Een Hand Verleden De sterkte der Franse strijdkrachten Aclieson contra zijn Franse en Britse collegae Engeland acht Int. Gerechtshof bevoegd UIT HET PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Agenda 91ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 13 Juni 1952 Tweede Blad No. 27632 Verbeteringen doch nog gebreken „De gemeenschappelijke strijdmacht, ïodig om Europa te kunnen verdedigen, al groter moeten zijn dan de sterkte die oor dit jaar is vastgesteld. Ook Frank- frnfc zal een groter aandeel in deze strijd- nacht voor zijn rekening moeten ne- nen". verklaarde de Franse minister van andsverdediging. Pleven, tijdens een iebat in de Nationale Vergadering, -.'leven zeide dat de Franse weermacht aan het einde van dit jaar de volgenae ga menstelling zou hebben: een leger van 819 000 man. tezamen twaalf divisies vor mende. Dis is 25 procent meer dan in Augustus 1950. Vijftigduizend vliegers, waaruit de be manningen van 27 escadrilles vliegtui gen zullen zijn gevormd. Een uitbreiding met zeventig procent. Een marinepersoneel van 13.500 man. heigpcn een stijging betekent met 24 procent. Als gevolg van de oorlog in Indo-China ziin er thans in Frankrijk en Noord- Afrika nog aanzienlijk minder mannen onder de wapenen dan in 1938. Maar tot dat cijfer van 1938 zal worden op gevoerd. De tonnage der Franse vloot zal op 350 000 ton gehandhaafd worden. De ma- rineluchtmacht is echter aanzienlijk uit gebreid. Een aantal oorlogsschepen is Ir. aanbouw of wordt gemoderniseerd, tot een totaal van vijftigduizend ton. Bo vendien is in 1952 begonnen met de bouw van nieuwe oorlogsschepen, met een ge zamenlijke tonnage van 25.000 ton. De aanleg van 20 nieuwe vliegvelden is voltooid. Zij vormen de bases voor duizend vliegtuigen. Het radarstelsel werkt van het Kanaal tot Zwitserland: twee jaar geleden bestond het nog niet. Pleven noemde de volgende, nog niet opzeheven gebreken der Franse weer macht: 1. Een ernstig tekort aan verschillende typen legervoertuigen en materiaal. Jllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Hoe is het ontstaan? Dit woord: SNORREPIJPERIJEN Een snorrepijp is een rommel pot, het in vroeger jaren zo be kende kinderspeelgoed, dat bestond uit een pot met een varkensblaas bespannen, waardoor een stokje op en neer werd bewogen. Het maakte een rommelend of snorrend geluid en ontleende dus zijn naam aan geluid èn vorm. De betekenisover gang van: stuk kinderspeelgoed naar: waardeloos voorwerp is heel begrijpelijk. Hoe oud het woord wel is en hoe vroeg het al in figuur lijke zin werd gebruikt, blijkt hier uit. dat men het in de zin van prul al vindt bij Roemer Vïsscher. schrijver uit de zestiende eeuw. 2. De luchtmacht bestaat nog byna geheel uit vliegtuigen, die of vijandelyke toestellen moeten opvangen en vernie tigen. of de troepen te velde bij hun operaties moeten steunen. Er is nog een aanzienlijk tekort aan bepaalde typen oorlogsvliegtuigen. 3. De Franse oorlogsschepen, die als verouderd moeten worden beschouwd, worden slechts in een langzaam tempo vervangen. Dit maakt dat Frankrijk voor de opbouw van zUn vloot nog steeds buitenlandse hulp nodig heeft. „Er ligt nog een lange weg voor ons. doch niemand kan blind zijn voor de gemaakte vorderingen" zeide Pleven. De minister verklaarde verder dat de Franse regering dit jaar niet overweegt een langere diensttijd dan achttien maanden in te voeren. „Wat wij ten deze in de toekomst zullen doen is af hankelijk