LEIDSCH DAGBLAD Vernietiging centrales aan tie Jaloe voltooid Labour ernstig verontwaardigd Kabinet dient ontslag in 91ste Jaargang WOENSDAG 25 JUNI 1952 Rijnstreek-editie No. 27642 Directeur: J W. Henny Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f.6per kwartaal: f.0 47 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm 25041; Red. 21507 Militairen: wij bleven binnen onze bevoegdheden Heden is het 2 jaar geleden, dat de oorlog op Korea begon en nog is het einde niet in zicht! Intussen hebben de Amerikanen hun aanval op de centrales can de Jaloe voortgezet. Vier van de vijf hydro-electrische centrales aan de Jaloe, waarop de geal lieerden Maandag aanvallen hebben ge daan, zijn gisteren opnieuw gebombar deerd. De aanval werd uitgevoerd door bijn3 tweehonderd zware bommenwerpers van vliegdekschepen, die voor de Oostkust van Korea liggen, en door bommenwer pers van tientallen bases in Zuid-Ko- rea. „Thunderjets" F-84 hadden de ver nietiging van twee krachtcentrales bij het bekken van Tsjandjin en twee aan de Songtsjon bij Hamnoeng voltooid, aldus maakt de luchtmacht bekend. Piloten hebben verklaard, dat talrijke branden, die Maandag zijn ontstaan, nog woeden. De rookzuil, welke boven een hydro-electrische installatie van Foesen opsteeg, was zo dik, dat de vlie gers htm doel niet konden waarnemen èn er de voorkeur aan gaven hun bom men te bewaren voor de spoorlijnen ten Zuiden van Hoengnam. Alle centrales zijn thans volkomen verwoest. AMERIKAANSE VERKLARINGEN. Generaal Mark Clark, de geallieerde opperbevelhebber in Korea, heeft in een boodschap ter gelegenheid van het feit, dat de Koreaanse oorlog twee Jaar oud is, verklaard, dat indien de wapenstil standsonderhandelingen mislukken, de V.N. gereed zijn voor „bloedige gevech ten". Tot de troepen zeide de generaal: „Wij willen liever een wapenstilstand ?an de conferentietafel bereiken. Doch als de vijand anders wil en dwingt tot hervatting van de bittere, bloedige strijd van 1950 en 1951 zijn wij paraat. Het commando van de VU. en het achtste leger zijn in de strijd gehard en ver sterkt door een herboren Korea". De bevelhebber van het Ameri kaanse achtste leger, generaal van Fleet, heeft verklaard, dat iedere nieuwe aanval van de Noordelijken afgeslagen zal worden. „Wij hopen, dat de Noordelijke aan val komt. Wij zouden de tegenstan der op het prikkeldraad ophopen en mogelijk een einde aan de oorlog maken". De generaal zeide, dat er thans min der kans op een offensief was dan enige weken geleden, daar het regen seizoen nu ging intreden. De Amerikaanse minister van defen sie. Lovett. heeft verklaard, dat de Amerikaanse troepen een vuurkracht hebben, die zes maal zo groot is als die van de Sovjet-troepen. Dit, zo voegde hjj er aan toe, is mogelijk door de te genwoordige wapens en de „geweldige hoeveelheden ammunitie". „Ik ben niet van mening dat het bom barderen van de krachtstations aan de Jaloe tot een derde wereldoorlog zal lei den. Wij hadden dit al lang geleden moeten doen", verklaarde senator Taft op een te Hershey, in de Amerikaanse staat Pennsylvanië, gehouden perscon ferentie. Hij voegde hieraan toe: „Ik ben nog steeds van mening dat de Mandsjoerijse bases der Chinese com- munistisohe legers rechtstreeks door onze vliegtuigen moeten worden aange vallen". Storm in Brits Lagerhuis Telefonisch van onze Londense correspondent). Er waren stormachtige scènes in het Lagerhuis, toen Churchill gister middag ondervraagd werd over de luchtaanvallen op de hydro-electri sche installaties aan de Jaloe. Op aandrang van de oppositie zal over deze operaties en over de alge mene toestand in Korea vandaag