Waar 80 M. lange magneten spijkers uit schoenzolen trekken Clausewitz, veel geciteerd, maar weinig begrepen Indonesische premier liet gedurfd en nuchter geluid horen VACANTIE ADRESSEN! giste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 12 Juni 1952 Derde Blad No. 27631 (Van onze correspondent in Amerika». OAK RIDGE, eind Mei. In Juli 1945, toen als proef de eerste atoombom in Amerika ontplofte, Is een nieuw tijdperk begonnen in de geschiedenis der mensheid. De toekomst zal leren of dat een keerpunt ten goede of ten kwade betekende, maar vast staat in elk geval, dat de door ons bezochte fabrieken te Oak Ridge voor het eerst krach- ten ter beschikking van de mensheid hebben gesteld, zó geweldig, dat zjj ons voorstellingsvermogen te boven gaan! In Oak Ridge een 30 kilometer ten Noordwesten van Knoxville is een strijd gevoerd van „er op of er onder". Het principe van de atoomkracht w#s reeds geruime tyd bekend toen de tweede wereldoorlog uitbrak. De grote vraag nas alleen: zullen de Duitsers of wel de Amerikanen en Engelsen er in slagen een massale explosie van atoomenergie tot stand te brengen? liet antwoord op die vraag kon beslissend zijn voor het eindresultaat van de strijd. Vandaar de durf, de verbetenheid en het clan, waarmede de geleerden te Oak Ridge gewerkt hebben. Vandaar ook de geweldige bedragen, die zij tot het bereiken van hun doel ter beschikking kregen. splybbare uranium, dat men nodig heeft voor atoombommen. Het wordt in een lang proces vervaardigd uit gewone uranium. Hoe ..lang" dat proces wel ls kan men zien aan de fabriek zelf, een geweldig U-vormig gebouw. Elke poot van de U ls ongeveer 800 m. lang en het gebouw is vier verdiepingen hoog Vijf en twintig duizend man hebben deze fabriek helpen bouwen en de kos ten bedroegen een half millioen dollar. Veertig duizend ton staal was er voor nodi" en vijf millioen bakstenen znjn ln de fabriek verwerkt. Bezoek aan Oak Ridge ZU kregen „de ruimte" in letterlijke en figuurlijke zin: hun domein werd 25 km. lang en 13 km. breed. Welk een verandering voor dat gebied! Op die beboste bergruggen en in die dalen bij Knoxville woonden niet veel mensen. Maar de 3000, die er woonden, moesten op stel en sprong verhuizen. Men kon geen pottekykers gebruiken en het ge weldige terrein werd grondig afgezet. Toen kon men aan het werk gaan. Er verrezen drie versohiUende fabrieks complexen in drie verschillende valleien, en een vierde groot dal werd in gereed heid gebracht om woongelegenheid te bieden aan de duizenden, die in de fabrieken moesten werken. Nog altyd zijn de dalen, waarin de fabrieken zich bevinden, streng verboden gebied, maar sedert 1949 kan men ln de woonwijk, in Oak Ridge, vrij rondlopen. Het is er zonnig en nog een beetje kaal, maar men ziet duidelijk, hoe deze stad zich ontwikkeld heeft van een haastig neer gezet baratokencentmm tot een zeer moderne stad. Die eerste, vrij primi tieve gebouwen, raken in onbruik, en fraaie, koele woonhuizen nemen hun plaats in. Een teken, dat Oak Ridge City en de fabrieken daarbij, bestemd zijii om door te werken! "De stad telt thans 31.000 Inwoners. Men heeft er een ziekenhuis, vele la gere scholen en een bijzonder mooie middelbare school met 1500 leerlingen. En dan natuurlijk een winkelcentrum, even modern als het modernste dat Amerika te bieden heeft, en vier bioscopen. URANIUM-235. Oak Ridge City ls in feite natuurlijk maar bijkomstig. Het grote werk wordt verricht in de fabrieken. De meest im posante fabriek is wel die. waar ura- nium-235 wordt gemaakt. U-235 is het NIEUWE UITGAVEN Verschenen