MEN DEMPE TIJDIG DE PUT! Struisvogelpolitiek bij bescherming bevolking heeft geen zin Zonder paniekstemming sèlf voorbereidende maatregelen treffen Verdere opruiming in het kamp te Koje 3R00D Duurder 91ste Jaargang VRIJDAG 13 JUNI 1952 FlijllStrPck'Pclitis No. 27632 lIidsch W- dagblad Directeur: J W. Herrny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Hoofdredactie: B W. Menkhorst en J. Brouwerf 6_ per kwartaal; f 0.47 per week Telefoon Dir en Adrn 25041; Red. 21507 Nieuw gevaar in Korea Het gaat in Korea allesbehalve naar wens. De wapenstilstandsbesprekingen zijn volledig vastgelopen en Hjken meer op een propaganda-meeting, althans van de zijde der communisten, dan ooit het geval was. Niettemin durven de vertegenwoordigers der VN. blijkbaar de besprekingen niet afbreken, bang. dat op hen het odium zal vallen van de mislukking Alsof vrees niet de slechtste raadgeefster is en blijft Baten zal het de V N. bovendien nie mendal. Van rode zijde zal hun altijd de schuld in de schoenen worden ge schoven en bovendien is speciaal in het Verre Oosten vrees altijd funest voor degene, die daarvan blijk geeft. Zelfs toegevendheid heeft daar al hetzelfde aspect! De zaken staan momenteel zelfs zo danig. dat de mogelijkheid van een her nieuwd rood offensief ruimschoots voor handen is. Op enkele delen van het front valt reeds een verscherpte actie der roden waar te nemen, waarbij zware artillerie, waarover de roden totdusver niet beschikten, wordt gebezigd, waar mede op zich zelf al duidelijk genoeg wordt bewezen, hoe de communisten de tijd der besprekingen hebben benut om zich voor te bereiden op voortzetting van de strijd. Met de kans op een nieuw communistisch offensief wordt dan ook volledig rekening gehouden. Zelfs ver luidt, dat de sterkte der troepen van beide partijen zich verhoudt als twee tot vijf ten gunste der roden Niettemin laten de militaire leiders der V N. zich optimistisch uit over de uitslag van een nieuw communistisch offensief. Slechts op één punt klinkt enige ongerustheid: hoe, wanneer de communisten een behoorlijke lucht macht hebben gevormd en daarmede gaan opereren? Om een dergelijke aan val te pareren, zal men niet kunnen volstaan met het afwijzen der aanval lers. zal men verder moeten gaan; d.w.z. minstens moeten overgaan tot het bom barderen van de bases, waarvan d< rode vliegtuigen uitgaan, dus in Mands- joerije! Is het nog nodig te commentariëren, wat dat te betekenen heeft? Mc Arthur was dit reeds van plan, doch moest het veld ruimen, omdat behalve Amerika niemand daartoe durfde overgaan Zal men nu durven? Wij zijn er nog zo zeker niet van. En zo het niet geschiedt, arme troepen, waarvan er nodeloos al zovelen zijn gevallen, omdat men de gevolgen van een afdoend optreden niet aandurfde! Het gebeuren in het gevangenkamp van Koje geeft op zich zelf al een beeld van het niet-durven doortasten. Daar toe is pas overgegaan, omdat het niet anders kon. Maar de toegeeflijkheid heeft ernstige gevolgen gehad, waarvan het ergste vermoedelijk juist zal blijken de gewekte overtuiging bij de Chinezen, dat de V.N. bang zijn. Voor de zoveelste maal is blijkbaar wederom aan de leiders van het kamp ontgaan, dat in het Oosten slechts met behulp van krach tige middelen iets kan worden bereikt! Toegeeflijkheid staat daar gelijk aan het schenken van de overtuiging van vrees bij de tegenpartij en leidt tot doorz-* ten tegen die vrees-achtigen. Veel veel is vergeten, dat Oost Oost i6 en West West.... Medelijden moet men hebben met de slachtoffers der rode terreur in het kamp. die eenvoudig beestachtig zijn afgeslacht. Het is een kwade post op de rekening der V.N. bij de actie in Korea. En tot overmaat van ramp speelt zich in Zuid-Korea een spel af, dat de V.N. in een zeer moeilijk