mm Een Hand Verleden Verrassingen strijd om UIT HET PANDA EN DE VERD WIJN-MACHINE Agenda 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 25 Juni 1952 Tweede Blad No. 27642 Eerste Kamer trotseerde Lieftinck Na 25 Juni: „Ik zal er niet meer zijn" Minister liep kwaad weg (Van onze parlementaire redacteur) Minister Lieftinck heeft gisteren li. de Eerste Kamer op de laatste dag voor de verkiezingen, die ook de laatste dag is van zhn ministeriele leven, nog een kleine nederlaag geleden. Hij verzette zich hardnekkig tegen een motie van de heer Molenaar (VVD) om de behan deling van het wetsontwerp tot wijzi ging van de wet op de materiele oorlogs schade, uit te stellen omdat de Kamer de ingewikkelde materie nog niet vol doende had kunnen bestuderen. Op de vraag van de heer Rip (AR) aan minister Lieftinck of hij bij uit stel het wef-ontwerp eventueel nog zou kunnen verdedigen vóór 12 Juli (de dag van ontbinding van de ka mers), antwoordde de minister: „Dat is physiek onmogelijk. Ik zal er dan niet meer zijn. Ik kan dat niet nader preciseren, maar ik zal er dan niet meer zijn" Minister Lieftinck hield daarom vast aan directe behandeling, maar met 20 tegen 15 stemmen werd dc motie tot uitstel aangenomen. Tegen stemden de communisten en de PvdA. alsmede de heren Regout (KVP) en Vixseboxe (CHU>. Op het laatste moment heeft dus ook de Eer ste Kamer de machtige minister van Financiën durven trotseren. Tijdens de stemming - toen het hem duidelijk werd dat de motie zou worden aangeno men - begon minister Lieftinck zijn paperassen in te pakken en na de be kendmaking van de uitslag liep hij i kwaad weg. Hij gaf, zoals gebruikelijk in de Eerste Kamer, zelfs de voorzitter geen hand ten afscheid. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hoe is het ontstaan? Dit woord: LOEDER Er is een oud werkwoord: laden, dat lokken betekende. Het Duitse ..elnladen" is: uitnodigen. Van dit laden komt loeder, dat dus wil zeg gen: lokspijs. Als lokaas gebruikte men veelal een stuk vlees en aas kan dus vervangen worden door kreng: dood dier. Daarmee is meteen de overgang naar het scheldwoord aangegeven. Wie dus van een zijner bekenden zegt: dat kreng, dat loeder, zegt tweemaal precies hetzelfde. Hij kan dus met één van beide termen volstaan en nog beter met geen van beide. Fraaie woorden zijn het niet en ze worden hier dan ook alleen „op verzoek" behandeld. „Belastingvrije giften" goedgekeurd Ook die voor het Ned. Olympisch Comité De Eerste Kamer heeft z-h.st. het wetsontwerp aangenomen met de re geling voor dc belastingaftrek van giften aan kerkelijke, liefdadige, cul turele cn dergelijke instellingen, zodat b.v. ook schenkingen aan het Neder lands Olympisch Comité onder de regeling vallen. Voor belastingaftrek komen slechts in aanmerking giften die in totaal 2 van het zuiver inkomen of 1 van de belastbare winst bedragen en tevens f 100 te boven gaan De aftrek bedraagt ten hoogste 3 van het inkomen of de winst. De regeling vindt toepassing met ingang van het kalenderjaar 1952. Naar schatting zal deze regeling f.20 millioen minder in de schatkist orengen. De fiscale politiek van de laatste Ja- ïen heeft liefdadigheid vrijwel onmoge lijk gemaakt, aldus de heer Molenaar (WD), die de regeling ..pietepeuterig" noemde. In sommige gevallen zal 2 van het zuiver inkomen 20 r:- betekenen van het bruto-inkomen. Ook de heer Regout (KVP) vond de regeling te schriel en ook hij klaagde vooral over het minimum van 2 To voor particu lieren. Minister Lieftinck verklaarde, dat 2 Tc een proef is, zodat eventueel het per centage kan worden gewijzigd indien de wet niet zou beantwoorden aan het doel liefdadige giften ruimer te doen vloeien. Begaafde M.T.S.