bij: Hollamlla, Baarn; In de Profllenreeks: Winston Churchill, door P. H. Dubois. Elsenhower, door Karei H. M. v. d. Berg Stalin Schweitzer, door P H Dubois. Truman .door John Herscy. lllgeverü Vink. Antwerpen/Amsterdam: Mijn memoires.door Kapt. Raymond P. P Westerling. Het Spectrum, Utrecht/Antwerpen: Kleine Dorlt. door Charles Dickens. Ne derlands van G. J. Werumeus Bunlng-En- slnk. Deel II. In Londen en Parijs, door Charles Dic kens. Nederlands van Hans van Haaren. De Arbeiderspers. Amsterdam: Waarom als Protestants-Christen lid van de Parti] van de Arbeid? door Mr dr A, A. van RhIJn. P. Dz. Veen, Amersfoort: De erfenis van Leeghwater .ter gelezen heid van het 100-Jarig bestaan der Haar lemmermeer. door Jan Spaander, holters. Groningen: Apparaat voor de studie der Geschie denis. door prof. dr J. M. Romein, 2e druk. Universitaire Pers, Lelden: Primitieve Wijsheid. Dies-College 9 Fe bruari 1952. door Prof W. B. Kristensen. Volkskarakter en Recht. Dies-College 9 Februari 1952. door Mr D. J. Veegens. Artl, Alkmaar: Paris, Bceldencyclopaedle, met fotos en kaartjes. Kluiver. Deventer: Ontmoeting tussen Oost en West, door Kwee Swan Llat, met Inleiding van dr J P. van Praag, stallen. Lelden: Geheimen tussen Hemel en Aarde, Ster- rekunde voor ledereen. door J. C. Rade maker. 2 deeltjes, met tekeningen van de schrijver. Ned. Verbond van Vakverenigingen, Amsterdam: Welvaartsplan van het Ned. Verbond van Vakverenigingen. De Bussv. Amsterdam: Een studie over de Biermarkt, en het verbruik van Alcoholische dranken, door drs H. Hoelen. Van llnikema en Warendorf. A'dam: Levend voedsel, de betekenis van rauw kost voor de gezondheid, door Krlstlne Nolfl, arts. vertaald uit het Deens door J. G. Kooymans-de Vries. 3de druk. Nieuwe Wieken. Amsterdam: Leef niet om niet. door dr Eustace Chesscr. vertaald uit het Engels door ■Jac v. d Ster. Daamen's Litg. Ml). Den Haag: Dode Getuigen, door K. Groen, met een woord vooraf van H. Voordewind, docu mentair geïllustreerd. Bef Boef en Bajes, door Willem van Icpendaal met een vergeten hoofdstuk In beeld Twee nieuwe politieboeken van «ze populaire deskundige schrijvers. ONGEWOON DEPOSITO. Bijzondere problemen deden zich voor in de tweede grote fabriek van Oak Ridge, namelijk in de electro-magneti- sehe Daar bouwde men magneten, die honderd maal groter waren dan die. welke men tot dusverre kende. Ze wa ren ruim 80 meter lang en zo krachtig, uat men. met gewone schoenen aan, moeilijk kon lopen in die fabriek. De magneten trokken te hard aan de spij kers. in de schoenzolen! Arbeiders kon den hun gewone gereedschap niet meer gebruiken. Dat zou hun uit de hand zijn gerukt. Zij kregen gereedschapskisten met speciale, niet magnetische, werk tuigen. Voor cle Instrumenten in deze laat ste fabriek had men in oorlogstijd veel koper nodig. Maar dat was schaars in die jaren. Men moest ech ter opschieten en daar men in plaats van koper even goed zilver kon gebruiken leende men 14.000 ton zilver ter waarde van 300 millioen dollar uit de Amerikaanse schatkist. Nog altyd bevindt zich dat zilver in dc instrumenten. Een ongewoon depo sito! GEHEIMHOUDING VERZOCHT In de oorlog was het natuurlijk extra belangryk om geheim te houden wat men te Oak Ridge probeerde te berei ken. Daarin schijnt men byzonder goed geslaagd. Natuurlijk wist de opperlei- ding welk doel men nastreefde, maar de overgrote meerderheid van de arbeiders en van de semi-wetenschappelijke me dewerkers heeft lange tijd niet geweten, waar zij eigenlijk mee bezig waren Zij hadden niet de gelegenheid het gehele proces te overzien en