parket brengt. In strijd met de democratische gedachten, waarvoor de V.N. Zuid-Korea te hulp snelden, is president Rhee druk doende om deze democratie met voeten te tre den om zelf maar aan het bewind te blijven. Zelfs handelt hij regelrecht tegen de wil van het parlement in, dat hij volkomen uitschakelt. Op zich zelf niets bijzonders, want wie oordeelt Zuid- Korea rijp voor democratie? Maar voor de V.N. is het gebeuren weinig minder dan catastrophaal. De roden laten dan ook niet na dit niet te loochenen feit danig uit te buiten. Behalve veroorde ling van het optreden van de president is er van de zijde der V.N. nog niets gebeurd. Wederom aarzeling en nog eens aarzeling. Neen, Korea is nog lang niet ten einde. Juist, wat het communisme voorstaat: het binden der tegenpartij en deze te laten verbloeden En de vraag rijst, of de tijd voor een afdoend ingrijpen niet voorbU is gaan DE AMERIKAANSE STAALSTAKING. De Amerikaanse Senaat heeft met 58 tegen 18 stemmen het wetsontwerp aangenomen, waarbij aan Truman wordt verzocht de Taft-Hartleywet toe te passen voor een poging tot regeling van het staalconflict. De leiding der „Ford Motor Com pany" heeft medegedeeld, dat zij over twee weken zal beginnen haar fabrie ken te sluiten, teneij er een einde komt aan de staking bij de Amerikaanse staalindustrie. ,Ford" heeft ruim hon derdduizend werknemers. WEERBERICHT Minder warm De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met vooral aan vankelijk enkele plaatselijke buien. Zwakke tot matige wind hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. Minder hoge temperaturen overdag. (Opgemaakt te 10 uur). Zaterdag 14 Juni Zon op: 4.20 uur; onder 21.01 uur. Maan op: 0.32 uur: onder: 12.10 uur Hoogwater te Katwijk te 754 en 20.37 Dit nummer bestaat uit 12 pagina's. (Speciale berichtgeving). Een der organisaties, die in oorlogstijd een belangrijke taak te vervullen rullen krijgen, is de Bescherming Bevolking. Zij zal ervoor hebben te waken, dat het leven in steden en dorpen ondanks de gevolgen van eventuele vijandelijke aanvallen uit de lucht zo goed mogelijk voortgang zal kunnen hebben. Gezien de ervaringen, die in de laatste wereldoorlog zijn opgedaan, is haar bestaan alleszins gerechtvaardigd. Het heeft geen zin om struisvogel politiek toe te passen en de mogelijke gevaren, die de toekomst verborgen houdt, niet te willen zien. Is men hier eenmaal van doordrongen, dan zal men de noodzaak van een afdoende bescherming inzien. Tevens zal men dan besef fen, dat met de opbouw van een hechte organisatie niet langer gedraald mag worden. Men dient de put te dempen eer het kalf verdronken is! WIE ZICH MELDEN KUNNEN Het personeel van de overheidsorgani satie Bescherming Bevolking zal ge lijk bekend bestaan uit vrijwilligers. Men heeft deze vorm gekozen, omdat van vrijwilligers in meerdere mate en thousiasme voor het dikwijls moeilijke werk van de bescherming bevolking ver wacht kan worden. Met de werving van de vrijwilligers is de „Stichting Bevorde ring Bescherming Bevolking" belast. Wanneer de gelegenheid tot aanmel ding zal zijn opengesteld, zullen de dienstplichtigen van de lichtingen 1941, 1942en 1943 en de buitengewone dienstplichtigen van de lichting 1944 zich vrijwillig kunnen melden voor de organisatie „Bescherming Bevolking", Uit militair oogpunt bestaan hiertegen geen bezwaren meer. Dit geldt niet voor jongemannen van deze lichtingen, die al een verbintenis met de gewapende strijdkrachten hebben aangegaan of zijn afgestudeerd of nog studeren voor arts .tandarts, apotheker of ingenieur. Voor zover de buitengewone dienst plichtigen van de lichting 1940 en vroe gere jaren in of na 1945 niet in militaire dienst zün geweest kunnen zij zich ook voor de bescherming bevolking aanmel den. Uiteraard