-ers naar Technische Hogeschool In de avondzitting der Eerste Kamer is na een debat tussen de heer Woltjer (AR) en minister Rutten z h st. het wets ontwerp aangenomen volgens hetwelk onder nader te omschrijven voorwaarden toelating zal worden verleend tot de examens in bepaalde afdelingen van de Technische Hogeschool op grond van het eindexamen der van Rijkswege ge subsidieerde MTS In de praktijk zul len slechts de begaafde M T S 'ers wor den toegelaten, die voldoende kennis bezitten der moderne talen. Dansende zelfbeschikkingspoppen Bij de behandeling van en-ge wijzi gingen van de begroting van Uniezaken protesteerde de heer Gerritsen (C.H.U.i tegen de vervanging in art. 1 van de naam Republiek der Ver. Staten van Indonesië door Republiek Indonesië om dat daardoor de onrechtmatige inlijving van de deelstaten wordt goedgekeurd. Hij maakte deze opmerking, omdat het er met het oog op Nieuw-Guinea naar u tziet, dat binnen niet te lange tijd de ..zelfbeschikkingspoppen" weer aan het dansen zullen zijn in de Staten-Gene- raal. De wetsontwerpen werden aange nomen met aantekening dat de C.H.U. geacht wenste te worden te hebben tegengestemd. Nederlandse baankampioenschappen Nog geen beslissing „bescherming burgerbevolking" De Eerste Kamer heeft de wetsont- van de burgerbevolking régelen bij achtervolgiiiKstitel voor amateurs m luchtaanvallen. Minister Teulings deelde oa. mede dat de eenvoudige uitrusting van een blokploeg f. 500.zal kosten. Dat is per blok van 1000 bewoners f. 0 50 per persoon. De minister vertrouwde dat bij een goede voorlichting de bevol king zelf ook zal willen bijdragen in de voorzieningen. Over deze wetsontwerpen kon niet worden gestemd, omdat er niet meer voldoende leden aanwezig waren. Het ligt in dc bedoeling van de voorzitter uitgestelde stemmingen te houden op 8 of 12 Juli, wanneer de Kamer voor de sluiting van de zitting bijeenkomt. Verzwaring Oorlogsstrafrecht nog onbeslist Doordat er niet meer voldoende le den aanwezig waren werd gisteren in de Eerste Kamer de stemming aange houden over het wetsontwerp tot wij ziging van de wet op het Oorlogsstraf recht. waardoor land- en volksverra ders met zwaardere straffen worden be dreigd en in vele gevallen de doodstraf kan worden opgelegd. De communisten vroegen hoofden)ke stemming waarvoor meer dan de helft van de leden aanwe zig moet zijn. Ook Wemmers haalde bakzeil Nog geen hogere veergelden op Schelde Ook minister Wemmers moest evenals Lieftinck gisteren in de Eer ste Kamer bakzeil halen. Naar aanlei ding van de interpellatie van de heer Kramer (P v. d. A.) over de voorgeno men verhoging, nog deze zomer, van de veertarieven op de Westerschelde: ver klaarde minister Wemmers, dat hy wel het overleg over deze kwestie met het provinciaal bestuur van Zeeland zal voortzetten, maar niet tot invoering van de nieuwe tarieven zal overgaan. De heer Kramer had in een motie, die door alle partijen werd ondersteund, gevraagd niet tot verhoging van de tarieven te besluiten alvorens de Staten-Generaal er over zouden zijn geraadpleegd. Met zijn toezegging kwam minister Wem mers aan dit verlangen tegemoet, waar na de heer Kramer zijn motie introk. Het exploitatie-tekort op de veren op Gisteren zijn op de baan van het Olympisch Stadion te Amsterdam de baankampioenschappen van de KNWU voortgezet met de series, achtste fina les en kwartfinales van het achtervol gingskampioenschap voor amateurs. Reeds in de series vielen enige ver