Een Hand Verleden Wi Verrassingen in strijd om aolitervolgiiigstitel voor amateurs UIT HET DE YERDWIJN-MACHINE Agenda 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 25 Juni 1952 Tweede Blad No. 27642 Eerste Kamer trotseerde Lieftinck Na 25 Juni: „Ik zal er niet meer zijn" Minister liep kwaad weg (Van onze parlementaire redacteur) Minister Lieftinck heeft gisteren ii de Eerste Kamer op de laatste dag voor de verkiezingen, die ook de laatste dag is van zyn ministeriele leven, nog een k'eine nederlaag geleden. Hij verzette zich hardnekkig tegen een motie van de heer Molenaar (WD) om de behan deling van het wetsontwerp tot wijzi ging van de wet op de materiele oorlogs schade, uit te stellen omdat de Kamer de ingewikkelde materie nog niet vol doende had kunnen bestuderen. Op de vraag van de heer Rip (AR) aan minister Lieftinck of hii b(j uit stel liet wetsontwerp eventueel nog zou kunnen verdedigen vóór 12 Juli (de dag van ontbinding van de ka mers). antwoordde de minister: „Dat is physiek onmogelijk. Ik zal er dan niet meer zijn. Ik kan dat niet nader preciseren, maar ik zal er dan niet meer zijn" Minister Lieftinck hield daarom vast aan directe behandeling, maar met 20 tegen 15 stemmen werd de motie tot uitstel aangenomen. Tegen stemden de communisten en de PvdA.' alsmede de heren Regout iKVP) en Vixseboxe (CHU). Op het laatste moment heeft dus ook de Eer ste Kamer de machtige minister van Financiën durven trotseren. Tijdens de stemming - toen het hem duidelijk werd dat de motie zou worden aangeno men - begon minister Lieftinck zijn paperassen in te pakken en na de be kendmaking van de uitslag liep hij kwaad weg. Hij gaf. zoals gebruikelijk in de Eerste Kamer, zelfs de voorzitter geen hand ten afscheid. iMlllllllllllllllllllllllllllllllllll Hoe is het ontstaan? Dit woord: LOEDER Er is een oud werkwoord: laden, dat lokken betekende. Het Duitse „einladen" ls: uitnodigen. Van dit laden komt loeder, dat dus wil zeg gen: lokspijs. Als lokaas gebruikte men veelal een stuk vlees en aas kan dus vervangen worden door kreng: dood dier. Daarmee is meteen de overgang naar het scheldwoord aangegeven. Wie dus van een zijner bekenden zegt: dat kreng, dat loeder, zegt tweemaal precies hetzelfde. Hy kan dus met één van beide termen volstaan en nog beter met geen van beide. Fraaie woorden zijn het niet en ze worden hier dan ook alleen „op verzoek" behandeld. „Belastingvrije giften" goedgekeurd Ook die voor het Ned. Olympisch Comité De Eerste Kamer heeft z h.st. het wetsontwerp aangenomen met dc re geling voor de belastingaftrek van giften aan kerkelijke, liefdadige, cul turele en dergelijke instellingen, zodat b.v. ook schenkingen aan het Neder lands Olympisch Comité onder de regeling vallen. Voor belastingaftrek komen slechts in aanmerking giften die in totaal 2 van het zuiver Inkomen of 1 van de telastbare winst bedragen en tevens f 100 te boven gaan De aftrek bedraagt ten hoogste 3 van het inkomen of de winst. De regeling vindt toepassing met ingang van het kalenderjaar 1952. De fiscale politiek van de laatste ja ren heeft liefdadigheid vrijwel onmoge lijk gemaakt, aldus de heer Molenaar «WD), die de regeling „pietepeuterig" noemde. In sommige gevallen zal 2 van het zuiver inkomen 20 betekenen van het bruto-inkomen. Ook de heer Regout (KVP) vond de regeling te schriel en ook hij klaagde vooral over het minimum van 2 ri voor particu lieren. Minister Lieftinck verklaarde, dat 2 een proef is. zodat eventueel het per centage kan worden gewijzigd indien de wet niet zou beantwoorden aan het doel liefdadige giften ruimer te doen vloeien. Begaafde M.T.S.