onder: 21.01 uur. Maan op: 18.31 uur; onder: 0.55 uur. Hoogwater te Katwyk te 0.06 en 12.44 uur. Dit nummer bestaat uit acht pagina's „Heksenjacht" in V. St. duurt voort SENAATSCOMMISSIE WIL VERVOLGING VAN PROF. LATTIMORE De subcommissie voor binnenlandse veiligheid van de Amerikaanse Senaat heeft aanbevolen een vervolging wegens meineed in te stellen tegen prof. Owen LaUlmore van de John Hopkins univer siteit en tegen John Davies.een ambte naar van hét ministerie van buitenland se zaken. Volgens de subcommissie is Lattimore. een deskundige op het ge bied van het Verre Oosten, „bewust en uitgesproken een werktuig van de sov jet-samenzwering" geweest. Lattimore en Davies hadden beide valse getuigenis afgelegd gedurende het onlangs beëin digde onderzoek naar communistische invloeden op de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten, aldus het verslag van de subcommissie. Lattimore is af en toe door het minis terie van buitenlandse zaken geraad pleegd en Davies, een voormalig lid van de staf voor het uitstippelen van de po litiek van dit ministerie, is politiek raadsman van de Amerikaanse bezet tingsautoriteiten in West-Duitsland. Lattimore heeft voor de subcommissie gezworen, dat hij nooit een communist of een sovjet-agent is geweest en dat hy nooit met het communisme heeft gesym pathiseerd. Davies werd verleden jaar door het ministerie van buitenlandse zaken voor korte tyd geschorst hangende een on derzoek naar zijn politieke betrouw baarheid. De schorsing werd later op geheven. Naar Lattimores betrouwbaar heid is nooit een officieel onderzoek in gesteld. omdat hy niet in overheids dienst staat. Prinses Beatrix heeft Woensdag middag in Den Haag het miniatuur- stadje Madurodam officieel ge opend. Rechts: de loco-burgemeester der ..stad", de 16-jarige Ronny van Beuge. leerling van het Vrijzinnig Chr. Lyceum te Den Haag. hangt de I Prinses als teken van haar waardig heid de ambtsketen om. Links: Prinses Beatrix wandelt als burgemeester door haar ..stad", vergezeld door Prinses Irene en de leden van de gemeenteraad. Zij passeert haar ..ambtswoning", wel ke haar bijzondere aandacht heeft. Dinsdagavond brachten H.M. Ko ningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard een bezoek aan het Britse slagschip ..Vanguard"dat in de Rotterdamse haven ligplaats heeft gekozen. Aan boord van de Vanguard werd het Koninklijk Paar een diner aan geboden door Admiraal Sir George Creasy. Onze foto toont het moment, waar op H.M. de Koningin wordt begroet door Sir Creasy: achter Haar Z.K.H. Prins Bernhard. Vrees voor uitstel Europese integratie Bondskanselier Adenauer zal heden met de hoge commissarissen een onderhoud hebben over de tekst van het door de Weslelyke mogendheden opgestelde ant woord aan Moskou. Van bevoegde zijde r in Bonn verklaard, dat de Duitse kan selier bepaalde bedenkingen koestert te- g-.n de voorstellen, die de Westeiyke landen Moskou willen doen. In het West- Duitse ministerie van buitenlandse za ken is thans bevestigd, dat het antwoord aan de Russen een concreet voorstel zal bevatten om op korte termyn een confe rentie van vier byeen te roepen, die over voorwaaroen en controle van ver kiezingen in geheel Duitsland zou moe ten onderhandelen. De Westelijke lan den zouden daarbij niet volharden in hun eis van controle door de Verenigde Naties; zy zouderf-ook andere wijzen van neutrale controle in overweging willen nemen. Eerst wanneer over deze verkie zingen overeenstemming zou zyn bereikt, zouden de Westelyken over de toekom stige status van een verenigd Duitsland willen onderhandelen. In Bonn is men er zich van bewust, dat Frankrijk en Engeland nog voor de ratificatie der Europese