rassingen te noteren. De Moor, die het in 1951 tot de halve finales bracht, werd met groot verschil uitgeschakeld door Vreeswijk uit Alphen en dc Am sterdammer Kunst moest het hoofd buigen voor Kwantes. Patsy Willekes. het vorige jaar finalist, liet ditmaal verstek gaan omdat hij zich specialiseert op de sprint De snelste tijd van dc dag werd in de kwartfinales genoteerd door de Amster dammer Piet van Heusden. die nota bene in de series als invaller mocht mee rijden, omdat Nico van Est niet was ver schenen Van Heusden is een van de voornaamste candidatcn voor de titel naast de Eindhovehaar Plantaz, die maar weinig langzamer was dan de Amster dammer. maar zich niet behoefde leeg le rijden. De kampioen van het vorige jaar, Visser, plaatste zich ook voor de halve finales, evenals de jonge Haarlem mer Adri Voorting, maar de indruk, die Visser maakte, w as niet zo best. Daar aan zal een verwonding aan zijn rechter been wel mede debet zijn. De halve fi nales en de finale zullen Zondag as. worden verreden. De uitslagen luiden: Eerste rit: 1. Visser 5 414, 2. Romeijn 5.51.0. tweede rit: 1. L. v. d Laar 5 39 4. 2 Donker 5.53 0; derde rit: 1. Van Loon 5.42.0. 2. Koo.vman 5.46 0; vierde rit: 1 Voorting 5 28 0. 2. Kuitwaard 5 416; vijf de rit: 1. Van Heusden 5 32.6. 2 Hodard 5.43.0; zesde rit: 1. Plantaz 5 34.2, 2. Ren ders 5 45 0; zevende rit: 1. Kwantes 5 32 6, 2 Groenewegen 5.48 0; achtste rit: 1. Vreeswijk 525.0. 2 Koeman 5.31.6. Kwartfinales eerste rit: 1. Visser 5.34 0. 2. L. v. d Laar 5 38.0; tweede rit: 1 Plan taz 5.24.6. 2. Van Roon 5.43.0; derde rit: 1 Voorting 5 25 6. 2 Kwantes 5 29.4; vier de rit: 1 Van Heusden 5 24.0; 2. Vrees wijk 5.26.4. Tournooi Leidse Hout mau (Fr.) si. Irvine en Katz (Zuid Rho desia) 6—4. 6—3, 4—6. 6—3: Larsen en Flam (Ver. Staten) sl. Woodroffe cn Ca- pell (Zuid Afr.l 6—4. 5—7. 4—6, 9—7. 64: Hoad en Rosewall (Austr.) sl. Schmidt en Stockenberg (Zweden60. 6—3 57, 64; Mcgrcgor cn Sedgman (Astr.i sl. Brlchant en Washer (Belg 6—0. 6—1. 6—1. WATERPOLO. Drie overwinningen voor Zijl-ploegen Het tweede zevental van de Zül won gisteravond met aan duidelijkheid niets te wensen overlatende cijfers van het Woerdense Pinqulns 3. In het begin wogen de partijen aardig tegen elkaar op, reeds spoedig echter bleek de Zijl-ploeg over veel meer adem te beschikken dan haar tege Met de regelmaat van een uurwerk v den de doelpunten gescoord, zodjt de SauterI rust reeds een 40 voorsprong voor dc - an Zijl aangaf. Na de hervatting werd de stand opge- oerd tot 60. voordat de Pinquins twee Lallsangg tegengoals maakten. Nog eenmaal wist Vekj Mui.' de Zijl de roos te vinden, waardoor de ren voortgezet met de volgende par tijen: tnenDames enkel S. Splinter 62 61L. Roose- Loov 6—3 6—3; M. de Jong—A. Soonlus 6—3 9—7. Heren enkel B: I Raaphorst 64 62; r. vetsj. mui- i r-j- -- - ders 2—6 8—6 6-1. F M. Lalisang— eindstand op 7—2 werd gebracht. De F. Vel, 6-1 6-1: B. ViseerTapk, - Lc|d« 6£»>s werd—n«- Lokenberz 6—1 7—5; H JanssenH. j m®n Thijssen Savalle 6—3 6—3; f. v. d. Blggelaar—B. teder 1 doelpunt. Visser 6—4 6—2, j DE ZIJL-DAMES—ZIOS-DAMES. D« Z>Jl-d=™s behaalden haar zesde 4~6. 