kunnen ook de dienstplich tigen die in 1952 de leeftijdsgrens berei ken of bereikt hebben waarop ze niet meer opgeroepen kunnen worden voor dienst bij de gewapende macht, zich ook voor de bescherming bevolking aanmel den Die leeftijdsgrens is \-olcens de wet voor soldaten en korporaals bepaald op 35 jaar, voor onderofficieren op 40 jaar voor officieren op 45 jaar. Leden van het Nederlandse Rode Kruis die uitsluitend worden opgeleid voor een medische taak bii de strijd krachten in geval van oorlog en leden van de Nationale Reserve, res. Grens bewaking. reserve-politie en luchtwacht dienst en de uitkiikdienst van de mijnen kunnen niet in de organisatie van de bescherming bevolking worden opgeno- AANSCHAFFINGSPROGRAMMA Vanwege de afdeling voorlichting van deze stichting, en door ir M.A. Vreeburg, hoofd van de afdeling materieel van het Bureau BB., zijn gisteren op een persex cursie enkele bijzonderheden aangaande de genomen en nog te nemen maatrege len verstrekt. Op het aanschaffingsprogramma, waar voor op de begroting 1951 en 1952 onge veer f 61.500.000 is uitgetrokken, komen voor 312 complete telefooncentrales met ruim 600 aangesloten telefoontoestellen 13 grote radiozenders, 939 mobilofoons, 1736 walkie-talkies. 513 stroomvoorzie ningen. 112 acculaadinriohtingen, 1000 si renes, 264 autospuiten voor de brand weer, 580 motorspuiten. 132 trekeers. 44 gereedschapswagens- 24 pompagregaten voor varende colonnes, twee maal 956 eenheden brandweerslangen, 6054 tassen, uitrusting foor 230 mobiele geneeskun dige groepen. 23000 brancards met de kens en een reserve van 10200 hospi taalbedden. Voorts zün er drie zeer uit gebreide rijdende keukens besteld en zullen 1500 reddingsploegen worden uit gerust met takels, schoppen pikhouwe len, snijbranders, zuurstofapparaten enz. Het plan bestaat verder om In ons land 600 schuilkelders te bouwen voor een totaal van 50000 personen. Een groot aantal water zuiveringsinstal laties die in Engeland worden aan geschaft is niet vergeten. Voor gas- beseherming is een bedrag van 2.9 mil- lioen uitgetrokken, voor verkenning van atoomexplosies daarentegen slechts f. 230.000. De conclusie, dal l.et gevaar van gas aanvallen dus groter wordt geacht dan de kans op atoomaanvallen, ligt voor de hand. Het bedrag voor personeelskleding is tot een minimum teruggebracht. De uit rusting zal bestaan uit een donkerb'.au- llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Werving een maand uitgesteld Tengevolge van het nog niet ge reed zijn van de sociale voorzienin gen voor de 200 000 vrijwilligers, die voor de organisatie „Bescher ming Bevolking" zullen worden t opgeroepen, moet de werving van 4 de vrijwilligers ongeveer een maand worden uitgesteld. Het plan was met de werving in begin Sep tember te beginnen. Dit zal nu eind September of begin October worden. we 'overall, een helm en een pet voor de mannen en uit blouse, rok en pet. van dezelfde kleur voor de vrouwen. Op 10 Juni jJ. was reeds voor een bedrag van f. 31 850.000 aan bestellingen geplaatst Zodra alle voorzieningen zijn getroffen, zal met de werving van personeel worden begonnen In 18 radiouitzendingen zal deze actie worden Ingeleid. Met het aan zoeken van wijk- en blokhoofden is reeds een begin gemaakt. BESCHERMING IS MOGELIJK! Men zal begrijpen, dat al deze maat regelen niet getroffen zouden zijn als bescherming niet mogelijk was. Be scherming van de bevolking in de mo derne oorlog is mogelijk. Hierop is op de persbijeenkomst nog eens nadruk kelijk de aandacht gevestigd. De activiteit dient in de eerste plaats gericht te zijn op de zelfbescherming De overheidsorganisatie van de B.B kan n.l. niet overal tegelijk zijn. Men zal daarom wellicht goed doen de voorberei ding van maatregelen welke nodig zijn om