RANSUIL: een IVORÖL Een Hand Verleden geheimzinnig en merkwaardig dier PANDA EN DE VERD WIJN-MACHINE 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 14 Juni 1952 Derde* Blad No. 27633 Kijkjes in de natuur De eerste keer dat ik een uil ontmoet te, kan ik mij nog goed herinneren en Dok de omstandigheden, waaronder dat gebeurde, staan mij nog duidelijk voorde |eest. Het was ergens in Gelderland, ik neen in de buurt van Hummelo. waar iet bijzonder landelijk was en rijk aan natuurschoon. Enrustig! We wan delden in de avondschemering naar ons wtel terug en namen een zandpad tus sen korenvelden en een donker zwijgend dennebos. Toen. terwijl we in de stilte van de avond even stonden te luisteren, kwam er een grote gedaante over het korenveld recht op ons aan vliegen. Bij dat ..grote" ben ik zelfs nu nog geneigd mijn handen van elkaar te brengen op de wijze .zoals fantasierijke vissers dat doen. Kolossaal- wat een vogel! Hij koerste recht over ons hoofd, een grijze schim met nauwelijks bewegende ronde vlerken, een grote kop die haast te zwaar leek in het betrekkelijk korte vogel profiel en was alweer verdwenen voor we van onze verbazing waren be komen. Eerst jaren later leerde ik de uilen pas goed kennen. De wonderlijke en buiten gewoon interessante roofvogels die en door hun voorkomen en door hun ge heimzinnige levenswijs altijd zo sterk op de verbeelding van de mens hebben ge werkt. En dat doen ze nog! Laat ik er met een maar bij zeggen, dat ik nog altijd een ontmoeting met een van de leden der uilenfamilie iets vind. waar ik even mee bezig ben en dat ik de moeite waard vind. te vertellen. Geheimzinnig, ja, dat is het woord! Vreemd en een beetje onwerkelijk zijn ze ook wel. deze vogels van de stilte, die i>as goed in actie komen, als de schaduwen langer worden in het dalen de licht. Toch is het met waar. dat een uil alleen maar 's nachts er op uittrekt. Verleden week stond er nog een uil naar schatting een vijftig meter boven een sportveld, waar een lustig partijtje werd gevoetbald en beschreef er zijn kringen; een mooi duidelijk uilenproficl tegen een enorm wolkenstapeling. Toch maakt het uilenvolk er geen re gel van. overdag er op uit te gaan en het is een feit dat zij door de natuur begif tigd zijn met eigenschappen, die hen speciaal voor het nachtleven zo uiter mate geschikt maken. Daar zijn aller eerst hun ogen. echte nachtogen. dat wil zeggen, ogen met een sterk veranderde pupil. Wilt u weten hoe uilenogen zijn. let u dan eens op de ogen van een kat. Overdag heeft het kattenoog slechts een dun zwart streepje in het geel of het groen, maar tegen de avond is dat streepje geworden tot een ronde knikker, of beter gezegd een rond gaatje, een venstertje, waardoor het schaarse sche merlicht nog voldoende naar binnen kan vallen, om het nachtdier, de kat zijn weg te doen vinden, waar wij mensen een lantaarntje nodig hebben Met zulke oren werkt een uil ook en daarmee ziet lui de muizen en de ratten ook de spitsmuizen, die geen muizen zijn. weet u nog?) als hij onhoorbaar over de velden vliegt. Als we nu eens letten op de stand van het uilengezicht tijdens de vlucht, dan komt de vraag bij ons op: Hééédat platte uilengezicht met die in één vlak liggen, die typische gezichtsstand, zou dat alles ook verband kunnen houden met richting, waarin de prooi, meest gronddieren. wordt waarge nomen?" Er is nog iets met zon uilebeest. Vo gels hebben in 't algemeen een uitste kend gehoor, roofvogels wel bijzonder Scherp. Ik denk echter, dat de uilen het winnen in