6— L- W Verwegen— overwinning in successie. Als de voor tekenen niet bedriegen, ligt het kampi oenschap voor het grijpen. Dat het in deze wedstrijd vanzelf ging is echter niet zo, de rust ging p.I. in met 2—2, waarna het 32 en legen het einde 42 werd, De Zijl-doelpunten kwamen van mevr. Onderwater—Sjardin 3x en Gerda Lam- mers lx. DE ZIJL 3—V.Z.V. 2 In deze wedstrijd was het begin voor de Zijl en de ruststand 31 voor de thuisclub, doch na de hervatting hing de overwinning steeds aan een zijden draadje. De beide punten bleven echter in Leiden, door de einduitslag 5 Doove 2x, Arbouw. Laterveer en Kik kert scoorden voor de Zijl. SLEUTELSTAD 1—DE ZIJL 1. Morgenavond vindt in de Zijl de derby de Westerschelde bedraagt thans on geveer f. 2.250.000 per jaar Bij invoering van de nieuwe tarieven, zou het tekort nog f. 1.360 000 bedragen, waarvan [6—0 van mej P Lewis iG3. Nel Hermsen uitgeschakeld in Wimbledon-tournooi In de eerste ronde van het dames- enkelspel is onze landgenote Nel Hermsen in twee sets uitgeschakeld door de Engelse speelster mevr. A. Thomas. De cijfers waren 63, 61- Nel Hermsen was zeker niet in top vorm en dit zou toch wel nodig zijn ge weest om tegen de Engelse onder haar meisjesnaam Nera Dace bekend in de in ternationale tafeltenniskringen tot een goed resultaat te komen Want mevr. Thomas plaatste listig en sloeg hard en speciaal tegenover de op haar back hand geplaatste service stond onze land genote machteloos. Mevr. J. Roosvan der Wal (Ned.) won zonder moeite van de Engelse mevr. Atpluxton. Zij speelde uitstekend en beheerste de partij van het begin tot het einde, dank zij de variatie van haar slagen en haar grote vastheid. In twee sets 6—1 6—2 werd het Engelse speel- stertje uit Dorset bedwongen. Louise Brpu|h (VS. won met 61 en Doris van (Ingez. Med.-Adv.) Hart (VS.) met dezelfde cijfers mej. S. Odling (G.B.). Verdere uitslagen van het dames enkel spel ulden Nelly Adamson (Fr.) sl. mej. G. Hoa- klng G.B.) 6—3. 6—2; Jean Walker- Smith (GB) sl. mej Schmltt (Fr 63. 6—4; Shirley Fry (VSi sl mevr. W. Halford (GB) 60. 6—0: Patricia Todd I (VS) sl. mej. A. Mc Gulre (VS) 6—0. 6—2 Maureen Conolly (VS) sl. mevr. C. Mocller (GB) 62. 60: Thelma Long (Austr sl mevr. H Proudfoot (GB) 61. 60; Jean RinkelQuertler (Gr. Br l sl. mevr. R Cooper (Gr Br.) 61, 6—3. Heren: dubbelspel, eerste ronde: Selxns (Ver. Staten) en Sturgess (Zuid Afr.l sl. Walton en Hovell (Gr. Br 6—1. 6—3. 6-3. FEUILLETON r~ Andrew Mackenzie (Uit het Engels vertaald) 36) De volgende dag reed Brannigan naar het hotel van Mary Waring, die hij in de eetzaal aantrof. „Hebt U Brooke de laatste tijd nog gezien?" vroeg hij haar op de man af. „Neen. Hij heeft zelfs niet opgebeld, of ik er nog was of inderdaad was weggegaan." „Hij kent het adres van Uw ouders waarschijnlijk niet?" „Dat kan hij natuurlijk in het tele foonboek vinden, als hij het hebben wilde. En wat denkt U hiervan, mijnheer Brannigan?" Mary overhandigde Brannigan een brief van haar ouders, een lange en ver ontwaardigde lu-ief. Kent had blijkbaar een meer spannend dan waarheidsge trouw beeld van haar leven In Londen geschilderd. Haar moeder wees op haar plicht om onmiddellijk thuis te komen. „Wie is die mijnheer Brooke, waar je zo veel mee omgaat?" vroeg ze. „Het lijkt me zo te horen geen prettige figuur. Ik kan me werkelijk niet voorstellen, hoe je naar een feestje kunt gaan in een woning, waar kort tevoren Iemand is vermoord. Het staat ons helemaal niet aan, dat Je blijkbaar in slecht gezel schap verzeild bent geraakt. Telegrafeer, wanneer je thuis zult komen." Als een voetnoot was een zinnetje van haar va der toegevoegd. „Ja, kom thuis, Mary, je moeder maakt zich ernstig ongerust." „Ik geef toe", verklaarde Brannigan aarzelend, „dat U ln een dilemma zit, maar toch blijf ik er bij, dat U er beter aan doet, hier ln Londen te blijven." Maar dat kan ik toch niet aan mijn ouders schrijven?" „Nee. dat lijkt me erg moeilijk. Als U er over zwijgen zult, kan ik U wel een geheim toevertrouwen. Burgess