LEIDSCH DAGBLAD I De afsluiting van liet I I „IJzeren Gordijn" 'weerbericht Truman vraagt congres beslaglegging op staalindustrie Aclieson verdedigt „conventie van Bonn" Sovjet-unie verwerpt Westelijk oiitwapeningsplan 91ste Jaargang WOENSDAG 11 JUNI 1952 Rijnstreek-editie No. 27630 Directeur; J. W. HeDny Hoofdredactie: B W Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6 per kwartaal; f.0 47 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Dir en Adm.: 25041; Red. 21507 atv West-Beriijn wil zich handhaven die te dicht bij de interzonale .am, door Oostduitse politie is idgeschoten. nacht van Maandag op Dinsdag personen over de zonegrens naar Ungen hebben hei grensgebied, om aan wegvoering te ohikomen. zelfmoord gepleegd. „Politiek Bibetrouwbare elementen" worden lui der, s deze mededelingen naar Brest-Li- towsk aan de Pools-Russische grens ge- E DG.-vedrag. De Russen, aldus Reuter, zouden niet een nieuwe blokkade van West-Berlijn beginnen doch „de achter deur van economische worging" binnen gaan „omdat zij niet frontaal durven aan te vallen". Reuter Verzekerde, dat elke vrees ongerechtvaardigd was. „Berlijn is de veiligste plaats in heel Duitsland". Hij oogstte luide bijval van alle fracties van de Bondsraad met uitzondering van de communistische met de woorden: „Wij weten onze vrijheid te verdedigen en zullen haar altijd verdedigen". RUSSEN EISEN STOP ZETTEN VAN PATROUILLEREN OP AUTOWEG HELMSTEDT-BERLIJN. Het hoofd der Sovjetrussische con- !e-commissie voor Duitsland, gene- j1 Tsjoeikof. heeft in een brief aan de aarnemende Amerikaanse hoge com- ussaris in West-Duitsland Reber de eis esteld, dat de Amerikaanse bezeltings- utoriteiten onverwijld zullen ophouden et het uitzenden van gewapende iirouilles op de autoweg tussen Helm- edt en Berlijn. In het Russische schrij- :n wordt het Amerikaanse protest gen het tegengaan door de Russen in het patrouilleren door de Amerika- •11, verworpen. Verklaard wordt, dat de issen ook in het vervolg tegen de •nerikaanse patrouilles zullen optreden. De Britten hebben, als gemeld, de ikkade van het gebouw in de Britse itor van Berlijn, waarin hc-t onder tussisch toezicht staande radiostation Radio-Berlijn" is ondergebracht, opge ien, omdat het beoogde doel. namelijk doen ophouden van de Russische jingen om tot West-Berlijn behoren- doch in het Russisch gebied uitsprin- ende stukken grond onder hun gezag brengen, was bereikt. Er is thans echter een nieuwe ontwik- ing. namelijk deze, dat het personeel Radio-Berlijn klaarblijkelijk zodanig de ontstane toestand is gewend, dat de blokkade zelf voortzet. Aan zeven Juitsers, onder wie een man die gere- eld als koerier tussen de Oostduitse lutoriteiten en Radio-Berlijn optreedt, s de toegang geweigerd. Ook vier werk- lemers van Radio-Berlijn, twee mannen in twee vrouwen, werd de toegang ont- egd. Twee vrouwen, blijkbaar echtge- loten van zich in het gebouw bevinden- e employé's gaven bij de poort een ;rote zak met groenten af; zij mochten venwel niet binnengaan. De reden voor deze „zelfblokkade" chijnt te zijn dat het personeel van tadio-Berlijn nog geen instructies van Russische autoriteiten heeft ontvan- :in over hetgeen het. na het opheffen t Britse blokkade, moet doen. MEER STEUN VOOR WEST-BERLIJN Bondskanselier Adenauer heeft alle departementen van de Weslduitsc regering opdracht gegeven meer en grotere bestellingen in West-Berlijn te doen. teneinde het economische leven van de stad te versterken tegen de druk van Oostelijke zyde. Dit was. zo verklaarde Adenauer in jlet parlement, eerder op de dag in een