LEIDSCH DAGBLAD JÉpiSïP Verbazing in V.V.D.-kringen over het passeren van Mr Oud Heden opnieuw Korea-debat in Brits Lagerhuis WEERBERICHT Voor vrede zijn er twee nodig... 91ste Jaargang DINSDAG 1 JULI 1952 No. 27648 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. Vt. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 6.per kwartaal: f. 0 47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Het overleg van dr Drees Bij voorbaat deur voor belastingherziening dicht geslagen? (Van onze parlementaire redacteur) Het besluit van de kabinetsforma teur. de heer Drees. om af te zien van een oriënterende bespreking met de leider van de V.V.D.-fractie, de heer Oud. heeft in kringen, die nauwe re latie met deze fraelie onderhouden, verbazing gewekt. Men twijfelt er aan of het aangevoerde argument het communiqué na de vergadering van het hoofdbestuur der V.V.D., welks voorzitter tevens fractieleider iswel voldoende overtuigend is. Immers na zyn eerste contact met prof. Romme op Zaterdag J.l. was dr Drees, blijkens het verstrekte commu niqué niet van plan nog andere frac tieleiders te ontmoeten. Niettemin had hij Zaterdagavond nog een gesprek met dr Schouten en trachtte hij ook met de heer Tilanus in contact te komen. Daar uit viel af te leiden, dat de formateur het van gewicht aohtte, ter algemene politieke oriëntering, ook met de leiders der andere fracties te spreken. Waarom, zo vraagt men zich af In kringen, welke de V.VD. na staan, zocht de heer Drees geen contact met mr Oud. toen er van een communiqué nog niets bekend was? Dat communiqué ver scheen pas Zondagavond. Dr Drees zo verklaart men kon daaraan Za terdag en Zondag geen argumenten ontlenen om de heer Oud te passeren. Bovendien zo werd ons te kennen gegeven ging het om informatori- sche besprekingen. Daarby mag toch zeker de stem van de V.VD. niet ont breken om het beeld sluitend te maken, zij het dan ook dat de formateur over de opvattingen van de V.V.D. niet in het ongewisse zal verkeren. Heeft, zo vraagt men zich zij het aarzelend af, dr Drees wel ooit te bedoeling gehad de heer Oud te raad plegen? Is dat het geval, dan zou daaruit wellicht kunnen worden afge leid dat dr Drees, bij de opstelling van zijn program en eventueel bij de keuze van zijn ministersploeg de ver breding van de basis zou willen zoe ken bij de C.H.IT. en bij kringen, welke het Chr. Nat. Vakverbond na staan. Hoewel praematuur, duikt in dit ver band de naam van prof. De Gaay Fort man. een progessieve AH., de man, die het b\j de vorige formatie liet af weten weer op. Wij noemen dc naam. omdat juist in de V.D.D. het bezwaar sterk weegt, dat de invloed van K.A.B., N.V.V. en C.N.V. zo groot is geweest. Rnn°T Zou een verbreding niet verder rei- macht In dat geval zal de V.V.D. naar men mag aannemen niet slechts een vak-ministersschap als dat van Buitenlandse Zaken, maar ook aan spraak willen maken op een politiek ministerie. In dat verband wil men dan wel denken aan het Ministerie van Binnenlandse Zaken. Geruchten, als zou dc V.V.D. dien aangaande reeds bepaalde eisen heb ben gesteld, kunnen echter met stel ligheid worden tegengesproken. Ove rigens bestaat er in V.V.D.-kringen over mr. Slikker geen onverdeelde te vredenheid. Met name Ls men nog niet vergeten, dat deze bewindsman held van de minister op de bijeenkomst van de partij in Amsterdam, waar de verkiezingsuitslagen binnenkwamen. Het passeren van mr Oud heeft, zoals gezegd, bevreemding gewekt. Zoekend naar een andere verklaring ls men geneigjJ. deze te zoeken in een afwijzing van de derde macht een indertijd door prof. Romme geaccep teerde, maar later verworpen construc tie. waarbij overigens als pikante noot valt te noteren, dat de heer Wemmers lid is van de CH.D. en voorts in de bedoeling van dr Drees om aan de. door de V.VD. zozeer gelaakte, invloed van de Vakbonden geen einde t€ maken. Naar wij in parlementaire V.V.D.