LEIDSCH DAGBLAD Extra-Editie DE NAMEN DER GEKOZENEN De Tweede Kamerverkiezing van 25 Juni 1952 NADRUK VERBODEN GEKOZEN ZIJN: „ld; als ochtendblad KATH. VOLKSPARTIJ PARTIJ v. d. ARBEID A. R. PARTIJ V.V.D. CHR. HIST. UNIE COMM. PARTIJ STAATK. GEREF. PARTIJ KATH. HAT. PARTIJ 91ste Jaargang Ochtend-editie DONDERDA 26 JUNI 1952 No. 27643 I Directeur: J W Henny Hoofdredactie: B VV. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6— per kwartaal: f.0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en A dm.: 25041; Red. 21507 Breed, smal of derde macht? Opschoon wü ons gelukkig! „kinderen van onze tyd" voelen, worden wij telkens weer verras send geconfronteerd met het wonder lik tempo, waardoor de vorderingen der techniek het mensdom in staat stel len om prestaties, welke nauwelijks voor verbetering vatbaar schenen, toch steeds weer aanzienlijk op te voeren. Een dertigtal jaren geleden duurde het volle 2 x 24 uren, voordat de Neder landse dagbladpers het resultaat der Tweede Kamer-verkiezingen den volke bekend kon maken. In 1948 nauwe lijks 4 jaar geleden was de verkie- zmjsdienst van het Alg. Ned. Persbu reau. dank zy een perfecte voorberei- cuig en een dito organisatie, in staat om het landelijk resultaat van de electo rale krachtmeting om precies elf mi nuten ovct één via de Telex ter kennis te brengen van de aangesloten bladen. Deze prestatie bracht het record van 1946 weer met ettelijke uren omlaag. Wie zach ooit rekenschap heeft ge geven van de steeds groeiende moeilijk heid om een reeds uitermate scherp- staand record te verbeteren, kan be seffen, welke eisein speciaal op dit gebied, waar zóvele factoren het resul taat beïnvloeden aan de technische apparatuur gesteld worden ten einde nóg weer beter voor de dag te komen. Welnu, het is gelukt: om precies elf minuten over halféén, dus op dc kop af een halfuur eerder dan 4 jaar geleden, verscheen op de Telex dc totale uitslag der Tweede Kamerverkiezingen, nau welijks TA uur nadat in de grootste stad en in het kleinste gehucht van Ne derland de stembussen gesloten waren. Voor deze prestatie past een woord van welgemeende hulde. Dc grootste verrassing van deze verkiezingsstrijd is ongetwijfeld de opmerkelijke winst van de Partij van de Arbeid, die in tegenstel ling met de. ook in eigen boezem ge koesterde verwachting, welke a priori door een behoud van het zeteltal waar schijnlijk ruimschoots zou zijn bevre digd, van 27 steeg tot 30 zetels en daar door op gelijke voet kwam met de K.V.P., die er twee verloor. Ook in aan merking nemende, dat de Kath. Nat. Partij van Weiter haar enkelvoudig ze- toltal verdubbelde, dan nog is het een opmerkelijk verschijnsel, dat het Katho lieke volksdeel, als totaal gezien, on danks zijn - wij zouden bijna zeggen natuurlijk" accrès - vertegenwoor diging in het parlement gereduceerd ziet van 33 tot 32 zetels. De P. v. d. A. is daarmede de grootste politieke partij van Nederland gewor den, waar zij 29 der kiezers achter zich vond (in 1948 25.6 tegen de K.V.P. 28.7 (1948 31.4 In con crete cijfers uitgedrukt boekte de partij van dr Drees een stemmenwinst van 232.048 tegen de K.V.P. een verlies van 1.862. Rekent men de winst van de lijst Weiter ad 82.098 bij het stemmentotaal der K.V.P. (hetgeen overigens niet juist zou zijn), dan blijft de winst der K.VP. met 81.236 toch altijd nog zeer belang rijk beneden de vooruitgang van haar coalitie-partners. De Communisten bleven 53.382 stem men beneden hun totaal van 1948, het geen hun op een verlies van 2 zetels kwam te staan en waardoor de volge lingen van Moskou hun fractie tot zes leden zagen teruggebracht. In 1946 ver