cabinetsvergadering besloten. Hij zeide erder. dat de minister van financiën 'ritz Schaeffer en de minister van eco- lomische zaken Ludwig Erhard naar ierlijn zullen gaan om over grotere mlpverlening te spreken. De Bonds kanselier zeide zelf te zullen gaan als :er maal de conventies van Bonn in het larlement in eerste lezing zouden zijn joedgekeurd. De gevolmachtigde van de Westduitse cgering in West-Berlijn, Heinrich vockel, verklaarde, dat de stad extra- 'rders nodig heeft ten bedrage van 1.250 nilliard mark per jaar om van haar ügen producten te kunnen bestaan. In 1951 bedroeg de uitvoer l 'i milliard egenover een invoer van 3 milliard Het productievermogen van de stad was vol- loende voor de aanvullende orders. De evensstandaard van West-Berlijn heeft ■olgens Vockel dit jaar dezelfde hoogte jereikt als die van West-Duitsland. Ernst Reuter, de burgemeester van herlijn zeide. dat iedereen wist. dat de tussen maatregelen zouden nemen te- ;en West-Berlijn na de ondertekening 'an de conventies van Bonn en het ENGELANDS EERSTE ATOOMBOM NAAR PLAATS VAN ONTPLOFFING ONDERWEG. Het Britse vllegdekschip ..Campania" met aan boord de eerste, in Groot-Brit- tannië vervaardigde atoombom, is, ver gezeld door het fregat „Plym" uit de Britse oorlogshaven Portsmouth naar het 80 kilometer ten Noord-Westen van Australië gelegen onbewoonde eiland Monte Bello vertrokken, waar de bom tot ontploffing zal worden gebracht. Admiraal Torlesse. die de proefneming zal leiden, bevindt zich aan boord van de „Campania". Dr Penney, de deskun dige, die de leiding van het tot ontplof fing brengen der bom en van het vast leggen der uitwerking hiervan zal heb ben, volgt later. PAUL VAN ZEELAND STELT DEFENSIE-LENING VOOR. De Belgische minister van buitenland- je zaken, Paul van Zeeland, heeft te Parys voorgesteld in Europa en de Ver enigde Staten een lening uit te geven roor de financiering van de defensieuit- ?aven der landen van de organisatie van Jet Noordatlantische verdrag. In een toespraak tot de handelscommissie van Jet Franse parlement zeide Van Zee and te hopen, dat de Europese Beta- ings Unie spoedig haar werkzaamheden zal uitstrekken tot het gehele Atlanti sche gebied. Overwegend droog De Bilt verwacht tot morgenavond: Nu en dan overdrijvende wolkenvelden en overwegend droog weer. In het Noor den van het land vrij krachtige tot ma- t:ge Westelijke tot Noordwestelijke wind en weinig verandering in temperatuur, ta het overige deel van het land matige tot zwakke Westelijke wind en vrij warm. (Opgemaakt te 10 uur). Donderdag 12 Juni. Zon op: 4.20 uur; onder: 21 uur. Maan op: uur; onder: 9.15 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.10 cn 18 39 Dit nummer bestaat uit zes pagina's Brood heden één cent duurder Margarine daarentegen lager Tengevolge van de wijzigingen in de collectieve arbeidsovereenkomst voor dc werknemers in het bakkcriibedrijf. die hebben geleid tot een verbetering van de arbeidsvoorwaarden en het in voeren van een bedrijfspensioen, zijn de kosten van de bereiding van het brood gestegen. Naar de Minister van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening mede deelt. zal dc maximumprijs voor het volksbrood met ingang van heden dan ook met één cent per brood van 800 gram worden verhoogd, terwijl een verhoging van de (vrije) witbrood- prijs met één cent per brood van 800 gram rcdelük wordt geacht. Ter compensatie van dc hieruit voort vloeiende hogere gezinsuitgaven wor den de producenten van margarine, bak- en braadvet en spijsolie in staat gesteld hun producten van heden af 8 cent per kilogram