LEIDSCH DAGBLAD LAATSTE KANS Geslaagd Koningin wijst dr Drees aan ais Kabinetsformateur Communistische actie in West-Duitsland DEMMENIE 91ste Jaargang ZATERDAG 28 JUNI 1952 Directeur J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer R ijnstreek-editie No. 27646 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN - per kwartaal: f. 0.47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 En Moskou lacht.... Voor de zoveelste maal is het weder om eens Korea, dat de wereldsituatie beheerst en het wordt langzamer hand vervelend wederom spelen de Westelijke mogendheden elkaar tegen, ïodat Moskou gnuift! Twee jaren duurt nu reeds de strijd in Korea en nog altijd is het einde niet in het verschiet. Meer dan tien maan den worden er besprekingen gevoerd over een wapenstilstand, om van vrede r.iet eens te praten en men is in wezen rog altijd even ver of, om duidelijker te zijn. nog altijd even weinig ver. De roden rekken en rekken. Zij maken zich ce toestand ten nutte, om zich te ver sterken: misschien zelfs wel voor een "hernieuwd offensief. De militaire leiders der V N, oordelen dit zelf niet onmogelijk, al verzekeren zij dat zij de aanval zullen kunnen weerstaan Het is dus wel een opwek kend beeld, dat de gang van zaken daar biedt! Het is in deze omstandigheden ge weest, dat plotseling door de opperbe velhebber der V.N. ls toegeslagen door een vijftal centrales aan de Jaloe, de grensrivier tussen Korea en China, plat te leggen. Zulks uit zuiver militaire overwegingen. Deze centrales liggen op Koreaans gebied, al ondervindt ook Mandsjoerije er nadelen van. Uit dit oogpunt bekeken, valt er derhalve al oeên aanmerking te maken. Iedere actie in Korea is en dat is niet anders dan natuurlijk de opperbevelhebber der VN. toegestaan. Slechts een actie, waar bij China rechtstreeks zou zijn betrok ken, moet nader onder ogen worden gezien, hoewel zelfs in dit opzicht enige vrijheid aan het opperbevel is gelaten. Omstandigheden zijn immers denkbaar, dat directe beslissingen noodzakelijk zijn Maar nu heeft die grote vernietiging der centrales aan de Jaloe niettemin opeens grote deining veroorzaakt, waar van Moskou slechts kan profiteren. Het is wederom Engeland, dat voor de controverse zorgt in het kamp der VN., gelijk het ook Engeland is ge weest, dat Mc Arthur de woestijn heeft ingestuurd, toen deze leider een beslis sing wilde forceren om eindelijk eens een eind te maken aan deze oorlog, waarvan de ganse wereld de gevolgen ondervindt. Natuurlijk waren er enige risico's aan de plannen van Mc Arthur, ooch speciaal in een oorlog ontkomt men niet aan risico's. Niet de Engelse regering opponeert overigens, maar Labour. Deze party neemt zodoende voor zover vergelijkin gen opgaan, de rol op zich van Cham berlain te Muenchen. Het is een weinig florissant beeld! Bij Labour zijn er ze'fs, die zover willen gaan, dat 2y het optreden van het opperbevel recht streeks willen veroordelen. Over defai tisme gesprokenDe regering Chur chill is intussen niet ongevoelig geble ven voor de critiek en het moet waar schijnlijk worden geoordeeld, dat Mark Clark een Britse onderbevelhebber naast zich krijgt geplaatst. Wij benijden de positie van Clark allerminst en oordelen deze vrijwel on- mogelyk. Als een oorlogsleider aan alle kanten wordt gekortwiekt in zyn macht, dan valt er weinig goeds meer te ver wachten van zyn beleid. Een generaal, aan alle zijden belemmerd door politieke bazen en dan nog bazien, die het niet eens zijn, wordt lam gelegd! Moskou lacht in zijn vuistje. In plaats van te staan tegenover een gesloten front straks zal de tegenstelling na tuurlijk heten bygelegd. doch dan is het kwaad gesticht! ziet het voor de zoveelste maal de tegenpartij gespleten en verdeeld. We zien met vreze de komst van Gromyko naar Londen tege moet. Deze is een meester in het spel van aanwakkeren van verdeeldheid en het laten horen van een zoete lok stem.... Is het wonder dat in Amerika teke nen van boosheid zijn waar te nemen? Amerika brengt de grootste offers, niet alleen aan geld en goed, maar ook aan bloed. Vooral dit laatste begint aan de overzyde van de haringvijver zwaar te wegen en dat is volkomen te begrijpen. Geen land zal er voor voelen zijn kin deren nodeloos de dood in te laten gaan. En dan hoort Amerika, hoe een La- bour-leider als Be van durft zeggen: als ge oorlog wilt, zegt het dan eerlijk! Kan men nog duidelijker Moskou in de kaart spelen? Het Westen wordt zodoende immers gedoodverfd als de oorlogshitser, precies als de volgelingen van het Kremlin het geregeld voorstellen. Het is en blijft een vreemde wereld! (Ingez. Med.