EIDSCH DAGBLAD ;WEERBERICHT „Contact met Kamer was boeiende zijde van mijn werk" giste Jaargang vrijdag 27 juni 1952 Rijnstreek-editie No. 27645 [irecteur: J W. Henny Dofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer dagblad voor leiden en omstreken t 6.— per kwartaal; f 0 47 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 Amerikanen zetten aanvallen aan de Jaloe voort Boosheid in V. St. over Engelse houding 150 slraalgevechtsbommenwerpers heb- de waterkrachtcentrales in Noord- ea, die reeds ernstig waren bescha- i, opnieuw gebombardeerd Büe aanval van gisteren werd uitge leerd op de centrales te Foesen en Jfeyangdjin (Tsjosen). Bovendien werden een gebouw met r.sformatoren en twee hoogspannings- lions ten Noorden en Noordwesten n Hamhoeng aan de Noord-Oost-kust n Korea aangevallen. ;De Amerikaanse minister van Buiten- jndsc Zaken, Dean Acheson, heeft op jen besloten bijeenkomst van Britse Hrlementsleden verklaard, dat Engeland ier.gevolge van een administratieve foul" niet op de hoogte was gesteld van bet plan om de electrische centrale aan de Jaloe te bombarderen. Naar verluidt, «af Acheson deze uitleg zonder te doen voorkomen, dat Engeland automatisch het recht had, te worden geraadpleegd. Waarnemers, die bekend zijn met het igelijks overleg tussen Britse en Ame- kaanse functionarissen te Washington trklaren moeilijk in te kunnen zien t voor „administratieve fout" had nnen verhinderen, dat de V.S. Enge- d van het bombarderen der centrales de hoogte stelden en de politieke ge lgen er van bespraken. De Britse am- sadeur, sir Oliver Franks, had vier ;en voor de bombardementen nog een ierhoud met minister Acheson. ver heeft Michael McDermott, de offi- le woordvoerder van het Amerikaanse aisierie van Buitenlandse Zaken, ensdag verklaard, dat Engeland niet s geraadpleegd of ingelicht, omdat !t niet nodig werd geacht dit te doen" grond van de politiek ten aanzien van de vijandelijkheden in Korea. •De republikeinse fractieleider in de Amerikaanse Senaat, Bridges, verklaar de geschokt te zijn door het bericht uit tulen, dat „minister Acheson zich erover leden van het Britse parle- [jnt verontschuldigd heeft over het feit. _it Engeland niet van tevoren gekend is in het plan om de centrale aan de oever van de Jaloe te bombarderen. Zijn partijgenoot senator Knowland eiste, dat de volledige tekst van Ache- sons verklaring aan het congres zal wor den bekendgemaakt. Hij zei in de Senaat van mening te zijn. dat de in het Lager huis geuite protesten het Kremlin in de kaart spelen. De republikeinse senator Alexander Smith verklaarde: „Ik ben geschokt door het bericht, dat onze rege- nng in het Britse parlement wordt be- I critiseerd". Op het vliegveld van Orly bood de |#rfl/ise Minister van Verkeer en Publieke werken M. Morice aan de \praziliaanse Minister van Lucht vaart M. Moura het vliegtuigje aan. Waarmede Santas Dumont. die van Braziliaanse afkomst was. vijftig jaren geleden zijn eerste vlucht op het vaste land van Europa gemaakt h ft. Wet vliegtuigje, dat de naam van I.La demoiselle" draagt, is uit mamboé vervaardigd en verschilt popal wat van de toestellen 1952! Wet toestelletje zal thans naar prazilië worden overgebracht. In het toestel heeft de generaal van ifl'e Braziliaanse luchtmacht Henri Wyott Fontenelle plaatsgenomen. ■De toeschouwer-instructeur is de Franse luchtvaart-generaal Charles 1 Vallin. Vrij warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen weinig bewolking en droog weer Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Vannacht iets minder koud. Morgen overdag ongeveer dezelfde temperatu ren als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). Zaterdag 28 Juni Zon op: 4.22 uur; onder: 21.04 uur. Maan op: 10.43 uur: onder: 23.39 uur. Hoogwater te Katwijk te 6 49 en 19.10 Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Het Britse parlement heeft zijn goed keuring gehecht aan de benoeming van een Britse hoofdofficier tot adjunct bij generaal Mark Clark, de opperbevel hebber van de V. N. in Korea. De Britse Labourpartij zal Dinsdag a s. in het Lagerhuis een motie van afkeu ring aangaande de regeringspolitiek be treffende het Verre Oosten