een speciaal debat worden gehouden. Een verklaring van Churchill, dat hier geen sprake was van een nieuwe strategie, lokte op de Labour-banken felle protesten uit. Churchill gaf toe. dat hjj van te voren niet op de hoogte was gebracht van de voorgenomen operaties. De op perbevelhebber in Korea, generaal Mark Clark, is niet verplicht om de Engelse regering over dergelijke operaties te con sulteren. Ook Lord Alexander, de Britse minis ter van defensie, die Korea juist heeft verlaten, wist er, voor zover bekend, niets van af. Churchill zal thans Amerika vragen hem te kennen in toekomstige militaire acties, die mogelijk politieke consequen ties kunnen hebben. Hij heeft gisteren met Acheson hierover gesproken. Deze gang van zaken zet kracht bij aan het door Engeland geuite verlangen om nauwer dan tot nu toe bij de gebeur tenissen in Korea te worden betrokken. Mogelijk door de benoeming van een Brits generaal tot plaats-vervangend opperbevelhebber. Wat de luchtaanval zelf betreft, zou formeel alles in orde zijn geweest, omdat deze plaats vond binnen de Noord- Koreaanse grenzen. Het ls mogelijk om. de actie zelf als een normale operatie te beschouwen, aangezien de luchtaan- De Peruaanse zangeres Yma Sumac lieeft een zeer mooie maar boven dien wonderbaarlijke stem. Men kan haar geen lage alt en al even min een zeer hoge sopraan noemen. Toch is zij dat beide, al zal het timbre van haar stem naar een van beide zijden wel het meest uitge sproken zijn. Maar de stem van Yma Sumac heeft een omvang van bijna vijf octaven. Uiteraard heeft zij een zeer uitgebreid repertoire. Yma Sumac gaat thans medewer ken aan de gala-soiree ..La nuit de Juin", die te Parijs wordt ge houden. De kleine zangeres met de grote stem. Yma Sumac, bij haar aan komst op het vliegveld ..Le Bour- get" te Parijs. (Incez. Med.-adv.) WEERBERICHT Veel bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Over het algemeen veel bewolking met aanvankelijk hier en daar motre gen. maar morgen overdag overwegend droog weer. Zwakke tot matige wind tussen West en Noord. Weinig veran dering in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uuri DONDERDAG 26 JUNI Zon op: 4.21 uur: onder: 2104 uur. Maan op: 8.21 uur: onder: 23.17 uur Hoogwater te Katwijk te 5.41 en 1803 uur. De Regeringsvoorlichtingsdienst deelt mede dat het Kabinet heden bü H.M. de Koningin zijn ontslag heeft inge diend. Dit omvat tevens de ontslag aanvragen van de Staats-secretaris sen. vallen, ondanks de wapenstilstandsbe sprekingen werden voortgezet. Churchill zal voor het debat waar schijnlijk gelegenheid hebben om lord Alexander, die vanmorgen ln Londen terugkeert, te raadplegen over de situatie in Korea. Engeland wükt niet af van het stand punt, dat alles dient te worden ver meden, dat kan leiden tot uitbreiding van de oorlog tot het grondgebied van China. Nu de mogelijkheid van een wapen stilstand zo dicht is genaderd, zoals Eden vorige week toegaf, is het hoofdbezwaar tegen bombardementen als deze. dat zij de kans op overeenstemming in gevaar brengen. Volgens Attlee, heeft Amerika, hoe wel daartoe niet verplicht, in het ver leden Engeland altijd geconsulteerd ir militaire operaties, die een politieke be- betenis zouden kunnen hebben. Het bombardement vormt een afwij king van de in dit stadium gevolgde strategie. Aneurin Bevan riep opgewonden, waarom de regering, indien zij oorlog wilde, er niet openlijk voor uit kwam. Churchill had niet lang geleden ver klaard, aldus Bevan, dat hij de politiek van de Labour-regering voortzette. Deze was: de gevechten in Korea te laten wegebben om onderhandelingen te ver gemakkelijken. zoals