-ers naar Technische Hogeschool In de avondzitting der Eerste Kamer is na een debat tussen de heer Woltjer AR) en minister Rutlen z. h st het wets ontwerp aangenomen volgens hetwelk onder nader te omschrijven voorwaarden toelating zal worden verleend tot de examens in bepaalde afdelingen van de Technische Hogeschool op grond van het eindexamen der van Rijkswege ge subsidieerde M.T S. In de praktijk zul len slechts de begaafde M.TS.'ers wor den toegelaten, die voldoende kennis bezitten der moderne talen. Dansende zelfbeschikkingspoppen By de behandeling van enige wijzi gingen van de begroting van Uniezaken protesteerde de heer Gerritsen (C.H.U.) tegen de vervanging in art. 1 van de naam Republiek der Ver. Staten van Indonesië door Republiek Indonesië om dat daardoor de onrechtmatige inlijving van de deelstaten wordt goedgekeurd. Hfj maakte deze opmerking, omdat het er met het oog op Nieuw-Guinea naar uitziet, dat binnen niet te lange tijd de ..zelfbeschikkingspoppen" weer aan het dansen zullen zijn in de Staten-Gene- raal. De wetsontwerpen werden aange nomen met aantekening dat de C.H.U. geacht wenste te worden te hebben tegengestemd. Nog geen beslissing „bescherming burgerbevolking" De Eerste Kamer heeft de wetsont werpen behandeld die de bescherming van de burgerbevolking regelen bij luchtaanvallen Minister Teulings deelde o.a. mede dat de eenvoudige uilrusting van een blokploeg f 500.zal kosten. Dat is per blok van 1000 bewoners f 0 50 per persoon. De minister vertrouwde dat bij een goede voorlichting de bevol king zelf ook zal willen bijdragen in de voorzieningen. Over deze wetsontwerpen kon niet worden gestemd, omdat er niet meer voldoende leden aanwezig waren. Het ligt in de bedoeling van de voorzitter uitgestelde stemmingen te houden op 8 of 12 Juli. wanneer de Kamer voor de sluiting van dc zitting bijeenkomt. Verzwaring Oorlogsstrafrecht nog onbeslist Doordat er niet meer voldoende le den aanwezig waren werd gisteren in de Eerste Kamer de stemming aange houden over het wetsontwerp tot wij ziging van de wet op het Oorlogsstraf recht. waardoor land- en volksverra ders met zwaardere straffen worden be dreigd en in vele gevallen de doodstraf kan worden opgelegd. De communisten vroegen hoofde'ijke stemming waarvoor meer dan de he'.ft van de leden aanwe zig moet zijn. Ook Wemmers haalde bakzeil Nog geen hogere veergelden op Schelde Ook minister Wemmers moest evenals Lieftinck gisteren in de Eer ste Kamer bakzeil halen. Naar aanlei ding van de interpellatie van de heer Kramer «P. v. d. ,A.) over de voorgeno men verhoging, nog deze zomer, van de veertarieven op de Westerschelde: ver klaarde minister Wemmers. dat hij wel het overleg over deze kwestie met het provinciaal bestuur van Zeeland zal voortzetten, maar niet tot invoering van de nieuwe tarieven zal overgaan. De heer Kramer had in een motie, die door alle partijen werd ondersteund, gevraagd niet tot verhoging van de tarieven te besluiten alvorens de Staten-Generaal er over zouden zijn geraadpleegd Met zijn toezegging kwam minister Wem mers aan dit verlangen tegemoet, waar na de heer Kramer zijn motie introk. Het exploitatie-tekort op "de veren op Nederlandse baankampioenschappen Gisteren zijn op de baan van het Olympisch Stadion te Amsterdam de baankampioenschappen van de KNWU voortgezet met de series, achtste fina les en kwartfinales van het achtervol gingskampioenschap voor amateurs. Reeds in de series vielen enige ver rassingen te noteren. De Moor, die het in 1951 tot de halve finales bracht, werd