indienen De motie betreft o.m. de politiek aan gaande Korea en in het bijzonder het bombarderen van de waterkrachtcen trales in Noord-Korea. STILSTAND TE PANMOENDJON De afgevaardigden van de verbonde nen od de wapenstilstandsbesprekingen te Panmoendjon zijn uit de bijeenkomst weggelopen, toen de Noordelijke afge vaardigde generaal Nam E een aantal opmerkingen maakte. Zij zeiden, dat zij gedurende drie dagen niet zouden terugkomen. Generaal-majoor Harrison, leider van de delegatie der verbondenen, zei later tegenover verslaggevers, dat generaal Nam n „zeer boos" was. „Hij had gro te moeite om zioh te beheersen", aldus Harrison. Syngman Rlhee, president van Zuid- Korea, heeft bevel gegeven, alle cen suur in Zuid-Korea od te heffen als demonstratie dat de republiek „een vrij en democratisch land" is De censuur werd 25 Mei krachtens de staat van beleg ingevoerd. Enige Amerikaanse tijdschriften en enige dagbladen werden verboden wegens cri- tiek op de politiek van Rhee. De rege ring staakte tevens de heruitzendingen van de „Stem van Amerika", de dienst van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. Rhee verklaarde thans: „wij hebben niets te verbergen voor de buitenwe reld of het volk van Korea". De politie meldt, dat zij opnieuw twee leden van de oppositiepartij heeft ge arresteerd in verband met de aanslag od Syngman Rhee. In totaal zjjn thans vijf personen in verband met deze aan slag gearresteerd. Rhee aanvaardde de ontslagaanvrage van het hoofd van politie te Poesan en hij berispte drie andere hoge politiebe ambten. omdat zjj naar zjjn zeggen geen voldoende veiligheidsmaatregelen hadden genomen. Versterking van het Sovjet gebied bij de Elbemonding Het grensgebied van de Sovjet-zone langs de benedenloop van de Elbe is sinds kort weer onder direct Sovjet- Russisch militair bestuur gesteld. Volgens ooggetuigen zijn in dit gebied sinds de maatregelen aan de grens met West-Duitsland uit de Sovjet-Unie nieuwe pantser-artillerie-eenheden aan gekomen. Od de dammen van de Elbe zijn schijnwerperbatterijen in stelling gebracht, waarmee de rivier des nachts verlicht wordt. Vroeger stond hier grenspolitie uit de Sovjet-zone opgesteld, die thans door militaire eenheden is afgelost. Russische militairen ruimen in het enige kilometers diepe niemandsland bomen en dergelijke op om een goed schootsveld te krijgen. Bewoners van dit gebied hebben orders gekregen, onmid dellijk naar het achterland te evacueren, waarna Russische troepen de ontruimde boerderijen en woningen bezetten. Plaat selijke bevelhebbers van deze troepen hebben bevel gegeven, afdelingen van de Oost-Duitse grenspolitie, aan wier bekwaamheid zij twijfelen, te vervangen door Oost-Duitse elite-troepen, be staande uit militair geschoolde eenhe- ;n ter sterkte van 55.000 man. Britse troepen bezetten sinds Zondag stellingen aan de Westelijke zijde van de zonegrens, zulks na een incident, waarbij 43 West-Duitsers door Russi sche militairen en leden der Oost-Duitse volkspolitle naar Oost-Duitsland wer den ontvoerd, doch spoedig weer vrijge laten. Zware nederlagen voor Truman Het Amerikaanse Huls van Afgevaar digden heeft president Truman een van zijn grootste tegenslagen van de laatste Jaren bezorgd door een geamendeerde wet op de defensieproductie goed te keuren, door welke In feite op 30 Juni as. een einde zal komen aan de prijs controle. De wet handhaaft de controle op de lonen nog een jaar. De stemmen verhouding was 211 tegen 185. In de vorm zoals het wetsontwerp door het Huis Is aangenomen, bevat het geen enkele van de nieuwe controlebe voegdheden. welke de president wenst te krijgen en ontneemt het hem ook veel van de bevoegdheden, welke hU be zat. Door deze wet zou ook de bestaande loonstabilisatle-raad vervangen worden, terwjjl zij ook voorzieningen bevat om een einde te maken op 30 September as. aan controle op de huren in vele. zo niet de meeste gebieden, waar thans deze controle bestaat. Het wetsontwerp zal thans worden be handeld door een gemeenschappelijke commissie van Senaat en Huis. welke tot taak zal hebben de verschillen tus sen de teksten van belde Huizen van het congres uit het wetsontwerp te doen verdwijnen. In het