van de resultaten van ver schillende regeringsmaatregelen, zoals het gebruik maken van de diensten van vrouwen in het leger en de vraag of het mogelijk zal zijn Franse militairen in Indo-China door leden van het nieuwe Vietnamese leger te doen vervangen", zeide hij. Nieuwe pogingen Tunesië te brengen voor Y.N. Vertegenwoordigers van Arabische, Afrikaanse en Aziatische staten-leden der Verenigde Naties hebben opnieuw besloten te pogen een speciale zitting van de algemene vergadering der Ver enigde Naties te doen houden, die over Tunesië zou moeten spreken. Zij willen hun streven verwezenlijken, ongeacht het feit of zy er al dan niet in zullen slagen adhaesiebetuigingen te krijgen van in totaal 31 staten-leden, hetgeen noodzakelijk is. opdat een dergelijke speciale zitting van de algemene verga dering kan worden uitgeschreven. De Veiligheidsraad heeft, als gemeld, geweigerd het punt-Tunesië in behande ling te nemen. Als onderdeel van het in April kondigde voorlopige hulpprogramma voor West-Berlljn heeft de Duitse missie an het Miutual Security Agencv uit de tegenwaardegelden van de Amerikaanse hulp een bedrag van ruim 62 millioeni mark beschikbaar gesteld voor investe ringen op lange termijn in de industrie van West Berlijn. Zoals bekend voorziet het voorlopige programma in een hulp erlening tot een totaalbedrag van 210 milloen mark. Inzake onderhandelingen met de Sovjets De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dean Acheson. heeft boodschappen gezonden aan de minis ters van buitenlandse zaken van Enge land en Frankrijk over een voorgestelde bijeenkomst met de Sovjet-Unie over de kwestie Duitsland. Acheson heeft de Amerikaanse argu menten tegen rechtstreekse onder handelingen met Rusland herhaald. Engeland en Frankrijk zijn voorstan ders van. onmiddellijke rechtstreekse besprekingen met Rusland. Naar verluidt zou Acheson nogmaals verklaard hebben, dat dergelijke be sprekingen niet moeten worden gehou den voordat de voorgestelde onpartijdige commissie de omstandigheden voor ver kiezingen in geheel Duitsland heeft onderzocht. Dit hebben de Westelijke regeringen in haar nota aan Moskou de vorige maand voorgesteld. De mening in Parijs en Londen is sindsdien over geheld naar het standpunt, dat ter verzekering van de parlementaire rati ficatie van de conventie van Bonn en het E.D.G.-verdrag een verdere peiling van de Russische bedoelingen en op rechtheid moet worden verricht. De ministers van buitenlandse zaken der Westelijke grote drie komen aan het eind van de maand tezamen. Indien het Russische aanbod van vrije verkiezin gen in geheel Duitsland niet oprecht is. zou zulks alleen door het houden van een viermogendhedenconferentie kun nen worden vastgesteld. Een andere factor, die de Britse ge- dachtengang beïnvloedt is de uitspraak van het Duitse constitutionele gerechts hof over de bevoegdheid van het West- Duitse parlement om de twee genoemde verdragen te bekrachtigen. Indien het hof zou beslissen, dat de goedkeuring van de verdragen door het parlement ongrondwettig is. zou het het Westelijk program in de war sturen, hetgeen bijna zeker tot een viermogendhedenconfe rentie zou leiden. Sommige kringen te Londen zijn van oordeel, dat het beter is thans tot een conferentie der grote vier te besluiten dan als gevolg van een uitspraak van het Duitse hof. Frankrijk en Engeland stellen voor de beoogde conferentie te beperken tot twee kwesties: verkiezingen in geheel Duits land en de bevoegdheden van een regering voor geheel Duitsland. (Ingez. Med.