gehoorscherpte. Zij kunnen n.l. hun toch al grote gehooropening. die vlak achter de verenkrans van de kop ligt. door een bepaalde huidspierbe weging vrijmaken van de verenbedek king en we kunnen wel aannemen, dat door deze merkwaardige gehoorspleet het fijnste muizengepiep wordt opgevangen. Nu kom ik in de verleiding, nog meer bijzonderheden van het uilenlichaam te gaan beschrijven, maar dan kom ik te ver van mnn onderwen af. Ik heb im mers een ransuil getekend, een van de ouders van dat donzige uilenjong van •erleden week? Of het nu de vader was of de moeder, weet ik niet. want bij vele vogels is er geen duidelijk uiterlijk verschil tussen de beide sexen. Wat echter wel duidelijk was te zien. dat va, de wonderbaarlijke kleur van de vogel. Stel u voor. hij zat halverwege een denneboom en zo'n beet je tegen de stam gedrukt. De kleuren van vleugels, kop en borst waren zo prachtig aangepast bij de tinten van de boomschors, dat je hem heel gemakkelijk had kunnen houden voor een stuk schil ferig hout. wat bruinachtig grijs gevlekt en gemarmerd. Ep nu het merkwaardigste. Als zo'n ransuil nu allebei zijn grote oranje ogen met de donkere pupillen, wagen wijd openzette, dan zou zijn mooie be schuttende kleur hem niet veel hel pen want dan viel hij toch weer op. Een uil kan echter de verenkrans om zijn ogen dichtknijpen, hij kan de gor dijntjes dichttrekken, nee! niet hele maal dicht, want een klein spleetje houdt hij altijd open en door dat oog- kiertje beloert hij zijn wereldje in het rond. Gelooft u maar. dat hij alles ziet wat er om het heen gebeurt en dat hij vast en zeker niet. zit te suffen Daarvan heb ik meermalen frappante voorbeelden ge zien. Een ervan was het volgende In Art is zat ik eens te tekenen bli de uilen ruïne. Er zaten prachtige dieren meest buitenlanders o.a. een rijtje briluilen. Een vader passeerde met zijn zoontje. ..Wat zijn dat. vader?" vroeg zoonlief. Vader zei niets, hoewel de naambordjes aan het gaas duidelijke taal spraken. Maar de zoon hield aan. Toen hielp ik een handje en wees hem op een bordje ..O ja". zei de vader, „dat zijn uilen, die kunnen overdag niet zien." En het twee tal slofte verder, een vader zonder be langstelling en een kind. dat maar vroeg en vroeg. En de uil? Hij zat in het volle zon licht en had zijn oogsluier dichtgi Rond de Veemarkt Slechte omzetten bij de slagers oefenen druk uit op de prijzen van het slachtvee Het marktverloop was voor slacht vee, ondanks de aanvoeren toch in geen geval buitensporig groot waren, deze week over het algemeen genomen zeer lui. De aardbeien en kersentijd is voor de verkoop van vlees altijd nadelig, maar het schijnt momenteel met de vleesconsumptie toch wel erg schraal te zijn. De slagers toonden zeer weinig kooplust met het gevolg dat de slacht- veeprijzen wederom omlaag werden ge drukt. Voor de uitmuntende klasse werd nog tot f.3f 3 10 per kg geslacht ge wicht betaald, maar dan daalde men al dadelijk af naar f 2 80—f 2 90 en de mindere kwaliteiten aflopende naar de maar dit bod werd voor volgende week niet gedaan. Er liggen weinig varkens op 't hok, zodat de boeren de vraag prijzen strak aanhouden. Zeugen deaen f. 2 00—f. 2.12 en zouters tot f. 2.10 per kg levend gewicht bij afloop deze week. Mestvarkens en biggen een terughou dende en toch nog dure markt Maar het slot was toch ook even gedrukt De paardenmarkt had een kalm. prijs houdend verloop. Minister van den Brink uit Canada Aan boord van de „Veendam" is de Nederlandse minister van Economische f. 2.50 cn voor de vette stieren