LEIDSCH DAGBLAD 91ste Jaargang DONDERDAG 26 JUNI 1352 No- 27644 S're^J..WBHw'mM.nvhn - DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Hoofdredactie: B w. Menkhorst en J Brouwer6- per kwamsl: t 0 47 per week Telefoon Dir en Adm.; 25041; Re<i. 21507 Korea -debat in Britse Lagerhuis Algemene ontstemming, «lat Engeland niet is geraadpleegd Op de tweede verjaardag van de Ko- reaanse oorlog heerste gistermiddag in een afgestampt Lagerhuis grote span ning. Maarschalk Alexander, de Britse mi- nister van defensie, juist teruggekeerd j uit Korea, leunde op de balustrade van de tribune, welke de zittingzaal om- ringt, om het spoeddebat over Korea te olgen. Als Hogerhuis-lid mag hij name lijk niet de Kamer der gekozen volks- vertegenwoordiging betreden. Het zal nog wel even duren voordat al e feiten over het bombardement aan de Jaloe. dat in Engeland zon op- j schudding teweeg heeft gebracht, be kend zyn. Alexander en zijn collega Selwyn Lloyd. de onderminister van buiten- landse zaken, hebben nog geen tijd ge had om een uitvoerig, rapport over him reis. welke ten doel had ter plaatse per soonlijke indrukken op te doen. uit te brengen. Volgende week Dinsdag zal I het Lagerhuis de algemene situatie In J Korea op grond van de bevindingen der beide ministers onder de loupe I nemen. Wat de operaties nabij de Chinese 1 grens betreft, bleek niet alleen de op- 1 positie, maar ook de regering zelf 1 pijnlijk verrast. Eden betreurde openlijk, dat er geen J overleg was gepleegd met de Engelse I regering over het voornemen inzake 1 het bombardement, maar nu de aan- 1 vallen eenmaal waren uitgevoerd, I wilde hij er zjjn volledige steun aan 1 geven. Eden wilde duidelijk alles vermij- 1 den, wat op wrijving met Amerika zou kunnen Lgken. Ook Attlee verklaarde, dat hij er geen seconde aan dacht om in de kaart van de communisten te spelen. i Attlee. die uiting gaf aan critlek, I welke zich niet tot Labour beperkte, doch die ook in verschillende oonserva- I tieve bladen tot uiting was gebracht, was zeer gematigd. Hij erkende, dat er misschien een I goede reden bestond voor de operaties. J maar Engeland had behoren te worden 9 geconsulteerd. Eden herhaalde hetgeen Churchill I reeds een dag eerder had gezegd, name- lijk dat, voor zover het de Britse rege- ring betreft, de Engelse politiek inzake Korea onveranderd is en beperkt dient 3 te blijven tot Koreaans grondgebied. Het viel hem echter niet moeilijk de a bombardementen te verdedigen. Zij I. vloeiden immers logisch uit de militaire I situatie voort. Het is namelijk verkeerd te menen, dat er tijdens de onderhande- lir.gen een serene rust aan de fronten S zou hebben geheerst. v. Er zijn dagen, dat de communisten 10 000 granaten afschieten. Zij hebben m een enorme strijdmacht opgebouwd. maar de geallieerden hebben door hun a verbindingen, vliegvelden en opslag- 1 plaatsen dag en nacht te bestoken, voor- komen dat de vijand zijn positie nog meer kon verbeteren. Attlee vond het in hoge mate be vreemdend. dat twee kabinetsminis- I ters, die naar Korea gingen, om in- 1 formaties op te doen, niet van het 1 aanvalsplan in kennis waren ge- I stcld. Volgens Eden echter was het 1 plan uit de aard der zaak al geruime tijd in petto gehouden, maar was het besluit om het uit te voeren, kenne lijk genomen nadat de twee ministers Korea hadden verlaten. Attlee's critlek richtte zich allereerst tegen de aanval zelf. die de burgerbe volking trof en daarom op totalitaire oorlog leek. De Ver. Naties hebben in 1950 nadrukkelijk voorgesteld, om het gebied in kwestie neutraal