uit hun eigen kleine stukje daarvan konden ze niets opmaken. Vaak hadden meisjes van een jaar of 18 tot taak de instrumenten af te lezen en de stand daarvan nauwkeu rig op te tekenen. Ze hadden er geen idee van. wat voor krachten die cijfers wel voorstelden, krachten ook. die West- Europa, in de critieke jaren na de tweede wereldoorlog, beschermen zouden tegen agressie. Meer steun voor „1 Juli-werklozen" Minister Joekes Is bereid de werk lozen, die op 1 Juli zonder werk zijn en die derhalve niet in aanmerking komen voor de hogere uitkeringen uit de werkloosheidswet, enigszins tegemoet te komen. Niet alleen zal dc uitkerings. termijn voor dc overbruggingsregeling tot 21 weken worden verlengd, maar tevens rullen de maximumbedragen ver hoogd worden. Het plafond van de nor men van de overbruggingsuitkerlng zal onder meer met één gulden per dag verhoogd worden. De sociale bijstands regeling zal eveneens verbeterd worden, onder meer door de berekeningswijze van de uitkeringen enigszins te herzien. Dit deelt de minister mee in de Me morie van Antwoord aan de Eerste Ka mer over de wet houdende een over gangsregeling betreffende de verzekering krachtens de werkloosheidswet. WETSONTWERPEN ONDERWIJS VERNIEUWING. Dezer dagen kan de indiening bij de Tweede Kamer tegemoet worden gezien ian een drietal wetsontwerpen van mi nister Rutten, inhoudende de reorgani satie van het Middelbaar-, Voorberei dend Hoger- en Universitaire onderwijs. De grens tussen oorlog en vrede HET ONDERZOEK GAAT VERDER. Ruet is er niet ingetreden te Oak Ridge. De atoomwetensöhap is nog slechts in een beginstadium en het Oak Ridge Institute of Nuclear Studies, waaraan 26 Amerikaanse universiteiten meewerken, is een zeer belangrijk on derzoekscentrum geworden. Bovendien heeft men in de laatste Jaren te Oak Ridge intensieve proeven genomen, die beogen de kernenergie dienstbaar te maken aan de voortbeweging van vlieg- tuigen. Niet minder dan 650 mensen hebben aan laatstgenoemde onderzoe kingen deel genomen. De proeven wor den thans elders voortgezet. In span ning wacht men op de resultaten. Intussen gaat men te Oak iRIdge voort Amerika's macht te vergroten. I Dat werk is noodzakelijk. Maar wie zoals wy in het museum te Oak Ridge de films gezien heeft van de atoombomexplosies te Hirosjima en Nagasaki, zal des te sterker hopen, dat deze nieuwe krachten, waarover de mens beschikt, nooit meer tot ver delging gebruikt behoeven te worden in dc toekomst. Dr P. G. J. KORTEWEG. In dit machtige, vier verdiepingen hoge gebouw, waarvan de lengte ongeveer 800 meter bedraagt en dat gedurende de oorlogsjaren werd opgericht, wordt het voor de atoom wapens benodigde uranium-235 afgescheiden van het andere uranium Pracliligc stellingname ten aanzien van fel-omstreden punten (Van onze correspondent te Djakarta) Géén Indonesisch*? kabinetsleider heeft naar wij menen tot dusver ten aanzien van de belangrijkste punten van zijn voorgenomen beleid een zó duidelyk gedurfd en nuchter geluid laten horen, als premier Wilopo, aan het eind van de eerste ronde der parlementaire bespreking van de regeringsverklaring, by het •ptreden van het nieuwe kabinet heeft afgelegd. Met betrekking tot de voornaamste binnenlandse aangelegenheden de opheffing van de staat van oorlog en beleg ln Juli a.s. en het houden van alge mene verkiezingen binnen een jaar heeft het kabinet zich dusdanig duidelyk uitgeproken, dat het door het niet inlossen van deze beloften z.ijn prestige volkomen zou verspelen. Kwetsbaarheid regering echter vergroot Ten aanzien van de buitenlandse politiek het