-Adv.) WEK DE GAL IN UW LEVER OP O tolt morgens „kiplekker" it bed springen. Elite dag moet uw lever een Uter gal ln uw Ingewanden doen stromen, anders ver teert uw voedsel niet. het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPIL LETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoelgang op natuur lijks w|Jxe te regelen. Een plantaardig zacht onovertroffen om de gal te doen Eist Carter's Leverpllletjea. middel, c Oost-Duitse veiligheids maatregel tot gehele land uitgebreid De Oost-Duitse regering heeft door middel van een nieuwe verordening de op 26 Mei afgekondigde veiligheidsmaat regelen voor de strook langs de zone- grens van kracht verklaard voor geheel Oost-Duitsland. De aan het ministerie voor staatsvei ligheid gegeven volmachten om het bin nenbrengen van „tweedrachtzaaiers, spionnen en terroristen" te verhinderen zijn dienovereenkomstig uitgebreid. Volgens de verordening staan op over tredingen der velligheidsbepallngen ge vangenisstraffen tot twee jaar of boeten tot 2.000 mark. voor zover niet op grond van andere bepalingen hogere maxi mum-straffen kunnen worden opgelegd. Tenslotte wordt in de verordening ver- Iran dient mérites der kwestie te behandelen De Britse procureur-generaal Sir Lionel Heald heeft vandaag voor het Internationale Gerechtshof verklaard, dat Engeland niet zal antwoorden op de redevoering ran minister-president Mossadeq over het Brits-Iraanse olie geschil. Volgens sir Lionel zjjn er twee feiten, waaruit blijkt, dat het niet alleen een kwestie van nationalisatie van buiten landse activa is. Ten eerste heeft de Iraanse regering na langdurige besprekingen een over eenkomst gesloten, waarin werd bepaald. Volgens de procureur-generaal hield dat de olieconcessie voor een bepaalde Mossadeq zich in zijn redevoering bijna uitsluitend bezig met aangelegenhe den. die niet met de kwestie te maken hebben. Al blijft Engeland bij zijn menmg, dat klaard. dat alle veiligheidsmaatregelen het Hof volledig bevoegd is ln deze zaak, zullen worden ingetrokken, zodra over- zouden wij ons zeker niet verzetten te- eenstemming wordt bereikt over het gen het uitstel van de beslissing over de houden van vrije verkiezingen in geheel bevoegdheid, totdat de gehele zaak voor Duitsland. het Hof wordt gebracht, aldus Heald. flngez. Med.-Adv.) Argentinië moet zich zelf helpen PERON VOORSPELT OORLOG. President Peron van Argentinië heeft verklaard: „Er komt een oorlog, die mis schien vijf of zes jaar zal duren". Ar gentinië moet in staat zijn zelf te pro duceren wat het nodig heeft ingeval van nood. Hij zei: „Wie zal ons na het begin van een oorlog landbouwgereedschap, vrachtwagens en auto's zenden? Wij moeten ze zelf maken en het is nu de tijd om te beginnen. Wij maken auto's, die even goed zijn als de Amerikaanse. De hunne kosten hier 60.000 pesos en de onze 30.000. Dat komt omdat in de prijs van elke Amerikaanse auto ook de kosten van een kanon begrepen zijn. Als wij de onze in massa vervaar digen. zullen zij de hunne niet verkopen. Na 1958 beginnen wjj goedkope auto's te exporteren. Wij zullen dan eens zien of er iemand met ons kan concurreren. Dan zullen wij onze eigen kanonnen en tractoren maken en alles wat het land nodig heeft." Peron voegde daaraan toe. dat tegen die tijd het land zichzelf zal kunnen bedruipen wat betreft steenkool, petro leum en ijzer. FEUILLETON r Door