wetsontwerp van de Senaat wordt de controle op huren, lonen en prijzen grotendeels in de bestaande vorm gedurende acht maanden gehand haafd en worden de bevoegdheden van de president tot toewijzingen en con trole op de credieten met een jaar ver lengd. Dit ontwerp ontneemt de loonstabill- satle raad een deel van zaj<n bevoegd heden en evenals in de tekst van het ontwerp van het Huis van Afgevaardig den wordt aan de president verzooht te trachten een regeling tot stand te bren gen voor de staking in de staalindus trie door toepassing van de wet Taft- Hartley. HUIS VAN AFGEVAARDIGDEN DOET VETO VAN TRUMAN TE NIET Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft het veto van president Truman vhe reoti eft br Mh Truman over het fel omstreden immi gratie-wetsvoorstel met 278 tegen 113 stemmen te niet gedaan Naar verwacht wordt, zal de Senaat het ontwerp heden behandelen. Indien het voorstel ook hier een meerderheid van twee derden krijgt, wordt het au tomatisch wet. Zoals bekend, had president Truman zijn veto uitgesproken, omdat het ont werp z.i. niet in overeenstemming is met de tijd en op bepaalde punten on rechtvaardig. De democratische senator Pat McCar- ran, die het ontwerp mede heeft opge steld, noemde het veto „een van de meest on-Amerikaanse daden, die ik ooit in mijn loopbaan heb meegemaakt. De leider van de gevangenen, die on langs uit de gevangenis op het Brazi liaanse eiland Anchieta zijn uitgebro ken. is er opnieuw in geslaagd met een kleine groep door het cordon van mili tairen en politiemannen te breken en in het oerwoud te verdwijnen. Deze man. Joa Pereira Lima genaamd, zat een ge vangenisstraf van 93 jaar uit. toen de opstand begon. Zijn ontsnapping dankte hij aan een krijgslist. Hij koos tien mannen uit. die door uitputting niet in staat waren de strijd voort te zetten, en droeg hun op de aandacht van de troepen af te lei den. Intussen poogde hij met achttien anderen de omsingeling te doorbreken, hetgeen inderdaad gelukte. De troepen zetten de achtervolging voort. Van de tien achtergeblevenen pleegden er acht zelfmoord, voordat zijn konden worden ondervraagd. Negen bemanningsleden spoorloos. De opsporingspogingen naar de be manningsleden van de Britse bommer- werper, die gisteren in de Noordzee stortte, zijn thans opgegeven. Twee overlevenden werden ongedeerd opgepikt. Het lijk van een derde is ge vonden. doch van de negen overige be manningsleden is geen spoor te ontdek ken. Koning Talal naar Jordanië vertrokken Koning Talal van Jordanië ls gister avond uit Lausanne naar zijn land ver trokken. Hij wordt 3 Juli te Amman verwaoht. JOEGOSLAVISCH VLIEGTUIG IN ITALIË GELAND. Een Joegoslavisch vliegtuig met 27 personen aan boord is te Foligno, 120 ki lometer ren Noord-Oosten van Rome, geland. Boven Joego-Slavië namen drie gewapende mannen de leiding ln het vliegtuig over en lieten het koers zetten naar tlalië Het toestel was op weg naar Polax. op het schiereiland van Istrie. Een van de gewapende mannen is een voormalige sergeant van de Joegoslavi sche luchtmacht. Het drietal heeft de Italiaanse politie om politiek asyl ge vraagd hetgeen verleend is. Het vliegtuig, een Douglas C-47, zal naar Joego-Slavië terugkeren met hen. die zulks wensen. Sinds het begin van het jaar zijn 155 personen uit Joeg:o-Slavië naar Italië uitgeweken, van wie 21 in deze maand. HET GEVAL KEMRITZ GAAT IN DE DOOFPOT De West Duitse regering zal de zaak- Kemritz verder laten rusten, zo heeft de West Duitse minister van Justitie Tho mas Deken in het parlement verklaard. Een nieuw beroep op de Amerikaanse ho- gecommissie zou volgens de minister zin loos zijn. Dr Hans Kemritz. een Ber- lijns advocaat, wordt van Duitse zijde er van beschuldigd 23 agenten van Hit- Iers geheime dienst aan de Russen te hebben uitgeleverd. Zestien van deze agenten zouden dood zijn. Volgens een Amerikaans rapport heeft Kemritz toegegeven, zeven agen ten aan de Russen uitgeleverd te heb ben. De Duitse-justitle wilde Kemritz be rechten wegens .misdaden tegen de menselijkheid". De Amerikanen verbo den dit en verklaarden, dat Kemritz aan de andere kant de geallieerden waardevolle diensten had bewezen. Frans initiatief verwacht