is naar Parijs vertrokken." „Wat! Kon U hem dat niet beletten?" „Daar voelde ik niet veel voor. Burgess is het centrale punt van alle moeilijk heden. Ik stelde er belang ln te zien, wie hem naar Parijs zouden volgen. Ik vroeg mij bijvoorbeeld af, wat Brooke zou doen." „O, ik zou zelf ook wel voor een be zoek aan Parijs voelen, daar heb ik al tijd naar verlangd en lk zou alleen kun nen gaan. Zou lk daar erg ln de weg zijn' Kunt U niet zeggen, dat het nut tig zou zijn, als lk in Parijs was?" „Ik verwachtte al zoiets dergelijks", grinnikte Brannigan, „maar ik mocht het niet vragen. Ik kan namelijk geen enkele verantwoordelijkheid op mij ne men. Wanneer U gaat. moet U dat hele maal op eigen verantwoordelijkheid doen. Misschien is het mogelijk, dat de politie dan ineens tot de ontdekking komt. dat U gelukkig ook toevallig ln Parijs bent. Maak Uw paspoort en an dere papieren in orde. zodat U meteen kunt vertrekken, als U daar onbedwing bare lust toe voelt, bijvoorbeeld omdat ik U vertel, dat een bezoek aan Parijs wel eens aardig kon zijn." Toen Brannigan op Scotland Yard te rugkwam. wachtte Dale hem op. „Beroering in de onderwereld, myn heer Brannigan. Het is bekend gewoiflen dat Burgess vertrokken is. Ik vertrouw die onrust niet zo erg." „Zoiets verwachtte ik." Brannigan wist uit ervaring, dat de misdadigers- wereld over het algemeen ongerust werd als een moordzaak tot een climax kwam. Moordenaars werden over het algemeen niet gewaardeerd, ook in dat milieu niet. en een climax brengt te veel poli- tie-activiteit mee, om nog verder te kun nen „opereren". „Laat me weten, wanneer Brooke nei gingen vertoont om te vertrekken, ik heb zo'n idee, dat hy snel weet te handelen en dan moeten we hem direct volgen om te zien. wat hij uitvoert." „Verwacht U dan, dat hij er vandoor gaat?" „Lijkt me nogal voor de hand te lig gen, ls het niet?" vroeg Brannigan vrij scherp. Dale kleurde. „Neem me niet kwalijk, ik dacht daar niet zo gauw aan. Natuur lijk. als hij optreedt als agent van Gar rett, moet hy achter Burgess aan." „Inderdaad. We moeten hem dus inde gaten houden. We moeten Brooke of Drew en die moordenaar met litteken hebben om Garret te vinden." Brannigan dacht even na en vroeg toen: „Ben je al wat te weten gekomen ever die vriend van Mary Waring, die Miles Kent?" „Die kocht tien jaar geleden dat bui ten in Norfolk en woont daar nog steeds. Voor die tijd kwam hij er vrij geregeld. Hy beweert oorspion kei ijk uit Cumber land te komen. Hy is vrUgezel en reist vry veel, maar er is geen enkele aan- wyzing, dat hy enige connectie met Ameiika heeft." „Dat lijkt me nog al veilig. Maar ga door met allerlei informaties inwinnen, niet alleen 'over hem maar over allerlei anderen, die er maar even voor in aan merking komen. ook. Wanneer we onze hoofdpersoon ergens ontdekken, moeten we zoveel mogelyk over hem weten." Brannigan kreeg eerder dan hy ver wacht had een aanwijzing, waar hij de gezochte moordenaar moest zoeken. Even nadat Dale hem had verlaten, ging de telefoon. „Ik weet, vie die moordenaar is. die je zoekt", vertelde Taske hem onbewo gen. „Maar ik heb geen flauw idee, waar je hem vinden kunt. Waar kan ik je even de details geven?" Brannigan maakte een afspraak voor over enkele minuten in het café waar zy elkaar regelmatig ontmoetten, in May- fair. Taske kwam onmiddellijk terzake, toen zy elkaar spraken. „Ik had eerder aan die man moeten denken", bekende hy, „maar we zijn hem zo lang met tegengekomen, dat ik eigen- ïyk dacht dat hy zich uit dit soort zaken had teruggetrokken Hy heet Al Burns, en hy