wijlen Ernest Bevin het gewild had. Lovett' verdedigt het bombardement Op een te Washington gehouden pers conferentie heeft de Amerikaanse mi nister van landsverdediging, Lovett, het een en ander gezegd over het bombar deren van de krachtstations aan d< Jaloe. „De beslissing om tot het bombarde- i ment over te gaan, lag op militair terrein. Ik weet niet of de Britse re- j gering tevoren is gewaarschuwd. Mijn indruk was dat dit wèl zou ge schieden De bombardementen houden géén wijziging in van de tot dusverre in j Korea gevolgde geallieerde politiek", j verklaarde hij. In antwoord op de vraag, waarom niet eerder was besloten de krachtstations te doen bombarderen, antwoordde minister Lovett: „dit werd tevoren uit militair oogpunt niet nuttig genoeg geacht". Hij voegde hieraan toe. dat de geallieerde opperbevelhebber in Korea het recht bezat luchtaanvallen te doen uitvoeren op Noord-Koreaanse doelen, zonder hier tevoren de commissie van chefs der Amerikaanse generale staven in te ken- j nen. „Doch de beslissing om een der aangevallen krachtstations te doen bom- I barderen. ls tevoren aan de commissie van stafchefs voorgelegd, die zich er mede heeft verenigd", zeide hij. Lovett verklaarde voorts, dat de com missie haar goedkeuring moet schen ken aan elk besluit om ten Noorden van de Jaloe te doen bombarderen. Maar de gezamenlijke Amerikaanse stafchefs zouden in een uiterst nood geval hun goedkeuring kunnen geven aan het bombarderen van Chinese bases in Mandsjoerije, ten noorden van de Jaloe. zonder deze aangelegen- heid aan de V.N. voor te leggen. Frans compromisvoorstel in de ontwapeningscommissie der V.N. Malik voelt er niet veel voor De Franse voorzitter van de ontwa peningscommissie der Verenigde Naties. Jiules Moch, heeft een voorstel ter ta fel gebracht, dat beoogt een compro mis te bereiken tussen de opvattingen van de Westelijke mogendheden en die van de Sovjet-Unie. Volgens het plan van Moch moet de ontwapening in drie étappes verlopen. Vergissen is menselijk 't Is weer geschied, beste lieden! We zijn het hokje ingegaan, ieder op z'n beurt en hebben ons hart uitgestort op dat papier met zwarte hokjes met de witte cirkel en er met ons bloed het rood op ingevuld. Ons politieke bloed, kruipt im mers, waar 't niet gaan kan! Zegevierend hebben wij het do cument voor de ogen van de ach tenswaardige lieden, die tezamen het stembureau vormen, ons eigen, warmbloedige document in de bus geworpen, waar 't vermengd werd met het bloed van voor- en tegen standers. 't Kwam er in dit geval helemaal niet meer op aan, of zü tot dezelfde bloedgroep behoor den. De achtenswaardige jury zou het bloed wel schiften op een zelfs voor artsen deskundige wijze. Straks zullen wij de resultaten van deze bloedvermenging verne men. Met muziek en grote borden zul len zü bekend gemaakt worden en wij zullen weten, of al dat bloed een zuiver rode dan wel een meer roze kleur aangenomen heeft. Wij zullen er ons niet over uitla ten. welke tint onze heimelijke voorkeur heeft, want in deze tijd, waarin men overal op de loer ligt. iemand op zijn betrouwbaarheid te testen, zou dat gevaarlijk kunnen zijn: zowel het rode als het roze heeft zijn vijanden en wij willen op deze boze wereld liever in 't geheel geen vijanden hebben. Zó moedig zijn wij. Intussen hebben U, zowel als ik, voor éénmaal ln de zoveel jaar, de hoop gehad, invloed op de gang van zaken te kunnen uitoefenen. Achteraf een ijdele hoop. maar een kinderhand is gauw gevuld en we waren toch wel even blij, toen we. met het hoofd rechtop, het hokje binnenwandelden, met de prikkende ogen van de juryleden in onze rug. Het