Andrew Mackenzie (Uit het EngelJ vertaald) 26). Jeremy lachte luid, bijna te hard. „Niet bepaald, lang met zelfs. Kr zijn er by, die tot een soort verlopen adel horen, anderen hebben wel eens contact gehad met belangrijke kringen, maar er zijn er ook. die nu en dan eens een tijd je op staatskosten in een heel klein ka- niertje hebben gewoond zonder een neus buiten de deur te steken. Och, ik houd er van om in een gemengd gezelschap te verkeren". Dit uiteenlopende gezelschap verbaas de Kent. Toen hy er die avond meer mee te maken kreeg, en ontdekte dat het eigenlyk veel te vol was om by- oorbeeld goed te kunnen dansen, slaak te hy de verzuchting, niet te kunnen begrijpen waarom zoveel van zo ver schillende mensen eikaar nu beslist deze avond wilde ontmoeten. „O. dat kan ik je wel vertellen", ver- klaarde Mary luchtig. „Zij komen hier aJemaal omdat ze iets voor niets kun nen krygen. Veel te drinken, een dansje, een souper, en misschien een lening van hun gastheer". Jeremy Brooke, die ongemerkt dicht by hen was gekomen, beaamde dit tot hun schrik op bittere toon. „Maar er is nog een reden", zo vervolgde hy zyn be vestiging, „waarom ze hier vanavond al lemaal gekomen zyn. Er werd hier een moord gepleegd op de beste vriend die ik had. Ze vinden het mooi om ln het zelfde huis te zyn en feest te vieren, waarin iemand vermoord werd. Nu ik Uw vragen beantwoord heb, wilt U myn vragen wel beantwoorden, is het met? Ik heb het gevoel' richtte Jeremy zich itchtstreeks tot Kent, „dat U met een bepaald doel gekomen bent. Wat was Uw bedoeling?" Kent keek Jeremy recht aan. Dat wil ik graag vertellen .Ik zag een foto van U tezamen met Mary in een krant. Ik ken haar sinds zy een klein meisje was. Haar lot gaat me ter harte en haar ouders vroegen my, op haar te letten, toen ik. nadat ook zi) die foto ge- z-en hadden naar Londen kwam. Ik in ter.; eerde my voor deze omgeving, om dat ik me verplicht voel, er op te letten, dat ze niet in verkeerde kringen terecht vroeg Brannigan opgewonden, komt!' „Zeer juist", antwoordde Jeremy ge woonweg en zonder nadruk „Ik kan U overigens verzekeren dat ze in myn om geving volkomen veilig is." ••Daar ben ik werkelijk biy om". Even was het stil, maar die stilte werd verstoord door het opengaan van de deur naar de gang, waar zij juist voor ston den. Brannigan in avondkleding, trad binnen. „Het spiit me. maar ik heb mezelf ge ïnviteerd .Bezwaar? richtte hy zich tot Jeremy „Het doet me werkelijk een enorm ge- Jeremy stelde Miles Kent aan de de tective voor, maar voordat zij iets van een gesprek hadden kunnen beginnen, haalde Mary Kent weg voor een tango. Brannigan keek het stel nadenkend na. „Ik vraag me af. hoe hii hier zo ver zeild is geraakt", merkte hij terloops op tegen Jeremy. „O, als vriend van Mary, van haar ouders meer, om op haar te passen." „Zou het?" Brannigan veranderde in eens van koers. „U zult zich overigens wel afvragen, hoe ikzelf hier zo verzeild raak?" •Tja. ik heb het me wel even afge vraagd.' Zonder zelf een antwoord op die vraag te geven, mengde Brannigan zioh onder het gezelschap waarvan velen telkens als hij ln de buurt kwam een dringende behoefte toonden om ergens anders te zijn, de ene keer onder het motief dat zy de frisse lucht wilden opzoeken, de andere keer dat zij eindelijk eens rus tig aan de bar wilden zittten. Brannigan liep langs de vestibule toen daar juist iemand in zyn jas geholpen werd. „Nu al weg?" vroeg hy verwonderd „Ik