werkte vroeger gewoonlijk samen met Al Capone, Zijn signalement klopt nauwkeurig met dat van jouw prooi. Dat litteken liep hy op in een gevecht tussen gangsters in Chicago. Hy moet een heel stel misdaden op zijn ge weten hebben, maar ze hebben er nooit één kunnen bewijzen. Drie of vier jaar lang hebben we eigenlijk nooit meer iets van hem gemerkt .Een expert met de revolver. Het lykt me zo goed als zeker dat- hy jouw mannetje is, maar voor alle zekerheid heb ik per luchtpost zijn foto laten opsturen. We kunnen Rosso vra gen, of dat onze vriend is, die met Drew heeft gesproken." Brannigan en Taske gingen eens na, of deze figuur paste in de theorie, die zy zich over deze affaire gevormd had den en kwamen tot de overtuiging, dat zulks zeer wel mogelyk was. ..De vlucht van Burgess naar Parijs is misschien wel het beste, wat er ge beuren kon voor ons", merkte Brannigan na ampele overweging op. „wy kennen Garrett niét, en du^ kunnen we niet naar hem zitten uitkijken. Maai- wij kun nen wel zorgen, dat Al Burns niet langs legale wegen naar Frankryk komt. Het blijft natuurlyk mogelijk, dat hy op een of andere wyze het land uit wordt ge smokkeld. Het zou me overigens niets verwonderen, als een of meer leden van het fraaie kringetje van Brooke niet ook naar Parys kwamen, maar zelfs dan moet het ln dat kleinere gezelschap verdachten moeliyjc voor Garrett en handlangers zyn om onopgemerkt te worden." Wordt vervolgd. Laga en Willem 3 roeien Zondag opnieuw Op de Bosbaan zal Zondagmiddag tijdens de pauze van kanowedslrijdcn. die aldaar zullen worden gehouden, de race in de Vier zonder Stuurman, die j.l. Zaterdag tijdens de wedstrij den van Nereus een dramatisch ver loop had. opnieuw worden geroeid. Zoals bekend had de kamprechter op 500 meter de strijd gestaakt, omdat Laga zich verstuurde en in de baan van Wil lem III terecht kwam. Aangezien aan de ploeg van Willem III niet werd toege staan de baan uit te roeien, kon zii re- elementair niet als winnaar worden uit geroepen. Od verzoek van de technische commissie van de Ned. Roeibond werd Mulloy en Sa-.ltt (Ver S(aten) sl. Fancult opnieuw gestart. Toen de ploeg van Wil- wint-»-,. i7„M af- r. 1 r.A fii Williams (Zuid Afr 6—3. 64, 6—3; Drobny (Egypte) en Patty (Ver. Staten) sl. Canepele en Merlo It.) 61, 64. 64; Ampon (Phll en Clark (Ver Saten) sl. Potts (Ver. Staten) en Specht (Oost.) 86, 63. 46. 64; Borotra en Destre- lem III op 1250 meter een lengte voor lag. gaf nummer twee van Willem III wegens uitputting op. Laga roeide al leen de wedstrijd uit en liet een tijd no teren van 6 min. 49 sec. Radio-programma VOOR DONDERDAG 26 JUNI Hilversum I. (402 m.) KRO: 7 00 Nieuws. 7 15 Gram.muzlek: 7.45 Morgen gebed en Liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.muzlek; 9.00 Voor de hulsvrouw; 9.30 Waterstanden: 9.35 Gram muziek; NCRV: 10.00 Gram mu ziek; 10 30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.muzlek; 11.50 „Als de ziele luistert", causerie; 12 00 Ang< 12.03 Lunchconcert. (12 3012 33 Li en tulnbouwmededellngen12.55 Zonne wijzer: 13 00 Nieuws eii Katholiek nieuws 13.20 Planoduo; 13.35 Zangrecltnl. NCRV: 14.00 Promenade orkest en soliste: 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Grammuzlek. 15.30 Sopraan, bas, cembalo en cello; 16.00 Bij bellezing. 