inzake algemene Europese verkiezingen De nieuwste foto van Z.K.H. Prins i feit wij de Prins reeds nu van harte Bernhard. die Zondag a.s. de leef- gelukwensen. tijd van 41 jaren bereikt, met welk (Opname w. schurman njxj Bij Lieftinck's afscheid „Ik had vorig jaar al willen ophouden" Een man, die durfde en durfde eisen (Van onze parlementaire redacteur) Drie ministers uit het thans aftre dende kabinet hebben de volle zeven jaar uitgediend: Drees, Mansholt en Lieftinck. Eén ding is zeker: Lieftinck keert niet op de Kneuterdijk terug. Met in gang van 1 Juli heeft hij ontheffing uit zijn ambt gevraagd. Op die datum vertrekt hij naar Washington om zich voor te bereiden op zijn nieuwe func tie: adviseur van de Turkse regering, als vertegenwoordiger van de „Inter nationale Bank voor herstel en ont wikkeling", de „Wereldbank". Besprekingen over Kabinetsformatie H.M. de Koningin heeft gistermiddag in het Paleis aan de Lange Voorhout te Den Haag achtereenvolgens ont vangen de voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, mr J. M. Jonkman, de voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal mr L. G. Kortenhorst en de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland. Prof. Lieftinck is dus. wat Nederland betreft, „buiten spel" ai is hjj dan ook tot Lid van de Eerste Kamer gekozen. Hü zal die plaats nu niet gaan in nemen. NEUSLENGTE Op het Departement van Financiën behoorde minister Lieftinck langzamer hand tot de oude garde. Hij was thans toe aan zijn vierde thesaurier-generaal, en aan zijn derde secretaris-generaal, terwijl vroeger een thesaurier-generaal vaak vier ministers „versleet". Zeven jaar onafgebroken Minister van Financiën: van 24 Juni 1945 tot 1 Juli 1952 het ls bijna een record! Sinds 1948 ls dat nog maar één keer beuTd! Recordhouder is jhr mr D. J. de Geer, die van 8 Maart 1926 tot 16 Mei 1933 „Financiën" beheerde en dus de tegenwoordige minister met een „neus lengte" heeft geklopt. Voor prof. Lief tinck geldt dan het record dat hij zijn land ln vier achtereenvolgende kabinet ten heeft gediend STOUT STUK Géén wonder dat ten departemente een paar boeken vol carricaluren zijn Een echt gekozen Europees parlement (Van onze Parijse correspondent per telefoon) Politieke kringen in Parijs venvacht- ten. dat de Franse regering zeer bin nenkort een officieel voorstel zal doen tot het organiseren ran Europese ver kiezingen. Die verkiezingen zullen het aanzien moeten geven aan een echt Europees parlement, waarvan de leden dius direct door de Europese volkeren zullen worden aangewezen. Zulks ln tegenstelling dus tot de assemblee ran Straatsburg, welks leden - zoals be kend - uit. de nationale parlementen worden gerecruteerd en wier bevoegd heden verder maar uiterst beperkt zijn Dit nieuwe initiatief ran minister Schuman is in de Franse ministerraad voor het eerst door hem toegelicht Men herinnert er in dit verband aan. dat vorige week Zaterdag de minister van defensie P'even in de Franse ka mer heeft gezegd, dat Frankrijk de con stitutie ran een werkelijk representa tief Europees parlement als een zijner voornaamste doelstellingen beschouwt. De reden, waarom Frankrijk juist op dit moment dit verreikende voorste', wil doen. hangt nauw samen met de impasse, waarin. In Duitsland zowel als in Frankrijk, de kwestie van het Euro pese leger dreigde te geraken. Zonder opzienbarende nieuwe perspectieven zal, zo meent men in Parijse regeringskrin gen. het Duitse, noch het Franse par lement toestemming tot ratificatie het EDG-verdrag willen geven. Ook andere geschilpunten tussen bei de regeringen - in het bijzonder de Saarkwestie - zouden, zo wordt hier gemeend, alleen op een hechtere Eu ropese basis kunnen worden opgelost. Men hoopt dus. dat met dit ingrij pende voorstel zal kunnen worden be reikt, dat de wat bedompt geworden atmosfeer ln verschillende Europese landen weer wat zal kunnen worden opgeklaard. Ofschoon men ln regerings kringen nog geen details heeft gege ven over de stap. die thans zal wor den ondernomen, gelooft men, dat mi nister Schuman van plan is om er bij de andere Europese regeringen op aan te dringen, gevolg te geven aan de re solutie. die onlangs in de