f 2.70— zaken, prof dr J. R M van den Brink, die in Canada de Internationale Jaar beurs te Toronto heeft geopend en met financiële autoriteiten heeft geconfe reerd. gisteren weer naar ons "and ver trokken. Bij zijn vertrek deelde de mi nister mede. dat hij o m. met de Ca nadese minister van Handel. Howe, be sprekingen heeft gevoerd. De beide ministers zjjn overeenge komen. de mogelijkheid te onderzoeken van het aangaan van ruilovereenkom sten op lange termijn, die \oorzien in de uitwisseling van Canadees alumi nium voor industriële installaties, schepen en militair materieel uit Ne derland. f. 2.75 per kg geslacht gewicht. De eerste financiële uitkomsten van de weiderij zijn dus aanmerkelijk minder gunstig dan in 1950—1951. want de in koop van het magere weidemateriaal is heel wat hoger geweest dan in de voor afgaande jaren In de groothandel liepen de vleesprij- zen eveneens nogal betekenend terug, ondanks dat er deze week heel weinig vlees uit Denemarken afkomstig aan de markt was. Op de gebruiksvecafdelingen was het erg stil De hooioogst is nu in volle gang. zodat er heel weinig veehouders aan de markten waren. Ook hier dus een zeer gedrukte tendenz. De uitmuntende kwaliteiten hielden zich nog het beste in prijs staande. Vette kalveren ondervonden enigszins - - - de terugslag van het verlies van de trokken. Helemaal dicht? Geen sprake Franse markt, maar toch werd er voor van want plotseling schoot zijn poot Luxemburg en thans ook voor export greep door het traliewerk heen naar een rat, die boven over de kooi wandelde. Hij kwam niet ver, die rat! Wat denkt u. dat die vader zou heb ben gezegd, als hit dit voorvalletje had kunnen zien? Weet u 't niet? Ik wel! Hfj zou hebben gezegd: „En toch kan een uil overdag niet zien!" Want zo is het met vele mensen ge steld Liever bij een oude vertrouwde mening blijven, ook al is die fout, dan zioh te laten overtuigen door wat het oog klaar en duidelijk ziet! S. VAN DER ZEE flngcz. Med.-Adv.) naar Italië nogal wat zaken gedaan, zo dat een sterke terugslag hierdoor werd opgevangen. Noteringen varieerden voor de goede en beste kwaliteiten in hoofd zaak van f. 2 40—f 2 80 per kg. levend gewicht. Mindere of lichte soorten f. 1.80 —f.2 20 per kg. Nuchtere zeer goed verkoopbaar tegen prijzen van f. 1.30f. 1.45 per kg levend gewicht. De wolveemarkt was flauw gestemd. Ook met de weidelammeren liep het heel wat kalmer met gedrukte of lagere prij zen. De allerbeste Texelse deden tussen f 70 en f.80.—. maar het meeste deed minder, n.l. f.55f.65.- per stuk. Zuig- lammeren gingen ook moeilijker van de hand, f.80.- en zeer goede wat meer per stuk. In de varkenshandel hebben de ver hoogde prijzen ook de omzetten doen teruggaan, zodat de kooplust minder gunstig afliep! Er is deze week voor fiji slachtvarljer f.2 30 per FEUILLETON Door Andrew Mackenzie UIT HET (Tilt het Engels vertaald) 27). „Dat is 'm. Garrett was iets ouder dan Burgess en zo slim als de duivel. Hij in troduceerde namelijk in Amerika dat nieuwe procédé voorstaallabricage, maar hoofdzakelijk door onenigheid met Bur gers kwam er van practische verwezen lijking niet veel terecht. Zij gingen met vacantie naar het Ontario meer om uit te rusten en daarna fris opnieuw te be ginnen. Maar hun samenwerking werd Ujdens die vacantie afgebroken. Garrett verdronk namelijk. Zij brachten die va cantie met hun drieën door. Burgess, Garrett en diens zevenjarige zoon Gor don. Garretts vrouw was een paar jaar tevoren gestorven. De twee mannen en de jongen hadden onderdak gevonden