- kringen voorts hobbcn beluisterd, heeft men er daar bepaald bezwaar tegen, dat nog vóór de eigenlijke for matie deuren zijn dichtgeslagen, waardoor bij voorbaat een grondige herziening van dc belastingen uitge sloten zou zijn. Dit acht men uit een oogpunt van onderhandelingstechniek minder oir baar. Wat er van dit alles zij. mocht dr Drees het eerste informatorische sta dium te boven komen, hetgeen nog ui;nr. te -,ii,, igeenszins zeker is, en aan de formule- meer heeft P-^'isTaneWrd -ri?n 1 rlng van een Program toekomen, dan meer heeft gedistancieerd ran zyn i lijkt het niet waarschijnhjk, dat daarin u' de V.V.D.-verlangens zyn verdiscon- Deze indruk, welke in gezaghebbende teerd. Zoals deze kwestie, wat de V.VD. V.VD.-kringen bestaat, kon zelfs niet betreft, zich heeft ontwikkeld, is zy worden weggenomen door de aanwezig- echter niet bijster elegant. Grote brand te New York 29 personen werden gisteren gewond, waaronder 23 brandweerlieden en zes vrouwen, toen brand uitgebroken was in een gedeelte van Brooklyn waar 11 huurkazernes en fabrieksgebouwen een prooi der vlammen werden. Het was de grootste brand die New York in 10 jaar heeft meegemaakt. Een nachtwaker van een trolley-bus station wordt vermist en ls waarschijn lijk om het leven gekomen, Boven New York hing een zware donkere rookwolk, die stil ln de lucht stond in de warmste nacht die New York in jaren gekend heeft. De brand was uitgebroken in het trolley-busstation dat gebruikt werd voor opslagplaats voor papier en car ton. Het verspreidde zich in korte tijd tot aan de overzijde van de straat, en deelde zich mede aan de huurkazernes aan de overkant, een klein hotel en enkele fabrieken, waaronder een fa briek voor schuimrubber. Men schat de schade op ongeveer een millioen dollar. GEALLIEERDE LUCHTMACHT IN EUROPA TELT THANS MEE De commandant van de geallieerde luchtmacht, generaal Norstad, heeft gezegd dat de balans van de lucht macht in Europa thans begint over te hellen ten gunste van het Westen. Norstad zei, dat zijn vliegtuigen thans in aantal en aanvalskracht groot ge noeg waren om zich in een oorlog te doen gelden, en een groot aantal Rus sen neer te schieten, maar wij zijn Churchill voor moeilijkheden va" de gebeurtenissen. De nadruk wordt gelegd op twee kwesties, die in Enge- De Britse regering heeft gisteren be vestigd. dat zjj wenst geraadpleegd te worden alvorens de Verenigde Naties ertoe overgaan de oorlog bulten Korea uit te breiden. De Koreaanse kwestie werd weer in het Lagerhuis besproken vóór de pu blicatie van een regerings witboek over de bestandsbesprekingen en de Kore aanse krijgsgevangenen. Heden zal een volledig debat gevoerd worden over ae aanval op de centrales aan de Jaloe. Gisteren werden vragen van de La gerhuisleden beantwoord door de mi nister van staat Selwyn Lloyd, die kort geleden met lord Alexander een bezoek aan Korea heeft gebracht. Lloyd zei, dat de Amerikaanse re gering op de hoogte is van het stand punt van de Britse regering, dat geen „operaties buiten Korea moeten on dernomen worden zonder voorafgaand overleg met Engeland. De i Verenigde Staten voor- wordt tot raids van de gelijk op de krachtstations van de LneVven dan 1 Jaloerivier heeft plaats gehad, ken. dan hierboven aangegeven. dan Eden heeft dat verleden week reeds riist de vraag of een figuur als Stikker, gesteld dat hy zulks zou ambië ren. door de V.VD. zou worden geleverd, wanneer zulks niet tegelijk een erken ning zou inhouden van Ouds derde Adenauer waarschuwt Duitse volk NIET TE SPOEDIG VERGETEN! De West Duitse bondskanselier Ade nauer heeft het Duitse volk op het hart gedrukt niet de gevoelens van afkeer te negeren die andere volkeren ten opzich te van het Duitse koesteren wegens de wreedheden die onder het Nazi-regiem zyn begaan. „Ik ben woedend, als ik denk aan de daden, die in het recente verleden door Duitsers zijn begaan", aldus de kanselier in een rede voor studenten en professo ren van de universiteit van