met groot verschil uitgeschakeld door Vreeswijk uit Alphen en dc Am sterdammer Kunst moest het hoofd bulgen voor Kwantes. Patsy Willekes. het vorige jaar finalist, liet ditmaal verstek gaan omdat hij zich specialiseert op de sprint. De snelste tijd van de dag werd in de kwartfinales genoteerd door de Amster dammer Piet van Heusden, die nota bene in de series als in\ aller mocht mee rijden, omdat Nico van Est niet was ver schenen Van Heusden is een van de voornaamste candidaten voor de titel naast de Eindhovenaar Planlaz, die maar weinig langzamer \yas dan de Amster dammer, maar zich niet behoefde leeg te rijden De kampioen van het vorige jaar, Visser, plaatste zich ook voor de halve finales, evenals de jonge Haarlem mer Adri Voorting. maar de indruk, die Visser maakte, was niet zo best. Daar aan zal een verwonding aan zijn rechter been wel mede debet zijn. De halve fi nales en de finale zullen Zondag a.s. worden verreden. De uitslagen luiden: Eerste rit: 1. Visser 5.41.4, 2. Romeijn 5.51 0, tweede rit: 1. L. v. d. Laar 5.39 4 2 Donker 5.53.0; derde rit: 1 Van Loon 5 42 0, 2 Kooyman 5 46.0; vierde rit 1 Voorting 5 28 0. 2. Kuitwaard 5.41 6; vijf de rit: 1. Van Heusden 5 32 6 2 Hofland 5 43 0; zesde rit: l.Plantaz 5.34.2. 2. Rijn- ders 5 45 0; zevende rit: 1. Kwantes 5 32.6. 2 Groenewegen 5 43 0; achtste rit: 1 Vreeswijk 5.25.0. 2 Koeman 5 31 6 Kwartfinales eerste rit: 1. Visser 5.34.0. de Westerschelde bedraagt thans on geveer f. 2.250.000 per jaar. Bij invoering van de nieuwe tarieven, zou het tekort nog f. 1.360.000 bedragen, waarvan f. 272.000 voor rekening van de provin cie Zeeland zou moeten komen. (Ingez. Med.-Adv.) 2. L v d Laar 5 38 0: tweede rit: 1 Plan- taz 5 24 6. 2 Van Roon 5.43 0; derde rit: 1. Voorting 5 25 6. 2 Kwantes 5 29 4. vier de rit: 1 Van Heusden 5.24.0; 2. Vrees wijk 5.26.4 FEUILLETON r Door Andrew Mackenzie (Uit het Enge!» vertaald) 36) De volgende dag reed Brannigan naar het hotel van Mary Waring, die hij in de eetzaal aantrof. „Hebt. U Brooke de laatste tijd nog gezien?" vroeg hij haar op de man af. „Neen. Hij heeft zelfs niet opgebeld, of Ik er nog was of inderdaad was weggegaan." „Hy kent het adres van Uw ouders waarschijnlijk niet?" „Dat kan hij natuurlijk in het tele foonboek vinden, als hij het hebben wilde. En wat denkt U hiervan, mijnheer Brannigan?" Mary overhandigde Brannigan een brief van haar ouders, een lange en ver ontwaardigde brief. Kent had blijkbaar een meer spannend dan waarheidsge trouw beeld van haar leven in Londen geschilderd. Haar moeder wees op haar plicht om onmiddellijk thuis te komen. „Wie is die mijnheer Brooke, waar je zo veel mee omgaat?" vroeg ze. „Het lijkt me. zo te horen geen prettige figuur. Ik kan me werkelijk niet voorstellen, hoe je naar een feestje kunt gaan in een woning, waar kort tevoren iemand is vermoord. Het staat ons helemaal niet aan, dat je blijkbaar in slecht gezel schap verzeild bent geraakt. Telegrafeer, wanneer je thuis zult komen." Als een voetnoot was een zinnetje van ha'ar va der toegevoegd. „Ja. kom thuis. Mary, je moeder maakt zich ernstig ongerust." „Ik geef toe", verklaarde Brannigan aarzelend „dat U in een dilemma zit. maar toch blijf Ik er bij. dat U er beter aan doet, hier in Londen te biyven." „Maar dat kan ik toch niet aan mijn ouders schrijven?" ..Nee. dat lijkt me erg moeilijk. Als U er over zwijgen zult. kan ik U wel een geheim toevertrouwen. Burgess is naar Parijs vertrokken." „Wat! Kon U hem dat niet beletten?" „Daar voelde ik niet veel voor. Burgess is het centrale punt van alle moeilijk heden. Ik stelde