LEIDSCH DAGBLAD Stockholm en Moskou wisselen protesten isa ui WEERBERICHT 117 millioen voor modernisering van de Landbouw Eerste Kamer keurt werkloosheidsverzekering goed 91ste Jaargang woensdag 18 juni 1952 Rijnstreek-editie -f- No. 27636 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer dagblad voor leiden en omstreken f. 6 per kwartaal: f. 0 47 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Dir. en Adm.: 25041; Red. 21507 Maatregelen in Zweden Zweden heeft na een protest van Joskou aan de Sovjet-Unie excuus aan geboden voor het feit, dat een Catallna. vliegtuig, dat op zoek was naar een ver miste Zweedse Dakota, vorige week Vrijdag boven Sovjetrussisch gebied heeft gevlogen, drie dagen voordat een andere Catallna. die ook naar de Da- tola zocht, door Russische jagers bo ven de Oostzee werd neergeschoten. De Dakota verdween Vrijdag boven de Oostzee. Het wrak van de Dakota is inmid dels gevonden tussen de Noordelijke punt van Gottland en hét eilandje fCotska Sandoen. Duikers zijn aan de berging begonnen. De Catalina, die Russisch gebied ge schonden heeft, heeft vijf minuten bo ven het eiland Dagoe gevlogen en keer de naar internationaal zee gebied, terug H3dat de bestuurder zijn vergissing be merkt had, zo heeft de bemanning gis- eren bij het onderzoek verklaard. De Catalina was niet bewapend. Gisteravond is in een communiqué van het Zweedse ministerie van bui tenlandse zaken medegedeeld, dat de Russische ambassadeur op eigen verzoek een onderhoud heeft gehad met de Zweedse eerste minister. De ambassa deur gaf te kennen, dat hij in verbin ding gesteld wenste te worden met de bemanning van een Russische treiler, die enige tüd geleden een haven van Gottland binnenliep. Premier Erlander had geantwoord, dat de kwestie op de gebruikelijke wijze zou worden onder zocht. Het communiqué geeft geen bijzon derheden over de treiler, doch van ge zaghebbende zdjde is verklaard, dat slechts één Russische treiler in de laat ste maanden een Zweedse haven heeft aangedaan en wel een treiler uit Let land met een bemanning van vjjf kop pen, die om asyl had gevraagd. Naar verluidt zouden de vüf mannen jt Zweden naar een Westelijk land zijn ertrokken. Een Zweedse woordvoerder heeft uit drukkelijk verklaard, dat de Zweedse luchtmacht de Oostzee nog steeds als haar eigen gebied beschouwt. De Russische ambassade heeft her haaldehjk geprotesteerd tegen de beto gingen buiten haar gebouw. Drie man nen zjjn door de politie in bewaring ge steld wegens het gooien met stenen naar de Russische ambassade waardoor een ruit verbrijzeld werd. De Zweedse autoriteiten hebben 0 teren een gedeelte van het vliegveld van Stockholm laten afzetten om een inter view door de pers met de 34-jarige pi loot van de neergeschoten Zweedse Ca talina. die uit Finland arriveerde, te verhinderen. Hij heeft sinds Maandag verblijf gehouden in een ziekenhuis in Hanko i Zuid-West-Finland waar hij met de zes andere leden van de beman ning door het Duitse schip Muenster- land aan land gezet werd. Zweden zal zijn „militaire bewaking van de lucht" versterken, aldus is offi cieel verklaard. De regering had een voorstel van deze strekking afkomstig van de opperbevelhebber Nils Svedlund, aanvaard. Volgens een militaire woordvoerder betekent dit besluit niet, dat er meer men voor de militaire dienst zullen worden opgeroepen, doch louter, dat nieuwe maatregelen voor een verhoogde waakzaamheid zullen worden genomen. Naar men meent te weten, zal de „luchtbewaking" zowel door de lucht macht als door landstrijdkrachten ver richt worden. Verlaging omzetbelasting gaat 1 Juli in (Van onze parlementaire medewerker) Na een enkele opmerking van de he ren v. Santen (CPN> en Molenaar (WD) heeft de Eerste Kamer giste ren het wetsontwerp aangenomen tot verlaging van de omzetbelasting voor een aantal artikelen die w\j indertijd reeds vermeldden. De verlaging zal 1 Juli a.s. in werking treden. Foto L.D.