verdragen tot een conferentie wilden komen. Adenauer zou echter ernstige bezwaren tegen een dergelijke verbinding van ratificatie en conferentie hebben. Hij zou vrezen, dat de Russen er toch nog in zouden slagen, door een conferentie als die welke thans door het Weston zou worden voorgesteld, aan- zieniyke vertraging van de ontwikkeling naar integratie van Europa te bereiken. Hy zou beraad met de Russen, evenals de Amerikanen, op dit ogenblik voorty- dig achten, daar een werkelijke overeen komst over de eenheid van Duitsland toch nog niet bereikbaar zou zijn. Voorts zou. volgens de opvatting van Adenauer, de Europese Integratie niet tot uizet van onderhandelingen met de Russen mogen worden gemaakt. Men kan aannemen, dat Adenauer zal trachten de Westelijke landen alsnog te bewegen tot wyziging van het ontwor pen antwoord, een wyziging, die de Russen minder kans zou geven om een lange en onvruchtbare conferentie uit te lokken. Speldeprikken rond Berlijn Leden van de Oost-Duitse politie heb ben vier Amerikanen, (drie priesters en een vrouw) aangehouden, toen zy in de Amerikaanse sector van Berlyn de zone- grens een tiental meters overschreden en een wegversperring op Oost-Duits ge bied wilden fotograferen. De Oost-Duitse politie dwong hen mee te gaan. De Amerikaanse autoriteiten stellen een onderzoek in naar het incident. De Russische autoriteiten hebben gis teren twee Britse soldaten vrijgelaten, die sinds Maandag jl. waren vermist. De mannen waren door leden van de Oost- Duitse volkspolitie aangehouden, toen zy naby Staaken aan de grens tussen West- Berlijn en Oost-Duitsland op Oost- Duits gebied waren geraakt. Beide mannen zullen terecht moeten staan op beschuldiging van afwezigheid zonder verlof. De West-Duitse spoorwegen hebben bekend gemaakt, dat een Oost-Duitse spoorlyn. die door een uitstulping van West-Duits gebied loopt, thans geblok keerd is. Het betreft hier een tegenmaat regel als antwoord op het blokkeren door de Oost-Duitse autoriteiten van een West- Duitse spoorlijn, die door een strook Oost-Duits gebied loopt. Beide lijnen be vinden zich in het district Bebra aan de grens tussen Hessen (West-Duits land) en Thliringen (Oost-Duitsland) en worden hoofdzakelyk gebruikt voor het vervoer van goederen en arbeiders van en naar de potasmynen in het gebied. Nieuwe Amerikaanse straaljager De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld, dat een nieuwe straaljager de .Etarfire". wordt gebouwd, die vol gens de fabrikanten „geheel automatisch een vijandelyk toestel kan waarnemen, achtervolgen en beschieten". De „Starfire" is niet uitgerust met kanonnen, doch met 24 raketprojectie len, die in een ring rond de neus van het toestel zyn aangebracht. Ook aan de vleugels kunnen raketten worden meegevoerd. Een van de nieuwigheden van de ma chine is „een electrische stuurautomaat. die het vliegtuig door loopings, draaien de bewegingen om de lengte-as en an dere gevechtsmanoeuvres, die met grote nauwkeurigheid in onderdelen van se condes worden uitgevoerd," aldus de me dedeling van de „Lockheed Aircraft Het hart van dit nieuwe instrument is een kleine metalen doos. ongeveer zo groot als een draagbare radio, die drie gyroscopen bevat. Deze stuurautomaat zou ook geschikt zyn voor burgervlieg- tuigen en tevens de vlucht van gelelde projectielen en vliegtuigen zonder piloot kunnen lelden VOORSTEL VOOR VERHOGING VAN PARLEMENTAIRE VERGOEDING IN BELGIË. Van socialistische zyde is in België voorgesteld de parlementaire vergoeding te verhogen van fr 180.000 tot fr. 225.000 per jaar. In dit verband werd er op gewezen, dat sedert 1947 de kosten van levensonderhoud in België met 25 pro cent zyn gestegen Een