er belang ln te zien, wie hem naar Parijs zouden volgen. Ik vroeg mij bijvoorbeeld af, wat Brooke zou doen." „O, lk zou zelf ook wel voor een be zoek aan Parijs voelen, daar heb ik al tijd naar verlangd en ik zou alleen kun nen gaan. Zou ik daar erg in de weg zijn? Kunt U niet zeggen, dat het nut tig zou zijn. als ik in Parijs was?" „Ik verwachtte al zoiets dergelijks grinnikte Brannigan. „maar lk mocht het niet vragen. Ik kan namelijk geen enkele verantwoordelijkheid op mij ne men. Wanneer U gaat. moet U dat hele maal op eigen verantwoordelijkheid doen. Misschien is het mogelijk, dat de politie dan ineens tot de ontdekking komt. dat U gelukkig ook toevallig in Parijs bent. Maak Uw paspoort en an dere papieren in orde. zodat U meteen kunt vertrekken, als U daar onbedwing bare lust toe voelt, bijvoorbeeld omdat ik U vertel, dat een bezoek aan Parijs wel eens aardig kon zijn." Toen Brannigan op Scotland Yard te rugkwam, wachtte Dale hem op. „Beroering in de onderwereld, mijn heer Brannigan. Het is bekend geworden dat Burgess vertrokken is. Ik vertrouw die onrust niet zo erg." „Zoiets verwachtte ik." Brannigan wist uit ervaring, dat de misdadigers- wereld over het algemeen ongerust werd als een moordzaak tot een climax kwam. Moordenaars werden over het algemeen niet gewaardeerd, ook in dat milieu niet. en een climax brengt te veel poli- tie-activlteit mee, om nog verder te kun nen „opereren". „Laat me weten, wanneer Brooke nei gingen vertoont om te vertrekken, ik heb zo'n idee. dat hij snel weet te handelen en dan moeten we hem direct volgen om te zien. wat hij uitvoert .Verwacht U dan. dat hij er vandoor gaat?" .Lijkt me nogal voor de hand te lig gen, is het niet?" vroeg Brannigan vrij scherp. Dale kleurde. „Neem me niet kwalijk, ik dacht daar niet zo gauw aan. Natuur lijk, als hy optreedt als agent van Gar rett, moet hij achter Burgess aan." „Inderdaad. We moeten hem dus in de gaten houden. We moeten Brooke of Drew en dlc moordenaar met litteken hebben om Garret te vinden." Brannigan dacht even na en vroeg toen: „Ben Je al wat te weten gekomen over die vriend van Mary Waring, die Miles Kent?" ,Die kocht tien jaar geleden dat bui ten in Norfolk cn woont daar nog steeds. Voor die tijd kwam hij er vrij geregeld. Hy beweert oorspronkelijk uit Cumber land te komen. Hy is vrUgezel en reist vrij veel. maar er is geen enkele aan- wyzing. dat hij enige connectie met Amerika heeft." „Dat lijkt me nog al veilig. Maar ga door met allerlei informaties inwinnen, niet alleen over hem maar over allerlei anderen, die er maar even voor in 'aan merking komen. ook. Wanneer we onze hoofdpersoon ergens ontdekken, moeten we zoveel mogelyk over hem weten," Brannigan kreeg eerder dan hy ver wacht had een aanwijzing, waar hy de gezochte moordenaar moest zoeken. Even nadat Dale hem had verlaten, ging de telefoon. „Ik weet. wie die moordenaar is. die je zoekt", vertelde Taske hem onbewo gen. „Maar ik heb geen flauw idee. waar je hem vinden kunt. Waar kan ik je even de details geven?" Brannigan maakte een afspraak voor over enkele minuten in het café waar zy elkaar regelmatig ontmoetten, in May- fair. Taske kwam onmiddellyk terzake, toen zy eikaar spraken. „Ik had eerder aan die man moeten denken", bekende hij. „maar we zijn hem zo lang met tegengekomen, dat ik elgen- ïyk dacht dat hy zich uit «iit soort zaken had teruggetrokken Hy heet Al Burns, en hij werkte vroeger gewoonlijk sunten met Al Capone. Zijn signalement klopt nauwkeurig met dat van jouw prooi. Dat litteken liep hij op ln een gevecht tussen gangsters in Chicago. Hij