-Vam Vliet. Ill Deze foto. die gemaakt werd door een lid van de bemanning van het Duitse schip ..Munsterland", toont de Zweedse Catalinavliegboot (op achtergrondwelke door Russische Migs beschoten was. op de golven. De staart steekt boven het water oppervlak uit. Op de voorgrond leden van de bemanning van het vlieg(uig. die zich met een rubber- vlot konden redden. De ..Munsterland" nam de inzit tenden van het vliegtuig - van wie twee schotwonden hadden - aan boord. In ruim 2 van het vrachtschip „Ta- lisse" van de Maatschappij Nederland, cat sedert Zondag in de haven van Soe- rabaja was gemeerd, is gisterochtend brand ontdekt. Het vuur woedde in een partij van 40 ton sisal, die te Cheribon was geladen met bestemming Europa. Het vuur werd met 21 stralen bestreden en was na drie uur bedwongen. De schade zou niet ernstig zijn. De oorzaak van de brand is onbekend. (Ineez. Med.-Adv.) Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind tussen Zuid en West. Iets koeler. (Opgemaakt te 10 uur). Donderdag 19 Juni Zon op: 4.19 uur: onder: 2103 uur. Maan op: 1.40 uur; onder: 18.52 uur. Hoogwater te Katwijk te 0.45 en 13.18 Dit nummer bestaat uit zes pagina's Onvast weer Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land kenmerkt zich sedert het einde van de vorige week wel door grote snelle veranderingen. Kon den wij Vrijdag van een zonnige zomerse dag genieten, reeds op Zaterdag drong weer koudere lucht ons land binnen en Zondag kwamen de temperaturen op vele plaatsen niet hoger dan 12 graden, di. ongeveer 14 graden lager dan op Vrijdag. Bovendien veroorzaakte een kleine storing een laaghangend wolkendek, waaruit bijna de gehele dag regen of motregen viel. Deze storing trok ver volgens snel naar Finland weg, zodat het weer Maandag reeds aanmerkelijk verbeterde. Boven Duitsland en Polen ontwik kelde zich een gebied van hoge lucht druk. waardoor boven West-Europa een Zuidelijke luchtstroming ontstond, die warme lucht uit Frankrijk naar het Noorden voerde. Hierdoor konden de temperaturen gisteren in het Zuiden van het land weer tot bijna 25 graden oplopen. Echter ook deze weersverbete- ring was slechts van korte duur. Een nieuwe depressie, waarvan het centrum boven Schotland ligt, deed gisteravond haar invloed reeds gelden en gaf aan leiding tot enkele onweersbuien. Achter deze depressie om stroomt nu koelere lucht naar West-Europa, terwijl boven Midden-Europa de aanvoer van warmte uit het Zuiden nog onverminderd aan houdt. Ons land zal zich de komende dagen dicht bij het strijdperk van deze luchtmassa's bevinden, waardoor de de kans op regen- of onweersbuien groot Is. De temperaturen blijven daarbij aan de lage kant. Waar komt het bureau van het Schuman-plan? De ministers van buitenlandse zaken van Frankrijk, West-Duitsland. Italië, België, Nederland en Luxemburg zullen, naar uit gewoonlijk welingelichte krin gen te Parijs is vernomen, in de laat ste week van Juni te Parijs bijeenko men om hangende kwesties met betrek king tot de Europese steenkool- en staal-gemeenschap te regelen. Deskundigen van de zes landen, die de vorige week in Den Haag bijeen ge weest zijn, zijn er niet in geslaagd tot een oplossing te komen van twee van I de belangrijkste kwesties, ni. waar de bureaux van het gezagsorgaan zullen worden gevestigd en wat de officiële talen zullen zijn De Fransen wilden de bureaux in Parijs hebben, daar zulks een nauwere samenwerking met de an dere Europese en Atlantische organi saties zou vergemakkelijken. De Duit sers hadden