schenen zij met 10 vertegenwoordigers in het parlement, waaruit de verheu gende conclusie mag worden getrokken, oat het Nederlandse kiezerscorps in toe nemende mate inziet, dat het van de Sovjet-heilsstaat toch niet het uiteinde lijke heil kan verwachten De AR. Partij bleef 48.448 stemmen beneden het peil van 1948, hetgeen haar êen zetel kostte; de C-H. Unie boekte een winst van bijna 23.000 stemmen, wat haar niettemin geen zetel méér ople verde. Opmerkelijk was ook de groei van het stemmencijfer der V.V.D., dat liefst 79.023 bedroeg, maar haar des ondanks niet meer dan één zetel winst opleverde. De overige cijfers geven geen aanlei ding tot commentaar, al moet ons de opmerking van het hart, dat de uit komst van deze verkiezingen opnieuw heeft bewezen, dat de op de vijf snip- perpartijen uitgebrachte stemmen weg gegooid zijn gebleken Zij maken alleen de .schatkist 5 X f. 9.000.— f. 45.000.— rijker.... DE grote vraag, welke thans aan de orde is. luidt: Wat gaat er nu ge beuren? Hoe zal het toekomstige kaoinet er uitzien? Wordt het een na tionaal kabinet op brede of smalle ba sis of krijgt de conceptie van Oud's „derde macht" een kans? Wij hadden gehoopt, dat de uitslag dezer verkiezingen de vorming van een kabinet op zo breed mogelijke basis, als zijnde o.i. het meest in 's Lands belang, mogelijk zou maken. Het resultaat van gisteren geeft aan die hoop evenwel weinig grond. De huidige rooms-rode coalitie be schikt in de nieuwe Kamer over 60 ze tels tegen 59 in de oude. hetgeen der halve een kleine versterking betekent. Een samengaan der zulver-rechtse par tijen: K.VP-, AP. en CP. levert een totaal op van 51 zetels en met Inbegrip van de V.V.D. eveneens 60. De tezamen de zgn „derde macht vormende partijen, de A.R.. C H. en V V.D. brengen het tot 30 zetels, doch gezien de afkerigheid der C H. en A.R van een dergelijke combinatie, lijkt het al heel onwaarschijnlijk, dat deze tot stand zal komen, afgezien nog van de vraag of de K.VP. bereid zou zijn daar mede in zee te gaan. Immers de groot ste partij: de P.v.d.A. zou daarmede in de oppositie worden gedrongen en wij geloven vooralsnog niet. dat Romme c.s. hun partner van de afgelopen vier jaar zo smadelijk ln de steek zullen laten. De mogelijkheid daartoe zou oJ. heel wat groter zijn geweest, wanneer niet ae P.v.d.A., maar de K.VP. met enige zetels winst uit de bus zou zijn ge komen ZEKER is, dat de toekomstige kabi netsformateur, wie dat ook moge zijn. voor een uiterst moeilijke taak zal komen te staan. Het aantal mogelijkheden, dat voort vloeit uit de huidige samenstelling on zer Tweede Kamer, wordt nog overtrof fen door het aantal moeilijkheden om op grond daarvan een Kabinet te for meren. Wij mogen voor dit ogenblik vol staan met de oprechte wens. dat de impasse van zo kort mogelijke duur zal zijn. De omstandigheden waarin ons land, nationaal en internationaal, verkeert, gedogen geen langdurig in terregnum. Moge dit besef allen, die geroepen worden tot de oplossing bjj te dragen, klaar voor ogen staan Officieuze uitslag AUTEURSRECHT A.X.P. I VUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIHI PARTIJEN Kath. Volkspartij Prof. Lieftinck Partij v. d. Arbeid exit DE reeds geruime tijd circulerende geruchten, dat de minister van fi nanciën. prof. Lieftinck, het voor nemen zou koesteren zijn portefeuille ter beschikking te stellen, zijn wel op een zeer onverwacht ogenblik bevestigd geworden. Mocht zyn uitlating in de zitting der Eerste Kamer van Dinsdag j.l„ waarin hij zioh hardnekkig verzette tegen een kortstondig uitstel van de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de materiële