moét een heel stel misdaden op zyn ge weten hebben, maar ze hebben er nooit cén kunnen bewijzen. Drie of vier jaar lang hebben we eigenlijk nooit meer iets van hem gemerkt .Een expert met de revolver. Het lijkt me zo goed als zeker dat hij Jouw mannetje is. maar voor alle zekerheid heb ik per luchtpost zUn foto laten opsturen. We kunnen Rosso vra gen. of dat onze vriend is, die met Drew heeft gesproken." Brannigan en Taske gingen eens na. of deze figuur paste in de theorie, die zy zich over deze affaire gevormd had den en kwamen tot de overtuiging, dat zulks zeer wel mogelijk was. „De vlucht van Burgess naar Parüs is misschien wel het beste, wat er ge beuren kon voor ons", merkte Brannigan na ampele overweging op. „wy kennen Garrett niet, en dus kunnen we niet naar hem zitten uitkyken. Maar wij kun nen wel zorgen, dat Al Bums niet langs legale wegen naar Frankrijk komt. Het blyft natuurlijk mogelyk. dat hy op een of andere wyze het land uit wordt ge smokkeld. Het zou me overigens niets verwonderen, als een of meer leden van het fraaie kringetje van Brooke niet ook naar Parys kwamen, maar zelfs dan moet het ln dat kleinere gezelschap van verdachten moeiiyk voor Garrett en zijn handlangers zyn om onopgemerkt te worden." Wordt vervolgd. TENNIS. Tournooi Leidse Hout Het B- en C-tournool van de tennis vereniging De Leidse Hout werd giste ren voortgezet met de volgende par- then: tiien: Dames enkel B: T. Sauter— S. Splinter 6—2 6—1; L. Roose—E van Loov 63 6—3; M. de Jong—A. Soonius 6—3 9—7. Heren enkel B: F. M LalisangS. Raaphorst 64 62; F. VeisJ. Mul ders 2—6 8—6. 6—1; F M. Lalisang— F. Veis 6—1 6—1; B. Visser—Tapke- Lokenberg 6—1 7—5; H Janssen—H. Savalle 63 6—3; T. v. d. Biggelaar—B. Visser 6—4 6—2. Heren enkel C: R Moolenaar—Th v. d. Berg 4—6 6—2 6—1; W Verwegen— J. Kluivers 6—1 0—6 6-4; J. KruytH. Mekking 6—0 6—4 Nel Hermsen uitgeschakeld in Wimbledon-tournooi In de eerste ronde van het dames enkelspel Is onze landgenote Nel Hermsen in twee sets uitgeschakeld door de Engelse speelster mevr. A. Thomas. De cijfers waren 63, 61. Nel Hermsen was zeker niet ln top vorm en dit zou toch wel nodig zyn ge weest om tegen de Engelse onder haar meisjesnaam Nera Dace bekend in de in ternationale tafeltenniskrlngen tot een goed resultaat te komen. Want mevr. Thomas plaatste listig en sloeg hard en speciaal tegenover de op haar back hand geplaatste service stond onze land genote machteloos. Mevr. J. Roosvan der Wal (Ned won zonder moeite van de Engelse mevr. Atpluxton. Zij speelde uitstekend en beheerste de party van het begin tot het einde, dank zij de variatie van haar slagen en haar grote vastheid. In twee sets 6—1 6—2 werd het Engelse speel- stertje uit Dorset bedwongen. Louise Brough «V.S. won met 61 6—0 van mej. P. Lewis (G.B.) en Doris Hart (V.S.) met dezelfde cyfers van mej S. Odllng «G.B Verdere uitslagen van het dames enkel spel ulden Nellv Adamson (Fr.) si. mej. G. Hoa- king G.B I 6—3. 6—2: Jean Walker- Smith (GB) si mej. Schmltt (Fr.) 6—3. 6i; Shirley Fry (VS) si mevr. W. Halford (GB) 6—0. 60; Patricia Todd (VS) sl. mej A Mc. Gulre (VS) 6—0. 6—2 Maureen Conoily (VS) sl mevr. C Moelier (GB) 62 60. Thelma Long (Austr sl mevr H. Proudfoot (GBi 61. 60: Jean RinkelQuertter (Gr. Br.) sl. mevr. R. Cooper (Gr Br.) 61 63. Heren; dubbelspel, eerste ronde: Selxas (Ver. Staten) en Sturgess «Zuid Afr.) sl. Walton en Hovell (Gr. Br.) 6—1. 6—3. 6-3: Mulloy en Savltt (Ver. Staten) sl Fancutt en Williams (Zuid Afr i 63. 61. 63. Drobnv (Egypte) en Pattv (Ver. Staten) sl. Ca'nepele en Merlo (It.) 61. 64. 