in een hut bij het meer. Meestal gingen zij overdag met de boot vissen. In die buurt was de oever van het meer vrij eenzaam, hoewel er meer mensen dage lijks naar het water kwamen om te vis sen. Een van die zomerse dagen, dat ook de andere hutten bewoond waren, kwam Burgess druipend nat naar een van die verblijven toe. Het enige wat hij wist uit te brengen was „Ik begrijp niet wat er gebeurde. Help me ze te vinden...." Taske zweeg even. Brannigan wachtte ongeduldig. „En verder?" vroeg hij. De Amerikaan vervolgde grimmig: „Ik wou dat ik wist, wat er verder ge beurde. Er is heel wat herrie geweest over deze zaak. Het was een mooie zo merse dag, een beetje wind maar niet te veel. De kano waarin zij het meer op waren gegaan, verdween ongeveer hon derd meter uit de kust onder water, het lichaam van Garrett werd enkele uren later gevonden, het stoffelijk overschot van zijn zoon is nooit aangespoeld of op gehaald. Burgess bleef, ook later, vertel len dat hij zich niets-kon herinneren over wat er eigenlijk gebeurd was. Een en ander lijkt me nog al verdacht, ook achteraf met de officiële verklaringen van het onderzoek in handen. Ik kan me voorstellen, dat het voor de mensen, die in de omgeving het drama hebben meegemaakt, nog moeilijker was om het ?eval te beoordelen. Vooral na de in cidenten bij het onderzoek". „Hoezo, incidenten?" „Nou ja, bi) het onderzoek bleek dui delijk, ook uit allerlei getuigenverklarin gen, dat Burgess en Garrett voortdurend ruzie hadden over de wegen die zij moes ten volgen om het nieuwe procédé ren dabel te maken. Burgess wou in de eerste plaats, geld verdienen. Garrett voelde meer voor vervolmaking van zijn denk beeld alvorens het grootscheeps in prac- tijk te brengen. En er waren allerlei ge tuigen. die verhalen konden geven over de meest hooglopende ruzies. Bij zo'n onderzoek geeft dat altijd aanleiding tot veronderstellingen en moeilijkheden voor een of beide partijen". „En wat wist Burgess zich nu eigen lijk wel te herinneren?" „Dat ze aan het vissen waren, en ver der alleen, dat hij op de deur van een van de hutten beukte om te vertellen dat de hele mikmak ondersteboven was ge gaan en dat hij de enige overlevende meende te zijn". „Het is natuurlijk mogelijk", overwoog Brannigan, „dat ze ruzie kregen, dat de kano kantelde, dat de anderen verdron ken en dat Burgess naar land zwom". .Maar ze konden allebei goed zwem en. zowel Garrett als zijn zoon". „Dan kunnen ze buiten Westen gesla gen zijn. waardoor ze moesten verdrin ken toen hij de kano liet kieperen". „Op het lichaam van Garrett werd geen enkel spoor van geweldpleging ge vonden". „En op dat van de jongen?" „Tja. dat is het hem juist. Hoe zit het met die Jongen, waarvan het lichaam nooit werd gevonden?" Zij keken elkaar aan. Brannigan her vatte het gesprek na enkele minuten stilte, maar werd onmiddellijk door Tas ke in de rede gevallen. „Ik heb me een volledig rapport laten toezenden, en daaruit blijkt, dat Burgess tot het laatste toe heeft volgehouden, zich niets over het ongeval te herinne ren. Wat er gebeurd is. zowel met Gar rett als met zijn zoon Gordon, is niet meer na te gaan. Maar Burgess" geheu gen was verder volkomen intact". „Ik vind dat dit zaakje ergens naar riekt", zei Brannigan kort maar krachtig. „Vind ik ook. Maar in het licht van de zaak waar we nu in zitten zou ik zeg gen. dat een heel belangrijk punt is. wat er met die Gordon Garrett gebeurd is." „Je bedoelt chantage door heim? Het kan ook iets anders zijn. Iemand op de oever kan Burgess gezien hebben, toen