te houden in verband met de speciale internatio nale positie ervan. Eden zette daarentegen uiteen, dat ae eleclrische centrales de Noord-Kore aanse oorlogsindustrie en de vliegvel den ook de voor de geallieerden on aantastbare terreinen ten Noorden van de rivier van stroom en licht voor zien. Attlee bracht hulde aan het enorme geduld van de Amerikanen, vooral met het oog op de ernstige provocaties. Er hebben, zelde hij, gedurende de laatste elf maanden geen grote operaties plaats gevonden. Waarom dan nu plotseling deze actie, de grootste nog wel van deze oorlog? Aangezien over de aanval iedereen ln het duister tast. is opheldering drin gend gewenst. Lord Alexander, die zich zo optimis tisch over de toestand in Korea heeft uitgelaten, zou alles teveel als militair hebben gezien, te weinig als politicus. Attlee kwam nog eens met zijn oude entiek op Alexanders benoeming tot minister van defensie op de proppen. Misschien wilde Amerika zo meende hjj —door hard toe te slaan de com munisten tot toegeeflijkheid dwingen. Dit betekende dan echter een verande ring van politiek, waarover overleg met Engeland nodig was geweest. Overleg plegen impliceerde evenwel volgens Att lee niet, dat Engeland voorgestelde ac ties altijd zou afkeuren. De Labourregering stemde b.v. des tijds toe ln een plan om in bepaalde omstandigheden repressailles toe te passen tegen Mandsjoerijse vliegvelden. Attlee noemde de thans ondernomen bombardementen een psychologische blunder, indien zjj beoogden de com munisten meegaander te maken. De kans op overeenstemming is er door verminderd en het gevaar van een uitbreiding van de oorlog vergroot. Alles wat tot dusver werd bereikt, is thans wellicht op losse schroeven gezet. Eden vurig sprekend nam als uitgangspunt, dat iedereen de oorlog zo snel mogelijk tot een eind wil brengen; zeker Amerika, dat meer dan 100.000 ge sneuvelden en gewonden telt. Over het bombardement van het, op duizend me ter van de Jaloe gelegen centrale, heeft het militaire commando toestemming aan Washington gevraagd. De andere vier centrales liggen verder van de grens. Intussen zag ook Eden deze opera ties als een louter militaire aard. Het was niets bijzonders, aangezien de ge allieerden hun bombardementen immers voortdurend tot aan de Jaloe uitstrek ken. Vier van de vijf centrales zijn 18 maanden geleden in geallieerde handen gevallen en ernstig beschadigd. Zij wa ren nu herbouwd en vormden de basis voor radar, voor 's nachts doorwerken en voor allerlei andere activiteit. Daar om had de operatie een uitgesproken militair doel. De kern der critiek vormde echter de vraag waarom de centrales al die tijd Om 7.23 uur gisteravond kwam de uitslag van liet laatste stembureau in Leiden in ons bezit. Te klokke halfacht verscheen ons eerste bulletin, meldende het totaal resultaat van de verkiezingen in de Sleutelstad en welgeteld twee minuten later het tweede bulletin, waarop de zetelverdeling in de Leidse gemeenteraad te lezen stond, wanneer deze verkiezing niet de Tweede Kamer, doch de Gemeenteraad zou hebben gegolden. Onze foto is genomen om 7.33 uur. toen beide bulletins rechts op de foto) op het bord prijkten en onze technische dienst zijn werkzaamheden op het grote publicatiebord tot het succesvolle einde had gebracht. Over gebrek aan belangstelling hadden noch ..Kunst en Genoegen", noch wij te klagen En het was een grote voldoening hedenmorgen in veelvuldige herhaling te mogen horen hoezeer onze abonnes in stad en omgeving de uitgifte van een extra verkiezingsnummer hebben gewaardeerd met rust gelaten