oorlogsschade onder het motief ,Jk zal er dan niet meer zijn" nog hoogst raadselachtig klinken, het bericht van de Regerings voorlichtingsdienst van gisteravond, vol gens hetiwelk hij aan HM. de Koningin zijn ontslag zou hebben aangeboden, maakte aan alle tiwijfel een einde en de zaak werd nog duidelijker toen kort daarna werd bekend gemaakt, dat prof. Lieftinck een benoeming had aanvaard als vertegenwoordiger der Wereldbank in Turkije. MINDER duidelijk is het ons even wel waarom prof. Lieftinck dit be sluit juist nu wereldkundig heeft laten maken. Was zijn teleurstelling ever de overigens toch niet zo héél belangrijke nederlagen in de volks vertegenwoordiging zó groot, dat hij het cgenblik niet wenste af te wachten, waarop het gehele kabinet zou zijn af getreden, waartoe de aanvrage reeds is ingediend? Ook wanneer hij op zeer korte ter mijn zijn nieuwe functie dient te aan vaarden. ware het oi. toch wel moge lijk geweest zijn ontslag te synchronise ren met dat van zijn ambtgenoten! In afwachting van een eventueel vol gende nadere verklaring hebben wij de neiging een dergelijke handelwijze als „weinig elegant" te kwalificeren..,. Anti-Rev. Partij Chr. Hisi. Unie V. V. D C. P. N Staatk. Geref. Parti Kath, Nat, Partij P. v. Recht en Vrijh, Socialistische Unie Jong Conserv. Verb, Geref. Politiek V erb. Middenstandspartij Nieuwe Samen stelling 1952 30 30 13 9 9 6 3 3 Oude Samen stelling 1948 32 27 13 9 8 8 2 1 EXTRA-VERKIEZINGSNUMMER In verband met het belang dei Tweede Kamerverkie zingen, bieden wij onze abonné's in en buiten Leiden, hierbij een extra-nummer aan in de vorm van een ochtendblad, dat grotendeels aan deze verkiezingen is gewijd. DE DIRECTIE. ■^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIF. Als de Verkiezing voor Leiden's Gemeenteraad had gegolden Wanneer de stemming van giste ren voor de Leidse Gemeenteraad had gegolden, zou deze het volgen de resultaat hebben opgeleverd: Bij eerste deling (49.600 37) zou zijn toegewezen volgend aantal K. v. P. 7 P.v.d.A. 13 A. R. 3 Chr. Hisf. Unie 4 V. V. D. 3 Communisten 3 Vier zetels bleven derhalve nog te verdelen over. Deze zouden al dus zijn toegewezen: Chr. Hist. Unie 1: P. v. d. A. 1; Welter 1 en K.V.P. 1. De stand werd dus k. v. P. 8 (8) P.v.d.A. 14 (13) A. R. 3 Chr. Hist. Unie 5 V.V.D. 3 (3) Communisten 3 (31 Welter 1 (-) Hierbij zij aangetekend, dat dc partij van Weiter aan de Raads verkiezing niet zou hebben deelge nomen. terwijl bovendien, als A.R. en Chr. Hist. Unie weer gezamen lijk zouden zijn uitgekomen, deze combinatie 1 aetel meer zou hebben verkregen, ten koste van de K.V.P. die dan op 7 zou zijn blijven staan. Vermoedelijk zouden de stem men van Welter echter ook op de K.V.P. zijn uitgebracht, waardoor de K.V.P. dan toch op 8 zetels zou zijn gekomen. (10) Prof. mr C. P. M. Romme B. A. A. Engelbertink Dr A. de Waal Mej. dr M. A. M. Klompé Mr J. M. L. Th. Cals Drs M. M. A. Janssen J. H. Maenen Ir W. J. Droesen J. Peters Ir F. C. M. Wyffels H. C. W. Moorman F. v. Vliet H. H. v. d. Zanden Mr Th. M. J. de Graaf Mr dr N. H. L. v. d. Heuvel Mr P. A. Blaisse P. J. S. Serrarens J. J. Fens Ch. J. M. Mol Ir C. J. v. Meel M. P. v. d. Weyden C. J. v. d. Ploeg Mr K. T. M. v. Ryckevorsel W. J. Andriessen Th. D. J. M. Koersen Dr A. M. Lucas Jac. Groen Dr L. G. Kortenhorst Th. S. J. Hooy Dr J. G. Stokman Dr W. Drees J. M. Willems C. J. v. Lienden Jhr mr M. v.d. Goes v. Naters Mr C. J. A. M. ten Hagen J. H. Scheps E. Vermeer Mr L. A. Donker J. Schilthuis Mr A. M. Joekes H. Hofstra Mr J. W. Burger H. v. Sleen G. Ruygers N. Stufkens J. J. Vorrink Mej. mr N. S. C. Tendeloo J. G. Suurhoff