hij zijn metgezellen onschadelijk maakte, en zijn kans hebben afgewacht tot Bur gess rijk genoeg was om hem goed te kunnen plukken. Ook chantage, maar door heel iemand anders" grondiger te wreken en er zelf bovendien beter van te worden. Dat klinkt alle maal erg aannemelijk, maar toch zijn er nog wel dubieuze kanten aan die theorie. Hoe sloeg de jongen zich verder door het leven? Officieel bestond hfj niet meer. Wie zou hem werk geven? Aan de andere kant is Amerika een groot land. hier en daar zonder veel scrupules. Het is natuurlijk mogelijk, dat hij ergens on der een andere naam een bestaan heeft gevonden tot Burgess door het staai-pro ces van Garrett rijk genoeg was gewor den, om de aanval te openen. Die aan val zou onvermijdelijk tot succes leiden, want Burgess wist. dat zijn hele fortuin op moord berustte en als sneeuw voor de zon verdwijnen zou. wanneer het werd blootgesteld aan het licht van de waarheid „Hetgeen overigens Gordon Garrett tot medeplichtige zou maken, aangezien hij Canada wenst, dat de Europeanen hun producten naar Canada exporteren ten einde de middelen te verkrijgen, die no dig zijn voor de betaling van hun aan kopen van Canadese goederen. Bij K B. is aan Th. U. de Vries te Am sterdam en A. H. M. Wijffels te Den Haag op hun verzoek eervol ontslag ver slag verleend als leden van de voorlo pige Raad voor de Kunst, en zijn be noemd tot leden van deze voorlopige Raad: mevr. C H C. C. H Eggink te Amsterdam; prof. dr W J. M A. Assel- bergs to Amsterdam; M. Croiset te Den Haag. C. P. M. Knuvelder te Eindhoven; J. de Meester te Amsterdam; P. J Steen bergen te Den Haag en A. van der Veen te Den Haag. (Ineez. Med.-adv.) Radio-programma V OOK ZONDAG 15 NI Hilversum I. (402 m NCRV: 8.00 Nieuws en weerber 8 15 Gram muziek. IKOR: 8 30 Ned. Her.v. kerkdienst KRO: 9.30 Nieuws en waterstanden; 9.45 Gram.- muzlek; 9 55 Hoogmis; 11.30 Gram.muzlek 11.40 Strijkorkest cn solist; 12.15 Apologie 12.35 Gram.muzlek. 12.40 Lichte muziek, 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws, weerber. en Katholiek nieuws; 13.10 Lunchconcert 13 35 „Uit het Bock der Boeken 13 50 Holland Festival. Concertgebouworkest. 14.35 Pianorecital; 15 00 ..Melodie der ber gen". causerie; 15.50 Radio Phllharmo- nlsch sextet; 15.55 Gram muziek. 16.10 Katholiek thulslront overal!; 16.15 Sport 16.30 Vespers. NCRV. 17.00 Gerei, kerk dienst; 18.30 Gewijde muziek; 19.15 ..Het gebed des Heren", causerie; 19 30 Nieuws, sportuitslagen en weerber.; KRO 19.45 Actualiteiten; 19 52 Boekbespreking; 20.05 De gewone man zegt er 't zijne van; 20 12 Gevnr. progr 22 45 Avondgebed en litur gische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 24.00 Kamerorkest. Hilversum II. (298 m VARA: 8 00 Nieuws en weerber.; Daarna: Postduiven- berichten; 8.18 Gram muziek; 8 30 „Wat er groeit en bloeit'causerie, 8 40 Orgel- 3iel; 8 57 Postdulvenber. en sportmede- ellngen; 9 00 Vacantletlps; 9 10 Gram- .-. - - muziek. 9.45 „Geestelijk leven", causerie, de plicht had. te getuigen m de zaak ypjjQ. 1000 Voor de jeUga. ikor. 10.30 van mrw-vT-ri" n'iern Taske tecen Ta-mm-.,, avnrv- 1 ar» deze moord", wierp Taske tegen. Natuurlijk maar Burgess zou er geen Nederlandse belang bij hebben, Gordon aan die be- woord voor de dag; 8.00 Nieuws en weer ber 8 10 Sportuitslagen; 8.20 Gram.mu zlek; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Voor de zieken. 9 30 Waterstanden; 9.35 Gram.mu zlek; 10.00 Orgelspel; 10.30 Morgendienst; 11.00 Mezzo-sopraan en plano; 11.30 Mili taire Kapel; 12.10 Gram.muzlek. 