goedkoper af te leveren. Deze prijsverlaging zullen de fabrikanten ook kunnen geven over de afleveringen aan de detaillisten, welke zjjn verricht na 2 Juni 1952 en aan de grossiers na 26 Mei 1952, teneinde de verlaagde prijs terstond aan de consu ment ten goede te doen komen. De Franse bond voor de publi citeit heeft het diploma ..Premier publicitaire de France" toegekend aan de grote man van de Franse kleinkunst Maurice Chevalier. De voorzitter van de Fèderaiion de la Publicité. Bernard de Plas. overhandigt Maurice Chevalier het diploma, dat deze met zijn bekende olijke glimlach in ontvangst neemt. Nu zijn eigen bevoegdheid werd afgewezen President Truman is gisteren voor een verenigde vergadering van het congres verschenen om te verzoeken om een wetgeving, die hem in staat zal stellen beslag te leggen op de staalindustrie en de staking te stuiten, die reeds meer dan een week duurt. Mc Arthur zal conventie der republikeinen openen EEN VOORSPRONG VOOR TAFT. De 46 leden tellende „commissie voor de regelingen", die belast is met de orga nisatie van de 7 Juli a.s. te Chicago be ginnende nationale conventie der Ame rikaanse republikeinse partij, heeft generaal MacArthur aangewezen als de man, die de „sleutel-toespraak" zal hou den. Dit is de voornaamste rede, die be langrijk is voor de geest, waarin de conventie zal worden genouden. Ge woonlijk wordt degene, die deze openingsrede houdt, tevens als tijdelijk voorzitter aangewezen. Dat is dit jaar echter met geschied. Het aanwijzen van generaal MacArthur is een overwinning vo°r de volgelingen van senator Taft. Walter Hallanan, eveneens een aan hanger van Taft. is aangewezen tot tijdelijk voorzitter. De afgevaardigde Joseph Martin, lei der der republikeinse fractie in het Huis van Afgevaardigden, die zich indertijd heeft uitgesproken voor een candidaat- schap van MacArthur, is door de com missie met algemene stemmen als per manent conventievoorzitter aangewezen. Deskundigen op het gebied van de voorschriften van het Amerikaanse leger van mening, dat generaal MacArthur regelen zou schenden, indien hij de openingsrede op de republikeinse partijconventie zou uitspreken, zonder tevoren alle banden met het leger te hebben verbroken. In deze voorschrif ten is bepaald, dat officieren met mogen deelnemen aan „politieke acties, inbe grepen het optreden op politieke bijeen komsten". Van de zijde van het Amerikaanse leger is echter een verklaring uitgege ven. waarin wordt gezegd, dat men niet voornemens is maatregelen te nemen naar aanleiding van MacArthur's benoe ming Spoedig aanvaarden wenselijk De Amerikaanse minister van buiten landse zaken. Acheson. heeft voor de commissie voor buitenlandse betrek kingen van de Amerikaanse Senaat gepleit voor een zo spoedig mogelijke Hoe een vliegtuig kan worden opgehouden DOOR EEN HOND. EEN AAP EN PARKIETEN. Zoals eemeld. was het vertrek van het vliegtuig, waarmede de Austra lische minister-president Menzies. gisteren uit Londen naar Neder land eevloeen is. twee uren ver traagd Deze vertraging U te wij ten geweest aan een Duitse her dershond. die tezamen met een aaD en een partij parkieten deel uitmaakte van de lading, welke door het vliegtuig, dat Menzies van Londen naar Amsterdam zou brengen, mee naar Londen was gebracht. De hond brak namelnk los uit ziin krat. toen het vliegtuig aanstalten maakte om op London Airport te landen en vernielde, rondspringend door het bagage ruim. de dozen van de parkieten. Van de vogels, ter waarde van vijftig gulden per stuk. viel een aantal ten prooi aan de aap. die de rondvliegende parkieten op