16.30 Harpensemble; 17.00 Voor de Jeugd, 17.25 Vlooi en plano: 18.00 Nieuws: 18.15 Zangvereniging: 18.40 „Or de stelling"; 18 50 Grnm muziek; 19 0! „Levensvragen van allerlei aard en eei pastoraal antwoord": 19.20 Bariton en or gel: 19 40 Radiokrant; 20.00 Nieuws ei weerberichten: 20.10 Amusementsmuziek: 20.50 Reportage; 21.10 Gram.muzlek: (2 21.35 „Het Wespennest"): 21.55 Bulten lands overzicht; 22 15 Twee Piano's: 22 45 Avondoverdenking; 23 00 Nieuws en SOS- berlchten; 23.1524.00 Gram.muzlek. Hilversum II. (298 m. AVRO: 7.00 Nieuws: 7.15 Ochtendgymnastiek: Gram.muzlek: VPRO: 7.50 Dagoper AVRO: 8.00 Nieuws; 8 15 Gram.muzlek; 9 00 Morgenwijding: 9 15 Gram.muzlek. 9 25 Voor de hulsvrouw; 9 30 Gram.muzlek 66) Nieuwe hoop daagde voor de beproefde Minis ter. en met een warme klank in zijn anders zo sobere stem wendde hij zich tot Joris Goedbloed: ..Alstu blieft. Professor Goedbloed - kunt u iets doen om de regering te steunenom mijn loopbaan te redden. en om. als het kan. ook Professor Kalker weer te voorschijn te brengen?" ..Nu ge er over begint te spreken kan ik u wel mededelen", aldus gaf Joris te kennen. ..dat de bouw van een Verdwijn-Macliine geen moeilijkheden oplevert voor een meesterlijk brein als het mijne". ..Nee", vulde Panda aan. „het kost alleen moor 738964 du ca ten". „ja inderdaad!" riep Joris haastig, toen de gezags drager tekenen van ontzetting vertoonde. ..ik begrijp uw verbazing, waarde Excellentie! Ongelooflijk, nietwaar? Een spotprijsje voor een Verschijn- Machinc! De regering is gewend méér te betalen en minder te krijgen - dat weet ik! Maar ik behoor niet tot de vuige lieden, die er op uit zijn zich te verrijken, moet ge weten. Steeds heb ik mijzelve voorgehouden dat deugdzaamheid niet te betalen is Hier was de minister ziclizelve echter weer in zover meester, dat hij dc woordenstroom kon onderbreken. ..Maar zoveel geld is er niet!" riep hij uit. ..Dat staat helemaal niet op de begroting! Ik zou niet weten hoe ik er aan zou moeten komen!" ..Achnu schertst ge!" riep Joris luchtig uit. ..Een kleine verhoging van de wcelde-aanwas-belasting. een weinig accijns op rokerij en andere ondeugden en ge zijl er! Daar krijgt ge dan een levensgrote atoom-geleerde voor terug! Het volk zal u toejuichen cn bewonderen voor deze maatregelen! Komaan - nu niet langer geaarzeld En nu begon het er op te lijken, dat de autoriteit overtuigd was Planotrio: 12 25 „In onnetje"; 12 30 Land- en tulnbouwmec. delingen; 12 33 Hawallanmuzlck; 13 00 Nieuws: 13.15 „BIJ het eeuwfeest van de Nederlandse postzegel"; 13.25 Lichte mu ziek: 14.05 „Majoor Frans", hoorspel; 14.55 Gram.muzlek: 15.00 Voor de zieken; 16.00 Amateursprogramma: 16 50 Gram.muzlek: 17.00 Voor dè jeugd; 17 30 Militaire cau serie: 17.40 Marlnekapel; 1745 Regerings uitzending Mr. H van Andel: Hollandia. Nleuw-Gulnea's hoofdstad": 18 00 Nieuws 18.15 De Ronde van Frankryk en tennis kampioenschappen: 18.30 Lichte muziek; 19 00 Gesproken brief uit Londen: 19.05 Ronde Tafel Parlement; 19.25 Lichte mu ziek: 20.00 Nieuws: 20 05 Radio Phllhar- monlsch orkést en solist: 21.15 .De man die Harrv Truman was", hoorspel: 22 05 Surinaamse volksmuziek: 22 20 Gevarieerd programma: 23 00 Nieuws: 23.15 Sport: 23.3024 00 Lichte muziek. ingeland. BBC lloine Service. 330 m.: 12.00 Intermezzo: 12 05 Causerie: 12.30 Voor de arbeiders; 12 55 Weerberichten: 13 00 Nieuws: 13 10 Mededelingen: 13.20 Fllmprogr.; 13 55 Sportuitslagen: 14.00 Voor de scholen; 15.10 Sport reportage; 15 40 Hoorspel: 16 10 Causerie. 16.35 Sport- roportagc: 17 00 Voor de kinderen: 17.65 Weerberichten; 18 00 Nieuws; 18.15 Sport; 18 20 Militaire muziek; 19.00 Hoorspel: 19 30 Dansmuziek: 20.00 Klankbeeld: 20 30 Gevarieerd programma: 21,00 Nieuws: 21.15 Causerie: 21 30 Kamermuziek: 22 30 We- tenschappeiyk overzicht; 22 45 Parle- mentsoverzicht: 23 00— 23 03 Nieuws. Engeland, BBC Light Programme. 