zijn en op het beslis sende moment in de onderhandelingen de aanval is gekomen. Is dit een toevallige samenloop van omstandigheden Eden, die tenslotte zelf ook ln het duister tastte over de beweegredenen van de aanval, ging hier niet recht streeks op in. Het is deze vraag, welke in de ko mende dagen ongetwijfeld nog herhaalde lijk zal worden gesteld en waarop zeker in Engeland een afdoend antwoord ver wacht wordt. Eden drong aan op een betere methode van consultatie tussen de geallieerden. De communisten kunnen zeide hij als zij willen, morgen een wapenstil stand krijgen, zonder dat het prestige van een der partijen in het gedrang komt. De Ver. Naties hebben echter alle con cessies gedaan, welke mogelijk waren. Aneurin Be van, de leider van La bours linkervleugel, prees Amenka's aanvankelijk optreden tegen de Noord- Koreaanse agressie buiten beschou wing latende of Zuid-Korea had gepro voceerd maar hekelde tevens de Ver. Staten omdat zij zich tegelijkertijd met contra-revolutionnaire krachten hadden verbonden. Als militaire overwegingen gelden, zitten wij onmiddellijk in een wereldoorlog. De oplossing is volgens Bevan, dat Amerika de Chinese revolu tie als feit accepteert, bereid is China in de Veiligheidsraad op te nemen en Tsjang kaï tsjeks leger op Formosa ont bindt. ..Het Britse volk", nep Bevan uit, „is niet bereid een oorlog tegen China te steunen". Als conclusie van het debat mag wel worden gezegd, dat. de zakelijke rede van Attlee ditmaal groter indruk heeft gemaakt dan het betoog van de emo tionele figuur uit Wales. Maarschalk Juin matje g Een militair hakt in de politiek (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Aan een banket van de kring van overzees Frankrijk heeft gisteren maar schalk Juin enkele opmerkingen ge maakt over Indo-China, Korea. Tunis en de houding der Amerikanen, zowel als van de Franse regering in dit ver band. die in politieke kringen grote consternatie hebben gewekt. Een paar uur. nadat het kopje zwar te koffie, ten besluite van de lunch, ge ledigd was. werd maarschalk Juin al bij president Pinay ontboden om nadere uitleg van de tekst van zijn rede te ge ven. die toen net door enkele kranten was gepubliceerd. Na afloop van het onderhoud, dat 10 minuten duurde, weigerden zowel de Franse minister-president als de maar schalk enige verklaring af te leggen. Kort daarna werd door het officiële Franse persbureau AFP echter een ge kuiste versie van Juin's speech gedis- stribueerd Juin heeft vooral de Amerikanen, op die forse wijze, militairen vaak eigen, de les gelezen .inzake hun standpunt te genover Indo-China en Tunis, een standpunt, dat hij verre van netjes noemde. Als Washington door zou gaan de strijd in Vietnam als een Franse ko loniale oorlog te beschouwen, dan zouden de Fransen er goed aan doen, bij Pinay op het zo zelde Juin, de UNO te verlaten en daarbij flink hard met deur te slaan. De Franse minister van buitenlandse zaken, die hiertoe de moed zou heb ben, verdient een monument in de Franse geschiedenis. Wat de kwestie Tunis betreft, zo wees de maarschalk naar de tekst van het verdrag, waarin zowel de Franse als de Tunesische rechten en verplichtingen waren vastgelegd. De maarschalk zei er echter lang niet zeker van te zijn. dat men op de Quai d'Orsay dit verdrag wel eens had ingezien. Juin's oratorisch sabelgekletter heeft in regeringskringen een buitengewoon pijnlijke indruk gemaakt, vooral ook. omdat het niet de eerste maal is. dat Juin. die nog maar enkele maanden geleden tot de waardigheid van maar schalk werd verheven, de regering