Frankfort .en ik betreur pogingen door sommige Duitse elementen ondernomen om deze daden te vergoelijken. Ik verzoek u het verleden niet te vergeten nu wy een nieuwe toekomst bouwen Trek de les uit dat verleden", aldus Adenauer De kanselier vervolgde: „Wij Duitsers zijn een dynamisch volk. Maar al te vaak vergeten dynamische mensen het verle den. in het bijzonder als dat zo goed voor hen uitkomt." „Andere volken die niet zo dynamisch zijn. denken veel aan het verleden Soms te veel. Hoe meer een volk van de oorlog geleden heeft, des te meer is het geneigd dit te doen. Wij moeten het wantrouwen van andere naties tegen ons als een feit erkennen." Adenauer zeide dat het opheffen van deze animositeiten „een langdurig en moeilijk proces" zal zijn. .Niets zou dit proces meer in gevaar hunnen brengen dan onze aarzeling om een politiek besluit te nemen." verklaar de hij. zinspelende op dë komende strijd in het oarlement. voor de ratificatie van de vredescontracten. Adenauer gaf tenslotte uiting aan zyn overtuiging, dat de spanningen tus sen de Sovjet-unie en de Westelijke we reld overwonnen kunnen worden zonder oorlog. Zeer warm De Bilt verwacht tot morgenavond: rJ„^0nnl2- zeer warm en droog behou- kleLne hans op onweer later de da* in het Zuiden van het land. w!?le wind- morgen zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Oost en Zuid. (Opgemaakt te 10 uur). 2 JULI Zor op: 4.25 uur; onder: 2102 uur. Maan op: 15.42 uur: onder: 0.13 uur Hoogwater te Katwijk te 10.01 en 22,29 uur. (Doodtij). Dit nummer bestaat uit acht pagina's duidelijk gemaakt aan de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken. Dean Acheson. De regermg koos de vooravond van het debat uit om een uitvoerig 27 pagi na's tellend witboek te publiceren, waar in een overzicht wordt gegeven van de bestandsonderhandelingen in Korea en de bloedige onlusten ln het krijgsgevan genen kamp vaij Koje. Dit witboek geeft in hoofdzaak in chronologische volgorde een opsomming land de meeste critiek hebben ontlokt ten aanzien van de wijze, waarop de Amerikanen in Korea optreden: het on derzoek naar de krijgsgevangenen, die gerepatrieerd zullen worden en de onge regeldheden op Koje. „Er zijn gronden die aanleiding ge ven te geloven, dat de Incidenten op Koje welbewust uitgelokt zijn door de communistische krijgsgevangenen, op in structies van buitenaf, teneinde de communistische onderhandelaars te Panmoendjon de nodige propagandisti sche macht te geven om verdere con cessies van de Verenigde Naties los te krijgen", zo staat in het witboek te lezen. De documenten, die op Koje in be slag zijn genomen, tonen volgens het witboek aan, dat de communisten in verschillende kampen voor 25 Juni een georganiseerde uitbreekpoging op touw hadden gezet plannen dië door de zuiveringsactie van generaal Boatner in de war werden gestuurd. De samenstellers van het witboek ko men tot de conclusie, dat de moeilijk heden op Koje voortgevloeid zijn uit de indeling van het kamp in twee grote blokken, gedeeltelijk het gevolg van het tekort aan bewakers op een ogenblik, dat de Unostrijdkrachten het zwaar te verduren kregen, gedeeltelijk het gevolg van een besluit van Maart ji., om geen bewakers naar het kamp te zenden ten einde incidenten te vermijden. ■Dit besluit, dat te goeder trouw ls genomen, kon in feite leiden tot het veroorzaken van groter moeilijkheden, dan die welke men juist wilde vermij den", zo wordt in het witboek gecon stateerd. .Ret resultaat was, dat er op grote schaal angst en ongerustheid ontstond V' Uu 1 *0 ""A (pr-" t éA.WA*45 Op dë werf van de N.V. Koninklijke t Onze foto toont een overzicht van Maatschappij ..De Scheldete de werf met het nieuwe schip. Op V lissin pen wordt een nieuw passa giersschip voor de Zweden-Amerika Lijn gebouwd. de achtergrond de Vlissingse Boulevard. over de toestand op Koje en de com munisten hebben er voor hun propa ganda-doeleinden veel gebruik van ge