64; Ampon Prill.en Clark (Ver. Saten) sl. Potts (Ver. Staten) en Specht (Oost.) 86. 63, 46. 64. Borotra en Destrë- desla) 64. 63, 46 Flam (Ver. Staten) sl. peil (Zuid Afr.) 6-4. 5—7 4—6. 9—7, 4; Hoad cn Rosewall (Austr.) sl. Schmidt en Stockcnberg (Zweden) 6—0. 6—3 5—7. 64; Mcgregor en Sedgmnn (Astr.) sl. Brlchant en Washer (Belg.) 6—0. 6—1. 6—1. WATERPOLO. Drie overwinningen voor Zijl-ploegen Het tweede zevental van de Zijl won gisteravond met aan duidelijkheid niets te wensen overlatende cyfers van het Woerdensc Pinquins 3. In het begin wogen de partijen aardig tegen elkaar op. reeds spoedig echter bleek de Zijl-pioeg over veel meer adem te beschikken dan haar tegenstander. Met de regelmaat van een uurwerk wer den de doelpunten gescoord, zodat de rust reeds een 4—0 voorsprong voor de voerd tot 6—0, voordat de Pinquins twee tegcngoals maakten. Nog eenmaal wist de Zijl de roos te vinden, waardoor de eindstand op 7—2 werd gebracht. De Leidse goals werden gemaakt door Ro man 3, Thyssen 2, Slokhuyze en Kok ieder 1 doelpunt DE ZIJL-DAMES—ZIOS-DAMES. De Zijl-dames behaalden haar zesde overwinning in successie Als de voor tekenen niet bedriegen, ligt het kampi oenschap voor het grijpen. Dat het in deze wedstrijd vanzelf ging is echter niet zo. de rust ging n.l. in met 2—2. waarna het 3—2 en tegen het einde 42 werd. De Zijl-doelpunten kwamen van mevr. OnderwaterSjardin 3x en Gerda Lam- mers lx. DE ZIJL 3—V.Z.V. 2 In deze wedstrijd was het begin voor de Zijl en de ruststand 31 voor de thuisclub, doch na de hervatting hing de overwinning steeds aan een zijden draadje. De beide punten bleven echter in Leiden, door de einduitslag 54. Doove 2x, Arbouw, Laterveer en Kik kert scoorden voor de Zijl. SLEUTELSTAD 1—DE ZIJL L Morgenavond vindt in de Zijl de derby Laga en Willem 3 roeien Zondag opnieuw Op de Bosbaan zal Zondagmiddag tijdens dc pauze van kanowedstrijden, die aldaar zullen worden gehouden, de race in de Vier zonder Stuurman, die j.l. Zaterdag tijdens de wedstrij den van Nereus een dramatisch ver loop had. opnieuw worden geroeid. Zoals bekend had de kamprechter op 500 meter de striid gestaakt, omdat Laga zich verstuurde en in de baan van Wil lem III terecht kwam. Aangezien aan de ploeg van Willem III niet werd toege staan de baan uit te roeien, kon zn re- clementair niet als winnaar worden uit geroepen. Oo verzoek van de technische commissie van de Ned. Roeibond werd opnieuw gestart. Toen de ploeg van Wil lem III oo 1250 meter een lengte voor lac. gaf nummer twee van Willem III wegens uitputting op. Laga roeide al leen de wedstrijd uit en liet e«n tijd no teren van 6 min. 49 sec. Radio-programuia VOOR DONDERDAG 26 JUNI Hilversum I. (402 m.) KRO: 7.00 en weerberichten: 8.15 Gram muziek; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.30 Waterstanden: 9 35 Gram muziek: NCRV: 10.00 Gram.mu- zlek; 10.30 Morgendienst KRO: 11.00 Voor de zieken: 1145 Gram muziek. 11.50 „Als de ziele luistert", causerie: 12 00 Angelus: 12.03 Lunchconcert. (12 3012 33 Land en tulnbouwmededellngen i12.55 Zonne wijzer; 13 00 Nieuws en Katholiek nieuws 13.20 Planoduo. 