byzondere Kamercommissie zal het socialistische voorstel onderzoeken. Het bezoek van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Dean Aclieson betekende in de eerste plaats de Sovjet Regering ervan in kennis te stellen, dat de Amerikanen zich niet uit de vroe gere Duitse hoofdstad zullen laten wegdringen. Dit bleek uit de rede. die Acheson hield bij het leggen van de gedenk steen voor het gebouw, waarin de Amerikaanse Herdenkingsbiblio theek zal worden gevestigd en waarvan wij hierboven een over zichtsfoto geven. Toeristenluchtbrug Berlijn-Hannover Om de West-Berlijners hun toene mende isolering minder sterk te laten voelen heeft de Bondsregering het plan opgevat een soort toeristenluchtbrug tussen Berlyn en Hannover in te rich ten. zy heeft de regering der Verenigde Staten verzocht een klein aantal mili taire transporttoestellen ter beschik king te stellen. Met weinig vliegtuigen zou een der gelijke dienst kunnen worden onderhou- oen, daar de vliegtyd slechts een half uur bedraagt. De Bondsregering zou voorts voor deze vluchten een uitzondering gemaakt willen zien op de tariefafspraken der geallieerde luchtvaartmaatschappyen, cie thans de dienst op Berlyn onder houden. De Berlyners moeten volgens haar zonder poespas van boekingen en voor derde klas spoortarief naar het Westen kunnen vliegen. Zij moeten hun stedeneiland eens goedkoop kunnen af wisselen voor een weekeinde in de Harz of ergens anders in het Westen en moe ten niet permanent onder de drukkende gedacihte staan, dat voor hen de wereld in Wannsee of in het Griinewald ein digt. Daarenboven heeft de Duitse rege ring nog een zeer zakelijk argument voor zulk een passagiersluchtbrug aan gehaald. De naar en van Berlyn spo rende Duitsers betalen voor hun trein reis nameiyk tezamen per Jaar dertig millioen Duitse mark aan de Oost- Duitse spoorwegen. Dit geld wordt vol gens de regering te Bonn mede besteed om de communistische propaganda ln het Westen te financieren. Reden te meer. zo meent zy. om een paar vlieg tuigen in te schakelen in de koude oor log om West Berlyn. Attlee's leiderschap in gevaar BEIDE LABOUR-VLEUGELS VERBITTERD. CENTRUMGROEP BEWAART HET EVENWICHT (Van onze Londense correspondent) Het heeft maar weinig gescheeld of Attlee had het leiderschap der Labour- party moeten neerleggen. In de fractie vergadering voorafgaande aan het '.ager- 1 huisdebat, is hy by de stemming over 1 een door Bevan ingediende motie. Waar- I in het beleid der party-leiding werd af- gekeurd, door 101 leden gesteund, doch 52 stonden aan Bevan's kant, terwyl 60 van zyn party genoten zich van stem ming onthielden! Het merkaardigste was. dat Bevan, die de partyleiders voor het eerst pen,lik de handschoen heeft toegeworpen, zijn motie wilde intrekken, i doch Herbert Morrison stond er op, dat 1 deze in stemming werd gebracht Niet- 'emin drong Morrison, die zelf zo nauw betrokken is geweest dü het buiten landse beleid en die daarom zelf zo i kwetsbaar is. voor de critiek by zijn i fractiegenoten aan op matiging, ook om. dat onverantwoordeiyk optreden La- Pours verkiezingskansen, die er thans zc gunstig voor staan, ln gevaar brengt. Hoewel de krachtsverhouding tussen de Bevan-aanhang en de rest der fractie vrijwel onveranderd is. staan beide vleu gels thans meer verbitterd tegenover el kaar. dan ooit. Er is echter een belan- rijke centrumgroep in het Lagerhuis, met vooraanstaande figuren als Callag- han, Strachey en Strauss, die tot dus ver een scheuring in de party voorko men heeft. Het heengaan van Ernest Gevin en Stafford Cripps. die de werke lijk grote mannen waren in de partij, doet zich sterk wc&n.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1