12.25 Voor boer en tuinder, 12.30 Laiid- en tuinbouw mededelingen; 12.33 Orgelcon cert 12.59 Klokgelui; 13 00 Nieuws"; 13 15 Lichte muziek; 13.45 Gram.muzlek 14.00 Schoolradio; 14.35 Gram.muziek; 14 45 Voor de vrouw. 15.15 Gram.muziek; 15.25 Strijkkwartet; 16.00 Bijbellezing. 16 30 Fluit, claveclmbel en ceilo; 17.00 Voor de kleuters; 17.15 Gram muziek. 17.30 Voor de Jeugd; 17.45 Regeringsuitzending: prol. dr M H. v. d. Valk: „Indonesië en China" 18.00 Nieuws. 18.15 Sport: 18 25 „Voor de mannen in grijs, groen en blauw cause- r.e. 18 30 Gram muziek; 19 00 Verklezinzs- toespraak; 19.15 Engelse les; 19.30 Gram - muziek; 19.40 Radiokrant: 20.00 Nieuws en weerber.; 20.10 Vijf minuten; 20.15 Ra dio Philharmonisch orkest; 21 15 Kamer koor. 21.30 Orgelconcert: 22 00 „Verken ningen in Zuid-Amenkacauserie. 22 10 Metropole orkest; 22 40 Gram muziek. 2245 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws e" SOS-bericht«n: 23.1524.00 Gram llllvr 1 II. .Natuurlijk, dat zou mogelijk zijn. Maar schuldiging bloot te stellen. Gordon zou fin^nNo®1 nnnH Hip mpp- Han rfprtip iasr irapht. pr Tliin -afrvprspriipn w-pl Hoor mnpien or»- 7.. kerkdienst. AVRO: liedjes en dansen; afrekenen. Heren"; 12.45 Orgelspel; mol muz 13 00 Nieuws en weerber; 13 05 Medede- j delingen AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Gram muziek; 8 00 Nieuws. 8.15 Gram. muzlek. 9.00 Morgenwijding; 9.15 Gram.- 9.25 Voor de hulsvrouw; 9 30 ziek: 1100 Op de uitkijk ca>!- .15 Kamerorkest. 12 00 Orgel i iemand die meer dan dertig jaar wacht om een rijke bron aan te boren is ook een zeldzaamheid. Maar iets anders ligt meer voor de hand". „Gordon Garrett zelf bedoel je?" „Tot die gedachte ben ik inderdaad het meest geneigd", verklaarde Taske voorzichtig. „Dit lijkt me inderdaad wel een goed spoor in deze affaire. Er zit in ieder ge val een sterk motief voor chantage in. De jongen maakte als ooggetuige mee. wat er gebeurde, wist zich te redden en verdween. Hij had natuurlijk meteen kunnen vertellen, wat hi) had meege maakt, maar gaf er de voorkeur aan, op de achtergrond tc blijven om zijn vader i uiiKcu ui gram muziek, 13 10 Koorzang; zijn afperserijen wel door moeten op- 13 30 Accordeonmuziek 13 55 Boekbespre- geven, maar Burgess zou zijn kapitaal king; 1415 Gram muziek, 14.30 Opera kwijt zijn. Latén we even verder gaan concert; 15.45 Toneelbeschouwing; icoo met de zienswijze, die ik ontwikkelde. De Dansmuziek. 16 30 Spomevue. vpro atperscr Gordon. ziet lancamerhaM ü?t TcerkeHJlc "eIi'caiisenef vIrJ zijn slachtoffer ouder en ouder worden 1730 Fanfare-corps; 17 50 Sportjournaal en begint exhorbitante eisen te stellen is.15 Nieuws en sportuitslagen. 18.30 zang; 12 30 Land- en tumbouwmcdedelin- 12.35 gen. 12.33 „In 't spionnetje 12 38 Gra- mot muziek. 13 00 Nieuws; 13.15 Mede- tf~"gram.muzlek; 13.25 Musette- sportultsl nog tijdig een zo groot mogelijk deel Gram muziek; 18 53 Sport. 19 00 Metro- ian het vermogen van Burgess In de fijt acht te slepen. Burgess komt als reac tie daarop naar Engeland, om zijn af perser buiten eigen omgeving op een of andere manier om zeep te helpen. Als voorzorg stelt hij een soort persoonlijke lijfwacht aan. maar deze, namelijk Mar shall, wordt vermoord. (Wordt vervolgd 57) Toen het tot Joris Gocdblocd doordrong wie Professor Kalk er was en wat hij kwam doen. u-as hij geheel terneergeslagen. O baaske nu toch!" sprak hij tot Panda. ..Hoe vaak heb ik u niet voorgehouden: Denk na en gedraag je niet als een stom rund! Ik moet geld hebben om een Vcrschijn-Machinc