afwijzen van de een zijdige verbreking van intei nationale overeenkomsten iM.S.A., San Francisco- verdrag en Unie-Statuut» heeft de regering-Wilopo zo niet de handschoen toegeworpen aan die parlementaire gToepen, die een unilaterale opzegging voorstaan, dan toch onmiskenbaar een uitdagende factor iii haar antwoord aan het parlement neergelegd. Onverbloemd sprak Wilopo over de slechte financiële toestand van Indone sië. een toestand, waarvan de regering bij haar optreden geen duidelijk beeld had door het ontbreken van een over zicht van de financiële situatie van het land. Er hebben, evenals bU vorige crises, ook nu weer lange étappes gelegen tus sen de kabinetsformatie ibegin April», het verschijnen voor het parlement met het regeringsprogram (begin Mei) en de toelichting daarop naar aanleiding van de opmerkingen in de volksvertegen woordiging (begin Juni). Dat laatste ls niet zo verwonderlijk, want voor de eerste ronde van het debat hadden zich niet minder dan 88 sprekers laten in schrijven! Aan overijling heeft men zich dus niet schuldig gemaakt en dit heeft onge twijfeld het voordeel gehad, dat het kabinet zich op de voornaamste punten van haar toekomstig beleid heeft kun nen bezinnen en tot een positieve doel stelling heeft kunnen komen. Wij hebben in de aanvang reeds aan gestipt, dat de regering voornemens ls op korte termijn te komen tot de ophef fing van de nog uit de Nederlandse tijd daterende staat van oorlog en beleg, die op grond van de heersende onveiligheid nog steeds van kracht was en de feite lijke macht in de Staat in handen der militaire autoriteiten legde. Op de op heffing van de SO.B. ls voor en na in het Parlement aangedrongen Ken nelijk overtuigd, dat het civiele machts apparaat dusdanig is uitgebouwd, dat het orde en rust kan verzekeren, gaat 1 de verantwoordelijkheid daarvoor dus straks m Juli over in handen van de burgerlijke autoriteiten. De regering heeft een heel jaar ge nomen om haar belofte ten aanzien van de algemene verkiezingen, die Indonesië tot een volledig democratische staat zullen maken. In te lossen en dat lijkt een heel ruime periode. Doch men zal beseffen, dat in een land als Indonesië, met geen enkele ervaring op dit gebied, de organisatie der verkiezingen een enorm werk is Wilopo c.s zien blijkbaar de mogelijkheid dit te volvoeren. Sla gen zij niet, dan is daarmee vermoede lijk het doodvonnis van deze regerlngs- Eloeg getekend, gesteld althans dat het abinet een zo lang leven heeft! Dat laatste zeggen wij niet zo maar: Wilopo en zijn politieke vrienden heb ben zelve op het terrein der buiten landse politiek vele voetangels en klem men gelegd. Hun voorgangers Soeki- hianSoewirdjo c.s. braken hun nek over de met de VS. gesloten Mutual Security Act, zo niet op de (gewijzigde) inhoud daarvan, dan toch op de uitvoe ring. Hadden zij hun bestaan kunnen rekken, dan zouden zij na de mislukte besprekingen met Japan met de ratifi catie van het San Francisco verdrag door het Parlement grote moeite heb ben gehad. Ten aanzien van de ophef fing der Unie-overeenkomsten stonden Soekiman en Soewirdjo aan voortdu rende druk bloot Veelvuldig waren de stemmen, die eenzijdige opzegging vroegen. Nu komt hun opvolger Wilopo met de verklaring, dal het Internationaal politiek fatsoen unilaterale verbreking van de Internationale overeenkom sten uitsluit. Dal de oppositie dit zonder meer zal aanvaarden, is niet te verwachten en dat zij vooral op dit punt de regering zal aanvallen, kan men gerust aannemen. Met haar krachtige stellingname in deze pro blemen, heeft dc slechts over een