assemblee te Straatsburg werd aangenomen. Hierin werd de noodzaak uitgespro ken een vergadering biieen te roepen, die zou moeten worden belast met de opstelling van een Europese constitutie en de voorbereiding van algemene ver kiezingen. die in 1953 ln geheel Europa plaats zouden moeten vinden Het is niet onmogelijk - en zelfs waar schijnlijk - dat op de as. ministerscon ferentie over het Schumanplan, die deze maand - of uiterlijk begin Juli - in Parijs zal worden gehouden. Frank- rijk's minister van buitenlandse zaken zijn ambtgenoten met dit Franse voor nemen officieel in kennis zal stellen. In het Philips Natuurkundig Labo ratorium te Eindhoven, waar onder leiding van Dr R. v. d. Veen uit gebreide proeven worden genomen over de invloed van het licht op de plantengroei, treft men tegenwoor dig ook een ruimte aan. waarin woestijnflora (cacteën en vet plan ten) uitstekend gedijt. Men heeft daartoe in een normale kas. waar veelsoortige tropische planten (o.a. bananen) groeien een woestijnkli maat geschapen door er enkele infrarood droogstralers aan te bren gen. De plantjes blijken zich in dit kunstmatige stukje woestijn won derwel thuis te voelen. verzameld. Want er ls sinds de bevrij ding geen minister geweest: zó om streden, zó verguisd maar aan d« andere kant ook zó bewonderd, ge tuige de uitlatingen van een zijner meest geduchte tegenspelers in de Tweede Kamer, mr P. J. Oud, als deze professor aan de Economische Hoge school (die. in 1945 tot het ambt van minister geroepen) niet voor krasse maatregelen terugdeinsde. Lieftinck's geldzuivering was een stout stuk. Reeds daarom zal zijn naam in de geschiedenis voortleven als van een financier van uitzonderlijk for maat. Een man, die durfde, en durfde eisen iemand, die wel eens te veel eiste, ook in de zeer letterlijke zin. maar te gelijk een man. die nooit onder de maat bleef en die ondanks de bezwaren, welke men tegen zijn financieel beleid mocht hebben, ook door zijn tegen standers werd geëerd als een „eerlijk speler". RECORDHOUDER! Prof. Lieftinck zelf heeft gistermiddag een beetje zitten mediteren over de af gelopen zeven jaar. toen hij afscheid nam van de parlementaire pers Hij her innerde er aan. dat in deze zeven jaar 37 ministers waren, dat er drie door de dood aan hun werk werden ontrukt. En daarna sprak hij over het contact met de Kamer. De vonken zijn er in de afgelopen tijden vaak afgespetterd. en men kan het de bewindsman aanzien dat hij dit gevecht niet schuwde, integen deel. Lieftinck was. met ruim vier uur welsprekendheid, recordhouder! „Ik heb", zo vertelde de minister, „dit contact een van de boeiendste zijden van mijn werk gevonden. Van jongsaf had ik er belangstelling voor. Ik las. wan neer ik de kans kreeg, zelfs de „Hande lingen" en dank zij minister Verschuur ben ik in dit werk opgegroeid. Het con tact met de Kamer was telkens weer een vuurproef'. TURKIJE HEEFT TOEKOMST. De minister sprak er van. hoezeer het accent na de oorlog is verlegd naar het monetaire beleid, naar de verstoorde valuta-verhoudingen, de betalings balans, de financiering van de woning- houw. En hij stelde vast dat het mone tair evenwicht is bereikt en de begro ting in evenwicht is gebracht. „Ik wilde er het vorig jaar al mee op houden". onthulde prof. Lieftinck. „maar ik heb mij toch weer laten inhuren op uitdrukkelijke voorwaarde dat gestreefd zou worden naar stabiliteit, en dat ik eventueel niet behoefde te wachten tot de afloop van de 4-jarige periode. Maar thans heb ik er grote behoefte aan dit werk neer te leggen. De functie in Turkije heb ik graag aanvaard", aldus de minister. „Zij geeft mij tijd tot rustige bezinning en bovendien is met de ont wikkeling van Turkije een groot Euro pees belang gemoeid. Daarbij kan wor den gezegd dat de vooruitzichten voor Turkije goed zijn". „Ik ben er niet rouwig om", zo ver klapte de heer Lieftinck. „dat de be sprekingen omtrent de kabinetsformatie aan mij voorbij gaan". Tenslotte sprak de scheidende minister de verwachting uit dat zich zij het niet op korte termijn voor de econo mische samenwerking in Benelux-ver- band goede perspectieven zullen openen.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1