hier bezwaar tegen, omdat het Duitse publiek de indruk zou kun nen krijgen, dat Frankrijk de overheer sende mogendheid was. De Italianen stelden Turijn voor. terwijl België, ge steund door Nederland en Luxemburg, de voorkeur gaf aan Luik. Geld voor Amerikaanse bases in Europa De Amerikaanse minister voor de luohtmaoht, Thomas Finletter, en de plaatsvervangende minister van defensie. William Foster, hebben voor de Senaat verklaard, dat 250.000.000 dollar drin gend nodig zijn voor het voltooien van luohtbases in Europa, teneinde atoom- aanvallen met spoed te kunnen uitvoeren op iedere agressor. Zonder de passende bases zou de Amerikaanse luchtmacht, als middel om de vrede te dienen, ern stig gehinderd worden. Finland protes teerde tegen het afvoeren door het Huis van 250.000.000 dollar van het wets ontwerp voor de militaire opbouw, no dig voor de betaling van het Amerikaan se aandeel van de bases voor de strijd krachten van het pact. Men diende een lange uitputtings- atoomoorlog te vermijden en in staat zijn met „alle ter beschiking staande, wapens" de tegenstander binnen enkele dagen te treffen. Gaullistische „rebellen" blijven Pinay steunen Het veertigtal Gaullistische „rebellen" onder leiding van de afgevaardigde Barrachin heeft premier Pinay in een brief verzekerd tevreden te zijn, met de uiteenzetting, die hij de vorige week tegenover een Gaullistische delegatie over zijn buitenlandse poMtiek heeft gegeven. In politieke kringen ziet men hierin een garantie, dat de „rebellen" de pre mier in iedere critieke fase zullen steu nen, totdat het parlement op reces gaat. De streefdatum hiervoor is 14 Juli. Hiermede zou de regeringspositie dese zomer nog verzekerd zijn. Inmiddels is men van mening, dat de geschillen in de Gaullistische gelederen over de parlementaire tactiek niet tot een openlijke scheuring van de parle- mentsfractie zullen leiden, hoewel dit wel verwacht werd. Geen vier-mogendheden- conferentie op ambassadeurs-niveau Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van buitenlandse zaken heeft ontkend, dat de VB., Engeland en Frank rijk zijn overeengekomen, de Russische regering uit te nodigen tot een conferen tie over de instelling van een neutrale commissie, die een onderzoek zou moeten instellen naar de mogelijkheid van het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland. De woordvoerder verklaarde dit naax aanleiding van het bericht uit Parijs, dat de VB. aanbevelingen van Britse en Franse zijde inzake een vier-mogend- hedenconf eren tie op ambassadeursni veau hadden aanvaard. De besprekin gen over het Westelijke antwoord op de jongste Russische nota Inzake Duits land worden nog West-Duitsland wil de Joden drie milliard mark schadevergoeding geven De West-Duitse bondsrepubliek wil Israël en de Joodse wereldorganisatie goederen ter waarde van 3.000 millioen mark (ruim 2.500 millioen gulden) aan bieden als schadevergoeding voor de misdaden van de Nazi's tegen de Joden. De Bondsregering zal voorstellen de leveranties over twaalf jaar te verdelen, en wel op de volgende wijze- twee zen dingen elk ter waarde van 200 millioen mark (ruim 170 millioen gulden) vóór 31 Maart 1954 en van dit jaar af tien jaarlijkse leveranties ter waarde van 250 millioen mark (meer dan 200 mil lioen gulden). Het resterende bedrag 100 millioen mark of ruim 83 millioen gulden) hoopt de bondsregering te dek ken door een buitenlandse lening of door geld „uit andere bronnen". DE „ROSE MART" TE ADEN. De 632 ton metende tankboot „Rose Mary" is gisteravond, met duizend ton Perzische olie aan boord, die bestemd is voor een Italiaanse maatschappij, in de haven van Aden aangekomen. De .Hose Mary" vaart, gelijk bekend, j onder Hondurese