De cijfers der verkiezing Ie Leiden UITSLAG DER STEMMING VOOR DE TWEEDE KAMER gehouden Ie Leiden op 25 Juni 1952 LEIDSCH DAGBLAD Ruim 50.000Leidenaars op stap DONDERDAG 2 AANTAL VERKREGEN STEMMEN AUTEURSRECHT A.N.P. NADRUK VERBODEN STEMBUREAUX Partij v. d. Arbeid Gemeentehuis Gemeentehuis Byz. School Noordeinde 40 H.B.S. voor Meisjes R.K. Meisjes U.L.O. Levcndaal 54 Openb. School Haverstraat 73 H.B.S. Burggravenlaan 2 H.B.S. Burggravenlaan 2 Openb. Opl. School Kernstraat 2 Gymnasium Fruinlaan 15 Chr. School Van Volicnhovekade Mij7.. Finse school Lorentzkade 15a Openb. Opl. School Lorentzkade 61 Mij/. School Franchimontlaan 20 Bijz School Stadhouderslaan lb Ver.gebouw Tunstadwijk Hyacinthenstr. 18 Bijz. Kleuterschool Herenstraat 64 Openb. Opl. School 3 Octoberstraat 27 Openb. School Duivenbodestraat 11 Kweekschool Vliet 8 Bijz. School Noordeinde 1 Byz. School Potgieterslaan 7 Ambachtsschool Haagwcg 4 Openb. Opl. School Da Costastraat Bijz. Kleuterschool Morsweg 114 Herv. School Hoge Morsweg 12 Herv. School Hoge Morsweg 12 Openb. School Paul Krugerstraat 37 Openb. School Schuttersveld Chr. H.B.S. Kagerstraat 1 R.K. H.B.S. Marlënpoelstraat 4 Chr. Kweekschool Paulus Buysstraat 1 Openb. School Schuttersveld Openb. School Oude Vest 35 Stadshulpwerf Oude Herengracht 3 Elisabcthhof Oude Vest 25 Büz. School v. d. Werfstraat 98 Bijz. School Vrouwenkerkhof 1 Gcref. U.L.O. Hoogl. Kcrkgracht 20a Bijz. Kleuterschool Middelstegracht 7/9 Chr. School Middelstegracht 119 Gcmccnt. Werkplaats Groenesteeg 97 Openb. Opl. School A Zuidsingel 8 Bijz. School. Munnlkenstraat 1 Byz. School Oosterstraat 16 Openb. School Medusastraat 24 Kooiparkschool Driftstraat 49 Openb. Kleuterschool Atjchstraat 32 Openb. School Driftstraat 77 Bijz. School Lusthoflaan 4 Bijz. School Os- en Paardenlaan 2 Byz. Meisjesschool Lusthoflaan 2 Openb. Opl. School Maresingel 54 Openb. Opl. School Marnixstraat Bijz. School Pasteurstraat 2 Bijz. School Pascurstraat 2 Totaal Chr. •Hist. Unie Staatk. Geref. Party Ka bh. Nat. Party Party v. Recht en Vryheld Jong Cons. Verbond Geref. Politiek Verbond Midden stands- party 1026 1065 Verkiezings-stunt C.P.N. viel in het water (Van onze Haagse redacteur). Als candldaat voor de Tweede Kamer van de CP.N. komt als nummer 5 voor Plet van Staveren uit Den Haag. Deae van Staveren is als dienstplichtig mili tair in Indonesië overgelopen naar de T.N.I. en werd deswege veroordeeld tot 7 jaar gevangenisstraf, die hy thans ln oe strafgevangenis te Leeuwarden uitzit. Van communistische zyde heeft men van het geval van Staveren nogal veel „tam-tam" gemaakt. Muren en schut tingen werden bekalkt met de leuze: „Plet van Staveren moet vry". De laatste stunt van de communis ten was, dat zy Piet van Staveren hoewel geen lid van de C.P.N. als nummer 5 (een verkiesbare plaats) op hun candldatenlyst voor de Tweede Kamer plaatsten en dat de leuze werd aangeheven: „Wanneer Piet wordt ge kozen. zongen wy er voor, dat hy vry- komt". Nu kan men ieder willekeurig iemand op een candidatenlijst zetten, al was hij twee jaar. Ware Piet van Staveren 30 jaar oud geweest, dan zou hij krach tens art. 37 van de Grondwet zonder bezwaar lid van de Tweede Kamer heb ben kunnen worden, maar ziet. Piet van Staveren is dezer dagen 27 jaar gewor den en zeer ten ongerieve van de C-P.N. verwierp de Eerste Kamer onlangs het voorstel tot verlaging van de leeftyds- grens voor leden van de Tweede Kamer. Het gevolg van een en ander zal zijn. dat Plet van Staveren, ook al ls hy gekozen, niet als lid van de Tweede Ka mer zal kunnen worden toegelaten. Verloren geld. De partyen met de lystnummers 9 t.m. 13 zullen niet terugontvangen de gestorte waarborgsommen van f. 500.