maakt. Bovendien werd ten onrechte de geldigheid van het onderzoek, dat plaats had gevonden, in twijfel getrokken", aldus het witboek. Aanhangsels van het witboek bevat ten lysten van vragen, die de Ameri kanen bij de testing van de krijgsgevan genen gesteld hebben. Het is mógelijk, dat hierdoor in het parlement iets van de twijfel over de toelaatbaarheid van het onderzoek wordt weggenomen. Een groep Lagerhuisleden van Chur- chills eigen partij heeft een motie in gediend. waarin aangedrongen wordt op een beter overleg met Groot-Brlttan- niè inzake de operaties der UNO op Korea. Deze actie staat onder leiding van Viscount Hinchingbrooke. die verle den week met rebellie tegen de rege- ring-Churchill door middel van een stemming in het Lagerhuis dreigde, wanneer van de Verenigde Staten geen garanties werden verkregen omtrent te plegen overleg. Churchill zal bij het aanstaande de bat de plaats innemen van Eden. die aan geelzucht lijdende is, gelijk gemeld. Lord Hinchingbrooke en ongeveer 20 3ndere conservatieve Lagerhuisleden diepden een amendement in op de la- 'uourmotie van afkeuring tegen de rege ring wegens het achterwege blijven van overleg, voordat de aanval op de Jaïoe plaats vond. In het aimendement-Hin- chingbrooke wordt, in afwijking met de strekking van de labourmotie, de vorige regering verweten geen betere midde len van overleg bewerkstelligd te heb ben. Het gedeelte van de motie, waarin op beter overleg in de toekomst wordt aangedrongen, blijft echter onaange roerd. Het is nog niet bekend, hoe Churchill zal reageren op het amendement, voor al waar het hier een debat betreft waar bij al de conservatieve stemmen beno digd zijn om Churchill door de moei lijkheden heen te helpen. De premier zal vermoedelijk echter rekenen op de kalmerende Invloed, die de verklaringen van Alexander en Lloyd zullen uitoefe nen. nog niet sterk genoeg om te kunnen winnen, aldus Norstad. „wy zyn bezig een punt te bereiken waarop wij iets effectiefs zouden kun nen doen. aldus Norstad. Hij zei dat er echter nog een ernstig gebrek is aan vliegtuigen, manschap pen en vliegvelden, alhoewel het aan tal vliegvelden voor straalvliegtuigen in het afgelopen jaar verdrievoudigd is Het juiste getal noemde Norstad niet. Hy zei voorts, dat het aantal vlieg tuigen om aanvallen af te slaan was toegenomen en dat de manier waarop men aanvallen kan afslaan, aanzien lijk is verbeterd De camouflage van de vliegvelden was verbeterd, zei Norstad, en de on- i dersteuning van vliegvelden, die kwets baar zyn voor aanvallen met parachu tisten. is verbeterd door leger en grond strijdkrachten. NAAR EINDE STAALSTAKING? Leiders van de United Steelworkers Union, waarvan de leden staken, heb ben in het geheim besprekingen gevoerd met verscheidene staalmaatschappijen, waarmede zij hoopten contracten te kunnen sluiten, die mogeiyk vandaag nog, een einde aan de staking zouden maken. Welke firma's en hoeveel er met de vakverenigingen bespregingen voer den werd streng geheim gehouden. Totdusverre hebben meer dan 30 klei nere staalfirma's getekend, daardoor is het aantal stakers met 50.000 vermin derd. Aangezien weinig van deze maat- schappyen ruw staal produceren, wordt dóór de nieuwe contracten de staalca- paertteit van het land gedurende de staking maar weinig groter. Reeds kunnen meer dan 250 000 arbei ders in industrieën, die staal gebruiken, niet meer werken. ARTILLERIE-MONUMENT TE OLDEBROEK Zoals bekend, bestaan er plannen om in de legerplaats te Oldebroek een ar tilleriemonument op te riohten ter na- gedaohtenis van de gevallen artilleristen. Uit de ontwerpen, die voor dit monu ment zyn Ingezonden, is thans gekozen het ontwerp van de reserve majoor W. A. H C. Boellaard. Met het begin van de bouw zal echter worden gewacht tot het benodigde bedrag ran f. 20 000 bijeen i> Tot dusverre is f. 14 000 bijeengebracht. De nog benodigde gelden hoopt men uit een verloting te verkrijgen. Kortgeleden