kleine meerderheid beschikkende rege ring haar kwetsbare front vergroot. Of zij in staat zal zijn het „te houden" zullen de Inmiddels aangevangen debatten in tweede termijn leren. Hitier wist het „beter" (Van onze correspondent te Bonn) Duitsland bï.eeft op het ogenblik een soort rehabilitatie van Clausewitz de I schrijver van het beroemde boek „Vom l Krlege" M«n heeft ontdekt, dat de mllltair- I politieke gedachten! die meer dan 100 jaar geleden door de grote Pruisisch— i Duitse oorlogsfilosoof op klassieke wijze geformuleerd werden weer opmerke.ijk actueel aandoen en een hernieuwde stu die van zijn werk aanbevelenswaardig maken. Maar niet deze gedachten opzich zelf. hoe interessant ook. vormen de hoofdreden, waarom Clausewitz weer zeer gewaardeerd wordt .Daarvoor ls een ander, urgenter motief doorslaggevend, n.l. de wetenschap, dat ook de sovjets zich gaarne ln Clausewitz verdiepen en zich ln hun militaire en politieke strategie •.eelai op diens voorschriften orienteren Men probeert met andere woorden aan deze zijde van het IJzeren Gordijn via de studie van Clausewitz het vreemde gedrag dat de Sovjets in oorlog en vrede I aan de dag leggen, beter te begrijpen. Geheel zonder resultaat is deze methode niet gebleven, en zo valt het te begrij- pen, dat ook de Amerikanen die steeds bereid zijn om iets nieuws te leren zich nu intensief met Clausewitz be zig zijn gaan houden. De opmerkelijke dingen die b.v. Ken- nan de tegenwoordige Amerikaanse am bassadeur in Moskcu over het karakter van de Sovjet-expansie heeft gezegd, hangen ongetwijfeld samen met zijn be studering van de geschriften van de merkwaardige man. die het oorlogvoeren tot de rang van wetenschap wilde ver heffen en van wien de veel geciteerde spreuk stamt, dat de oorlog slechts de voortzetting van de politiek met andere middelen is. Deze spreuk is vaak misverstaan, om- dat men ln Clausewitz ln de eerste plaats een verheerlijker van het oorlogs- gewe'd heeft gezien Clausewitz bedoelde echter en dat was de kern van zijn I gehele filosofie dat oorlogvoeren ai- leen zin heeft, wanneer er een gezonde I politieke conceptie aan ten grondslag ligt. I Voordat men oorlog gaat voeren be- I hoort men goed te weten, waarom men I dat doet. Eveneens moet men er enigs zins een voorstelling van hebben, welke vrede op zo'n oorlog zal volgen. Heeft I men die voorstelling niet dan wordt oor- I logvoeren een riskante zaak. en loopt men kans. dcor een oorlog meer te ver liezen. dan te winnen. LUDENDORFF„CLAUSEWITZ WAARDELOOS" Aan de hand van Clausewitz" these kan men interessante conclusies trekken ten aanzien van de manier waarop de verschillende partijen de laatste wereld oorlog hebben gevoerd. En de manier waarop de Russen en de Amerikanen nu de koude oorlog voeren. In de eerste plaats zijn alle kenners van Clausewitz het er over eens. dat Hl tier Clausewitz nooit begrepen heeft, hoewel hü zich vaak op hem beriep. De gedaohte van de „totale oorlog" van oorlóg om de oorlog was Clausewitz vreemd. De politieke factoren waren voor hem belangrijker dan de militaire, terwijl Hitler dacht, dat hy met militair geweld politieke problemen kon oplossen In dit opzicht was Hitier een leerling van zijn vriend Ludendorff en Ludendorff ls de eerste Duitse militair geweest, die open- lijk verklaarde, dat Clausewitz voor de tegenwoordige tijd waardeloos was. Men kan dat lezen In zijn boek ..De totale oorlog" van 1935 Door de invloed van Ludendorff en het militaire analphabetisme van Hitier werd de tweede wereldoorlog van Duitse zijde in strijd met de principes van Clau