-Adv.) Ingenieur en echtgenote (zonder kin deren) zoeken zelfstandige ongemeubi leerde WOONRUIMTE TE HUUR. op eerste stand, in Leiden of directe orag. Nette en rustige bewoning wordt gega randeerd. Brieven aan het Bureau van dit Blad onder No. 955. Het spel kan beginnen Inleidende besprekingen niet voor Maandag? (Van onze parlementaire redacteur). De inleidende besprekingen, welke aan de opdracht tot kabinetsformatie plegen vooraf te gaan, waren gistermiddag om kwart over zes ten einde. Op dat tijdstip verliet dr Drees het Paleis Voorhout. Hij werd prompt door de wachtende journalisten bestormd met vragen, maar hij bleek niet bereid enige mededeling te doen. Toen hij in zijn auto stapte zei dr Drees echter: „Waar schijnlijk kom ik vanavond nog even terug". Inderdaad keerde de minister-president, na een kort verblijf in het gebouw van de Tweede Kamer, waar gistermiddag de fracties van de P. v. d. A. bijeen waren, naar het Paleis Voorhout terug, waar H.M. de Koningin aan dr Drees de opdracht verstrekte een kabinet te vormen dat geacht kan worden het vertrouwen te genieten van het Parlement. De heer Drees heeft deze opdracht in beraad genomen. Nadat de Koningin in de vroege mid daguren achtereenvolgens ds P Zandt (SGP) en de heer Weiter (KNP) had ontvangen, had zij van kwart voor drie vier uur een gesprek met de Minis- van Staat, mr van Schalk, deze kwaliteit werd het advies van de heer van Schaik ingewonnen, aan gezien het niet gebruikelijk is. dat be halve de vice-president van de Raad van State ook andere leden van de Raad worden gehoord. Een half uur la ter verscheen dr Drees ten paleize. Naar buiten blykt zeer weinig van intens politiek overleg. Op uitdrukkelijk verlangen van de Koningin was er geen byzondere afzetting voor het Paleis. Al leen aan de Koninküike standaard en aan de uitgelegde loper was het te zien, dat er iets aan de hand was en vele Hagenaars bleven od hun zomerwande- ling wat langer dan gewoonlijk in het Voorhout, in de hoop een glimp van de Koningin op te vangen. Kinderen speelden op de stoepen van et Paleis hun argeloos spel, tot zy door een agent werden weggestuurd. Intussen trachtten de journalisten, de meest geduldigen in deze omgeving, el kander met kabinetsconstructies te overtroeven. De maatschappij ..Pittsburgh Steel Co" en de vakbond CIO hebben een overeenkomst tot stand gebracht, waar door de 10.500 arbeiders van de maat schappij het werk zullen hervatten. De overeenkomst voorziet in een loonsver hoging van twaalf-en-een-halve-dollar- cent per uur. toepassing van de ..closed shop" clausule en verscheidene voorde len voor de arbeiders. Een woordvoerder van de CIO ver klaarde. dat de bepalingen van het ac- coord vrijwel overeenkomen met die. welke door het federale bureau voor loonstabilisatie waren aanbevolen. De „Ford Motor Co" te Detroit deelt mede. dat zü van Maandag af wegens het staal tekort een aantal fabrieken zal sluiten, waardoor 27.200 arbeiders zonder werk zullen komen. Twee grote Canadese autofabrieken zullen vijf dagen sluiten. Er is overigens van het formatiefront geen groot nieuws. Dr Drees zal nu zijn programma moe ten opstellen en naar het zich Iaat aanzien zal hij niet vóór Maandag met zijn inleidende besprekingen een begin kunnen maken. Zijn sucees zal voor een niet gering deel afhangen van de interpretatie, welke de onderscheiden partijen aan deze verkiezingsuitslag zullen geven. Deze uitslag toch is niet op grond van een eenvoudige rekensom te ver klaren. Een zorgvuldige analyse der cijfers zal een antwoord kunnen ge ven op de vraag of de verkiezings overwinning van de