— in elke kieskring wegens het niet be halen van 75 pet. van de kiesdeler. Illlilllllilllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllt Ook na de Verkiezingen RUST OP U, als inwoner van een democratisch geregeerd land, DE PLICHT U van het beleid der regering en volksvertegenwoordi ging op de hoogte te houden, op dat U ook by de volgende verkie zingen tot oordelen bevoegd bent. Als U er prijs op stelt een eigen oordeel te vormen en niet afhan- kelyk wilt zijn van een gekleurde voorlichting, geef dan de voorkeur aan een nationaal, politiek-onaf- hankrlijk dagblad. Voor Lelden en Omstreken kunt U daartoe het best Uw keuze laten vallen op het de meest gelezen courant in Leiden en Omstreken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii April: Woningen voor 4154 gezinnen. Volgens het C.B.S. zyn in April J.l. 4023 woningen gereed gekomen. Hierin zyn begrepen 131 Duplexwoningen, zo dat in die maand door nieuwbouw ln totaal voor 4154 gezinnen nieuwe woon ruimte beschikbaar is gekomen. Verkiezingsclienst LD. werkte op volle toeren Ruim 50.000 Leidenaars van 23 jaar en ouder zijn gisteren, zij hel dan binnen hun veste, op slap geweest. Zij vormden het „heirleger" van kiezers, wie van 8 uur 's ochtends tot 5 uur in de middag gelegen heid werd gegeven om hun stem op de partij hunner keuze uit te brengen. Ditmaal dienden zich dertien partijen aan. Klokslag 8 uur openden de 56 stembureaux hun deuren en vervul den de eerste Leidenaars reeds hun plicht. Zo is het de gehele dag doorgegaan tot 5 uur, het moment, waarop de 56 grote houten stem bussen „dicht klapten". Leiden had gestemd In de stembureaux, waar deze dag de namen van ruim 50.000 ingezetenen wa ren afgelezen, begon toen het eigen- lyke werkhet stemmen tellen. Een precies werk. want komt men één stem te kort dan kan het tellen opnieuw be- ginen Ook voor de verklezingsdienst van Uw blad, geleid door de redactie, begint dan het werk. Naarmate de kl"k verder van het uur van vyven afkomt, stygt de spanning. Welk stembureau zal het. eerst de finish passeren? Dit Jaar gaat de denkbeeldige lau werkrans naar stembureau 18 in öe openbare school aan de 3 October straat, dat het presteerde om reeds even halfzes met zyn telling gereed te zyn. Precies 5.38 uur rende onze eerste koerier de redactie binnen. Elf minuten daarna volgde de tweede, die was ge start van de openbare school aan de Van der Werffstraat (stembureau 37). Met de regelmaat van een klok kwamen vervolgens de uitslagen van 53 stem bureaux binnen. Om 5 over 7 uur was het wachten op nog slechts één bureau, dat van de school aan het Schutters veld (No. 33). De minuten kropen Om 7.23 uur was ook deze uitslag bin nen. Rekenmachines deden hun werk en gaandeweg groeide de totaal-uitslag van Leiden. Het was nu nog een kwestie van enkele minuten en in de drukkerij, welke in deze dagen op hoogspanning werkt, rolden onze eerste bulletins van de pers. In honderd, neen in duizend voud Precies halfaoht ging ons eerste bul letin het gebouw uit en de stad in. Slechts twee minuten later volgde het tweede, waarop de zetelverdeling was afgedrukt voor het geval deze verkie zing had gegolden voor de nieuwe sa menstelling van de Gemeenteraad. Een verkiezing, welke het volgend jaar zal plaats vinden. Inmiddels had zich een grote menigte voor ons gebouw verzameld. Reeds om halfzes kwamen „de kiezers ln ruste'' eens poolshoogte nemen van de stand van zaken, welke zeer gemakkeiyk op onze oveizichtelyke borden was af te lezen. Zy behoefden uiteraard niet lang te wachten, want al naar gelang de uitslagen van de stembureaux binnen kwamen, was er wat te zien. Te horen overigens ook. Daarvoor zorgde ln de eerste plaats het Chr. Tamboers- en Pypercorps „Kunst