heb een afspraak over een half uur" antwoordde Drew bedremmeld. Brannigan raadpleegde zyn horloge en nam afscheid van Brooke. Op dat moment kwam de butler toe lopen en vertelde geagiteerd: „Hoofdin specteur Brannigan wordt dringend aan de telefoon geroepen. Ik moest vooral zeggen dat het dringend was." Jeremy braoht Brannigan naar de zit kamer en sloot de deur zorgvuldig. „Ja, Brannigan. Wat is er?" „O. hier Taske. Ik heb je iets belang rijks te vertellen. Waar kan ik je ergens ontmoeten? Een rustige plaats alsje blieft ..Kom naar de ingang van de Central Line by Notting Hill. Zorg er voor, dat je niet gevolgd wordt. Ik zie je daar over tien minuten." Er waren vele gasten, die met vreug de Brannigan met spoed zagen vertrek ken. Brannigan zelf voelde ook iets van vreugde. Hy had het gevoel, dat hij nu een heel eind zou opschieten in deze zaak. hy kende Taske en wist. dat diens telefoontje een belangryke mededeling zou inluiden. HOOFDSTUK X Brannigan bracht Taske, nadat zy el kaar gevonden hadden, naar zyn Dat. Nadat ze zich rustig hadden geïnstal leerd, de gordijnen waren gesloten en de huisknecht weggestuurd, wierp Bran nigan een vragende blik naar zyn vriend. „Ik wou Je vanavond iets vertellen van lang geleden. Over een ongeluk met een bootje op het Ontarlo-meer op de grens van Canada en de Verenigde Staten, vyi en dertig jaar geleden", begon Taske zyn verhaal, terwyl hy een sigaret rolde. „Het zal niet de eerste affaire zyn, die pas veel later opgehelderd wordt", viel Brannigan hem ra de rede. .Inderdaad, maar dit is toch wel uit zonderlijk lang. Burgess was vijf en der tig jaar geleden een jongeman, die niet lang tevoren uit Engeland was gekomen. Het was een „Streber", die niet van fi nanciële gaven ontbloot was. Maar hij maakte een „valse start" door ruzie met zyn compagnon te krygen, een andere jonge Engelsman, die Garrett heette, Robert Bolton Garrett „De uitvinder van het Garret-proces?" (Wordt vervolgd 56Nadat Professor Kalker zijn grapje had verteld, begon hij verstrooid de omgeving tc bezichtigen, en dat gaf Joris Gocdblocd gelegenheid om Panda toe te bijten: „Wat lieeft dat te betekenen, jongske? Welk een vreemdsoortige paljas hebt ge me hier gebracht? Is hij een weldoend, vooruitstrevend mtl- lionnair. ja dan neen?" ..Neehluister nu eens!" zei Panda. „Kijk. zie je. de regering wil je geen geld geven voor de uitvinding van een Verschijn-machinealleen wanneer een deskundige de zaak bestudeert en een gunstig rapport uitbrengt. Nou. en Professor Kalker is een erge deskundige, dus daarom heb ik hem toen meegenomen - maar het schijnt dat hij niet in Verdwijn-machines gelooft, en ook niet in Verschijn- machines Toevallig ving Professor Kalker deze laatste woor den op. én de goede geleerde verviel onmiddellijk in ren driftbui. Zwaaiend met zijn paraplu riep hij vol woede uit: „Gelóven? Of ik gelóóf in dergelijke nonsens? Het is niets dan oplichterij! dergelijke dingen bestaan niet - en wanneer ik die zogenaam de uitvinder ooit ontmoet, dan zal ik hem er van langs geven tot hij niet weet waar hij blijft!" Toen zijn opwinding een u einig gezakt was. schudde deze wetenschappelijke onderzoeker echter langzaam het hoofd. „Laat me eens even denken", prevelde hij. Waarvoor ben ik hier ook weer gekomen? Wal moet ik hier eigenlijk doen?" Intussen ivas het nu de beurt van Joris om veront waardigd te zijn - doch zijn toorn gold Panda. „Kan men de jeugd dan nooit om een boodschap