P. v. d. A zonder meer als een triomf van de doorbraak mag worden beschouwd. Hevige Franse luchtaanvallen in Indo-China Van officiële zijde is te Saigon mede gedeeld dat Franse gevechtsvliegtuigen in de afgelopen 48 uur een aantal zeer hevige aanvallen hebben uitgevoerd op het in de bergen gelegen hoofdkwartier van de leider der opstandige Vietminh- beweging. Ko tsji-minh De voornaamste aanvallen zijn Woensdag j 1. uitgevoerd op dit te Thai Gyuyen, honderd kilo meter ten Noord-Westen van Hanoi, ge legen hoofdkwartier. Eén Frans vlieg tuig ging verloren. Andere luchtaanvallen zijn uitgevoerd op de voornaamste bevoorradingsweg van de Vietminh, die van de Chinese pens naar Tonkin voert. VERKLARINGEN IN ZWEEDS SPIONNAGE-PROCES Hugo Gjerswold. een der beschuldig den in het Zweedse spionnageproces, heeft verklaard, dat de leider van zijn organisatie hem meegedeeld had. dat de Sovjet-Unie de beschikking over een geheim wapen heeft, dat het over schrijden der Sovjet-grenzen voor iedere strijdmacht onmogeiyk zou maken. De grondstof voor dit wapen zou uit kool zuur bestaan. Gjerswold zei van mening te zijn ge weest, dat het onder deze omstandig heden het beste was geweest de sterk ste zijde te kiezen voor het geval, dat een oorlog zou komen Hil zei de Sovjet Unie als zijn politieke tehuis te zien. SCHEEPSVERKEER TUSSEN WEST-DUITSLAND EN' BERLIJN ENIGE WEKEN GESTREMD. De scheepvaart tussen West-Duitsland en Berlijn zal van 1 tot 18 Juli stil liggen. Een en ander ls het gevolg van het bulten werking stellen van de hefln- stallatie van Rothensee aan het Mittel- land-kanaal in de buurt van Maagden burg Volgens de Russische autoriteiten ls de maatregel noodzakelijk omdat be langrijke herstellingen verricht moeten worden. Minister Lehr doet onthullingen De West-Duitse minister van Binnen landse Zaken dr Rober Lehr, heeft op een zeer druk bezochte persconferentie te Bonn medegedeeld, dat de Commu nisten voornemens zijn ln West-Duits land een „parlement" te stichten, dat volgens hen „de wettige en democrati sche vertegenwoordiging van het West- Duitse volk" zou zyn. zy zouden van deze namaak-volksvertegenwoordiging gebruik willen maken ln hun stryd te gen een West-Duitse bekrachtiging van de overeenkomst van Bonn en het E.D.G.-verdrag. Volgens minister Lehr zouden de communisten voornemens zijn de stichting van hun namaak- volksvertegenwoordiging aan te kondi gen op een Maandag a.s. te Dortmund in het Ruhrgebied, te houden bijeen komst. Volgens het te Dueseldorf verschij nende communistische dagblad „Freies Volk" zal op deze bijeenkomst onder meer worden gesproken door dr Josef Wirth. een gewezen Duitse rijkskanse lier uit de jaren twintig en Max Rei- mann. de leider der West-Duitse com munistische partij. WEERBERICHT Warm zomerweer De Bilt verwacht tot morgenavond: Zonnig en warm tot zeer warm weer met in het Zuiden van het land later op de dag een kleine kans op enkele ver spreide onweersbuien. Weinig wind. (Opgemaakt te 10 uur). ZONDAG 29 JUNI. Zon op: 4 23 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 11.53 uur: onder: 23.49 uur Hoogwater te Katwijk te 7 -7 en 195- uur. (30/6 te 8.13 en 20.38 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. Zomers weekeinde Het KNMI te De Bilt deelt mede: Na alle depressies die vooral gedu rende de vorige weekends slecht weer gebracht hebben, is het weer nu onder Invloed gekomen van een rug van hoge luchtdruk. Deze vormt een uitloper van het hoge-drukgebied by de Azoren, van waar hij zich vla Zuid-Engeland naar West-Rusland uitstrekt. De ruz brengt in West en Midden-Europa fraai zomer weer. in Zuid-Frankryk komt het 's avonds plaatselijk tot onweersbuien. De rug van hoge luchtdruk vertoont een vrij grote stabiliteit en wordt nau we ijks aangetast door het koufront van een diepe depressie bij IJsland. Dit kou front lag vanmorgen voor de Westkust van Ierlar.d en Schotland. Het is niet waarschijnlijk, dat het front gedurende dit weekend ons land zal bereiken. In- verbanl hiermee kan op aanhouden van het fraaie zomerweer gerekend worden, waarbij de temperaturen nog langzaam stijgen De kans