1500 en 247 in.: 12 00 Parlementsoverzlcht; 12.15 Dansmuziek; 12.45 Orkestconcert: 13.45 Voor de kinderen; 14 00 Voor de vrouw; 15.00 Sopraan en viool, 15 30 Voor de soldaten; 15 45 Dansmuziek; 16.15 Mrs. Dale's Dagboek: 16.30 Causerie; 15.45 Mi litair orkest; 17 30 Orgelspel; 18 00 Lichte muziek: 18 30 Sportreportage: 18 45 Hoor spel. 19 00 Nieuws; 19 35 Sportuitslagen: 19 30 Gevarieerd programma; 22 00 Nieuws 22.15 Dansmuziek: 23 00 Voordracht; 23.15 Orgelspel; 23 56—24 00 Nieuws. Nordwestdeutscher Rundfunk. 309 m.: 12 00 Orkestconcert 13.00 Nieuws. 13 25 Lichte muziek: 16.60 Dansmuziek: 17.00 Nieuws; 17 45 Gram muziek; 19 00 Nieuws 19 30 Lichte muziek. 20.15 Hoorspel: 21 15 Alt en plano; 21.45 Nieuws; 22 35 Orkest concert; 23.30 Lichte muziek; 24 00 Nieuws 0.30 Dansmuziek: 1 00 Weerbericht Brussel. 324 en 484 in. 324 m.: 11.45 Klassieke muziek; 12 30 Weerberichten. 12 34 Voor de landbouwers; 12 42 Gram- muziek; 12.50 Koersen. 12 55 Gram.mu zlek; 13 00 Nieuws; 13 15 Grammuzlek: 13.30 Pianorecital; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.muzlek: 14.30 Franse les: 14.45 Gra- mofoonmuzlek: 15.00 Voor de vrouw; 15.45 Verzoekprogramma; Tussen 16.00 en 17.30 Ronde van Frankrijk; 16.00 Gram.muzlek; 16.15 Orkestconcert; 17.00 Nieuws; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gram.muzlek; 18 30 Voor de soldaten; 19 00 Nieuws; 19.40 Koorzang: 20 00 Orkestconcert; 22.00 Nieuws: 22.15 Verzoekprogramma; 22.55 23.00 Nieuws. 484 m.r 12 05 Gram.muz.; 13.00 Nieuws; muziek: 17.00 Nieuws. 17.16 Lichte mu- 13.10. 14 00. 15.00. 15.45 en 16.30 Granv- ziek: 18 30 en 19.30 Grammuzlek; 19 45 frankrijk. Nationaal Programma. 249 eil 347 in.: 12.30 Operamuziek: 13.00 Nieuws; 13 20 Operamuziek; 14.05 Pianorecital; 14.25 Hoorspelen; 17.10 Orgelconcert; 17.55 Grammuzlek: 18.30 Amerikaanse uitzending: 19.01 Lichte muziek: 19.58 Gram.muzlek: 20 02 Orkestconcert: 23.15 Gram.muzlek; 23.4524.00 Nieuws. WOENSDAG, aal 1: Zitting Prljzencommlssle DONDERDAG. Schuttersveld: Circus Mikkenle. 8 tmr Herv. Tehuis voor Ouden van Dagen (Kaarsenmakersstraat). Receptlo 125-Ja- rlg bestaan. 34 1/2 uur ns.ni. VRIJDAG. Schuttersveld: Circus Mikkenle. 8 untf nam. Stadszaal (foyer): 167ste alg. verg. Kon. Genootschap M.S.G., 8 uur nam. •sve v.m. Stadhuis: Ontvangst deelnemers eeuw feestviering Waalse Bibliotheek. 5 uur nam. Daarna receptie. Groenoord (Haarlemmerweg)Kermis vermaak 25 en 712 uur nam. ZONDAG. Schuttersveld: Circus Mikkenle. 2 en uur nam. MAANDAG: Rijksmuseum voor Volkenkunde: Game lan-uitvoering door leerlingen Montessori school, 8 uur nam. DAGELIJKS. Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling „Vertrouwd bezit van vreemds herkomst". Tot 1 October, dagelijks van 105 uur ('sZondags van 15 uur). DE BIOSCOPEN. Trlnnon „De vroiyke avonturen van Lady Godlva" (18 Jaar). Werkdagen 2.30, 7 en 9.15 uur; Zondags 2.15, 4.50, 7 en 9.15 uur. Rex „Noodlottige vriendschap" (14 Jaar) Werkdagen 2.30. 7.15 en 9 15 uur; Zon dags 2 30. 4 45. 7.15 en 9.15 uur. Donder- dae „Een zaak van leven of dood". c#*,n0 -Per Luchtpost" (14 jaar) Werk dagen 2.30. 7 en 9.15 f"- **"-1 4.45, 7 en 9.15 uur. Zondags 2.3C (14Jaar) AS. l ea 9*15Uuur.° Met vliegende vaandels" n 2 30. 7 en 9 15 45. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 21 Juni 13 uur tot Zaterdag 28 Juni 8 uur waargenomen door Apotheek Herding en Blanken. Hoaewoerd 171. tel. 20502 en Apotheek Rellet Steenslraat 35. tel. 201.16. Te Oegstgeest door de Oegsteeester Apotheek. Wllhelminapark 8. Tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 9