sturen?" zo sprak hij. „O ongelukkig, breinloos wezentje! Ik zend n uit om even 738964 ducaten te De waarnemende leider der Franse communistische partij. André Marty, die Duclos sinds zijn arrestatie vervangt, heeft op een door vijftien- tot twintig duizend personen bijgewoonde bijeen komst te Parijs gezegd, dat de partij zich voor de ernstigste situatie sinds 1940 ge steld ziet, en aangespoord tot voortzet ting van betogingen, stakingen en ver spreiding van vlugschriften Volgens Marty is de actie van de Franse rege ring tegen de communisten in de V S. opgezet en op Amerikaans bevel uitge voerd. OOST DUITSE ONDERWIJZERS WORDEN ONDERWEZEN'. De Oost-Duitse premier Otto Grote- wohl heeft op een bijeenkomst van on- derwyzers ter gelegenheid van ..onder- wijsdag" te Berlijn verklaard, dat het hun hoogste doel moet ziin de kinderen tot enthousiaste patriotten op te voeden, die bereid zyn hun vaderland te verde digen. De premier kende de titel „ver- dienstelyk onderwyzer van het volk" toe aan 39 onderwijzers, die bovendien een belastingvrije gift van 5000 mark ont vingen De leerstellingen van Lenin en Stalin moesten als basis van alle onderwys ra Oost-Duitsland worden. Aan het begin van de plechtigheid klapten de aanwezige onderwijzers op hhybhmische wijize in hun handen, toen hun gevraagd werd hulde te brengen aan „de grootste leraar van alle mensen, de grote Stalin." periode werd verstrekt en gedurende deze periode niet door de regering zou worden ingetrokken en dat de bepalin gen niet op enigerlei wijze zouden wor den gewijzigd. Ten tweede had de overeenkomst van 1933 niet alleen invloed op de toekom stige betrekkingen tussen de Perzische regering en de ollemaatschappU. doch ook op die tussen Peraië en Engeland, aldus Heald. Tenslotte las de Britse jurist H. A. P. Fisher de 14 slotconclusies van Engeland voor. waar het Hof twee dagen geleden om had verzocht als tegenhanger van de Iraanse conclusies. In deze slotconclusies wordt uiteen gezet. waarom de Britse regering van oordeel is, dat het Hof bevoegdheid heeft in alle geschillen, die onder het door Perzië aanvaarde statuut van het Hof vallen, en waarom hiertoe ook ge schillen behoren, die na de ratificatie zijn gerezen en direct of indirect be trekking hebben op de toepassing van verdragen of overeenkomsten, die te eniger tijd door Perzië zijn aanvaard, waaronder de Brits-Perzische verdra gen van 1857 en 1903, de notawisseling van 1928 en de olieconcessie van 1933. Sommige van de door Iran gebezigde argumenten hebben niets te maken met de kwestie der bevoegdheid en an dere zyn weinig gegrond, aldus de conclusie van Engeland. Engeland verzet zich tegen het Iraan se verzoek, dat de behandeling door het Hof wordt geschorst, omdat het geschil reeds door de Veiligheidsraad wordt be handeld. omdat dit punt naar de mening van Engeland niets te maken heeft met de bevoegdheid van het hof. Daarom verzoekt de Engelse regering het Hof te verklaren, dat het bevoegd heid in dezen heeft óf de kwestie der bevoegdheid te verbinden aan die van de gehele zaak en de Iraanse regering opdracht te geven binnen een vastge stelde tijd de mérites van de kwestie te behandelen. De Anglo-Iraanse Olie Maatschappij ontving gisteravond een groot aantal vertegenwoordigers van de binnen- en buitenlandse pers. die de behandeling van het Brits-Iraanse oliegeschll door het Internationaal Gerechtshof bijwo nen. In Hotel des Indes te Den Haac we den documentaire