vlag. Rundveestapel binnen 5 jaar tuberculose-vrij (Van onze parlementaire redacteur) Bjj monde van de heer Louwes (VVD) heeft zich gisteren ook de Eerste Ka mer erkentelijk betoond voor de Amerikaanse hulp ten bedrage van in totaal f. 117 millioen om onze land bouw te moderniseren. Voor grotere productiviteit en hogere rentabiliteit schenkt Amerika ons f. 117 millioen. Daarvan zal f. 65 millioen worden besteed voor wetenschappelijk onder zoek: f. 105 millioen voor moderne voe- derbouw en intensivering van kleine bedrijven: f. 15 millioen voor de bouw van groenvoerdrogerijen: f. 50 millioen voor de bestrijding van rundveetubercu- lose: f. 10 millioen voor de winning van organische meststoffen' het huis afval van de grote steden) en f. 25 millioen als Borgstellingsfonds voor de landbouw bij de aanschaffing van nieu we machines, het bouwen van nieuwe stallen, het aanbrengen van electrische weide-afrasteringen, enz. Nieuwe Kweekschoolwet onder de loupe (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer heeft gisteravond een aanvang gemaakt met dé behande ling van de nieuwe Kweekschoolwet. waarby alle sprekers, de heren de Zwaan (CHU), de Jong (PvdA), van Velthoven (KVPi, Wendelaar (WD) en Woltjer (AR) minister Rutten lof toezwaaiden. Zij hadden echter ook enige critiek en diverse wensen, waarop de minister vanmorgen zou antwoorden. De heren van Velthoven en de Jong maakten vervolgens opmerkingen naar aanleiding van het wetsontwerp inzake de gezinsreductie op het schoolgeld, waarop minister Rut ten eveneens van morgen zou antwoorden. In West-Argentlnlé hebben zich gis teren tot driemaal toe aardschokken doen gevoelen. Er was sneeuw gevallen. Vele ensen snelden naar open plaatsen, om .et onder puin bedolven te geraken. Honderden mensen zijn ln noodbarak- ken ondergebracht. Gebouwen die een gevaar voor de omgeving vormen, worden door speciale brigades afgebroken. Wanneer een landbouwer bi.i een Boe- ren'-eenbank crediet opneemt, zal het Borgstellingsfonds voor 50 garant zijn. Het wetsontwerp waarin de besteding van deze bedragen is geregeld, werd ziis. aangenomen. Met de bedoeling de gehele Neder landse rundveestapel binnen 5 jaar vrii te maken van tuberculose, heeft de Eerste Kamer z hst voorts het wets ontwerp aangenomen ter vervanging van het bezettingsbesluit van 23 Octo ber 1343, dat eveneens het beginsel hul digde van een georganiseerde bestrijding van de tuberculose onder het rundvee. Het nieuwe wetsontwerp voorziet in een aantal in de praktijk gebleken leemten, terwijl de bestrijding nu ge koppeld wordt aam het reeds in uitvoe ring zijnde plan tot gezondmaking van de rundveestapel. Dieren met TBC zul len geleidelijk worden afgeslacht. Naar schatting kost de uitvoering van dit 5-jarenplan f. 100 millioen, waarvan Amerika, zoals hierboven reeds vermeld, de helft betaalt. De veehouders (en nu ook de veehande laren) moeten tezamen zelf de andere helft opbrengen. Het exterieur van het nieuwe Stationsgebouw te Leiden is nage noeg gereed. Over enkele maanden - in ieder geval vóór 3 October - zal het gebouw in gebruik worden genomen. Elders in dit nummer publiceren wij onze 33ste reportage over de Leidse Spoorwegwerken. WETSONTWERP BESCHERMING WATERSTAATSWERKEN AANGENOMEN. (Van onze parlementaire redacteur). De Eerste Kamer heeft gisteravond het wetsontwerp aangenomen betref fende de bescherming van Waterstaats werken in oorlogstijd. De heer Kolf! <OHU) hield een uit voerige rede, waarin hij klaagde, dat de waterschappen te weinig te zeggen zul len hebben, omdat de minister richt lijnen geeft aan Ged. Staten. Minister Wemmers verklaarde, dat het initiatief voor het nemen van maatregelen bjj de Waterschappen en Ged. Staten blijft, maar