J. de Kadt S. C. Mansholt H. J. v. d. Born Dr A. Vondeling D. de Loor G. M. Nederhorst Geloot moet worden om zes plaatsen tussen de volgende dertien candlclnten ir S. A. Posthumus, F. J. Goedhart. J. J. A. Berger. Mej. mr J. Zeelenberg. mr Th. J. A. M. van Lier, J. Emmens. D. Roemers, F. J. Kranenburg, mevr. A. C. Ploeg-Ploeg, J. Blom, C. W. v. Win gerden, J. Bommcr en C. Egas. Dr J. Schouten Mr A. B. Roosjen Prof. mr P. S. Gerbrandy Dr J. A. J. H. S. Bruins Slot A. Stapelkamp C. v. d. Heuvel (Leiden) Mr J. Algera Mr J. Terpstra Mr dr E. P. Verkerk (Boskoop) A. W. Biewenga Ds J. Fokkema Ds C. v. d. Zaal H. W. Tilanus F. M. v. d. Wetering Mr H. K. J. Beernink Mr J. J. R. Schmal Tj. Krol J. de Ruyter Jkvr. mr C. W. I. Wttewaall v. Stoetwegen H. Kikkert Ir C. Staf Mr P. J. Oud H. A. Korthals Mevr. A. FortanierDe Wit J. G. H. Cornelissen F. den Hartog R. Zegering Hadders G. Ritmeester Mr H. F. v. Leeuwen H. J. Ankersmit G. Wagenaar P. de Groot H. Gortzak J. Haken P. v. Staveren J. F. Reuter Ds P. Zandt Ds C. N. van Dis Ch. J. I. M. Weiter W. L. G. Lemaire Lieftinck vraagt ontheffing uit ambt Ingaande 1 Juli. De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede, dat de Minister van Financiën prof. mr P. Lieftinck aan Hare Majesteit de Koningin heeft verzocht hem reeds met ingang van 1 Juli a.s. ontheffing uit zijn ambt te willen verlenen. Verwacht mag worden, dat dit verzoek door H.M. de Koningin zal worden ingewilligd en dat de Minister-president dr W. Drees ad interim zal worden belast met de portefeuille van Financiën. Prof. Lieftinck naar Turkije als veriegenwoordiger van de Wereldbank Heden heeft de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling te Washington de benoeming be kend gemaakt van prof. mr P. Lieftinck tot speciaal vertegenwoor diger van de Wereldbank in Tur kije en wel met ingang van 1 Juli a.s. Op diezelfde dag zal de heer Lieftinck naar Washington vertrekken voor het voeren van besprekingen op het hoofd kantoor van de Wereldbank, welke be sprekingen enige weken zullen duren. Daarna zal hij naar Ankara vertrekken. Prof. Lieftinck zal optreden als ad viseur van de Turkse regering inzake de uitvoering van ontwikkelingsprojec ten, die door de Wereldbank worden ge financierd. alsmede inzake financiële en economische vraagstukken, die ver band houden met de economische ont wikkeling van Turkije. In de loop van 1950 heeft een missie met een gezamenlijke opdracht van de Turkse regering en de Wereldbank een diepgaand onderzoek ingesteld naar de Turkse economie en aanbevelingen ge daan met betrekking tot ontwikkelings plannen op lange termijn. De Wereld bank heeft reeds leningen aan Turkije verstrekt voor een totaal bedrag van 50,6 millioen dollar, ten behoeve van havenvoorzieningen, voor de aanleg van water- en hydro-electrische werken in de Seyhan-rivier en voor deelneming in het kapitaal van de industriële ont wikkelingsbank, die in 1950 werd opge richt ter bevordering van kleine en middelgrote industrieën. Zoals bekend, was prof. Lieftinck reeds van 1946 af een van de „governors" van de Wereldbank. DE NIEUWE KAMER IN BEELD. Elders in dit Blad geven wij een fotopagina van de nieuw gekozen leden der Tweede Kamer. Hierbij zij aangetekend dat de verkiezing van de laatste leden van de P.v.d.A.-fractie nog niet definitief is. WEERBERICHT OPKLARINGEN. De Bilt verwacht voor heden: Enkele opklaringen en bijna overal droog weer. Matige tot zwakke wind, hoofdzakelijk tussen West en Noord. Dezelfde of iets hogere temperaturen dan gisteren. Dit nummer bestaat uit zes pagina's

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1