gaf ons een belangrijk gevoel en we dachten: „Deze, mijne éne stem. kan 't 'm doen" Van mij hangt het af of Drees nog langer blijftof niet. en wie straks de handen op het schriele geldtrommeltje van de Staat zal houden. En toen we naar buiten traden, in de heerlijk frisse lucht, dachten we voor éénmaal een held als Mossadeq te zijn, die zijn vaderland gered had Nu alles afgelopen is. zien we, hoe deerlijk we mis getast hebben. Want, als onze intuïtie ons niet bedriegt, heeft onze éne stem niet veel gewicht in de goudschaal van de politiek gelegd en zullen we, als straks het eindsignaal weerklinkt, even ver zijn als gisteren. Dan gaan we weer over tot de orde van de dag, in de zalige over tuiging. dat alles wel „recht komen zal", zonder zowel als mèt ons en dat het in Nederland toch wel heerlijk leven is. Eigenlijk verbazen we ons er over. dat we voor een ogenblik geroepen zijn geweest, om onze invloed te laten gelden. Maar voor dat éne ogenblik, waarop we dat móchten doen, zijn we toch wel dankbaar. Het heeft ons een moment doen denken, dat het rustige Nederland, zonder ons niet leven kan. Maar vergissen is menselijk In de eerste étappe moet een einde ge maakt worden aan de bewapeningswed loop door het beperken van zowel de strijdkrachten als de totale militaire uitgaven. Vervolgens moet men komen tot een verbod van uitbreiding van de conventionele wapens, waarna tenslot te hetzelfde bereikt moet worden ten aanzien van atoomwapens, gepaard gaand met of gevolgd door de vernieti ging van de bestaande voorraden van ?ze wapens. Dit program moet. aldus Moch, strikt worden uitgevoerd en voortdurend wor den gecontroleerd door een internatio naal lichaam, waarvoor bijv. de Veilig heidsraad zal kunnen fungeren. De Franse algevaardigde verklaarde tenslotte, dat hij weigerde de moed te verliezen De Nederlandse vertegenwoordiger, von Balluseck, zeide, dat de commissie in de loop van de vier maanden van haar werkzaamheden zekere voortgang heeft gemaakt. Men beschikt thans over voorstellen, die als grondslag voor komende onderhandelingen kunnen die nen. Hii voegde hieraan toe, dat een aantal misverstanden hun oorzaak lin den in het geven van weinig duidelijke definities, waarbij nog het feit komt, dat verscheidene woorden en uitdruk kingen niet voor alle afgevaardigden eenzelfde betekenis schijnen te hebben. Hij herhaalde in dit verband ziin voor stellen. waarin de begrippen op een door ieder aanvaardbare wijze zullen zjjn gedefinieerd. De Russische afgevaardigde. Malik, zeide. dat Moch zijn voorstel in con crete vorm als ontwerp-resolutie moest indienen. Hij had overigens weinig goeds te zeggen over het plan. Moch verklaarde hierop, dat zijn voorstel algemene beginselen bevat, waarover men het eerst eens moet wor den. Het was het eerste, noch het laat ste plan. dat van Westelijke zijde wordt ingediend. Uit deze voorstellen zal. zo meende hij. tenslotte een volledig program wor den opgebouwd. De commissie ging vervolgens uiteen tot een nader te bepalen datum. 1 FANTASIO PRINSES BEATRIX BEZOCHT „PRISMA DER BIJBELSE KUNST". Gistermiddag heeft Prinses Beatrix met haar lyceumklasje. onder leiding van mevrouw H. E. Buring—Boekhoudt en ds Braakman, een bezoek gebracht aan de tentoonstelling .Prisma der Bij belse kunst" in het stedelijk museum het Prinsenhof te Delft. Hierna werden de „Goudse Glazen" te Gouda bezocht. Meer Amerikanen naar Europese Festivals? Jaarlijkse deviezenopbrengst van 45 millioen dollar is mogelijk Culturele voordeel het belangrijkst Bit nummer bestaat uit zes pagina's Mr ir A. W. Hirschmann. directeur van de WAFB Broadcasting te New York heeft