op onweer neemt geleidelyk toe maax is morgen nog gering. Dc Veiligheidsraad heeft een Rus sisch voorstel verworpen om ver tegenwoordigers van Rood-China en Noord-Korea uit te nodigen, het debat over de communistische be schuldiging van een bacteriënoorlog in Korea bij te wonen. Alleen Malik stemde voor zijn eigen voorstel. Het Amerikaanse voorstel om hel internationale Rode Kruis een on derzoek naar de beweerde bacte riënoorlog te laten instellen, werd met tien stemmen voor en één tegen (de Sovjet-Unie) op de agenda ge plaatst. Door een ontploffing, die zich ln een mijn te Landsford in de Amerikaanse staat Pennsylvania heeft voorgedaan, zyn drie mijnwerkers omgekomen en zes gewond. Eén my nwerker wordt vermist. Dr Lehr waarschuwde de West-Duit sers de communistische demonstratie te Dortmund niet bij te wonen. „De West- Duitse regering heeft nog geen defini tief besluit genomen of zy de byeen- komst al dan niet zal verbieden. Mijn ambtenaren gaan nog na, in hoeverre hier kan worden gesproken van hoog verraad", zeide hy. Minister Lehr verklaarde voorts, dat de West-Duitse regering mogeiyk aan het einde van deze zomer of in de herfst tot ln bijzonderheden uitgewerkte me dedelingen zal uitgeven, waaruit zal blyken, dat de communisten pogen de democratische staatsinstellingen in West-Duitsland te ondermynen. Hy zeide. dat zich in West-Duitsland on geveer 175 door communisten beheerste organisaties bevinden, die zich evenwel als niet-communistlsch aandienen; zij worden alle van uit Oost-Duitsland ge leid en bekostigd. Dr Lehr zeide voorts, dat de commu nisten een uit zeven leden bestaand comité hebben opgericht, dat tot taak heeft „speciale acties tegen de West- Duitsche regering te organiseren. Hy noemde hun namen: Poth. Neumann. Eckert, Thiele, Spangenberg. Becker en Jost. allen vooraanstaande West-Duitse communisten Een aantal West-Duitse communistische „kamerleden" volgt cursussen van vier tot zes weken op een speciale school te Bantikoe, in Oost- Duitsland, waar zy onderwezen worden in communistische tactiek. De West-Duitse minister voor vluch telingenzaken. dr Hans Lukaschek. heeft op een persconferentie te Bonn medegedeeld, dat de West-Duitse rege ring een bedrag van dertig millioen mark heeft uitgetrokken voor eerste hulpverlening aan vluchtelingen uit Oost-Duitsland. waarvan er, na de ver scherpte Oost-Duitse maatregelen in het grensgebied, tegen het einde van deze maand ruim 15.000 in West-Duits land worden verwacht. „Tussen 1 Januari en 31 Mei j.l. hebben ln totaal 57.447 Oost-Duitsers hun toevlucht in West-Duitsland en West-Berlyn ge zocht". zeide hy. De West-Duitse regering heeft ook andere maatregelen genomen om de Oost-Duitse vluchtelingen en de West- Duitse bevolking in het grensgebied te helpen. Zo ls o.a. een bedrag van 200 millioen mark uitgetrokken voor het verschaffen van grotere werkgelegen heid. De Oost-Duitse autoriteiten hebben haar contract met de gasfabriek van Neustadt naby Coburg in Beieren be ëindigd. De fabriek leverde gas aan twintig steden en dorpen in Thueringen. zy verliest hiermee tachtig procent van haar afnemers. Een groot deel van de fabriek komt hierdoor stil te liggen. De meeste steden in Thueringen waren in de afgelopen maanden reeds een voor een aangesloten op de gastoevoer uit fabrieken naby Leipzig, zodat de huidige maatregel verwacht werd. Trumans veto ongedaan gemaakt INZAKE IMMIGRATIE-WETGEVING. De Amerikaanse Senaat heeft het wetsontwerp, waarin de Amerikaanse immigratie- en naturalisatiewetgeving in een gedeeltelijk vernieuwde vorm is vastgelegd, met twee derde meerderheid aangenomen. Daar ook het Huis van Afgevaardigden het ontwerp reeds met dezelfde meerderheid heeft bekrachtigd, ts hiermede Trumans veto ongedaan gemaakt en heeft het ontwerp kracht van wet gekregen. De uitslag van de senaatsstemming was: 57 voor en zes tegen Het aantal vooretemmers was vyf groter dan de benodigde tweederde meerderheid Het Huis van Afgevaardigden heeft Don derdag Trumans veto met 278 tegen 113 stemmen ongedaan gemaakt. Cijfers over Korea Opnieuw zyn de centrales aan de Ja loe