behen dige wijze met zijn door de tralies van de kooi gestoken lanee armen wist te vangen en ze smakelijk verorberde na ze van de Meurige verentooi ontdaan te hebben. De bemannine en ander personeel had na de landing van het vliegtuig een tiid lang werk om de veroor zaakte ravage op te redderen en nog rondvliegende parkieten te vangen, waardoor Menzies' ver trek werd vertraagd. Eigen voorstellen gehandhaafd Jacob Malik heeft gisteren in de ontwapeningscommissie der V. N. mee gedeeld. dat de Sovjet-Unie het Wes telijke plan om maxima te stellen aan Regenkansen klein Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land bevindt zich juist aan de rand van de Invloedssfeer van een de pressie, die vanmorgen bfj het Skagerrak lag en die zich in de richting van Polen verplaatste. Deze storing was oorzaak van de wolkenvelden, die van daag over ons land trokken. Het uitge breide neerslazgebied, dat de storing vergezelde trok echter bijna geheel ten Noord-Oosten van Nederland langs. Tot vanmorgen was er ook in het uiterste Noorden van het land nog geen regen gevallen. De kans, dat daar vandaag nog wat. motregen zou vallen was ech ter aanwezig. De depressie heeft de Wes telijke wind tijdelijk doen toenemen en deze wind voert nu zachte en vochtige lucht van de Oceaan ons land binnen. Het ziet er naar uit, dat ons land en kele dagen in deze Oceaanlucht zal blijven, waarbij het zacht weer zal zijn, aangezien deze lucht in de hogere ni- veaux tamelijk warm is. Re;en van enige betekenis is op het ogenblik niet in zicht. de strijdkrachten der grote mogendhe den verwerpt, omdat dit naar haar mening 'onpractisch' is en niet de luchtmachten en atoomwapens der be trokken landen in aanmerking neemt. Volgens Malik wordt in het Westelijk voorstel gesproken van "strijdkrachten' met inbegrip van paramilitaire eenhe den. terwijl niet speciaal lucht- en vloot- strijdkrachten worden genoemd. Voorts zeide de Russische vertegenwoordiger, dat niet gesproken wordt van 'atoom wapens en ander wapens voor massa ver nietiging. waaronder die van een bacte- rienoorlog' Mallk maakte ook bezwaar tegen het feit, dat het Westelijke plan geen melding maakt van de Brits-Ame rikaanse bases in het buitenland die bedoeld zouden zijn voor 'imperialisti sche agressie'. In het Westelijk plan wordt voorge steld. voor de strijdkrachten der VS.. China en de Sovjet-unie een maximum ran 1 500.000 man te stellen, terwijl Frankrijk en Engeland ten hoogste 800 000 man op de been zouden mogen hebben. Volgens Malik Is hierbij geen rekening gehouden met de oppen-lakte en het bevolkingsaantal der betrokken landen Ook maakte hü bezwaar tegen het feit. dat niets gezegd wordt over de verhouding tussen de grond-, vloot- en luchtstrijdkrachten van de genoemde landen. bekrachtiging door de Verenigde Staten van de met West-Duitsland gesloten „conventie van Bonn". „Het is van groot belang", aldus Acheson. „dat de Verenigde Staten deze overeenkomsten spoedig bekrachtigen, daar zij m sterke mate het Amerikaanse streven bevorderen om de eenheid onder en de kracht van de vrije staten zo groot mogelijk te maken. Het is duidelijk, dat de niet onder het bewind der Russische bezettingsautoriteiten wonende Duitsers aanzienlijke vorderingen hebben ge maakt op de weg van democratisch zelf bestuur. Een voortduring van de bezet ting van West Duitsland zou een nega tieve en zelfs verlammende uitwerking hebben op het voortschrijden in demo cratische richting, hetgeen wij juist met al ons vermogen willen bevorderen". „De overeenkomsten", vervolgde Ache son. „zijn tot stand gekomen