in zo'n meer dan delicate positie brengt. Zo waren het de vorige week nog zijn uitlatingen over de verdiensten van wij len ex-maarschalk Pétain. die de mi nister van defensie. Pleven, aanleiding gaven maarschalk Juin eraan te herin neren. dat teksten van politieke rede voeringen en publicaties ren militairen altijd eerst aan de minister moesten worden voorgelegd. Men constateert het feit. dat deze terechtwijzing de maarschalk er niet van weerhouden heeft gisteren opnieuw lucht te geven aan zijn persoonlijke zienswijze inzake de politiek, waarbij dit keer zelfs de Franse betrekkingen met buitenlandse mogendheden in het ge ding werden gebraoht. De Deense prinsesjes Bcncdicte acht jaar) en Anne Marie (zes jaar) vertoeven met haar moeder Koningin Ingrid in Londen. Een dezer dagen brachten zij een bezoek aan de kermis, welke het vorige jaar reeds ter gelegenheid van het Festi val van Engeland werd ingericht. Hier zien wij op de voorgrond prin ses Anne Marie en achter haar dc jeugdige prins Richard van Glou cester. EVA PERON ERNSTIG ZIEK. Gisteren is te Buenos Aires van ge woonlijk betrouwbare ziide vernomen, dat de toestand van Eva Peron. de echt genote van de Argentijnse president. sn?i slechter wordt. Er ziin tot dusverre echter nog geen medische bulletins over mevrouw Peron's gezondheidstoestand uitgegeven. Inlichtingen terzake uit de eerste hand ziin niet te verkrijgen. WEERBERICHT Warmer De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk droog en vrij zonnig weer. maar tegen morgenavond kans op regen- of onweersbuien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk tussen Zuid en West. Warmer. (Opgemaakt te 10 uur) VRIJDAG 27 JUNI Zon op: 4.22 uur: onder: 21.04 uur. Maan op: 9.32 uur: onder: 23.29 uur Hoogwater te Katwijk te 6 14 en 1836 Dit nummer bestaat uit zes pagina's Bende-aanvallen tijdens Lebaran in West-Java Schrikbewind in district Soebang Uit verschillende plaatsen in West- Java is gisteravond bericht ontvangen, waaruit blijkt, dat benden tijdens de Lebaran-viering zeer actief zijn ge weest. In de nacht van Zondag op Maandag werd Tjiandjoer. tussen Buitenzorg en Bandoeng van verschillende zijden aan gevallen waarbij gevechten ontstonden tussen benden en eenheden van leger en politie. De aanval duurde ongeveer 1% uur waarna de bendeleden zich terug trokken. In de stad vielen geen slacht offers doch ln de even buiten de stad gelegen Desa Bodjong sneuvelden drie militairen De terroristen waren volledig bewapend en bleken over een aantal brenguns te beschikken, dezelfde nacht werden de desa's Gadok en Blakan tus sen Buitenzorg en de Poendjak door be wonende benden beschoten Daar vielen geen slachtoffers De desa Tjitjeureug m het gebied van Garoet werd Zondag avond omstreeks 9 uur aangevallen, het randgebied van de stad Garoet werd enize tijd onder vuur genomen Men slaagde er In de onruststokers te verdrij ven. voordat zij tot verdere gewelddaden konden overgaan. 50 huizen gingen ia vlammen op in de kampong Tjlnangsi in het district Soebang, waar de avond voor Lebaran 30 leden van de Daroel Is lam binnendrongen en gedurende enige tijd een schrikbewind uitoefenden. Twee bewoners van de kampong lieten het le en Vijf huizen in het plaatsje TJisalak reiden in brand gestoken. STAKING IN DE AMERIKAANSE VLIEGTUIGINDUSTRIE AFGELAST. Vakverenigingsleiders, die 25000 ar beiders. werkzaam in fabrieken waar de Amerikaanse „Sabre"-straaljager wordt gebouwd, vertegenwoordigen, hebben de dreigende staking in vier fabrieken van de ..North American Aircraft Corpora tion" afgelast. Na 