gezin, personeel, have en goed tegen de onmiddellijke gevolgen van oorlogs geweld te beschermen, eens in overwe ging te nemen. Men late zioh hierdoor echter niet verleiden zich door een pa niekstemming te laten overmeesteren. Het is alleen goed met alle eventualitei ten rekening te houden. De werkelijk heidszin noopt hiertoe. Tijdens de communistische relletjes op 28 Mei j.l. te Parijs, werd Jacques Duclos. secretaris van de communistische partij in Frankrijk gearresteerd en onder beschuldiging van een complot tegen de veiligheid Twee Nederlandse militairen gedood Bij legeroefeningen Uilenspiegel Bij de Belgisch-Nederlandse leger- oefening Uilenspiegel in de streek tussen Eindhoven en Leopoldsbrug. heeft zich gistermorgen een ongeluk voorgedaan, dat aan twee Neder landse militairen het leven heeft ge kost. In de omgeving van Lommei in Bel gië is nl. een half rupsvoertuig 'voertuig met een rupsband-achteronderstel waarop zich 7 Nederlandse militairen bevonden, in een kanaal terechtgeko men. Twee der Nederlanders zijn daar bij om het leven gekomen, de overigen konden worden gered. De omgekomenen zijn de dienst plichtige huzaar J. E. Sassen uit 's-Gravenhage en de dienstplichtige soldaat eerste klasse der genie J. W. Schut uit de Lier. Hun stoffelijke overschotten zijn naar Leopoldsburg overgebracht en zullen vandaar naar het militaire hospitaal te 's-Gravenhage worden vervoerd. van de Franse slaat te hebben ge smeed. in de gevangenis ..de la Santc" ingesloten. Jacques Duclos (zittend) tijdens het verhoor door de rechter van instruc tie Jacquinot. Koning Talal van Jordanië (op de voorgrondvermaakt zich in een waterfiets te Lausanne Zoals bekend heeft Koningin Zain zich bereid ver klaard bij haar echtgenoot terug te keren en hem naar Jordanië te ver gezellen mils de koning zich voor zijn psychische afwijkingen onder medische behandeling stelt. Te weinig bewaking! Amferikaanse militairen hebben giste- 1 ren de 4.000 krijgsgevangenen van af deling 96 van het kamp op het eilanc Koje in kleine groepen gesplitst Toen 500 Noord-Koreanen poogden zich aan de maatregel te onttrekken, konden de Amerikanen de orde herstellen zonder I van hun wapenen gebruik te maken. Kampautoriteiten hebben meegedeeld, I dat het aantal doden onder de gevan- I genen tengevolge van de recente onge regeldheden in afdeling 76 tot 39 is ge stegen. 180 gevangenen moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De verblijven, waarin de gevangenen thans worden ondergebracht, zijn twee- I maal zo groot als de vorige afdelingen en bevatten acht groepen van ieder 500 gevangenen Een toren, waarop machi- I negeweren zijn opgesteld, beheerst het I gehele terrein. Wachtposten der V.N kunnen zich thans vrijelijk onder de gevangenen bewegen. De Amerikaanse minister voor het leger, Frank Pace, en de stafchef van I het leger, generaal Lawton Collins, heb- ben in de subcommissie voor de toewij zingen uit het Huis van Afgevaardigden verklaard, dat er niet voldoende troepen in Korea waren om ongeregeldheden in het krijgsgevangenenkamp op Koje on mogelijk te maken:. Volgens een ge censureerd verslag deelde minister Pace mee. dat op een gegeven ogenblik 132.000 gevangenen op Koje door minder dan 3 000 Zuid-Koreanen onder Amerikaanse leiding werden bewaakt. Generaal Col lins zeide. dat de kampautoriteiten niet waren opgewassen tegen het uitdagend optreden van de 70 000 felle communis ten. Volgens hem was het kamp geor ganiseerd op de wijze, zoals dat in de afgelopen oorlog geschiedde, toen vfjf- of tienduizend Duitsers en Japanners slechts door een paar man werden be heerst. „Wij hebben nu echter te doen met mensen van een geheel ander soort", zo voegde generaal Collms hier aan toe. Hij deelde ten slotte mee. dat nu wel licht