na in vol ledige vrijheid gevoerde onderhandelin gen. Het blijft ons doel een vrij en verenigd Duitsland tot stand te brengen. Er is niets in het overeengekomene, dat hiervoor belemmering zou kunnen zijn". Het uitstrekken van de Nato-waarbor- gen tot West-Duitsland, als neerge legd in de gemeenschappelijke Brits- Frans-Amerikaanse verklaring ter zake, zal ook tussen de Verenigde Staten en West-Duitsland nauwe betrekkingen doen ontstaan. Dit is nodig en van vitaal belang voor de Amerikaanse veiligheid. Het moet overal ter wereld volkomen duidelijk zün hoe de Westerse mogendheden zouden staan tegenover elke daad, die de eenheid of de territoriale onschend baarheid van een of meer leden der Europese Defensie Gemeenschap in gevaar zou brengen. Daarom hebben de Verenigde Staten, Groot-Brittanrue en Frankrijk tezamen plechtig verklaard, dat elke dergelijke daad zal worden beschouwd als een bedreiging van hun veiligheid. In een dergelijk geval zullen zij handelen m overeenstemming met het bepaalde in artikel vier van het Noordatlantische verdrag. (Hierin is bepaald, dat de Nato- leden met elkander overleg zullen ple gen, indien de territoriale onschend baarheid. politieke onafhankelijkheid of veiligheid van een der ondertekenaren wordt bedreigd). Senator Wiley (republikein): „Zou, naar uwe mening, het niet verstrek ken aan West-Duitsland der genoem de waarborgen neerkomen op een „openlijke uitnodiging" aan de com munisten om dit land aan te vallen?" Acheson; „Dat geloof ik inderdaad". Hü voegde hieraan toe, dat het tot stand komen der Europese Defensie Gemeenschap tevens de beste waarborg zou zyn tegen een herleving van het Duitse militarisme, waarover Frankrijk zich zorgen maakt In antwoord op andere vragen ver klaarde Acheson begrepen tc hebben, dat de commissie van chefs der Ameri kaanse generale staven niet voornemens ls meer Amerikaanse grondstrijdkrachten naar Europa te zenden. Er zün aldaar thans zes Amerikaanse divisies. Acheson zal zün getuigenis heden voortzetten. Het Witte Huis heeft een conferentie belegd van hoge ambtenaren van het departement van defensie en bet bureau voor de industriële mobilisatie, die rege lingen moeten bespreken voor een vol doende productie om te voorzien in de „critieke defensiebehoeften" De president verzocht het congres snel te handelen, daar „de kwestie van vrede of oorlog op het spel staat en staal een vitale factor m deze is". Truman zeide machtiging te wensen om de staalfabrieken op te vorderen en te exploiteren, totdat de industrie en de vakbeweging haar geschil over lonen, het verplichte lidmaatschap van een vakver eniging e.d. hadden bügelegd. De be oogde wet zou de eigenaars een redelijke compensatie moeten geven voor de tijd, dat de regering hun eigendom beheerde en de arbeiders een rechtvaardige be loning voor hun werk. De president zeide verder, dat het beslag op de industrie niet zou moeten worden beschouwd als een middel om een oplossing af te dwingen. De omstreden kwesties dienden door rechtstreekse on derhandelingen opgelost te worden. Het congres zou herzieningen van lonen en „Wij zijn met andere vrije landen bezig de militaire verdediging van de vrije wereld op te bouwen", aldus Tru man. „Wij moeten deze kracht opbou wen. als wy een redelijke kans willen hebben om een wereldoorlog te voor komen. Wij kunnen dit echter niet doen zonder staal". Ben meerderheid van het opperge- rechtshof had verklaard, dat de presi dent niet de maatregelen kon nemen, die hij nodig-aohtte. Zü had echter zeer duidelijk verklaard, dat het congres dit wel kon. Daarom was het