een aantal van de tijdens het Holland Festival 1952 uitgevoerde werken opgenomen, teneinde deze later in de VS over zijn radio-station uit te zenden. Mr Hirschmann wil over enige maan den als het ware een klein Holland Fes tival uitzenden. Hij zei zeer onder de indruk te zjjn gekomen van de afverking en he: hoge peil der uitvoeringen op dit Festival Zü gingen zijn stoutste ver wachtingen te boven met betrekking tot de samenstelling van de programma's en het uitstekend gehalte van de uitvoerin- e»>n Het gaf hem aanleiding de wense- ïiiKheid uit te spreken, dat er voor de Amerikanen een grotere mogelijkheid moet worden geopend niet alleen het Holland Festival, maar ook de andere festivals in Europa te bezoeken. In verband daarmee herinnerde hij er aan. dat er thans plann»n worden uit- erwprkt door de Europese organisatie van Festivals, teneinde meer Amerikanen naar de Europese Festivals te trekken. Volgens mr Hirschmann moet het mogelijk zijn ook de Amerikanen met een klein inkomen naar Europa cn de Festivals te brengen. Als men uitgaat van de veronderstelling, dat door elke Amerikaan, die een Festival-tour maakt, gemiddeld 300 dollar wordt uit gegeven en er binnen 2 a 3 jaar jaar lijks 150.000 Amerikanen deze tour zullen maken, dan betekent zulks, dat Europa jaarlijks 45 millioen dollar aan deviezen ontvangt. Maar nog belangrijker dan dit gelde lijk voordeel achtte mr Hirschmann de culturele banden, welke er tussen de oude en nieuwe wereld op cultureel ter rein worden gelegd. Een culturele band tussen de volken, die hij van meer be tekenis noemde dan de politieke en eco nomische. Behalve het bureau in New York zou er in Europa eveneens een dergelijk bu reau worden opgericht. Hier denkt men aan een Europees bureau in Nederland De secretaris van het Holland Festival, de heer Peter Diamand, is op het ogen blik reeds voor de Europese organisatie bezig contact met de Ver. Staten te leg gen. Gehoopt wordt, dat men reeds in Januari van het volgend jaar met een bureau in New York kan beginnen. Mr Hirschmann noemde de uitvoering van de opera „Don Giovanni" brillant en beter dan de uitvoering van dezelfde opera in de „Metropolitan" in zijn land. DE NICOLA TREEDT AF Nadat de Italiaanse senaat zijn voor zitter De Nicola tweemaal verzocht had zijn ontslagaanvrage in te trekken, heeft De Nicola doen weten, dat zijn besluit onherroepelijk is De Senaat zal nu mor gen overgaan tot de verkiezing van een nieuwe voorzitter. Het wegdek van de Afsluitdijk ter hoogte van Breezand is nog niet van beton voorzien. Naast het be staande wegdek is men bezig een tweebaans weg aan te leggen Wanneer deze gereed is wordt be gonnen met de bestaande weg van beton te voorzien. Overzicht van de aanleg van 'de hulpweg met ernaast het bestaande rijdek. waarop het beton zal worden aangebracht. KONING TALAL TERUG NAAR JORDANIË Koning Talal van Jordanië zal morgen Zwitserland verlaten en per schip uit een Italiaanse haven naar zyn land ver trekken. De Jordaanse premier Tawfik pasja, die Maandag in Lausanne is aan gekomen om de terugkeer van de koning te regelen, zal naar Amman terugvlie gen. Intussen is nog niets bekend van de plannen van koningin Zain. Zij heeft zich voor haar echtgenoot schuil gehou den sinds hij ongeveer 14 dagen geleden In Lausanne arriveerde. Het einde van de Mohammedaanse Vasten werd in de Indonesische ambassade te Wassenaar gevierd. Tijdens de godsdienstoefening, die op het terrein van de ambassade op Backershagen te Wassenaar werd gehouden. Een groep Mohammedaanse vrou wen gekleed in de zgn. roekoch. het traditionele kleed der vrouwen tijdens deze