13.35 Zangrecltal. NCRV: 14.00 Promenade orkest en soliste: 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.muziek: 15.30 cembalo en cello; 16 00 BtJ- J0 Harpensemble: 17.00 Voor de Jeugd; 17 25 Vlooi en plnno; j£: 66) Nieuwe hoop daagde voor de beproefde Minis ter. en met een warme klank in zijn anders zo sobere stem wendde hij zich tot Joris Goedbloed: ..Alstu blieft. Professor Goedbloed - kunt u iets doen om dc regering te steunenom mijn loopbaan te redden. cn om. als het kan. ook Professor Kalker weer te voorschijn te brengen?" ..Nu ge er over begint te spreken kan ik u wel mededelen", aldus gaf Joris te kennen. ..dat de bouw van een Verdwijn-Machine geen moeilijkheden oplevert voor een meesterlijk brein als het mijne". ..Nee", vulde Panda aan, ..het kost alleen maar 738964 ducaten". ..Ja inderdaad!" riep Joris haastig, toen de gezags drager tekenen van ontzetting vertoonde, „ik begrijp uw verbazing, waarde Excellentie! Ongelooflijk, nietwaar? Écn spotprijsje voor een Verschijn- Machine! Dc regering is gewend méér te betalen cn minder tc krijgen - dal weet ik! Maar ik behoor niet tot de vuige lieden, die er op uit zijn zich te verrijken, moet ge weten. Steeds heb ik mij zelve voorgehouden dat deugdzaamheid niet le betalen is Hier was de minister zichzelve echter weer in zover meester, dat hij de woordenstroom kon onderbreken. „Maar zoveel geld is er niet!" riep hij uit. „Dal staat helemaal niet op de begroting! II; zou niet weten hoe ik er aan zou moeten komen!" „Achnu schertst ge!" riep Joris tuchtig uit. „Een kleine verhoging van de weelde-aanwas-bclasting. een .weinig accijns op rokerij cn andere ondeugden en ge zij't er! Daar krijgt ge dan een levensgrote atoom-gclccrdc voor terug! Hel volk zal u toejuichen en bewonderen voor deze maatregelen! Komaan - nu niet langer geaarzeld En nu begon liet er op te lijken, dat de autoriteit overtuigd was Nleui de stelling": 18.50 Gram.muziek; „Levensvragen van allerlei aard en een pastornal antwoord": 19.20 Bariton en or gel. 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Amusementsmuziek: 20.50 Reportage; 21.10 Gram.muzlek; 21.35 „Het Wespennest"); 21.55 Buiten lands overzicht: 22.15 Twee Planos; 22.45 Avondoverdenking: 23.00 Nieuws en SOS- berlchten; 23.15—24.00 Gram muziek. Hilversum II. (298 m. AVRO: 7.00 Nieuws; 7 15 Ochtendgymnastiek; 7 30 Gram.muzlek. VPRO: 7 50 Dagopening. AVRO. 800 Nieuws; 8 15 Gram.muzlek; 9 00 Morgenwijding. 9 15 Gram muziek: 9 25 Voor de hulsvrouw; 9 30 Gram muziek 10.35 Ik weet. ik weet wat u niet weet": 10 50 Voor de kleuters; 11 00 Gevarieerde muziek: 11.55 Plnnotrio: 12.25 „In 't spi onnetje"; 12 30 Land- en tulnbouwmede dellngen; 12 33 Hawallanmuzlek; 13 00 Nieuws; 13.15 „BIJ het eeuwfeest va Nederlandse postzegel": 13 25 Lichte ziek: 14 05 „Majoor Frans", hoorspel; 14.55 Gram.muzlek; 15 00 Voor de zieken: 16.00 Amateursprogramma: 16 50 Gram.muzlek; 1700 Voor de jeugd; 17.30 Militaire cau serie: 17.40 Marlneknpel: 17.45 Regerings uitzending: Mr H. van Andel: ..Hollandla, Nleuw-Gulnea's hoofdstad": 18.00 Nieuws 18.15 De Ronde van Frankrijk en tennis kampioenschappen; 18 30 Lichte muziek; 19.00 Gesproken brief uit Londen: 19.05 Ronde Tafel Parlement; 19.25 Lichte mu ziek. 20 00 Nieuws. 20.05 Radio Phllhar- monlsch orkest en solist; 21.15 „De man die Harry Truman was", hoorspel; 22 05 Surinaamse volksmuziek: 22.20 Gevarieerd Ïrogramma: 23 00 Nieuws; 23.15 Sport: 3.30—24.00 Lichte muziek. Engeland, BBC Ilorne Servlee. 330 m.: - J 00 Intermezzo: 12.05 Causerie; 12.30 Voor de arbeiders: 12.55 Weerberichten: 13 00 Nieuws: 13.10 Mededelingen; 13.20 FHmprogr.; 13 55 Sportuitslagen: 14.00 Voor de scholen; 15 10 Sportreportage; 15.40 Hoorspel: 16 10 Causerie: 16.25 Sport- reportage: 17.00 Voor de kinderen: 17.55 Weerberichten: 18 00 Nieuws: 18.15 Sport: 18.20 Militaire muziek: 19.00 Hoorspel: 19 30 Dansmuziek; 20.00 Klankbeeld; 20.30 Gevarieerd programma; 21.00 Nieuws; 21.15 Causerie: 21,30 Kamermuziek: 22.30 We tenschappelijk overzicht: 22.45 Parle- mentsaverzlcht; 23.0023.03 Nieuws. Engeland, BBC Light Programme. 