en Genoegen" o.l.v. de heer J. van Leeuwen, dat reeds om halfzeven zyn plaats onder de luifel had ingenomen en in een minimum van tyd een maximum aan vrolijke klanken produceerde. Een feestryke en klank volle bydrage aan onze verklezings dienst. welk er mede voor heeft ge zorgd. dat honderden (op sommige mo menten liep het zelfs tegen de dui zend) voor ons gebouw samenstroom den. Een menigte, welke door de po litie, die met een extra versterking aan wezig was, ..binnen de perken werd gehouden Naast een woord van wel gemeende dank en byzondere hulde aan onze kranige K en G.-ers. past dit toch zeker ook aan de politie, die op sommige momenten moeite had het verkeer doorgang te doen vinden. Behalve het muzikale festyn van K. en G. werden de belangstellenden via luidsprekerinstallatie op de hoogte gehouden van de resultaten in de Rijn en Bollenstreek en in tal van plaatsen van ons land, waarby wy met verzuim den aan de uitslag een kort commen taar te verbinden en een globaal over zicht van „winst en verlies" te geven. Tegen elf uur verdwenen wy „uit de aether" en zette Uw redactie zich aan haar taak een ochtendblad op te bou wen. De V.V.D. was samengekomen in „Het Gulden Vlies". Uiteraard was de stem ming daar goed: telkens wanneer de radio een procentuele verhoging voor de V.V.D. aankondigde, ging er een hoe- ra-tje op. Aan voorspellingen durfde men zich eigeniyk niet te wagen, maar heel diep weggeborgen hoopte men toch wel op een zetel winst. Minder opge wekt was men by de A.-R., byeen in de Foyer van de Stadsgehoorzaal. Men was wel wat teleurgesteld en rekende op het verlies van één zetel; maar daarom: we laten de moed niet zakken, zo zelde enkele sprekers, w.o. de heer Chr. v. d. Heuvel, voorzitter van de afdeling Leiden. Ook bij de C.H.U.. die in het gebouw „Prediker" byeen was, kon men niet spreken van een „hoera-stemming"; immers over het algemeen liep de C.-H., in vergelyking met de Statenverkiezing van 1950, wat terug. Desondanks had men goede hoop er althans ln Lelden zonder kleerscheuren af te komen. Op deze byeenkomst werd nog het woord gevoerd door de heer mr dr Schmal, die wederom met nadruk wees op de wen selijkheid van een nationaal kabinet. Tot slot namen wij nog even een kykje op de Kaasmarkt, waar de P. v. d. A. de uitslagen bekend maakte. De stemming was daar. opperbest: men had niet gedacht zo'n grote stemmenwinst te boeken. De Paus ontving Van Heuven Goedhart. De Paus heeft een audiëntie verleend aan de Hoge Commissaris der .Ver Naties voor vluchtelingenzaken. Van Heuven Goedhart. De Paus zeide by deze gelegenheid, dat het droevige lot van de vluchtelingen hem noopte een beroep te doen op de regeringen en sociale en charitatieve instellingen, om samen te werken tot verlichting van de noden dezer vluchtelingen. Nadruk verboden Knippatroon weer verkrijgbar Het Zaterdag j.l. gepubliceerde knip patroon. dat tydelijk uit vei kocht was. is thans weer in beide maten in beperkt aantal verkrijgbaar. PARTIJEN Tweede Kamer 1952 Tweede Kamer 1948 Gemeenteraad 194? Provinciale Staten 1950 Kath. Volkspartij 9549 9620 10177 9837 Partij v. d. Arbeid 17798 16283 15603 15467 Anti-Rev. Partij 4671 5117 12403x 4356 Chr. Hist. Unie 6550 6275 12403x 7482 V. V. D 4299 3223 3551 3787 C. P. N 4128 3868 3950 4246 Staatk. Geref. Partij 650 491 382 559 Kath. Nat. Partij. 1227 545 441 P. v. Recht en Vrijh. 142 - Socialist. Unie 159 - Jong Cons. Verb. 102 - Geref. Pol. Verb. 139 - - 152 Middenstandspartij 186 355 - Gemeenteraadsverkiezing A.R. en Chr. Hist. Unie samen met één lijst uitgekomen. Aantal Kiezers 53.300 Aantal uitgebrachte geldige stemmen 49.600 Ongeldige stemmen 1.314

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 2