sewitz gevoerd en daarom hoofdzake lijk verloren. Ja. wanneer diens leer in 1939 nog in ere ware geweest, zou Duits land zelfs niet op zo'n lichtvaardige wij ze de oorlog begonnen zijn! Het eclatante bewijs, dat Hitier Clau sewitz niet gelezen heeft, althans met diens recepten geen rekening hield, is zijn inval in de Sovjet-Unie in 1941. Want wat schrijft Clausewitz. die in 1812 aan Russische zijde aan de strijd tegen Napoleon heeft deelgenomen in het 8ste boek van zijn „Vom Kriege?" Het Russische rijk is geen land, dat men wat men noemt veroveren d *z bezet houden kan. tenminste niet met de krachten van de tegenwoordige Europese staten.Zo'n land kan slechts bedwongen worden door eigen zwakte en door innerlijke tweespalt Tegen deze opvatting, die door de his torie in alle opzichten wordt bevestigd, heeft Hitier gezondigd, zoals men er maar tegen zondigen kan Hi| heeft al les gedaan om Rusland wel militair te veroveren en niet. om in dit uitgestrekte rijk tweespalt te zaaien. Toen de Duitse legers in 1941 met bliksemsnelheid in West-Rusland oprukten, vielen millloe- nen sovjet-onderdanen van Stalin af. Het was alsof zij op deze gelegenheid hadden gewacht, om het bolsjewisme van zich af te schudden. Maar wat deed Hitier? Hij behandelde de mensen van het op zijn grondvesten wankelende Sovjet-rijk en bloc als „Untermensohen" en vele overtuigde anti-Stallnlsten ein digden als partisanen Pas tegen het einde van de oorlog deed Hitler een halfs'achtlge poging het anti-Stallnlstische sentiment, dat onder de mensen van het Sovjet-rijk leefde, voor zijn doeleinden te gebruiken Op 14 November vond in het Hradschin van Praag een plechtigheid plaats, waarbij het ..comité tot bevrijding van de volken van Rusland" werd opgericht onder lei ding van de bekende generaal Wlassow. Maar dat was voor de Duitse oorlogvoe ring C ausewitz-mosterd na de Hitler- maaltijd. CLAUSEWITZ OP ZN KOP Vele Duitse generaals zijn het zich reeds tijdens de oorlog pijnlijk bewust geweest dat Hitier de oorlog absoluut on-Clausjwitziaans voerde. Zo deelde veldmaarschalk von Kletet. een van Dultslands beste tank-specialisten, na de oorlog aan Liddel] Hart, de bekende Engelse militaire schrijver, mee dat de Nazi's Clausewitz op zijn kop hadden gezet, door de vrede a's een voortzetting van de oorlog op te vatten Volgens von Kleist was de leer van Clausewitz echter al in vergetelheid geraakt, voordat de Nazis aan de macht kwamen- „Hij werd meer a'.s een militaire filosoof dan als een leraar van de praktijk beschouwd. De geschriften van von Schlieffen kregen in Duitse militaire kringen veel meer aan dacht. Zij schenen practischer. omdat zij zich cp het probleem richtten hoe een zwakker leger Duitsland steevaste po sitie met betrekking tot de anderen vyanden aan twee zijden kon overwin nen, die tezamen sterker waren. Het militaire denken van von Schlief fen. min of meer voorbereid door von Moltke. en ad absurdum gevoerd door Ludendorff. is Duits'and fataal gewor den. Dat is de mening die voormalige Duitse militairen, waarvan men waar schijnlijk in de toekomst weer eens zal horen, nu koesteren Het ..Viel Feind viel Ehr" heeft bij hen afgedaan. Zij zijn nuchterder gew orden, maar juist om die reden hebben zij zich opnieuw in Clau sewitz verdiept, die, hoewel vaak geci teerd, naar hun gevoel een eeuw lang niet goed begrepen is. De enige Duitser, die zich werkelijk aan Clausewitz gehou den heeft, is volgens hen Bismarck, die behalve verstandig oorlogvoeren ook goed vrede sluiten kon. maar daarom na de FransDuitse oorlog van 1870-71 dan ook van von