films vertoond, die een beeld gaven van het werk. dat door de AIOC van het begin dezer eeuw af in Iran werd gedaan. Onder de belangstellenden bevond zidh ook sir Lionel Heald, vertegenwoor diger van de Britse Ambassade. Op verzoek van de oppositie zal de vol gende week Donderdag in het Engelse Lagerhuis een debat over de organisatie van de V.N. en haar g ganen worden gehouden. Radio-programma VOOR ZATERDAG 14 JUNI Hilversum I. (402 m.) KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender; 8.00 Nieuws en weerber.; 8.15 Gram.muzlek 8.00 Voor de hulsvrouw; 9.30 Waterstan den: 9.35 Gram.muzlek; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gram.muzlek. 11.00 Voor de zieken: 11.45 Klein Vrouwenkoor; 12.00 Angelus; 12.03 Planoduo; 12.30 Land- en tulnbouwmededellngen; 12.33 Gram.mu zlek; 12.55 Verkiezingstoespraak; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13220 Lunch concert; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gra- mof.muzlek: 14.40 Gemengd koor; 15.00 Kroniek van letteren en kunsten: 15228 Gram.muzlek; 16.00 Musette-orkest en so list; 16.20 „De Vliegende Hollandercau serie; 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans; 17.00 Voor de Jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.25 Gevar. muziek; 18.40 Regeringsuit zending: „Zoeklicht op de Westerse De fensie"; 19.00 Gram.muzlek; 19.15 Lichte muziek; 19.45 Verkiezingstoespraak; 20.00 Nieuws en weerber.; 2008 De gewone man zegt er 't zhne van; 20.15 „Lichtbaken", causerie. 20.35 Gram muziek; 21.00 Caba ret: 21.40 Verkiezingstoespraak. 21.47 Gram.muzlek; 22.30 WIJ lulden de Zondag ln; 23.00 Nieuws: 23.15 Nieuws In espe ranto^ 23.22—24.00 Maastrichts StedelUk Hilversum II. (298 m.) VARA; 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek ;7.33 Gram.muzlek; 8.00 Nieuws en weerber 8.18 Gram.muzlek. 8 40 Idem: 8.55 Voor de hulsvrouw; 9.00 Gram.muzlek; VPRO; 10.00 ..Tydelljk uitgeschakeld", causerie; Viool-solo: 12 00 Gram muz 12 30 Land en tulnbouwmededellngen; 12.33 Metropo- le-orkest, 13.00 Nieuws; 13.15 Dansmuziek 13.50 Gram muziek; 14 25 „Onze vacantle hun brood", klankbeeld. 14 35 „Over plannen en.. herinneringen". 1500 Amateuruitzending: 1530 Boekbespreking 15.45 Dansmuziek. 16.15 „Van de wieg tot het graf", causerie: 16 30 Kameror kest; 17 15 Sportpraatje; 17.30 Voor de Jeugd: 18.00 Nieuws: 18 15 Verkiezingstoe spraak; 1830 VARA-Varla; 18.35 Hawal- lan-muzlek, 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", causerie; VARA' 20.00 Nieuws: 20 05 Actualiteiten; 20.15 „Mijn dochter speelt Flfl". muzikale comedle; 21.15 Socialistisch commentaar; 2130 Holland Festival' Concertgebouw orkest- 22 15 Onder de pannen", hoor spel: 22 35 Séml-klassieke muziek: 23 00 Nieuws: 23.15 Lichte muziek. 23 35—24 00 Gr muziek. Engeland. BBC Home Service. 330 m.- 12.10 Gevar. proer12.55 Weerberichten: 13 00 Nieuws; 13.10 Gevar proer.. 14.10 Crlcketultslagen, 14.15 Arbeldersorkest. 14 45 Sport: 15 15 Hoorspel; lfi 00 Schots orkest: 15 40 The Richmond Roval Horse Show": 17 00 Voor de kinderen. 17 55 Weerber.: 18 00 Nieuws: 18 15 Sport; 18 30 Gevar muz'ek. 19 15 Interviews: 19.45 Causerie: 20.00 Gevarieerd programma: 2100 Nieuws: 2115 Hoorspel. 22.45 AvondgeDeden. 23.00 Nieuws: 23 03 Scha ken. Engeland. BBC Light Programme. 