gebombardeerd Een Mig-toestel der Russen werd neergeschoten. In 2 jaar tyds verloren de geallieer den in Korea 325479 man aan doden, gewonden en vermisten, w.o. 185.835 Zuld-Koreanen De Labourfractie heeft een motie In gediend ter bespreking op Dinsdag in het Lagerhuis waarin betreurd wordt, aat de regering er niet in geslaagd ls een doeltreffend overleg te verzekeren over het tydstip van de luohtoperatles in Korea. Politici achten de labour-motle gema tigd .doch merken op, dat premier Churchill, zo hy wil, haar kan interpre teren als een motie van afkeuring Toen de motie bekend gemaakt was, belegde Churchill een speciale kabinets vergadering voor Maandag teneinde voorstellen te overwegen ter verbetering "an de militaire en politieke verstand houding tussen de Engelsen en Ameri kanen in Korea. (Ingez. Med.-adv.) Geef als beloning een VULPEN, maar dan een bekend merk b.v. PARKER - PELIKAAN - SWAN ONOTO enz. van HET VULPENHUIS tel. 21400 I HRRRLEMMERSTR.169 V.S. TEGEN SPECIALE ZITTING VAN V.N. De Verenigde Staten hebben meege deeld. dat zy gekant zijn tegen het bij eenroepen van een speciale zitting van de algemene vergadering der Verenig de Naties ter bespreking van de Tune sische kwestie, zoals was voorgesteld door de Arabisch-Aziatische groep ln de VN. In een brief aan de secretaris-gene raal der Verenigde Naties verklaart Amerika, dat men met een hervorm ings program, dat voor Tunesiërs en Fran sen gelijkelijk aanvaardbaar is, grotere kans heeft tot een bevredigende oplos sing van het Tunesische vraagstuk te geraken. Aan Z.K.H. Prins Bernhard is gis termiddag te Amsterdam een mand met witte anjers overhandigd als symbool van de 50.000 witte anjers, welke door het tuinders-comité be schikbaar zijn gesteld ten bate van het Anjer-Fonds. Z.K.H. Prins Bernhard bekijkt het geschenk, dat hem werd aangebo den door de heren C. Tim. ere voorzitter van de kring bloemisten winkeliers rechtsen A. de Zoeten, bestuurslid van dc Vereniging van Nederlandse Bloemisterijen mid den). DE STATUS VAN GENERAAL JUIN Op een besloten vergadering van Franse socialistische afgevaardigden is generaal Juin aangevallen als de ..Fran se generaal MacArthur". Een delegatie van deze groep heeft tevergeefs ge poogd toegang tot premier Pinay te verkrijgen, om een protest in te dienen tegen de omstreden verklaring in de overzeese club te Parijs. In kringen, die in nauw contact met de generaal staan, verklaart men. dat de generaal volgens de grondwet de op vier na hoogst ge plaatste persoon in de Franse republiek is „als maarschalk van Frankrijk". Volgens het protocol is de volgorde al dus: de president, voorzitter van de Nationale Vergadering, de voorzitter van de Senaat, de premier, maarschalk van Frankrijk. Volgens het protocol staat generaal Juin dus hoger dan de minis ter van defensie. René Pleven. Voorts wyst men er op. dat het le- gerreglement, volgens hetwelk een of ficier een door hem af te leggen poli tieke verklaring eerst aan het ministe rie van defensie moet voorleggen, geen betrekking heeft op een „maarschalk van Prankryk". een hoge waardigheid, die geen rang aanduidt en van welke de betrokken persoon geen afstand kan doen door ontslag als zodanig in te dienen. VISA NEDERLAND—ZUID AFRIKA GEDEELTELIJK AFGESCHAFT. Het Zuidafrikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft bekend ge maakt dat een visa overeenkomst gete kend is in Kaapstad tussen de Unie en Nederland. In deze overeenkomst zijn de visa voor Zuidafrikaanse burgers die Nederland willen bezoeken, hetzij voor zakendoeleinden. hetzij voor' vacantie, geheel afgeschaft. Nederlanders die voor vacantie of zakendoeleinden naar Zuid-Afrika ver trekken kunnen hun visa gratis krijgen. De nieuwe regeling treedt 21 Juli a.s. in werking. In de Beatrix- en Ircncliallen van de jaarbeurs te Utrecht wordt van 28 juni tot 6 Juli een tentoonstelling gehouden ter gelegenheid van de vtering van hel eeuwfeest van de postzegel in ons land. Het inrichten van deze expositie, genaamd IT EP Internationale ten toonstelling Eeuwfeest Postzegel).

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1