enige gevangenen naar het vaste land zullen worden overgebracht. De Amerikaanse ambassadeur in Zuid- Korea heeft aan het departement van buitenlandse zaken te Washington ge meld. dat de Zuidkoreaanse autoriteiten geen medewerking meer willen verlenen bii het relayeren van uitzendingen van „De stem van Amerika". Vele van de programma's bevatten critlek op de politiek van Syngman Rhee. De programma's worden nu via andere zenders In het Verre Oosten uitgezon den. Het dagelijks bestuur van de Britse mijnwerkersbond heeft besloten voor zijn 700.000 leden een loonsverhoging van 30 shilling per week te vragen. In dien deze eis wordt Ingewilligd, zal dit ae uitgaven van het staatsbedrijf met 40 tot 50 mlllioen Qond (400 a 500 mil- '•oen gulden i verhogen. De looneisen zullen vrijwel zeker de steenkoolprijzen doen stijgen. De prijzen zijn reeds onlangs met Ingang van a.s. Zondag met vijf shilling per ron ver hoogd. De eis van de mijnwerkers wordt als een enstige slag voor de regering beschouwd. Franse en Viet-Nam troepen landen in Annam tijdens de operatie ..Ardoiso". welke ten doel heeft de verbindingswegen achter de vijan delijke linies te vernielen. Het station en de spoorbrug werden door de Franse en de Vict-Namese strijdkrachten opgeblazen. Nieuwe aardschokken in Argentinië De provincie van Juan in Argentinië, bij het Andes-gebergte. is thans 48 uur achter elkander door aardschokken ge teisterd. Tot nu toe is in San Juan zelf een meisje van vijf jaar gedood, terwijl 42 personen werden gewond. Bovendien overleed een vrouwelijke patiënt van een plaatselijk ziekenhuis aan een hartaan val. toen zij bij een schok haar bed uit rende. Een aantal openbare gebouwen is beschadigd, waaronder het stadhuis. Toen de eerste aardschokken werden gevoeld, brak er een paniek uit in open bare gelegenheden. Velen werden ge wond toen zij zich uit de gebouwen naar buiten spoedden. In de voet van het nabij San Juan gelegen gedeelte van het Andesgebergte zijn reusachtige kloven ontstaan. In het naburige Maradona zijn min stens vier personen gedood en een aan tal gewond. Troepen van het Argentijnse leger zijn op weg naar San Juan, dat het centrale hulpverleningscentrum is. Hun vordering wordt belemmerd door aardverschuivin gen. die wegen hebben versperd: de verbindingen van vele dorpen met de buitenwereld zijn hierdoor verbroken. Duizenden gezinnen kamperen in het open veld of hebben een toevlucht ge zocht in tenten der militairen. Het geteisterde gebied is thans onder hevig aan een koudegolf. In het grootste gedeelte er van was de temperatuur tot beneden nul graden gedaald. Sommige dorpen, die reeds bij de eer ste aardbeving zwaar werden getroffen, zijn door de volgende schokken vrijwel geheel verwoest. NIEUWE SOVJET-AMBASSADEURS. Het Sovjetrussische persbureau Tass meldt, dat Alexander Panjoesjkin, voor heen ambassadeur in de Verenigde Sta ten. benoemd is tot Sovjet-ambassadeur in de Chinese volksrepubliek. De tegen woordige Russische ambassadeur la China. Nicolai Roschin, is van zijn func tie ontheven. Panjoesjkin wordt te Washington op gevolgd door Georgi Zaroebin, voorheea ambassadeur in Engeland- „OPSTANDIGE GAULLISTEN" OVERLEGGEN MET PREMIER PINAY Drie leiders van „opstandige Gaullis ten" hebben een langdurig onderhoud gehad met Frankrijk's premier Pinay, teneinde na te gaan in hoeverre de huidige Franse regering bereid is de in zichten der Gaullisten op het gebied van buitenlandse politiek en landsverdedi ging te verwezenlijken. De drie voor aanstaande aanhangers van generaal De Gaulle waren: de generaals Billotte en Montsabert en Barachin. Als compen beft ie margarine goedkoper ^.Dikkar Smeren ,^a*v( je anders Kalen vde de ccnt- pen sat'ie niet,

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1