hebben Baron G. E. van Ittcrsum. Nederlands gedele geerde in dc Commissie van de Verenigde Naties voor de Unifica tie en Wederopbouw van Korea (Uncurl;en Mr D. Ketel, een be zoek gebracht aan het Hoofdkwar tier van de Eerste Divisie van het Zuid Koreaanse Leger. V.l.n.r. Majoor Rhee. verbindings officier met dc Uncurk: Generaal Barnes. Commandant der Artillerie; Baron van Ittcrsum; Mr D. Ketel: Luit. Kol. Ream, adviseur der 1ste Divisie en Generaal Park Vin-Han, Commandant van de Eerste Divisie. Acheson: Oostenrijk moet vrij! Dean Acheson, de Amerikaanse mi nister van buitenlandse zaken, heeft te Wenen op een persconferentie ver klaard dat er Amerikaanse troepen in Oostenryk zullen blijven totdat de vrij heid van dat land verzekerd is. Ame rika betreurde het. dat het verblijf van Amerikaanse troepen in Oostenryk noodzakelyk was. Over de kwestie van het staatsver drag zei de minister, dat Amerika zou biyven aandringen op een verdrag, dat Oostenryk de volledige souvereiniteit zou geven waarop het recht heeft. „Vergist U niet, van de vier bezet- tingsmogendheden in Oostenryk willen er drie naar huis". Amerika streefde er voorts naar, de Oostenrijkse economie weer op krach ten te brengen. Eens zou de tyd ko men. dat Oostenryk weer een volledige rol in de familie van vrije landen zou spelen Oostenryk diende als lid van de VN te worden toegelaten. In antwoord op de vraag, of als ge volg van het feit, dat de Russen de kwestie Triest koppelen aan het Oos tenrijkse probleem de totstandkoming van een staatsverdrag nog steeds be lemmerd wordt, zei Acheson dat dit inderdaad het geval is. .Rusland heeft steeds getracht verband tussen de bei de vraagstukken te leggen, ofschoon zy geen verband met elkaar houden". Acheson zei, dat noch op de Weste- lyke nota van Maart noch op die van Mei over een verdrag met Oostenryk antwoord van de Sovjet-Unie was ont vangen. Amerika zou blyven aandrin gen op aanvaarding van een verkort verdrag. De moeiiykheid by het voor leggen van de kwestie van het staats verdrag aan de Verenigde Naties was, dat een dergelyk verdrag een viermo- gendhedenverdrag moest zyn! De Ver enigde Naties kónden niet zelf een verdrag opstellen. Of deze aangelegen heid voor de VN zou worden gebracht, zou er van afhangen, of dit de tot standkoming van een verdrag zou vertragen of bespoedigen. De Oosten rijkse regermg zou hierin moeten wor den geraadpleegd. Acheson sprak als zyn mening uit. da* de Russen helemaal geen verdrag willen en voordeel zien in de bezetting van een deel van het land. Minister Acheson heeft ln Wenen de hoogste Sovjet autoriteiten ontmoet tij dens een ontvangst by de Amerikaanse ambassadeur en hoge commissaris Wal ter Donnelly. De Russen waren met de hoge com missaris luit-generaal Sviridov in volle sterkte opgekomen en praten ruim zes tig minuten met de Amerikaanse minis ter en diens gezelschap. Sviridov vroeg aan Acheson toen rij voorgesteld waren, „brengt u ons vre de?". waarop Acheson antwoordde „daar zyn wy allebei voor nodig om dat tot stand te kunnen brengen. Dean Acheson is vandaag per vliegtuig van Wenen naar Brazillië vertrokken. Acheson reist met zyn echtgenote in het vliegtuig van Truman, „Independence" Hittegolf in V. St. en Europa In het Oosten van de Verenigde Sta ten is de hitte, als gevolg waarvan ten minste 169 personen het leven hebben verloren, afgenomen. Onweersbuien heb ben afkoeling gebracht en in Washing ton daalde de temperatuur van 24— tot 20 graden Celclus. In Europa biyft het warm. In Rome zyn temperaturen van 33 graden en in Basel temperaturen van 34 graden Cel- cius gemeten. In Kopenhagen was het wat koeler, daar bereikte het kwik slechts 23 graden. In Duitsland steeg de temperatuur langs de Ryn en de Main tot boven 30 graden. In Londen is de zomeruitverkoop be gonnen; in de hitte stonden vrouwen urenlang ln de ry ombontjassen en andere winterkleding te kopen. CRITIEK OP COMMUNISTISCHE