thans de plicht van het congres aan een uiterst ernstige toestand het hoofd te bieden, aldus be sloot Truman. De Senaat heeft met 68 tegen 12 stemmen een voorstel verworpen om stakingen in essentiële industrieën ge durende 120 dagen te verbieden en in beslagneming toe te staan, indien een van beide partijen de voorwaarden tot bijlegging verwerpt, zoals voorgesteld door een regeringsraad. Geen enkele republikein steunde het voorstel. Een ander voorstel van een democra tische senator om de president de be voegdheid te geven een industrie op te vorderen zeven dagen na aanzegging aan de partijen en twee dagen na aan kondiging aan het Congres, dat 15 da gen tijd zou moeten hebben om een veto uit te spreken, is verworpen met 58 tegen 28 stemmen. De Senaat heeft president Truman verzocht gebruik te maken van de wet ran Taft en Hartley en voortzetting ran de staalstaking door de rechter te laten verbieden. De betrokken resolutie, ingediend door de democratische senator Harry Burd, is met 49 tegen 30 stemmenaange nomen. Op het vliegveld van Ottawa staat het 439ste Sabre Tooth Ttgre Squadron" van dc Canadese lucht macht gereed om naar Engeland over te steken. De Canadese Minister van Defen sie. Brooke Claxton en lucht maar schalk W. A. Curtis, chef van de Canadese luchtmachtstaf, deden de bemanningen van de straaljagers uitgeleide. Het 439ste Canadese luchteskader is het vierde dat als onderdeel van Canada's bijdrage in de verdedi ging van West-Europa in Enge land gestationneerd wordt. De Russische afgevaardigde besloot zün rede met de vei Klaring, dat indien het Westen het Russische voorstel om de strijdkrachten en de bewapening met tenminste een derde te verminderen, ge koppeld aan een verbod op atoombom men. aanvaardt, de Sovjet-Unie op haar beurt geen bezwaar zal maken tegen het opstellen van 'concrete aanwüzmgen' ten aanzien van de vermindering van strijd krachten en bewapening. DUITSLAND EN SCHULDENBETALING Het West-Duitse parlement heeft een motie aangenomen, waarin de bondsre gering wordt verzocht aan Engeland, Frankrük en Amerika voor te stellen een internationale financiële commissie te benoemen, die tot taak heeft te onder zoeken. wat de gevolgen zouden zün voor Duitslands vermogen om aflossingen van en rentebetalingen op zyn buitenlandse schulden over te maken, wanneer het nog n>et geliquideerde buitenlandse vermo gen van Duitsland zou worden vrijgege ven. De commissie, waarin West-Duits- land vertegenwoordigd zou moeten rijn en waarin ook andere beLokiten landen vertegenwoordigers zouden kunnen be noemen. zou verder moeten onderzoeken, m welk omvang de opbrengsten van de liquidatie van Duitse buitenlandse acti va, die nog niet gerealivered zijn. ge bruikt zouden kunnen worden ter veref fening van de buitenlandse verplichtin gen van Duitsland, en tenslotte welke in vloed de liquidaties van Duitse buiten landse activa, waarvan de opbrengst niet meer beschikbaar is. hebben op het ver mogen van de Bondsrepubliek om beta lingen op zijn buitenlandse schulden over te maken. Zoals bekend, hebben de Westelijke ge allieerden reeds een Duits voorstel om de buitenlandse activa te gebruiken voor de betaling van de buitenlandse schulden van de hand gewezen. ZWEMMEND HENGELEN. Een inwoner van Benthuizen be rustte er niet in. dat een snoek er met zijn hengelsnoer vandoor ging. Vastberaden ontdeed hij zich van de nodige kleding en dook de voort vluchtige snoek na. welke zich (waarschijnlük enigszins onthutst) liet overmeesteren. Het begint op vissers-sanskriet te lijken! cP-V-

Leidsch Dagblad | 1952 | | pagina 1