1500 en 247 ni. 12 15 Lichte muziek; 13.00 13.35 Voor de kinderen: 14 00 BBC Mid land Light Orchestra: 14.30 en 15 00 Sport 15.15 LI oh te muz 1550 Snort: 16.15 Ar beldersorkest: 16 45 Sport; 17.00 Jazzmu ziek: 17 30 en 17 45 Sport: 18.35 Gr.muz: 18 45 Causerie: 19 00 Nieuws: 19 25 Sport: 19.30 Hoorspel: 20 30 Opname van pro gramma s uit 1951; 21.00 BBC Northern Orchestra. -- - halen...... en wal brengt ge me? Een deskundige! 1 £3"®.»'muVïfS'ïs KlLSXi Niets meer of minder dan een deskundige! Het ergste "-15 Gr muziek. 23.50 soort: 23.5e—24.00 I Nieuws. wat er bestaat! Nieuws, I Nord west den I seller Riindfi Panda begreep niet helemaal waarom dat zo erg 12.00 Gevar muziek 1300 Nieuw- Amlise tt>. 309 r was en hij was zeer bedroefd, aangezien hij eerlijk f^^Sud^v-ni-o^rc^Mu3ekJ*en ziin best had uedaan voordracht 16 30 Dansmuz- 17 30 Liede- zijn UCSI naa geuuun. 1 ren: 18.OO Amusementsmuz.. 19.00 NieuwsI tel. 26274. 20 00 Gevarieerd proer.: 21.45 Nieuws: 22.10 Symphonle-orkcst: 22.35 Amuse mentsmuziek; 24.00 Nieuws; 0.10 Dans muziek: 1.002.00 Idem. Frankrilk. Nation. Progr. 347 en 249 m. 12.10 Grmuz 12.30 Orkestconcert. 13.00 Nieuws: 13.20 Harprecltal; 14.00 Nieuws: 14 12 Nationaal ork.: 15.12 Gr- muzlek: 16 50 Kamermuziek: 17.55 Gr- muzlek: 18.10 Gr.muz 18.30 Amerikaan se uitzending; 19.02 Gr.muz.; 19.15 Hoor spel; 19.58 Grmuz20.02 Orkestconcert: 20.30 Hoorspel: 22.15 Kamermuziek; 22.50 Gr.muz.: 23.25 Gr.muzlek: 23.4524.00 Nieuws. België. 484 en 324 m. 484 m.: 12.05 Gr.muz.: 13.00 Nieuws: 13.10 Ver- zoekprogr.: 14.05 Idem: 15.00 Gr.muz 1630 Lichte muz.; 17.00 Nieuws: 17.15 Lichte muz.: 18.30 Accordeonspel; 19.00 Zang en plano: 19.20 Grmuz.: 19.40 ld.: 19 45 Nieuws: 20.00 Grmuz.: 21.15 In strumentaal kwartet: 22.00 Nieuws; 22 10 Dansmuz.: 22.50 Nieuws: 23 00 Gr.muz.: 23.55 Nieuws. 3-4 m. 11.45 Gr.muz.; 12.30 Weer berichten: 12.34 Gr.muz.: 13 00 Nieuws: 13.15 Vlaamse muz.: 14.00 Klassieke muz.: 14 50 Grmuz.: 15 00 en 15.45 Idem: 16.00 Jongenskoor. (In de pauzegrmuz 1 1645 Engelse les: 17.00 Nieuws: 17.10 Gr.muz.. 1730 Orgelconcert: 18.30 Voor de soldaten; 19.00 NleuwB en Dersover zicht: 19 40 Radlofeullleton: 19.50 Gr.mu zlek: 20.00 Gevar progr.: 21.30 en 21 45 Gr.muz.: 22.00 Nieuws: 22 15 en 22 45 Gr.muz.: 23.00 Nieuws: 23.0524.00 Ver- zoekprogramma. larlg bestal .Renobóth". VRIJDAG: Het Centrum (Hoogl. Kerkgracht 44Ï. Ctar. Hist. Unie. Spr. mr dr J. J. 8. Schmal. 8 uur. Rehobóth (Rapenburg 10) Receptie 35- bestaan Herv. Wykverenlglng ZATERDAG. Geb. voor Chr. Sociale Belangen. Jaar- verg. Chr. Werk mees torsbond. 3.30 uur. WOENSDAG DAGELIJKS: Museum voor Volkenkunde: Tentoon stelling „Vertrouwd bezit van vreemde herkomst". Tot 1 October, dageiyfcs van 10—6 uur ('s Zondags vaD 15 uur). DE BIOSCOPEN Trianon ..Het zevende kruis" (14 Jaar» Zondag: 2.15. 4.30. 7 en 9.15 uur. Werkdagen: 2 30. 7 en 9.15 uur. Casino „Triomph der liefde" (14 laan Zondag: 2.3Ó. 4.45, 7 en 9.15 uur. Werkdagen: 2.30, 7 en 9.15 uur. LI«!o „Hoogverraad" (14 Jaar) Zondag: 2 30. 7 en 9 iTum* Werkdag'n: Lu~or_,-Duel met de dood" (18 Jaar). Zondag- 2 30. 4.45, 7 en 9 15 uur. Werk dagen: 2.30. 7 en 9.15 uur. •tc* „De avonturen van Casanova" (14 Jaar). Zondag: 2 30. 4 45. 7.15 en 9 15 uur. Werkdagen: 2.30. 7.15 en 9.15 uur. De avond- nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Za terdag 7 Juni 13 uur tot Zaterdag 14 Juni 8 uur waargenomen dooi Apo- 'heek Kok Rapenburg 9 tel. 24807 en Ten Hulp der Mensheid Hooigracht 48. tel 21O60 Te Oegstgeest door de Oegsi- geester Apotheek. Wllhelminapark 8,

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 15