het moet mo gelijk zijn. dat eventueel van hogerhand wordt ingegrepen. De minister was ech ter bereid meer dan tot dusver het ad vies te vragen van de Unie van Water schapsbonden. Het wetsontwerp werd daarna aange nomen met de CHU en de communisten tegen. Binnenkort heffing omzetbelasting bij de bron (Van onze parlementaire redacteur). Met 37 tegen 2 stemmen (van de communisten) heeft de Eerste Kamer gisteren de overgangsregeling aange nomen voor de werkloosheidsverzeke ring, die 1 Juli a.s. in werking treedt. Degenen, die voor die datum werkloos waren, zullen geen aanspraak kunnen maken op uitkeringen volgens de Wachtgeld- en Werkloosheidswet. Voor hen zal echter de uitkeringster mijn van de overbruggingsregeling worden verlengd van 13 weken tot 21 weken. Sedert de aanneming van de overgangsregeling in de Tweede Kamer op 8 Mei j.l. zijn bovendien de uitke ringsbedragen voor deze categorie werklozen hoger gesteld. Minister Joekes deelde gisteren mede. dat het plafond van de overbruggings- Morgen zal het Studentensana torium te Laren officieel in gebruik worden gesteld waarbij twee beel den onthuld zullen worden, een borstbeeld van H.M. de Koningin dat in de aula geplaatst zal worden en een beeldje van Prinses Marijke dat in dc Marijke afdeling komt te staan. Mevr. Lidi Buma-van Mourik Broekman, de vervaardigster van beide beeldjes, werkzaam aan het borstbeeld van H.M. de Koningin in haar atelier te Wecsp. regeling is verhoogd van f. 38.76 tot f 44.76 en Staatssecretaris Van Rhijn voegde hier aan toe. dat ook de uitke ringen krachtens de sociale bijstand regeling zijn verhoogd voor degenen, die geen uitkering meer krijgen volgens de overbruggingsregeling. Het oude grond- bedrag voor deze categorie was I. 30.90. Het nieuwe grondbedrag zal zijn f. 27.50, plus de huur. Indien men de huur rekent op gemiddeld f. 6.90. dan wordt het nieuwe grondbedrag f. 34.45. Daarbij komt dan de kinderbijslag. Volgens de oude regeling kreeg een gezin, bestaan de uit man, vrouw en twee kinderen f. 37.72 en volgens de nieuwe regeling f. 42.53. Volgens de oude regeling kreeg een gezin met drie kinderen f. 39.78, volgens de nieuwe regeling f. 4656. De verhoging bedraagt ruim 15 To. De heer De Bruyn (KVP) had ge vraagd de premie-regeling te herzien en de werkgevers volle compensatie to geven voor de werknemers-premie, waar van zij 0.8 voor hun rekening moeten nemen. Ook de heer Molenaar (WD) had uiting gegeven aan de vrees, dat door de verzwaring van lasten voor de werk gevers de werkloosheid zou toenemen. Op deze opmerkingen antwoordde Staatssecretaris Van Rhijn. dat de rege ring de laatste maanden meer dan 200 millioen gulden heeft willen offeren om de werkgelegenheid te bevorderen. De verlaging van de vereveningsheffing kost bovendien 30 millioen gulden. Indien de regering de werkgevers verder tegemoet zou zijn gekomen, zou dit onvermijdelijk leiden tot nieuwe belastingen, waarvan het bedrijfsleven dan ook weer de druk zou ondergaan. Er is overigens ook overwogen, dat de positie van het bedrijfsleven de laatste maanden is vergemakkelijkt door de daling van de prijzen van de ingevoerde grondstoffen, terwijl ook de export nog is toegenomen en bevredigend is. De regering hoopt, dat het ook na de ver zwaring van lasten voor het bedrijfs leven mogelijk zal zijn behoorlijk op de buitenlandse markt te concurreren. Vooral voor de kleine middenstand zijn de moeilijkheden als gevolg van de werkloosheidspremie echter groot, maar de regering Is van plan met maatregelen te komen tot een heffing van de omzetbelasting bij de bron, waardoor de administratieve last voor de kleine middenstand wordt ver minderd.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1