Moltke te horen kreeg, dat hij zijn vijanden te goed behandel de. Deze militairen geven Bismarck de eer in overeenstemming met de princi pes van Clausewitz de beste vrede van de 19 de eeuw gesloten te hebben nJ. die van Praag »1866> waarmee een einde aan de oorlog met Oostenrijk werd ge maakt. zonder dat bij de Oostenrijkers al te krenkende herinneringen aan de Pruisische overwinning achterbleven. Bismarck hield er toen welbewust reke- ninz mee. dat hii de Oostenrijkers na dc oorlog weer ..nodig had" en zag er om die reden van af. het Pruisische leger triomfantelijk Wenen te laten binnen trekken. dat na de slag bij Sadowa voor hem open lag. In deze diplomatie midden in de oor log jegens vijanden betracht, zien zij. die zich nu weer met Clausewitz bezig houden, een van de kernstukken van diens militair-politieke leer. Churchill luidt alarmklok De Britse premier Churchill luidde aan een diner van de Britse persvereni ging de alarmklok en zeide dat Enge land gevaar loopt al zijn bezittingen en glorie kwijt te raken omdat zij gevaar lijk dicht bij een economisch bankroet is. De premier drong er bij de journalis ten op aan om de feiten van Engeland's economische moeilijkheden aan het eigen volk en de wereld voor te houden. Churchill zeide, dat nooit in de ge schiedenis er zulk een natie van 50 mil lioen mensen is geweest, beperkt in agrarische productie, met zulk een ..dui zelingwekkende- grootheid" en toch op zulk een precaire fundering. ..Landen en naties, die wij In oorlog hebben verslagen of gered van onder werping. zijn vandaag veel zekerder van in hun levensonderhoud te kunnen voorzien dan wij. die onze boodschap van parlementaire instelling aan de be schaafde wereld hebben gegeven en die de vlag der vrijheid in sommige van haar donkerste dagen lieten wapperen", zeide hij. Churchill wees op het kennelijk wel zijn van het Britse volk en zijn geld uit geven aan spelen en vermaak. ..Ik vraag mij af", zeide hij, „of het zich de verra derlijke valdeur realiseert, waarop dit alles staat". „Ik waarschuw dat zonder een intens nationaal besef van onze economische posities in alle partijen en door alle klassen, het voor ons zeer moeilijk zal blijken die zekerheid te bereiken "zonder welke alles wat wij hebben bereikt en alles wat wij bezitten, misschien heel snel wordt weggeworpen". De premier zeide dat de onpopulaire economische maatregelen die genomen zijn sedert zijn regering aan de macht kwam. Engeland in een toestand van evenwicht hebben gebracht. „Ons hoofd is boven water, maar niet voldoende om te drijven. Wij moeten zwemmen en moeten tegen de stroom opzwemmen". (UP.) TWEE WENKEN VOOR ABONNÊ'S, DIE MET VACANTIE GAAN EN ONS BLAD OP HUN VACANTIE-ADRES WILLEN ONTVANGEN. 1. Stuur ons schriftelijk dc opgave van Uw vacantie-adres zo vroegtijdig mogelijk en vermeldt daarbij of U week- of kwar- taalabonné bent en tevens hoe Uw vaste adres luidt. Deze gegevens niet meegeven aan de bezorger van ons blad, doch adresseren: Leldsch Dagblad, afd. Abonnementen. 2. De administratie-kosten (15 cent per vacantie-adres, ongeaght de duur) en voor weekabonné's het abonnementsgeld voor de periode dat U met vacantie bent en U ons blad moet worden toegezonden, niet aan de bezorger betalen, ook niet in die gemeenten bulten Lelden, waar wij eigen bezorgers hebben. Na Uw thuiskomst wordt per kwitantie over de administratie kosten en - eventueel - abonnementsgeld gedisponeerd. Portokosten voor toezending van ons blad aan adressen in Nederland, worden niet berekend.

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 27