1.700 en 247 m.: 12.00 Parlementsoverzlcht: 12.15 Dansmuziek; 12 45 Orkestconcert; 13.45 Voor de kinderen; 14.00 Voor de vrouw: 15 00 Sopraan en viool: 15.30 Voor de soldaten: 15.45 Dnnsmuzlek; 16.15 Mrs. Dale's Dagboek: 16 30 Causerie: 15.45 Mi litair orkest: 17 30 Orgelspel: 18.00 Lichte muziek. 18 30 Sportreportage: 18.45 Hoor spel: 19.00 Nieuws; 19 25 Sportuitslagen; 19 30 Gevarieerd programma. 22.00 Nieuws 22.15 Dansmuziek; 23 00 Voordracht; 23.15 Orgelspel; 23 5624 00 Nieuws. NnrduestdeiiKriicr Rundfunk. 309 m.: 12 00 Orkestcnncert: 13 00 Nieuws: 13.25 Lichte muziek 15 50 Dansmuziek: 17.00 Nieuws: 17 45 Gram muziek: 19 00 Nieuws concert. 23 30 Lichte muziek: 24 00 Nieuws 0 30 Dansmuziek: 1 00 Weerbericht. Brussel. 324 en 484 m. 324 ni.: 11.45 Klassieke muziek: 12.30 Weerberichten: 12.34 Voor de landbouwers: 12 42 Gram. muzlek; 12 50 Koersen: 12 55 Gram mu ziek: 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.muzlek; 13.30 Planorecital; 14.00 Engelse les; 14.15 Gram.muzlek: 14.30 Franse les; 14.45 Gra- mofoonmuzlek; 15.00 Voor de vrouw; 15.45 Verzoekprogramma: Tussen 16 00 en 17.30 Ronde van Frankrijk; 16.00 Gram.muzlek; 16.15 Orkestconcert; 17.00 Nieuws; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Gram.muzlek; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Koorzang: 20.00 Orkestconcert: 22.00 Nieuws: 22.15 Verzoekprogramma; 22.55— 23.00 Nieuws. 484 m.: 12.05 Gram.muz.; 13 00 Nieuws; muziek; 17.00 Nieuws; 17.15 Lichte mu- 13.10. 14.00. 15.00. 15.45 en 16 30 Gram- ziek. 18 30 en 19.30 Gram muziek: 19 45 Nieuws: 20.00 Hoorspel: 22.00 Nieuws; 22.10 Gram.muzlek; 22.50 Nieuws. Frankrlik. Nationaal Programma. 749 en 347 m.: 12.30 Operamuziek: 13 00 Nieuws; 13 20 Operamuziek; 14 05 Pianorecital; 14.25 Hoorspelen: 17.10 Orgelconcert; 17.55 Gram.muzlek: 18.30 Amerikaanse uitzending; 19.01 Lichte muziek: 19.58 Gram.muzlek: 20.02 Orkestconcert: 23.15 Gram.muzlek; 23.4524.00 Nieuws. WOENSDAG. Levendaal 1: Zitting Prljzencommtssle 7.308.30 uur nam. Schuttersveld: Circus Mlkkenle, 2 en 8 uur nam. DONDERDAG. Herv. Tehuis voor Ouden van Dagen (Kaarsenmakersstraat). Receptie 125-Ja- rlg bestaan. 34 1/2 uur nam. VRIJDAG. Schuttersveld: Circus Mlkkenle. 8 uur nam. Stadszaal (foyer): 167ste alg. verg. Kon. Genootschap M.S.G.. 8 uur nam. MiddelstegrachtAandeelhoudersverga dering C.V. Tleleman en Dros. 11 uur v.m. ZATERDAG. Stadhuis: Ontvangst deelnemers eeuw feestviering Waalse Bibliotheek. 5 uur nam. Daarna receptie. Groenoord (Haarlemmerweg): Kermis» vermaak 25 en 712 uur nam. ZONDAG. Schuttersveld: Circus Mlkkenle. 2 en uur nam. MAANDAG: Rijksmuseum voor Volkenkunde: Game- lan-ult\oerlng door leerlingen Montessori school, 8 uur nam. DAGELIJKS. Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling „Vertrouwd bezit van vreemde herkomst". Tot 1 October, dacelllks van 105 uur ('s Zondags van 15 uur). DE BIOSCOPEN. Trianon „De vroiyke avonturen van 9.15 v __jhtpost" dagen 2 30. 7 en 9 15 uu: 4.45, 7 en 9.15 uur. 2 30. Zondags 2.30, Lhlo „Dreigende trommen" (14 Jaar) Werkdagen 2 30. 7 en 9 15 uur; Zondags 2 30. 4.45. 7 en 9 15 uur. Luvor „Met vliegende vaandels" (14 Jaar) Werkdagen 2 30. 7 en 9 16 uur. Zondags 2 30. 4 45. 7 en 9.15 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 21 Juni 13 uur tot Zaterdag 28 Juni 8 uur waargenomen door Apotheek Herding en Blanken. Hogewoerd 171. tel 20502 en Apotheek Rellst Steenstraat 35. tel 201.(6. Te Oegstcecst door de Oegstgeester Apotheek. Wllhelmlnapark 8. Tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 3