uit te vinden! En terwijl ik aan het uitvinden ben. kan ik geen deskundige in de buurt gebruiken! Wat moet ik nu toch beginnen, ventje? Hoe raken we dit persoon weer kwijtAch. ach. wat zijt ge toch dom! Hebben mijn schitterende lessen en mijn prachtig voorbeeld u dan nog niets geleerd?" Intussen volgde Professor Kalker zijn eigen gedach ten. Hij haalde een zwaar horloge tc voorschijn, dat hij aandachtig beschouwde. ..Laat me eens zien", mompelde hij: ..ja-jazo te zien is liet al Zon dag geweestdan staat me iets bijik moest geloof ik naar een vergadering van de minister raadja! Dan moet ik maar eens opstappen! Ik zou de minister-raad verslag uit brengen over mijn plan voor de Atoom-kracht! Juist, ja! Mijn geheugen werkt schitterend!" Maar toevallig had Joris deze woorden opgevangen. ..Watwat zegt hij? Wat is er met atoom kracht?" fluisterde hij. ..De professor schijnt ccn soort atoom-deskundige van de regering te zijnmompelde Panda ter neergeslagen. En nu veranderde de houding van Joris als sneeuw voor de zon. ..Een atoom-geleerde!" riep hij stralend uit. „Neen. maar! Dat is schitterend, manneke! Had dat meteen gezegd! Een atoom-des- kundige van de regeringhet kon niet mooier! Die heb ik hier veel liever dan geld! Ik ben trots op u. ventje! „O!" zei Panda stralend: maar wij vrezen dat hij niet begreep, waaraan hij deze plotselinge verande ring in Joris te danken had. 14 00 „Wat gaat e.WS IRH reld causerie 14 20 Gram muziek. 14 30 Voordracht met harpspel. 14 45 Sopraan en planu, 15 15 Metropole orkest en solis ten; 16 15 Gram.muziek; 16.45 Musicalen- tler, 17.80 Voor de padvinders: 17 45 Gra- mof muziek; 17.50 Militair commentaar: 18 00 Nieuws. 18.15 Dansmuziek. 18.45 Omroeporkest. 19 15 Verkiezingstoespraak. 19.30 Gram muziek: 19 45 Regeringsuit zending Landbouwrubrlek"; 20.00 Nieuws 20.05 Orkestconcert. 20 45 .Een reisje 11 pole orkest en klein koor. 19 30 Radio- lympus". AVRO 20.00 Nieuws 20 05 Ge- var. muziek. 20 35 „Het Luchtkasteel hoorspel: 20.55 Gevar. muziek. 21.30 Koor. orgel, plano en solisten. 22.05 Gevar ziek; 2235 Kamermuziek; 23.00 Nle 23.15 Weekoverzicht; 23.25—24 00 Gram. muzlek. Engeland. BBC Home Service. 330 1 2.10 Crltleken._ 12 55 Weerber.; 13 00 I Schoolradio. °15 20 Discussie A 13.30 Gram.mu- vraagstukken. 16.05 Gram.muzlek: 16.30 14 30 interviews: 17 00 Voor de kinderen; 17.55 Weerber,; 18 00 Nieuws; 18 15 Spor d.- Rijn' 2145 Gram muziek. 22 00 Idem 22 30 Fluit en plano: 23 00 Nieuws; 23 15 Weense muziek; 23.40-24.00 Gram muziek. Engeland, BBC Home Service. 330 111.: 12 00 Hoorspel; 12 30 Gevar. progT 12 55 Weerberichten: 13 00 Nieuws; 13 10 Ge- programma; 13 55 Sport; 14.00 actuele Nieuws. 13.10 Causerie; ziek: 14.00 Hoorspel; 16 00 Orkcstconccrt; 16 45 Boek- bespreking. 17 00 Voor de kinderen. 17 50 Causerie. 18.30 Orkest con eert; 1930 Cau- Causcrle; 17 55 Weerber. 18 00 Nieuws, serie 19 4c Planoduo; 20 00 Gevar. prosr 18 15 Causerie; 18 30 Symphonie-orkcst en 20 45 Amerikaans commentaar; 21 00 soliste; 19 45 Avonddienst. 20.25 Llefda- Nieuws; 21.15 Hoorspel; 22.45 Parlements- dlgheidsoprocp: 20 30 Hoorspel: 2100 overzicht; 23.00 Nieuws; 23 03 Schaken. Nieuws: 2115 Causerie: 22 00 Opera-orkest »-,,,, 22 30 Voordracht, 22 52 Epiloog. 23 00— 1 n„ciann. urn ijgnt 1 riigraniine. 1 .no 93 na Nieuws f o ell .4( jo.00 Orgelspel; 12.30 Dans- muziek; 13 00 Orkestconcert; 13 45 Voor Bite T ight Programme l,.nn dg kinderen; 14.00 Voor, de vrouw; 15 00 12 00 Verzoekprogr l„.o0 Re- Lichte muziek; 15.30 Voor de soldaten: portage: 13 00 Gevar. muziek: 13 30 Varlc- 1545 Lichte muziek: 16 15 Mrs Dale s te-orkest en solist; 13 45 Gevar progr Dagboek: 16 30 Hoorspel. 