28 uur onafgebroken te hebben onderhandeld met vertegenwoordigers van de maatschapDÜ. zoijd de vakver eniging een telegram aan de federale arbitragedienst. waarin zii zeggen dat zii de uitnodiging om onderhand? ineen te Washington bii te wonen ..met zeer veel tegenzin" aanvaarden. Sovjet-nederlaag in Veiligheidsraad De Russische afgevaardigde .Malik, be schuldigde de V. S. er van, een „revolu- tionnair en onbeschaamd" standpunt ln te nemen ten aanzien van het Geneefse protocol van 1925 betreffende het verbod op het gebruik van chemische en bacte- r ologische wapens. Hij sprak ter onder steuning van het Russische verzoek aan de raad. een beroep op alle landen te doen oni het protocol te ratificeren. De V. S. gesteund door andere landen, stel den voor de kwestie naar de ontwape ningscommissie der VN. te verwijzen. Malik zeide echter dit te zullen beschou wen als een verwerping van het Russi sche verzoek. Waarnemers zijn het er over eens. dat dit zou betekenen, dat Malik van zijn vetorecht gebruik zou maken. De Veiligheidsraad heeft later met tien stemmen voor en één tegen het Sovjet- Russische voorstel verworpen, vertegen woordigers van communistisch China en Noord-Korea uit te nodigen het debat over de communistische beschuldiging van bacteriénoorlog in Korea bij te wo nen. Het Amerikaanse voorstel, een onder zoek naar hetgeen bacteriénoorlog wordt genoemd in te stellen, werd met tien stemmen voor en één tégen (de Sovjet unie) op de agenda geplaatst. Lijstaanvoerders stemdenVan links naar rechts: Cli. j. M. Wei ter Katholieke Nationale Partij) in Den Haag; Dr Schouten (Anti- Rev. Partij) in Rotterdam; Gerben Wagenaar (Comm. Partij Neder land) in Amsterdam: Mr P. j. Oud (Volkspartij voor Vrijheid en De mocratie) in Rotterdam; Dr W. Drees (Partij van de Arbeid) in Den Haag; Prof. mr C. P. M. Romme (Katholieke Volkspartij) in Overveen; H. W. Tilanus (Christe lijk Historische Uniein Den Haag cn ds P. Zandt (Staatk. Geref. Partij) in Delft. Britse bommenwerper brandend in zee Vermoedelijk in lucht ontploft Gisteravond seinde het Britse schip Melrose", dat op acht mijl ten Noord- Oosten van Longstone (Cornwall) een vliegtuig brandend in zee is gestort. Het toestel ls een „Shackleton "-bom menwerper van de Britse luchtmacht. De machine, die een tiemanning van 12 man aan boord had, behooide tot de „blauwe" partij bij de lucht- en vloot- oefening „Castanets" en was op een anti-duikbootpatrouille. Het toestel is klaarblijkelijk in de lucht ontploft. Een reddingboot pikte drie leden der bemanning op. van wie vermoedelijk een dood. De Britse duikboot „Sindar" pikte twee man op. terwijl het Britse schip Melrose" een lyk heeft geborgen. Straatsburg voorgesteld als zetel voor het plan-Schuman De plaatsvervangers der ministers van buitenlandse zaken der zes landen, die aan het plan-Schuman deelnemen, heb ben te Parijs besloten, hun regeringen Straatsburg als zetel voor de organen van het plan-Schuman voor te stellen. MONTMARTRE BEKLAAGT ZICH Montmartre, het centrum van het Pa rijse nachtleven, heeft zich bij de politie beklaagd over het wangedrag van bui tenlandse bezoekers. De bewoners heb ben een petitie ingediend om maatrege len tegen nachtelijk rumoer zoals dat veroorzaakt wordt door „schunnige lie deren die al te luid in cabarets en op straat worden gezongen, het luide kwa ken en snateren van speelgoedbeesten die aan toeristen verkocht worden, het slaan met autoportieren en claxonneren en het lawaai van auto- en motorknal- potten".

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 7