HOOFDREDACTEUREN IN WEST-DUITSLAND. De leiding van de communistische party in West-Duitsland heeft Zondag „een laatste waarschuwinggericht tot de hoofdredacteuren van de partypers. „De communistische pers zo wordt gezegd heeft haar leidinggevende taak by het scheppen van een grote vader landse beweging ten gunste van de slui ting van een vredesverdrag en tegen het algemene oorlogsverdrag niet vervuld." Dit verzuim was het gevolg van het feit. dat de band tussen de partijleiding en de verantwoordelijke hoofdredacteu ren verslapt was en van het gebrek aan contact van de communistische redac teuren met de massa. Verklaring N.V.V. Werkloosheidsverzekering is een mijlpaal Gewaarborgd recht op uitkering Het Nederlands Verbond van Vakver enigingen heeft ach naar aanleiding van het op 1 Juli in werking treden van de nieuwe wachtgeld- en werk loosheidswet in een verklaring tot alle Nederlandse werknemers gericht, waar aan het volgende k ontleend. Het N.V.V. wijst er op dat deze nieu we wet nimmer tot stand zou zijn ge komen zonder het baanbrekend werk van de vakbewering, die in de voorbe reiding ervan een groot aandeel heeft gehad. Vergeleken met de vroegere en be staande regelingen biedt de nieuwe wet de werknemers grote voordelen: ten minste acht weken wachtgeld eq daarna 13 weken werkloosheidsuitke ring per uitkeringsjaar, mits men een bepaald aantal dagen heeft gewerkt. Alle werknemers tot een jaarsalaris van f. 6000 zullen onder de wet vallen. De uilkeringen bedragen 80'r ran het loon voor een gehuwde of kostwinner. 70 c voor ongehuwden boven en 60rii voor ongehuwden beneden de 18 jaar. Deze uitkeringen zijn een recht, waaraan niet op grond van eezinsm- komsten of anderszins getornd kan worden. Bii de uitvoering van deze ver zekering is de vakbeweging ingescha keld. hetgeen de rechtszekerheid ver droot en een sociale toepassing waar borgt. Helaas is het door onoverkomenliike administratieve moeilijkheden niet mo gelijk gebleken de werknemers die al voor 1 Juli werkloos waren, ook onmid- delliik onder de nieuwe wet. te doen vallen. Zij blijven de van 1 Juli af aan zienlijk verbeterde overbruggings- of sociale bijstandsuitkering ontvangen totdat zii. al is liet. maar één dag. weer aan de slag zijn gekomen. Er is alle reden, aldus het N.V.V.. om 1 Juli 1952. de dag ran de inwerking treding ran de nieuwe werkloosheids wet. al« een mliloaal in de sociale ge schiedenis van Nederland te beschou wen. Van nu af heeft de werker, die wil arbeiden, doch dit door de maatschap pelijke omstandigheden niet kan. een wettelijke gewaarborgd recht op uit kering. Dit nieuwe recht schept ook nieuwe plichten, zo vervolgt het NW. De kosten van deze verzekerinc zijn aan zienlijk. Zij moeten door de Neder land** economie gedragen kunnen worden. Dat legt alle werkers de plicht op het hunne bii tc dragen tot de opvoering van de productie. Het legt hun ook dc plicht op om geza menlijk tegen misbruik van dc nieu we wet te waken en aan een goede en soepele uitvoering mede tc wer ken". Ontsporing van locomotief Rheinpheil-express 56 REIZIGERS ONGEDEERD. Even voordat de Rheinpfeil Expres 'D!)J. de internationale trein Basel— Hoek van Holland, gisteravond om streeks negen uur het station te Ven- Io zou binnenrijden raakten de voor ste wielen van de locomotief uit de rails. Dc trein, die een snelheid had van ongeveer 50 km. kwam eerst 40 meter verder tot stilstand, waarbij de rails werden beschadigd. Van de 56 inzittenden werd niemand gewond. De reizgers konden in een andere trein de reis voortzetten. Omstreeks elf uur waren de wielen weer on het spoor ge bracht Toen kon de trein op eigen kracht doorstomen naar het station waar een Nederlandse locomotief klaar stond om de trein naar Hoek van Hol land te brengen. Te ongeveer half twaalf was de schade aan de rails zodanig her steld. dat de liin weer in gebruik kon worden genomen Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1