18 00 Pianospel. 14 30 Gram.muzlek; 15 4o Reportage; 16 Oo is 15 Orgelspel 18 45 Hoorspel; 19 00 Voor de vrouw. 16 30 F.lmprogr 17 30 Nieuws en radiojournaal, 19 25 Sport; Gram.muzlek. 18 00 Hoorspel met muziek, 19 30 Amus.muziek; 20.00 Hoorspel; 20 30 18.30 Gevar. progr 19.00 Nieuws en radio- Mem; 2100 Geval progr 22 00 Nieuws; Journaal: 19 30 Gevar muziek: 20 30 Com- 22.15 Lichte muziek. 23 00 Voordracht: oorw», ,3]5 Gevar muZ|ek. 23 56—24 00 Nieuws. munlty singing. 21.00 Gevar progr. 22 00 Nieuws. 22 15 Planoduo. 22 30 Muzikale causerie; 22.45 Orgelspel; 23.15 Gevar. mu ziek: 23.56—24 00 Nieuws. Nnrilwestdeutscher Rundfunk. 309 111.: 12.00 Omroeporkest, koor en solisten. 13 00 Nieuws; 13 20 Orkestconcert. 15 00 Ver zoekprogr.; 16.30 Dansmuziek; 18 00 Sym- phonle-orkest: 19 00 Nieuws; 20.00 Amu sementsmuziek; '31.45 Nieuws; 22.15 Dans muziek 24 00 Nieuws: 0.10 Symphonle- orkest; 1.10 Amus.muziek Frankrilk. Nationaal Programma. 317 en 219 111.: 13 00 Nieuws; 13.20 Hoorspel; 15 30 „Miss Heleytt", operette; 17.15 Gram mu ziek; 18.00 Symphonlc-orkest. 19.30 Gra- mof.muzlek. '19 58 20 02 en 20 15 Idem; 22 35 Kamermuziek; 23.35 Gram.muzlek: 23 452400 Nieuws. Bril. 484 f Lichte muziek: 33 I 481 r .(ileutscher Rundfunk. 12 00 Orkestconcert; 13 00 Nieuws. 13.25 Omroeporkest en solist; 15 50 Zangrecltnl; 16 10 Amusementsmuziek; 16.40 Rhythmi- sche muziek 17 00 Nieuws: 17 45 Amus - muziek. 19 00 Nieuws. 19 30 Symphome- orkest. koor en soliste; 21.45 Nieuws: 22 05 Klankbeeld. 23 30 Amusmuziek: 24 00 Nieuws; 0 30 Dansmuziek; 1.10 Amusementsmuziek. Erankrijk. Nationaal Programma. 347 en 2 Pi 111.: 12.00 Moderne muziek: 12 30 Malson 5 vendreopera; 13.00 Nieuws; 13.19 „Malson a Vendre". opera. 13.58 Gram muziek. 14 00 Nieuws. 16 00 Kamer muziek: 17 00 Gram.muzlek; 17.30 Plano- recital; 18.30 Amerikaanse uitzending; 19 01 Gïam muziek; 19 58 Idem; CO i.»J Orkestconcert; 21 52 Gram.muzlek; 23.20 3 00 Nieuws; 13.15 Ver- I Idem; 23.4524 00 Nieuws. zoekprogr 14 30 15 00. 16 00 en 16 30 Gram muziek; 17.00 Nieuws. 17 10 Gram - muziek. 19 00 Godsdienstig halfuur 19 45 Nieuws; 20.00 Hoorspelen. '22 00 Nieuws; 22.10 Gram muziek; 22.50 Nieuws; 23.00 Gram muziek: 23 55 Nieuws. 324 ni.: 12 00 Radiojournaal; 12.34 Lichte muziek: 13.00 Nieuws; 13.15 Gram muziek 13 30 Voor de soldaten; 14 00 Operamu ziek, 16 00 Klassieke muziek; 17.00. 17 20 en 17.30 Gram muziek; 17 45 Sportultsla- 17 50 Gram.muzlek: 18 00 Kamer- ltriissel. 484 en .321 111. 484 111 12 05 Gram muziek 13.00 Nieuws. 13 10 14 15 en 15.00 Gram.muziek. 16.00 Amus.mil- zlek; 16.25 Gram muziek; 16.35 Amuse mentsmuziek: 17.00 Nieuws: 17.15. 17.45 en 1830 Gram.muzlek: 19 00 Viool cn 22 00 Nieuws; Nieuws. 324 111.; 12 30 Weerber.; 12 34 Voor de landbouwers. 12 42 Gram muz'ek; 12.50 muziek; 18 30 CVdsdlenstlg halfuur; 19 00 Koersen. 13 00 Nieuws: 13 15. 14 00. 15 00 Nieuws. 19 30 Gram.muzlek. 20 00 Hoor- spel; 21.22 Gram.muzlek, 22 00 Nieuws; 22 15 Verzoekprogr.; 23.00 Nieuw 24 00 Dansmuziek. 17 10 23.051 Gram muzïek: 18.25 Financiële* kroniek5 18 30 Voor de soldaten. 19 00 Nieuws; 19 40 vnnR Miivnic ir. u \i Gram muziek: 19 50 Radlofeqllleton; 20 00 VOOR MUMIK. 11» IUHI Omroeporkest en solist 21 00 21 30 Gr— Hilversum I (402 m.I NCRV' 7 00 mofoonmuzlek; 22 00 Nieuws; 22.15 Orgcl- Nleuws; 7.18 Gewijde muziek; 7.45 Een 1 spel; 22.5523.00 Nieuws.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 29