plechtigheden. Praline, Parijs vermaardste mannequin na auto-ongeluk overleden Praline, de beroemdste Mannequin, die Parijs sedert de oorlog heeft gekend, is gistermiddag om drie uur in een cliniek te Neuilly overleden aan de ge volgen van een auto-ongeluk, dat haar Zondag bij Lisieux in Noord-Frankrijk was overkomen. Vorige week had Praline in een autorally op Normandië meegereden en het was op de terugweg naar Parijs, dat haar wagen in hevige botsing kwam met een tegenligger. De schok was zo krach tig. dat Praline en haar chauffeur over een afstand van 80 meter uit de wagen werden geworpen. Zwaar gewond aan het hoofd en buiten kennis bleek haar toestand zo ernstig, dat in de twee clinieken, waar Praline achtereenvolgens werd onderzocht, de chirurgen haar niet durfden opereren. Eerst nadat zij Maandagavond nog steeds buiten bewustzijn in een par ticulier ziekenhuis te Neuilly was opge nomen. werd door een van Frankrijks bekwaamdste hersenchirurgen besloten een operatie te wagen. Maar een half uur nadien hadden Pralines laatste krachten het reeds be geven. De 27-jarige Praline, eigenlijk Janine Sagny geheten, stond aangeschreven als de vermaardste en duurst betaalde man nequin van Parijs. Haar eerste bekend heid verwierf zij in 1945. toen ze werd uitgeroepen als schoonheidskoningin bij een concours, waaraan als prijs een reis door Amerika verbonden was. Na terugkomst trad Praline, die slank, blond en voor een Frangaise nogal lang van stuk was. in dienst van een der grootste Parijse modehuizen, waarvoor zij als eerste ambassadrice der Franse haute couture talrijke reizen door vele landen heeft gemaakt. De laatste jaren trad Praline ook wel als figurante in Parijse theaters op en vervulde enkele kleinere filmrollen. Als „cover-girl" heeft haar knappe en intelligente gelaat de omslagen van tientallen Franse, Amerikaanse en an dere tijdschriften opgefleurd. Praline was presidente van het syndi caat der Franse mannequins en als zodanig een der bekendste figuren der Parijse uitgaande wereld. Enkele maanden geleden verscheen bij een grote Parijse uitgever Pralines autobiografie, die ze als 26-jarige had geschreven. Achteraf bezien lijkt het wel een tragische voorbeschikking, dat een vrouw op zo jeugdige leeftijd zich reeds gedwongen voelde haar memoires op schrift te stellen. West-Duits Gerechtshof doet 29 Juli uitspraak Het te Karlsruhe gevestigde West- Duitse gerechtshof, dat moet waken te gen schendingen der WesttDuitse grond wet, heeft gisteren een door de socialis tische oppositie aanhangig gemaakt ge ding behandeld, waarin de regering-Ade- nauer er van wordt beschuldigd zich niet te storen aan het recht der volksverte genwoordiging om met buitenlandse mo gendheden gesloten overeenkomsten goed te keuren of te verwerpen. Nadat beide partijen aan het woord waren geweest, werd bepaald, dat 29 Juli a s. uitspraak zal worden gedaan. UITGEBROKEN BRAZILIAANSE GEVANGENEN NOG NIET ONSCHADELIJK GEMAAKT Een 90-tal gevangenen, dat onlangs btf een opstand uit de gevangenis op het Braziliaanse eiland Anchieta ontsnapte, is er in geslaagd, de omsingeling door poli tietroepen uit Rio de Janeiro te door breken. De gevangenen rukken op naar het stadje Itavera op de weg van Sao Paulo naar Rio de Janeiro, terwyl de in woners in paniek wegvluchten. De po- litietroepen hebben versterking gekregen van eenheden met kanonnen en pantser wagens. De gevangenen vormen twee groepen: de ene onder leiding van Pedro Lima. veroordeeld tot 93 Jaar gevangenisstraf en de ander geleid door „China Chow een van de leiders van de opstand op Anchieta.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1